Problemen Gouden jubilaris met bronzen eremetaal gehonoreerd „UPPER TEN" pijptabak Agenda voor Velsen f THALIA n Visserij -varia De heer A. A. Verkooyen - als een der laatsten 50 jaar bij V.G.Z. Beverwijk op de honderd veldeny 9 Jacq. Tellier-IJmuiden Burgerlijke Stand Velsen Belangrijke handbal wed strijd voor IJmond 1 (heren) Zes wedstrijden op Watervliet „Bulletje en Bonestaak" op de „Hercules" „Atoom"-duiven voor de eerste keer van wiek Reservisten bijeen ,Velserend" m Jordaanse „gijn" in het Patronaat Beverwijkse smeden staan achter actie comité Concert van IJmuider Harmonie in het Rex-theater De elftallen van „Noord" (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) ^wr m. lü mi üi mi WB WÊ WÊ m Naar het land van Lappen, fjorden en de middernacht zon ^^Brieven aan de redactie Agenda voor Beverwijk DONDERDAG 12 APRIL 1956 Voor de heer A. A. Verkooyen, houtlader-kapper in, de houtkapperij van de cellulose- fabriek der Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen N.V. was het woensdag een verheugende dag. Vijftig lange jaren aan het bedrijf werden afgesloten en ter gelegenheid van dit zeldzamer wordende jubileum is hij met zijn familie ontvangen op het gemeentehuis van Velsen. In tegenwoordigheid van zijn echtgenote en kinderen kreeg de heer Verkooyen daar de mededeling van burgemeester mr. M. M. Kwint, dat hij wegens zijn langdurige trouw was onderscheiden met de bronzen eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Op het directiekantoor van Van Gelder, waar ir. G. A, Schoonkind namens de di rectie het gezelschap ontving, onderging de jubilaris een hartelijke huldiging waarbij mede aanwezig was ir. J. Tromp, als di recteur der vennootschap en ir. L. Korte- weg, bedrijfsingenieur van de cellulose- fabrieken. De heer Schoonkind herinnerde aller eerst aan de loopbaan van de jubilaris, die deze op veertienjarige leeftijd begon en hoe hij na enige jaren verschillende func ties te hebben doorgezworven nu al meer dan veertig jaar zijn bestemming vindt in de houtkapperij. De heer Schoonkind wees daarbij op de „oude garde" die hoe langer hoe meer uitdunt en in welker gelederen de jubilaris zich tot de laatsten kan reke nen; de garde, die het werk, hoe moeilijk en langdurig vaak ook, steeds met opge ruimdheid verrichtte en daarbij bovendien zorgde voor de nodige humor. De vijftig jaren zullen voor hem weldra gevolgd wor den door pensionering, doch dan zal de heer Verkooyen op een wel zeer werkzaam en welbesteed leven kunnen terugzien. Met de hartelijke erkentelijkheid en waardering voor de langdurige en trouwe plichtsbetrachting en de verdiensten voor het bedrijf ontving de jubilaris de draag- medaille, behorende bij het pas verworven koninklijke eremetaal. De directie beloonde de trouw met een enveloppe en een schrif telijke felicitatie van de hoofddirectie. Een wel zeer passende honorering kreeg de heer Verkooyen in de aanbieding van ADVERTENTIE DE GOEDE PIJPTABAK Product der aloude kerverskunst Verkrijgbaar bij de zeer speciale sigarenhandel Kon. Wilhelminakade 77 bij Julianabrug GEBOREN: A. S. Edward®Fumival, z., P. C. Hooftlaan 55, Driehuis; W. J. Prins Schuurman, z., L. Nieuwstraait, 84, IJmuiden! J. A. W. Dekker-de Boer, z., Gijzenvelt- plantsoen 91, IJmuidien; S. C. van Leeuwen— Linder®, z., Tuindersstraat 86, IJmuiden-O.; E. C. de JonghPolderman, z., Anoastraat 31, IJmuiden; M. C. van Sabben—Schoutend„ Guldewagenplaauteoen 10, Velsen-N.; J. D. de JongDrijver, d., Oosterduinplein 17, IJmui- den-O.; H. Kernpe—Post, d., Waalstraat 57, IJmuiden; W. Rijs—van Duivenvoorde, z., LaxMerbeekstraat 24, Velsen-N.; K. Hogen- doornvan Slooten, z., Bakkerstraat 7, IJmuiden; G. DeijkersDukel, z., Zoutman straat 11, IJmuiden-O.; C. M. van den Bos— van den Bos, z., Bornstraat 15, Velsen-N.; J. de BoerFontein, d„ Grote Hout- of Ko ningsweg 2 c, Velsen-N.; A. VerheijMarke rink, du, Molenstraat 21, Santpoort; W. Orij Wagen, z., van Rijswijkstraat 48, Velsen-N.; D. NijhoffRoelofsen, z., Wenckebachstraat 4, Velsen-N.; L. HavingaHazen, z., Velser- beek 2, Velsen; N. M. Luitden Dunnen, d„ de Noostraat 125, IJmuiden-O.; L. van Duijn de Waardl, z„ Kompasstraat 12, IJmuiden; E. de WolffKostermans, d„ Spaamestraait 33, IJmuiden: M. BleekerSpan, d., Wijker- oogstraat 42, Velsen-N. OVERLEDEN: I. Baas, 71 weduwe van R. Blok, Kastanjestraat 16, IJmuiden-O.; G Morriën, 74 j., echtgenoot van J. Spaak, Edisonstraat 24, IJmuiden; M. van Riessen, 72 j., echtgenote van J. Brouwer, Zeeuwstraat 18, Velsen-N.; G. van der Meer, 71 j., echt genoot van T. Zwart, L. Nieuwstraat 730, IJmuiden-O.; C. Vlieland, 52 j., echtg. van A. Ouwehaod, de Wetstraat 17, IJmuiden; A. Keus, 78 j., weduwnaar van A. van der Harst, Kon. Wilhelminakade 46. IJmuiden; A. Vink, 89 j., weduwe van J. Min, Zeeweg 304, Drie huis; A. P. M. van Opbergen, 64 j., echtgenote van H. Levaisder Bloemstraat 6, IJmuiden; H. Pletting, 81 j., weduwe van W. H. Pletting, Hagelingerweg 102, Santpoort. DONDERDAG 12 APRIL IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „De twee straatjongens van Parijs". Rex, 20 uur: „De overloper". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.30-12 en 14.30-16.30 uur. VELSEN Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, afd. Velsen, 20 uur, Theeschenkerij Vel- serbeek: ledenvergadering. Cultureel Centrum, 8 uur: Voor de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen be spreekt J. Duinker het boek „De wereld gaat aan vlijt ten onder" van Max Den- dermonde. VRIJDAG 13 APRIL IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Ivan, de witte duivel". Rex: geen opgave ontvangen. Pieter Vermeulenmuseum: Cultureel Ge bouw, open van 9.30-12 en 14.30-16.30 uur. Nutsbibliotheek, Heidestraat: Uitlening: 19-21.30 uur. VELSEN Volksuniversiteit Gymnasium Velsen, 20- 21 uur: cursus Duits. het vererende getuigschrift van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel met de van de cellulosefabriek zich vertegenwoor- grote zilveren legpenning. Mevrouw Verkooyen, die met dankbare gevoelens van waardering in de hulde werd betrokken kreeg een foto in lijst van haar man bij de uitoefening van zijn dage lijks werk en er was al een fleurig bloem stuk thuis bezorgd. Thuis Aangezien de heer Verkooyen van een huldiging in gebouw „Concordia" had af gezien, lieten de collegae en het personeel digen door een afvaardiging van het jubi leumfonds, van wie de heer J. H. Tekamp, voorzitter, de tolk was in de woning aan de Bornstraat. Bij de gelukwensen, die met een prachtige omlijsting van frappante anecdotes en oude herinneringen werden aangeboden, ontving de jubilaris als ge schenk een mooie leeslamp en werd mevr. Verkooyen vereerd met bloemen, waarvan er tevens door belangstellenden werden ge schonken. Vele „celluiosefabriekers" maakten van de gelegenheid gebruik om de jubilaris hun gelukwensen te zijnen huize aan te bieden, zodat het voor de familie Verkooyen een prettige feestdag werd. De handbalvereniging „IJmond", die het komende weekeinde een druk programma krijgt af te werken, verkeert daarbij in de unieke omstandigheid, dat alle zes vastge stelde competitiewedstrijden op „Water vliet" worden gespeeld, zodat wel heel wat supporters langs het lijntje te vinden zullen zijn. Het eerste IJmond-herenteam staat voor de belangrijke wedstrijd tegen Tonido de laatste van de ranglijst, die al het mo gelijke zal doen om de relatieve achter stand van twee punten op de voorlaatste, Blauw Wit 2, weg te werken. Uit andere hoofde is deze wedstrijd wellicht nog be langrijker. IJmond bezet weliswaar met 12 gespeelde wedstrijden de vierde plaats nu met U punten en Zandvoortmeeuwen bezit 13 punten uit 11 wedstrijden als koploper, maar Tonido heeft 8 punten uit 10 wed strijden. Verliest IJmond, dan raakt de ploeg in de staartgroep, winnen de Velsenaren, dan is er zelfs kans van aansluiting voor een mogelijke ereplaats. Voor de heren van IJmond 2 is de strijd tegen Rapiditas 2 al even lastig en aan genomen moet worden, dat de Haarlem mers de beste papieren hebben. Een ver rassing is~ echter niét uitgesloten. De dames van IJmond die vorige week omtrent de uitslag geen twijfel lieten, krij gen bezoek van Rapiditas 2. De Velsense ploeg, die getoond heeft toch ook flinke schutterscapaciteiten te hebben naast een goede harmonische opbouw van de aanval len en een hechte verdediging moeten zon dag kunnen winnen. Voor de IJmond 2- dames, die Concordia 2 ontvangen, zijn er minder perspectieven voor een overwin ning. Maar ook zij kunnen voor eigen pu bliek wellicht voor een verrassing zorgen. De IJmond-meisjes junioren spelen tegen ULO en de meisjes aspiranten 1 en 2 zullen elkanders krachten meten. De opstellingen zijn: Dames: IJmond I: M. Klesser; L. Mossel, B. Schoon; K. Beers J. Woudsma en R. van Buuren; T. Schuit, H. Venus, D. Marckel- bach, G. Slatman en W. Bosman. Heren: IJmond I: J. Böhm; J. van Buu ren en W. Siebers; W. Reymer H. Boom en J. Wolters; J. Molenaar, G. Kramer, B. Hofman, E. Sauer en K. Sauer. Het Leids Kindertoneel was woensdag weer eens naar Beverwijk gekomen, om voor de kinderen een opvoering te geven van de belevenissen van „Bulletje en Bone staak" op het goede schip „Hercules", waar zij als verstekelingen de reis meemaken. De schrijver A. M. de Jong heeft -on.l deze jongens een boeiend verhaal geschre ven en mede aan de illustratie van Georg. van Raemsdonk is het te danken dat deze „strip" indertijd zo druk gelezen werd. Het Leids gezelschap heeft het deze keer in één voorstelling afgemaakt en jammer voor hen was de zaal van het K.S.A.-ge- bouw niet geheel gevuld. Of de jeugd het gebodene wel geheel op prijs heeft gesteld weten we niet, doch naar onze mening was het vele rumoer soms in de zaal niet dadelijk een blijk van waardering. Een bijna donker toneel is voor kinderen niet zo aantrekkelijk, evenmin de soms wat lange dialogen tussen de twee deugnieten. De spelers zullen ook wel hebben ontdekt dat het in de zaal stil werd, zodra er actie op het toneel kwam en dit moet voor de spelers wel een vingerwijzing zijn in welke richting men moet gaan met dit kinder toneel. De tonelen waren inmiddels uitstekend verzorgd en niets was door deze jonge mensen nagelaten, om de suggestie van varen en zee zo sterk mogelijk te maken. De postduivenhoudersvereniging „De Atoom" maakt zich gereed voor de eerste vluchten in het nieuwe vliegseizoen met haar duiven. Besloten is de eerste wedvlucht te hou den op 6 mei van Roosendaal af. Daaraan gaan echter enige oefenvluchten vooraf en wel op 22 april van Hillegom, op 25 april van Leiden, op 29 april van Delft en op 2 mei van Dordrecht af. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE V In „Velserend" hebben de leden van het Velsense corps reservepoli tie tot diep in de nacht meegeholpen aan een zo gezellig mogelijke sfeer onderling: de eerste bin dingsavond van deze reservisten is in alle opzichten een succes geworden. Met de commissaris van politie, de heer J. P. Weyburg en bijna alle hoofdinspec teurs en inspecteurs onder de gasten, is er een programma afgewerkt, dat door eigen krachten werd verzorgd, maar niettemin 'n paar opmerkelijke hoogtepunten vertoonde. Zoals het muzikale duo, dat Zuid-Ameri kaanse melodieën zo verdienstelijk wist te brengen, dat het publiek er helemaal enthousiast van werd en een wedstrijd mastklimmen, die wat het peil der vragen betrof, niet onderdeed voor het „grote radiovoorbeeld. Inspecteur J. van Buuren heeft in zijn begroetingspraatje gehamerd op de wense lijkheid van een grotere belangstelling voor het corps reservepolitie, dat niet alleen in ideëel opzicht, maar ook uit een oogpunt van onderlinge sfeer een prima geest ver tegenwoordigt en hij hoopte een volgende keer meer dan de drie nieuwelingen te mogen ontmoeten, die deze avond had op geleverd. Voor de heer A. A. ten Oever, die bin nenkort het Velsense raadhuis gaat verwis selen voor een functie in de gemeente Em- men was er een verrassing in petto: bij zijn vertrek werd deze rally-ontwerper bij uitstek, die ook voor de reservepolitie enige puzzleritten ontwierp (op 21 april valt de laatste) een aardig souvenir aangeboden. Verder is de avond gevuld met wat schetsjes en voordrachten, alsmede een goochelaar en een dansje, welk laatste pro grammanummer tot laat de benen in be weging hield. ADVERTENTIE het theater met de beste films Vrijdag 8 uur, zaterdag en zondag 7 en 9.15 nnr Avontuur en liefde in het mysterieuze Oosten IVAN DE WITTE DUIVEL met Paul Campbell en Nadia Gray. Een onovertroffen, spectaculair Oosters avonturenverhaal in vlammende kleuren! 14 jaar Maandag, dinsdag en woensdag 8 uur BESMEURDE LIEFDE met Robert Mitchum, Linda Darnell, Jack Palance. Het spannende drama van liefde en geweld, met angstaanjagende gevech ten, in de sfeer van Zuid-Amerika. 18 jaar Zondagmiddag 3 uur: Een boeiend wildernis-avontuur TARZAN IN GEVAAR Donderdag 19 april, 8 uur in onze serie speciale voorstellingen NA ONS DE ZONDVLOED Een felle aanklacht tegen een zedeloze maatschappij! Hedenavond 8 nnr: DE 2 STRAATJONGENS VAN PARIJS De spelers van het Jordaan-Cabaret wa ren er gisteravond beslist niet de schuldi gen van, dat de grote zaal van het Patro naatsgebouw maar voor een klein gedeelte gevuld was. Hun optreden was goed te noemen niet hoogstaand, maar daar is het Jordaan-Cabaret voor. Er was veel plezier op en voor het toneel wanneer Frits Schakels zijn grijze kop liet zien. In de schetsen, die hij met enkele medespe lers bracht, herkende men de ras-cabare tier, die het ene moment ernstig en het volgende moment leutig zijn levenswaar heden verkondigt. De dames Coba Heyne- man en Nelly de Munck vormden de zin gende Jordaan-sterren en deden dit in „waardige Jordaan-stijl". Zij werden hier bij vakkundig op accordeon en piano be geleid door Dirk de Munck en Jan. Roda. De reeds meer in het Patronaat opgetre den kunstfluiter Rudy van Olff was hier ook van de partij en hij oogstte zeer veel succes met zijn repertoire, waarin hij voor de eerste maal als vogelkoopman optreedt. De overbekende Jordaan-liedjes werden door Martini gebracht. Als „typische Jor- daner" gekleed, (zwarte lange broek met wijde pijpen en geruit hemd), met een enorm stemvolume, een dosis „gijn", zeer brede gebaren bracht hij de aanwezigen in die vervoering waarin men gaat meezin gen, zodat de stemming, ondanks de niet al te grote opkomst, toch opperbest was. Luuk Hooghalen, vermomd als Boudewijn, liet zijn, sprekende pop Bartje danig aan het woord. Het was echter erg onfatsoenlijk van Bartje, om die lieve juffrouw een straal water in het blozende IJmuidense gezichtje te blazen alhoewel de zaal er erg om moest lachen. Angstkreten en -lachjes veroorzaakten het optreden van Frits Schakels in zijn silhouet-spectrum „de wondere dokter X", die allerlei griezelige attributen de zaal inslingerde, tenminste, dat leek zo, door die rood-groene bril Lezing voor Suomi-atleten De Kenremerstaten Atletiekvereniging „Suomi" houdt vrijdag in het Buurthuis aan de Noorderlaan voor haar leden een lezing- en filmavond, die wordt verzorgd door de bekende, meervoudige (veertien maal) kampioen van Nederland Frits de Ruyter en de heer P. C. Tissot van Patot, die enige instructieve films zal vertonen. „DE WIELEWAAL" GAAT OP CONCOURS Het mondaccordeonorkest van het Pro vinciaal ziekenhuis Duinenbosch „De Wie lewaal", gaat ook dit jaar deelnemen aan een concours, speciaal georganiseerd voor mondaccordeon-orkesten. Op 10 mei zal dit evenement plaats vinden te Loenen op de Veluwe. „De Wielewaal" zal onder leiding van haar dirigent, de heer P. Schilp, uit komen in de afdeling uitmuntendheid. Friezen houden een „contactjoun" De in Castricum woonachtige Friezen van de vereniging „Oan 'e Dunkant", hou den op de 3de mei een bijeenkomst in hotel Ammeraal. Er zal deze avond een tweetal één-acters voor het voetlicht worden ge bracht door eigen leden van de vereniging. Gezien het succes dat zij bij hun vorige optreden behaalden, belooft het ook dit keer een gezellige avond te worden. Men is tegen landelijke pensioenregeling De Beverwijkse smeden staan eensgezind achter de actie d;ie het comité „Eigen meester, niemands knecht" ontketent tegen de opgelegde pensioenregeling voor de ondernemers in de klein metaalindustrie. Tijdens een woensdagavond gehouden en vrij goed bezochte ledenvergadering van de afdeling Beverwijk en omstreken der smidspatroonsvereniging heeft de heer R. van Merkesteyn uit Amsterdam, lid vain het actiecomité, een uiteenzetting gegeven over het tot stand komen der pensioenregeling. Men heeft in het hoofdbestuur van de lan delijke bond een meerderheid verkregen doordat degenen die zich van stemming onthielden tot de voorstemmers werden gerekend voor de pensioenregeling, terwijl weer anderen in het geheel geen oproep kregen, zo deelde hij boos meet Naar aan leiding van deze inleiding volgde een ge- dachtenwisseling en de leden van deze af deling zagen er „ook geen winst in" om wekelijks 3.15 aan premie te geven voor een verzekering die op 65-jarige leeftijd naar hun smaak veel te weinig uitkeert. De voorzitter, de heer P. Harsveld, heeft er nog op gewezen, dat juist nu de leden trouw ter vergadering moeten komen om hun eigen belangen te verdedigen. Met jeugdorkest en boerenkapel Op 18 april geeft de IJmuider Harmonie onder leiding van de heer J. Groot een con cert in het Rex-theater, waaraan het jeugd orkest en de boerenkapel „De Notenbouwers" medewerking verlenen. Het programma wordt op 19 april herhaald en vermeldt onder meer Verdi's ouverture I Vespri Sici- liana, Massenet's Scènes Pittoresques, de Con- zertine van Von Weber voor vijf klarinetten en de ouverture Egmont van Van Beethoven.. De jeugdleden brengen onder meer een selectie uit Afrikaanse volkswijsjes ten ge hore en na de pauze treedt de boerenkapel op met G. Nuyen en zijn medewerkers. VVBBeverwijk (op „Watervliet" 14.30 uur): VVB: A. Nieuwenhuijs; K. Kil en P Bleeker; F. Bruinzeel, A. Both en J. Kers bergen; J. v. d. Linde; F. Kooimans, F. Boe- vink, R. Luitjes en C. Luntz. TerrasvogelsKinheim (te Santpoort terrein Velsen, 14.30 uur): Kinheim: Tb. Keirsgieter; W. Groeneveld en S. de Vries: J. v. d; Griend, W. Mol en J. van Hesselin- gen; R. Bosman, A. Prinssen, P. Rem, A. Eijke en A. van Dijk. EDO 3IEV I (te Haarlem, 12 uur): IEV: H. Alkemade; J. v. d. Vlies en P. Persijn, A. Leering, G. van Berneveld en C. Schoot; J. Schavemaker, W. Buur, J. Duin, H. de Reus en J. de Reus. r Vele dammers is het onbekend dat naast de Koninklijke Nederlandse Dambond in Nederland nóg twee dambonden bestaan, die uiteraard niet bij de K.N.D.B. zijn aangesloten. In de provincie Groningen bestaan twee districtsbonden waarvan de kleinste groep wél en de grootste niet in de K.N.D.B. is georganiseerd. In Friesland bestaat bovendien een dambond, wiens leden er de voorkeur aan geven het „Fries- dammen" te beoefenen. Ook dit is een spel op de honderd ruiten, doch de spelregels zijn iets anders. Bijna in alle provinciën kan men in steden en dorpen damclubs aantreffen, die weigeren zich bij de K.N.D.B. aan te sluiten. Dit zijn dan meestal spelers, die niet in het gareel van de K.N.D.B. mee kunnen lopen, omdat hun dit door beroepswerkzaamheden niet gelegen komt. Maar verreweg de grootste groep bestaat uit damliefhebbers, die van probleem- en eindspelcompositie houden; de huisdammers, die uit hun week- of dagblad nauwkeurig de rubrieken volgen en er liefhebberij in hebben de problemen in te zenden of desnoods zelf iets te compo neren. Deze grootste groep der Nederlandse huisdammers willen of kunnen zich niet organiseren, maar dammen „zo maar eens". Bij een onlangs ingestelde enquête over de beoefening van sport en spel onder de Nederlandse bevolking, kwam uit dat 60 percent het dambord bezit. Voor deze gelegenheidshuisdammers is echter een aparte groep in de KNDB aan wezig, welke dammers zich de „Kring voor Damproblematiek en Eindspelcompositie" noemen. Slechts één keer per jaar komen zij bijeen en demonstreren dan hun nieuwste vindingen op probleemgebied. Elk maand verschijnt er een blad, waarin van de beste Nederlandse probleemcompo nisten de fraaiste composities zijn opgenomen. Zelfs vele buitenlandse auteurs telt deze Nederlandse kring. Ook het eindspel trekt grote belangstelling. In het Aprilnummer komen negen eindspelen voor van de Haar lemse eindspelcomponist H. J. van Alphen. Het zijn alle tempi eindspelen, met drie tegen drie of vier tegen vier stukken. Het oplossen d'ezer eindspelcomposities is voor het partijspel van onschatbare waarde. De oplosser leert immers technische kneepjes kennen. Laten wij ze als voorbeeld eens het volgende eindspel van de Haarlemse dammer voorzetten: OOOOOOOCyv yyy OOOUCYW ifY O0000fvv"ifYVT000000OfYv"O00000<00000C 8 mm mm. mm, mm- tm///. Wit drie stukken op 12, 30, 38. Zwart twee stukken op 14, 27. Wit speelt en wint. De schijnoplossingen willen wij ook ter nabespeling geven, doch er is een winnende spelgang. Dit is een systeem, dat de dammers eigen lijk wel moeten leren en onthouden: Wit speelt 12—7, 27—31, 7—1, 14—19 ge dwongen, 1—6, 19—23, 30—24, 31—36, 24—19, 23x14, 628 en 't is remise omdat na 1420 3833, 2024 remise is. 2025 wint. De tweede schijnoplossing 127, 2731, 3024, 3136, 7—2 nu verliest het offer 1419 of 1420) 3641 en het spel Is remise. Maar winnend is de volgende spelgang: 12—7, 27—31, 7—1, 14—19 gedw. 1—29, 31—36, 29—15 stand dam op 15 en twee stukken op 3038. Zwart twee stukken op 1926. Zwart aan zet. Op 3641, 30—24, 19x30, en 15—10 wint. Op 19—23, 15—10, 23—29, 10—14 en winst is bereikt. De heer v. Alphen vestigt de aandacht op het volgende eindspel: zwart drie stukken 8, 13 en 22. Wit drie stukken op 6, 30 en 35. Wit speelt en wint. Probeer de winst eens te vinden! Problematiek De problematiek in dit contact-orgaan staat op zeer hoog peil. In het aprilnummer staan 36 problemen ter oplossing in verschil lende klassen van zwaar tot licht. Om de samenstellers van problemen te gerieven is er steed iets nieuws. Er wordt bijvoorbeeld gevraagd op de volgende eindstand-compo sitie samen te stellen. Zwart 10 stukken op: 8, 12, 17, 18, 19, 20, 21, 24, 27 en 31. Wit 15, 28, 29, 32, 33, 34, 38, 40 en 48. Wit wint door: 2822, 17x30, 4034 24x42, 15x2, 30x39, 48x8, 27x38 en 8—3. De slotstand is: wit twee dammen op 2 en 3. Zwart drie stukken op 18, 38, 39. Zwart aan zet, wit wint. Op 18—23 volgt 2—19. Op 18—22, 3—17. Op 39—43 volgt 2—13. Op 38—43 volgt 3—12. Prachtige eindstand. Geestig is bijvoorbeeld het volgende vraagstuk van de zoon van de oud-wereld kampioen Springer. Leo verstaat uitstekend de kunst altijd iets nieuws te brengen. Zwart elf stukken op: 13, 14. 16, 23, 25, 29, 31, 33, 34, 36 en 45. Wit negen stukken op: 26, 32, 37, 40, 42, 43, 44. 46 en 47. No. 2 van dezelfde auteur: Zwart: 8, 9, 11, 12, 13, 14, 17 en 33. O0OOO0Q^^^X)OO0C^^p^OOOOCX^^^poooOC^^^8OOOOC^^D00 Wit: 15, 21, 22, 26, 27, 28, 39, 40 en 49. Voor beide problemen geldt wit speelt en wint. Het volgende vraagstuk is van J. P. Larose uit Montreal. Zwart 9 stukken op: 7, 18, 21, 22, 27, 29, 33, 35 en 36. Wit 9 stukken op: 31, 37, 38, 40, 41, 44, 47, 48 en 50. Wit speelt en wint. Aardig is ook de winst, die de heer Ten Broeke voor enkele jaren terug haalde in de Gelderlandse competitie. Het is vooral deze eindstand welke een bijzonder goed object is voor de problemisten. De stand van zwart, drie stukken op 7, 28 en 36. Wit drie stukken op 6, 27 en 46. Wit is aan zet en speelde 61. Zwart meende met 3641 voort te zetten. Maar nu sloeg wit verrassend van 1 naar 37. 41x21, 4641, 2127 en wit wint. Zeer geestig. Oplossing eindspel April-wedstrijd Het eerste vraagstuk was een eindspel met de volgende stand: zwart twee dammen op 6 en 28. Wit twee stukken op 27 en 38. (Wit speelt en zwart wint). Dit einspel is feitelijk één zet diep. Maar het is juist door die ene zet, welke zo moei lijk te ontdekken is, dat vele oplossers nog struikelden over dit eindspel. De winst is 2823. Op 3842 volgt het damoffer met 2337 en 628 op de lange lijn. Op 3843, 639 en stuk 27 wordt door de dam tegen gehouden. Dus rest nog het spelen met stuk 27. Op 27—32, 23—37, 38—43, 6—39 enz. en wint. Op 2731 volgt damoffer met 23x32 en 628 wint. Goede oplossers waren: J. M. Jimminck, A. Kost.er, G. Zuiderduyn, J. H. Bakhuys allen te Santpoort; A. Hermans te Driehuis; J. A. Koppelman, J. Guyt te IJmuiden; H. P. Ploeg te Driehuis; H. v. Meg- gelen te Velsen, H. ten Broekte, IJmuiden en Jan Wartenhorst, Velsen-Noord, 1 pt. Derde april-wedstrijd probleem Het derde april-wedstrijd probleem is van de heer J. H. J. Scheyen te Kerkrede. Het is gebouwd op een eindstand, welke voor ae problematiek nieuw is. OOGQQQG^^DQQCG^^OOQOO^^XXXXX^^OOOOO^^a OO^^^DOOOod^^TOOOCXXx^^^OOOOC^^^OOOOOi^^^XXJOOOÓ Zwart 14 stukken: 7, 12, 13, 15, 16, 17, 19, 23, 28, 30, 34, 35, 36 en 44. Wit 10 stukken: 21, 24, 27, 31, 32, 37, 43, 45, 46 en 48. De aanvangstelling is niet mooi wegens de grote voorsprong van de zwart-stand. Maar niet alledaags is de eindstand in de oplossing als zwart nog zes stukken bezit en wit dam en 1 stuk. Wit speelt en wint is de opgave. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden. Prijzen van dinsdag. Gr. tong 2,642,52; grm. tong 2,322.16; kim. tong 2,642,42; kl. to-ng I 3,40—3,10; kl. tong II 3.00—2,78; tarbot X 2,40—2,25, per kg. Tarbot IV 50—43: tong schar 90; kl. tongschar 65: gr. schol 42; grm. schol 60; kim. schol 50; kl. schol I 51; kl. schol II 42—11; schar 15—8; bot 10—8; kl. schelvis II 26; wijting 18—10: gr. gul 37; midd. gul 33—31; kl. gul 33—32; kl. wolf 43; poon tjes 22—19, per 50 kg. Gr. kabeljauw 184— 86; gr. wolf 94, per 125 kg. Aanvoer van dinsdag. 169 kisten tong en tarbot, 6 kisten tongschar en schartong, 144 kisten schol, 39 kisten schar, 10 kisten bot, 5 kisten schelvis, 66 kisten wijting, 50 kisten kabeljauw en gul, 12 kisten wolf, 10^ kisten poon, 19 kisten diversen. Totaal 530 kisten. Besommingen van dinsdag. IJM 221 f7040; KW 129 f4010; KW 168 f3350; KW 78 f3760: KW 9 f3250. Prijzen van woensdag. Heilbot 3,70—2.40; gr. tong 2,64—2,52; grm. tong 2,30—21,12; kim. tong 2,54—2,32; kl. toog I 3,70—3,05; kl. tong II 3,10—2,80; tarbot I 2,30—2,10, per kg. Tar bot II 132; tarbot IV 4841; kim. schol 62; kl. schol I 56; kl. schol II 3613; schar 208; bot 1610; v. haring 2210; makreel 21—14; gr. schelvis 3826;'grm. schelvis 4033; kim. schelvis 4133; kl. schelvis I 4635; kl. schelvis II 41—35; wijting 28—12; gr. gul 39—34; midd. gul 37; kl. gul 36; poontjes 31—22; kl. koolvis zw. 20; kl. koolvis wit 3433, per 50 kg. Gr. kabeljauw 296116; gr. koolvis zw. 5642; gr. koolvis wit 7876; gr. leng 74; gr. wolf 110, per 125 kg. Aanvoer van woensdag. 150 kisten tong en tarbot, 4 kisten heilbot, 560 kisten schol, 47 kisten schar, 33 kisten bot, 362 kisten ha ring, 412 kisten makreel, 226 kisten schelvis, 419 kisten wijting, 160 kisten kabeljauw en gul, 20 kisten leng, 10 kisten wolf, 12 kisten poon, 145 kisten koolvis, 20 kisten diversen. Totaal 2580 kisten. Besommingen van woensdag. IJM 85 Klaas Wijker f27.800; SCH 135 f15.240; IJM 53 f3230; KW 15 f4920; KW 37 f 5310; KW 84 f 2530. In samenwerking met enkele andere groeperingen had het bestuur van de „Werknemende Middenstand" te Beverwijk de heer Timmerman, verbonden aan de Bergense volkshogeschool, uitgenodigd om voor leden en genodigden een lezing over Noorwegen te houden in de Groentebeurs. De heer Timmerman bleek een zeer vlot causeur te zijn die op prettige en onder houdende wijze dit mooie land met zijn meren en fjorden en de middernachtzon voor de aanwezigen deed leven. Spreker bezocht voornamelijk die gedeelten van Noorwegen waar de vreemdeling meestal niet komt, doordat het al te onherbergzaam en ontoegankelijk is: de noordelijke regionen. Hij maakte daar kennis met de levenswijze van de Lappenbevolking en vertelde over de huisvlijt, die bij deze bevolkingsgroep zeer geprononceerd is, daar zij hiermede grotendeels in de aller eerste levensbehoeften moeten voorzien. Daarnaast moeten deze mensen voorname lijk leven van de jacht en van op kleine schaal bedreven veeteelt. De Noorse rege ring heeft momenteel een plan uitgewerkt om in de eerste noden van deze „vergeten" bevolkingsgroep verlichting te brengen. Om een en ander te verduidelijken en ook om de pracht van dit noordelijk gebied te demonstreren, illustreerde de heer Tim merman zijn lezing met een groot aantal dia's, die alle uitmutten door hun fraaie kleuren. Na de pauze werden er enkele films over de skischolen vertoond alsmede opnamen van de training der schaatsenrijders. Voorzitter Sprenger dankte na afloop spreker voor zijn buitengewoon interes sante lezing en sprak de overtuiging uit dat zeer velen hierdoor wellicht eens een reisje naar Noorwegen zullen maken. Tot slot deelde hij mede, dat op 20 april a.s. de algemene jaarvergadering, eveneens in de Groentebeurs zal worden gehouden. (Verkort weergegeven) Nogmaals: IJmondzegels. In een inge zonden stuk werd een tijd geleden naar de opinie van het publiek over de IJmond- zegels-actie gevraagd, maar dan moest men 100 zegels inleveren. Daar ik maar weinig zegels had en daar geen 100 af wilde ne men, doe ik het langs deze weg. De IJmond-actie is voor velen een goudmijn geweest, maar voor de meeste klanten een sof. Als ik voor 1300 zegels (dat is een waarde van f 650) bij een groot winkelbe drijf in kruidenierswaren had besteed dan had ik aan contant geld f 65 ontvangen. Dan het inleveren van zegels. Op één na de laatste keer werd 's middags om 15.30 uur de rij gesloten, terwijl er niet zo veel stonden als zaterdag j.l. 's avonds om 20.45 uur. Toen moest het afgemaakt worden. Was dat in de hoop dat de mensen hun ze gels zouden verscheuren of weggooien of aan een ander geven? Zo ook ik heb ge daan. Daar ik niet langer kon wachten na dat ik 5 maal 's middags was wezen kijken of de rij al wat kleiner werd. Waarom er nog geen zaterdagmiddag aan toegevoegd? EEN ABONNE DONDERDAG 12 APRIL Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Anna." „De Groentebeurs," 20 uur: Jaarverga dering Coöp. Boerenleefibank. K.S.A.20 uur: „The Dio's." K.S.A., K.A.V.: Lezing over de Verenig de Staten van Amerika, 19.30 uur. Kennemer Theater, 20 uur: Feestavond Coöp. Veiling Kennemerland. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek, lees- en studiezaal van 1013 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, dage lijks van 1718 uur. VRIJDAG 13 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Huis van Bamboe." Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Manne quins van Rio." W. B. Theater, 20 uur: „Sergeant York." Deken Waarestraat 50a, 20 uur; „Anoni- mus Alcoholica." K.S.A., Jaarvergadering en verkiezings vergadering, 20 uur. Kennemer Theater, 20 uur: Feestavond Coöp. Veiling Kennemerland. 't Centrum, 20 uur Lezing Drs. Roemers voor de A.N.M.B. Openbare Leeszaal, geopend van 1517 en 1920 uur; Jeugd: 19.3020 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 10 13 en 1417.30 uur.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9