GARAGE DORANT ligstoelen De lager Ph.de Koning Velsens Cultureel leven in de komende zveek Luxe verhuur Beverwijkse raad ongerust over tekort aan bouwvolume Visserij -varia Demontabel gebouw voor de „Marquette"-kleuterschool Deltaplan zal nadelig zijn voor de binnenvisserij Alvast 107 nieuwe huizen in de „bomenbuurt" Extra aanbieding RAADSELRUBRIEK Sportcolberts Sportpantalons Nylon overhemden NIEUWE MIGRATIEREGELING AFWACHTEN Riool-rumoer Het hoekje van Tante Els RAAD HEEMSKERK Raadslid J. Vessies werd opgevolgd door de heer Th. Bruin Aanvragen voor industrievestigingen DR. B. HAVINGA: Huidige jaaropbrengst van f 7 miljoen zal tot f 1 miljoen teruglopen Japan koopt walvisvloot van Onassis VRIJDAG 13 APRIL 1956 IN DE DONDERDAGAVOND GEHOUDEN zitting van de Beverwijkse gemeenteraad werden behalve het IJmond-plan tot samenwerking met Velsen en Heemskerk ook nog een aantal zaken behandeld, die hier geen verband mee hielden. Zo is met alge mene stemmen een voorstel aangenomen, waarbij 103 woningen aan de Populieren laan, de Plantage en de Warande zullen worden gebouwd. De heren Coelingh en Romunde (beiden arb.) stelden nog enige vragen over het gemeentelijk bouw volume en de ter beschikkingstelling van het merendeel dezer woningen voor het personeel van de Hoogovens. Wethouder Gerritse van Sociale Zaken (arb.) be toogde dat het hier een kwestie van de bedrijven is, omdat de bouwvergunning juist met het oog op het onderbrengen van het personeel van de Hoogovens was verstrekt. Op een desbetreffende vraag van de heer Muskee (comm.) zei wethouder Ger ritse dat een nieuwe migratieregeling wel tot stand zou zijn gekomen, maar dat men hierover nog geen nadere inlichtingen heeft kunnen verkrijgen. Overigens zou de gemeente slechts nogmaals bij de betreffende instanties kunnen aandringen op het ter beschikking stellen van een groter bouwvolume, iets wat de heer Romunde (arb.) ook bepleit had. De Wijk aan Zeese rioleringskwestie bezorgde deze raad een ietwat onwelriekend staartje. Hierna werd met algemene stemmen het voorstel tot het bouwen van 107 woningen aan de Eikenstraat, Esdoornstraat, Olmen straat, Populierenlaan en Plantage aange nomen. Pleidooi voor tuinders Bij de behandeling van de onteigening van stukken grond, toebehorende aan tuinders, ten behoeve van de nieuwe wo ningbouw en de aanleg van plantsoenen, kregen de tuinders een warm pleitbezorger in de heer Beentj es (kath.), die vond dat je deze mensen niet kon dwingen hun land te verlaten. Behalve van de heeir Muskee (comm.) kreeg de heer Been tjes geen steun van de andere raadsleden. Zelfs zijn eigen fractievoorzitter, de heer De W e y e r mèt wethouder Vessies van openbare werken (kath.) waren van mening dat het algemeen belang hier zou moeten prevaleren. Het voorstel werd dan ook aangenomen, waarbij de heer Been tjes om de aantekenihg verzocht dat hij werd geacht te hebben tegengestemd. Stofzuiger voor de straat? Ook het krediet voor de aanschaffing van een nieuwe roltrommelauto voor de ge meentereiniging werd aangenomen, waar bij de heer Coelingh (arb.) informeerde naar de mogelijkheid van de aanschaffing van een veegmachine met „stofzuiger." Wethouder Vessies zegde toe dit in overweging te zullen nemen. Het voorstel tot het verstrekken van ,een krediet voor de algemene woningtelling 1956 ontmoette enige kritiek, met name van mevrouw Allan (vvd), die het voorstel in strijd achtte met de democratische vor men, omdat de Kroon het betreffende wets voorstel nog niet eens had bekrachtigd en daarom tegen stemde en bij de heer Koo- ger (a.r.), die het voorstel om dezelfde reden niet elegant noemde. Bij het verstrekken van een krediet voor het aanleggen van warmwater-apparaten voor een aantal woningen, vroeg mevrouw Allan (wd) of hier niet de middenstand had kunnen worden ingeschakeld, maaT zij toonde zich met het antwoord van wet houder A 1 b e r d a van financiën, dat overleg met de loodgieters was gepleegd en dat het aanleggen door de middenstand zou gesdhieden slechts de levering is in handen van het gasbedrijf tevreden. V aria Een aantal voorstellen, waaronder be schikbaarstelling van kredieten voor de ADVERTENTIE met fraaie gebogen 'armleggers, extra zwaar 10.95 Lange Nieuwstraat Oplossing raadsel: Poes, adio, alge, ster, eden, iglo: Paas ei, eigeel. Deze week gaan we plaatsnamen zoeken. Kijk maar eens hoeveel je er uit de vol gende zinnen kunt halen. De letters moe ten natuurlijk achter elkaar volgen. 1. Klemmen worden ook heden veel ge bruikt bij het stropen. 2. Pluk dan maar een roos en daal weer snel af! 3. Veel van de klei denken we vandaag te verwerken. 4. Leg hem op de baar, na hem verbon den te hebben. 5. Lach niet zo dom, burgers! T. E. En nu de post. Er waren weinig briefjes deze keer. Een nieuwe nicht is LENTE KLOKJE, die natuurlijk hartelijk welkom is in ons midden. Leuk, dat je elke zondag de duinen intrekt met je ouders. Het is daar nu prachtig. Wat een afstanden leg gen jullie te voet af, zeg! En zelfs niet moe als je thuiskomt? Dat noem ik kranig. Jul lie kunnen straks wel aan de vier-daagse meedoen. Vertel je me ook eens in welke klas je zit? HARDLOPER is er ook weer. Dus je bent alweer over die griepaanval heen. Ja met een paar dagen thuis is het meestal wel bekeken. Natuurlijk wil ik voortaan de oplossingen weer geven van de vorige raadsels. Kijk maar, vandaag begin ik er al mee. Feliciteer je je vader ook van mij? Tot volgende keer meisjes en jongens! Schrijf vóór dinsdag naar Kennemerlaan 186, IJmuiden en je krijgt donderdag ant woord van TANTE ELS. Prijzen van donderdag. Heilbot 3,402,70; gr. tong 2,562,40; grm. tong 2,222,06; klim. tong 2,36—2,20; kl. tong I 3,052,46; kl. tonig II 2,60—2,20; tarbot I 2,401,90, per kg. Tar bot II 144; tarbot IV 4436: kim. schol 69; kl. schol I 6445; kl. schol II 4112; schar 2411; bot 118; v. haring 2410; makreel 2216; gr. schelvis 4028; grm. schelvis 4631; kim. schelvis 4633; kl. schelvis I 4633; kl. schelvis I 3632; wijting 2719; gr. gul 48; midd. gul 4537; kl. gul 33; kL wolf 5644; kl. koolvis zw. 2724; kl. koolvis wit 3632. per 50 kg. Gr. kabeljauw 276124; gr. koolvis zw. 5649; gr. koolvis wit 7468; gr. lenig 90; gr. wolf 10094, per 125 kilogram. Aanvoer van donderdag. 405 kisten tong en tarbot. 1 kist heilbot, 650 kisten schol, 115 kisten schar, 30 kisten bot, 145 kisten haring, 200 kisten makreel, 440 kisten schelvis, 190 kisten wijting, 80 kisten kabeljauw en gul, 8 kisten leng, 15 kisten wolf, 41 kisten kool vis, 20 kisten diversen. Totaal 2340 kisten. Besommingen van donderdag. KW 8 Deining f 27.725; IJM 74 f3900; KW 38 f4810; KW 48 f5380; KW 175 f 5900; KW 19 f4780: KW 20 f 6620; KW 22 f 4800; KW 36 f1740; KW 72 f3330; BU 33 f3940; TX 14 f 2430; AM 18 f2370; SCH 126 f 1160. Achter Beverwijks collegetafel: v.l.n.r. de wethouders Alherda, Gerritsen, burge meester mr. H. J. J. Scholtens en de wethouders Vessies en Niesten. aanleg van elektrische verlichting bij on derdoorgang tussen Havenstraat en Meer straat, de aanleg van een gasbuizennet bij de Nieuweweg, een voorstel tot regeling van een reglement op de medezeggenschap van het personeel bij verscheidene takken van dienst hier werd van vele zijden met voldoening over gesproken voor stellen tot het verlenen van voorschotten aan de besturen van bijzondere scholen en een nadere regeling van de rechtspositie van de vakonderwijzeres bij het openbaar 1 o. werden vervolgens zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Rioleringsrum o er Ook enige binnengekomen stukken gin gen zonder verder debat onder de hamer door. Het allerlaatste geval ontmoette ech ter een onverwachte weerstand. Er was een adres binnengekomen van enige inwoners van Wijk aan Zee. die er bij de gemeenteraad op aandrongen dat de riolering in deze badplaats nu eens krachtig ter hand zou worden genomen en het col lege van B. en W. stelde voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De heren Kooger (a.r.) en De Ruiter (chu) vonden dit onbehoorlijk tegenover de adressanten en wilden van het college toe- worden. zeggingen dat er maatregelen zouden wor den overwogen en dat hiervoor spoedig mededelingen zouden volgen. B. en W. von den het beter het adres, wegens de onjuiste en scherpe stelling, voor kennisgeving aan te nemen. Hierover ontwikkelde zich een fel debat, dat op een prestige kwestie dreigde uit te lopen en een ingediende motie tot gevolg had. Gelukkig werd de soep niet zo heet ge geten als zij werd opgediend en na enige kalmerende woorden van de heer Romun de (arb.), die ook betoogde dat iedereen het er wel over eens was dat de riolering in Wijk aan Zee dringend verbetering be hoeft en nadat de heer K o o g e r in vierde instantie op de kwestie terugkomend be toogde dat het niet de bedoeling van d.e' indieners van de motie was om het college van B. en W. onder druk te zetten, kwam men tot een bevredigende oplossing, nadat wethouder Gerritse van sociale zaken (arb.) de verzekering had gegeven dat B. en W. volledige aandacht voor de kwestie had. Op een desbetreffend verzoek van burgemeester Scholten s, trok de heer Kooger, zij het enigszins aarzelend, zijn motie in, waarna de zitting gesloten kon De heer J. Vessies heeft donderdagavond afscheid genomen van de gemeenteraad van Heemskerk. Wegens zijn vertrek naar de noord-oostpolder heeft hij voor deze functie moeten bedanken. Burgemeester H. N i e 1 e n richtte warme woorden van waardering tot de scheidende. Hij herin nerde eraan hoe de heer Vessies gedurende vele jaren de belangen van de agrariërs heeft behartigd. Maar ook andere zaken, in het bijzonder de huisvesting, hadden zijn aandacht. De burgemeester wenste de heer Vessies in zijn nieuwe woonplaats nog vele gelukkige jaren toe en hij hoopte dat zijn koeien ook daar melk van een zeer hoog vetgehalte zouden produceren en dat de kwaliteit van zijn vee even goed zou blijven. Het vertrekkende raadslid dankte voor de vele jaren van prettige samenwerking en verklaarde met een bloedend hart afscheid te nemen van Heemskerk. De omstandig heden hebben hem hiertoe gedwongen. Tot zijn opvolger benoemde de gemeen teraad de heer Th. Bruin, wiens geloofs brieven werden onderzocht door de heren Beentjes, Muyen en Wentink. De heer Bruin is in het openbare leven geen onbe kende, hij is voorzitter van de plaatselijke afdelingen van de KVP en van de LTB. In snel tempo werden op deze avond de diverse agendapunten afgehandeld. Bij hamerslag werden de meeste voorstellen aangenomen. De gemeente zal medewerking verlenen aan de stichting van een r.-k. kleuterschool. Het voorstel om niet over te gaan tot stichting van een openbare kleuterschool ontlokte die heer D e G r a a f f (P. v. d. A.) de vraag of dit inhield dat deze mogelijk heid hierdoor werd weggenomen. De voorzitter wees er op dat deze beslissing altijd voor herroeping vatbaar is. Indien er een bepaalde groep burgers is die dit zou wensen bestaat hiertoe altijd de mogelijkheid, Voor de kinderen van het niet-katholieke volksdeel is er de neutrale kleuterschool „Marquette". De stichting van een openbare kleuterschool zou de burgemeester betreuren, hierdoor zou de ouders immers de mogelijkheid worden onthouden om zelf een school te beheren. Demontabel gebouw voor Marquette-school. Als noodoplossing voor de kleuterschool „Marquette" zal de gemeente overgaan tot aankoop van een demontabel gebouw. De Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat ter ge meentesecretarie (4e afdeling) ter inzage ligt het navolgende, van de vereiste bijla- gen voorziene verzoek om vergunning in- J gevolge de Hinderwet van: D. Dekker, Groenelaan 27, Beverwijk, tot het oprichten en in werking brengen van een confectie-industrie, in het perceel Breesaapstraat nr. 52 te IJmuiden. Op donderdag 26 april 1956 te elf uur, zal ten gemeentehuize, ten overstaan van het gemeentebestuur, één of meer van zijn leden, dan wel één of meer door dit be stuur aangewezen ambtenaren, aan een ieder gelegenheid worden gegeven om mondeling bezwaren tegen inwilliging van dit verzoek in te brengen. Gedurende 10 dagen na de dagtekening van deze openbare kennisgeving bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren bij het gemeentebestuur in te brengen. De aandacht van de inwoners dezer ge meente wordt er op gevestigd, dat zij slechts dan tot beroep gerechtigd zijn, in dien zij overeenkomstig het bepaalde in artikel 11 van de Hinderwet op de hier- bovenbedoelde zitting zijn verschenen om hun bezwaren mondeling toe te lichten. Boven Woudenberg is woensdagmiddag een Nederlandse Meteor-straaljager veronge lukt. De piloot wist zich met behulp van de schietstoel te redden. Het toestel vloog uit elkaar. Drie huizen vlogen door het ongeval in brand, doch er deden zich gelukkig geen persoonlijke ongevallen voor. Op de foto zien we een van de verwoeste villa's. ADVERTENTIE heer N i e 1 e n wees er op, dat men hier mee deze school kan helpen, ondanks de bouwstop. Het voornemen is om deze uit- neembare kleuterschool te plaatsen bij de openbare lagere school aan de Ooster- streng. Zodra de permanente school daar zal zijn gebouwd, kan dit uitneembare lo kaal geplaatst worden bij een ander school gebouw waar in de toekomst ook ruimte gebrek kan ontstaan. De gemeenteraad verleende toestemming tot aanschaffing van een kleine bestelauto die ook gebruikt kan worden voor de con trole op- en beheer van de straatverlich ting. Deze wagen zal voornamelijk ten dienste staan van de gemeente-architect en de heer D e G r a a f f (P. v. d. A.) ver heugde zich er over dat door dit voorstel blijk wordt gegeven van de wil om nog voordeliger te werken. Nieuw gebouw openbare werken Ten aanzien van het voorstel tot stich ting van een gebouw voor openbare wer ken deelde de heer Beentjes (KVP) mede niet verwacht te hebben dat deze wens, die bij de begroting naar voren was gebracht, zo spoedig in vervulling zou gaan. Hij hoopte dat dit in de toekomst een per manent gebouw zou worden. De heer Mulder (KVP) herinnerde De voorzitter van de hoofdafdeling zoet watervisserij van de Nederlandse Heide maatschappij, heeft in zijn openingsrede, ter gelegenheid van de algemene vergade ring van deze hoofdafdeling die in Utrecht is gehouden, gezegd dat door de inwer king treding van de Visserijpachtwet een nieuwe koers zal worden ingeslagen, die waarschijnlijk zal leiden naar de gezond making van de visserij in de binnenwate ren. De gelegenheidsvissers zullen verdwij nen door de invoering van deze pachtwet. Deze gelegenheidsvissers noemde de voor zitter een van de remmen voor de be roepsvissers om te komen tot een econo mischer verantwoord bedrijf. Door de Visserijpachtwet worden betere complexen viswater bereikt en het hangt, aldus de heer Voetelink, thans van de be roepsvissers zelf af of zij, door gezamen lijke complexen viswater te pachten, kun nen komen tot sanering, waardoor een ieder een deel uit het complex kan halen. In een rede over de betekenis van het Deltaplan voor de binnenvisserij gaf de directeur van het Rijksinstituut voor Vis serij-onderzoek, dr. B. Havinga, een over zicht van de werken die volgens het Delta plan uitgevoerd zullen worden en van de invloed die zij op de binnenvisserij zullen hebben. De jonge haring (zeebliek), waarvan men de laatste vijf jaar een jaarlijkse opbrengst van f30.000 heeft, zal na de afsluiting ge heel verloren gaan. Dit zal ook het geval zijn met de opbrengst van de ansjovis uit de Oosterschelde, waarvan de opbrengst thans f53.000 gulden per jaar bedraagt. De opbrengst van bot uit de Zuidhol landse stromen bedraagt jaarlijks f 5000 gulden en uit de Zeeuwse stromen ruim f 13.000. De kans om dergelijke opbrengsten in de toekomst te bereiken achtte dr. Havinga zeer gering. De vangst van zalm en zeeforel zal in de toekomst zeer zeldzaam worden, ter wijl de vangst van spiering in de Zuid hollandse stromen (per jaar f 42.Q00 gul den) waarschijnlijk zal verdwijnen, even als de vangst van fint (f 6000). De vangst van aal is afhankelijk van de mogelijk heden die de spuisluizen zullen bieden om glasaal binnen te laten. De Zeeuwse stromen hebben geen aal vangst van betekenis, maar als dit gebied zoet wordt, mag volgens dr. Havinga aal visserij verwacht worden. Dr. Havinga meende voorts, dat wan neer het water in het Haringvliet zoet wordt, aangenomen mag worden, dat er ook zoetwatervissen zullen komen. Het gevaar is evenwel, zo meende hij, dat bij hoge rivierwaterstanden de spuisluizen enorme watermassaas in zee zullen stor ten, die de vis meesleuren. Ook is het bin nenlaten van zout water funest voor de zoetwatervissen. De Zeeuwse wateren zullen volgens dr. Havinga gunstige levensvoorwaarden bie den aan alle zoetwatervis. Voor het ge dijen van vissen als baars, snoekbaars en aal is het van grote betekenis als in het Zeeuwse meer spiering tot massale ont wikkeling zou kunnen komen. Deze spie ring zal niet groot gneoeg zijn voor men selijke consumptie, maar dienen als voed sel voor de roofvissen. De huidige opbrengst van de visserij in het Deltagebied bedraagt jaarlijks ruim 7 miljoen gulden, waarbij een hoeveelheid garnalen is gerekend. Nadat de afdamming in dit gebied zal zijn voltooid, zal naar schatting slechts een opbrengst worden verkregen van ongeveer 1 miljoen gulden vis. Dr. Havinga noemde dit een zeer ernstig verlies voor de visserij. In plaats van 1300 vissers zal in de toe komst een zeer gering aantal binnenvissers zijn broodwinning in het Deltagebied kun nen vinden. 59.50 en hoger alle maten en kleuren 46.en hoger wit en grijs 19.75 HERENMODES en CONFECTIE Kennemerlaan 24 Telefoon 4963 Aangehouden Een inwoner van Beverwijk werd aan gehouden verdacht van het plegen van een zedendelict. Hij is ter beschikking van de justitie in Haarlem gesteld. Afvalmetalen ontvreemd Een hoeveelheid afvalmetalen ter waar de van enige honderden guldens werd door een inwoner van Beverwijk ten nadele van zijn patroon ontvreemd. Bij een door de politie gehouden controle liep hij tegen de lamp. ADVERTENTIE Nieuwe Opel-Rekords, Volvo. Ford Taunus, Vauxhall, Skoda's '56. Be spreek tijdig voor uw a.s. vakantie. Billijk condities. All risks verzekerd Per dag, week. maand en jaar. Binnen- en Buitenland. ZEESTRAAT 82 Volvo dealer Tel. 02510 - 3355 Skoda Sub-dealer aan de voorgestelde uitbreiding van het gemeentehuis. Zou het niet beter zijn om dit gebouw voor openbare werken te be stemmen en over te gaan tot de bouw van een nieuw gemeentehuis. De burge meester zou met dit idee graag nog enige jaren wachten, het is imm-ers niet te voorzien hoe snel de ontwikkeling van Heemskerk zich zal voltrekken. Nadat de reedis gepubliceerde voorstellen waren aangenomen, werd de openbare ver gadering te omstreeks negen uur door de burgemeester gesloten. Heemskerks raad nam gisteravond eveneens een belangrijk besluit. Achter de collegetafel de tevreden wethouders rond burgemeester H. Nielen. GEGEVENS voor de wekelijkse rubriek „Velsens Cultureel leven in de komende week" kunnen worden ingediend bij het Agendabureau voor de Velser Gemeen schap, Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen, telefoon 5743. Hier volgt de agenda voor de week van zaterdag 14 april tot en met zaterdag 21 april. ZATERDAG 14 APRIL IJMUIDEN Velser Orkest Ver., 20 uur, Hervormd Jeugdgebouw, Rembramdtlaan, concert. Velser accordeonvereniging, 20 uur, Pa tronaatsgebouw, concert. VELSEN-NOORD Toneelvereniging „Concordia", gebouw Concordia, 20 uur: „De grote stilte" van Terence Rattigan. Vrije Evangelisatie „Emanuel", gem. ont- spanmimgslokaal Van Diepenstraat, 16, 18 en 20 uur: Maramathaconferentie. ZONDAG 15 APRIL IJMUIDEN Humanistisch Verbond, 10.30 uur: Cul tureel gebouw: lezing. MAANDAG 16 APRIL IJMUIDEN Nutsbibliotheek, Heidestraat, open van 19-21.30 uur. VELSEN Volksuniversiteit, Gymnasium Velsen, 20-21 en 21-22 uur cursus Engels, 20-21 uur cursus Frans. DINSDAG 17 APRIL IJMUIDEN Vrouwenbond Partij van de Arbeid, 20 uur, Gemeentelijk Vergaderlokaal Abe lenstraat. WOENSDAG 18 APRIL IJMUIDEN IJmuider Harmonie, 20 uur, Rex-theater: uitvoering. Chr. Meis.iesclub Kleine Kracht, afd. IJmuiden-West, 20 uur, Gebouw Chr. Belangen IJmuiden: opvoering van kin deroperette „Goudhaartje en de Trou badour". VELSEN Volksuniversiteit, Gymnasium Velsen, 19.45-20.45 uur: cursus Spaans. DONDERDAG 19 APRIL IJMUIDEN IJmuider Harmonie, 2 uur, Rex-theater: uitvoering. VRIJDAG 20 APRIL IJMUIDEN Velser Jazz Society, 20 uur: clubcon cert in het Hervormd Jeugdgebouw te IJmuiden-Oost. Fotokring Velsen, 20 uur, Cultureel ge bouw: dr. J. vain Sainten spreekt over „Reportagefotografie". VELSEN Volksuniversiteit, Gymnasium Velsen, 20-21 uur: cursus Duits. ZATERDAG 21 APRIL SANTPOORT Toneelvereniging „Jan van Dommelen", 20 uur, zaal Zomerlust met „Land van Belofte". VELSEN Chr. Jongemannenvereniging „Philadel phia" 20 uur, Hervormd Wijkhuis, Dijck- mansstraat, dankdienst o. 1. v. ds. J. Ach terbeek. Tentoonstellingen Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, iedere werkdag geopend van 9.30- 12 en van 14-16.30 uur. Bioscopen Thalia: vrijdag 20 uur, zaterdag en zon dag 19 en 21.15 uur: „Ivan, de witte dui vel". Zondag 15 uur: „Tarzan in gevaar". Maandag, dinsdag en woensdag, 20 uur: „Besmeurde liefde". Donderdag, 20 uur: speciale voorstelling van „Na ons de zondvloed". Rex: vrijdag tot en met maandag, 20 uur: „De witte non". Zondag 15 uur: ,,'t Zit in de lucht". TOKIO (Un. Press) De Kyokuyo wal vismaatschappij uit Tokio heeft bekend ge maakt dat zij de walvisvloot van de Grieks- Argentijnse reder Onassis gekocht heeft. Voor het fabrieksschip Olympic Challenger en de vijftien jagers werd 8.500.000 dollar betaald. De walvisvloot van Onassis, een van de meest omstreden figuren in de in ternationale scheepvaart, is het middelpunt geweest van beschuldigingen dat de inter nationale bemanning openlijk de bepalin gen van de internationale walvisconventie schond, die de walvisvaart in het zuidpool gebied regelt. Gesteund door Japan kwam Noorwegen vorig jaar op de zitting van de conventie met de beschuldiging dat de vloot van Onassis, die onder Panamese vlag vaart, walvissen ving buiten het seizoen en ouder de maat, en ook anderszins de bepalingen schond. Zuid-amerikaanse oorlogsschepen hebben het vuur geopend op die vloot toen ontdekt werd dat deze opereerde in het zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan, ter hoogte van de Zuidamerikaanse kust, in wateren waarover een Latijns-Amerikaans land souvereiniteit zegt te hebben. De aankoop zal het aantal antarctische walvisvloten van Japan op vijf brengen. De Taiyo maatschappij en de Nihon Suisan maatschappij hebben in het afgelopen wal visseizoen drie vloten naar het Zuidpool gebied gezonden. De Nihon Suisan is van plan dit aantal tot vier te vergroten. Kyukuyo Hogei, een van de grote Japanse visserij-ondernemingen, hield zich tot dus verre in hoofdzaak bezig met de walvis vaart in het noordelijk deel van de Stille Oceaan, waar geen internationale beper kingen bestaan, maar heeft nog nooit deel genomen aan de walvisvaart in het Zuid poolgebied. Een woordvoerder zeide dat een Japanse vloot naar Europa zal gaan om de schepen over te nemen.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 15