„De universiteit lere ons muziek, niet alleen noten Twee grote zaadhandelaren lusten elkanders radijs niet Het vergaan van de „Akka Wedijver der honden in de RAI De A.N.A.B. is ontstemd over loon politiek van Landbouwschap Het rampzalig ongeval in de Venestraat op 17 april voor de rechter Officier eist f 5000 - boete wegens inbreuk op Kwekersrecht Zelfde codenummer Shih-tzu en sloughi samen met het kooikertje Verdachte kan ten hoogste tot twintig jaar worden veroordeeld Opzettelijke doodslag 17 Minister Beyen sprak bij lustrum viering der Utrechtse Universiteit Eerherstel in Rusland op grote schaal Landbouwschap voor loons verhoging van drie percent Bond houdt zich thans vrijheid van handelen voor Diefstal en heling niet bewezen geacht Vernielingen in „De Heerenduinen" Expediteur wegens meineed voor rechtbank Onjuiste verklaring in civiele procedure met verlader VRIJDAG 13 APRIL 1956 Bij de opening van de lustrumviering van de Rijksuniversiteit te Utrecht heeft de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, in de Domkerk te Utrecht een rede uitgesproken. „Wanneer wij ons gis reünisten op deze dag afvragen wat wij aan de universiteit te danken hebben, dan gaat het niet in de eerste plaats om de praktische kennis, die wij hebben vergaard, hoe nuttig die ook is voor ons dagelijks werk. Het gaat om het dieper inzicht in de waarden des levens, een inzicht dat wij, of wij het zochten of niet, hier hebben verworven. Behalve de vakkennis, die wij als een instrument da gelijks hanteren, bleef ons het vergezicht op zo veel anders, dat wij praktisch niet direct nodig hebben, maar dat aan ons den ken een dimensie toevoegt. Pas daardoor krijgt ons leven de diepte, die onze geest behoeft om zich vrij te bewegen, zodat wij geen slaven worden van ons dagelijks werk. Er is bijna geen arbeid of de factor der menselijke verhoudingen speelt er een grote rol in", aldus mr. Beyen. Ook vakmanschap brengt de universiteit ons bij, zo zei hij voorts, maar een univer siteit is daarom nog geen vakschool en moet dat ook nooit worden. Zij geve ons de eerbied voor het vakmanschap. Zij ver schafte ons de grondslagen om ons vak te leren, om de kennis van ons vak in ons later leven te vervolmaken. Maar zij opene onze ogen voor wat daarbuiten ligt en daar achter schuilt. Wat zij ons moet leren is muziek, niet alleen noten. De universiteit, die het als haar doel zou beschouwen haar discipelen voor bepaalde vakken uitslui tend technische bekwaamheid bij te bren gen, heeft geen aanspraak meer op haar edele naam, zo besloot mr. Beyen. De bijeenkomst in de Domkerk werd luister bijgezet door de medewerking van het studentenkoor en orkest onder leiding van Hans Brandts Buys. De president-curator, jhr. dr. L. M. van Holthe tot Echten, gaf in zijn welkomst woord uitdrukking aan zijn voldoening en blijdschap over het feit, dat de Utrechtse universiteit meer in aanzien staat dan ooit tevoren. Over de historie van de Utrechtse uni versiteit sprak de rector magnificus, prof. dr. Chr. P. Raven. Hij herinnerde er aan, dat de fundamenten van het universiteits gebouw rusten op de zuidelijke muur van een Romeinse legerplaats. De Romeinse krijgslieden brachten als verdedigers van het Romeinse wereldrijk, als hoeders van de Pax Romana, een nieuw element in de beschavingsgeschiedenis van deze streken. Het was volgens prof. Raven geen toeval meer, dat juist op deze plek de eenheid van ons volk werd gesmeed en nog minder dat hier een universiteit verrees, die de Sol Justitiae in haar wapen voert. Perioden van snelle ontwikkeling van de universiteit werden afgewisseld door lange perioden van stilstand en zelfs van achteruitgang, doch thans is er weer een periode van snelle opgang, niet alleen in kwantitatieve zin. Het aantal studenten is sinds 1939 verdubbeld, maar belangrijker achtte hij de ontwikkeling met betrekking tot de plaats die de universiteit inneemt in het maatschappelijk bestel. Tenslotte her innerde hij aan de bouwplannen die ont worpen zijn om het ruimteprobleem op te lossen. „Nog nooit in de geschiedenis van de Utrechtse universiteit zijn bouwplannen van een dusdanige brede visie en gedurfde opzet ontworpen en op een dergelijke se rieuze en weloverwogen wijze voorbereid, J. W. Beyen als die welke nu in bewerking zijn. Als binnen enkele jaren met de bouw kan worden begonnen zal Utrecht over vijftig jaar beschikken over een complex van universitaire instituten, waarop het trots kan zijn", zo besloot prof. Van Raven. Des avonds is in de Stadsschouwburg een gala-uitvoering gegeven van het zang spel „De drie raadsels", welke werd bijge woond door Koningin Juliana en Prins Bernhard. In de pauze werden de vier nieuwe ere doctoren aan het Koninklijk Paar voorge steld; prof. Henri Ch. Püch uit Parijs, prof. L. P. S. Fredericq uit Gent, prof. D. Kellin uit Cambridge en prof. M. Leumann uit Zürich. MOSKOU (Reuter-AFP) Velen van hen, die in de Sovjet-Unie ten onrechte als „vijanden van het volk" tot gevangenisstraf veroordeeld werden, zijn nu volledig in eer hersteld, zo meldt „Partijleven", een gezag hebbend blad van de Sovjet-communisti sche partij. Volgens het blad droeg Stalin de schuld van veel onrechtvaardigheid en duurt de rehabilitatie van de slachtoffers van deze onrechtvaardigheid nog steeds voort. Het herhaalde de beschuldigingen van het partijorgaan „Pravda" tegen hen die onder het mom van critiek op de per soonsverheerlijking „redevoeringen tegen de partij houden" en „alle gezag ontken nen". „Partijleven" beschuldigde de overleden dictator ervan verantwoordelijk te zijn ge weest voor het terreurregiem van de te rechtgestelde chef van de geheime politie, Lavrenti Beria. Het blad beschuldigde Sta lin er verder van de revolutionaire wetten geschonden te hebben en onschuldigen zon der grond te hebben laten vervolgen. Vol gens „Partijleven" is nu een einde aan de politieheerschappij gemaakt en zijn alle veiligheidsorganen onder het toezicht van het ministerie van Justitie geplaatst, dat geen nieuwe schendingen van de grond wettelijke vrijheden zou toelaten. „Verdachte kisten" Een zestal „verdachte" kisten, die op de luchthaven van Le Bourget bij Parijs uit een Brits vliegtuig, van Cyprus afkomstig, werden gelost, bevatten slechts persoon lijke bezittingen van een onderofficier van de Britse marine, aldus is door de admi raliteit te Londen meegedeeld. De kisten waren op het laatste moment te Nicosia ip het toestel gebracht. Daar de piloot zich niet zeker voelde besloot hij ze zo spoedig mogelijk te lossen. Men had de kisten op het Parijse vliegveld neergezet op een plaats, waar een eventuele „ontploffing" geen kwaad zou kunnen doen. Een boete van f 5000 subsidiair drie maanden gevangenisstraf heeft de officier van Justitie mr. dr. J. Vellinga geëist tegen een zaadhandel te Enkhuizen, vertegenwoor digd door N. Veldhuijzen van Zanten, lid van de Raad van Bestuur dezer N.V., die wegens overtreding van de artikelen 7a en 8 juncto 52 van het Kwekersbesluit 1941 terecht stond voor de Economische Politierechter te Alkmaar. Ten laste was gelegd, dat zij inbreuk gemaakt had op het Kwekersrecht van de firma A. A. R. van der Z. en Zn te Voorburg, door een radijssoort in de handel te brengen, die ofwel grote overeenkomst vertoonde met een kweekprodukt van de Voorburgse firma, de Cherry Belle, of dezelfde radijssoort was, zij het onder andere naam. De verdachte N. Veld huijzen van Zanten, bleef op alle vragen van de politierechter het antwoord schuldig. De officier van Justitie, mr. dr. J. Vellin ga, uitte zijn teleurstelling er over, dat de verdachte niet wilde meewerken aan de oplossing van de zaak. Hij achtte het ten- lastegelegde echter bewezen, onder meer uit het feit, dat de nieuwe soort in de re gisters van de firma te Enkhuizen onder code VB 1075 vermeld stond, hetzelfde codenummer, waaronder de Cherry Belle bij.de firma Van.der Z. staat ingeschreven. Voor de officier stond het ook vast, dat de Enkhuizense firma S. het zaad in Toronto onder de naam Cherry Belle gekocht had en het in Nederland onder een andere naam in de handel had gebracht. Vreemd vond de officier het, dat de firma S. des tijds geen bezwaar had gemaakt tegen de inschrijving van het ras Cherry Belle voor de fa. Van der Zwaan, terwijl nog wel een 99 In de Clyde bij het vakantie-oord Dunoon in Schotland is het 5409 ton metende Zweedse ertsschip „Akka" in enkele minuten in de diepte verdwenen na op de Gantocks, een rotsige rifformatie onder water, te zijn gelopen. Men slaagde er in 26 van de 33 opvarenden in veiligheid te brengen. De bovenste foto toont de masten van de „Akka", die triest boven water uitsteken. Foto onder: verpleegsters in het ziekenhuis van Dunoon, naar welk stadje de overlevenden werden gebracht, stellen twee overlevenden op hun gemak met een sigaret. lid van. de naamloze vennootschap S. in de raad voor het Kwekersrecht zitting had. Gezien de grote kosten, die de fa. Van der Z. gemaakt had om dit ras te kweken, kon de officier het niet goedkeuren, dat andere firma's dit ras verkochten, en nog wel goedkoper, waardoor bewust en opzet telijk inbreuk werd gemaakt op het kwe kersrecht. De officier achtte het een ern stig misdrijf, dat gelijk stond aan diefstal. Hij noemde het oneerlijke concurrentie en funest voor het initiatief van andere kwe kers. Hij wees er op, dat de fa. S. over de jaren 1955 en 1956 meer dan 1000 kg van het produkt had omgezet. Mr. H. Smit uit Den Haag, verdediger van de fa. S„ bestreed de dagvaarding. Hij betoogde, dat de firma reeds in 1943 dit soort zaad, met dezelfde eigenschappen, in de handel had gebracht. Hij verzocht schorsing van de zaak, dan zou de fa. S. doorhaling verzoeken van de inschrijving van het ras Cherry Belle. Volgens de plei ter had de fa S. niet, zoals de dagvaarding vermeldt, al dan niet opzettelijk inbreuk gemaakt op het recht van de fa. v.d. Z. door haar eigen produkt aan verschillen de handelaren te leveren. Hij concludeer de tot ontslag van rechtsvervolging. De uitspraak werd bepaald op 18 april. Geen uitkering ineens over 1955 ANAB hierover ernstig ontstemd Het dagelijks bestuur van het Landbouw schap heeft zich conform het advies van de Sociale Hoofdafdeling van het Landbouw schap in meerderheid uitgesproken voor een loonsverhoging in de Akkerbouw- en Veehouderijsector van drie procent. Als voorwaarde werd gesteld, dat deze ver hoging in de prijzen mag worden doorbe rekend. Men meent dat het niet juist is voor deze landbouwsectoren een aanbe veling uit te sturen voor een uitkering in eens over 1955. EVENALS DE KONINGIN in het sprookje van Sneeuwwitje aan de spiegel vroeg: „Spiegeltje, spiegeltje aan de wand, wie is de schoonste in het land?" zo zullen binnen kort honderden kynologen in Nederland zich afvragen, wie de mooiste Nederlandse hond zal worden. Op 14 en 15 april namelijk houdt de Koninklijke Nederlandse Ken nelclub „Cynophilia" haar langzamerhand traditioneel geworden internationale hon dententoonstelling in het RAI-gebouw te Amsterdam onder het motto „Winner 1956". Dan zal een internationale jury, na kennisneming van het oordeel van een aantal eveneens internationale keurmeesters trachten op deze vraag een antwoord te geven. Dat dit beantwoorden niet gemakkelijk is, wordt de oningewijde misschien duide lijk, als hij verneemt dat op deze 68ste hondententoonstelling van „Cynophilia" niet minder dan 1021 honden zullen worden ingezonden, verdeeld over de dagen zater dag en zondag. Het is voor de eerste maal, dat deze tentoonstelling gesplitst wordt in twee ééndaagse exposities. Iedere hond be hoeft dus slechts eenmaal of zaterdag of zondag aanwezig te zijn, hetgeen een besparing zal betekenen op de reis- en ver blijfkosten. Er zullen op deze tentoonstel ling, die zaterdag 14 april om 9.30 uur door de burgemeester van Amsterdam, mr. Ara. J. d'Ailly in het RAI-gebouw geopend zal worden, niet alleen kampioenschapsprijzen van de Raad van Beheer op kynologisch gebied in Nederland worden uitgereikt, maar er kunnen door de honden óók inter nationale kampioenschapsprijzen van de Fédération Cynologique Internationale worden gewonnen. De winnaars van zaterdag uit de vier groepen: dogachtige honden, jachthonden, keesachtige- en poolhonden en schnauzers en pinschers zullen op zondag vergeleken worden met de kampioenen van de vier op die dag tentoongestelde groepen: de ter riers, herders, windhonden en schoothond jes, om te bepalen wie uiteindelijk „winner 1956" wordt en de door Koningin Juliana beschikbaar gestelde zilveren medaille zal krijgen. In afwachting van deze beslissing zullen de honden zich dus één dag aan publiek en keurmeesters van hun beste kant moeten laten zien, waarbij zij in metalen, opvouw bare, uiteraard uitgevouwen kooien zullen komen te zitten. Tijdens deze show, die enige overeen komst vertoont met het verkiezen van schoonheidskoninginnen in Amerika, zal het er dus behoorlijk om spannen, wie er uiteindelijk als „winner 1956" het equi valent van miss America of miss Universe uit de bus zal komen, al zullen de hon den er zelf vermoedelijk koud onder blijven en zal de nervositeit zich wel het meest afspiegelen op de gezichten van de eige naars en eigenaressen. Deze hebben zich dai ook inderdaad veel moeite getroost om hun pupillen voor de mededinging gereed te maken. Welk een veelzijdige figuren de keur meesters moeten zijn, blijkt wellicht uit het feit dat er zo'n 92 verschillende soorten honden aan deze tentoonstelling meedoen., variërend van een iel maar kostbaar diertje als de pekingees tot hondenreuzen als de Deense doggen of andere staande honden. Dat in vroeger tijden honden zelfs als betaalmiddel door de belastingen werden geaccepteerd, mag nu in de tijd van inkom stenbelastingen en heffingen-ineens, onge loofwaardig schijnen, de aanwezigheid van een shih-tzu of Tibetaans leeuwtje op de tentoonstelling zou het kunnen bewijzen, als dit diertje zich tenminste verstaanbaar zou kunnen maken. De keizers van China zouden namelijk van Tibetaanse onderdanen deze leeuwtjes aangeboden krijgen in ruil voor diensten, die in andere landen met belastinggeld zouden worden betaald. Een ander typisch hondje, waarvan ook slechts één exemplaar aanwezig zal zijn, is het Nederlandse kooikerhondje, dat voor zijn baas, de eendepvanger, de wilde een den door zijn geheimzinnig gedrag in de val lokt. Wilde Bedouïnen werden in de woestijn vergezeld van de sloughi, een bijzonder snelle hazewind, die voor de gazellenjacht werd gebruikt. Van zulke gazellenjagers is één exemplaar ter show present. Als ge verder op de tentoonstelling de drie aanwezige bloedhonden in de trouw hartige, melancholieke ogen kijkt, zult u misschien ook tot de overtuiging komen dat deze dieren ten onrechte in zo'n kwade reuk staan, die wellicht samenhangt met het enorm fijn ontwikkelde reukorgaan van deze dieren, die in staat waren zeer oude sporen na te gaan en waarmee men vroeger dan ook ontvluchte slaven opspoorde. Er zullen in het komende weekeinde zo veel verschillende rassen en soorten hon den te zien zijn, die allemaal branden van verlangen de mooiste van het land te wor den, dat het geen zin heeft ze hier alle op te noemen. Slechts door een bezoek aan deze expositie zal men in staat zijn de noblesse van de rashond uit eigen aan schouwing te onderkennen. En laten we De Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond (ANAB) is voornemens per 1 mei geen contraeten meer af te sluiten in de akkerbouw-, weidebouvv- en vee houderijsector. Dit besluit is genomen naar aanleiding van het standpunt van het dagelijks be stuur van het Landbouwschap om aan het bestuur een loonsverhoging voor de land arbeiders voor te stellen van drie percent, af te zien van een algemene uitkering over 1955 van drie percent en de mogelijkheid van een vakantieruiming van twee percent. De voorzitter van de ANAB, de heer D. Tiggelaar, heeft in een te Utrecht gehouden vergadering verklaard, dat de bond zich thans alle vrijheid van handelen voorbe houdt. Hij merkte op, dat enige tijd ge leden in de landbouw (akkerbouw, weide- bouw, veehouderij) een tussentijdse loons- wijziging tot stand is gekomen, die echter geen enkel verband hield met de recente loonbesluiten. Bij vele instanties heerst de opvatting, dat door deze loonwijziging de achterstand zou zijn ingelopen. Dit is volgens hetm stel'lig niet het geval. De regering, aldus de heer Tiggelaar, laat thans een totale loonsverhoging toe van elf percent (2 per cent vakantieverruiming, 3 percent uit kering ineens en maximaal 6 percent loonsverhoging). Het Landbouwschap heeft nu besloten slechts drie percent hiervan te realiseren. Hierdoor ontstaat een loon achterstand in de landbouw van 9 percent. De heer Tiggelaar zei dat het Land bouwschap steeds betoogd heeft dat er geen sociale achterstand in de landbouw mag komen. De ANAB heeft in het Land bouwschap voorgesteld, de regering te vragen of men bereid is de consequenties van de loonsverhogingen in de kostprijzen en in de garantieprijzen te verdisconteren. Het zou volgens heer Tiggelaar van een verstandig landbouwbeleid getuigd heb ben, wanneer het Landbouwschap dit ad vies had opgevolgd. Maar, zo zeide hij, men heeft het kortweg geweigerd. Het gaat volgens hem, niet alleen om de arbeiders, maar om 75 percent boerenarbeid en 25 percent loonarbeid. Hij merkte voorts op hopen, dat „Winner 1.956" zijn onderschei ding met ere zal weten te dragen en dat hij of zij voor Nederland en Europa behou den mag blijven en dus niet zal zwichten voor eventuele aanlokkelijke aanbiedingen uit Hollywood. De Haarlemse rechtbank heeft een transportondernemer uit Velsen en twee bergers uit Amsterdam en Diemen, die zich veertien dagen geleden wegens dief stal en heling van goederen uit een haven van de Hoogovens te IJmuiden te verantwoorden hadden, vrijgesproken. De transportondernemer had opdracht de ha ven uit te baggeren en opgehaald zijn grote hoeveelheden schroot en oud-Ijzer. De goe deren hadden een waarde van f 28.000. Tijdens de zitting deelde de transport ondernemer mee, dat hij geen overeen komst had gesloten met de Hoogovens en dat hij meende gerechtigd te zijn over het opgehaalde te mogen beschikken. Van de zijde der Hoogovens werd meegedeeld, dat mondeling was afgesproken, dat verdachte het schroot mocht houden, echter niet de grote stukken ijzer. Koningin Juliana heeft woensdagavond het zangspel „De drie raadsels", waarvan in de Utrechtse Stadsschouwburg een galavoorstelling werd gegeven, bijgewoond. Bij haar aankomst overhandigde de zesjarige Machteld Wagenvoort aan de Koningin een bouquet bloemen. dat de overheid zelf over 1955 en uit de bereid om dit pakje te vervoeren?" zo vroeg lopende dienst van 1956 uit openbare mid delen de drie percent uitkering ineens gaat betalen. Dit had volgens de ANAB ook in de landbouw gekund door middel van verhoging van de garantieprijzen. „Als de overheid via de garantieprijzen hier een bedrag bij moet doen, vragen wij niet meer dan een ander vrijwillig krijgt", aldus de heer Tiggelaar. Het Landbouw schap zal binnenkort mededelen, dat ge- iet op de economische toestand in de land bouw, de landbouw geen uitkering ineens kan verstrekken, doch iedere ondernemer vrijlaat zul'ks te doen. Deze mededeling noemde de heer Tigge laar minder dan het advies dat de Centrale Werkgeversorganisatie aan haar leden heeft verstrekt, waarin tenminste nog een beroep op de leden wordt gedaan, zo mo gelijk de drie percent uit te keren. Aan een dergelijk beleid, zo besloot de heer Tiggelaar, doen wij niet mee. Wij zijn dan ook niet voornemens per 1 mei nieuwe contracten af te sluiten. (Van een verslaggever) Op 17 april zal des morgens om half tien de zaak worden behandeld tegen de 22- jarige Rotterdamse behanger A. M. L„ die in de nacht van 24 op 25 september van het vorige jaar, terwijl hij onder drankinvloed verkeerde, met een gestolen auto in reed op een mensenmenigte, die juist bezig was het City-theater in de Venestraat in Den Haag te verlaten. Daarbij werden de twee gezusters Otten gedood en een groot aantal mensen liep zwaar lichamelijk letsel op. Gevreesd moet worden dat enkele slachtoffers hun leven lang nadelige gevolgen van dit vreselijk ongeluk zullen on dervinden. De officier van Justitie, mr. J. H. Kern- per legt de verdachte primair ten laste op zettelijke doodslag en het opzettelijk toe brengen van zwaar lichamelijk letsel. Be doeld wordt hier „voorwaardelijke opzet": de verdachte trok zich er niets van aan dat er doden zouden kunnen vallen, hoewel hij dit heeft moeten kunnen begrijpen. Het subsidiair ten laste gelegde is gebaseerd op artikel 36 van de Wegenverkeerswet: dood door schuld en het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld, beide feiten begaan onder invloed van alcohol. Nog meer subsidiair ten laste gelegd zijn de zelfde feiten, maar dan begaan zonder dat de dader onder drankinvloed verkeerde. Indien alle feiten bewezen worden mag de rechtbank bij de strafoplegging niet uit gaan boven de maximum straf voor het zwaarst strafbare feit, vermeerderd met een derde deel. De maximumstraf voor op zettelijke doodslag is vijftien jaar; voor op zettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel acht jaar. Voor het geval het pri mair ten laste gelegde bewezen wordt, zou de verdachte dus ten hoogste tot twintig jaar veroordeeld kunnen worden. De maximumstraf voor dood door schuld, gepleegd onder alcoholinvloed, is drie jaar; voor het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel onder alcoholinvloed twee jaar. In geval deze combinatie van feiten bewezen wordt geacht kan verdachte dus gestraft worden tot ten hoogste vier jaar. De nog meer subsidiair ten laste gelegde feiten worden gestraft met gevangenisstraffen van ten hoogste één jaar en negen maan den. In dat geval zou de hoogst op te leg gen straf dus zestien maanden bedragen. De afdeling Kinderpolitie van de IJmui- dense politie heeft een onderzoek ingesteld naar de bedrijvers van de gepleegde bal dadigheid en vernielingen in het zwembad „De Heerenduinen" te IJmuiden. Hoewel de vernielingen van vrij ernstige aard wa- ren, viel de aangerichte schade, gezien de reisde. De raadsman van de verdachte, mr. zeer alarmerende berichten hierover, nogal T \73Ti HiOM 7\/T O ml Tol rlo t*ro.l I*a TT* "'Cl 1 - Een 32-jarige expediteur uit Lisse stond donderdag voor de Haarlemse rechtbank wegens meineed in een civiele procedure tussen hem en een verlader uit Noordwij- kerhout, welke voor de Haarlemse kanton rechter in oktober 1955 diende. Deze procedure ging over een pakje met een motormagneet, dat de verlader wilde doen verzenden, maar dat in het expeditie bedrijf was zoekgeraakt. Het ging er in deze procedure om of de verlader deze expediteur had opgedragen de motormag neet te verzenden en de laatstgenoemde had dit onder ede ontkend. Hij had dit echter pas na lange aarzeling gedaan omdat hij, zoals hij thans voor de rechtbank ver klaarde, eigenlijk voor zo'n futiliteit geen eed had willen afleggen. Voor de verlader was dit echter wel belangrijk geweest met het oog op een verzekering. Na deze ontkenning onder ede was echter gebleken dat de expediteur wel had waar genomen dat het betreffende pakje in de loods van zijn bedrijf was gedeponeerd en dat hij ook een beurtvaart-adres had op gemaakt. „Daardoor verklaarde u zich toch de president, mr. H. J. Ferwerda. De ver dachte antwoordde, dat er van een ver- voersovereenkomst pas sprake zou zijn ge weest, indien de verlader met een vracht brief was gekomen en dat was niet het ge val geweest. Hij hield vol, dat toen hij het pakje had gezien, niet bevroed had wat er in zat. Dat was echter naar de president constateerde, iets heel anders, dan wat hij onder ede verklaard had: namelijk dat hij geen pakje met een magneet ter verzen ding had aangeboden gekregen. De ver lader was als getuige gedagvaard maar niet verschenen omdat hij in het buitenland J. van den Marei, zeide wel te willen afzien van het horen van deze getuige, omdat hij ook zonder dat zeide te kunnen aantonen, dat hier niet van meineed kon worden ge sproken. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, zeide hier echter geenszins van te willen afzien, zodat deze zaak werd aangehouden tot een extra-zit ting op 3 mei, des morgens om half tien. mee. Een vijftal jongens zal zich hiervoor bij de kinderpolitie in Haarlem moeten verantwoorden. De rekening van de her stelwerkzaamheden zal een groot gat slaan in de spaarpotten van diverse jongelui. Eveneens werden enige jongens achter haald. die helm- en bosbrandjes hadden veroorzaakt. De ouders zullen de aange richte schade moeten vergoeden.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 19