PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR Speeltuinwerk nam in 25 jaar een grote vlucht Elke Nederlander kan beter eten! Roomboter GROEN Co. Wereldnieuws Nieuwste plan: Oprichting van eigen kampeercentra De radio geeft zaterdag zo Fouten VRIJDAG 13 APRIL 1956 2 N.U.S.O. GAAT JUBILEREN Moskou en Washington wedijveren in Djakarta Anti-communistische pers waarschuwt de regering Jongens weekend-shirts Vragen in Tweede Kamer over reportage van Nederland-Ierland Goedgelovige student voor f 2275,- opgelicht Drie jaar geëist tegen 65-jarige recidivist Exportstop van consumptie aardappelen „Gevolgen zullen catastro faal zijn', zeggen exporteurs '.v. $5 Nederland blijft achter bij andere landen Neem een pakje extra voor de zondag 1 Rijdende melkbar ter bevordering van het melkgebruik Hudig-medaille voor jhr. De Jonge van Ellemeet Centrale Verwarming Pow-R-Matic Oliebranders ló Aet J Op 10 en 11 mei zal de Nederlandse Unie van Speeltuin-Organisaties, kortweg NUSO genaamd, in Krasnapolsky te Amsterdam haar 25-jarig bestaan vieren. Opgericht op 15 maart 1931, omvatte de NUSO aanvan kelijk niet meer dan een vijftigtal speel tuinverenigingen, welk getal echter in de loop der jaren gestaag uitgebreid kon wor den. Thans werken er 520 verenigingen in deze unie samen ten bate van meer dan 300.000 Nederlandse kinderen. Toch is het arbeidsterrein daarmee nog lang niet uit geput, want, zoals de voorzitter van de NUSO ons gisteren op een persconferentie vertelde, is er in Nederland zeker plaats voor nog duizend speeltuinverenigingen, terwijl er ook op het gebied van dit jeugd werk zelf nog veel te wensen overblijft. Dat werk bestaat, zoals onder meer her haaldelijk gebleken is uit de manifestaties van het bloeiende Haarlemse Speeltuinver- bond, uit het bevorderen van de harmoni sche ontwikkeling van alle kinderen tot en met de leerplichtige leeftijd. Voor de jong- sten zijn er de speeltuinen pur sang, met klim-, schommel-, wip- en dergelijke werk tuigen, waaraan de jeugd in haar vrije uur tjes onder betrouwbaar toezicht naar har telust ravotten kan. Voor de oudere kin deren schept men verantwoorde bezighe den op het gebied van sport en spel. Vele speeltuinen bezitten dan ook hun eigen volley- en korfbalvelden, ja, zelfs com plete voetbalclubs met vele elftallen en onderlinge competities, die zich alle in een levendige belangstelling verheugen mogen.. speeltuinwerk niet slechts een waarde volle bijdrage tot het „van de straat houden" van de jeugd, maar stimuleert het tevens het saamhorigheidsgevoel, of zo men wil de burgerzin, in een bepaalde buurt of dorpsgemeenschap. De rol van de NUSO Het eigenlijke speeltuinwerk moet dus in hoofdzaak in de plaatselijke bonden, meer nog in de afzonderlijke verenigingen ver richt worden. De NUSO nu leidt, als over koepelende organisatie, dit streven in de juiste banen, coördineert de bestaande ac tiviteiten en moedigt met raad en daad het oprichten van nieuwe verenigingen en af delingen aan. Het beschikt daarbij over een eigen maandblad, een staf van adviseurs en jeugdwerk-deskundigen en een arsenaal van ervaringen en propaganda-materiaal. Films, kader-bijeenkomsten, streekconfe- renties e.d. dienen om de speeltuinleiders en leidsters een ruimer begrip van hun jeugdige pupillen bij te brengen en hur\ belangstelling in vele facetten van het werk te verdiepen en te verbreden. De NUSO heeft ook weten te bereiken, dat de aangesloten bonden en verenigingen op zeer gunstige condities verzekeringen kunnen afsluiten tegen de gevolgen van de wettelijke aansprakelijkheid en tegen on gevallen met kinderen en leiders. Verschil lende andere faciliteiten, zoals een billijlc „afkooptarief" voor muziekauteursrechten zijn eveneens door haar verworven. Al deze dingen zijn een grote steun voor de speei- Vakantie- en winterwerk tuin-organisaties, die in vele gemeenten nog slechts een uiterst gering subsidie ge nieten, al komt er ook in dit opzicht de laatste jaren verbetering. Dan is er natuurlijk nog het vakantie- en winterwerk, alle mogelijke vormen van hobbyisme en knutselarij omvattend. Vroe ger beperkten de speeltuin-activiteiten op dit gebied zich in hoofdzaak tot het chapi ter figuurzagen. Tegenwoordig echter pro beert men het kind datgene te doen te ge ven, dat overeenkomt met zijn persoonlijke aanleg en voorkeur om de zelfwerkzaam heid en de zelfexpressie der jeugd te sti muleren. Dit soort winterwerk kan natuur lijk pas ten volle tot zijn recht'komen in dien men beschikt over een eigen club huis. Voor vele speeltuinverenigingen is zo'n eigen home nog een vrome wens, maar andere bezitten wel zo'n gebouw of gebouwtje, die niet zelden door de le den de ouders der kinderen in hun vrije tijd zelf gebouwd en inge richt zijn. Ook in Haarlem kennen wij vele voorbeelden daarvan en in de praktijk blijkt telkens weer, dat zo'n eigenhandig uit de grond gestampt clubhuis de band tussen de ouders on derling en die tussen hun kinderen nog verstevigt. Zo bezien levert het ADVERTENTIE Schoonmaak geen probleem Muurverf voor wand en plafond 30 moderne kleuren vanaf 60 ct. £er pak. Vlot en smetteloos in 1 laag. het oudst - het vertrouwdst HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Koorzang. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest, (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lich te muziek. 13.45 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Lichte muziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateurprogramma. 15.15 Kroniek van. let teren en kunsten. 15.55 Platen. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.45 Musette-orkest. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek overzicht. 18.25 Platen. 18.30 Van het Binnenhof. 18.40 Platen. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19 M) Nieuws. 19.10 Kamerorkest en solist. 22.00 Lichtbaken. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Gevarieerd programma. 22.00 Cabaret. 22.30 Fide-Sehaaktoemooi. 22.3.5 Wij luiden de zon dag in!, avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Dansmuziek. 23.5024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Sopraan en piano. 12.00 Platen.. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Plateer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Muzikale causerie. 14.50 Zang. 15.10 Boekbespreking. 15.25 Omroep-orkest. 16.15 Het volle pond. 16.30 M izikale causerie. 17.00 Weekjournaal. 17.30 Dansmuziek. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 De Bijbel in het Kerkelijk Jaar, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Nelis Volle Vaart. 20.10 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar 22.15 Weense muziek. 22.40 Bin nen zonder klopen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O., A.V.R.O., N.T.S.) 17.00—17.30 Voor de jeugd. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 Gevar'eerd program ma- 21.00 AVRO's Europees Danstoernooi. 22.1523.00 Eurovisie: Circus van Moskou te Parijs. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-Almanak. 14.30 Journaal. 15.00 Platen. 15.15 Accordeonmu- ziek. 15.30 Platen. 15.45 Accordeonmuziek. 16.00 Omroep-orkest. 16.30 Platen. 16.45 En gelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Liturgische gezangen. 18.15 Madrigaalkoor. 1-8.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Cabaret. 21.00 Platen. 21.15 Om roep-orkest en soliste. 22.00 Nieuws. 22.15 Amusementsorkest. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Platen, Voor de jubileumviering op 10 en 11 mei verwacht men een vijfhonderdtal afgevaar digden van de Nederlandse speeltuinver bonden. De eerste dag zullen deze hun jaarvergadering houden, waarbij onder meer een voorstel van Groningen aan de orde komt om tot de inrichting van eigen kampeercentrales te komen. Het NUSO- bestuur meent, dat dit op landelijke basis financieel en praktisch onmogelijk zal zijn, maar zal plaatselijke initiatieven van de speeltuinverbonden in die richting gaarne met alle middelen steunen. DJAKARTA (ANP) Het Sovjet-aan bod om economische hulp aan Indonesië te verlenen en de uitnodiging aan president Sukarno en het Indonesische parlement voor een bezoek aan Moskou, toont duide lijk, dat de Sovjet-Unie niet achter wenst te blijven bij de Verenigde Skaten in het betonen van vriendschap en hulpvaardig heid aan de jonge republiek, aldus de me ning van politieke kringen in Djakarta. Indonesië heeft kortgeleden met de Ver enigde Staten een overeenkomst getekend, die voorziet in Indonesische aankopen uit Amerikaanse landbouwoverschotten tot een waarde van 97 miljoen dollar en Su karno zal volgende maand op uitnodiging van president Eisenhower een bezoek brengen aan de Verenigde Staten. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken heeft gezegd, dat in het Sovjet-aanbod niet gemeld was, wat voor soort economische hulp verleend zal worden. Het anti-communistische blad van de Mohammedaanse partij Masjumi, „Abadi", dringt er bij de regering op aan voorzich tig te zijn. Het blad, zegt dat de hulp van het Colombo-plan voldoende is. Het onafhankelijke blad „Indonesia Ra- ya" beschouwt het aanbod als een „poli tieke stap na de morele nederlaag van de Indonesische communistische partij bij de kabinetsformatie". Het blad hoopt, dat de Verenigde Staten haar economische hulp zullen vergroten. Volgens het socialistische blad „Pedo- man" moet Indonesië het aanbod aan nemen, indien er geen bepaalde voorwaar den aan verbonden zijn en zolang regering en volk niet vergeten, dat de hulp slechts een tijdelijke weerslag is van de Sovjet- politiek, die zal duren totdat de koude oorlog weer een andere fase bereikt, waar bij de Sovjet-Unie zijn huidige „politiek van glimlachen" zal verlaten, aldus „Pe- doman". ADVERTENTIE Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem Het lid van de Tweede Kamer, de heer J. M. Peters heeft aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de televisiereportage van de voetbalwedstrijd NederlandIer land op 10 mei in het Feyenoordstadion in Rotterdam geen doorgang zal vinden, om dat de Belgische Voetbalbond weigert de hiervoor benodigde toestemming te ver lenen? 2. Is de overeenkomst, krachtens welke de Belgische Voetbalbond de bevoegdheid heeft om een televisie-uitzending - de onderhavige onmogelijk te maken, tot stand gekomen met machtiging van de minister, conform de thans geldende bepaling in ar tikel 26, lid 3„van het televisiebesluit 1956? 3. Indien de tweede vraag bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan be reid een nadere motivering van zijn te dezer zake ingenomen standpunt te geven? 4. Indien de tweede vraag ontkennend wordt beantwoord, acht de minister het dan wenselijk en mogelijk om te bevorde ren, dat de bedoelde overeenkomst in dier voege wordt gewijzigd, dat een dergelijke rigoureuze, doch zwak gemotiveerde in greep van een buitenlandse instantie on mogelijk wordt gemaakt? De officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam heeft drie jaar gevange nisstraf geëist tegen de 65-jarige Amster dammer J. H. wegens oplichting. H. is reeds twaalf keer veroordeeld en heeft van zijn 65 jaar bijna 15 jaar in de cel doorge bracht. Na zijn laatste veroordeling wegens oplichting in 1953 werd hem de pen op de neus gezet door een van zijn slachtoffers, die nog f 1000 van hem had te vorderen. De enige methode om dat geld te betalen was voor de verdachte een nieuwe oplich ting. Ditmaal werd een 24-jarige Amsterdam se student het slachtoffer. De jongeman was gehuwd, woonde bij zijn schoonouders in en zocht naar een eigen woning. Hij plaatste een advertentie, die door de ver dachte werd gelezen. Hij belde de student op en vroeg hem even langs te komen. De student zette toen de eerste stap op de weg. die hem naar een verlies van f 2275 zou leiden. „Ik kan u een koophuis bezorgen aan de Overtoom" zei de verdachte. De student be taalde f 75 handgeld. Enkele dagen later had H. een Bruynzeel-keuken voor het huis ter overname. De student betaalde daar voor f 150. Weer wat later liet de verdach te de student correspondentie zien van een Amerikaanse firma, die een villa aan de Apollolaan wilde kopen. „Die kan ik ko pen en dan met veel winst aan de Ameri kanen overdoen", zei de verdachte. „Voelt u er wat voor in de winst te delen?" De student betaalde f 1550, maar hoorde daarna niets meer over deze zaak. Enige tijd later verscheen H. weer, die zei nog f 500 nodig te hebben om het huis aan de Overtoom voor de student vrij te maken De goedgelovige jongeman betaalde ook dit bedrag. Hij had van H. met veel moeite het huisnummer van zijn toekomstige wo ning aan de Overtoom te horen gekregen. Toen hij ging kijken bleek dat nummer niet te bestaan. Daarna informeerde hij bij de politie of men daar J. H. soms kende. Dat bleek inderdaad het geval te zijn. Voor de rechtbank gaf H. volmondig toe. de student maar wat op de mouw gespeld te hebben. Drie jaar gevangenisstraf luid de de eis. Op 26 april zal de rechtbank vonnis wijzen. De Vereniging van Nederlandse Expor teurs in Aardappelen deelt mede, dat het voornemen van de minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening om van 21 april af de export van consumptieaardap pelen te verbieden, zelfs op uitvoermachti- gingen, welke vóór 7 april zijn afgegeven, grote ongerustheid heeft verwekt in de kringen van exporteurs en kooplieden. Op basis van deze vergunningen waren transacties afgesloten, zowel voor leverin gen door de kooplieden aan de exporteurs, als door deze aan hun buitenlandse, voor namelijk Engelse en Zweedse afnemers, Wanneer de minister gevolg geeft aan zijn voornemen de export na 21 april defi nitief te verbieden en dientengevolge de transacties niet afgewikkeld kunnen wor den, zullen de gevolgen voor de betrokke nen catastrofaal zijn en financiële conse quenties kunnen hebben, waarmede bedra gen zullen zijn gemoeid die gezamenlijk tot in de miljoenen lopen. De voorraden behoeven zelfs bij het uitvoeren van de reeds vóór 10 april afgesloten transacties geen redén tot ongerustheid te geven. Er Vorden stappen bij de minister ondernomen om te trachten hem van zijn voornemen af te brengen, ADVERTENTIE ÏTTITIT»TTVTTïTiT., laaaaceaaaaaaaa aaaaaaaaaaeaa laaaaaaeasae f aaaaaaaaaaaaaa I a s a a a a a a a a 'a a a •- I a a 9 f.V I a a a a i I a a i a a a a a a a #-a a a a «-# »-»-■ aaaataaaaa aaaaaaaaaa aaaeaesa aaseaaaa Buitenlanders zijn altijd vol bewondering voor de groei en welvaart van Nederland. Zij zien, dat hier hard wordt gewerkt en dat de levensstandaard zeker niet laag te noemen is. Hun bewondering verandert echter in ver bazing als zij horen, dat men over bet algemeen in Nederland minder voor goede maaltijden over heeft dan in het buitenland. Zij denken aan hun eigen land, waar zoveel méér roomboter wordt gebruikt. Wordt er in Nederland wel zo goed en lekker gegeten als in andere landen? Ja en nee! Want het gaat beter. Juist de laatste jaren - sinds de enorme stijging van de welvaart besteden de Nederlandse huismoeders vaker de juiste zorg aan haar maaltijden. Zij denken dikwijls aan vitaminen voor goede gezondheid, aan fijne smaak voor goede eetlust. Zij gebruiken inderdaad veel meer roomboter Beter eten met room boter kost weliswaar iets meer, maar het is deze extra kosten dubbel en dwars waard. Elke Neder lander kan beter eten met aai a a a a a a a a a i a a a a a i a a a a a t a a a a a i a a a a a i a a a a a i a a a a a I a a a a a i a a a a a i aan a a De nauwkeurige cijfers zijn: in Denemarken 2,87 x zoveel België 3,63 x Duitsland. 2,3 x Engeland 2, „Zwitserland .2,13x Puhlikatie: Het Nederlands Zuivelbureau, s Gravenhatte Een veertien meter lange, rijdende „melk bar" zal in de naaste toekomst bij allerlei evenementen, zoals TT, Vierdaagse, auto races, bloembollenfestijnen e.d. aanwezig zijn. Het is de nieuwe rijdende melkbar van het Nederlands Zuivelbureau, die pro paganda gaat maken voor het verbruik van melk en melkprodukten in de vorm van voedingsdranken. Deze propaganda is tweeledig. Eensdeels achten voedingsdeskundigen het gebruik van melk en melkprodukten zeer belang rijk voor de volksgezondheid, anderdeels is het stimuleren van de afzet van melk van groot belang voor de veehouders en de zuivelindustrie. In een der houtrusthallen in Den Haag heeft deze mobiele melkbar ten overstaan van vele deskundigen op agrarisch gebied uit Nederland, Duitsland en Engeland zijn entree gemaakt. De wagen heeft een koelruimte voor 450 liter melk en een ijsbereidingsmachine van 20 liter per uur. De melk wordt op 4 gra den C. bewaard, het ijs op -12 graden C. De voorzitter van de Commissie Con- sumptiemelk van het Zuivelbureau, de heer P. Stienstra, wijdde de mobiele melkbar in. Hij wees op het sinds 1938 gestegen melk- verbruik, dat van 114 liter per hoofd per jaar tot 188,7 liter in 1954 opliep. Het ver bruik kan, mede in het belang van de volksgezondheid, echter nog hoger worden. Het kennismaken met goed smakende en frisse voedingsdranken kan hiertoe bijdra gen. De heer Stienstra zeide met nadruk, dat met de melkbar in genen dele concur rentie met Horeca-bedrijven wordt beoogd. Hij verwachtte dat deze propaganda ook in het belang van deze bedrijven zou zijn. Tijdens een in Den Haag gehouden ver gadering van het Nederlands Instituut voor Volkshuisvesting en stedebouw is voor de vierde keer door het bestuur van de Mr. D. Hudig-stiehting de Hudig-medaille uitge reikt en wel aan jhr. mr. M. J. I. de Jonge van Ellemeet uit Arnhem voor zijn ver dienstelijke arbeid gedurende lange tijd op het gebied van de volkshuisvesting en stedebouw. Jhr. De Jonge van Ellemeet is oud directeur van de Woningdienst te Rotter dam en hoofd van het Planbureau in Gel derland. Hij heeft veel gedaan voor het be houd van het natuurschoon in Gelderland. In deze vergadering hield de directeur van de Provinciale Planologische dienst in Noordholland, ir. P. K. van Meurs, een le zing over „De stad en haar omgeving". ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22143 Beton. Een geweldige, in aanbouw zijnde spoorbrug uit staal en beton is woens dag bij Offenburg (Duitsland) ingezakt en terechtgekomen op de eronder lig gende spoorlijn. Niettemin werd slechts één man gewond. De bezweken over spanning was ca. 70 meter lang. De werkzaamheden waren bijna voltooid, toen het gevaarte bezweek en langzaam ineenzakte. Dit laatste ging zo lang zaam, dat de arbeiders, die op de brug aan het werk waren, een goed heen komen konden zoeken. De schade wordt op een half miljoen gulden geraamd. Helden. Vier van de zes mannen, aan wie ten laste is gelegd dat zij een complot hebben beraamd om tijdens het optre den van de beroemde negerzanger en pianist Nat King Cole te Birmingham (Alabama, VS) een rel te veroorzaken, zullen vrijdag worden berecht. Recher cheurs deelden mede, dat het complot vijf dagen geleden in Anniston, Ala bama, was beraamd. Honderd andere personen van het geheel uit blanken bestaande publiek in de stadsgehoorzaal hadden tot taak gekregen de politie, leden van het orkest en iedereen, die zou trachten in te grijpen, te overman nen. Deze actie zou ingezet worden zo dra drie mannen zich op Cole hadden geworpen. De drie, die zoals afgespro ken was, de zanger overvielen, werden echter in de steek gelaten door de andere honderd samenzweerders. Rebellen. Twaalfduizend dorpelingen zul len geëvacueerd worden uit streken op het eiland Celebes-, die door de rebellen onveilig worden gemaakt. De sultan Daeng Radja van Bonthain, een van de gebieden in zuid-Celebes waar de re bellen het ergste huishouden, heeft mee gedeeld, dat de dorpelingen hun huizen al hadden verlaten, uit vrees voor de rebellen. Ondertussen maken berichten uit Makassar, de hoofdstad van Cele bes, melding van nieuwe wreedheden, door Daroel Islam-rebellen begaan. Explosie. Zeven personen vonden de dood en twee raakten gewond toenin de Spaanse stad Plasencia een uit drie ver diepingen bestaand huis na een hevige explosie instortte. De oorzaak van de explosie is niet bekend. Aanslag. Op de Rijnbrug Karlsruhe Max^iu, die Baden-Wuerttemberg met de Palz verbindt, is woensdagavond een aanslag op een trein gepleegd, die zon der ernktige gevolgen bleef. Onbeken den hadden op het midden van de brug twee olievaten tussen de rails ge legd en zes dwarsliggers verwijderd. Een sneltrein, die tegen 19 uur de brug passeerde in de richting Woerth, nam de beide vaten van 200 liter in zijn vaart mee. De bestuurder heeft de trein kort na de brug tot stilstand gebracht. De lokomotief en de spoorbaan waren licht beschadigd. Mening. Volgens door de „News Chronicle" gepubliceerde resultaten van een opinie onderzoek keurt 62 percent der Engel sen het komende bezoek van de Sovjet leiders Boelganin en Kroesjtsjev goed, 21 percent is er tegen en 17 percent heeft geen mening. 39 percent gelooft, dat het bezoek goede resultaten voor Engeland zal hebben en 12 percent meent, dat het nadelig is voor het land. Ja. In Poolse communistische kringen is bevestigd, dat een groot aantal voor aanstaande joden op het gebied van letterkunde, cultuur en politiek in de Sovjet-Unie „geliquideerd" is in de ja ren voor Stalins overlijden in 1953, al dus meldt de „New York Times". Voor liefhebbers. De „Fairey Fireflash", het nieuwe Britse geleide projectiel dat woensdag in Australië voor d pers is gedemonstreerd, zal vrijgegeven w den voor andere NAVO-landen, aldus is donderdag in Adelaide bekendgemaakt. Ondermijning. Volgens de Oostenrijkse krant Neue Kurier hebben Tsjechische autoriteiten verklaard dat het Stalin- monument in Praag ernstig bedreigd wordt door grondwater en dat plannen worden gemaakt het monument naar een andere plaats over te brengen. Waarnemers in Wenen wijzen er op dat het 18.000 ton wegende monument, dat bestaat uit een zeventien meter hoog standbeeld van Stalin op een c rtL.i meter hoge sokkel van beton, gebouwd is op het Letna-rotsplateau. Het wordt niet ondermijnd door grondwater, maar door de nieuwe koers van Mosk >u, zo zegt men in Wenen. Het monument, dat op 1 mei 1955 werd onthuld is gemaakt van 3.000 kubieke meter rose graniet. Het monument is een van de grootste ter wereld. 8. „Er is een groot verschil tussen verza melen en stelen", legde verzamelaar van Ekster uit, „al kan ik begrijpen, dat een leekje als jij, soms het een niet van het ander kan onderscheiden. Maar heus, le der, die het speldje van de Voorname Ver zamelaars Club draagt, is volkomen te vertrouwen. Het is lang niet gemakkelijk om lid van onze club te worden, want we laten lang niet iedereen toe". Intussen had Joris echter een middel beraamd om op een eenvoudige manier lid van de club te worden. Hij had Hamsterman, de andere verzamelaar, ingehaald en botste nu schijnbaar per ongeluk tegen hem op. „Pardon", zei hij, „ik keek even niet uit" Hamsterman bromde iets en liep door zon der te bemerken, dat hij bij de botsing zijn clubspeldje was kwijt geraakt! En zo droeg Joris even later ook het V.V.C.- speldje, hetgeen natuurlijk niet betekende, dat hij nu ook volkomen te vertrouwen was. „Welaan", mompelde de schelm, „dat is makkelijk gegaan. Als de rest even gladjes verloopt, zal ik weld-a een succes volle verzamelaar zijn'" DAT WE bij het verrichten van onze werkzaamheden steeds méér gebruik ma ken van allerlei apparaten en machine rieën, is algemeen bekend. En dat die ap paraten steeds doeltreffender en ingewik kelder worden eveneens. Werd vóór de eerste wereldoorlog het vloerkleed nog met een varkensborstel bewerkt en achtte men destijds de rolschuier een nieuwigheid, waartoe niet te spoedig moest worden overgegaan, even vóór de tweede wereld oorlog was de zoemende stof zuiger in bijkans elke woning r~ aanwezig. Het ingewikkeldste instrument in de gegoede bur germanswoning was 40 jaar geleden wellicht het horloge van vader, of in het gunstigste geval het telefoontoestel, waar- mee de juffrouw van de een- trale kon worden opgeroepen, opdat zij met de hand de gewenste verbinding tot stand zou kunnen brengen. Thans is een vluchtige blik in elk radio- of televisie toestel voldoende om ons de overtuiging te schenken dat er op de wereld nog gro tere complicaties mogelijk zijn dan in de kast van vaders horloge zijn geborgen. En de telefoon heeft inmiddels ook haar evo lutie doorgemaakt, want het is niet meer nodig door het draaien aan een zwengel de aandacht van de slaperige telefoonjuf frouw te wekken, omdat door luttele om wentelingen van de kiesschijf onze stem tol in de verst verwijderde werelddelen kan doorklinken. Naast de vol-automatische telefooncen trale, vergemakkelijken allerlei andere apparaten op de meest uiteenlopende ge bieden het leven en het werk, zoals de electrische koffiemolen, de wasmachine, het elektrische strijkijzer dat zelf zijn tempertauur regelt, de automatische kook- installatie, de zelf schakelende auto, het zelf ontwikkelende fototoestel, enz., om nog maar niet eens te spreken van de automa- tische piloot voor vliegtuigen, de automa tische stuurinstallatie voor schepen, auto matisch luchtafweergeschut en zelf richten de projectielen. Voor de vele opmerkingen, die in alle mogelijke richtingen over deze mechani satie te maken zijn, hebben we uiteraard geen plaatsruimte, zodat we ons slechts op één enkel facet zullen richten. We moe ten n.l. in het oog houden dat machines in het algemeen nauwkeuriger kunnen werken dan de mens, maar als machines fouten ma ken, zijn deze in het alge meen van veel grotere om vang dan wanneer wij ons eens vergissen. De zelfrich- tende projectielen, waarvan er onlangs een in de startbuis bleef steken, zodat een heel slagschip ongewild uit elkaar dreigde te spatten, is daar een voorbeeld van. Geen kanonnier zal zich immers ooit zó vergis sen, dat hij het stuk op zijn eigen schip richt! Dit is natuurlijk wel een erg alar merende waarschuwing, die zijn tegen wicht kan vinden in het betrekkelijk on belangrijke geval dat een huisvrouw, ver trouwende op het zelfregelende mechanis me van haar elektrische strijkijzer, links en rechts gaten in haar wasgoed schroeide. Tussen deze twee in, staat een abonné in de V.S., die enige duizenden exemplaren van een weekblad in zijn bus kreeg, om dat de automatische adresseermachine bij zijn naam was blijven haken en de rest van de oplaag met zijn naam en adres had bedrukt. Weet u, tussen twee haakjes, dat er ge mechaniseerde bedrijven zijn die liever géén klanten hebben, dan één met speciale wensen? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2