Dupliek van mevrouw Bouman in de zaak-Jungschlager Uitgaan in Haarlem Agenda voor Haarlem Klemmende argumenten voor onschuld van verdachte rHoe is het ontstaand 3 Samenvatting Ach, Mevrouw.. ERRES- WRINGER „Willem Barendsz" vaart thuis van eerste reis Bezwaar Informanten Veranderingen Dienstpaspoort Nul plus nul blijft nul Bewijsmiddelen „Droppings' Verlofperiode V er gelijking gaat mank Strafregisters „Judas Maccabeus" voor nabestaanden van verzetsstrijders Dit woord: MOORD V j DAG 13 APRIL 1956 „Redelijkerwijs kan mijns inziens niet meer ontkend worden, dat verdachte gedurende de door hem opgegeven tijd inderdaad met verlof in Nederland vertoefde. Hiermee is, zoals ik het zie, de zaak eigenlijk al geheel getorpedeerd", aldus besloot mevrouw Bouman haar dupliek in de zaak-Jungschlager, waaraan het Landgerecht te Djakarta vandaag zijn 64ste zitting heeft gewijd. Zij ver volgde: „Wat door de getuigen a charge over deze periode is verteld, is dus onwaar gebleken. Op grond daarvan verdienen hun verhalen over andere ge beurtenissen ook geen geloof. In de vele afgelopen zittingen is naar mijn mening niet alleen niet bewezen, dat beklaagde zich aan het tenlastegelegde zou heb ben schuldig gemaakt, maar daarentegen is bewezen, dat hij er zich niet aan schuldig heeft gemaakt en volmaakt onschuldig is". Na opgemerkt te hebben, dat zij volhardde bij al hetgeen zij in haar pleidooi had aangevoerd, beëindigde de verdedigster aldus: „Aan u, mijnheer de rechter, is thans de beslissing in deze moeilijke zaak". In haar dupliek: (1) maakte mevrouw Bouman bezwaar tegen het verzoek van de officier Sunarjo in zijn repliek om de tenlastelegging aan te vullen met het element „opzettelijk"; (2) trok zij uit de erkenning van de offi cier, dat noch kolonel Sutoko, noch de politie in Djambi, noch getuige De Bont, iets had kunnen ontdekken bij een onder zoek naar ondermijnende activiteit van Jungschlager, de conclusie: dat de inlich tingen, naar aanleiding waarvan zij een onderzoek instelden, onjuist zijn geweest; (3) noemde zij het ten aanzien van ver anderingen in getuigenverklaringen vol komen ontoelaatbaar, dat, wanneer getuige het totale beeld van een gebeurtenis of be langrijke onderdelen ervan, die hij reeds herhaaldelijk en zelfs onder ede heeft op genoemd, gaat veranderen, nadat gebleken, is dat die gebeurtenis of die onderdelen onmogelijk waar kunnen zijn; (4) bestreed verdedigster de mededeling van de officier, dat Jungschlager in 1953 „opnieuw het gebied van Indonesië was binnengekomen met een dienstpaspoort, omdat hij geen toestemming had van de Indonesische regering. Toen hem dit pas poort ter bijwoning van een conferentie op Ceylon werd verstrekt, bevond hij zich in Indonesië. Pas twee maanden na zijn terug keer werd bekend, dat Jungschlager geen vergunning kon krijgen om langer in Indo nesië te blijven. (5) voerde zjj aan, dat getuigenverkla ringen op basis van horen zeggen, waaraan de officier wel bewijskracht had toegekend, niet toelaatbaar zijn, omdat de getuigenis volgens de Indonesische wet betrekking moet hebben op feiten, die getuige zelf ge hoord, gezien of ondervonden heeft; (6) voerde mevrouw Bouman aan, dat de officier het zogenoemde „kettingbewijs" onjuist had toegepast, omdat feiten, die niet behoorlijk zijn bewezen, onmogelijk als bewijs voor elkander kunnen worden be schouwd; (7) betoogde mevrouw Bouman, dat de uiteenzetting van de officier ovèr „aanwij zingen" bij de bewijsvoering niet in over eenstemming met de wet is. Een brief of een foto op zich kan geen aanwijzing zijn; (8) betoogde zij, dat op grond van over gelegde stukken van de Amsterdamsche Bank en van andere verklaringen Jung schlager onmogelijk tijdens zijn verlof periode in Europa clandestien in Indonesië kan zjjn geweest: (9) viel mevrouw Bouman de interpre tatie door de officier van de wetsartikelen aan, op basis waarvan hij Jungschlager schuldig verklaart en zei zij, veroordeling op grond hiervan niet mogelijk te achten; (10) voerde zij aan, dat een veroordeling als medeplichtige strafrechtelijk een onmo gelijkheid is, daar er dan een ander moet ADVERTENTIE Waarom die sombere blik? Nog evenen Uw wasgoed wappert vrolijk aan de lijnWat zegt U Het zwaarste komt nog Maar U, als moderne huisvrouw, hoeft toch niet op te zien tegen die Jaatsteloodjes"; het wringen is immers zó gebeurd, dank zij de practische Erres-wringer die U het zwaarste werk uit handen neemt. Gelijkmatig wordt het vocht uit Uw wasgoed geperst door veerkrachtige rollen van zuivere natuurrubber, draaiend in practisch onverslijtbare nylon- lagers (nooit ,,stukwringen" van het wasgoed ERRES WRINGERS zijn: modern en aantrekkelijk van vorm dóór en door roestvrij (geheel aluminium wit gemoffeld) gemakkelijk te bevestigen (d.m.v. onbreekbare stalen klembeugels) op wasmachine, wringerbok e.d. zowel links- als rechtshandig te gebruiken. Geef Uw handen de rust die zij verdienen: een doet hetzelfde werk veel beter en in minder tijd 1 vanaf f 65.33 R.R. STOKVIS ZONEN N.V. afdeling electr. huishoud, toestellen De Nederlandse walvisvaarder „Willem Barendsz" keert zaterdag terug van zijn .eerste reis naar de zuidelijke IJszee. De „Willem Barendsz" zal de haven van Vlaar- dingen binnenlopen na een reis, die vorig jam- oktober begon. Het schip heeft ruim z entieneneenhalf duizend ton traan en s rolie aan boord, dat is bijna 7000 ton meer dan de vorige „Willem Barendsz" van zijn laatste reis in het seizoen 1955-1956 thuisbracht. Bovendien brengt het schip ongeveer 1700 ton vleesmeel mee, een pro- dukt dat voor veevoeder wordt gebruikt. De vorige walvisvaarder beschikte niet over machines voor de vervaardiging van vleesmeel. zijn, die strafrechtelijk als hoofddader moet worden aangemerkt; (11) betoogde zij, dat beklaagde ook niet kan worden veroordeeld wegens het bezit en vervoeren van wapens zonder vergun ning, daar ter terechtzitting niet bewezen is, zoals de wet vordert, dat geen vergun ning verleend was; (12) achtte zij het niet voorkomen van de Nederlands-Indische Guerilla-organisa- tie en „Nederland zal herrijzen" op de lijst verboden bewegingen een sterk argument dat deze organisaties nimmer hebben be staan; (13) betoogde zjj, dat een vergelijking met een moordzaak, waarin het bewijs wet tig is geleverd, niet opgaat. Er is geen spoor van bewijs voor de bewering van de officier, dat als gevolg van de daden van Jungschlager honderden of zelfs duizenden slachtoffers zijn gevallen. Er is zelfs niet één naam genoemd van iemand, die tenge volge van acties van Jungschlager om het leven zou zijn gekomen. Mevrouw Bouman begon haar dupliek met bezwaar te maken tegen het verzoek van de officier tot aanvulling van de ten lastelegging met het element „opzettelijk". Deze wijziging, zo zei de verdedigster, mag aangebracht worden tot aan het requisitoir van het Openbaar Ministerie. In dit sta dium van het proces acht zij aanvulling niet meer mogelijk en dus ongeoorloofd. Over het onderzoek van kolonel Sutoko en zijn mannen merkte mevrouw Bouman op: de officier erkent, dat kolonel Sutoko en zijn mannen, noch De Bont, noch de politie te Djambi iets hebben kunnen ont dekken. Hij meent, dat hiermede niet wordt aangetoond, dat er inderdaad niets geweest is. Akkoord, aldus mevrouw Bouman. Dit schept echter een zeer sterk vermoeden, dat de inlichtingen, naar aanleiding waar van zij hun onderzoek instelden, onjuist waren. Dit vermoeden is door het onder zoek ter terechtzitting volledig juist geble ken. Ter terechtzitting werden uitsluitend verhalen der informanten herhaald met veel vergissingen en fouten en geen en kele getuige heeft ze,bevestigd. Mevrouw Bouman noemde het inderdaad niet ongewoon en ook begrijpelijk, dat ge tuigen veranderingen in hun verklaringen, aanbrengen, omdat een getuige zich niet alles precies kan herinneren, wat jaren geleden gebeurd is. Het is echter iets geheel anders, wanneer een getuige, als hij door de rechter wordt ondervraagd, zich opeens de bijzonderheden niet meer kan herinne ren, die hü slechts enkele maanden tevoren uitvoerig aan de politie heeft verteld, ter wijl de gebeurtenis waarover het gaat zich vier of vijf jaar geleden heeft afgespeeld. Het is nog weer heel iets anders en vol komen ontoelaatbaar, wanneer een ge tuige het totale beeld van een ge beurtenis of belangrijke onderdelen ervan, die hij reeds herhaaldelijk en zelfs onder ede heeft opgenoemd, gaat verande ren. nadat gebleken is, dat die gebeurtenis of die onderdelen onmogelijk waar kunnen zijn. Mevrouw Bouman herinnerde aan het onderzoek, dat kolonel Sutoko, destijds hoofd van de veiligheidsdienst van de Sili- wang-divisie in West-Java in juni 1950, had ingesteld naar het bestaan van een ondergrondse actie op de onderneming „Dramage". Bij dit onderzoek kwam niets verdachts aan het licht. De officier, aldus mevrouw Bouman, verklaart nu, dat het niet waar is, dat er openlijk een onder grondse actie werd gevoerd, waarbij hon derden wapens waren opgeslagen. Getuige Tomasoa heeft verklaard, dat die wapens waren opgesloten in een kamer, die door een deur verbonden was met de woon kamer van het gezin van de administrateur Notman, waar ook bezoekers werden ont vangen, en dat die wapens ook op klaar lichte dag naar binnen en naar buiten wer den gebracht, soms zelfs niet eens verpakt. Als die verklaring waar is, aldus mevrouw Bouman, kan toch niet worden gezegd, dat de ondergrondse actie niet openlijk werd gevoerd. Als er toch een werkwijze gevolgd werd, waarbij het geknoei met wapens zeer in het geheim geschiedde, wel, dan is het zeer begrijpelijk, dat de getuigen a décharge Renssen en Van Buuren in het huis van Notman nooit wapens hebben gezien be halve twee of drie geweren, die wel door planters mee naar de tuinen werden geno men, zoals zij ter zitting hebben verklaard. Deze verklaring klopt dan met hetgeen de officier zelf meent, namelijk dat er niets te zien viel en ik kan geen enkele reden zien, waarom hij op grond daarvan zou moeten aannemen, dat deze getuigen ongeloofwaar dige leugenaars zijn. De officier heeft in zijn repliek nogmaals verklaard, dat verdachte „opnieuw het ge bied van Indonesië was binnengekomen met een dienstpaspoort, nadat hij van de Indonesische regering geen toestemming had gekregen terug te keren". Hij had hieraan toegevoegd, dat toen was bedacht, verdachte te benoemen tot lid van de Ne derlandse delegatie naar de conferentie van de Internationale Arbeidsorganisatie te Ceylon,, zodat er aanleiding was hem een dienstpaspoort te geven om hem in staat te stellen, naar Indonesië terug te keren. Het vreemde was volgens de officier dat hij daarna weer werkzaam was bij de Konink lijke Paketvaart Maatschappij. Naar aanleiding hiervan merkte mevrouw Bouman in haar dupliek het volgende op: Op initiatief van het International La bour Office werd van 5 tot 15 oktober 1958 een Aziatische regionale maritieme confe rentie gehouden bij Colombo (Nuwara Eli- ga). Ook Nederland was daarvoor uitgeno digd. Aan de door de Nederlandse regering aangewezen delegatie werden adviseurs toegevoerd, aan te wijzen door belangheb bende rederijen. Namens de directie van de K.P.M. werden als adviseurs aangewezen: mr. D. F. de Koe en verdachte. Op dat ogenblik bevond Jungschlager zich der halve in Indonesië en niet er buiten, zoals Sunarjo suggereerde, toen hij zei, dat Jung schlager „opnieuw het gebied van Indo nesië is binnengekomen." Hij wekte aldus de indruk, dat dit ten tijde van de confe rentie van de ILO reeds aan Jungschlager zou zijn verboden. Het ministerie van Bui tenlandse Zaken van Indonesië heeft echier pas bij nota van lfi december 1953, derhalve twee maanden na afloop van de I.L.O.-con ferentie, aan het Nederlandse Hoge Com missariaat medegedeeld, zulks ter bevesti ging van een mondelinge mededeling van 11 december, dat het ministerie van betrok ken instanties had vernomen, dat Jung schlager geen vergunning kon krijgen nog langer in Indonesië te verblijven. Jung schlager was op dat moment reeds geruime tijd van de I.L.O.-conferentie in Indonesië teruggekeerd en had zijn normale taak bij de K.P.M. hervat. Zijn reis naar die con ferentie en terug naar Indonesië is dus op geheel legale wijze geschied. Van een ille gale terugkeer, ondanks een verbod om in Indonesië te verblijven, is derhalve geen sprake geweest. Resumerende herhaal ik, dat: (a) aan verdachte vóór zijn vertrek naar Colombo nimmer officieel mondeling noch schriftelijk enige last was verstrekt, Indo nesië te verlaten, noch was verboden Indo nesië weer binnen te komen; ADVERTENTIE S^kÊitr Tob ni&t lang&r - daöan AZeem nog vandaag c/ag an nacht (b) verdachte op regelmatige wijze door de directie van de maatschappij, waarbij hij werkte, was aangewezen als adviseur van een officiële Nederlandse delegatie naar een internationale conferentie, die zich geheel op het gebied van zijn deskun digheid bewoog. Het is normaal, dat in der gelijke gevallen z.g. dienststempels In pas poorten worden verstrekt; (c) pas in december 1953 hem officieel werd medegedeeld, dat hij Indonesië moest verlaten; (d) hij aan deze last gevolg heeft trach ten te geven door zijn vertrek te regelen met de „Oranje" vóór einde februari, de termijn, die hem door het hoofd immigra tiedienst was gesteld. Mevrouw Bouman betoogde vervolgens, dat de officier het „kettingbewijs" onjuist heeft toegepast. Er is geen sprake van één enkel tenlastegelegd feit, doch van onder scheidene tenlastegelegde strafbare feiten. Deze feiten zouden op onderscheidene plaatsen en tijdstippen zijn gepleegd. Het zogenaamde „kettingbewijs" zou dus alleen op elk afzonderlijk tenlastegelegd feit mo gen worden toegepast. Ten aanzien van elk dezer strafbare handelingen zou dus sprake moeten zijn van onderscheidene getuige- verklaringen, die betrekking hebben op feiten, die door hun onderlinge samenhang tezamen een beeld geven van de betrokken strafbare handeling. Jungschlagers deelneming aan geheime vergaderingen, zoals verklaard door getuige Manoppo, wordt niet bewezen door wat ge tuige Manoch over de grotten van Serpong vertelt en Manochs mededelingen over droppingsvluchten worden niet versterkt door wat getuige Harris in Djambi zegt te hebben gezien. Het zou iets anders zijn, al dus mevrouw Bouman, als bijvoorbeeld Manoppo's verklaring werd versterkt door een andere getuige, die beklaagde een tele fonische afspraak voor zo'n vergadering had horen maken of wanneer iemand an ders dan Manoch wel eens ladinglijsten op het bureau van beklaagde had zien liggen. Zoals het echter nu is, heeft men voor eik dezer feiten slechts het blote zeggen van één getuige, door niets versterkt en door velen tegengesproken en dus niet behoor lijk bewezen. En twee op zich niet bewezen dingen kunnen onmogelijk als bewijs voor elkander worden beschouwd. Nul plus nul blijft nul. Aanvoerende, dat de uiteenzetting van de officier over aanwijzingen, welke uiteen zetting zij niet in overeenstemming met de wet zei te achten, bracht mevrouw Bouman ook het rapport van de Indonesische inlich tingendienst ter sprake. Zij betoogde, dat dit rapport op zich geen aanwijzing kan zijn, dat het niet in zijn oorspronkelijke vorm is overgelegd en dus niet als bewijs middel kan dienen. Het rapport is boven dien waardeloos, aldus mevrouw Bouman, omdat het uitsluitend een opsomming van geruchten en algemeen bekende feiten be vat, zoals de aanval op Bandung. Over de ter zittingen ter sprake gekomen kaart van West-Java met een door de In donesische luchtmacht voorgeschreven luchtcorridor, merkte mevrouw Bouman op. dat nooit door een verantwoordelijk lid van de luchtmacht is verklaard, dat deze corri dor werd ingesteld, omdat er „droppings" waren gedaan. Het instellen van die corri dor bewijst dus niet, dat er inderdaad „droppings" zijn geschied. Bovendien komt de loop van deze corridor ook niet overeen met de plaatsen, die in de tenlastelegging waren aangegeven voor „droppings". Hel prinselijk jacht „Deo Juvante", dat Grace Kelly van boord van de „Constitution" heeft gehaald, heeft de haven van Monaco bereikt. Op de foto ziet men prins Rainier en Grace Kelly. Zij zet voet aan wal van haar nieuwe vaderland. Over de mening van de officier, dat Jung schlager tijdens zijn verlof in Europa een of meer keren clandestien naar Indonesië kan zijn gekomen, betoogde mevrouw Bou man, dat de data van de overgelegde stuk ken van de Amsterdamsche Bank onomsto telijk uitwijzen, dat afgezien van de denkbeeldige mogelijkheid Jungschlager van deze mogelijkheid in elk geval geen gebruik heeft gemaakt. Op grond van deze stukken immers is er alleen in november en december 1950 een hiaat, dat groot ge noeg zou zijn voor-een clandestiene reis naar Indonesië. Vercrachte volgde echter in deze periode een cursus voor reserve-offi cieren in Amsterdam. Mevrouw Bouman verwees hiervoor naar de verklaringen van de getuigen Knoops, Cramer en Gerdingh en naar de verklaring van het Nederlandse ministerie van Oorlog. Mevrouw Bouman ging voorts in op een vergelijking, die de officier heeft gemaakt tussen de zaak-Jungschlager en een met name genoemde moordzaak, waarbij de schuld van verdachte wettig is komen vast te staan. Deze verklaring gaat wel heel erg mank, aldus mevrouw Bouman. Zij ver volgde: „de officier beweert nu maar, dat als gevolg van de wandaden van beklaagde honderden of zelfs duizenden slachtoffers zijn gevallen. Maar in deze hele zaak is nog niet één naam genoemd van iemand, die tengevolge van de beweerde misdaden van beklaagde om het leven zou zijn gekomen. Het is gemakkelijk genoeg een dergelijke stelling te lanceren, maar de officier is niet in staat gebleken enig spoor van bewijs daarvoor aan te voeren. Men dient duide lijk in het oog te houden, dat het hier niet gaat om algemeenheden, vermoedens, ge ruchten en praatjes, maar dat de vraag is of beklaagde schuldig is aan de in de ten lastelegging omschreven misdrijven, en het veroorzaken van de dood van enig persoon komt in de tenlastelegging niet voor." Mevrouw Bouman merkte tenslotte op, dat de officier ten onrechte stelt, dat twee getuigen a charge een strafregister hebben. In werkelijkheid zijn het er vijf, namelijk Manoppo, Zwartjes, Toni Oei, Tomasoa en Amiruddin. Bovendien hebben Harris en Manoch zelf erkend, dat zij respectievelijk lid van de Darul Islam en volgeling van de APRA zijn geweest en hebben meegedaan aan verschillende misdrijven. Waarom deze mensen nooit zijn vervolgd en gestraft, noemde mevrouw Bouman onbegrijpelijk. Zij voegde hier nog aan toe: wat betreft het zogenaamde „berouw", dat zij thans zouden hebben, kan worden gezegd, dat Manoch zelf heeft toegegeven maandenlang voor de politie leugenachtige verklaringen te hebben afgelegd om verwarring te stich ten. Zelfs op de zittingen vertelde hij nog leugens, die hij later introk. Amiruddin verklaart pas aan het praten te zijn gegaan, nadat gevoelens van haat tegen de Neder landers, die hem naar hij meende in de steek hadden gelaten, bij hem waren op gekomen. „Ik kan die houding niet zo bij zonder verheven vinden," aldus mevrouw Bouman. Het bestuur van de Nederlandse Handelz vereniging heeft besloten in nauw overleg met de Federatieve raad van het Voormalig Verzet, een groot aantal nabestaanden van Nederlandse verzetsstrijders uit te nodigen tot bijwoning van de uitvoering van „Judas Maccabeus" op 5 mei. Ieder jaar wordt op de Bevrijdingsdag in de Grote Kerk te Naarden dit oratorium uitgevoerd. Aan de uitvoering van dit jaar zullen medewerken: de sopraan Mea Boon- Naberman, de alt Aafje Heynis, de tenor William Herbert, de tenor Harry France, de bas Guus Hoekman, de claveciniste Janny van Wering, de organist Willem Hickmann, het versterkte Kunstmaand-Kamerorkest en het koor van de Nederlandse Handel- vereniging onder leiding van Jack P. Loorii. Naaste familieleden van Nederlandse verzetstrijders kunnen zich aanmelden bij de secretaris van de Federatieve raad van het Voormalig Verzet, de heer M. A. Jans sen te Hilversum. Een vrij grove, maar wel belangwek kende verwarring is in de volkstaal: stik de moord, hetzelfde als: stik. Maar met stikken heeft de uitdrukking niets te maken. Stik de moord is een ver bastering van: steek de moord. In het Middelnederlands betekende het woord moord niet alleen: de daad waarbij iemand gewelddadig om het leven wordt gebracht, maar ook: dood, zowel zelfstandig als bijvoegelijk gebruikt, evenals het Franse: la mort en mort. De zegswijze: iemand steekt de moord, waarin: iemand lijdend voorwerp en: de moord, voor: hij stierf. Zo ging de de dood overvalt iemand. Door een on juiste opvatting ging men in: iemand het onderwerp zien en zeide: hij stak de moord voor: hij stierf. Zo ging de verwensing: steek de moord, verbasterd tot: stik de moord betekenen: sterf, val ^dood enz. j TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, expo sitie van poppenhuis anno 1750 met in ventaris. Intérieur met kaarsen verlicht. Het museum is geopend op werkdagen van 1017 uur, des zondags van 13-17 uur en tot 16 mei des avonds van 20.3022.30 uur. Tentoonstelling van reproducties van Rembrandt-tekeningen; opening door wet houder D. J. A. Geluk op maandag 16 april om 14.30 uur. Teylers musuem: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen ondier meer van Rembrandt, Michel An- gelo, Claude Lorrado. Geopend op iedere werkdag behalve maandag van 1117 uur en de eerste zondag van iedere maand van 1317 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 101" uur, des zondags van 1316 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur en op iedere vrijdagavond van 20—22 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. Stadhuis, Grote Markt: Te bezichtigen van 917 uur, zaterdags van 912 uur. Elke vrijdag- en zaterdagavond van 2022 uur. Tinholthuis, Bloemendaal, Vrijburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 912 en van 1416 uur. Tevens elke eerste zondag van de maand van 1517 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-ddorama's (Bij belse voorstellingen). Geopend van 14 tot 17 uur. Zondags gesloten. Woonhuis Van Looy: Des zondags van 1417 uur en donderdag van 1012.30 en van 13.30—17 uur geopend. Museum „Het Huis Van Looy": Tentoonstel ling van werken van mevrouw Jo Kruyder —Bouman, tot 23 april. Geopend van 10— 12.30 en van 13.30—17 uur. Zondags van 1417 uur. (Ingang Kaamperlaan) Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne- derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. Vishal, Grote Markt: Tentoonstelling van schilderijen van Piet van Heerden tot 15 mei. Salonboot „Neeltje" Spaame: Beroepenten- toonstelling 1956 (voor de wal bij de Drostefabrieken Het Huis met de Kogel: Expositie van schil derijen van Tine Honig tot 22 april. Ge opend op werkdagen van 1018 uur. (Spekstraat 12). DIVERSEN Vrijdag 13 april, Cultura, 20 uur: Kantklos- tentoonstelling met demonstratie, van de kantklosschool Amsterdam. Zaterdag 14 april, Concertgebouw, 14.30 uur: Jeugdfeestmiddag ter ere van de jubile rende gymnastiekvereniging „BATO". Onder meer optreden van de goochelaar Santos en Ad Veen met zijn wonderorgel. Zaterdag 14 april. Concertgebouw, 20 uur: Bonte avond met bal na ter ere van de jubilerende gymnastiekvereniging ..BATO". Met medewerking van o.a. Willie Rex, Tobi Rix en „The Constellations". Zaterdag 14 april, hotel „Vreeburg". Kerk plein, Bloemendaal, 20 uur: The Embers Club uit Den Haag presenteert een jazz- show-dansavond met medewerking van verscheidene orkesten, waaronder The Sunny Boys en het kwartet Tom Thiel, Zaterdag 14 april, Lido-theater, 23.30 uur: Speciale voorstelling van de film „Meis jesslaapzaal". Zondag 15 april, Lldo-theater, 11 uur: Spe ciale voorstelling van de film „Aida" naar Verdi's beroemde opera. Zondag 15 april, Rembrandt-theater, 11 uur: Jan P. Strijbos vertelt bij zijn kleurenfilm „Kleurenpracht in Zuid-Afrika". Zondag 15 april. Studio-theater, 11 uur: Spe ciale voorstelling van de film „Lili". Maandag 16 april, wijkgebouw Gedempte Oude Gracht 104, 20 uur: Voor de afdeling Haarlem-Centrum van de Nederlandse Christen Vrouwenbond spreekt mevrouw J. van Vlietde Lange over „Jodika, de moeder van Augustinus". Maandag 16 april, Brinkmann, 14.15 uur! Lezing over bloemschikken door mevrouw Cita van Santen voor de afdeling Haarlem vam de Nederlandse vereniging van Huis vrouwen. Met demonstratie. Dinsdag 17 april, Theosofia, Nassauplein, 20 uur: Lezing over het vivisectie-vraagstuk door de heer W. Groen van de Anti-Vivi sectie-Stichting in Den Haag. Met film vertoning. Donderdag 19 april, aula Gymnasium, Prin senhof, 20 uur: Lezing door de heer Mau rice Genevoix over „Un romancier ren contre ses personnages" voor „Les conféren ces franpaises". Vrijdag 20 april, aula Gymnasium, Prinsen hof, 14.30 uur: Onder auspiciën van de stichting „Film en Jeugd" te Den Haag spreken mevrouw professor dr. H. W. F. Stellwag en de heer J. Pront over respec tievelijk „Enkele aspecten van het vraag stuk film en jeugd" en „Het instituut film en jeugd". MUZIEK Vrijdag 13 april, Concertgebouw. 20 uur: Het Symfonie-orkest „Haerlem" geeft een concert onder leiding van Marinus Adam, waaraan verder meewerken: Arie Butter, hobo, Jan Poolman, fluit en Tineke Visser, piano. Uitgevoerd worden: het Concert voor hobo en orkest van Corelli-Barbiroli, het Concert voor fluit en orkest in G (K.V. 313) van W. A. Mozart, het Piano concert in As (K.V. 488) en de Vierde Symfonie in B, opus 20, van Niels W. Gade. Zaterdag 14 april, aula Stedelijk Gymnasium, Prinsenhof, 20 uur: Concert door het Aer- derahouts vrouwenkoor onder leiding van Albert de Klerk met medewerking van Miep van Luin, piano en Frans Vester, fluit. Er worden werken uitgevoerd ondier meer van Palestrina, Monteverdi, Blavet, Kodaly en Golestao, Maandag 16 april. Grote Markt, 15.30 uur. Bespeling van het carillon van de Grote Kerk door stadsbeiaardier Arie Peters, die men ook kan beluisteren op vrijdag 20 april van 11.30 tot 12.30 uur. Dinsdag 17 april, Minerva Theater, 20.15 uur: Onder leiding van Toon Verhey geeft het Noordtoollands Philharmonisch Orkest voor de Heemsteedse Kunstkring het derde en laatste concert van de Mozart-cyclus. Het programma bevat de Haffner Serenade, het Pianoconcert in C (K.V. 467), waarbij de pianist Gerard Hengeveld solist is, evenals bij het Pianoconcert in A (K.V. 414), en de Symfonie in g. Woensdag 18 en donderdag 19 april, Stads schouwburg, 19.45 uur: De operettevereni- giog „Dioge" speelt „De parel van Tokay" op muziek van Fred Raymond. TONEEL EN DANS Vrijdag 13 april, Grote Markt, 19.30 uur: Op treden van de folkloristische dansgroep „Twente", Vrijdag 13 april, Frans Halsmuseum, 20 uur: De folkloristische dansgroep „Twente" treedt op in de binnenhof van het met kaarsen verlichte museum. Vrijdag 13 april, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel geeft een voorstel ling van „Het eeuwige misverstand" van J. M. Barrie in de vertaling van Gerard Re- kers onder regie van Erik van Ingen. In de hoofdrollen Marianne Rector, Manfred de Graaf, Ann Hasekamp, Adolf Rijkens en Peter Holland, De decors zijn van Friso Wiegersma. Voorstelling voor de vereni ging „Geloof en Wetenschap". Vrijdag 13 april, Minerva Theater, 20.15 uur: Onder regie van Guus Hermus voert „Het nieuwe Comedia" op „Humpie heeft een bok geschoten" van Harold Brooke en Kay Bannerman. Met Guus Hermus, John Go- bau, Bep Dekker, Magda Janssens, Robert Sobels en Frans Koppers. Lucas Wensing verzorgde het decor. Zaterdag 14 april, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie speelt onder regie van Joris Diels ,,'t Is nooit te laat" van Felicity Douglas. Met Ida Wasserman, Fie Carelsen, Dick van Veen, Luc Lutz, Joris Diels, Maria de Booy en vele anderen. Het decor is van Guus Korrubel, de vertaling van Alfred Pleiter. Zondag 15 april, Stadsschouwburg, 20 uur: Jean Anouilh's „Ornifle" wordt onder regie van Cees Laseur gespeeld door de Haagse Comedie. De medespelenden zijn Paul Steenbergen, Enny Meunier, Cees Laseur, Johan Valk en vele anderen. De decors en costuums zijn van Frisco Wiegersma, de vertaling is vair Alfred Pleiter. Maandag 16 april, Stadsschouwburg, 20 uur: Abonnementsvoorstelling van „Ornifle" door de Haagse Comedie. Voor bijzonder heden zie zondag 15 apriL Dinsdag 17 april, Stadsschouwburg, 20 uur: Abonnementsvoorstelling van „Ornifle" door de Haagse Comedie. Voor bijzonder heden: zie zondag 15 april Dagelijks, Vishal: Marionettentheater. Tot 15 april Don en Ly Vermeire, daarna Fedke Boschma. Avondvoorstelling om 20.30 uur, middagvoorstelling om 14.30 uur, behalve vrijdagmiddag 13 april. Filmonderwijs op school De Unesco te Parijs heeft aan dr. J. M. L. Peters, secretaris van het instituut Film en Jeugd en directeur van het Nederlands Filminstituut, opdracht verleend een on derzoek in te stellen naar de mogelijkheden van „filmonderwijs" op de scholen. Het ligt in de bedoeling dat dit onderzoek zich uit strekt over vijf landen, Engeland, Frank rijk, Duitsland, Nederland en de Verenigde Staten, waar men op dit gebied reeds enige ervaring heeft opgedaan. ADVERTENTIE VRIJDAG 13 APRIL Palace: „Frou Frou", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Contrabande en moord!", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Tussen hemel en aarde", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „The Benny Goodman Story", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Met stalen vuist", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Love is a many splendored thing", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Duivels spel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling van 8.30 tot 10.30 uur met oude muziek. Vishal: 8.30 uur, Marionettentheater van Don en Ly Vermeire. Minerva Theater: 8.15 uur, Het Nieuwe Co- media met „Humpie heeft een bok gescho ten", Heemsteedse Kunstkring. Wilhelmina- straat 22: Kranswijdingsdienst vereniging van spir. „Het Licht", 8.15 uur. ZATERDAG 14 APRIL Minerva: „Circus Bollini", alle leeft., 2.30 uur; „Het grote spel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Frou Frou", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Contrabande en moord!", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Tussen hemel en aarde", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Benny Goodman Story", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Meisjes-slaap zaal", 18 aar, 23.30 uur. Roxy: „Met stalen vuist", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Love is a many speldored thing", 14 jaar, 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Duivels spel", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals museum: Avondopenstelling van 8.30 tot 10.30 uur met oude muziek. Vishal: 8.30 uur, Marionettentheater van Don en Ly Vermeire,' 2.30 u., kinderprogramma. Stadsschouwburg: 20 uur, Haagse Comedie met ,,'t Is nooit te laat". Concertgebouw: 2.30 uur, kindermid dag ter ere van jubilerend BATO; 8 uur: feestavond.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5