Half zwaar Kinheim verliet in 3 B laatste plaats door zege op Terrasvogels De status van zeelieden-vluchtelingen Visserij -varia bijzonder lekker! de half zware shag Accordeonvereniging Patronaat" "Brieven aan de redactie VOETBAL IN KENNEMERLAND T errasvogels IEV m CSV ADO V VBB everwij k „De Monica's" en „De Wielewaal" concerteerden IJRB had haar vrienden bijeen in de zaal van „Flora" „Bijzonder lekker* zult ook U zegge», zodra U Douwe Egberts DRUM SHAG proeft, de fijnste half zware shag, zacht en toch pittig, vol van smaak en geur! DOUWE EGBERTS Resultaten van Haagse conferentie ZKV versloeg kampioen Watervliet: 3-5 Eerste nederlaag sinds november 1953 mmmmmmmmmmmmm ..«w Klinkende zege (11-5) van Velsen op VDO Agenda voor Beverwijk Zilveren De Ruytermedaille voor kapitein G. J. Kalkman Westduitse penetratie in Zuidoost-Azië Veelomvattend hulpplan om markten te veroveren O MAANDAG 16 APRIL 1956 8 In de onderste regionen van de derde klasse B kwamen CSV en Kinheim niet slecht voor de dag. Door het gelijke spel tegen Terrasvogels verlieten de Velsenaren zelfs de onderste plaats. In 4 E duurt de nek-aan-nek-race tussen THB en NAS nog steeds voort, doordat beide clubs wonnen. Waterloo bewees ook tegen Semo haar oude vorm nog niet te pakken te hebben. Kiniheim gaf zondag de onderste plaats over aan RKAFC. De weelde van de Kin- heimers is edhter maar betrekkelijk, want in werkelijkheid hebben zij drie verlies- punten meer dan RKAFC, dat echter, mede door het feit, dat de ontmoeting tegen Vel- sen wegens terrein- af keur in g geen door gang vond, twee wedstrijden minder heeft gespeeld. Verrassend goed werk leverde CSV door HSV met een drie-nul nederlaag huiswaarts te zenden. De Castricuimmers kunnen niu weer even rustiger ademhalen. Alomaria verloor op eigen terrein van ADO met nul-twee, wat ons van de Alk- maarders tegenviel. De Heemskerkers daar entegen wekken de laatste tijd de indruk, dat zij hun inzinking te boven zijn. N.A.S. omzeilde een uitermate lastige klip door van ETO met twee-één te win nen, maar doordat ook THB won Bloe- mendaal werd met één-drie het slacht offer der Boys schoten de NAS'ers er weinig mee op. Alleen kon gezegd worden, dat zij alle hoop nog lang niet behoeven op te geven. Waterloo is de vorm geheel kwijt, want nu kon het zelfs op eigen ter rein tegen Semo niet verder komen dan een gelijk spel (één-één). Dat WH het tegen DIO eveneens tot een gelijk spel bracht, (drie-drie), vieü ons mee van de WH'ers. Onze Gezellen won volgens verwachting van DCP (twee-één), maar Halfweg liet het tegen APGS lelijk liggen (vier-één) Derde klasse B Vierde klasse B Wijk aam Zee 17-30 THB 20-32 Vitesse 18-29 NAS 21-32 Alkrn. Boys 17-22 DIP 19-23 Alom, Victr. 17-20 Waterloo 20-22 ADO 17-19 ETO 19-20 Velsen 18-19 Halfweg 18-19 EHS 17-15 APGS 18-19 Terrasvogels 18-15 Bl'dlaal 21-19 HSV 19-15 Onze Gezell. 19-18 CSV 16- 9 WH 18- 9 Kiniheim 17- 7 DCO 19- 9 RKAFC 15- 6 Semo 20- 8 Terrasvogels en Kinheim hebben de pun ten gedeeld, maar dat dit op broederlijke wijze is geschied, kan helaas niet getuigd worden, want hoe meer in de tweede helft de speeltijd verliep, hoe meer de gemoede ren verhit raakten, niet alleen binnen, doch ook buiten de lijnen. Een Terras vogels-speler moest zelfs het veld verlaten. In de eerste helft werd er aan bedde kant ten zeer slecht gespeeld. Het plaatsen van de bal was uitermate slecht verzorgd, wat de taak van de verdediging ten zeerste ver gemakkelijkte. In deze eerste speelhelft werd niet gescoord. Na de rust stond het spel aanvankelijk op een aanzienlijk beter peil, doordat de bal sneller en beter werd afgegeven. Het was dan ook jammer, dat tenslotte het spel te hard wérd, waartegen de scheids rechter niet genoeg optrad. Kinheim nam tot tweemaal toe de leiding de eerste keer door haar midvoor, de twee de keer döor Groeneveld. In beidé gevallen ging doelman Butter niet helemaal vrij uit. Röbken, die aanvankelijk spil was, doch later middenvoor ging spelen, zorgde voor de gelijkmaker. Kort voor het einde deed Pelileman® na een scrimmage voor het Vel eer doel voor de tweede keer de Kinheim- voorsprong te niiet. Tegen EDO 3 heeft IEV het niet kunnen bolwerken. Na eerst de leiding te hebben genomen door J. Duin, die in de twaalfde Zaterdagavond gaven de drie orkesten van de Velser Accordeonvereniging onder leiding van Rijk Kofman een concert in het Patronaatsgebouw te IJmuiden. Het C-orkest, waarin de jongste leden zijn ondergebracht, maakte een vlotte in druk met een zestal nummers, waarvan de West-Frisia-suite van R. Wassenaar wel de beste uitvoering kreeg. Voor de jeugdige musici was er natuurlijk nog wel iets te verbeteren, vooral in de afwerking en frasering, doch over het algemeen was er flink gestudeerd. Deze groep belooft in de toekomst goede krachten voor de hogere orkesten. De dirigent moge er op toezien dat zijn spelers vooral zijn aanwijzingen opvolgen: juist accordeonisten zijn spoedig geneigd tot individualisme bij de uitvoering van ensemble-muziek. Natuurlijk ontbraken de populaire mar sen en walsen niet op het programma. Bij de uitvoering daarvan word ik steeds herin nerd aan een uitspraak van de bekende marsencomponist John Philip Sousa: deze muziek zal blijven leven zolang er mensen zijn die muziek met hun voeten horen en niet met hun oren. Het is namelijk opval lend dat een deel van het publiek het ritme met de voeten weergeeft. Het B-orkest liet merken dat de presta ties technisch reeds veel verder gevorderd zijn. De instrumenten waren in stemgroe pen verdeeld, het ritme was beter, de af werking correct verzorgd. De feestouver- ture van Langerak en „Oosterse Patrouille" van Leduc waren goed. Een tango van Steinfeld daarentegen maakte de indruk dat de populaire muziek niet zo ernstig wordt ingestudeerd. Het A-orkest bevat de beste spelers, naar wie het goed luisteren is. Behalve enkele arrangementen van bekende werken als een mars van Schootemeyer en het Slaven koor van Verdi, gaf het orkest een ouver ture van Mehul ten beste, die opviel door goede afwerking. De klinkende resultaten van de studie in de afgelopen maanden zullen voor de diri gent en voor de leden aansporing zijn te streven naar verdere vervolmaking van het samenspel zonder daarbij de ontwikkeling der persoonlijke spelcapaciteiten van de leden tekort te doen. Mf. Contactavond met lekenspel De IJmuidense CJMV „Immannuel" houdt op zaterdag 21 april in het Jeugd- gebouw een contactavond, waar behalve volksdans en zang ook een lekenspel zal worden opgevoerd. Onder regie van de heer Bosman zullen CJMV'ers het leken spel „De vierde wijze uit het Oosten" ten tonele brengen. minuut een mooi opgebouwde aanval na goed doorzetten met succes afwerkte (0-1) kwam EDO meer in actie met technisch beter spel. Mooie combinaties brachten de IEV-achterhoede aan het wankelen en na ruim een kwartier lag de gelijkmaker ach ter Alkemade (1-1). EDO bleef iets sterker en toen IEV-verdedigers voor vermeend buitenspel bleven staan, was het twee-één. Door dit succes aangemoedigd passeerde EDO na een half uur Alkemade opnieuw (3-1). IEV ontworstelde zich aan de druk, doch moest toezien hoe acht minuten vóór rust EDO uit een hoekschop de voorsprong vergrootte (vier-één). Onmiddellijk na de hervatting pakten de Velsenaren fel aan, maar toen na vijf mi nuten de verdedigers vergaten aan te val len bij een EDO-uitval was het vijf-één. Dit was IEV te veel; er werd hard ge werkt en J. de Reus had na een kwartier met een prachtig schot, het mooiste doel punt, succes (vijf-twee). Een vrije trap voor IEV werkte J. Duin vijf minuten later keu rig af (vijf-drie). IEV merkte dat het ging, het vlotte nu beter en drie minuten later scoorde H. de Reus (vijf-vier). Ongeveer vijf minuten voor het einde was J. de Reus door de EDO-verdediging heen en had een fraaie kans om gelijk te maken. De scheidsrechter liet het niet zover komen, want hij had buitenspel vastgesteld. Het is geen grootse wedstrijd geworden tussen het Castricumse CSV en HSV uit Heiloo, maar toch wel een die spannend was omdat voor beide clubs de onderste plaats op de ranglijst op het spel stond. Dat CSV een drie-nul overwinning behaalde had de club voornamelijk te danken aan midvoor Kossen, die deze middag goed op dreef was en twee van de drie doelpunten scoorde. Beide elftallen gingen vlot van start en het bleek de thuisclub al gauw dat HSV revanche wilde nemen voor de eerste ont moeting welke toen in een Heiloose neder laag eindigde. Nochtans bleef CSV de toon aangeven en midvoor A. Kossen schoot in de veertiende minuut in (één-nul). Acht minuten later veroorzaakte de spil van de gasten hands in het strafschopgebied en H. Hartog schoot de toegestane penalty in. Na de hervatting scoorde Kossen opnieuw na tien minuten daartoe in staat gesteld door B. de Vries. En hoewel de bezoekers uitstekend partij bleven geven, slaagden zij er niet in het overigens verdiende tegen- punt te scoren. Voor de rust zag het er nog niet naar uit dat ADO met beide punten naar huis zou gaan, want al direct na de aftrap zette de thuisclub er een hoog tempo in. ADO werd hierdoor wel even overbluft, maar hield zich staande. Het spel van de thuisclub was te kort om tot enig succes te leiden bij de steeds meer ingespeelde ADO-achterhoede. De rust ging met een nul-nul stand in. De tweede helft begon met een licht ADO-overwicht, dat al spoedig tot succes leide. Bruins gaf een goede pass naar Groot die langs doelman Wasbinder schoot: nul één. Van nu af had ADO het spel in han den. Kort voor het einde sloeg een van de achterspelers, Wynands, de bal met de han den uit het doel. De toegestane strafschop werd door Martens in een doelpunt omge zet (nul-twee). Dit was ook de eindstand. De wedstrijd VVB-Beverwijk bood op „Watervliet" ndet veel aantrekkelijks Na dat aanvankelijk Beverwijk de beste pa pieren had met beter samenspel, dat na elf minuten tot een doelpunt van Gerrits, die Nieuwenhuys uit balans bracht (nul- één) kwam WB er wat beter in. Doch de geboden kansen gingen verloren. Ook de Beverwijk-aanval, die trouwens de alom aanwezige spil Both op zijn plaats vond, miste de schutter. Even na de hervatting, toen Nieuwen- huysen bij een schermutseling was gepas seerd kon Kil, die na geruime tijd weer van de partij was, de bal net van de doellijn wegtrappen. Een vergissing van Marx gaf Luntz een mooie kaïns, maar hij trapte de bal in handen van Raap. Boevink kopte naast, waarna Luntz opnieuw de Bever- wijkse verdediging bijna verraste. Aan de andere kant stompte Nieuwenhuys een goed scherp schot van Van Balen met de vuist onder de lat weg. Een schot van Bruin zeel onderging bij Raap hetzelfde lot, waar na tenslotte Kersbergen een diagonaal schot afzond, dat net over de lat ging. Eindstand nul-één. Voor de uitvoering en feestavond van de accordeonvereniging „De Monica's", die zaterdag in het Hervormd wijkhuis voor een grote schare belangstellenden plaats had, is, gezien de kwantitatieve verhoudin- (de ouderen), wel wat moed nodig geweest. Maar „De Monica's" zijn niet zo gemakke lijk van hun voornemen af te brengen en toen de medewerking van „De Wielewaal" uit Bakkum, het mondaccordeon-ensemble van verpleegden en verplegers van „Duin en Bos", was verzekerd, kon de uitvoering bij voorbaat geslaagd worden genoemd. Mej. N. van Dijk, presidente, schetste na haar begroetingswoorden, de moeilijkheden van „De Monica's" om zich staande te hou den, doch voegde er verheugd aan toe, dat de club met plezier al enige keren naar buiten was opgetreden. De jeugdafdeling, die vierentwintig leden telt, bleek de lessen van directeur P. Schilp terdege ter harte te hebben genomen. Met enige leuke, overi gens eenvoudige werkjes, met discipline uitgevoerd, werd de afdeling A ingeleid. Opmerkelijk was de kleine bezetting, vijftien musicerenden van deze A-afdeling, die met overgave haar repertoire verzorg den. In de ouverture Herinneringen werd een goede harmonie bereikt en de selectie Wiener walzer gaf bij de overgangen wel enige moeilijkheden, maar het dynamisch dirigeren van de heer Schilp trok De Mo nica's behoorlijk door deze problemen heen. Van een geheel andere kwaliteit was het optreden van „De Wielewaal", die het on der leiding van de heer Schilp tot de af deling uitmuntendheid heeft gebracht. Vlot en fris speelde het grote gezelschap met prima fluitpartij en een drietal mandolines, begeleid door piano (die jammer genoeg te laag gestemd was), de Hohnerboys-mars. De Fantasie Lucretia Borgia, bewerkt door Joh. B. Kok kreeg met haar wisselende tempi een prachtige afwerking, evenzeer als het verplichte concoursnummer „Mooie Veluwe" en de vrije keuze ouverture Ro nald. De uitvoering werd na de pauze ge volgd door de eenbedrijvige klucht „Hou de Butler in de gaten" van Koos Beswino, voor het voetlicht gebracht door de toneel groep van de Hervormde Jeugdraad uit Heemskerk onder regie van de heer E. Stammes. Mevrouw de Bock voor de N.C.R.V.-microfoon In het programma „Tussen de bedrijven door" dat vanmiddag door de NCRV wordt uitgezonden zal mevr. N. de Bock- Luiting uit Beverwijk spreken over het onderwerp: „Tropische weelde op een Hol landse kwekerij". Zoals ieder jaar tegen het zomerseizoen organiseerde de IJmuider Redtdingbrdgade zaterdagavond een contact-avond om de band tussen de leden, die 's winters be grijpelijkerwijs wat verslapt, te verstevigen. Zaterdagavond schotelde het variété-bu reau „Succes" in de zaal „Flora" de leden een programma voor, dat er in ging als koek. Vooraf sprak de heer G. J. Timmermans het openingswoord uit, waarin hij gewaagde van een zwennfestijn voor de kinderen in het Velserbad. ^Hij kon hierover echter nog geen nadere gegevens vérstrekken. He ppgal jeugdige Rudii Carrell, dde ken nelijk de voetsporen van zijn vader', Ahdbè' Carell, bekend kleinkunstenaar, wil volgen kreeg na een stroef begin de zaal volledig op zijn handen. Als de voortekenen niet be driegen gaat deze jongeman een goede toe komst tegemoet in de kleinkunst, want hij heeft er ongetwijfeld „feeling" voor. Zijn imitatie van Lou Bandy was goed evenals de dialoog met de poppen. Leo Accordo bleek een vaardig artist op de accordeon. Betty Visero, die de laatste tijd vrij veel in deze omgeving als parterre acrobate op de planken verschijnt is in dit genre onge twijfeld buitengewoon goed, hoewel haar optreden naar onze smaak niet geheel aan de esthetica voldoet. Een hoogtepunt vorm de het optreden vain Annie Palmen, die op beschaafde wijze een aantal bedjes ten ge hore bracht. Dan waren er nog „The red stars"", twee „cowboys" en een „cowgirl", die de toe schouwers naar het Wilde Westen voerden. Dat de reddingsbrigade bij de IJmuidense winkeliers een streepje voor heeft, bleek uit de grote keur van artikelen, die zij voor de verloting gratis ter beschikking hebben gesteld. Tot slot bleven de danslustdigen nog ge ruime tijd op de muziek van het dans- orkest „Succes" bijeen. ADVERTENTIE WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE icxiooooooooQoooooooooooooooocooooooooooooooonooooooociooóè In Den Haag is een conferentie gehouden van delegaties uit acht west-Europese lan den over de status der zeelieden-vluchte lingen. Deze conferentie stond onder leiding van de chef van de directie algemene zaken van het departement van Buitenlandse Zaken, dr. E. O. baron van Boetzelaer. Af gevaardigden van Noorwegen, Zweden, Denemarken, Duitsland, Nederland, België, Frankrijk en Engeland zijn het eens ge worden over een reeks van zestien artike len, waarin de principes zijn neergelegd waarnaar de acht landen de zeelieden vluchtelingen zullen behandelen. Deze vluchtelingen zullen in twee groepen wor den verdeeld: zij, die op het moment van het in werking treden van de regeling al vluchteling zijn, en zij, die na dat ogenblik vluchteling worden. Gemakshalve onder scheidt men de vluchtelingen in „oude" en „nieuwe". Voor de „oude" vluchtelingen geldt, dat zij die nog banden hebben met een van de acht staten, zullen worden beschouwd als rechtens daar verblijf te houden. Deze groep wordt in drie categorieën verdeeld In de eerste plaats zijn er vluchtelingen, die vroeger in een van de acht landen ver blijf hebben gehouden en daarna zijn gaan varen, hetzij onder de vlag van dat land, hetzij onder een andere. Vervolgens zijn er vluchtelingen, die nog in het bezit zijn van Het met prachtige cijfers behaalde en on geslagen kampioenschap van Watervliet I kreeg zondagmiddag op „Watervliet" wel even een knauw toen ZKV, de Zaanse ploeg, aan de Velsense korfballers, die na 13 wed strijden ongeslagen is in deze competitie en sedert november 1953 in 27 achtereenvolgen de wedstrijden evenzeer een ongeslagen record hadden, de eerste nederlaag toe te brengen. De Zaankanters speelden direct fel op winst, waarbij de dames zich niet ontzagen de strijd te forceren, wat vaker tot minder prettige situaties leidde en waartegen de scheidsrechter niet voldoende optrad. Na tien minuten namen de gasten de lei. ding met een afstandstreffer, waarna de thuisclub het spel verplaatste en goede aan vallen opbouwde. Verdiend scoorde Van Ladesteijn de gelijkmaker (1--1). De tweede Watervliet-aanval was niet voldoende snel en had geen geluk met afstandsschoten. De gasten, die goed verdedigd werden, moesten zich ook tot schoten van afstand bepalen en hadden opnieuw succes (12). Opnieuw speelde Watervliet even krachtiger en Vos schoot een vrije kans in (22), maar nog voor de rust scoorde ZKV (23). Hoewel de thuisclub na de hervatting het. initiatief nam bleef de gelijkmaker wegens tactische fouten uit en kon een ZKV-heer de stand op 2_4 brengen. Een prachtig schot van afstand door Van Ladesteijn bracht de stand op 34. Felle aanvallen van Watervliet kregen niet de verdiende resultaten. Schoten van De Boer draaiden uit de korf, terwijl Van Ladesteijn van achter zwaar werd gehinderd bij zijn schietkansen. Tien minuten voor het einde vond een ZKV-afstandsschot wel de goede richting (35) en hoewel Vos en Hart. man nog enige kansen kregen bleef de uit slag ongewijzigd. Watervliet 2 was tegen Archipel 3 niet opgewassen. Archipel speelde een taktisch goede partij tegenover het nonchalante spel en het slechte plaatsen van de Watervlieters, die de rust met 12 ingingen door een tref fer van M. v. d. Brink. Daarna was alleen Archipel, die Watervliet overspeelde (16). Voor twee winstpunten zorgde Watervliet 4 met een verdiende overwinning op Ooster kwartier 4. K. Oosterveen en Joh. v. Dijk scoorden voor de pauze, daarna bracht T. v. Ladesteijn de eindstand op 30. -: v< - f: s Bij het maken van een noodlanding in de haven van Genua, verloor deze Engelse vliegboot de linker drijver. Onmiddellijk werd om assistentie gevraagd en in afwachting van die hulp gingen bemanning en passagiers, 39 man sterk, op de rechter vleugel zitten om. te zorgen dat de machine in evenwicht zou blijven. De hulp kwam na tien minuten en allen konden zonder letsel, doch een spannende ervaring rijker, gered worden. een oud reisdocument, hun verstrekt door een van de acht landen, waardoor hun de terugkeer in dat land mogelijk werd ge maakt. Tenslotte wordt als „band" be schouwd het feit, dat een vluchteling bin nen drie jaar ten minste 600 dagen heeft gevaren onder de vlag van één van de acht landen. Deze laatste regeling krijgt terug werkende kracht tot 1946. Zeker 90 percent van de „oude" vluchtelingen valt onder deze drie categorieën. De overige tien per cent, bestaande uit „zeer moeilijke geval len" zullen tussen de landen individueel worden opgedeeld. Voor de „nieuwe" vluchtelingen zijn iets strengere criteria overeengekomen. Wan neer een zeeman vlucht na het in werking treden van de nieuwe regeling zal hij door een van de acht landen worden aanvaard nadat hij in drie jaar tijds ten minste 600 dagen heeft gevaren onder de vlag van dat land. Als hij na zijn aanvaarding dus juri disch verblijf heeft gehad, maar daarna gaat varen onder de vlag van een land dat niet aan de overeenkomst deelneemt kan hij toch terugvallen op dat eerste land, mits hij daarmee contact onderhoudt. Als hij in drie jaar op geen enkele wijze de band met het betrokken land onderhoudt eindigt de bescherming. Deze kan pas worden her nieuwd na een nieuw tijdvak van 600 dagen in drie jaar onder de vlag van het land. Een vluchteling die eenmaal rechtens aanvaard is behoudt zijn residentie in een land en heeft bewegingsvrijheid in de acht landen. De acht landen zijn overeengeko men ervoor te zorgen dat een vluchteling niet gedwongen wordt te varen aan boord van een schip dat naar een hem vijandig land gaat. De derde handbalwedstrijd van Velsen is wederom een overwinning geworden voor de thuisclub. De ontmoeting die in het begin gelijk op ging bleef geruime tijd doelpuntloos. Pas na 12 minuten spelen maakte Velsen zijn eerste goal dank zij H. Nabben, waarna in de 13e minuut K. Broek de voorsprong vergrootte tot 20. Hierna kwam VDO even opzetten en maak te korte tijd hierop een tegenpunt (21). Nu kwam VDO er niet meer aan te pas en maakte Velsen voor de rust nog zeven doelpunten, zodat de rust inging met 91 in het voordeel van Velsen. Na de* rust was Velsen iets minder op dreef dan voor de thee, dit blijkt wel uit de doelpunten die nog gemaakt werden. Want pas na 13 minuten spelen maakte Velsen haar tiende doelpunt door B. Dij- kers( dit was de vierde van deze speler), terwijl VDO er al vier had gemaakt (105). Dit waren voor VDO de laatste, maar H. Nebber maakte voor Velsen in de 26e mi nuut de laatste goal. (Verkort weergegeven) Vijf mei-viering. Zo is dan de drei ging^ dat aan de viering van de vijfde mei een einde zou komen een feit geworden, doordat in een regeringsbesluit is aange kondigd dat aan het overheidspersoneel op deze dag geen vrij meer zal worden ge geven. Eigenlijk is er al te veel met het karak ter van deze dag gemarchandeerd door de overheid, om thans nog op een enigszins waardige manier dit besluit te herroepen-. Van het begin af aan heeft men de beteke nis van deze dag miskend. De historische betekenis van deize dag trachtte men op de achtergrond te dringen omwille van materiële belangen-. Thans zouden wij er dus toe moeten overgaan de viering van 5 mei te combi neren met de verjaardag van de Koningin. Als Prinses Beatrix eenmaal de taak van vorstin van haar moeder zal overnemen, zal moeilijk met de bevrijdingsdatum meer zijn te marchanderen; de dag, waarop aan de mensheid niet alleen de vreugde v-an de bevrijding kon worden hergeven, maar tevens, de dag van belofte voor een betere toekomst, in vrijheid- en vrede, voor geheel de mensheid. Dat is de betekenis van de vijfde mei, de dag die ons blijvend zal doordringen van de ernst onzer plicht. C. S. MAANDAG 16 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „.Huis van Bamboe". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Manne- .quins voor Rio". W. B. Theater, 20 uur: „Sergeant York". Terpsichore, 20 uur: André Peters over „De mens als schepper". Openbare Leeszaal, geopend van 1517 en 1920 uur; Jeugd van 19—20 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 15 18 uur; lees. en studiezaal van 1518 en 19—21.30 uur. DINSDAG 17 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Vrou wenwereld". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Brood, Liefde en Fantasie". 't Centrum, 20 uur: Bakkersgezellen. Hotel „Parkzicht", 20 uur: Vergadering Melkhandel. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 15 18 en 1921 uur; lees. en studiezaal van 15—18 en 19—21.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal, R.K. Leeszaal, dage lijks van 1718 uur. Prijzen van zaterdag. Heilbot 3,002,50; gr. tong 2,642,50; grm. tong 2,122,00; kim. tong 2,242,06; kl. tong I 2,70—2,50; kl. tong II 2,52—2,32; tarbot I 2,001,50, per kg. Tar bot II 10888; tarbot IV 7025; tongschar 9480; kl. tongschar 60; schartong 30; gr. schol 6253; grm. schol 6844; kim. schol 72—68; kl. schol I 60—51; kl. schol II 42^9; schar 188; bot 108; v. baring 1815; ma kreel 1715, kim. schelvis 48; kl. schelvis I 48; kl. schelvis II 3530; wijting 168; gr. gul 3425; midd. gul 2827; kl. gul 2617; kl. wolf 45-31; poontjes 2922; kl. koolvis zw. 1514; kl. koolvis wit 25, per 50 kg. Gr. kabeljauw 15667; gr. koolvis zw. 4441; gr. koolvis wit 68; gr. leng 6258; gr. wolf 7976, per 125 kg. Aanvoer van zaterdag. 1350 kisten tong en tarbot, 5 kisten heilbot, 20 kisten tong schar en schartong, 1685 kisten schol, 230 kisten schar, 100 kisten bot, 140 kisten haring, 285 kisten makreel, 20 kisten schelvis, 400 kisten wijting, 255 kisten kabeljauw en gul, 15 kisten leng, 75 kisten wolf, 10 kisten poon, 130 kisten koolvis, 30 kisten diversen. Totaal 4750 kisten. Besommingen van zaterdag. IJM 283 f5820; KW 5 f 4220; KW 41 f7030; KW 19 f200; KW 16 f6870; KW 138 f6110; KW 75 f3680; KW 23 f5530; KW 197 f 4800; KW 51 f2850; KW 20 f780; KW 77 f 2740; KW 56 f1780; KW 35 f2160; KW 92 f2360; KW 178 f1750; KW 60 f1320; KW 71 f2170; KW 30 f2580; KW 27 f 2840; WR 67 f 2320; WR 34 f4800; IJM 11 f2800; IJM 52 f2140; IJM 5 f 2410 IJM f 2540; 1 trawler met f 13.560. De directeur-generaal van Scheepvaart W. L. de Vries heeft ten kantore van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst te Maassluis aan de gezagvoerder van de zee sleepboot „Roode Zee", kapitein C. J. Kalk man, nu deze de pensioengerechtigde leef tijd heeft bereikt, de zilveren De Ruyter medaille overhandigd, hem toegekend hij Koninklijk Besluit van 22 februari. Directeur-generaal De Vries riep in zijn toespraak een roemrijk feit van de „Roode Zee" in herinnering terug: hoe men bij het slepen van een kruiser van Sidney naar Engeland achter het eiland Blacksmith een schuilplaats had moeten zoeken voor een aangekondigde cycloon. In die schuilplaats ving de marconist zwakke noodseinen op van het Australische schip „Ulooloo", dat zich op 50 mijl van het hart van de cycloon bevond. De ankers waren losgeslagen, het water liep de machinekamer binnen en een stranding dreigde. Er stonden mensenlevens op het spel en daarom ging kapitein Kalk man midden door het noodweer erop af, wist de in nood verkerende Australiër vast te maken en veilig Brisbane binnen te sle pen. Deze hulpverlening heeft toen in de wereld veel opzien gebaard. KEULEN (Reuter/DPA) De voorzit ter van het verhond der Westduitse indu strie F. Berg heeft in een redevoering, ge houden voor de kamer van koophandel te Hagen, een acht punten omvattend pro gramma voor het verlenen van economi sche hulp door West-Duitsland aan de minder-ontwikkelde landen van Oost-Azië voorgesteld. Berg, die als leider van een delegatie van industriëlen onlangs een bezoek aan Zuidoost-Azië heeft gebracht, beval de op richting aan van een instituut, dat met hulp van de staat de Duitse industrie in staat zou stellen langlopende kredieten te verstrekken. Verder verdient het volgens Berg aanbeveling onafhankelijke onderne mingen voor ingenieursadviezen op te richten, daar gebleken is, dat men in Azië aan dergelijke ondernemingen dé voor keur geeft boven adviezen van de grote maatschappijen. Berg drong er op aan zijn plan spoedig uit te voeren, zodat er voordeel, kan wor den getrokken van de reusachtige markt van Zuidoost-Azië, in welk gebied het com munistische blok in de eerste plaats een factor is, die zeer ernstig moet worden op gevat. Wij moeten onze betrekkingen met dit gebied versterken, voordat het te laat is, zo verklaarde Berg. Andere punten van het programma zijn: Betere industriële samenwerking bij de in vesteringsactiviteit in het buitenland, ten einde de concurrentie van de monopolis tische organen der communistische landen beter het hoofd te kunnen bieden; samen werking tussen de Westduitse ondernemin gen bij de opleiding van Aziatische tech nici; grotere samenwerking van de Duitse industrie met de organen van de staat en het bedrijfsleven in de landen van Zuid- Oost-Azië, die bij de industrialisatie be trokken zijn. Dit zou kunnen geschieden door de oprichting van gemengde indu striële commissies in de verschillende lan den; betere voorlichting van West-Duits land over de economische ontwikkeling in Oost-Azië door speciale persdiensten; ster kere bezetting van de economische afde lingen der Duitse diplomatieke vertegen woordigingen en meer aandacht voor de mentaliteit en de vraagstukken van Azië.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 10