Bij laag water de Scheveningse haven uit - kotter ging verloren Witte Kruis dringend verlegen om de jonge Velsense vrouw Sturka kleding Agenda voor Velsen Goed spel van Kennemer jeugd bij afdelingskampioenschappen Mannenoverschot wordt langzamerhand geringer BERISPING VOOR SCHIPPER HD 184? De wijkverpleegster mist soms al haar vrije dagen Niet gediplomeerde visser haalde zich strop van duizenden op de hals STURKA.MANABOUTTOWN' Het a.b.c. van de automotor Onteigening ingevolge de wederopbouwwet Oprichting „Fauna Felisenum" EEN 1e VERKOOPSTER EEN LEERLING- VERKOrER LEERLING-VERKOPER LEERLING- GORDIJNNAAISTERS Softbaltoernooien op 6 en 21 mei Jazz voor de Velser Jazz Society „U spreekt met uw moor denaar" voor „VARIA" op 19 april IJmond I (heren) ontging de zege op het nippertje VELSENAREN IN CIJFERS DINSDAG 17 APRIL 1956 Overeenkomstig: het voorstel van de hoofdinspecteur voor de scheepvaart heeft schipper W. L. G. van de ,,De vrouw Lena" (H.D. 184), wiens schip op 1 februari bij het verlaten van de Scheveningse haven tegen het Zuiderhoofd is verdaagd en ver loren is gegaan, van de Raad voor de Scheepvaart een berisping gekregen. De hoofdinspecteur noemde deze scheeps ramp ,,een droevige geschiedenis". De H.D. 184 was op weg van Den Helder naar Bres- kens en voer tezamen met de H.D. 74, het schip van de vader van G. Dit laatste vaar tuig moest Scheveningen aanlopen voor een reparatie van het echolood en de H.D. 184 ging mee naar binnen. Op 1 februari des middags om twaalf uur voeren de sche pen bij eb naar buiten. Beide schepen sta ken achter 2.20 meter en op de semafoor was aangegeven, dat de waterstand 1.60 meter bedroeg. Daarom reeds achtte de hoofdinspecteur het onverantwoordelijk uit te varen. Schipper G. vertelde ter zitting van de raad, dat een Scheveningse visser hem ver teld heeft, dat hij kon uitvaren, mits hij het midden van de vaargeul hield. Dat heeft hij ADVERTENTIE Het perfect-zittende front, de correct-vallende zoom, de lang-makende snit - gemaakt voor de sportieve man van de wereld* - •Draagt ook een van de nieuwe Sturka tweedcolbertseen zeer bijzondere combinatie! ADVERTENTIE in IJmuiden verkrijgbaar bii Kledingbedri.it sedert 1899 KENNEMERLAAN 100 DINSDAG 17 APRIL IJMUIDEN: Cultureel Centrum, 20 uur: Oprichting „Fauna Felium." Abeelenstraat, 20 uur: Causerie over trawlerstaking voor vrouwenbond PvdA. Thalia, 20 uur: „Besmeurde liefde." Rex, geen voorstelling. WOENSDAG 18 APRIL IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Besmeurde liefde." Rex, 20 uur: concert door de IJmuider Harmonie. Gebouw Christelijke belangen, 20 uur: De chr. meisjesclub Kleine Kracht met de kinderoperette „Goudhaartje en de Troubadour." VELSEN: Volksuniversiteit, Gymnasium Velsen, 19.45—20.45 uur: cursus Spaans. volgens zijn zeggen ook gedaan, maar vol gens een verklaring van de havenknecht te Scheveningen heeft hij aan de Zuidelijke kant van het vaarwater gevaren. Toen het schip de lichtenlijn van de pie ren passeerde, was de H.D. 74 al buiten ge komen. De H.D. 184 werd gepakt door de stroom en dreef tegen de Zuidpier, waar het houten scheepje dat een waarde had van f 35.000 tot een wrak sloeg. De schipper en de twee matrozen-werden door de red dingboot van boord gehaald. De hoofdinspecteur zei, dat de economi sche gevolgen van deze ramp voor de schipper van desastreuze aard zijn. „Hij is niet gediplomeerd en kan geen andere straf krijgen dan een berisping, maar die heeft hij dan ook ten volle verdiend. Niet alleen heeft hij een nautische fout begaan door met te weinig motorkracht uit te va ren, maar bovendien is zijn beieid onjuist geweest. Hij heeft, door te vertrekken, het leven van zijn bemanning op het spel gezet. Hoe groot de economische drang ook was om de verloren gegane tijd in te halen, de schipper had moeten wachten tot er vol doende water stond". De Raad voor Scheepvaart zal zijn me ning nader schriftelijk bekend maken. De liefhebbers van auto en motor heb ben maandagavond in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepen straat met veel waardering voor de heer P. W. Kick van garage „De Pont", die het initiatief had genomen, van een verrassend goed filmprogramma genoten. Er was voor deze bijeenkomst een zeer grote belangstelling, wat uiteraard de op zet was, zoals de heer Kick in zijn kort openingswoord tot voldoening kon vast stellen, waarna onmiddellijk tot de uitvoe ring van het programma werd overgegaan. Al direct werden de aanwezigen met de technisch hoogstaande film over het a.b.c. van de automotor geconfronteerd. De be langstellenden maakten voorts de reis om de wereld in 21 dagen met een Austin mee en een geestige tekenfilm van Walt Disney, waarin een automobilist op de meest kol derachtige wijze een rit door druk stads verkeer maakt, besloot het eerste gedeelte. In de pauze werd de aandacht voor enige ogenblikken bepaald bij een nieuwe olie vinding. Met bijzondere interesse maakte men kennis met de Diesel-raceauto, gebaseerd op kracht en een haast onverwoestbare motor. De film liet de constructie en bouw van de racewagen zien alsmede een span nende wedstrijd over de 500 mijl. „Land below sealevel", waarin de toe schouwers een beeld kregen van de eeuwig durende strijd tegen het water, nam hen mee op de mooie, voor velen bekende plaatsen langs onze kanalen, rivieren, slui zen en polders, vormde het slot van deze zeer geslaagde technische en ontspannings avond. Het hoofd van het gemeentebestuur van Beverwijk brengt ter openbare kennis dat met ingang van 18 april 1956 gedurende een week voor een ieder ter gemeente secretarie. Ie afdeling, ter inzage is gelegd een besluit van de raad dier gemeente d.d. 12 april 1956 tot onteigening ten name van de gemeente Beverwijk ingevolge artikel 10, lid 1, sub 2, van de Wederopbouwwet van een 10-tal percelen, gelegen aan en nabij de Warande, met, voor zover nodig, de stukken genoemd in het derde lid van dat artikel der wet. De oprichtingsvergadering voor een vo lièrevereniging genaamd „Fauna Felise num" voor IJmuiden en omstreken zal vanavond gehouden worden in het Cultu reel Centrum te IJmuiden. De agenda vermeldt een bestuursverkie zing en een propagandistisch woord van de nieuwe voorzitter. ADVERTENTIE WIJ VRAGEN: voor de afd. woningtextiel Haar wacht de interessante taak om in een prettige, enorm gesor teerde afdeling onze klanten te adviseren. Gevoel voor vormen en kleuren en goede vakkennis zijn dus noodzakelijk. Voor de tapijtafdeling: Prettig afwisselend werk dat moge lijkheden biedt voor een pientere jongeman die van aanpakken weet. De Sunart-af 'eling heeft plaats voor een die ambitie heeft voor de moderne woninginrichting. Voor een enigszins kunstzinnig aangelegde jongeman, die van zeer moderne vormen en kleuren houdt zijn hier goede toe komstmogelijkheden. Op ons klein gezellig atelier kunnen handige meisjes, die een goed vak willen leren, geplaatst worden als Leden van de Palestijnse bestandscommissie van de UNO onderzoeken bij Tel Aviv de wrakstukken van e/.n Egyptische straaljager, die door Israëlische strijdkrachten boven Israëlisch grondgebied zou zijn neergeschoten. Kennemerland's jeugdspelers kunnen zonder twijfel op geslaagde afdelings-kampioen- schappen terug zien. Zeker, de belangrijkste titels konden nog niet worden veroverd, maar het vertoonde spel gaf toch alle reden tot tevredenheid. Als belangrijkste dient ge noemd te worden Kees Schoof, die in de overgangsklasse, via overwinningen op Eijking en Rob Voogt, tot de finale door drong, maar daar toch nog in Duits zijn meerdere moest erkennen. Voorts viel ook Jan Witteman op. die in de eerste klasse goed spel liet zien. In de halve eindstrijd klopte hij Freddie de Loor. waarna hij ech ter ook niet in staat bleek de titel te grijpen. In de finale werd hij door Henk Eijking ge klopt. Bij de dames maakte Anneke Lahcy definitief een eind aan de jarenlange hege monie van Corrie Schuyt. In de finale bleek ziin op overduidelijke wijze de sterkste te zijn. In de overgangsklasse bereikten de vol gende spelers de kwart-finales: Theo Blom, Kees Schoof, Rob Voogt en Berts Duits. Een ronde verder versloeg Schoof zijn clubgenoot Voogt op fraaie wijze, terwijl ook Duits, door winst op Blom de eindstrijd bereikte. De finale bracht een aanvankelijk belangrijk sterkere Duits tegen Schoof achter de tafel. De laatste echter herstelde zich goed en wist enkele malen op fraaie wijze uit zijn ver dediging te komen en de TOG'er voor moei lijke problemen te stellen. Toch was Duits wel de sterkste speler, het geen hij duidelijk bewees in dc laatste game. Hij doorsneed met snelle, zuivere aanvals- ballen de verdediging van zijn tegenstander en werd dan ook alleszins verdiend kam pioen van Kennemerland. De game-uitslagen waren: 21—15, 13—21, 21—16, 19—21 en 21—11. Bij de dames liep Anneke Lahey in haar finale tegen Corrie Schuyt aanvankelijk snel uit. De Beverwij kse kwam echter verrassend goed terug en wist een 1911 achterstand in een 2020 stand om te zetten. Toen echter maakte de Johez-speelster snel uit. In de twe- game was Anneke Lahey duidelijk de beste en won zij met 219, waarmede zij haar titel kon prolongeren. Cracks uitgeschakeld In de eerste klasse werden verschillende cracks snel uitgeschakeld en kon de tweede klasser Jan Witteman tot de finale doordrin gen. Hier vocht hij een bijzondere aantrek kelijke strijd uit tegen Henk Eijking, die de laatste tenslotte met 2022, 2220 en 2118 won. In het dubbelspel overg. Ie klasse was er een sensationale strijd tussen Duits Klabou en v. d. DriesP. v. Kijk. Het eerste koppel leidde in de beslissende game met 18-12 maar verloor desondanks met 2220. Bij het dames-dubbelspel was eveneens een verrassing. Corrie Schuyt speelde met een onbekende clubgenoot, Trees Rozemeyer en won desondanks de finale met behoorlijk verschil van de dames VasenLathey. In het gemengd dubelspel was de titel voor Voogt Simon, voor EijkingSchuijt. De prijswinnaars van de Kennemerland- kampioenschappen waren: Heren enkelspel: ov.kl.: 1. B. Duits, TOG; 2. C, Schoof, Togido. Ie kl.: 1. H. Eijking, Rapidity; 2. J. Witteman, TYBB. 2e kl.: 1. G. Boot, Togido; 2. F. Deus—VGZ. 3e kl.: 1. G. Pliester, HBC; 2, W. Jansen, CSV; 4e kl.: 1. H. Canjels, Oranje Zwart; 2. J. Luining, Togido. Jun.: 1. R. Bauer, Oranje Zwart; 2. H. Oostveen, Togido. Dames enkelspel: 2e kl.: 1. A. Lahey, Johez; 2. C. Schuyt, Rapidity. 3e kl.: 1. Tr. Vasen, TOG; 2. R. Fransen, te Zaanen; 4e kl.: 1. M. Fie. Hotac; 2. E. Meeuwenoord, Spinneweb. Heren dubbelspel: ov. Ie kl.: 1. J. v. d. Dries, HBC en P. v. Eyk, Heemstede; 2. B. Duits en P. Klabau, TOG; 2e kl.: 1. N. Jansen en J. Witteman; 2. J. v. Gaine en T. Veenen- daal, allen TYBB. 3e kl.: 1. G. Pliester, HBC en J. Luining, Togido; 2. B. Hart, TogidoH. Huisman, Hotac; 4e kl.: 1. A. en B. Winder, Rapidity; 2. W. Jansen en J. Touber, CSV. Jun.: 1. Th. Coelen en H. Putters: 2. H. Can jels en R. Bauer, allen Oranje Zwart. Dames dubbelspel: 2e en 3e kl.: 1. C. Schuyt en Tr Rozemeijer, Rapidity; 2. Tr. Vasen, TOG en A. Lathey, Johez; 4e kl.: 1. J. Kluft en T. Struik, VGZ; .2. M. Blom en M. Pie, Hotac. Gemengd dubbelspel ov. Ie kl.: 1. R. Voogt en N. Simon, Togido; 2. C. Schuyt en H. Eijking, Rapidity; 2e kl.: 1. J. Hoogeweg en J. Kluft, VGZ; 2. N. Jansen, TYBB en J. Ba- rendregt. Johez: 3e en 4e kl.: 1. C. v. Assema en B. Smit, HBC; 2. M. Pie en H. Huisman, Hotac. De Velsense softbalvereniging Rooswijk houdt op zondag 6 mei a.s. traditiegetrouw, voor het begin van de softbalcompetitie op 7 mei, een toernooi waaraan door vele sterke eerste klasse negentallen zal worden deel genomen. Bovendien bestaat het plan voor de lagere teams een aparte afdeling te maken in dit toernooi. Ook de softbalafdeling van Sportclub Haar lem houdt dit seizoen weer een toernooi. Hieraan zal vermoedelijk behalve door de organiserende vereniging nog worden deel genomen door negentallen van HHC, HCK. Schoten en TYBB (allen Haarlem): VODO en Forclal (beiden Den Haag) en Pinguïns uit Heemstede. Vermoedelijk zal dit toernooi weer worden gehouden op het gemeentelijk sporterrein Kleverparkweg, waarvoor als data is geno men maanden 21 mei (Tweede Pinksterdag). Vrijdag 20 april presenteert het bestuur van de V.J.S. het maandelijkse club-con cert in het Hervormd Jeugdgebouw. Mede werking aan deze avond wordt verleend door „The Wanderers" uit Haarlem, welke met een bezetting van trompet, tenor sax, drums, bas en piano in semi-moderne trant musiceren: verder: Ruud Kuyper en zijn trio uit Rotterdam. Dit trio brengt hoogstwaarschijnlijk een gast-solist mee. Eén van de beide huisorkesten zal de avond openen en sluiten. De toneelvereniging „Varia" geeft don derdag 19 april in het Hervormd Jeugdge- bouw te IJmuiden een opvoering van Fre derick Knott's thriller „Dial „M" for murder" (U spreekt met uw moordenaar) in de vertaling van Gerard Reken. De regie berust bij de heer L. Holtschlag. Uit het handbalprogramma voor IJmond moest d'e wedstrijd van het eerste dames team op „Watervliet" tegen de dames van Rapiditas 2 worden geschrapt, omdat de Haarlemse bezoeksters om niet opgehel derde reden verstek lieten gaan. Dit was echter voor de IJmond I (heren), die de zeer belangrijke wedstrijd tegen Tonido I voor de boeg hadden een aangename sti mulans nu de niet-spelende dames langs de lijn konden aanvuren. Al direct bleek de Amsterdamse ploeg over een snelle aanval te beschikken, die bovendien nog gelegenheid tot schieten kreeg omd'at de IJmond-achterhoede blijk baar nog niet voldoende was ingespeeld op het overrompelende spel van de tegenstan ders. Doelman Böhm werd tweemaal ge passeerd (02). Dit was voor IJmond1 het sein ook wat flinker op te treden en met enige snelle aanvallen en goede schoten kwamen de partijen gelijk (22). Opnieuw drong Tonido de IJmuiders terug en het werd 4-2, maar ook nu weer antwoordde IJmond met evenveel doelpunten (44). Böhm, die overigens uitstekend werk ver richtte en vele harde schoten stopte zag zich wederom tweemaal gepasseerd, maar nog voor de rust liepen de gastheren de achterstand in (56). Na de hervatting was het Kramer, die met snelle actie de stand op 66 bracht en nu werd de spanning intens. Een vlie gend schot was Böhm te machtig en vlak daarop scoorde IJmond (77). Vele mi nuten kon IJmond nu groter overwicht uit oefenen, doch de aanval combineerde te breedvoerig om succes te hebben, totdat eindelijk een strak schot resultaat ople verde (87). Weliswaar bleven de IJmon- ders in de laatste minuten domineren, maar toen doelman Böhm een schot ver keerd beoordeelde en de bal tussen zijn vingers en lat in het net liet vallen, sleep te Tonido vlak voor het eindsignaal nog een gelijk spel uit het sportieve vuur (8—8). De IJmond 2-dames zorgden opnieuw voor een onverwachte verrassing. Niet alleen wisten zij de score tegen Concordia 2 te openen, doch zij bleven het spel in han den houden en hadden het genoegen om de rust met een 32 voorsprong te doen ingaan. Na de hervatting waren de IJmond- dames nog beter op dreef en kreeg Con cordia geen kans om grote onrust in de Velsense verdediging te brengen. Met een score van nog twee doelpunten behaalde IJ mond 2 een fraaie 52 overwinning. „Tavenu" speelde „Het gouden kalf" Met de opvoering van „Het gouden kalf" heeft de Heemskerkse toneelvereniging „Tavenu" een goede beurt gemaakt. Dit vro lijke blijspel heeft de aanwezigen op prettige wijze enkele uren bezig gehouden. De lach salvo's waren dikwijls niet van de lucht. Zander de anderen tekort te doen dient vooral mevrouw HendriksSchoen ge noemd te wodden; zij was de spil waarom heen alle spelenden zich prima weerden. De regisseur de heer P. van Vleuten was er in geslaagd voor elke rol een goede vertolker te vinden. De talrijke aanwezigen gaven van hun in stemming blijk door een lang en hartelijk applaus na elk bedrijf. DAT ER IN DE GEMEENTE VELSEN, zowel op 1 januari 1956 als op dezelfde datum in 1955 meer mannen dan vrouwen waren, maar dat het geboorte-overschot van de laatste groep groter is dan dat van de eerste, zodat wat dit betreft het aantal vrouwen dat der mannen in afzienbare tijd zal overtreffen, als zich tenminste geen onvoorziene omstandigheden zullen voordoen dit alles kan men lezen in de jaar statistiek van de bevolking, die de gemeente Velsen ieder jaar weer uitgeeft. Maar uit deze interessante publikatie kan men nog veel meer wetenswaardigs lezen over het verloop van de bevolking in onze gemeente. Wist u dat het groeipercentage 2,99 bedraagt? Of dat het aantal huwelijken in het afgelopen jaar 474 was, waarvan er 222 kerkelijk werden ingezegend? En dat er in hetzelfde tijdsbestek 23 echt scheidingen werden uitgesproken? Dat Amor er in onze gemeente ook vaak vroeg bij is, toont de statistiek van de huwelijken te Velsen naar geslacht en leeftijd, waaruit blijkt dat de meeste huwelijken, zowel wat betreft de mannen ais de vrouwen valt in de leeftijdsgroep van 2024 jaar, gevolgd door die van 2529 Jaar. Wat de huwelijkstrouw betreft, zien we uit de statistiek dat er in 1955 één huwe lijk werd ontbonden in hetzelfde jaar dat het gesloten was. Na een jaar in de echt te zijn verbonden werd een ander huwe lijk ongedaan gemaakt. Twee huwelijken werden ontbonden, nadat de echtgenoten het twee en drie jaar met elkaar hadden uitgehouden en na vijf jaar huwelijks trouw strandden alsnog 5 huwelijken. Naast deze min of meer trieste cijfers, kan de statistiek ook optimistischer ge luiden laten horen. Zo trouwden voor de eerste keer in hun leven nog twee vrou wen en één man, boven de 50 jaar en van elk geslacht twee in de leeftijdsgroep van 4549 jaar. Zo zou men kunnen doorgaan met het geven van enige interessante bij zonderheden uit deze statistische gegevens. Maar laten we de cijfers zelf aan het woord. Mannen over Op 1 januari 1955 waren er 28368 mannen en 28025 vrouwen in Velsen. Er was dus een overschot van 343 mannen. Op 1 januari 1956 was dit overschot afgenomen tot 331, want er waren op dat tijdstip 29206 man nen en 28875 vrouwen. Er werden in dat jaar 606 mannen geboren en 602 -vrouwen en er stierven 198 mannen en 153 vrouwen, zodat er een geboorte-overschot aan man nen van 408 en aan vrouwen van 449 was. Er vestigden zich in Velsen 430 mannen meer dan dat er vertrokken en dit cijfer was voor de vrouwen 401. Op elke honderd mannen op 1 januari 1956 waren er in de leeftijdsgroep 0 t/m 19 jaar 92,5 vrouwen, in de leeftijdsgroep 20 t/m 44 102,9 en in die van 45 jaar en ouder 103,2. Dat het zwakke geslacht over het alge meen sterker is dan de mannen, in die zin, dat zij langer leven, blijkt uit de opbouw van de bevolking in leeftijdsgroepen: slechts van 0 t/m 19 jaar zijn de mannen in de meerderheid: 40,1%> tegen 37,3°/o vrouwen. In de groep 20 t/m 44 jaar is dit al veranderd: 34,9°/o mannen tegen 36,3% vrouwen. En in de oudere leeftijdsgroep van 45 jaar en ouder blijft dit verschil ge handhaafd: 25% mannen tegen 26,4% vrou wen. Een enigszins ander beeld krijgen we uit het hier gepubliceerde overzicht van de leeftijdsopbouw van de bevolking. Wij zien hier dat er 3 mannen van 9599 jaar In haar gebouw aan de Kennemerlaan hield de afdeling Velsen-IJmuiden van de Noordhollandse Vereniging ,Het Witte Kruis" maandagavond een vlotte en geani- meerle algemene vergadering. In zijn openingswoord gewaagde de voorzitter, de heer P. Waardenburg van een steeds nauwere samenwerking tussen de artsen en de ver eniging, hetgeen in deze groeiende gemeente dan ook wel noodzakelijk is. Het toenemende ledental, momenteel reeds de 8700 gepasseerd eist veel van bestuur en personeel, meende hij. Van de materialen wordt in toenemende mate gebruik ge maakt. Voor Santpoort is een beter en uitgebreider magazijn in voorbereiding, ter wijl ook de zuigelingen- en kleuterzorg in deze plaats uitgebreid zal worden. Een bepaalde nood heerst op het ogen blik op het gebied van de gezinsverpleging. Terwijl in de wijkverpleging aan de zus ters zelfs geen vrije dagen konden worden toegekend. Een dringend beroep op jonge vrouwen (ook gehuwden) voor de verschillende functies bij de vereniging is hier zeker op zijn plaats. Tot slot bracht de heer Waardenburg een woord van dank aan de gemeentebe sturen van Velsen, Beverwijk en Heems kerk voor de steun aan de Vereniging ver leend. Uit het jaarverslag van de secreta ris bleek het geven van enkele contact avonden voor het personeel zeer in de smaak te zijn gevallen, zodat het plan be staat dergelijke avonden in de toekomst te herhalen. Een uitgebreid overzicht van de werk zaamheden in 1955 bewees dat er 'bij de vereniging prima werk wordt verricht. De penningmeester kwalificeerde na het weergeven van het financieel overzicht de vereniging als „financieel kerngezond". Tot slot maakte de heer Waardenburg be kend dat aan het personeel 4 percent va kantie-toeslag zal worden toegekend even als de 3 percent welvaart-uitkering. Dé rekening over 1955 sluit op f 164.985,43. oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooc Leeftijdsopbouw van Velsens bevolking op 1 januari 1956 Leeftijd Mannen Vrouwen 04 jaar 3160 3012 5— 9 J> 3608 3287 10—14 JJ 2436 2251 15—19 M 2167 1978 20—24 JJ 1899 1932 25—29 2196 2314 30—34 JJ 2297 2392 35—39 JJ 1993 2014 40—44 1840 1822 45—49 »J 1637 1755 50—54 J» 1555 1656 55—59 JJ 1299 1345 60—64 JJ 1170 1144 65—69 JJ 844 828 70—74 1) 572 574 75—79 JJ 325 363 80—84 JJ 146 150 85—89 J J 53 47 90—94 6 10 95—99 JJ 3 1 Totaal: 29206 28875 2OOOOO0000O00OO000O0QO0OC0000000000000000000O0CCO0000CCÓ leven, tegen slechts één vrouw. Ook zijn er 6 mannen meer dan vrouwen in de leef tijdsgroep van 85—89 jaar en zelfs 16 in de groep 6569 jaar en 6064 jaar. Verder kan de bevolking in Velsen ver deeld worden naar de delen van de ge meente en dan zien we dat Nieuw-IJmui- den het leeuwendeel voor zijn rekening neemt: 28898, dan volgt Velsen-Noord met 8843, Santpoort-Dorp met 7812, gevolgd door Santpoort-Station met 3863 en IJmui- den-Oud met 3634. Het laagste aantal in woners hebben Driehuis met 3000 en Vel- sen-Zuid met 2031. Volgens de goldsdiensten is de bevolking verdeeld in 29,1% Rooms-katholieken, 45% Protestanten (verdeeld over de diverse kerkgenootschappen) en 25,9onkerke- lijken. Vergeleken bij 1 januari 1955 zijn de percentages rooms-katholieken, Neder lands-hervormden en gereformeerden iets gedaald, terwijl het aantal onkerkelijken iets is toegenomen. V estigingsover schot In het afgemeen is er in de gemeente Velsen in het jaar 1955 een vestigings overschot te zien. Verdeeld over de twaalf maanden en uit de aangrenzende gemeen ten Haarlem, Bloemendaal en Beverwijk geeft alleen de maand maart een negatief resultaat: er was toen een vestigingsover schot van één man, waartegenover een vertrekoverschot van zeven vrouwen staat. Aan de andere kant kunnen we vermelden dat er in de maand augustus een vesti gingsoverschot van 44 vrouwen was. Voor de mannen was de „ongezondste" leeftijdsgroep, die van 70—74 jaar: van hen stierven in 1955 35 mannen. Zwak geslacht Voor vrouwen ligt déze ongunstige leef tijd tussen 75 en 79 jaar, in welke groep er 37 overleden. De overlijdensgevallen naar de burgerlijke staat tonen aan dat er 137 gehuwde mannen, 37 weduwnaren, 21 ongehuwden en 3 gescheiden mannen over leden. Voor de vrouwen zijn deze getallen respectievelijk 76, 66 (weduwen), 9 en 2. Van de sterfgevallen naar de huwelijken ,.il n'y a qu'un pas". Zoals gezegd wer den er 474 huwelijken voltrokken, hiervan was de bruidegom in 34 gevallen alleen in Velsen woonachtig, in 148 gevallen woonde de bruid alleen in Velsen. Van alle trou wende mannen was 30,4% in de leeftijds groep 16—24 jaar, 46% van 25—29 jaar en 23,6% 30 jaar of ouder. Voor de vrouwen zijn deze percentages respectievelijk 60,1, 23,2 en 16,7. Van deze huwelijken werd 20,3% protestants kerkelijk ingezegend, 26,6% rooms-katholiek kerkelijk inge zegend. Tenslotte vindt de lezer hierbij een tabel van de leeftijdsopbouw, waaruit blijkt dat Velsen een gezonde pyramidale bevol kingsopbouw heeft. Iets waar iedere in woner van onze gemeente oprecht ver heugd over kan zijn.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7