Het sleepbedrijf kent evenals de koopvaardij zijn vlaggeschepen Caen wil het voorbeeld van de IJmond kennen voor eigen plannen Agenda voor Velsen THALIA Havenberichten Boekje, dat tot daden aanzet Visserij-varia Weinig animo voor beroep van kraamverzorgster Kennemer i, Lantaarn Contact met fluitistjes Jaarverslag Witte Kruis Old Clothes New Ondanks schoonmaak WOENSDAG 18 APRIL 1956 FRANSE GASTEN IN DE VISHAL Amsterdam was gisteren een voortreffelijke gastvrouwe s|oS -<•§2 Predikant-arbeider aan het woord Kunstmatige beregening" Groothandel kwam met de veilingen tot overeenstemming DRY CLEANING ONLY LANGS SLUIZEN EN HAVENS Tot 1933 bleef de dubbele schoorsteen mode bij Smit KELTUM PLEET Fa JR. DE BOER Duitser in de val P. v. d. Berg versloeg G. Poshna Frankrijks hoofdstad Parijs zoekt naar mogelijkheden tot expansie en één ervan zou de vestiging van nieuwe industrieën langs het kanaal van Caen naar zee kun nen zijn. De daarmee samenhangende pro blemen hebben gisteren en vandaag een aan tal vooraanstaande figuren uit deze Franse havenplaats en haar omgeving naar de IJmond en Amsterdam gebracht, om hier te zien, hoe de Nederlanders hun industria lisatie aan de oevers van een kanaal en met de hoofdstad op de achtergrond heb ben aangepakt: drie prefecten, een aantal burgemeesters uit Caens omgeving, voor zitters van Kamers van Koophandel en een aantal journalisten zijn vanmorgen in de IJmuidense vishallen en bij de slui zen, in de omgeving van de industrie en vanmiddag bij de Velser tunnel op bezoek geweest. Gisteren gold hun belangstelling vooral Amsterdam, dat zijn gasten met zwier in haalde en met graagte langs de havens van Oost en West liet spelevaren om aan de hand van de eerder in de Zuiderkerk op gestelde maquettes de werkelijkheid te tonen. De hoofdstad liet zich niet alleen wat gastvrijheid betreft van de beste kant zien, maar ook d'e natuur hielp een handje mee het „voorbeeld" zo aantrekkelijk mogelijk op te sieren met stapelwolken boven het ÏJ en de doorbrekende zon over de grachten. Want de grachten moésten met een rond vaart bedacht worden, nadat de havens en de havenwerken de hele dag dit des kundige gezelschap, waaronder zich enige waterstaatsingenieurs bevonden, had bezig gehouden. Onder meer heeft men een visite afgestoken bij het grootste gegraven dok van Europa, dok 4 van de NDSM, dat net een grote Argentijn droog had gezet. Via de elektrische HEM-centrale en de houtvemen is de terugreis aanvaard; een ontvangst bij de Franse consul-generaal vormde het sluitstuk van deze dag. Over twee jaar de start De plannen, die er rond Caen zijn ge groeid, waren een direct gevolg van het nijpend gebrek aan ruimte voor industriële vestigingen rond de Franse hoofdstad, die bovendien slechts haar Seine heeft om de welvaart naar zee te krijgen. Rond Caen is dus een groots-opgezet in dustrieel en sociologisch plan ontwikkeld, dat over twee jaar aan het begin van haar realisatie staat met nieuwe zeesluizen, omvangrijke havenwerken en het aantrek ken van nieuwe industrieën en de daarvoor benodigde arbeidskrachten. De zaken liggen dus tot op grote hoogte parallel aan die in de IJmond en daarom was het gezelschap reeds gisteren benieuwd naar de aanpak aan de monding 'van het Noordzeekanaal, waar men zich vandaag in gaat verdiepen. De studiecommissie is om ongeveer half tien in hal E van het Staatsvissershaven- bedrijf gearriveerd en heeft daar geruime tijd de toevallig grote drukte van de vis- afslag bekeken. Vervolgens is men met de ADVERTENTIE Telefoon K 2510 - 4189 Fotocopieën Lichtdrukken Klein offset druk Stencil- en Typewerk Technische Reproducties 03 g JÜ 2. (I 2- a>: 5? n 5' E w S 1 w s* cr 1 2.5 u 7 n, Sb 2 WOENSDAG 18 APRIL IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Besmeurde liefde". Rex, 20 uur: concert door de IJmuider Harmonie. Gebouw Christelijke Belangen, 20 uur: De chr. meisjesclub Kleine Kracht met de kinderoperette „Goudhaartje en de Troubadour". VELSEN: Volksuniversiteit, Gymnasium Velsen, 19.4520.45 uur: cursus Spaans. DONDERDAG 19 APRIL IJMUIDEN Thalia, 20 uur:' „Na ons de zondvloed" speciale voorstelling Rex, 20 uur: Concert door de IJmuider Harmonie. Vergaderzaal Abelenstraat, 20 uur: me vrouw J. TouwZondervan over „Pijn loze baring". Hervormd Jeugdgebouw, 20 uur: Toneel vereniging „Varia" met „U spreekt met uw moordenaar". andere aspecten van IJmuiden en omge ving geconfronteerd, waarna als sluitstuk van deze tweedaagse studie-excursie een bezoek aan de tunnelbouwput zal volgen. Vrijdagavond houdt de Hervormde ge meente in Velsen een merkwaardige ge meenteavond. Daar zal namelijk de heer J. Plasman, die reeds enige tijd als predikant-arbeider bij de Hoogovens heeft gewerkt, vertellen over zijn ervaringen over de „moderne aanpak van de geestelijke arbeid in de grote bedrijven." Voorts zal de heer B. Timmers een inlei ding houden over „De noodzaak van een centrale aanpak in de IJmond" van dit werk. ADVERTENTIE het theater met de beste films DONDERDAG a.s. 8 uur in één speciale voorstelling Een aanklacht tegen een zedeloze maatschappij NA ONS DE ZONDVLOED (AVANT LE DéLUCE) Treft de ouderen schuld voor de ver wording der jeugd Een niets ont ziende en niets verhullende zedenschildering. Een filmwerk, dat de waarheid durft te zeggen! Toegang boven 18 jaar De leden der Tuinbouw Studie Club gaan maandag 23 april luisteren naar ir. G. L. Bierma die een inleiding komt houden over de kunstmatige beregening. De heer D. Boomsma houdt dan een cau serie over een regeninstallatie voor de tuin bouw. SCHUTTERS IN DE ROOS In hotel „Sonnevanck" heeft de Wijk aan Zeese schietvereniging „Ons Genoe gen" haar wekelijkse oefenavond gehouden die als volgt eindigde: 1. K. Durge 49 pnt.; 2. J. Bruinenberg 48 pnt.; 3. K. Wagter 48 pnt.; 4. J. de Boer 48 pnt.; 5. P. Schelvis 48 pnt. UIT HET JAARVERSLAG over 1955 van de afdeling Velsen van de Noordhollandse Vereniging „Het Witte Kruis" blijkt, dat in het afgelopen jaar voor het eerst contact avonden voor het personeel belegd zijn, die zoals het verslag zegt, in alle opzichten zijn geslaagd. Ook in de toekomst wil men dergelijke avonden blijven organiseren. In het jaarverslag wordt verder met voldoening en dankbaarheid vastgesteld dat het gemeentebestuur blijk heeft gegeven te allen tijde het werk van het Witte Kruis te steunen. Ook wordt de prettige samenwerking met de ziekenfondsen in de ge meente Velsen vermeld. In 1955 is het ledental met 265 vooruit gegaan, zodat men aan het eind van dat jaar 8606 leden telde. Met het oog op nog verdere vooruitgang beveelt het jaarver slag een krachtige propaganda aan. Het wijkgebouw te IJmuiden is gemoderni seerd en van de magazijnen in IJmuiden, Velsen-Noord en Santpoort werd een dank baar gebruik gemaakt. Het streven van het bestuur blijft er op gericht om in het centrum var\ Santpoort een nieuw maga zijn te stichten, aangezien het hulp gebouwtje aan de Hoofdstraat niet meer aan de eisen voldoet. De wijkverpleging en de wijk-kraam- verzorging verliepen naar wens en ook de belangstelling voor de zuigelingen- en kleuterzorg was bevredigend. Twee maal per week wordt in IJmuiden zitting van het kleuterbureau gehouden en te Velsen- Noord en Santpoort ieder één maal. Voorts werden er in het afgelopen jaar drie moe dercursussen gehouden, waaraan door 88 dames werd deelgenomen. Ook de gezinsverzorging heeft in het afgelopen jaar aan de verwachtingen vol daan evenals het kraamcentrum. Voor het examen van de cursus voor kraamver zorgster slaagden drie leerlingen. Drie an dere leerlingen zijn nu nog in opleiding. Het jaarverslag vermeldt dat er voor het beroep van kraamverzorgster niet veel animo bestaat en dat het steeds veel moeite kost om leerlingen voor dit mooie werk aan te trekken. Springlevend Uit het slotwoord blijkt dat de afdeling Velsen van het Witte Kruis springlevend is en dat er ook in de toekomst niets zal Al blijven er nog punten open Tijdens de Dinsdagavond gehouden jaar vergadering van de afdeling Beverwijk van de Vereniging van Groothandelaren, Com missionairs in Groenten, Fruit en Aardap pelen, zijn diverse vraagstukken behan deld, die men in overleg met de veiling directies tot een oplossing wil brengen. Zo ziet men met bezorgdheid de zgn. neerzet-veilingen in de veilinghallen toe nemen. Dit brengt grotere kosten voor de kopers met zich mee, daar de kosten van een kruier voor rekening der kopers ko men. Ook wil men een betere regeling wat betreft de uitspraak van de keurmeester totstand brengen. Uit het jaarverslag van de secretaris de heer Joh. Slotemaker bleek, dat de groot handel reeds vele problemen met de vei lingen heeft besproken en tot een goede oplossing heeft gebracht. Maar toch zijn er nog punten waarover men van gedach ten moet wisselen. De penningmeester de heer G. Spanjaard deelde de leden mede, dat in 1955 de ont vangsten en uitgaven f 3.392.56 bedroegen waaronder een voordelig saldo. De aftredende bestuursleden, de heren G. Spanjaard, Beverwijk en C. Zonneveld, Haarlem werden herkozen. worden nagelaten, wat in het belang kan zijn van het Witte Kruis-werk in onze ge meente, „in de hoop dat alles wat gedaan wordt tot heil mag strekken van Velsens bevolking". (Helaas is in ons vergaderingverslag van gisteren over het Witte Kruis een fout ge slopen: wij maakten melding van het ge brek aan wijkverpleegsters, waardoor deze dames niet aan hun vrije tijd toe zouden komen. Dit geldt echter niet voor de wijk zusters maar voor de kraamhulpen en de gezinsverzorgsters, zodat het klemmende beroep op meer jonge vrouwen, om zich aan de sociale taak van het Witte Kruis te schaden onverkort gehandhaafd kan blij ven.) ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 ELKE REDERIJ die meer dan één schip bezit heeft een vlaggeschip en meestal is dat het grootste of het nieuwste. Bij de marine is het vlaggeschip het schip, dat de admiraalsvlag voert en bij de koopvaardij komt dit uiteraard niet voor al wordt het woord algemeen gebruikt. Velen weten het, dat de „Oranje" het vlaggeschip is van de Stoomvaart Maatschappij Nederland, de „Nieuw Amsterdam" van de Hol- land-Amerika Lijn, de Willem Ruys" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd. En het behoeven niet altijd grote passagiersschepen te zijn. Ook rederijen van kleinere vaartuigen kennen een vlaggeschip en als we L. Smit Co's Internationale Sleep dienst noemen dan denken we onmiddellijk aan de „Zwarte Zee", de grootste en sterkste sleepboot van ons land. Jarenlang was het de sterkste sleepboot ter wereld met 4200 paardekracht, maar in 1954 is dat op naam gekomen van de „Edgar Bon net", welke sleepboot 4500 pk. heeft en gebouwd is bij L. Smit Zoon te Kinderdijk voor de Suez Kanaalmaatschappij. De naam „Zwarte Zee" voor een sleepboot is al 58 jaar in gebruik bij L. Smit Co. en de grote sleper, die thans die naam voert is de derde. Maar welke men ook neemt, het is altijd het grootste schip van de vloot. „.Zwarte Zee" nummer één kwam in 1898 in bedrijf, een schip van 542 bruto reg. ton met een machinevermogen van 1500 pk. Deze boot kwam tegelijktijdig gereed met het zusterschip, de „Roode Zee". Beide boten hebben betrekkelijk korte tijd voor Smit ge varen vergeleken bij anderen die omstreeks die tijd in bedrijf zijn gekomen. Zowel de „Zwarte Zee" als de „Roode Zee" werd in 1906 verkocht. Eerstgenoemde ging naar Rusland en werd verdoopt in „Svir", terwijl de „Roode Zee" nieuw emplooi vond bij het Franse Goevemement als „Infatigable". Zwarte Zee II Deze verkoop viel samen met het in de vaart brengen van een nieuwe „Zwarte Zee" en een nieuwe „Roode Zee". Van deze tweede „Zwarte Zee" is hierbij een foto opgenomen en zoals men ziet had deze sleper twee schoorstenen en met de lange masten gaf dit een stoer aanzien. Deze afbeelding geeft het normale type van het begin dezer eeuw weer, waarbij men in de regel de volgende dekindeling aantrof: korte bak, waaronder stoomankerlier, korte kuil, waarin óf een vallicht voor de onder liggende verblijven óf een kolenluik voor onderliggende dwarsbunker, voorts een vast vlak voor de lange brug, waarin stoomstuur- machine, kombuis, badkamer, toiletten en bergplaatsen, soms voorin salon en hut voor de kapitein, en veelal achterin een stoom- trsosenlier met één zeer grote, vrijhangende trommel, die in het gangboord uitsteekt. Achter het brugdek de tweede mast. dan een zware paalbeting. een kolenluik het vallicht voor de machinekamer en dat van het ach- terlogies, enige luikjes en stoomkaapstander. Deze „Zwarte Zee" heeft een schitterende staat van dienst. Heel wat zware en minder zware karweien zijn door deze boot tot een goed einde gebracht, maar met de „Roode Zee" heeft deze „Zwarte Zee" in 1933 het veld moeten ruimen. Het schip had een in houd van 605 bruto reg. tong, was 50 meter lang, 9.15 m. breed en 5.50 m. diep. De diep gang voor heeft 3 m. en achter 5 m. bedra gen. De triple expansie machine ontwikkelde 1500 pk. voor een snelheid van 131 L> mijl, althans zonder sleep. Het schip had een bun kercapaciteit van 600 ton. De nieuwe, tevens de eerste motorsleep boot van Smit, kwam in 1933 in de vaart en daarmede verdween de oude stoomsleepboot Op dinsdag kwamen in IJmuiden binnen: Samev van Rotterdam. Ilias van Antwerpen. Flevo van Rotterdam. Ivoorkust van Ant werpen. Kairlov van Kleipeda. Renete Schro der van Rotterdam. Tony van Garfston. Heilo, gesleept door de Holland van de Noordzee. Albert Willem van Swansea. Mar tha Peters van Udevalla. Hess Petrol van San Francisco. Ancora van Port Talbot. Möwe III van Vestervik. Margriet L van Londen. Sambre van Rotterdam. Marian van Swansea. Christal van Parr. Hebe Nobel van Boston. Marie Sophie van Goole. Vertrokken zijn: Amstelstroom naar Hamp ton Roads. Albatros naar Rotterdam. Frejo naar Karlshamn. Anna Elisabeth naar Lon den. Slb. Holland naar Terschelling. Zaan- stroom naar 'Tuil. Michael H naar Halifax. Atlantic naar Southampton. Falcon naar Lon den. Trotzenburgh naar Stockholm. Algarve naar Rotterdam. Henriëtte Schulte naar Hampton Roads. Alta naar Shoreham. Sig- borg naar Londen. Karvan naar Maldon. Zanzibar naar Rotterdam. Bittern naar Rot terdam. Bolbec n. Swansea. Gratia n. Londen. De tweede „Zwarte Zee", voor zijn tijd een stoer schip. „Zwarte Zee" uit de vloot. Het schip werd naar Duitsland verkocht en kreeg daar de naam „Albatross". De „Roode Zee" ging er tegelijk uit, maar dit schip kon geen ander emplooi vinden en is gesloopt. En al zijn deze schepen verdwenen, blijven de namen door andere, die hun taak hebben overgenomen, voortbestaan en het zijn namen die ook ver buiten ons land een bekende klank hebben. (Nadruk verboden) ARIE VAN DER VEER ADVERTENTIE steeds in alle modellen voorradig KENNEMERLAAN 60—62 Mijn medelijdende mede mannen hebben bereids ge merkt, welk een martelingen en onrusten het nieuwe voorjaar op zijn rug kan dragen, wan neer tegelijk met de knoppen de vrouwelijke instincten uit botten en niemand meer weet, waar die brief gebleven is, waarop reeds een maand gele den een antwoord gegeven had moeten worden terwijl ook het krabbeltje met gegevens voor het aanslagbiljet van de heer Inspecteur der directe belas tingen met de muziek mee schijnt te zijn. Allemaal schoon gemaakt, gewoon schoon gemaakt en dan had je het maar niet moeten laten slingeren lieverd. Tja - en dan zitten wij daar en zwijgen bitter en zouden de vent of de vrouw, die de schoonmaak uitgevonden heeft - vast een Rus - wel eens even onder vier ogen en met een breekijzer willen spreken. Kijk, vanwege dit allemaal heeft het mij zo uitermate goed gedaan, dat er in deze schoon maaktijd ook nog vriendelijk gestemde lieden rondlopen ou der de maninen, mannen, die zelfs ambtshalve gedwongen waren de schoonmaak van vele in Velsen Noord kuisende huis moeders te verstoren met al lerhande vragen over hun huis en hun woongewoonten en de grootte hunner kameren. Want er is bij de woningtel ling, die vorige week in Velsen Noord zijn beslag vond, geen wanklank gehoord, vrinden, ondanks het feit, dat de tellers, van wie zich meneer P. Dijk stra de dankbare tolk maakte in een schoon briefje aan mijn adres, op de meeste plaatsen zeer ongelegen kwamen. Zij werden meestal begroet, zo schrijft mij de heer Dijkstra, met ragebol en omwonden vrouwehoofdjes. En dat deze vrouwehoofdjes zo vrindelijk inlichtingen versohaften in het heetst van de strijd, dat pleit toch wel voor onze echtgeno ten, vind ge ook niet? Nu is het wel zo, dat vreemde ogen dwingen en dat wij het zelf niet hadden hoeven proberen moeder uit het witten va,n het keukenplafond of het keren van het huiskamerkarpet te plukken, maar alla wanneer gij medemannen dit nu weer goed tot u hebt laten door dringen, dan zult ge wellicht niet zo boos meer reageren, als het huis alweer op zijn kop staat. Het zij de rest van de ge meente, waar de woningtellers nog moeten verschijnen, tot een lichtend voorbeeld. En ons, sohoonmaakvijanden evenzeer. Hij was met een grote zil veren vrachtwagen uit de hei mat gekomen om in Bever wijk alierhand wichtige zaken af te leveren. Die vrachtwagen had hij eigenlijk over de pont moeten brengen, maar aange zien de Sluisweg nog niet daar was, toen hij hier was, wilde hü dat buitenordentelijke fe nomeen ook wel eens met eigene ogen aanschouwen. Nu is die Sluisweg voorzien van een serie schone borden, waarop ten duidelijkste staat meegedeeld, dat auto's hoger dan 2 meter 60 niet onder de spoorbrug door kunnen, maar aangezien zijn Hollands niet zo best meer was, heeft hij dat niet allemaal kunnen ver staan, wat daar op die bordjes stond geschreven. De ijzeren paal, die even tuele zondaren dan altijd nog een halt toeroept, heeft hij wèl gezien, maar daar deze ijzeren paal niet aan die linkere kante van de weg is geplaatst, stuur de hij zijn grote vrachtauto links langs de paal en toen ging het hele gevaarte op de spoorbrug af, die sidderend de lastwagen zag naderen. Er bleven echter nog net drie centimeters vrij en te vreden betrad der autovoer der dat gaspedaal. Maar ocharm, even na de onderdoorgang is daar weer zulk een paal en daar kon hij niet onderdoor. Zodat onze Duitser in de val zat en zijn gevaarte op het smalle Sluis- wegje moest wenden, hetgeen dan tenslotte gelukte. Hij terug over de pont en laat hij nu niet zeggen „es ist nicht wahr", want een be kende levensmiddelenbedrij ver heeft het zeiver gezien en er zich een klein boosaardig beetje bij staan te verkneuke len. De Velsense Volksmuziekschool, die in zulk een luttele spanne tijds zulk een wijde schare enthousiasten uit de gemeente onder heur vanen heeft vergaderd, mensen zoals u en ik, die vroeger misschien geen fis van een fiets konden onderscheiden en vooral kinderen, die met moeite wijs konden houden, gaat zich in de komende weken een weinig tot de ouders dier kinderen wenden. Dat lijkt me een gezond idee, want het is nog aan té weinigen beschoren van dichtbij kennis te maken met het even aardige als nuttige, want opvoedende werk, dat deze „school" verricht voor de kinderen speciaal. Wist u, dat de grootste rabouwen als muizen zijn, als ze zingen, op de blokfluit spelen of met de triangel het ritme mogen aangeven? Ter gelegenheid van het feit dat de Wegenwacht 10 jaar bestaat, zullen de „gele rijders" in de komende week op de journaalprogramma's in de bioscopen te zien zijn. We zien hier een opname op de rijksweg tussen Den Haag en Utrecht. Gij allen kent nu zo langzamerhand wel het sneeuwwitte sciieepje, dat als kerk cn hospitaal ter zee het werk der mens lievendheid verricht en als „De Hoop" een begrip is geworden voor vele vissers, die te dag, bij nacht en ontij in de penarie komen te verkeren. Dat helpen kost evenwel geld, scheppen geld zelfs en zonder onze hulp kan „De Hoop" ook niet blijven helpen, want het is een geheel op de liefdadig heid gerichte mensenmin. Vóór my ligt een boekje over die „Hoop", een sympathiek boekje met prachtige foto's, die meer nog dan woorden kunnen vertellen van het werk ter zee en de moeilijkheden, die vaak beworsteld moeten worden als het vletje „over" moet naar een zieke op een logger. Dit boekje met die magnifieke foto's van de enige zcefotograaf, die Nederland rijk is, de jonge C. van der Meulen, verdient uw aller belangstelling en als ge het bekeken hebt, dan zult ge onge twijfeld de ganzeveder vatten en op giro 50375, ten name van „De Hoop" Amsterdam een klein daadje terug doen. Want die Hoop moet bljjven varen en dat kost elk jaar tonnen, vrinden. Hebt ge de veder bereids gewet? De „ouderavonden", zoals de school ze terecht noemt, zijn gespreid over de hele ge meente en maandag 23 april mogen de ouders uit IJmuiden komen luisteren en kijken naar de prestaties van hun kroost tijdens een avond in het Cul tureel Centrum. De dinsdag daarop, op 24 april, komen de Santpoortertjes aan bod in het Hervormd Jeugdgebouw aan de voet van de oude dorpskerk en donderdag 26 april gaat de Volksmuziekschool terug naar IJmuiden, om de Oosterlingen de kans te geven te komen ho ren naar de prestaties hunner fluitende en zingende kindei's: in het Patronaat. Voor de Noorderlingen valt de ouderavond op een vrijdag - vrijdag 27 april en het ren- dez-vous is in de gemeentelijke vergaderzaal aan de Van Die- pemstraat. En dan wordt de muzikale toernee besloten in de vergaderzaal aan de Abee- lenstraat, weer in IJmuiden- Oost, waar donderdag 3 mei de reeks haar einde vindt. Het duurt el'ke keer onge veer een uur en de ouders, die naar mijn smaak de avond ze ker vrij moeten houden, omdat ik ze uit ervaring kaïn vertel len, dat het een alleraardigst geval wordt, kunnen daar niet alleen kennis maken met de muzikaliteiten hunner dochte- ren en zonen, maar ook met de leerkrachten. Joop Huizinga, de directeur van de VMS, die uit de loop der prille historie zijner school heeft geleerd, dat êr met dit onderwijs heel veel bereikt ka.n worden, al komen er dan niet direct Yehudi's en Wolfgangetjes uit het ei, hoopt op veler opkomst. Ik met hem. Uit de grond Hijgend is een op netheid gestelde IJmuidenaar mij de zer middagen komen influiste ren, dat het bordje, waarmee zich het Marktplein als zoda nig kenbaar maakt door kwaadwillige handen gerooid was. Niemand kon meer zien, dat het Marktplein het Markt plein was, want het bordje lag troosteloos aan de voet der pleinse bomen en de paal stond daar waar gemeenlijk achter fraai beton mannetjes staan omdat zij zo hoog nodig daar even moeten staan. Op het waarom dezer slooppartij weet ik geen antwoord. Tenzij ijverige gemeenteambtenaren in een speelse bui, na het bordje aan de andere kant te hebben omvergehaald, het geen even moést, ook dit bord je meteen maar even meena men. Maar dan nog, dat be tonnen huisje.,.. Nee, het is vast kwaadwilligheid geweest. LAMPENIER Prijzen van dinsdag. Heilbot 3,102.60; gr. tong 2,642,56; grm. tong 2,22—2,02; kim. tong 2,322,20; kl. tong I 2,702,60; kl. tong II 2,08—1,96; tarbot I 2,00—1,55, per kg. Tar bot II 96; tarbot IV 56; tongschar 79, schar- tong 4024; kl. schol TI 3310; schar 303; bot 148; v. haring 1910; makreel 2512; gr. schelvis 3020; grm. schelvis 3020; kim. schelvis 2920; kl. schelvis I 2819; kl. schelvis II 2612; wijting 148; gr. gul 30—24: midd. gul 27—19; kl. gul 18—16; kl. leng 2822; ham 7462; kl. wolf 3426; poontjes 148: lommen 16: kl. koolvis zw. 1511: kl. koolvis wit 2524, per 50 kg. Gr. kabeljauw 22065: gr. koolvis zw. 3730; gr. koolvis wit 6462; gr. leng 5653; gr. wolf 7653, per 125 kg. Aanvoer van dinsdag. 127 kisten tong en tarbot, 22 kisten heilbot, 20 kisten tongschar en schartong, 55 kisten schol, 25 kisten schar, 10 kisten bot, 1030 kisten haring, 1490 kisten makreel, 695 kisten schelvis, 1430 kisten wij ting, 475 kisten kabeljauw en gul, 70 kisten leng, 20 kisten ham, 31 kisten wolf, 115 kis ten poon, 1275 kisten koolvis, 40 kisten diver sen. Totaal 6930 kisten. Besommingen van dinsdag. IJM 10 Maria v. Hattem f 11.300: IJM 16 Bergen f 17.400; IJM 20 Joh. Polderman f 14.480; RO 46 Claesje f 15.840: VL 27 f 14.290; VL 7 f 13.009; VL 83 f4770; VL 197 f5790; VL 97 f4300; KW 37 f3190; IJM 74 f 1010. Om de Kennemer damtitel Voor de finale om het damkampioenschap van Kennemerland is de uitgestelde partij tussen P. v. d. Berg en G. Postma gespeeld, welke door P. v. d. Berg is gewonnen. Het werd een boeiend spel tussen de twee DCIJ'ers waarin Postma het eerst een foutje maakte wat v. d. Berg keurig tot winst bracht. Door dit resultaat heeft v. d. Berg het evenwicht hersteld op de ranglijst. De stand van het toernooi is nu: Dukel 5 uit 4, Abe de Jong 4, v. d. Berg, Berk, Beliën. allen 3, Frans Slot 2 (uit 2), Jan Poppen, G. Postma .2 Weer verlies voor Lodder De kampioen van de IJmond de DCIJ'er C. Lodder uit Driehuis kreeg in de tweede ronde van de le klasse finale om de Kenne mer damtitel opnieuw een nederlaag aan de broek Thans speelde de DCIJ'er tegen de KNC'er W. Persoon. De andere uitslagen waren: N. Adelaar (Beverwijk) wint van G. Hekelaar (Haarlemse Damciub), H. Schu- ringa (Haarlem) verliest van J. v. Horick (Hillegom), J. van Horick remise met W. Persoon. D. van As stelt teleur In de tweede klasse moest de Beverwijker D. van As in de tweede ronde opnieuw een nederlaag slikken. Door deze tweede nederlaag is v.'As uit geschreid in deze korte finale. De uitslagen in deze groep zijn: A. Maste- ling remise met Bot, C. Vrolijk remise met Masteling, D. van As verliest van C. Beliën. Om de provinciale jeugdtitel De jeugdkampioen van Kennemerland P. Beliën van damclub St. Bavo te Heemstede zal zaterdag moeten uitkomen in het korte rondtoernooi om de provinciale jeugdtitel. Kampioen van Amsterdam werd Niehans (CDA). Voor de Zaanstreek werd Leeuwerik kampioen, terwijl van Alkmaar kampioen werd v. d. Hogen. Deze vier spelers zullen moeten spelen om de jeugdtitel van Noord holland. De winnaar van deze finale zal in de week na Pinksteren uitkomen in het toernooi om het jeugdkampioenschap van Nederland. BRIDGEN IN „DE ORANJEBOOM" In café „De Oranjeboom" heeft de Heemskerkse bridgeclub van deze naam een drive gehouden, die als volgt eindigde: Groep A: 1. KoopmanDe Vries 40 pnt.; 2. Spijker—Flentge 38 1/2 pnt.; 3. de heer en mevrouw Koopman 36 1/2 pnt.; 4. dames Spijker—Flentge 34 pnt.; 5. v. d. Wel jr— Muyen jr 27 pnt.; 6. Koopman—Tabak 261/2 pnt.; 7. dames KoopmanTabak 26 pnt. Groep B: 1. de heer en mevrouw v. d. Capelle 23 pnt.; 2, 3 en 4. BeentjesAdri- ehem; v. d. Wel sr—Muyen sr en dames Bleyendaal 18 1/2 pnt.; 5. Henneman—Adri- chem 17 1/2 pnt.; 6. dames Modoov. d. Wel 16 1/2 pnt.; 7. HennemanCornelisse 16 pnt.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 11