Eerste Lekwater begin 1957 naar Vogelenzangse duinen V PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR Wereldnieuws r n Geen onverdeelde instemming met het landbouwbeleid Helft der 53 km lange transport leiding Jutfaas-Leiduin voltooid Q.Th-9antunva De radio geeft donderdag EERSTE KAMER Heringa Wuthrich Zccti ló Aet zo WOENSDAG 18 APRIL 1956 2 Totale kosten geraamd op f 60 miljoen Flexibele buisleiding Acht km. infiltratie gebied Nieuw filtersysteem Ophokplicht postduiven in Noordholland Verkeersongeluk in België eist drie mensenlevens BLIKSEMAFLEIDERS Karl Barth zeventig jaar en nog steeds actief „Nacht en nevel" wel naar Cannes Apartheid op buslijnen in Kaapstad ingevoerd OVER PRODUCTIE (Van een verslaggever) Als alles meeloopt, zullen de Amsterdammers begin 1957 hun eerste kopje thee kunnen zetten van het nieuwe, lang-begeerde „Lek-duinwater". Niet dat zij daar ook maar iets van zullen merken, want smaak en zuiverheid van dit water zullen precies gelijk zijn aan die van het oude leidingwater. Maar wel zal daarmee voorlopig een eind gekomen zijn aan het probleem van een voldoende duinwatervoorziening, dat de hoofdstedelijke vroedschap gedurende een lange reeks van jaren zoveel zorgen gebaard heeft. Amsterdam heeft namelijk al meer dan een halve eeuw uitgebreide roofbouw moeten plegen op zijn drie water-wingebieden: de duinen bij Vogelenzang, de Loenderveense plas en de heide onder Hiiversum. Aan het eerste en belangrijkste wingebied de om hun natuurschoon wijd en zijd vermaarde „Waterleidings duinen" is bijvoorbeeld in 1954 ruim 28 millioen m3 water onttrokken, terwijl de regen hier per jaar slechts een 15 millioen m3 „inbrengt", waarvan dan nog een derde door zijdelingse afvloeiing verloren gaat. Decennia lang heeft men dan ook in steeds sterkere mate moeten interen op dit natuurlijke water-kapitaal, hetgeen mogelijk was doordat zich in de loop van vele eeuwen in de diepe ondergrond een aanzienlijk surplus aan overjarig duin water gevormd heeft. Tenslotte echter nam het verbruik onder meer door de gestaag stijgende waterbehoefte van de industrie zo onrustbarend toe, dat ook deze surplus- voorraad uitgeput dreigde te raken, met alle gevolgen van dien (o.a. de nood lottige verzilting van de bodem). Daarom werd het plan ontworpen, rivierwater uit de Lek in de duinen te infiltreren een plan dat aanvankelijk op bijna onoverkomelijke technische en financiële bezwaren strandde. Men had echter geen keus en dus werd er, kort na de tweede wereldoorlog, met de uitvoering van dit kostbare project begonnen, nadat eerst met vele proe ven en schaalmodellen alle mogelijkheden en onmogelijkheden nauwkeurig waren uitgedokterd. Daarbij bleek onder meer dat aanvoer van rivierwater van Jutfaas naar de dui nen (53 km) veel economischer zou kun nen gebeuren als het tevens dienstbaar ge maakt werd aan de waterbehoefte van de Hoogovens en Van Gelder Zonen in Velsen en van de provincie Noordholland voor haar winplaats in Castricuim. Daarmee zou de lengte der aanvoerleidimg vergroot wor den tot 82 km. De gemiddelde kosten per m3 aangevoerd water zouden echter be langrijk kunnen dalen. Op deze basis is in 1950 een akkoord ge sloten tussen d'e provincie en Amsterdam, waarbij besloten werd de nodige kunstwer ken door een gezamenlijk beheerde ven nootschap - de N.V. Watertransport Mij. Rijn-Kennemerland - te doen uitvoeren. Voor rekening van deze N.V. voert de Amsterdamse gemeente-waterleiding de werken in Jutfaas en de transportleiding van Jutfaas naar Vogelenzang uit, terwijl het P.W.N. de aanleg van het pompstation Vogelenzang en de toevoerleiding vandaar naar Velsen voor zijn conto neemt. ADVERTENTIE M'n vrouwtje zei dat ik niet gul ben En dat ik een zeer slome knul ben 'k Riep: Nou is 't genoeg 'k Ga Nee, niet naar de kroeg - Naar DANTUMA en koop me een vulpen Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Piano. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest en so list. (12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33—12.40 Wij van het land). 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Mezzo-sopraan en piano. 13.50 Platen. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Lich te muziek. 15.35 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Viool en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Pianorecital. 18.10 Vocaal ensemble. 18.30 Fries program ma. 18.45 Leger des Heilsmuziek. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Platen. 22.00 Tijdschriftenkroniek. 22.10 Or gelconcert. 22.35 Platen. 22.40 Sport. 22.45 Avndoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport uitslagen. 23.20—24.00 Platen, HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen, 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Kamerorkest. 12.00 Piano en zang. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Pla ten. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade-orkest. 13.55 Beursberichten. 14.00 Voorjaarsklanken. 14.45 Viool en piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de we reld: Het Nederlandse recht in de wereld. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Lichte muziek. 19.30 Jazzmuziek. 19.55 Toespraak. 20.00 Nieuws. 20.05 Concertgebouworkest en solist. (In de pauze pl.m. 21.05—21.30 Voor dracht). 22.10 Platen. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.25 24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., N.C.R.V.) 10.00—12.30 Eurovisie: Reportage van het kerkelijk huwelijk van Prins Rainier III en Prinses Grace, te Monte Carlo. 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15—20.40 Filmoverzicht van de huwelijksplechtigheden te Monte Carlo (Eurovisie). 20.00 Journaal. 20.40 TV- encyclopedde. 20.43 Wat is de krabnevel? 20.53 Tele-Foto-Tips. 21.03 Filmprogramma. 21.18 Reportage 21.38 Multatuliprogramma. 21.55 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12 34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen, 14.30 Franse les. 14.45 Zang. 15.00 Pianorecital. 15.45 Platen. 1602 Platen. 16.30 Alt en piano. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Kamermuziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Reportage. 19.40 Platen. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Verzoekpro- gramma. 21.30 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Muzikale causerie. 22.55—23.00 Nieuws. Het rivierwater zal worden onttrokken aan het Amsterdam-Rijnkanaal onder Jut faas, waar het in het nieuwe pompstation gezuiverd wordt van slib en andere ver ontreinigingen. Deze zuivering geschiedt door 28 filters met een oppervak van 1500 m2, waarna het water onder een druk van enkele atmosferen in de transportleiding geperst wordt, opdat het zonder verdere opjaging naar het duingebied bij Vogelen zang kan stromen. De capaciteit van dit pompstation - dat met kantoorruimte, la boratorium, werkplaatsen en magazijnen een totale inhoud van 60.000 m3 krijgt, is 10.000 m3 water per uur. Voor de buizen van de 53 km lange transportleiding is de keuze gevallen op voorgespannen beton, dat weinig materiaal vereist, goedkoop is en waarin geen scheur vorming te duchten valt. Op zes plaatsen langs de weg tussen Jutfaas en Vogelen zang is men reeds bezig met het leggen van deze buizen, die een inwendige door snede van anderhalve meter hebben, zes meter lang zijn en per stuk 9000 kg wegen. Geen- wonder dus dat de 1 aannemers van dit karwei hiervoor hun zwaarste geschut hebben laten aanrukken: enorme rijdende portaalkranen, diesellocs en bulldozers van het grootste formaat. Ongewoon is ook de verbinding van de buizen onderling. Deze bestaat uit zwaie ringen van een bizonder rubbermengsel dat niet verhardt. Daafmee wordt een zekere bewegelijkheid verkregen, waardoor de leiding zich aan een eventueel verzakken de ondergrond kan aanpassen. Op sommige plaatsen - in totaal over 17 km - is de on dergrond echter zo slap dat fundering der leiding op houten paalj ukken nodig is. Het racé omvat tal van kruisingen met kanalen, spoorbanen, wegen en dijken. De kruising met een tiental kanalen door mid del van betonnen zinkers is reeds uitge voerd. De transportleiding zelf is klaar over een lengte van 24 km. Wat gebeurt er nu met het Lekwater als het in de Vogelenzangse duinen aankomt? Door een tweede pompstation in Leiduin nabij de Oranjekom - thans nog in aan bouw - wordt het in zogenaamde infiltra- tiegeulen gestuwd - aaneengeschakelde duinpannen, door ondiepe kanalen verbon den, waarvan er een groot aantal worden aangelegd, parallel aan elkaar en op onder linge afstanden van 200 meter, in het Noor delijke deel van de waterleidingsduinen. Door de bodem van deze geulen zakt het rivierwater naar beneden en siepelt dan, uiterst langzaam, zijdelings weg naar de op grote diepte ingebrachte „drain leidingen". De afstand van deze drains tot de infiltratiegeulen is zo gekozen dat een „verblijfsduur" van twee maanden voor het water in de bodem gegarandeerd is: de minimale termijn om een goede, bacterie- vrije en chemisch-gelijkmatige kwaliteit duinwater te verkrijgen. Ook worden er voorzieningen getroffen om ingeval van storing in de aanvoerlei- ding of slechte kwaliteit rivierwater een buffervoorraad „direct leverbaar" water te vormen, zodat men op alle eventualiteiten is voorbereid. De lengte van het thans in uitvoering genomen deel der infiltratiegeulen is acht km, waarvoor een millioen m3 zand moet worden afgevoerd. Het drainleidingennet is in totaal 5 km lang. Hiermee kan per jaar ongeveer 25 milliijen m3 rivierwater in duinwater worden herschapen. Het bestaande filterbedrijf in Leiduin, waar totnogtoe het „authentieke" duinwa ter gezuiverd wordt van verontreinigingen, zal grote veranderingen moeten ondergaan. De capaciteit van dit bedrijf - 30 millioen m3 per jaar - wordt uitgebreid, de ver ouderde voorfilters zijn of worden ver vangen door nieuwe „zelfreinigende" soorten met fijner filtermateriaal en een driemaal grotere capaciteit. Een andere nouveauté is het overdekken van de nafilters, waarin het water gezui verd wordt van organische stoffen en bac teriën. Deze overdekking sluit het daglicht uit, zodat alg- en wierafzetting op de fil ters achterwege blijft, waardoor het wa ter sneller kan doorstromen en beter van smaak en kwaliteit wordt. Als de thans in uitvoering zijnde gedeel ten van het project eind 1956 gereed zijn, zal de waterwinning uit de duinen onge veer verdrievoudigd kunnen worden. Naar raming zal Amsterdam ongeveer 53 per cent van de productie afnemen, de Velsen- se grote industrieën 21 percent en de pro vincie Noordholland 23 percent. Dat is ech ter nog niet voldoende om de toekomstige behoefte aan water (voor Amsterdam anno 2000 geschat op 90 tot 100 millioen m3 per jaar!) te dekken. Daarom gaat de hoofd stad nu ook de winning van water uit de Loenderveense plassen opvoeren tot 40 millioen „kuub" per jaar. Daarna resteert dan nog, als laatste mogelijkheid, de aan leg van een tweede infiltratiegebied voor rivierwater in de zuidelijke helft der wa terleidingsduinen, waaruit ook ongeveer 25 millioen m3 per jaar gewonnen kan wor den. Deze uitbreiding krijgt over vijf jaar zijn beslag. Daarmee zal Amsterdam, zo hoopt men, het hoofd weer een halve eeuw boven water kunnen houden, al moet het daar diep voor in de zak tasten. De totale kosten van het project worden namelijk geraamd op zestig millioen gulden. Des ondanks ligt het niet in de bedoeling de waterieidingstarieven op korte termijn te verhogen. ADVERTENTIE Overleg tussen de betrokken organisaties van postduivenhouders en landbouwers heeft ertoe geleid, dat voor Noordholland wederom een afspraak is gemaakt met be trekking tot een ophokplicht voor post duiven. Deze afspraak houdt in, dat in de periode van 23 april tot 23 mei iedere dag de postduiven zullen worden opgehokt tot des namiddags halfzes. De postduiven mo gen wel deelnemen aan wedvluchten en africhtingen. Postduiven, d'ie zich tijdens genoemde periode en vóór het aangegeven uur op het veld bevinden kunnen ten offer vallen aan maatregelen, die noodzakelijkerwijs getroffen moeten worden ter bestrijding van wilde duiven. In het belang van de postduivenhouders en de landbouwers dringen de Nederlandse Postduivenhoudersorganisatie en de Ge westelijke Raad voor Noordholland van het Landbouwschap erop aan zich strikt aan de afspraken te houden. De landbouwers zullen zich na halfzes dienen te onthouden van een bestrijding der postduiven, terwijl voorts in geen ge val mag worden geschoten op overvliegen de postduiven. FLEURUS (Belga). Maandagavond is te Fleurus, in België, een verkeersongeval gebeurd, dat drie mensen het leven heeft gekost. Een grote vrachtauto met aanhang wagen stond, wegens motorpech, aan de kant van de weg. Een takelwagen trok de auto op, waarna de motor aansloeg. Noch de bestuurder van de vrachtauto, noch die van de takelwagen hadden echter gemerkt, dat het achterlicht van de aanhangwagen niet meer werkte. Een kleine wagen reed in volle vaart tegen de aanhangwagen op. Door de schok vlogen de deuren open en twee inzittenden, een man en zijn elf jarig dochtertje werden naar buiten geslin gerd. De bestuurder van de auto, een broer van de andere inzittende, zat vastgeklemd achter het stuur. Allen bleken te zijn over leden. De Eerste Kamer heeft gisteren de PTT- begroting voor 1956 besproken. Daarbij hebben de heren Broeksz (P. v. d. A.) en Brandenburg (C.P.N.) erop aangedrongen, de tarieven van de draadomroep niet te verhogen. De begroting van het -Staatsvissers- havenbedrijf te IJmuiden werd, met de stemmen der communisten tegen, aange nomen. Daarna kwam de begroting van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening aan de orde. De heer Louwes (V.V.D.) waarschuwde tegen radicalisering in de boerenstand op politiek en maatschappe lijk terrein. Het melkprijsbeleid noemde hij „ratio neel doorgedacht tot in de uiterste conse quenties, maar niet wijs". Het tienjarig beleid van minister Mans- holt overziende zei de heer Louwes, dat de minister er in is geslaagd het vertrouwen van de agrarische bevolking te winnen en te behouden. Ook in internationaal opzicht heeft de minister door zijn grote werk zaamheid er veel toe bijgedragen, dat in het buitenland grotere bekendheid is gegeven %an de agrarische mogelijkheden en pro blemen in ons land. Op het terrein van de visserij is alles niet zo gelopen, zoals de minister ?al hebben gewenst. Er is onder de boeren door verschillen de oorzaken onrust ontstaan, zei de heer Kol ff (C.H.) Een van deze oorzaken wordit gevormd door de moeilijkheden van de nieuwe loonpolitiek. De arbeidskrach ten uit de economisch zwakke bedrijven, waartoe hij ook de landbouw rekent, zul len steeds meer worden aangetrokken door de economisch sterke bedrijven. Hij vroeg de minister, hoe een oplossing voor dit vraagstuk kan worden gevonden. Bij bespreking van de tuinbouw zei de heer Kolff niet helemaal gerust te zijn over de afspraken, die met België zijn gemaakt om te voorkomen, dat het tornatendrama" van het vorige jaar zich zal herhalen. Bel gië heeft zich wel eens meer niet aan af spraken gehouden, als het d'e land- of tuin bouw betreft. Over het melkprijsbeleid zei hij, dat de vaststelling van de garantieprijs voor melk voor 1955/56 in landbouwkringen veel be roering en ontevredenheid veroorzaakt. Ook de heer DeVosvanSteen'wijk (V.V.D.) merkte op dat de melkgarantie- prijs vooral voor de bedrijven op de-zand gronden beneden de kostprijs ligt. De richtlijnen voor het pachtbeleid noemde hij onjuist. De eigenaars lijken hoe langer hoe meer in de verdrukking te ko men. Sombere perspectieven zag hij voor de toekomst van het veehoudersbedrijf onder het beleid van deze minister. De heer Rip (A.R.) betreurde het dat de hoogconjunctuur helaas niet voor de landbouw geldt. De opbrengsten dalen en de kosten stijgen. Hij besprak voorts, even als prof. Molenaar (V.V.D.) na hem, het ontslag van de secretaris-generaal van het ministerie van Landbouw, mr. Bon nerman. De heer Hoogland (P. v. d. A.) was van mening dat de regering een veel te optimistische kijk op de toestand in het boerenbedrijf heeft. Over het visserijbe leid merkte de heer Roebroek (K.V.P.) op dat de bedrijfsorganisatie zeer zeker op hoger peil is gekomen, waardoor de samen werking tussen overheid en bedrijfsleven aan waarde heeft gewonnen. Nog groter eenheid in de organisatie is echter nood zakelijk. Deze afgevaardigde bepleitte de aanstelling van een staatssecretaris voor de visserij. Hij hoopte, dat bij de komende kabinetsformatie met deze wens rekening zal worden gehouden. De laatste spreker, mr. In 't Veld (P. v. d. A.), zei dat volgens door hem ontvan gen inlichtingen de toestand op de kleine landbouwbedrijven op de lichte gronden niet rooskleurig is. Tot elke prijs dient te worden voorkomen, dat deze boeren i-n de zelfde toestand zullen komen als waarin zij in de dertiger jaren verkeerden. Dit is een nationale kwestie, waarvoor een na tionale oplossing moet worden gevonden. ADVERTENTIE HAARLEM 12. „Ja, als ik van deze Mungvaas nog een tweede exemplaar kon bemachtigen, zou een hartewens van mij vervuld wor den", zei verzamelaar van Ekster. „Dat kan ik aanvoelen", merkte Joris op, „tus sen al die paren valt deze vrijgezel wat uit de toon". „Precies", zei de verzame laar, „en daarom heb ik ook overal naar het ontbrekende exemplaar gezocht, maar tot nog toe vergeefs, helaas". Hij zuchtte en keek even ietwat bedrukt naar de een zame vaas. „Tja", vervolgde hij, „zoals ik al zei: ik zou er ALLES voor over hebben, als ik hier ook een stel van kon maken". „Komaan", zei Joris plotseling, „thans moet ik gaan. Het was mij een genoegen, om je verzameling eens te mogen zien, ouwe jongen". Hij schudde de verzamelaar de hand, knikte Panda vriendelijk toe en begaf zich naar de deur. Maar hier bleef hij opeens staan, alsof hem iets te binnen schoot. „Tussen twee haakjesWat zou je HIERVOOR willen geven?", vroeg hij, zich naar van Ekster omkerend. Blij ver rast staarde de verzamelaar naar het voor- iverp, dat Joris uit zijn jas tevoorschijn toverde. „Het ontbrekende exemplaar!", jubelde hij. Op 10 mei hoopt de Zwitserse theoloog Karl Barth, professor te Bazel, zeventig jaar te worden. Krachtens een speciaal re geringsbesluit zal professor Barth zijn professoraat mogen blijven vervullen om zijn levenswerk, de „Kirchliche Dogmatik" te kunnen voltooien. Professor Barth is te Bazel geboren. Hij bracht zijn jeugd door in Bern, waar zijn vader professor in de theologie was. Gedurende twaalf jaar was hij predikant te Safenwill. Daarna be kleedde hij professoraten te Göttingen, Münster en Bonn en sedert 1935 in zijn geboortestad waar hij systematische theolo gie doceert. (Van onze correspondent in Parijs) Na een regen van protesten heeft de Franse staatssecretaris voor de industrie besloten de film „Nacht en nevel", die hij aanvankelijk uit de Franse inzending voor het filmfestival van Cannes op Duits ver zoek terugtrok, toch in Cannes te ver tonen, zij het dan buiten mededinging. „Nacht en nevel" is een documentaire over west-Europese politieke gevangenen in de Duitse concentratiekampen. KAAPSTAD (Reuter). In Kaapstad is een regeling van de nationale transport- commissie van kracht geworden, waarin hit door de Zuid-Afrikaanse regering ge huldigde beginsel van rassenscheiding wordt toegepast op de stedelijke autobus- dienst. De dwars banken in het onderste deel van de „dubbeldekkers" zijn voortaan uitsluitend bestemd voor blanken. De lange banken in dit deel en de bovenste verdieping zijn voor iedereen toegankelijk. Tegen deze regeling hebben naturel len en enige blanken geprotesteerd. Een aantal negers postte bij de haltes met span doeken waarop te lezen was: „Houdt uw stad vrij van apartheid in de bussen" en „geeft niet toe aan Strijdom" (de natio nalistische eerste-minister). Op een bijeen komst van de „Zuid-Afrikaanse organisatie voor gekleurden" hebben vier duizend men sen besloten het stedelijk vervoersbedrijf te boycotten. Duizenden niet-blanken ne men aan de boycot deel. Ijl Aan het Zuidpoolonderzoek, dat momenteel in volle omvang bezig is, wordt ook door de Sovjet-Unie deelgenomen. De Russische onderzoekers hebben een basis ingericht die de naam „Mirny nederzetting" draagt. De foto toont de officiële ingebruikneming van de basis. De Russische vlag is in top gegaan. Achterlijk. .„De Amerikaanse luchtmacht is vele duizenden straalvliegtuigen ach ter bij de Russen, die ons eigenlijk overtreffen, of kunnen overtreffen, in alle klassen behalve in die van de mid delzware B-47 bommenwerpers," aldus heeft de gewezen Amerikaanse onder minister van Luchtvaart, Gardner, in 't tijdschrift „Look" verklaard. Ook op 't gebied van geleide projectielen zou de Sovjet-Unie de Verenigde Staten voor bijstreven. Gardner beschuldigde het ministerie van Defensie er van „veront rustende feiten" over de krachtsverhou ding op het gebied van de luchtmacht aan het Amerikaanse volk te onthouden. Vermist. In Tokio woirdt gevreesd, dat als een gevolg van een hevige storm in het zeegebied van Hokkaido 46 Japanse vis sers om het leven zijn gekomen. Bijna vierduizend mensen zijn dakloos gewor den als gevolg van een brand in Tokiwa. Grotten. In de grotten van Remouchamps hebben speleogogen een nieuwe zaal ontdekt, die 25 meter lang en 10 meter breed is en een hoogte heeft van onge veer 2,5 meter. De zaal heeft een praeh- tiggevormd gewelf en grenst aan twee meertjes. Toen de ontdekkers een gat in een der wanden boorden, zagen ze nog een tweede zaal, met twee indruk wekkende zuilen elk van een verschil lende kleur. Mislukt. De overplanting van het hoorn vlies van een der ogen van de Italiaanse geestelijke Don Carlo Gnocchi, die de vorige maand overleed, op het twaalf jarig jongetje Sivio Colagrande, is mis lukt. Het hoornvlies heeft zijn door zichtigheid verloren. Het meisje Ama- bile Battistella, dat het hoornvlies van het andere oog kreeg, heeft het zieken huis verlaten. Haar gezichtsvermogen is aanzienlijk verbeterd door de operatie. Uitdeling. Meer dan honderdduizend ge zinnen hebben onlangs boerderijen ge kregen krachtens het Italiaanse program voor agrarische hervormingen. In totaal zijn 530.250 hectaren grond onder 101.059 gezinnen verdeeld. Er zijn 264 nieuwe dorpen met 22.472 huizen, 202 scholen en kerken werden gebouwd en 5.239 kilometer wegen aangelegd. De boeren kregen 4.238 tractoren, 9500 ploegen, 10.250 voertuigen, 41.664 ma chines en gereedschappen, 350.000 ton kunstmest, 83.800 ton zaden en 103.652 stuks vee en varkens. Onderzoek. De Indonesische regering heeft Duitse deskundigen uitgenodigd om te onderzoeken of staalfabrieken en hoog ovens gebouwd kunnen worden op Bor neo of Sumatra. De regering heeft vier miljoen rupiah's uitgetrokken om dit onderzoek te financieren. Op Borneo en Sumatra moeten rijke ijzer- en kolen- lagen aanwezig zijn. Discriminatie. De regering van India heeft in de eerste vier maanden van dit jaar visa verleend aan 101 buitenlandse zendelingen en missionarissen. Zestig aanvragen werden afgewezen. Koninginnegraf. In Sakkara, „stad der doden" in Egypte, heeft een Britse oud heidkundige,, een 5000 jaar oud konin klijk graf uit de tijd van het eerste Faraogeslacht gevonden. Het graf is van konnigin Her Nit. Het is dertig meter lang, twaalf meter breed en bestaat uit een gekanteelde mastaba (stenen graf tombe) die verdeeld is in kamers waar in aardewerk en albast gevonden zijn. Mollenbestaan. In Frankfort heeft een vluchteling uit Oost-Duitsland zich twee maanden lang verborgen gehouden in de verwarmingskokers van een groep flatgebouwen. Hij bracht daar de dagen door zonder licht en water bij een temperatuur van 35 graden celsius. 's Nachts ging hij op rooftocht en voor zag zich van levensmiddelen uit de ijs kasten van de flats. Lente. Het Deense eiland Bornholm is dinsdag door een sneeuwstorm geteis terd. Elektriciteitskabels braken, bus- diènsten moesten worden gestaakt en vliegtuigen konden niet landen. Op sommige plaatsen lag desneeuw een meter hoog. Protest. Ongeveer 700 Japanse vissers en vertegenwoordigers van tien nationale organisaties hebben te Tokio geprotes teerd tegen de proefnemingen met atoomwapens, die Groot-Brittannië en de Verenigde Staten dit voorjaar in het gebied van de Stille Oceaan zullen houden. Zij drongen bij de Japanse regering aan op het nemen van „af doende maatregelen," om het nemen der proeven te verhinderen. ALS HET INDERDAAD waar is, dat onze voorouders in de 17de eeuw de schil derkunst van die dagen, tegen alle zure opmerkingen van hedendaagse critici in, wel degelijk wisten te waarderen, hoe kan dan worden verklaard dat desondanks zulke lage prijzen werden betaald voor meesterwerken die thans alleen met de nodige voorzorgsmaatregelen aan het ga pende publiek worden ge loond? Aan dit verschijnsel is de overproduktie schuld ge weest. In de eerste plaats was het aantal kundige schilders over weldigend hoog. Een schatting voor het gehele land is onmo gelijk te geven, maar van de stad Haarlem is tenminste een concreet cijfer bekend dat ons een indruk kan ge ven van het buitengewoon grote getal kunstenaars dat deze stad herbergde. Im mers, Van der Willigen vermeldt dat al leen in Haarlem 174 goede schilders woon den, mensen dus die hun vak uitstekend verstonden en de techniek ten volle be heersten. We willen hiermee niet zeggen, dat allen begiftigd zijn geweest met een verfijnd gevoel voor kunst en schoonheid want in de meeste gevallen werd van hen slechts verlangd, dat zij de werkelijkheid zo natuurgetrouw mogelijk zouden weer geven. Van die 174 is uitsluitend bekend, dat zij „goede schilders" waren, en wan neer we nu weten dat de grootste onder hen in onze tijd op geen enkele wijze ge ëvenaard kunnen worden, mogen we in deze kwalificatie wel zó veel vertrouwen hebben, dat zich tussen dit aantal in ieder geval geen tweederangs scharrelaars heb ben bevonden. Als alleen Haarlem reeds een dergelijk aantal goede schilders kende, kunnen we enigermate beseffen dat met inbegrip van de kunstenaars te Amsterdam, Leiden, Delft en andere plaatsen, ons land van schilders als het ware heeft gewemeld. Bovendien waren het geen artisten die ééns in de drie maanden eens een doek afleverden, maar integendeel een schep pingsdrang ontplooiden die ongelofelijk schijnt. De pro- duktiecijfers van Gerard Dou worden in ronde getallen op 390 doeken geschat, die van Maes op 570, Cuyp 840, Jan Steen 890, A. van Ostade 920, J. Ruisdael 1075 en Wouwer- man zelfs 1160! Het aantal schilderijen van Rembrandt wordt op 7 a 800 geschat, ongerekend de honderden et sen. Bij een dergelijk groot aantal kunste naars en een zodanige lust tot scheppen, is het waarlijk niet verwonderlijk dat een overproductie van goede kunst ontstond, waardoor vele kunstenaars niet aan hun trek kwamen en in behoeftige omstandig heden verkeerden, of bijverdiensten moes ten zoeken om het hoofd boven water te houden. In plaats van de schuld te zoeken bij de gouden-eeuwers, die gebrek aan waardering voor de schilderkunst verwe ten wordt, zouden we de critici van deze tijd willen aanraden ook eens op de harde feiten te letten. Tot tijdverdrijf willen we zelfs de stel ling omdraaien: niet de Nederlander uit de 17de eeuw had geen gevoel voor schil derkunst, maar ónze generatie lijdt aan dit euvel. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2