Dwingeloo's radiotelescoop in gebruik TL Rijkspersoneel krijgt geen vrijaf op de vijfde mei Koningin Juliana kreeg foto van een geheel melkwegstelsel Agenda voor Haarlem Prins Rainier en Grace Kelly voor de wet getrouwd Chefarine.4 Schaap brak door politie-afzetting Hulpvaardig Bruiloftsfeest in de paleistuinen voor alle echte Monagasken 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! 3 nsa Schaakmeester G. W. J. Zittersteyn gecremeerd Raadsel van ongeldige „honderdjes" opgelost Scholier nam er vijftien weg van zijn moeder De bevolking van Nederland Nederlands schip maakte geen water maarport Kerkelijk Nieuws WOENSDAG 18 APRIL 1956 (Van onze medewerker) Een langzame, statige zwaai van de grote metalen spiegel van 25 m. middellijn van Dwingeloo's radiotelescoop liet gistermiddag omstreeks half vier de honderden toeschouwers op de hei buiten dit Drentse dorpje weten dat het radio-astronomische observatorium daar officieel in gebruik is gesteld. De trage kanteling van het gigantische instrument werd teweeggebracht doordal Koningin Juliana op uitnodiging van professor dr. J. H. Oort op een knop drukte. Vlak bij haar stond een registratiepaneel opgesteld waarop een pen... niets deed. Want op het hoogtepunt van een dag, die van tien uur 's morgens af tientallen toeschouwers bijeen had gebracht voor deze inwijding van de grootste volledig- draaibare radiotelescoop ter wereld, bleek die ene mechanische registratiepen niet genoeg inkt te bevatten. Pas nadat zij in allerijl was bijgevuld werd op een draaiende rol papier een dun ne lijn zichtbaar: de eerste officieel gere gistreerde radiostraling uit het heelal die met dit instrument werd waargenomen (onofficieel is de radiotelescoop in novem ber al in bedrijf geweest voor het waarne men van een bedekking van de zg. Krab- nevel door de maan). De plechtige inwijding werd bijgewoond door minister Cals en door tientallen astro nomen uit binnen- en buitenland (België, Frankrijk, Duitsland, Engeland, Zweden en Amerika), alsmede talloze prominenten op wetenschappelijk en bestuurlijk terrein; van d'e laatste noemen wij mr. J. Cramer, commissaris van de Koningin in Drente en de heer W. A. Stork, burgemeester van de gemeente Dwingeloo op welks terrein de radiosterrenwacht is verrezen. Vlaggend Dwingeloo had om kwart over twaalf Koningin Juliana met haar gevolg zien arriveren in een dorpscafé waar toe spraken werden gehouden door burgemees ter, commissaris der Koningin, minister Cals, de Franse astronoom prof. Danjon uit Parijs en professor Oort zelf, waarna de door de Leidse astronoom (en amateur filmer) Herman Kleibrink gemaakte film over de totstandkoming van de radio telescoop in première werd vertoond. Tijdens deze bijeenkomst was het dat professor Oort, reeds drager van talloze buitenlandse onderscheidingen, werd ge- eerd met een hoge Nederlandse onderschei ding: minister Cals deelde hem zijn benoe ming mede tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw als blijk van erkenning voor zijn grote verdiensten op sterrenkun dig terrein en speciaal bij het werk dat leidde tot de tostandkoming van dit nieuwe observatorium. „Meer dan welk buitenlands eerbewijs ook is mij deze onderscheiding van de zijde van mijn eigen vorstin waard'', zei profes sor Oort in zijn dankwoord en aan het slot van zijn rede, waarin hij de vergezichten die de radio-astronomie belooft te openen op boeiende wijze voor zijn gehoor aan schouwelijk had gemaakt, overhandigde hij Koningin Julianaeen geheel Melkweg stelsel. Het was een grote, door een telescoop camera gemaakte foto van de nevel M 81, een spiraalnevel, ver buiten ons eigen Melkwegstelsel gelegen en waarneembaar in de hemelstreek waar zich het sterren beeld Grote Beer ophoudt. Een soortgelijke spiraalstructuur vertoont ook het sterren stelsel waartoe de zon en de planeten be horen; dit is in 1951 vastgesteld door radio- atsronomisch onderzoek. NEDERL AND HOORT HET HEELAL Heelal V <3 m b v -Alleen de korte radio golven komen door de ionosfeer - Lange radiogolven (5) Radiotelescoop ©Radiotelescoop* voorjaar1956 WOENSDAG 18 APRIL Minerva ..Versailles, vorsten en vrouwen", 14 jaar, 8.15 uur. Palace: „Frou Frou", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Contrabande en moord!", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Tus sen hemel en aarde", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „The Benny Goodman story", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De duivels van Cascabel', 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Love is a many splendored thing", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Duivels spel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling van 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek. Vishal: Marionettentheater van Don en Ly Vermeire, 8.30 uur; kindervoor stelling, 2.30 uur. Cultura: Ned. Ver. van spir. „Harmonia", 8 uur. Terrein Verenigings gebouw, Herenweg, Heemstede: lunapark. DONDERDAG 19 APRIL Minerva: „Versailles, vorsten en vrouwen", .4 jaar, 8.15 uur. Palace: „Frou Frou", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Contra bande en moord", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Tussen hemel en aarde", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Benny Good man story", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De duivels van Cascabel", 18 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Love is a many splendored thing", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Volmaakt alibi", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling van 8.30 en 10.30 uur, met oude muziek. Vishal: Marionettentheater van Don en Ly Vermeire, 8.30 uur; kindervoor stelling, 2.30 uur. Terrein Verenigingsgebouw, Herenweg. Heemstede: lunapark. Noorder kapel, Minahassastraat: J. KI. Haneveld, 8 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat: Maranatha- lezing, ds. J Visser, 8 uur. Gem. v. Christus, Spruitenbosstraat 9: doop- dienst, B. Cr. Adams, 8 uur. Dit is de foto die Koningin Juliana gister middag te Dwingeloo cadeau kreeg van professor Oort. Hij overhandigde haar die ter gelegenheid van de ingebruikstelling van de radiosterrenwacht daar. Er is een Melkwegstelsel op afgebeeld, dat als een spiraalnevel zichtbaar is in het sterren beeld de Grote Beer. Radio-astronomie is de tak van sterren kunde die zich richt op het waarnemen van straling die wordt uitgezonden door objec ten in het heelal wel'ke maar voor een klein deel identiek zijn met de zichtbare hemel lichamen.. Het overgrote merendeel van deze radiobronnen zijn donkere objecten die dus langs optische weg niet waarneem baar zijn. Eén van de astronomen wiens naam gis teren te Dwingeloo met ere werd genoemd en die daar zelf ook tegenwoordig was was de Leidse hoogleraar prof. dr. H. C. van de Hulst, die in 1944, toen nog stu dent, theoretisch beredeneerde dat het mo gelijk zou moeten zijn, de radiostraling te meten die wordt uitgezonden door atomen waterstof welke voorkomen in uitgestrekte ijle wolken in de ruimte tussen de sterren. Na de lunch die op genoemde bijeen komst volgde, begaf het gezelschap zich naar het Kraloërveld, de nog door schapen beweide vlakte buiten Dwingeloo, waar Koningin Juliana zich, alvorens het instru ment in gebruik te stellen, uitvoerig liet inlichten over de werking van dit nieuwe waarnemingstoestel. Luid applaus klonk op toen zij zich ver toonde op het twintig meter boven de be gane grond gelegen platform achter dé grote spiegel en vijf minuten later de trap weer afdaalde om tot de inwijding van het toestel over te gaan. Terwijl achter de haag genodigden die in een halve cirkel om de radiotelescoop gegroepeerd stonden jacht werd gemaakt op een Drents heideschaap dat op de een of andere manier de politie-afzetting had weten te doorbreken nog net kon wor den verhinderd dat het diertje doordrong tot de plaats waar de Koningin, minister Cals en professor Oort bijeenstonden verrichtte Koningin Juliana d-e handeling die de radiotelescoop van de Stichting Ra diostraling van Zon en Melkweg officieel in gebruik stelde. Een groot aantal schaakvrienden en be langstellenden volgde de baar van de be kende schaker G. W. J. Zittersteyn, enige jaren leider van het Hoogovenschaaktoer nooi, die dezer dagen op 73-jarige leeftijd is overleden, naar het crematorium te Velsen. De thans overledene was een markante figuur uit de schakerskringen en werd al om gewaardeerd wegens zijn grote mate van beminnelijkheid. Bij de baar is gespro ken door ir. H. J. v. Steenis, de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Schaak bond, door dr. Max Euwe en de heer P. A. Veldheer als voorzitter van de Hoogoven toernooiclub. Een neef van de overledene bedankte voor de zeer grote belangstelling. Het raadsel van de ongeldige bankbil jetten van honderd gulden, die de laatste tijd in Den Haag en ook in andere steden in omloop zijn gebracht, is opgelost. Vijf personen zijn in arrest wegens overtreding van het Geldzuiveringsbesluit, een econo misch delict, waar maximaal zes jaar ge vangenisstraf op staat, indien het opzette lijk is gepleegd. Totaal zijn vijftien ongel dige „honderdjes" in omloop gebracht, die thans, op enkele na, achterhaald zijn. Als eerste werd door de Haagse politie aangehouden een 18-jarige scholier, die een ongeldig bankbiljet in een Haags wa renhuis had aangeboden. Men bemerkte dit echter tijdig. Hij verklaarde aan de po litie het biljet te hebben gekregen van de moeder van een vriend, een 48-jarige mas seuse, die op haar beurt zei drie van deze biljetten gekregen te hebben van een 19- jarige scholier. Van de drie bankbiljetten, die de masseuse ontving, heeft zij er één in de kachel gegooid. Eén biljet kreeg de 18-jarige scholier en het derde deed dienst als betalingsmiddel aan een loper, die een afbetalingstermijn kwam incasseren. De 19-jarige scholier verklaarde aan de poli tie de bankbiljetten gekregen te hebben van een 20-jarige studerende jongeman. Deze is de bron van alle kwaad geweest. Zijn moeder had namelijk indertijd van een kennis uit Duitsland vijftien biljetten van honderd gulden gekregen, met de boodschap: „Jij kunt er misschien in Hol land wat mee doen". Ze had de biljetten in een doosje opgeborgen. Haar zoon, de 20-jarige student, haalde ze, zonder dat zijn moeder het wist, uit het doosje. Be halve de drie uitgegeven biljetten, heeft hij het resterende aantal met een vriend uitgegeven of getracht uit te geven. In totaal hebben deze bankbiljetten aan diegenen die ze uitgaven f 800 opgeleverd. Op 1 maart telde Nederland 10.841.117 inwoners. Het aantal huwelijken in Neder land bedroeg in de eerste twee maanden van dit jaar 10.761 tegen 10.773 in de eerste twee maanden van 1955. Het aantal gebo renen bedroeg 37.987 tegen vorig jaar 37.461 en het aantal overledenen 15.744 tegen 15.203. In de eerste twee maanden van dit jaar emigreerden 9359 personen tegen vorig vorig jaar 8391. Het aantal immigranten bedroeg 6903 tegen vorig jaar 6341. DOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCX 8 MüNCHEN (Reuter). De politie te f München heeft door een ongeluk op een hoofdverkeersweg te ensceneren, wil- len onderzoeken hoe het gesteld is met de hulpvaardigheid van automobilisten. Van de 51 Duitse automobilisten, die de; plaats van het „ongeluk" passeerden, stopte er veertien. Daarentegen stopten bijna alle Amerikaanse automobilisten om hulp aan te bieden. Bij een derge- lijke proef in Zwitserland stopten 25 van de 26 auto's. In Italië was slechts een van de 54 automobilisten bereid tot hulpverlening. Bij de proef in Beieren bleek de be- I reidheid tot hulpverlening bij de auto- j mobilisten omgekeerd evenredig te zijn aan de grootte van de wagen. O X)OOOOOOOOCOOOOOOOOCCOOOOOOOOOOOOOOOOOO(XXX>OCOOOOOOOCOOC MONACO (Reuter) Vandaag is in Monte Carlo het burgerlijk huwelijk van prins Rainier III van Monaco met de Amerikaanse filmster Grace Kelly voltrokken door de minister van Staat, Marcel Portanier, in de statiekamer van het op een hoge rots aan de zee gelegen prinselijk paleis. Morgen geschiedt de plechtige huwelijks inzegening in de kathedraal. Voor de 2500 onderdanen van de prins wordt vanmiddag een feest gegeven in de tuinen van het paleis. De prins heeft hen allen uitgenodigd op zijn welzijn en dat van zijn bruid te komen drinken. De keur-champagne die speciaal voor deze gelegenheid is gebotteld, zal gedronken worden uit glazen in de Monegaskische kleuren, rood en wit. Om „instuivers" buiten te houden, zullen alle Monegasken een speciale pas kunnen krijgen. Koningin Juliana in gezelschap van prof. dr. J. H. Oort, voorzitter van de Stichting Radiostraling van Zon en Melkweg. Op de achtergrond de enorme telescoop. I >OOOOOOCXX>OOCXXXX)OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC)OCOOOOOOOOOOOOOOC De brandweer van St. Peter Port, de hoofdstad van het kanaaleiland Guern- sey, heeft hulp verleend bij het leeg- pompen van het voornaamste ruim van het 499 ton metende Nederlandse schip „Da Capo" van de rederij F. van der i Laan. Het was echter geen water waar j men last van had, doch port, afkomstig i uit tien grote vaten, die bij een storm ter hoogte van de Portugese kust waren stukgeslagen. XXXXXXX)OOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOCOOOOO Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kralingseveer W. Radstake te Oosterland; te Sommelsdijk J. Zwijnen- burg te Kinderdijk. Aangenomen naar Zutphen (vac. B. Rip- hagen) P. J. v. d. Vange te Oosterwolde (Fr.); naar Dantumawoude D. J. Klein Onstenk, vic. te Markelo; naar Emmeloord B. Albada te Ijlst. Geref. Kerken Aangenomen naar Barendrecht A. C. Scherpenisse te Treebeek; naar Onderden- dam J. Rinzema, kand. te Groningen, die bedankte voor Knijpe, Jutrijp-Hommerts, Sellingen, Nieuwe Pekela en Wetsinge- Sauwerd; naar Vrouwenpolder kand. Jac. v. d. Wal te 's-Hertogenbosch, die bedank te voor Molenaarsgraaf-Brandwijk. Bedankt voor Dussen (N.Br.), Nagele (N.O.P.), Hemelum, Zaltbommel-Game- ren, Nieuwolda, Giessendam-Nederhar- dinxveld A. L. Janse de Jonge, kand. te Heerjansdam. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Rotterdam-Charlois K. J- Dijkema te Treebeek. Aangenomen naar Amersfoort-W. J. J. Arnold te IJmuiden. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Smithsville (Ontario-Canada) (Old Chr. Ref. Church) B. Bijleveld te Noordeloos en Joh. Waal te Bunschoten. Beroepen te Zwolle A. Bikker te Am sterdam. Bedankt voor Hengelo (O.) D. Henstra te Oud-Beijerland. Beroepen te Delft B. Bijleveld te Noor deloos Vrije Evang. Gem. Beroepen te Veendam J. I. v. Wijck te Gouda. Geref. Gem. in Nederland Bedankt voor Ede F. Mallan te Bruinisse. ADVERTENTIE Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en...doen wonderen! Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chefarine„4"- elk afzonderlijk al beroemd - werken teftmen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen (alen en doen werkelijk wonderen BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep.Geschiktvoorde gevoeligste maag. want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelaros Uit een hotel in Monte Carlo zijn juwelen ter waar de van tienduizend dollar gestolen van mevrouw Arvid Pamp, een van de bruidsmeisjes van Grace Kelly. Dit is de tweede dief stal die in dit hotel werd gemeld. Vo rige week miste mevrouw McClos- key, de echtgenote van de penning meester van de Amerikaanse De mocratische partij, die als gaste van de familie Kelly in Monaco is, ju welen ter waarde van 36.000 dollar. Op verzoek van de plaatselijke politie rijn vijf Franse po litiemannen, deskundigen in het oplossen van juwelendiefstallen, in Monaco aange komen. Ex-koning Faroek van Egypte is uit Rome in Monaco aangekomen. Zijn huwe lijksgeschenk bestaat uit twee zwarte Ja panse vasen, die vroeger van keizer Hiro- rito van Japan zijn geweest. Ook ex-koning Peter van Joegoslavië en zijn echtgenote, prinses Alexandra, zijn aangekomen. Ko ningin Elizabeth van Engeland zal een ver guld zilveren presenteerblad schenken. Een Amerikaans, een Frans en een Brits marinevaartuig zijn gisteren bij heldere zonneschijn de haven van Monaco binnen gelopen onder het lossen van saluutschoten. Bijenkorf In de tijdelijk tot perscentrum ingerichte school op de Place de la Visitation lopen honderden journalisten, fotografen, film-, radio- en televisiemedewerkers de gehele dag in en uit om aan de balie in vele talen kaarten en vergunningen te vragen aan plaatselijke schoonheden, die achter kaar tenbakken vol gegevens de schrijvende, sprekende, filmende en fotograferende verzameling rustig en zakelijk te woord staan. Op de binnenplaats is een tent tot persbar ingericht. Een Italiaanse schrijf- machinefabriek heeft enkele schoollokalen in deze veeltalige bijenkorf volgezet met haar produkten, waarvan een druk en ratelend gebruik wordt gemaakt. In de hal, naast het telegraafkantoor leveren verhitte mannen en vrouwen een onafgebroken strijd met telefoonverbindingen om hun be richten en verhalen over de wereld te krij gen. Enkele malen per dag dringt de stem van perschef Jean Gastaud-Mercury tot in alle hoeken van dit met de vlaggen van alle vertegenwoordigde landen versierde ge bouw door. Dan vertelt deze, voor het grootste deel van de dag onzichtbare en voor de meeste journalisten slechts een stem betekenende functionaris, via een micro foon de laatste berichten. De prins heeft na alle onvriendelijke dingen, die hij in de af gelopen dagen over de mannen van de pu bliciteit heeft gezegd, tenslotte waardering laten horen over de voorbeeldige wijze waarop zij zich tijdens de repetitie in de kathedraai hadden gedragenDaar moet echter worden bijverteld, dat er slechts een kleine groep in de kerk aanwezig was, omdat het grootste deel van het persleger was weggelokt naar een speciale persvoor stelling van de gala-avond in de opera van Monte Carlo. Verder kon maandag worden genoteerd, dat de prins de hele middag ge woon op zijn bureau had gewerkt, dat zijn aanstaande bruid wat brieven had geschre ven en dat de hele familie aan de lunch gezamenlijk van een Wiener Schnitzel had genoten Gasten De ontelbare Amerikaanse gasten uit Philadelphia en Hollywood zoeken hun vertier in het Casino en in de bars van de luxueuse hotels van Monte Carlo. Terwijl in de speelzalen en in de bars de dollars rollen, genieten de minder kapitaalkrach tige belangstellenden van de feestverlich ting langs de beroemde boulevard, van de Bengaals-vuur waterval van het „Spor- ting"-gebouw en van het internationale autoverkeer. In de haven ligt een jacht dat door zijn uitbundige feestverlichting de andere, waaronder het prinselijk jacht „Deo Ju- vante" en het fraaie jacht van Sir Bernard ert Lady Docker in de schaduw stelt. Dat is het jacht van de grote man achter de schermen van Monte Carlo, de Griekse reder, speelbank-, hotel- en wat al niet meer eigenaar Aristoteles Onassis. Van kilometers ver ziet men zijn jacht, waar verscheidene vooraanstaande gasten loge ren, liggen. Boze tongen beweren, dat Onassis alles is in dit vorstendom en de prins vrijwel niets betekent. Critiek Tom Goode, een liberaal lid van het Ca nadese huis van afgevaardigden, heeft in de commissie voor buitenlandse aange legenheden er over geklaagd, dat de over zeese pers te veel aandacht besteedt aan het huwelijk van Grace Kelly en prins Rainier en 'te weinig aan buitenlandse zaken. Koningin Juliana en prins Bernhard schenken een grote Delftse vaas met Ne derlandse bloemen. De vaas en de bloemen zijn door jhr. mr. W. E. van Panhuys, die het koninklijk paar bij het huwelijk zal vertegenwoordigen, uit Nederland naar Monaco meegenomen. (Van onze parlementaire redacteur) Op de vragen van de heer Koersen (KVP) over de viering van de 5de mei hebben minister Drees en zijn ambtgenoot Beel duidelijk te kennen gegeven dat zij het door de regering genomen besluit om dit jaar op de 5de mei het rijksoverheidspersoneel geen vrijaf te geven, wensten te handhaven. Tot die beslissing waren zij kort geleden gekomen, toen er ook binnen de kring van de commissie voor georganiseerd overleg geen eenstemmigheid bleek te bestaan over een eventueel gevolg geven aan de door de Kamer het vorig jaar aangenomen motie, die er op aandrong het overheidsperso neel op 5 mei vrijaf te geven. Instemmend beantwoordde de minister president mr. Beernink's (C.H.) vraag of de overheid die ongetwijfeld ten op zichte van de herdenking van de bevrij dingsdag stimulerend kan optreden en dit ook doet ook nog op andere wijze dan door vrijaf geven het hare tot een waardige viering van de 5de mei kan bijvoegen. In tussen was de motie-Koersen aanleiding het probleem nog eens nader te bekijken. Nu had zich een merkwaardigheid voorge daan. Nadat namelijk het vorig jaar het aantal vrije dagen voor het overheidsper soneel van 12 op 14 was gebracht, was daaraan thans, om gelijke tred te houden met wat in dit opzicht voor het particuliere bedrijfsleven geldt, nog een dag toegevoegd. Ofschoon de regering mét het comité voor de 5 mei-viering meer voelt voor een groot scheepse herdenking eens in de vijf jaar, had zij toch de vraag gesteld of men die vijftiende dag die er nu bijkomt, dit jaar voor 5 mei zou willen gebruiken. Daaraan was de regering bereid mee te werken. Niettegenstaande deze mogelijkheid bleken de ambtenarenorganisaties echter niet op dit denkbeeld te willen ingaan. „Als men daar eenstemmig tegen is, kan ik toch niet een grote geestdrift voor de 5 mei-herden king bespeuren," merkte minister Drees op. Met dit antwoord was het geval feite lijk afgedaan. De Kamer besefte blijkbaar na het door minister Drees meegedeelde, dat trouwens nieuw voor haar was, dat er in de gegeven omstandigheden weinig tegen het standpunt van de regering viel in te brengen. Notariële akte bij overdracht onroerend goed Bij de behandeling van het zonder hoof delijke stemming aangenomen wetsontwerp, waardoor voortaan voor levering van on roerend goed steeds een notariële akte ver eist wordt, daargelaten dan een over gangsregeling ten gunste van thans tot het opmaken van dergelijke leveringsakte ge rechtigde achttien zaakwaarnemers, leed minister Van Oven een nederlaag. Hij had ten behoeve van staat en provincie de uit zondering ontworpen, dat zij het met een onderhandse akte zouden kunnen doen. Nu heerste er ontstemming over het feit, dat niet een soortgelijke regel voor de gemeen ten was gemaakt. Voor de gemeenten wilde de minister uitmaken welke wel en welke niet met een onderhandse akte zou mogen volstaan. Toen de minister in deze opzet bleek te willen volharden, verwierp de Kamer met 43 tegen 33 stemimen het desbetreffende artikel, dat alleen de stemmen van de P. v. d. A. en van de Communisten kreeg. Minister Van Oven hoopte de Kamer blij te maken met zijn mededeling, dat hij zich door de warme pleidooien van jkvr. Wttewaal van Stoetwegen (C.H.) en andere afgevaardigden had laten bewegen om van ieder der 18 zaakwaarnemers, die gerech tigd blijven transportakten op te maken, één kind daartoe ook nog gelegenheid te verschaffen, opdat die bevoegdheid niet met die zaakwaarnemers uitsterft. Slechts wenste hij te bepalen, dat bedoelde kin deren dat recht niet zuilen kunnen uitoefe nen als de minister van Justitie zulks nodig acht met het oog op het belang van het rechtsverkeer. Zowel jkvr. Wttewaal van Stoetwegen als mejuffrouw Zeelenberg (P. v. d. A.) pleitten voor wegneming ook van deze belemmering. Een hiertoe strek kend amendement ging er door met alleen de stemmen van de fractie van de P. v. cL A. tegen, dit laatste omdat het amendement bovendien nog een andere schrapping be vatte, waartegen mejuffrouw Zeelenberg en haar fractiegenoten bezwaar hadden. Reorganisatie der rechterlijke macht De Kamer nam vervolgens zonder hoof delijke stemming het wetsontwerp tot reorganisatie van de rechterlijke macht aan. Dit was, uitgezonderd één punt, gelijk aan het destijds nog door minister Donker ver dedigde voorstel, tot welks intrekking het was gekomen, nadat door middel van een de minister toen onwelgevallig amende ment ook bepalingen inzake een perma nent college van advies in het ontwerp waren binnengeloodst. Dat amendement maakte het punt van uitzondering uit: het nu aanvaarde wetsvoorstel bevat namelijk niets over zulk een college yan advies. Mr. Van Rijckevorsel (KVP) trok zijn door mejuffrouw Tendeloo (P .v .d A.) bestre den amendement in, dat schrapping van de bepaling beoogde, dat een algemene maat regel van bestuur richtlijnen omtrent de opleiding van de gerechtssecretarissen zal bevatten, nadat minister Van Oven de in houd van een in dit opzicht reeds gemaakte regeling had weergegeven. Daarmee was volgens mr. Van Rijckevorsel aan zijn ver langens alsook aan die van de rechterlijke macht voldaan, zodat hij nu vrede kon hebben met aanneming van het ter tafel liggende wetsontwerp. Belastinghefing van overheids bedrijven De Kamer heeft voorts instemming be tuigd met het regeringsvoorstel om over heidsbedrijven, die met bestaande particu liere ondernemingen in concurrentie tre den, te onderwerpen aan vennootschapsbe lasting. Uitgezonderd zijn overheidsbedrij ven met een monopolistische positie, waar bij het dienen van het gemeenschapsbelang op de voorgrond treedt. Er zal echter wel vennootschapsbelasting worden geheven van de Nederlandse Spoor wegen en haar dochtermaatschappijen, die interlocale autobus- of tramwegverbindin gen exploiteren. Van gemeentelijke haven bedrijven zal geen vennootschapsbelasting worden geheven omdat zij meer gericht zijn op het dienen van het algemeen be lang dan op het maken van winst. Vermeld zij nog, dat de Kamer besloot noch op 1, noch op 4 mei te vergaderen, zo dat zij dus reeds op 3 mei uiteengaat, om de afgevaardigden dan volop gelegenheid te geven het verkiezingspad op te trekken.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5