Na ons de zondvloed Enige pijnlijke mislukkingen, maar grotere aanvoer maakte veel goed Amsterdam betrekt 240.000 kubieke meter gas per dag Belangrijke uitbreiding van Da Costa-school aanstaande Export wint aan betekenis Heemskerk Moeilijke overgangssituatie DE TUINBOUW IN 1955 Spannende finale van kapwedstrijden Beverwijk op tweede plaats Agenda voor Beverwijk 1 Sla(aande) verwijten Lonen bij de loodsdienst „Fauna Felisenum" werd een feit Volière in Velserbeek op papier gereed Voordrachtsavond van pater de Greeve werd groot succes Jaarvergadering Hoogovens 99 99 Aantrekkelijke feesten op Koninginnedag Filmavond kinderbescherming WOENSDAG IS APRIL 1956 HEDENAVOND KOMEN DE LEDEN der coöperatieve tuindersvereniging „Kenne- meiland in jaarvergadering bijeen om onder meer de directeur der veiling, de heer Jac. de Weyer zijn dertiende jaarverslag te horen uitbrengen. Het jaarverslag is ditmaal tweeslachtig van geest: enerzijds een grote dankbaarheid ten aanzien van de was in 1955 voor wat betreft de groentensector, anderzijds enige teleurstelling over het algemene prijsniveau, dat, vergeleken bij 1954, beslist zéér ongunstig uitviel. De tuinders hebben heel wat meer moeten aanvoeren om tot ongeveer hetzelfde financiële resultaat te komen als in 1954. Om te komen tot dezelfde omzet aan groenten als in 1954 hebben de tuinders o.m. meer moeten aanvoeren: 379.000 kg. bonen, 153.000 stuks bospeen, 231.000 kg. breèkpeen. 136.000 kg. kaspeen, 81.000 kg. prei, 98.000 kg. rabarber, 939.000 stuks sla en 397.000 kg. spinazie. De spinazie campagne De spinazie begon het seizoen 1955 en er is 1.376.250 kg. aangevoerd tegen 979.259 kg. in 1954, dus ca. 400,000 kg. meer. De doorsneeprijs in 1955 bedroeg echter slechts f 16.56 per 100 kg. tegen f 24.94 in 1,954. Ca. i'A percent van de aanvoer draaide door, maar in 1954 was dat niets, de in dustrie nam 38 van de totale aanvoer, m 1954 was dit 30 Het feit deed zich hierbij voor, dat in het jaar dat voor het eerst teeltvergunningen voor de conservenindustrie werden afge geven, relatief een groter kwantum naar de fabrieken ging. De aardbeiencijfers zijn reeds vol doende bekend; hier waren zowel de op brengst als de financiële resultaten slecht te noemen. Er werden 380.000 kg. bonen meer aangevoerd, terwijl de prijs de helft lager was dan in 1954. Er gingen 118.000 kg. pronkbonen naar Engeland. In 1955 ging precies de helft der aange voerde producten, 50 naar de groothan del (het jaar daarvoor 47.33 de detail handel nam 28.6% af (v.j. 27.06 10.67 was voor de exporteurs (v.j. 5.88 en 10.24% voor de industrie (v.j. 19.73 De totaal-aanvoer bedroeg f3.300.747.03 en in 1954 f 3.747.591.21. De totale aanvoer had plaats in 1.014.74 kisten en 274.095 manden (in 1954 waren deze cijfers 853.173 kisten, een vermeerdering dus van 161.591 kisten (manden onbekend). Doorgedraaid Doorgedraaid zijn o.m. 34.174 kg. an dijvie, 13.459 stuks bloemkool, 17.300 kg. kool, 9078 stuks bospeen, 26.139 kg. was- peen, 9606 kg. prei, 293.372 stuks sla en 63.630 kg. spinazie. De geldelijke vergoe ding voor de doordraai in 1955 bedroeg f 15.769.29, voor de minimumprijzen fond sen werd ingehouden f71.330.27. Er gingen naar de industrie 120.620 kg. aardbeien, 133.133 kg. bonen, 720,243 kg. waspeen en 516.431 kg. spinazie. Export De export nam o.m. af 12.482 kg. aard beien, 118.263 kg. pronkbonen, 111.503 stuks bospeen; 227.384 kg. breekbeen, In de dinsdagavond beëindigde finale om bet kampioenschap van Noordholland voor herenkappers, eindigden de teams van Am sterdam en Beverwijk met een gelijk aan tal punten op de eerste plaats. Reglementair moest hier de puntenlijst van de president der jury de doorslag geven en nu kwamen de Amsterdamse figaro's met zes punten voorsprong op de eerste plaats en mogen zich nu kampioen van Noordholland noemen. Na een boeiende wedstrijd, die in de Groentebeurs werd gehouden, heeft na af loop de heer H. v. d. Schilden uit Alkmaar de uitslagen bekend gemaakt en gewezen op het nuttige effect van deze wedstrijd avonden. De uitslagen luiden: 1. Amster dam 6814 p.; 2. Beverwijk 6808 p.; 3. Haar lem 6755 p.: 4. Alkmaar 6637 p. De persoonlijke prijs voor deze avond was voor de heer P. Duinmeyer, Beverwijk, met 374 punten, „DE STEM DES VOLKS ZINGT IN ZIEKENHUIS. De gemengde zangvereniging ,,De Stem des Volks" te Beverwijk geeft vanavond (woensdag) een concert voor de patiënten die worden verpleegd in het Rode Kruis- ziekenhuis. Dirigent is de heer.N. Grandiek. Turners om de groene tafel Op maandag 23 april houdt de Bever- wi.ikse gymnastiekvereniging „Turnlust" in het Statenhuis haar jaarvergadering. Van het bestuur treedt op deze avond af dè héér G. Tabak, in diens plaats wordt als kandidaat gesteld de heer R. Wagenaar. Na afloop van het huishoudelijke ge deelte volgt een gezellig samenzijn onder leiding van de heer G. Bonnema. „ALCOHOLICS ANONYMOUS" IN ,,'T CENTRUM" De openbare vergadering die door de „Alcoholics Anonymous" op vrijdag 27 april zal worden gehouden, vindt plaats in het veilinggebouw ,,'t Centrum" en niet in het gebouwtje aan de Deken Waarestraat, zo als maandagavond werd bericht. De heer Krauweel, directeur van het Nederlands Consultatie Bureau voor Alcoholisme zal hier een lezing houden over de werkwijze van de „A.A.", toegelicht door een film. Eep der „A.A."-mensen zal tevens eert toespraak houden. WOENSDAG 18 APRIL Kennemer Theater, 19 ën 21.15 uur; „Vrouwenwereld." Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Brood, liefde en fantasie." K.S.A., Operette Louwe: „De zingende nachtegalen." 't Centrum, 20 uur: Pro Juventute, ver gadering. Openbare Leeszaal, geopend van 1517 uur; jeugduitlening: 1516 uur. •.Het Groene Huis," Jeugdleeszaal en uitlening van 15.1516.45 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 1013 uur; lees- en studiezaal van 10 13 uur en 1518 uur. Wijk aan zee, filiaal r.-k. leeszaal, dage lijks van 1718 uur. DONDERDAG 19 APRIL Luxor Theater: Film U.S.S.R. K.S.A.. 20 uur: Accordea, uitvoering. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek, lees- en studiezaal van 1013 uur. OOOCOOCOOCXXDOOOOOOOOOCOOOOCJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXTIDC 8 Gememoreerd wordt ten aanzien van jij het artikel sla, dat in het najaar goe- f de exportkansen ontstonden voor En- X geland. In verband met het Colorado- kever-gevaar werd een bepaling ge- maakt, dat slechts sla in Engeland werd 8 toegelaten, die aan de „Noordzijde" van X het Noordzeekanaal was geteeld. Hier- 8 door stond voor het rayon boven het 8 Noordzeekanaal de weg tot export open. X g De telers van goede sla hebben hiervan X dan ook geprofiteerd en goede prijzen X gemaakt. Toch bleek als stellige over- g 8 tuiging, dat deze telers er niet hebben X 8 uitgehaald wat er mogelijkerwijze in X 8 zat. Het veilingbestuur beweert niet, 8 dat de prijzen niet redelijk waren, doch 8 als alle telers zich gehouden hadden 8 aan het „werkelijke veilen" en de prijs g 8 „in onderlinge concurrentie via de vei- 8 lingklok" tot stand zou zijn gekomen X X dan waren naar de stellige overtuiging 8 van het bestuur, de prijzen hoger ge- 8 8 weest. Men schakelde door toezeggin- g 8 gen bij voorbaat enkele exporteurs vol- komen uit. Er waren commissionairs die 8 8 opdrachten tot kopen hadden, doch 8 X deze niet konden realiseren, omdat bij- X X na alle partijen reeds door de telers 8 X „verzegd" waren. Hierdoor werd de zo X X noodzakelijke „onderlinge concurrentie X 8 in de veilingbanken" lamgelegd. X x 8 oooooooooooooooooooooaxioooooooooooooooooooocoocoooooooo 153.001 k.g. schorseneren, 624.981 stuks sla en 20.200 kg. tomaten. Ieder jaar gaan de cijfers voor de ex port verder aan betekenis winnen. Het rayon Heemskerk zorgde voor 56.6 van de groentenaanvoer (v.j. 51 Beverwijk 17.5 (v.j. 15.5 Velsen Santpoort 10.3% (v.j. 12.5%). Voor de aardbeienaanvoer waren deze percentages: Heemskerk 76.5 (v.j. 71.5 Beverwijk 15.4 (v.j. 19.5 Velsen Santpoort 15.4%, (v.j. 19.5%). Men ziet de tuinbouwgebieden in Bever wijk en Velsen-Santpoort steeds minder worden. Sorteermachine niet geliefd? De heer De Weijer betreurde het enigs zins dat niet meer kwekers in 1955 gebruik maakten van de vorige jaar aangeschafte tomaten sorteermachine. Slechts 50.000 kg. of 20 procent werd centraal gesorteerd. Aan het verzoek om zoveel mogelijk het uniforme gewicht der kisten aan te hou den werd goed voldaan. De directeur besluit zijn uitgebreid jaar overzicht met het uiten der wens dat het komende jaar in alle opzichten zou mogen slagen. Enige^leden van de vaste commissie voor de scheepvaart uit de Tweede Kamer heb ben de regering in hun voorlopig verslag over het wetsontwerp inzake een aantal nieuwe bepalingen voor de loodsdienst voor zeeschepen, gevraagd of eventuele achter stand in de Nederlandse lonen bij het loodswezen tot ongewenste toestanden heeft geleid. Deze leden van de vaste com missie zouden hierover gaarne tot in bij zonderheden worden ingelicht en tevens willen vernemen welke maatregelen de regering zou willen treffen om ongewenste toestanden te vermijden. Indien de loodsgeldtarieven van Neder land en België gelijk zouden worden ge steld, wordt het wenselijk geacht dan ook de lonen in het Nederlandse loodswezen gelijk te maken met die in het Belgische. Voorts vroegen enige leden of het niet een stap terug zou betekenen als de nieu we wet de mogelijkheid zou openen lood sen op arbeidscontract aan te stellen. Ook vroegen zij waarom een, zij het wellicht gereduceerd, loodsgeld zou moeten worden betaald als zich aan boord van een schip twee loodsbrevethouders bevinden. Zendingsavond in de Hervormde Kerk In het verenigingszaaltje van de Ned. Herv. Kerk te Castricum is maandagavond een zendingsavond gehouden, die geleid werd door A. v. d. Hoeff uit Haarlem. Ei werd onder meer gesproken over het werk van Frank Laubach, een zendeling die in Azië en het Midden-Oosten heeft gestre den tegen het analphabetisme. Er is een aantal dia-positieven vertoond, waarbij via de geluidsband een toelichting werd gegeven. Verschillende werken van we heer Laubach werden op déze avond tentoongesteld. Er bestond voor deze avond een grote belangstelling. Sinds gisteravond is Velsen een vereni ging rijker: de volière-vereniging „Fauna Felisenum," (heel vrij vertaald „de Velsen- sc vogels") werd namelijk met voorlopig 42 leden in het Cultureel Centrum opge richt. Zonder officiële hamerslag, maar met een paar hartelijke woorden van de voorzitter van de zustervereniging „Vo gelvreugd" uit Beverwijk, werd het ont staan een feit. De heer P. Nan was er een groot voor stander van geweest, dat IJmuiden los van Beverwijk kwam te staan, omdat het Noordzeekanaal de bestaande vereninging „Vogelvreugd" nogal eens benadeelde. Hij hoopte echter, dat Fauna Felisenum zich een „waardig jong van de oude" zou tonen en spoedig op eigen wieken zou kunnen drijven. Zoals het een goede ouder betaam de, werd de jonge vogel (in casu de jonge vereniging) niet zonder meer in de wereld losgelaten, een klein bedfagje kreeg zij in haar kas mee van Vogelvreugd. Samen werking en wederzijdse hulp was natuur lijk het gevolg van deze splitsing en de Beverwijkse voorzitter sprak de hoop uit, dat de woorden van Veïsens burgervader bewaarheid zouden worden, dat er „bij het bouwen van huizen plaats gelaten zou worden voor liefhebberijen". Hij raadde echter de nieuwe leden aan vooral goed rekening te houden met de geldende bouw voorschriften, zodat niet op een of andere kwade dag een ambtenaar van Bouw- en Woningtoezicht de met moeite opgebouwde volière kwam afkeuren. Het hoofdbestuurslid, de heer S. J. Hou- tenbos onderstreepte de woorden van de heer Nan en hij complimenteerde de nieu we vereniging met haar doorzettingsver mogen. Hij vertrouwde, dat zij zich een goed lid van Neerlands grootste vereni ging op dit gebied, de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers zou tonen, waarna hi.i de organisatie van deze bond uiteen zette. Van 2 kandidaten werd de heer .T. van Vcortbergen tot voorzitter gekozen, die van de heer Nan de goede boodschap meekreeg om het in IJmuiden braak liggende terrein, voor wat betreft de vogelvrienden, goed te ontginnen. Het bestuur, dat de functies onderling zal verdelen werd uit 6 kandi daten gekozen: zitting kregen de heren R. Hoogland, W. v. d. Broek, P. W. van Heek en C. de Graaf Enthousiast stak de nieuwe voorzitter toen maar van wal met de mededeling, dat hij spoedig 100 leden zou willen zien/waar bij hij op medewerking van de huidige le den rekende. Uit handen van de heer Nan ontving hij de tekening van- de volière, die eerlang in Velserbeek zal verrijzen. Hij zou spoedig het door Vogelvreugd gelegde kontakt met het Velsense gemeentebestuur overnemen, zodat de inrichting van de volière niet lang meer op zich zou laten wachten. De door Vogelvreugd ter beschikking gestelde goudmussen werden ten bate van de zo goed als lege kas van Fauna Felise num verloot, waarna men nog enige tijd bij elkaar bleef. Op 7 mei zal het contact tussen beide verenigingen verstevigd worden in 't Cen trum van Beverwijk, waar drie belangrijke films zullen worden vertoond, namelijk: „Leven en dood aan de Noordpool", „Het bos ontwaakt" en „Dierengevechten in het midden-Oosten". KLAVERJASSEN IN „DE ZON" De Heemskerkse klaverjasclub ,.^e Zon" heeft een onderlinge wedstrijd gehouden, waarvan de uitslag als volgt was: 1. P. Groot 5481 pnt.; 2. J. Willems 4917 pnt.; 3. mevrouw Lammers 4855 pnt.: 4. mej. Bakker 4841 pnt.: 5. P. Zonneveld 4808 pnt.; 6. Th. Bakker 4748 pnt.; 7. C. de Wit 4763 pnt.; 8. C. Vendel 4735 pnt. Op uitnodiging van de Heemskerkse af deling van het Katholiek Vrouwengilde heeft pater Henry de Greeve in een tot de laatste plaats bezet Marquette-theater een voordrachtsavond verzorgd. Het spel dat de pater op deze avond bracht was ge titeld „Commissie van objectief onderzoek". In een korte inleiding gaf spreker het doel van zijn voordracht weer. Dit spel was oorspronkelijk geschreven voor een groot aantal medewerkenden, doch de omstan digheden hebben dit voornemen doen ver anderen. Over welke gaven pater De Greeve ook als voordrachtskunstenaar beschikt hebben de aanwezigen bij deze gelegenheid kun nen ervaren. Ademloos luisterde men toe en het werd voor de geestelijke een schit terend succes. De avond werd o.m. bijgewoond door burgemeester H. Nielen en zijn echtgenote en een groot aantal geestelijken. Uitvoering van gymnastiekvereniging De afdeling gymnastiek van de Heems kerkse sportvereniigirfg ADO heeft in zaal Dam een alleszins geslaagde uitvoering ge geven. Aan het programma werd door alle leden van jong tot oud meegewerkt. Een bij zonder aardig gezicht vormde het optreden der kleuters met enige bankoefeningen. Ver der brachten de kinderen nog een kabouter- spel en voerden een matrozendansje uit. Ook de overige optredenden hadden niet over succes te klagen. De uitvoering werd besloten met een fraaie knotsoefening, waaraan een lange studie aan vooraf moet zijn gegaan. In haar slotwoord wekte mejuffrouw R. de Wit de aanwezigen op de vereniging finan cieel te steunen en haar hier door te helpen dit belangrijke werk voor de jeugd voort te zetten en zo mogelijk uit te breiden. Hond kwam aanlopen De volgende gevonden voorwerpen wer den aangegeven bij de Heemskerkse po litiepost: oorknopje, moersleutel, vulpen, rozenkrans in étui, rode kindertrui, groene sjaal, een paar rubber laarzen, rode kin dermuts, blauwe kinderschoen. Komen aanlopen: een hond, langharig zwart-wit, reu met gecoupeerde staart. Veldmaarschalk Sir John Harding gefotografeerd tijdens een gesprek, dat hij in Vassilia op Cyprus voerde met de Turkse Moektar (de leidende religieuze Turk) van het dorp. Vassilia is korte tijd geleden de plaats geweest, waar Grieken en Turken demonstreerden en het tot een handgemeen tussen beide partijen kwam. De veldmaarschalk arriveerde in het dorp onder geleide van een aantal pantserwagens In de te Amsterdam gehouden algemene vergadering van aandeelhouders der Ko ninklijke Nederlandse Hoogovens en Staal fabrieken N.V. werd de balans per 31 decem ber 1955, alsmede de verlies- en winstreke ning over het boekjaar 1955 goedgekeurd. Besloten werd over het boekjaar 1955 (1 april tot en met 31 december) op prioriteitsaande len: 3 pet. en op gewone aandelen 10,5 pet. dividend uit te betalen. De heren ir. C. T. Tork en mr. F. H. C. van Wijck, die als commissaris aan de beurt van aftreden waren, werden herbenoemd. In de In de film „Avant le déluge", die onder de Nederlandse titel „Na ons de zond vloed" morgenavond in Thalia wordt ver toond, toont zich de Franse cineast André Cayatte op zijn best. In een beklemmend betoog formuleert hij zijn aanklacht tegen Tijdens de jaarlijkse ouderavond van de Da Costaschool voor Christelijk Nationaal Volksonderwijs zijn gisteravond enige mededelingen gedaan over de aanstaande uitbreiding van het schoolgebouw en de mogelijkheid van een semi-permanente kleuterschool. Na het zingen van Psalm 89:1, Schrift lezing van Lucas 12:22-32 en gebed, vond de voorzitter van het schoolbestuur, de heer W. van Doorn gelegenheid om in een uitvoerige openingstoespraak uit te wei den over de diverse aspecten van het schoolleven. Er ligt een ingrijpend ver- bouwingsplan van de school klaar met ten minste drie leslokalen en modernisering van drie bestaande lokalen, waarvoor, d'ank zij de hulp van het Velsense gemeentebe stuur een noodlokaal, dat op de binnen plaats bijna gereed is gekomen, ale ruimte- opvang dienst gaat doen. De „sdhippers- school" zal voor deze grote verbouwings- Op de zitting van 12 april in het proces tegen Jungschlager te Djakarta overhan digde de verdedigster mevrouw Bouman een aantal documenten aan rechter Maengkom (links). De documenten werden echter niet erkend als bewijsmateriaal doch door de rechter als informatie geaccepteerd. plannen eveneens ontruimd moeten wor den, maar hiervoor is nog geen afdoende oplossing gevonden. De kleuterschool komt dan ook in de knel, doch er bestaat gerede hoop, dat er in het „Gildenplan" plaats kan worden gevonden voor een drie-klas- sige semi-permanente school, die dan ho pelijk later weer plaats zal kupnen maken voor een permanente school. Vervolgens kon de heer Van Doorn met voldoening gewagen van de prettige sa menwerking tussen het onderwijzend per soneel en de sohippersleerkrachten. Mej. Kenson, die geruime tijd wegens ziekte haar taak als onderwijzeres heeft moeten laten varen, zal per 1 augustus tijdelijk het onderwijs verlaten. Haar werd grote dank gebracht. Als nieuwe leerkrachten werden voorgesteld de dames Torensma en Kaste- leijn, alsmede de heer P. G. Brouwer van Llithuizermeden (Gr.), die de vacature be zet van de heer P. Koelmans sedert' 1 ja nuari. Van de laatste, die 26 jaar van zijn leven aan de Da Costaschool heeft gege ven, werd met oprechte dankbaarheid af scheid genomen. Als aandenken is de heer Koelmans een atlas van de Bijbel aange boden. Het hoofd der school, de heer J. Suur- mond, nam de leiding over. De aanwezigen maakten kennis met een zangles van de zesde klas, waaruit bleek, dat het goede zingen toch wel een erg be langrijk onderdeel van het lesrooster is. En dan was er' een voordrachtwedstrijd voor de leerlingen van de zesde en zevende klassen en een leuk tafereel werd de schets „Acht kleine bakkertjes" door de jongens uit de tweede. Wimpel voor de Delfland Nadat de heer Suurmond had verteld', dat voor het door de school geadopteerde s.s. „Delfland" een wimpel met de naam Da Costa zou worden aangeboden als er in mei een bezoek aan dit schip wordt ge bracht en dat bij hoge uitzondering de Scheepvaartinspectie heeft goedgevonden dat deze „schoolwimpel" bij binnenkomst in de haven van IJmuiden „gevoerd" wordt, werden de ouders vergast op een I aardig geënsceneerd toneelstukje, waarin bekende sprookjesfiguren, elfen, kabou ters, een koning en een fee in fraaie cos- tuums en met goede voordracht er aan mee werkten Prins Marjo te leren lezen. Na de pauze vertoonde de heer P. Koel mans een interessante film over zijn nieuwe werkkring, het jeugdwerk van de Gereformeerde Jongeren Organisatie. Grondstof fenaanvoer Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen is dinsdag aangekomen het Duitse s.s. „Martha Peters", dat van Gothenburg een lading van 1680 ton houtstof aanvoerde. de maatschappij, die er de schuld van is, dat de jeugdcriminaliteit na de oorlog zo zeer is toegenomen. Vormde de ontredde ring, waarin ouders dikwijls hun kinderen overlaten aan hun lot, reeds een der the ma's van zijn indrukwekkende film „Allen zijn wij moordenaars", in „Na ons de zond vloed" stelt Cayatte dit probleem scherp en rechtstreeks. Daardoor wordt zijn film een tijdsbeeld, wrang en realistisch en tegelijk een ernstige waarschuwing aan ouders en opvoeders, die vaak zonder het te beseffen de grootste schuldigen zijn, wanneer de jeugd ontspoort. Deze ernstige tendenz van de film zal niet nalaten door te werken en dat vooral, omdat Cayatte het filminstrument meesterlijk gebruikt om zijn formuleringen een evenwaardige vorm te geven, zodat een cinematografisch werk van de eerste orde is ontstaan. Fr. Het goed verzorgde en uitgebreide pro gramma van de Oranjevereniging Hoofd dorp is verschenen. Op Koninginnedag, maandag 30 april, des morgens om halftien zullen de geconstumeerde kleuters en groe pen leerlingen van de lagere scholen een aubade brengen voor het Raadhuis. Dan volgt een kindervoorstelling in „de Beurs". De kleuters worden in de school getrak teerd, de ouderen tijdens de voorstelling. Op het programma staan de volksspelen en niet te vergeten het touwtrekken in ploegverband. Zal de ploeg van de N.V. Machinefabriek Spaans of van Verduyn's Transportbedrijf met de erepalm gaan strijken of zal een outsider de prijs winnen? Een bijzonder nummer is in het pro gramma opgenomen. Jongedames en jon gens van 16 tot 22 jaar zullen een kans krijgen bijzondere prijzen te winnen. Het nummer is geannonceerd als: De puzzle!?? Op zaterdagmiddag, 5 mei wordt de dag van de bevrijding gevierd. De komische wedstrijden op rijwielen en een voetbal wedstrijd voor junioren, afgewisseld door de jongleurs Gery en Marion op de rollen de kogel en rolschaatssensaties op een tafel door de Dutch Rolling Stars zullen onge twijfeld veel belangstelling trekken. De elftallen, die in het veld komen zijn: het vertegenwoordigend elftal van de Haarlemse Voetbalbond en een elftal ge vormd door leden van de verenigingen St. Pancratius, Dios, Hoofddorp Boys en ETO. Het kindercircus „Elleboog" zal optre den, waarover nog nadere mededelingen zullen volgen. Dit wordt een avond van bijzondere allure. Het fanfaregezelschap „Excelsior" zal bij al deze feesten niet ontbreken. Integen deel, het zal pittige marsen en vrolijke muziek ten gehore brengen en wat zo pret tig is, nu in „officieel tenue". De samenwerkende Kinderbeschermings organisaties houden donderdag 19 april in zaal „De Zon" te Wijk aan Zee een film avond. Onder meer zal worden vertoond de propagandafilm „Het broze riet". Ter af wisseling zal optreden de telepaath en goochelaar Timanini. plaats van mr. H. F. van Leeuwen, die de wens te kennen had gegeven als commissaris af te treden, werd mr. J. Burgerhout tot commissaris der vennootschap benoemd. In antwoord op vragen uit de vergadering deelde het bestuur mede dat aan de gemeen te Amsterdam thans ongeveer 240.000 ku bieke meter gas per dag wordt geleverd. De Hoogovens hebben een vooruitbetaling ont vangen van f 25 miljoen. Dit bedrag zal in de loop van 25 jaren worden afgelost als gedeel telijke betaling op de leveringen. Naast Am sterdam ontvangen ook vele andere gemeen ten in Noordhoïland gas van de Hoogovens. Over de cementfabriek IJmuiden, waar van de helft van het aandelenkapitaal in bezit is van de Hoogovens werd gezegd, dat het cementverbruik enorm is toegenomen. Vorig jaar bedroeg het verbruik ogeveer 2.2 miljoen ton tegen 0,9 miljoen ton vóór de oorlog. Er zijn hier geen voldoende grond stoffen, zodat import altijd noodzakelijk zal blijven. De Nederlandse cementindustrie voorziet voor ongeveer 50 percent in de hin- nenlandse behoefte. Grote vraag naar dikke platen Van de dikke platen die Hoogovens afle vert, wordt ruim de helft voor de scheeps- bouwindustrie afgenomen. De behoefte is zo groot, dat men de export van deze platen voor deze doeleinden heeft gestaakt. Op het aandelenbezit in de Dortmunder Hörder Hütten Union zal Hoogovens een uitkering van 5 pet. ontvangen. Een der aandeelhou ders bepleitte het te ontvangen bedrag recht streeks aan aandeelhouders uit te keren. Het bestuur zegde toe zijn suggestie in overwe ging te nemen, doch vooralsnog zal de op brengst na ontvangst in het boekjaar 1956 worden verantwoord. Bij de D.H.H. moet nog veel gemoderniseerd worden, zodat hier een conservatieve dividendspolitiek gevolgd zal worden. Geen eigen ertsschepen Sprekende over de schrootvoorziening zei het bestuur dat in deze de hoge autoriteit van de E.G.K.S. een beslissende invloed heeft. Een der aandeelhouders vroeg of het niet gewenst was, dat de maatschappij over eigen ertsschepen zou beschikken, zoals dit ook bij de grote Amerikaanse staalmaat- schappijen het geval is. Het bestuur ant woordde, dat men dit vraagstuk reeds lang onder de ogen ziet. Niet vergeten moet wor den, dat de Amerikaanse maatschappijen ook eigen mijnen hebben, hetgeen niet het geval is bij Hoogovens. Het bestuur was er niet van overtuigd, afgezien van de grote investerin gen, dat alles even efficiënt en economisch zou verlopen als thans het geval is. Nog werd gevraagd of de Hoogovens als Nederlandse basisindustrie geen morele claim konden laten géiden op de levering van kolen door'de Nederlandse staatsmijnen, die ook als een basisindustrie beschouwd moeten worden. Hierop werd gezegd, dat de staatsmijnen een geheel eigen bedrijfspoli- tiek volgen en zeer veel leveren aan het in de onmiddellijke nabijheid gelegen industrie gebied in binnen- en buitenland. Het Hoog- ovenbedrijf ligt aan zee en heeft een eigen methode van aanvoer der nodige grond stoffen. Breedband In de vergadering van aandeelhouders der Breedband N.V. werd de balans per 31 de cember 1955, alsmede de verlies- en winst rekening over het boekjaar 1955 goedge keurd. Besloten werd over het boekjaar de volgende uitkeringen te doen: aan aandeel houders een dividend van 8 pet.; aan Hoog ovens. als houder van de aandelen der serie A f 529.579; aan de staat, als houder van de aandelen der serie B f 529.579,44; aan de staat als houder van de winstbewijzen A f 1.466.666. De heren C. J. baron Collot d' Escury en prof. dr. P. P. van Berkum, die als commis saris aan de beurt van aftreden warren, wer den herbenoemd. Hoofdingelanden vergaderden Tijdens de vergadering van de hoofdin gelanden van de Castricummer polder heeft de voorzitter de heer C. P. Spaansen mededelingen gedaan van het feit, dat het rijk mogelijk genegen is de kosten van de reparatie van de Dogmolen te betalen, wanneer in de toekomst geen gebruik meer van deze molen zal worden gemaakt. Ook is een tweede mededeling gedaan waarbij het rijk de helft van de kosten zal willen dragen als de molen geheel zal wor den gerestaureerd om wederom in gebruik genomen te worden. De algehele kosten bedragen f 27.000. Besloten werd voor het jaar 1956 een kasgeldbesluit te nemen van f 5000, welk besluit ter goedkeuring aan Gedeputeerde Staten zal worden toegezon den. Tot slot van de vergadering werd medegedeeld dat de Polderdijk zal worden verbeterd; een nieuw slot in de duiker van de Molendijk zal worden aangebracht en de oneffenheden in de Brakersweg zullen worden weggewerkt. Voorts werd de reke ning over 1955 en de begroting voor 1956 vastgesteld. De polderlasten zijn voor het komende jaar ongewijzigd. De onderlinge strijd bij „De Pion" De uitslagen van de in hotel Meijer ge speelde onderlinge wedstrijden van de Cas- tricumse schaakclub De Pion zijn als volgt: Afdeling A: J. K. de Liefde -L. J. Born afgelast,. Wem. UhlP. Hoekstra 1—0- afdeling B: D. Keetbaas—F. v. d. Beij re mise, J. SchmidtW. Oudshoorn 01 J. Bos—A de Wit 1—0; afdeling. C: N. Kors— J. v. d. Bos 01, B. BeentjesNot. v. Cra- nenburgh 10.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7