In polderlandschap worden trawlers en coasters geboren Motortrawler „Emma" voor de Marezaten wellicht Zaterdag te water Concert IJmuider Harmonie van RAADSELRUBRIEK Koeien, scheepsrompen en kranen Heemskerk 7 Obstakel IJmuidense trawler Iedereen pakt mee aan Zaterdag lanceren Dr. Drees spreekt 26 april in IJmuiden Eerste mei verschuift de raad een week Zondag vliegen de duiven weer Met Boerenkapel „De Notenbouwers Levensgevaarlijk Programma voor de doden herdenking in IJmuiden Sleepboot naar Italië verkocht Verkeer tussen Keulen en Rotterdam neemt toe Auto over de kop op de Hoflaan De „Altair" gezonken VRIJDAG 20 APRIL 1956 (Van een verslaggever) ALS MEN VAN AMSTERDAM naar liet noorden, de pro vincie Noordholland ingaat, dan moet men eerst met een pont of een ander bootje het nog niet met een tunnel gezegende Y oversteken. Vervolgens is er keuze tussen een trammetje naar Volendam of een autobus naar Hoorn. Wij moesten naar Ilpendam en dus kozen we de autobus. Bij de halte van de bus staande ziet men tegen hoog optorende rompen van schepen op, die daar in het dok liggen ter repa ratie. Het gedreun van slagen metaal op metaal, het driftige lawaai van de pneumatische boren en het sissen van ont snappende stoom vormen er de geluiden, die tezamen het lied van de arbeid „zingen", zoals dat zo vaak genoemd wordt. Wie met de bus Amsterdam verlaat, laat ook dit „zingen achter zich, want het landschap tussen de hoofd- Het is de scheepswerf „De Dollard" van de heer P. Doornbos. Hier temidden van de weilanden worden coasters, trawlers en jachten gebouwd en worden reparaties verricht aan binnenvaartschepen, bagger- materiaal en andere kleine vaartuigen. Het bedrijf doet sterk denken aan vele derge lijke werven, die in Groningen, bij Foxham en overal langs het Winschoterdièp te vin den zijn. Dit is geen toeval, want de heer Doornbos zelf is uit Groningen afkomstig, vandaar ook dat hij aan zijn werf de naam „Dollard" heeft gegeven stad en Purmerend ademt een vreedzame, gezapige rust. Weilanden met koeien, hier en daar een boerderijtje ver scholen achter een boomgroepje en lange stille kanalen en sloten: de stoffering; het loeien der koeien: het geluid. Wie even voorbij het dorpje Watergang naar links af zwenkt en vervolgens uitstapt bij de halte „Het Schouw" en de bus weer in het rustieke landschap verdwenen is, moet zich even de ogen uitwrijven en vertrouwt de oren niet. Want hier temidden van koeien en weilanden, stille slootjes en dromerige boerderijtjes, worden dezelfde gelui den vernomen hetzelfde lied van de arbeid als even tevoren in Amsterdam. En wie even rondkijkt, ziet terzijde van de weg ook hier scheepsrompen en kranen de horizon markeren. de grootst mogelijke zorg eraan zal worden besteed dat dit „aflopen" geleidelijk ge beurt. Een tewaterlating op deze manier kan heel wat tijd vergen en de tewater lating zal dan ook in alle stilte en met zo weinig mogelijk vertoon plaats vinden. Eenmaal in zijn vertrouwde element zal Dat hier over het algemeen kleinere schepen worden gebouwd, ligt niet alleen aan de capaciteit van de werf: er doet zich een hinderlijk obstakel voor tijdens de vaart van de afgebouwde schepen naar het open vaarwater. De werf zelf ligt aan de Broekersloot en vandaar komt men in het Noordhollands kanaal. Voor het echter zover is, moet eerst een vaste brug „ge nomen" worden, die aan de hoogte van de schepen beperkingen oplegt. Een gedeelte lijke oplossing hebben ze bij de „Dollard" gevonden door de schepen slechts ten dele af te bouwen, ze dan onder de brug door te halen en daarna pas de opbouw en hoge delen als masten en schoorstenen aan te brengen. Dat deze min of meer bewerke lijke procedure geen volledige bevrediging schenkt, is gemakkelijk te begrijpen. Overigens heeft men over het aantal op drachten niet te klagen: er werd ons ver teld dat de werf tot eind 1957 werk heeft aan de thans verstrekte opdrachten. Men kan hier in Landsmeer-IIpendam gladdek- schepen tot 800 ton deadweight bouwen en shelterdekkers tot 600 ton deadweight. Op het ogenblik heeft men onder handen: een motortrawler voor de N.V. Scheepsexploi- tatiemaatschappij „De Marezaten" te IJmuiden, een coaster van 730 ton dead weight voor Groningse rekening, een coas ter van 475 ton deadweight voor Franse rekening en twee kleinere kustvaarders van elk ongeveer 500 ton deadweight voor de Rotterdamse maatschappij Miiller Co., die te zijner tijd voor de korte vaart op Engeland zullen worden gebruikt. Ook met reparatiewerk heeft men de handen vol. De werf bestaat uit een grote houtbe werkingsplaats de timmerwinkel zoals men deze hier noemt met bankwerkerij en pijpenfitterij, twee scheepsbouwloodsen, waar het schip in secties wordt vervaar digd, welke secties later op de helling worden samengevoegd om dan langzamer hand de scheepsromp te gaan vormen en verscheidene hellingen, waar aan deze scheepsromp, in afwachting van de te waterlating. verder gewerkt kan worden. In de scheepsbouwloods kunnen ook klei nere vaartuigen zoals sleepboten, jach ten en patrouillevaartuigen in hun ge heel gebouwd worden, hetgeen als voordeel heeft dat men beschut kan bouwen en de werkzaamheden niet door de weersgesteld heden beïnvloed worden. Hier zijn inder tijd ook enige rondvaartboten voor osio gebouwd. Eén van de bouwloodsen is ver rolbaar: de secties worden erin gebouwd, de gehele loods wordt weggerold en kra nen plaatsen het gereedgekomen deel waar het hoort. De motortrawler voor de „Marezaten" bevindt zich op een dwarshelling, waar schepen tot een lengte van 60 meter ge bouwd kunnen worden. Het schip, dat ver moedelijk de naam „Emma" zal krijgen, is zelf ongeveer 50 meter lang. De breedte bedraagt 8,50 meter, de holte 4,60 meter en de diepgang achter ruim 5 meter. Het ontwerp is door de werf, in nauwe samen werking met de opdrachtgever, tot stand gekomen. Op een bouwtekening, die we mochten zien, vielen de ranke lijnen van het schip op: het zal wat men noemt een mooi schip worden. Dit houdt verband met de lengte, die met betrekking tot de hoogte, ervoor zorgt dat de verhoudingen van de trawler een zeker schoonheids-ideaal be- OCKXXXXXXXXX)OCOOOOOOOOOO<X)OOOOOOOOCOOOC>COOOOOOOOOOOOOOO^ Om het grote aantal orders te kunnen verwerken pakt iedereen op de „Dol- lard" mee aan. Op de ruime, zonnige mallenzolder, te- kent en kerft men de mallen, die, op ware grootte gereedgekomen, door een; luik naar beneden zakken, waar men S er in de scheepsbouwloods wel raad 5 mee weet en naar hun model de span ten en andere onderdelen van het schip vervaardigt. Op de tekenkamers buigt men zich over j de vellen met blauwdrukken en op het kantoor van de bedrijfsleiding staat de telefoon niet stil en komen er ieder ogenblik bezoekers, die het een of an der dringende probleem te bespreken hebben. Bij de scheepsromp zelf zijn het de 1 arbeiders, die met pneumatische boren en hamers, met lasapparaten en klink nagels aan het werk zijn en in de tim- merwinkel bewerkt men al wat er nog l aan hout is op een modern schip. De directie geeft aan dit alles leiding en de heer Doornbos heeft dan ook heel wat technische en commerciële j j problemen op te lossen. Dat hij hier- naast ook nog wel tijd vindt om op het terrein zelf de handen uit de mou- wen te steken, zagen we, toen er een j kraan verreden moest worden en de i heer Doornbos zelf de bedieningshand les manipuleerde. Zo zorgt op de „Dollard" iedereen, van S hoog tot laag, ervoor dat de Nederland- se vlag op de zeven zeeën blijft wappe ren of, indien voor buitenlandse reke- j j ning wordt gebouwd, dat de naam van i Nederlands scheepsbouwindustrie in ieder geval over de wereld haar goede' naam zal blijven hooghouden. 8 8 DOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOQOpOOpOOpOOOOpOOOOOOOOOGQOOOOOOO naderen en maakt dat het gehele schip, als het tot de waterlijn in het water zal komen te liggen, een slanke indruk zal maken. Deze indruk wordt nog versterkt door het feit dat de schoorsteen iets naar achteren helt, waardoor het sihouet van het schip door vloeiende lijnen wordt gekenmerkt. De voortstuwing zal geschieden door een Werkspoor-dieselmotor, die afgesteld wordt op 880 pk. Verder zal de „Emma" uitgerust worden met een omkeerbare schroef met behulp waarvan men met constant motor vermogen alle mogelijke manoeuvres kan maken. Dit berust op het principe dat de spoed van de schroefbladen langs hydrau lische weg versteld kan worden, waardoor het volle vermogen van de motor onder alle omstandigheden kan worden opgeno men. Het is van belang juist voor trawlers, die zich snel naar de visgronden moeten begeven en daar aangekomen, tijdens het slepen van het net, onder andere condities moeten werken. Bij gewone schroeven zou het vermogen van de motor achteruit gaan tijdens het slepen, evenals dit bijvoorbeeld het geval is bij een auto, die een helling neemt in de derde versnelling. Een derge lijke schroef wordt dan ook niet gebruikt bij koopvaardijschepen, wier machinever mogen altijd gericht is op een vrij con stante snelheid. Een ander type schip, waarbij een verstelbare schroef nogal eens toegepast wordt, is de sleepboot. De „Emma", die gebouwd wordt onder toezicht van Lloyds en de scheepvaart inspectie zal waarschijnlijk, als alles mee loopt, aanstaande zaterdag te water wor den gelaten. Dit is bij de sleephelling waarop het schip gebouwd wordt niet zo'n spectaculaire geschiedenis, als het wel eens met grotere schepen het geval is, die van stapel lopen en waar veel officiële toe spraken en champagne aan te pas komen. Op de „Dollard" zal men het schip lang zaam, centimeter voor centimeter, naar zijn vertrouwde element laten ^zakken, waarbij Koning Frederik van Denem, arken en Koningin Ingrid hebben in aansluiting op hun officiële bezoek aan IJsland een be zoek gebracht aan het oostelijk deel van Groenland. Op de foto ziet men de Koning in een marine-uniform en getooid met een mijnhelm na een afdaling in een loodmijn. IJmuiden wordt niet overgeslagen bij de verkiezingsacties, die er thans worden ge voerd. Voor de Partij van de Arbeid zullen donderdag 26 april a.s. verschillende spre kers het woord voeren op een platformver gadering. Het zijn mevr. Van de Wall Duyvendak, mr. Glastra, J. de Kadt en dr. W. Drees. De heer Glastra zal spreken voor de Protestantse Christelijke Werkgemeen schap in de Partij van de Arbeid. De bij eenkomst wordt gehouden in het Gemeen telijke Vergaderlokaal aan de Abeelen- straat te IJmuiden-oost. Met het oog op de eerste mei zal de eerst volgende vergadering van de Gemeenteraad in Velsen worden gehouden op dinsdag 8 mei 1956. In verband hiermede worden ook de com missievergaderingen een week later belegd. KINHEIM I SPEELT NIET De aanvankelijk voor zondag vastgestel de voetbalwedstrijd tussen Kinheim I en ADO '20 op „Rooswijk" is door de compe titieleider uitgesteld. Zondag zullen de duiven van de Hee-ms- kerkse vereniging „De Vredesduif" weer in de lucht zijn. Deze vlucht zal gaan van Haarlem. In café „De Streng" zijn de leden bijeengekomen om voor het komende vluchtseizoen nog het een en ander te be spreken. Onder voorzitterschap van de heer P. Lotterman werd besloten om het zelfde puntenstelsel als verleden jaar te handhaven. Ouk zullen weer koppelwed strijden worden gehouden. Alvorens het werkelijke seizoen begint vinden een aantal africhtingsvluchten plaats die o.a. zullen gaan van Woerden, Roosendaal en Breda. Voor laatstgenoemde vlucht zijn een groot aantal extra prijzen beschikbaar gesteld. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Ansje, d. van M. P. Post en G. A. Kluft. ONDERTROUWD: J. de Munk en E. M. C. Cox. GETROUWD: S. J. Quax en C. J. van Egmond. OVERLEDEN: A. Leuzing, 79 jaar. Steeds meer gaat het Franse oppercommando luchtmachttroepen inzetten in de strijd tegen de goed bewapende Algerijnse troepen. De foto toont leden van het regiment parachutisten van het Franse Vreemdelingen Legioen op het vliegveld van Algiers. de toekomstige IJmuidense trawler worden afgebouwd tot de door de eerder genoemde brug vereiste hoogte, daarna onder de brug door worden gebracht en vervolgens ver der worden afgebouwd. Op uitnodiging van de werfleiding zijn we eens een kijkje gaan nemen op het dek van de „Emma". Langs levensgevaarlijke laddertjes moest tegen de hoge romp wor den opgeklauterd, waarna we een overzicht kregen van de werkzaamheden en te vens een prachtig uitzicht over het polder landschap. Na de nog hachelijker tocht terug naar de begane bodem, nog even in een scheepsbouwloods gekeken voor het in aanbouw zijnde stuurhuis van de „Emma": een grote ruimte, die nog lang niet klaar was, maar waarbij men zich met een beetje fantasie gemakkelijk kon voorstellen, hoe geriefelijk en ruim deze „commandobrug" straks voor de kapitein en zijn staf zal zijn. En dan moet er een eind komen aan een bezoek aan de kraamkamer van een der modernste IJmuidense trawlers de tweede na de „Amsterdam" die in eigen lend gaat geboren worden. De wieg staat ditmaal niet langs Wetering, Oude Rijn of Schevenings haven, maar diep in Noord hollands polderland. Maar het vertrouwen in het vakmanschap, dat ook daar geleverd wordt, kan met een gerust hart gegeven worden, want in Ilpendam is de stiel van het schepen-bouwen evenzeer een zaak van precisie, wetenschap en scherpe ogen. Evenals voorgaande jaren zal ter her denking van de gevallenen bij het monu ment op het plein 19401945 te IJmuiden- Oost een plechtige herdenking worden ge houden. Dit jaar zal deze herdenking gehouden worden op vrijdag 4 mei des middags om 3 uur. Het comité herdenking en viering Be vrijdingsdag, onder auspiciën van de Vel- ser Gemeenschap, verwacht dat vele depu taties uit het bedrijfs- en verenigingleven daarbij aanwezig zullen zijn. Om 14.50 uur zal de stoet bij het Patro naatsgebouw worden opgesteld en zich be geven naar het Monument. Aldaar zal het programma van de her denking worden geopend met muziek door de Harmoniekapel „De Eendracht", vervol gens zal de kranslegging plaats vinden, waarna weer muziek ten gehore zal wor den gebracht door de harmoniekapel „De Eendracht". Hierna zal er een rondgang om het Monument zijn, waama de herden king zal worden besloten met een ontvangst in het Patronaatsgebouw, waar thee zal worden aangeboden. De 156 brt. metende sleepboot „Water weg" bouwjaar 1930 is door L. Srnit en Co's internationale sleepdienst te Rot terdam verkocht aan de heer Majolino te Palermo. KEULEN (DPA) Het goederenverkeer tussen de haven van Keulen en de Neder lands-Belgische havens heeft zich in het afgelopen jaar verder uitgebreid, zo is medegedeeld door de industrie- en han delskamer te Keulen. Van het totale goede renverkeer van de haven van Keulen kwam ongeveer 1.3 miljoen ton of 45 per cent voor rekening van Nederland en Bel gië, vooral van het verkeer met Rotterdam en Antwerpen. Het goederenverkeer tussen de haven van Keulen en Nederland steeg van 769.150 ton in 1954 tot 962.288 ton in het afgelopen jaar. Het verkeer met België steeg in de zelfde periode van 169.539 ton tot 219.394 ton. TAVIDO drie keer met „Daar moet je 'n vrouw voor zijn" De toneelvereniging „Tavido" geeft op donderdag 26, vrijdag 27 en zaterdag 28 april een serie voorstellingen van Terence Dud ley's blijspel „Daar moet je 'n vrouw voor zijn" in de vertaling van Gerard Rekers. Onder regie van de heer A. H. Holtschlag speelt de toneelgroep dit stuk achtereenvol gens in het Hervormd Jeugdgebouw te IJmuiden (op 26 april) en tweemaal in het Kennemer Theater te Beverwijk. Het zijn opvoeringen voor Hoogovenbeamb- tenvereniging „De Gieteling". „Us memmetael" met „De sanduvel" De Beverwijkse Friezen, verenigd in „Us memmetael' gaan zaterdag 21 april naar een contactbijeenkomst in het Centrum aan de Koningsstraat, waar de toneelgroep van „Gysbert Japicks" uit Den Helder zal op voeren „De Sanduvel", een spel in drie be drijven van Abe Brouwer. Hiermee wordt het winterseizoen afgesloten. DEM zaterdag tegen Kennemers De plaatselijke on'moeting voor de com petitie tussen DEM en De Kennemers zal zaterdagavond om zes uur op het Sport park Adrichem worden gespeeld. De grote zaal van het Rex-Theater is twee avonden gevuld geweest met de vele honderden donateurs der IJmuider Harmo nie, die over een aanhang beschikt waarop menige vereniging jaloers kan zijn. De geestdrift voor de prestaties van de diverse afdelingen van dit mser dan honderd leden tellende korps is het beste bewijs, hoezeer men met deze organisatie meeleeft en hoe zeer zij het hart der bevolking van deze gemeente gewonnen heeft. Woensdag, de eerste uitvoeringsavond, stelde het flink bezette jeugdorkest zich met een vriendelijke ouverture in Italiaan se stijl „La Spéranza" voor met opvallend goed spel van hoog koper en blaasbas, klankrijk en zuiver. Ook de andere instru menten gaven vlot partij. Een potpourri van Zuid-Afrikaanse liedjes stelde aan de ritmiek strenge eisen. Dirigent Jan Groot leidde zijn groep echter veilig door deze moeilijkheden heen, al namen enkele mid denstemmen het met de zuiverheid wei eens niet al te nauw. De ouverture „Siciliaanse Vesper" schreef Verdi als inleiding tot de gelijknamige opera, die een sterk patriottische inslag heeft. In dit werk uit 1885, zijn negen tiende opera, heeft de componist beschre ven hoe de Franse bezetters van het eiland Sicilië op de tweede Paasdag van het jaar 1282 de bevolking van een der dorpen uit moordden, toen deze tijdens de vesper in het kerkgebouw bijeen gekomen was. In drukwekkend speelde het korps het ope ningsthema. De hoofdmelodie werd fraai voorgedragen. Massaal, maar gezond van klank bleef de kapel in de fortissimo-ge deelten. De meeste waardering heb ik voor het sluitende spel in de midden- en lage registers, waar uitstekend werk werd ge daan. De houtblazers hadden een technisch veeleisende partij uit te voeren. Het slot nam Jan Groot wijselijk in een voorzichtig tempo. Massenet, de leermeester van Claude Debussy, schreef met zijn „Scènes pitto- resques" een veel gespeelde muziek, die ook in de kringen van fanfare en harmonie gretig aftrek gevonden heeft. Hoewel gra cieus van melodie kan men zijn werk toch zeker niet als „geparfumeerde muziek" aanduiden, zoals een zijner tijdgenoten eens deed. De vierdelige suite opent met een mars, die reminiscenties opwekt aan de Hongaarse steppenmuziek. Het arrange ment, dat de IJmuider Harmonie speelde, was in deze mars niet gelukkig gevonden en gaf geen homogeen beeld. Het pizzicato in „Air de ballet" werd door klarinetten en bassen keurig geïmiteerd, de solotrekjes klonken bestudeerd en welluidend. „Angé- lus" -een thema in tertsen bood de klarinettisten een goede kans te laten horen wat zij, muzikaal gesproken, in de mars hadden. Fraai van klank en ad rem was hun musiceren. Carl Maria von Weber was een bekwaam klarinettist en wist dus met kennis van za ken muziek voor dit instrument te schrij ven. De IJmuider Harmonie had ditmaal het Concertino voor klarinet in studie ge nomen, een bij houtblazers geliefd voor drachtnummer. Het vijftal solisten, dat hieraan zijn krachten wijdde, oogstte te recht veel bijval. Men had het, vooral tech nisch, ter -dege in de vingers. Met de verklanking der ,,Egmont"-ouver- ture hebben de dames en heren der IJmui der Harmonie echter het mooiste musiceren van de gehele avond laten horen. Het was voortreffelijke harmoniemuziek en het werd terecht een slot, dat pakte door een voorname vertolking. Na de pauze hebben G. Nuyen en zijn medewerkers, de boerenkapel „De noten bouwers" vormend, menige vrolijke noot gekraakt in een rijkelijk afwisselend en vlot uitgevoerd programma, dat bij een ieder in de smaak gevallen moet zijn, ge hoord het succes. A. J. VAN DER WEIJDEN De Amsterdamse bestuurder van een personenauto, die zich op de Hoflaan in Velsen-Noord in de richting vergiste en de fout wilde corrigeren door bij te remmen, betrad het pedaal blijkbaar net iets te fors. Zijn wagen ging slippen en kantelde van de weg af de berm in, waar het voertuig deerlijk beschadigd bleef liggen. De be stuurder liep enige verwondingen aan het hoofd op. Ontsnapt uit Beekbergen Twee knapen, die in de afgelopen nacht bij het benzinestation Trovato aan de Rijks weg HaarlemVelsen slapend werden aangetroffen zijn voor een verhoor naar het politiebureau meegenomen. Nadat er eerst een fantastisch verhaal was uitgeko men kwam de aap uit de mouw: de twin tigjarige en zijn zeventienjarige vrind wa ren ontsnapt uit een gesticht te Beekber gen, waar zij met bekwame spoed weer zijn heen gebracht. Het Nederlandse motorschip „Altair" dat zaterdag op 2 mijl van de Braziliaanse ha venstad Vitoria op een rots gelopen was, is gezonken. De opvarenden hebben alle bezittingen en bagage verspeeld. zjme els DONDERDAG, 19 april 1956. Beste kinderen, Toen ik gisteren in een fikse hagelbui mijn boodschappen deed, was ik er hevig van overtuigd dat van lente-weer op het ogenblik nog geen sprake is. We moeten maar blij zijn dat de zon al flink wat warmte geeft, zodat we ons achter de ramen lekker kunnen koesteren in haar stralen, want de zomerkleren zullen nog wel een tijdje in de kast blijven. Op die manier laten de bollen zich natuurlijk ook lang wachten op hun heerlijke kleuren en geuren, alhoewel ik op een fietstocht door noordelijk Kennemerland, zo hier en daar wat gekleurde veldjes zag. De crocussen waren al bijna weer uitgebloeid en de eerste hyacinten trachtten aarzelend wat kleur te voorschijn te brengen.. Als eind april het mooie bloemencorso weer door de bollenstreek zal rijden, aan zullen de weergoden toch heus wat gun stiger gestemd moeten worden, anders komt daar niets van. We zullen echter maar hopen, dat er spoedig een zachtere tijd aanbreekt, zodat alle planten en ate- ren en natuurlijk ook de mensen er naar hartelust van kunnen genieten. Wanneer vertelt u nu eens iets van die hond op het plaatje? Zullen verscheidene lezertjes zich al afgevraagd hebben. Dat ga ik nu ook gauw doen: jullie zien „Ciska", een flinke herder op de foto, die een paar jonge tijgers van melk voorziet. De tijgermoeder wilde niets van haar kinderen weten, iets, wat wel meer ge beurt bij in gevangenschap geboren die ren. Ze beet naar hen en wilde ze niet zogen. De oppassers wisten echter wel raad en zetten gauw een advertentie in de krant voor een hond, die de tijgertjes in leven zou kunnen houden. De baas van Ciska is daarop ingegaan en zo zie je de beide tijgers „aan tafel", terwijl de jonge hond, met een beetje ongelukkig gezicht zit af te wachten wat er voor hem over schiet. Moeder Ciska ziet er echter wel naar uit, dat alle drie „kinderen" niets te kort zullen komen. OOOCOOO<X)OOOOOOC)OOC)OOOCOOOOOOOOOOOOOOCX>DOOOOOOOOOOOOOOOp 8 Doordat vorige week op het laatste g moment een cliché brak (je weet welf de „afdruk" van een foto, waardoor een foto in de krant komt) moest het hele kinderhoekje worden veranderd en in- gekort. Jullie zullen wel verbaasd ge- l keken hebben, maar ik kon het echt niet helpen en we zullen maar hopen, dat het niet weer gebeurt! ÓOOCOCKXXXXXXXXXXXOOOCIOOOCIOOOOOOOCIOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO En nu onze brieven. Als eerste is hier WIELRENNER. Leuk, dat je weer van de partij bent jongen. Ik heb je echt gemist. Alles goed thuis? Moeder ook in orde? Je hebt zeker al heel wat afgefietst met vader op de mooie zondagen? Je oplossing was goed op twee plaatsen na, Aagte en Eden, daar had je niet aan gedacht. Ik ben eens van het puntensysteem afgestapt, dat had den we nu al zo lang gedaan. Je vind het immers toch wel leuk om aan mij te schrij ven en de oplossing van het raadsel te le zen, is het niet? Ben je nog uit geweest in de vakantie? HARDLOPER heeft een mooie film ge zien. Ja, ik had er ook wel van gehoord en ik kan me voorstellen dat je genoten hebt. Je raadsel was helemaal goed. In derdaad bestaat het plaatsje Eén. Wat ga jij vreselijk laat naar bed voor je leeftijd, dat zou ik maar een beetje veranderen. Je kunt beter net als de boeren doen: vroeg naar bed en vroeg op! Tot slot is hier ANEMOONTJE, die mij vraagt wat een potvis eigenlijk is. Ze heeft wel gehoord van een walvis, maar is dat nu hetzelfde? Nee, Anemoon, een potvis is wel familie van de walvis, bijna even groot maar iets anders van model. De kop is namelijk bijna vierkant: stomp en log, terwijl een walvis een meer „gestroom lijnd" hoofd heeft. Je hebt wel eens ge hoord van de „baleinen" van een walvis? Nu die draagt het dier in de bek vlak naast elkaar zodat er een soort zeef ontstaat om de kleine zeedieren (het plankton) te kun nen verschalken. Een potvis heeft echter tanden in de bek. Op het dier wordt veel gejaagd want de dikke neus, die voorna melijk uit een opeenhoping van vet be staat wordt voor allerlei doeleinden ge bruikt. Men maakt er kaarsen, zeep en zalf van. De potvis is ook nog op een ander punt waardevol. In de darmen van het dier vormt zich namelijk een eigenaardige stof, die wij „amber" noemen en die als reukmiddel (wierook) in hoog aanzien staat. Ben je nu tevreden, Anemoontje? Ik denk wel, dat je nu genoeg weet over die stoere knaap, die men potvis noemt. Als je wilt schrijven naar mij, doe dat dan vóór dinsdag aan het adres Kenne- merlaan 186, dan krijg je in de krant van donderdag antwoord van TANTE ELS. De oplossing van het vorige raadsel was: Emmen, Eden, Roosendaal, Leiden, Aagte, Baarn, Domburg. Hier zijn nog vijf zinnen met verborgen plaatsnamen: 1. Voor de paarlen vangt men graag oes ters. 2. Hij noemde de prijs en toen wandelden ze toch maar, want de rit per auto was hen te duur. 3. Houd die tegel en wees plechtig ge waarschuwd! 4. In het hol werd het aardedonker, toen de nacht viel. 5. Er wordt hier vuil water geloosd, rechts kunnen we beter schaatsen.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3