vl,ILt£ni'.9Uitgaan in Haarlem TENTOONSTELLINGEN IN AMSTERDAM RIPOLIN Agenda voor Haarlem Verbinding Aerden hout-Groenendaal naar Haarlemmermeer ontworpen m-SUC «rn Vijftig jaar geleden Waardering van Suze Robertson Dat moét goed zijn... 't is State Express Wegenplan ir. De Ranitz gereed „Hoge dijk" in Aerdenhout-Noord zou overbodig worden J rHoe is het ontstaan?^ doe het zelf... EXPRESS Met de traditionele optocht Verdacht van oplichting van Haagse dames Kerkelijk Nieuws Dit woord: ROMPSLOMP Minister Beel vervangt minister Kernkamp Overdracht en indienst- stelling van „Ommen" Uit Haarlems Dagblad van 20 april 1906 A (J 20 APRIL 1956 ADVERTENTIE Het Stedelijk Museum te Amsterdam exposeert tot het einde van deze maand het werk van Suze Bisschop-Hobertson (18551922). Zij was een uitzonderlijke schilderes, zoals blijkt wanneer men haar werk vergelijkt met dat van haar tijd genoten. Zij heeft de Haagse Academie voor Beeldende Kunsten in dezelfde tijd als Breitner bezocht. Zij was ook een groot schilderes, als we haar werk vergelijken met dat van Van Gogh uit diens Hollandse tijd. Hoewel zij in diepste wezen weinig met Van Gogh te maken heeft (zie diens ontwikkeling) dringt een vergelijking toch wel sterk op. Suze Robertsons tekeningen, die het verrassendste deel van deze ten toonstelling uitmaken, tonen een ander handschrift dan die van Van Gogh, maar er was diezelfde positieve manier van neerzetten van het tekenkrijt, het penseel of de pen en een duidelijkheid van be doelingen, die we bij andere tijdgenoten in dergelijk werk niet zo ontmoeten. In beider werk is een de uitdrukkingskracht verhogende vertekening te zien. Lijkt deze in den beginne bij Van Gogh een gevolg van een zekere onhandigheid, natuurlijk voor de beginnende, niet academisch ge vormde schilder, bij Suze Robertson is het een zich overgeven aan een misschien niet geheel bewust vooruit geziene, maar wel verlangde wijze van uitdrukken. Want Suze Robertson verstond het te schilderen zoals men dat in die tijd verlangde. Haar vroege werk was overigens al di rect gekenmerkt door een zekere stugheid. Spoedig ontpopte zij zich als een expres- sioniste in een tijd toen deze benaming nog niet uitgedacht was. Door haar verfbehan- deling en streven naar eenvoud in de sa menstelling harer composities deed zij den ken aan de in België werkende Jacob Smits, evenzeer zo'n uitzonderlijke figuur in die tijd. Suze Robertsons werk moet naar mijn mening hoger aangeslagen wor den, omdat juist die zware verfbehande- ling haar meer een middel was dan een doel, zoals het bij Smits wel eens leek te worden. Suze Robertson mag zelf eens ge zegd hebben: „De kleur is mij hoofdzaak" zij was naar mijn smaak het grootst wanneer haar wil tot getuigen voorop bleef staan. Daarom prefereer ik dan ook de tekening „Moeder met kind" (No 79) boven het naar deze tekening gemaakte schil derij (No 38). Een beetje wonderlijk is het, dat deze uiterst belangrijke tentoonstelling niet door affiches aan het museum is aange kondigd. Veronderstelt men misschien dat de mare, die van Suze Robertsons werk kan uitgaan, voldoende is? „Arti et Amicitiae" heeft uiteraard wèl enige publiciteit van node voor de voor jaarstentoonstelling van werken der leden ADVERTENTIE VRIJDAG 20 APRIL Palace: „De twee wezen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Contrabande en moord", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Omstreden huwelijk", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Benny Goodman Story", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxv: „Het mysterie van de gouden adelaar", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The country girl", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tarantula!", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: avondopenstelling van 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek. Vishal: Marionettentheater van Feike Bosch- ma, 8.30 uur; kindervoorstelling, 2.30 uur. Terrein Verenigingsgebouw, Herenweg, Heemstede: lunapark. Gebouw vrjjz. hery., Vestestraat 6: Forumavond onder auspiciën van ver. Bescherming Voetgangers, 8 uur. ZATERDAG 21 APRIL Minerva: „Het schaap met vijf poten alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De twee wezen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Contrabande en moord', 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Omstreden huwelijk", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Benny Goodman Story", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur „Mogambo", 18 jaar, 23.30 uur. Roxy: Het mysterie van de gouden adelaar", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The country girl", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tarantula!", 18 jaar, 2.30, 7 en 915 uur Frans Halsmuseum: avondopen stelling, 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek. Vishal: Marionettentheater van Feike Bosch- ma, 8.30 uur; kindervoorstelling, 2.30 uur. Terrein Verenigingsgebouw, Herenweg, Heemstede- lunapark. Stadsschouwburg: 8 uur, „Theater" met „Een nacht vol ver warring'. (tot 13 mei) en voorts toch enig recht op aanbeveling. In de eerste plaats is hier Sluyters „Piéta" te zien. De Amsterdamse Joffers zonden alle mooi werk in en hun „zuster" Sorella verkreeg dit jaar niet ten onrechte de Arti-medaille. Er is meer goed werk, maar ook toch nog erg veel lelijks. Hoopgevend voor Artl blijft het optreden van jongere en nieuwe leden. In de eerste plaats moet van hen genoemd worden W. G. J. Kouwer Boomkens, evenals de oudere Ger Langeweg voor het eerst in dit gezel schap vertegenwoordigd. Voorts maakte ik met goed werk van Karei Colnot kennis. Heynes, Jacob Kuijper, Stork en Tonny Ros helpen er voor te zorgen dat Arti bij de tijd blijft. Een bezoek aan de tentoonstelling van tekeningen, etsen, houtsneden en litho's van Jan Wiegers, die tot 10 mei gehouden wordt bij Martinet en Michels vormt een goed slot aan deze wandeling langs de Amsterdamse exposities, die ons niet altijd even enthousiast kon maken. Het oudste hier aanwezige werk is een houtsnede van „Schaakspelers" uit 1920, geheel in de wijze van uitdrukken gemaakt van „De Ploeg" de groep van expressionistisch gerichte Tekening van een zittende vrouw door Suze Robertson. kunstenaars in Groningen, die zich eens een goede naam verwierf. Het laatste werk is van dit jaar. Daaronder zien we een gelithografeerde impressie van een rusten de danseres, gedaan in de geest van het werk van de schilders, die een later ver volg maakten op Fauves als Matisse en anderen. Wiegers blijft zich bewegen tus sen deze twee uitingsvormen. Duidelijk is echter vooral een steeds weer neigen tot de door hem zo bewonderde oude Chi nezen: hun wijze van zeggen met zo weinig mogelijk middelen ligt Wiegers persoonlijk goed. Meer nog dan die der Japanners,' want dan zou hij zich moeten opschroeven tot een raffinement, dat hem niet ligt, zo als zijn meer expressionistisch gerichte werken ons openbaren. BOB BUYS Het staat nu vast, zo deelt het „Comité Vlaggetjesdag Scheveningen" mede, dat vlaggetjesdag te Scheveningen op 19 mei zal vallen. De plannen om op die dag ook een allegorische optocht door Scheveningen te houden, zullen, naar uit de ingekomen aanmerldingen is gebleken, verwezenlijkt kunnen worden. Op een bijeenkomst van leden van het Comité "Vlaggetjesdag Scheveningen met afgevaardigden van verenigingen en onder wijsinstellingen is gebleken, dat zich tot nu toe voor de allegorische optocht een 25- tal organisaties te Scheveningen hebben gemeld. Deze zullen tezamen met een dui zendtal personen aan de optocht deelne men en verschillende onderwerpen op de visserij en het Scheveningse leven betrek king hebbende, uitbeelden, zo onder andere een oud-Scheveningse bruiloft, „vissers uit het stenen tijdperk", en wagen waarop net- tenboetsters, nettenbreisters, een zeer grote haring en vele andere zaken. De route van de optocht staat nog niet vast, maar het plan bestaat om, beginnend op de Houtrustweg langs de havens en over de boulevard tot aan het Noordeinde te trekken en daarna via Gevers Deynoot- straat, Gentsestraat, Stevinstraat en Bad huisstraat tot bij een punt op de Westduin weg waar de stoet zal worden ontbonden. Door een jury zal worden vastgesteld welke der deelnemende groepen kan wor den bekroond. Verwacht wordt dat de optocht om 15.30 uur zal beginnen. TONEEL EN DANS Vrijdag 20 april, Grote Markt. 19.30 uur: Op treden van de folkloristische dansgroep „De Klepperman van Elleven" uit Laren. Vrijdag 20 april, Frans Halsmuseum, 20 uur: De folkloristische dansgroep „De Klepper man van Elleven" uit Laren treedt op in de binnenhof van het met kaarsen verlich te museum. Zaterdag 21 april, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder regie van Willard Stoker speelt de toneelgroep „Theater" „Een nacht vol ver warring" van Goldsmith, Met Willy Haak, Lies Franken, Kees Brusse, Ko Ar nold! als gast, Johan Walhain en vele anderen. De decors zijn van Wim Vesseur. Zondag 22 april, Stadsschouwburg, 20 uur: Heropvoering van „Een nacht vol verwar ring" van Goldsmith door de toneelgroep „Theater". Voor bijzonderheden: zie zater dag 21 april. Zondag 22 april, Concertgebouw, 20 uur: Op treden van Cees de Lange, Johnny Jordaan, de drie Jacksons, de Annebelle's en Co., de Wama's, Fransky, Co van de Heide Wijma en Jan Hilligers. Maandag 23 april, Stadsschouwburg, 20.15 uur: Voor houders van abonnement-A speelt de toneelgroep „Theater" onder regie van Robert de Vries „Familieconflict" van Diego Fabbri. Met Elise Hoomans. Anny de Lange, Jacques Snoek, Robert de Vries en anderen. De decors zijn van Wim V esseur. Dagelijks, Vishal: Marionettentheater van Feike Boschma. Avondvoorstelling om 20.30 uur, kindervoorstelling om 14.30 uur, tot en met 22 april, daarna alleen woens dag-. en zondagmiddag. Dinsdag 24 april, Stadsschouwburg, 20.15 uur: Optreden voor leden van de Haarlemse Kunst Gemeenschap van de Franse chan- sonnière Souris, de Belgische zanger Jacques Brei, de mimespelers Les Mains KORT NA HET BEKEND worden van het plan der provincie Noordholland, over de aanleg van wegen ten westen van Haarlem en de nieuwe verbinding met Zandvoort door het noordelijk gedeelte van Aerdenhout, heeft ir. De Ranitz, op verzoek van het gemeentebestuur van Bloemendaal, een plan ontworpen over de aanleg van een nieuwe weg ten zuiden van Aerdenhout, door de duinen der Amsterdamse Water leiding, naar Heemstede. Inmiddels heeft ir. De Ranitz zijn schematisch plan, dat hij in korte tijd heeft moeten maken, omdat de Provinciale Staten op 3 augustus van het vorig jaar een beslissing moesten nemen, uitgewerkt en in de donderdag gehouden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal heeft burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller nadere inlichtingen over het plan verstrekt. Als het uitgevoerd zou worden, dan wordt alleen een klein gedeelte natuurschoon van Groenendaal in Heemstede vernield. De door de provincie ontworpen verbinding ten noorden van Aerdenhout kan dan achterwege blijven. Volgens de burgemeester kan het plan- De Ranitz een positieve winst genoemd worden. In het volgebouwde westen van ons land wordt het steeds moeilijker ver keerswegen aan te leggen, die overigens dringend nodig zijn. Vele plaatselijke be zwaren moeten overwonnen worden. De reeds bekend zijnde plannen over de aan leg van wegen in de omgeving van Haar lem zijn veel duurder dan het plan-De Ranitz, aldus de burgemeester en dit is tevens goed uitvoerbaar. Het is niet mo gelijk wegen door Haarlem te laten lopen en daardoor heeft de heer De Ranitz naar andere mogelijkheden uitgezien. Daarbij is hij uitgegaan van inmiddels bekend ge worden plannen van de Provinciale- en de Rijkswaterstaat. Ten oosten van Haarlem zal een weg worden aangelegd, die van de tunnel van Velsen komt. Deze kruist de spoorbaan en de weg Haarlem-Amsterdam. Hier, op de kruising met de bestaande Rijksweg, kan via Haarlem en de Zeeweg met Zandvoort. De weg ten oosten van Haarlem gaat volgens ir. De Ranitz verder in zuide lijke richting over de Schipholweg (naar Haarlem en Schiphol), naar de Kruisweg (Heemstede en Hoofddorp). In deze om geving, niet ver van de Cruquius, zou een verkeersknooppunt gemaakt kunnen wor den voor verbindingen naar Velsen, Am sterdam, Hoofddorp, via Groenendaal- Amsterdamse waterleiding naar Zand voort, Haarlem en Zuid-Holland. Wat de verbinding met Zuid-Holland betreft zelde spreker, dat er geen weg door de duinen nodig is en dat de bestaan de wegen via de bollenstreek naar Haar lem en Noordwijkerhout-Vogelenzang- Bloemendaal secundaire wegen zullen wor den. A msterdamZandvoort Sprekende over het verkeer uit Amster dam naar het westen, zeide spreker, dat gekozen kan worden Haarlem-Zeeweg, knooppunt ten zuid-oosten van Heemstede via Groenendaal naar Aerdenhout en Zandvoort en knooppunt ten oosten van bollendorpen naar Den Haag, Het belangrijke punt van het plan-ir. De Ranitz noemde de burgemeester de weg ten zuiden van Aerdenhout. Zou die aan gelegd worden dan blijft het noordelijke deel van Aerdenhout behouden. Het plan is deze weg op een bepaalde hoogte aan te brengen en hij is te vergelijken met een „hoge dijk". Volgens spreker zal niet veel natuurschoon vernield worden. Ir. De Ranitz stelt zich de aanleg van de weg voor van de manege te Aerden hout in zuidelijke richting langs het kanaal en het terrein van de Amsterdamse duin- De politie te 's-Gravenhage heeft de 22- jarige R. R. H., zonder beroep, aangehou den. H. zocht contact met Haagse dames, die hij allerlei verhalen vertelde, onder andere dat hij huizen in Frankrijk had, dat hij een Amerikaanse schrijver en vlie ger was, dat hij een rijke tante aan de Rivièra had wonen en dat hij verscheidene debiteuren had, die hem niet direkt kon den betalen. Het eindigde er altijd mee, dat hij enig geld te leen vroeg. Zo is thans bij de politie aangifte binnengekomen van een dame die H. in het tijdvak van no vember 1955 tot februari 1956 voor f 800 moet hebben opgelicht. Voor die tijd zou H. op deze wijze f 3000 in bezit hebben weten te krijgen. Bovendien zijn er aan giften binnengekomen van winkeliers, waar hij inkopen deed zonder te betalen. Op deze wijze wist hij ook een filmcamera in de wacht te slepen. H. is gehuwd. waterleiding naar de Oranjekom. Het na tuurschoon zal weinig beschadigd worden. Verder loopt de weg over de Leidsevaart naar Groenendaal; daar gaat de weg met een bocht in de richting van de Kruisweg in Haarlemmermeer, waar hij aansluiting krijgt met de weg ten oosten van Haarlem (Velsen-Zuid-Holland) en met die naar Hoofddorp en Amsterdam. Natuurschoon Het gevolg zal zijn, dat het natuurschoon in Groenendaal beschadigd zal worden, maar spreker was van mening, dat die schade gering zal zijn in verhouding met die, die in Aerdenhout-Noord aangebracht zal worden. Gaarne wil spreker meewer ken aan een oplossing, waardoor zo min mogelijk schade wordt aangebracht. Als dit plan verwezenlijkt zou kunnen worden wordt de weg in Aerdenhout- Noord overbodig. De weg ten zuiden van Aerdenhout is bestemd voor het verkeer naar Zuid-Holland en Amsterdam, omdat deze verbinding in kortere tijd afgelegd kan worden dan die naar en door Haarlem. De burgemeester deelde mee, dat het thans uitgewerkte plan-De Ranitz aan daarvoor in aanmerking komende instan ties zal worden toegezonden in de hoop, dat het uitgevoerd zal kunnen worden. Het raadslid de heer P i n x t e r (KVP) informeerde of Heemstede al op de hoogte is en of het gemeentebestuur zijn instem ming betuigd heeft met de aanleg van een weg door Groenendaal. De burgemeester antwoordde, dat Heem stede nog niet geraadpleegd is. Het ge meentebestuur heeft zich het vorig jaar uit het overleg teruggetrokken. ADVERTENTIE Mercury Regenjassen 59.50-79.50 Gen Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem Ned. Herv. kerk Beroepen te-Stellendam E. J. Schimmel te Hei- en Boeicop te Amersfoort J. J. Poot te Delft. Aangenomen naar Genève (Ned. Prot. Gem.) H. Bartlema, lucbtmachtpred. te Eindhoven. Bedankt voor Gouda H. Harkema te Zeist. Chr. Geref. kerken Beroepen te Haarnem-N. D. H. Biesma te Hoogeveen. Joly en het trio Les Trois Horace. Première voor Nederland. MUZIEK Maandag 23 april, theater Monopole, Zand voort, 20.30 uur: Kooravond, waaraan me dewerken het r.-k. kerkkoor, Zandvoorts Gemengd Koor en Zandvoorts Mannen koor, de sopraan Bodi Rapp en de pianist Felix de Nobel. De avond gaat uit van de culturele kring ,,'t Helm". Maandag 23 april, Grote Markt, 15.30 uur: Bespeling van het carillon van de Grote Kerk door de' stadsbeiaardier Arie Peters, die men ook kan beluisteren op vrijdag 27 april van 11.30 tot 12.30 uur. Maandag 23 april, Concertgebouw, 20 uur: Concert door de liedertafel „Haarlems Zanggenot" onder leiding van Henk J. Arisz, harmonie „Crescendo" onder leiding van Jac. J. Bijster, het Vrouwenkoor „Z.I.G.E.A" onder leiding van mevrouw M. Vring—Servaas en de pianiste mevrouw W. P. Stemger v. d. Velden. Het pro gramma vermeldt werken van Palestrina, Tom de Vries, Mozart, Offenbach en Mascagni. Dinsdag 24 april, Concertgebouw, 20.15 Uur: Onder leiding van Toon Verhey geeft het Noordhollands Philharmonisch Orkest het tweede concert van de Mozart-Beethoven cyclus, met medewerking van de violiste Elise Cserfalvi. Uitgevoerd worden de Ouverture „Figaro's Hochzeit" van Mozart. diens Vierde Vioolconcert en de Zesde Symfonie (Pastorale) van Beethoven. Vriidag 27 april. Minerva Theater. 20.15 uur: Zangrecital in de foyer door de bas Her- -man Schey. met begeleiding van de pia niste Coby Riemersma, voor leden van de Heemsteeds? Kunstkring. Vrijdag 27 april/Concertgebouw, 20 uur: Het koor „Katholiek Haarlem" voert onder lei ding van Albert de Klerk uit de Mis in F-mol van Anton Bruckner en Te Deum van Zoltan Kodaly. Medewerking wordt ver leend door de sopraan Folly Collette de Vries, de al'. Annie Hermes, de tenor Han le Fèvre, de bas David Hollestelle en het Noordhollands Philharmonisch Orkest. DIVERSEN Zaterdag 21 april, gebouw St. Bavo, Smede- straat. 20 uur: Voor leden van de Friese vereniging „Gysbert Japickx" wordt door „De Jounpraters" onder regie van Lam mert Popma opgevoerd „De koperen slang" van P. Terpstra. Zaterdag 21 april. Prinsenhof, 14 uur: Wan deling door oud-Haarlem met bezoek aan de mooiste hofjes onder leiding van dr. C. Spoelder voor leden van de Volksuniver siteit. Zaterdag 21 april, Lido-theater, 23.30 uur: Speciale voorstelling van de film „Mo gambo". Zondag 22 april, Lido-theater 11 uur: Speciale voorstelling van de film „Aida" naar Verdi's gelijknamige opera. Met Sophia Loren. Zondag 22 april, Rembrandl-theater, 11 uur: Lezing met lichtbeelden en film over „De pigmeeën van midden-Afrika" door dr. Paul Julien. Zondag 22 april, Studio-theater, 11 uur: Spe ciale voorstelling van de muziekfilm „Ko ning der melodieën". Zondag 22 april, Cinema Palace, 10.30 uur: Speciale voorstelling van de film „De grote tovenaar van Oz". Woensdag 25 april, gebouw St. Bavo, 20 uur: Onder regie v-n Henk Bakker speelt de toneelvereniging „Vriendenkring" „De fatale datum" van Frank Aylmer. Donderdag 26 anril. Minerva-theater, 20.15 uur: Onder regie van John Kraay spee" de r.-k. toneelgroep „Berkenrode" „Een zo merzotheid" van Cissy van Marxveld. Donderdag 26 april, Doopsgezinde Kerk, 20 uur: Openbaar gesprek tussen professor G. C. van Niftrik en ds. J. J Buskes over het vraagstuk van oorlog en bewapening. Deze avond wordt gehouden onder auspiciën van de oecumenische raad van kerken van Haarlem en omgeving. Vrüdag 27 april, gebouw St. Bavo, 20 uur: Onder regie van Frans van Emmerik speelt de toneelgroep „Sociale Zaken" „Spel met een droom" van H. Nesna. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nie-'we opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, expo sitie van poppenhuis anno 1750 met in ventaris. Intérieur met kaarsen verlicht. Het museum is geopend op werkdagen van 10-17 uur, des zondags van 13-17 uur en tot 16 mei des avonds van 20.3022.30 uur Tentoonstelling van reproducties van Rembrandt-tekeningen. Teylers museum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel An- gelo. Claude Lorrain. Geopend op iedere werkdag behalve maandag van 1117 uur en de eerste zondag van iedere maand van 1317 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 1017 uur, des zondags van 1316 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur en op iedere vrijdagavond van 20—22 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. Stadhuis, Grote Markt: Te bezichtigen van 917 uur, zaterdags van 912 uur. Elke vrijdag- en zaterdagavond van 2022 uur. rinhoRhuis. Bloemendaal, Vrijburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 9—12 en van 14—16 Het huidige Nederlands kent het woord rompslomp alleen ais zelfstandig naamwoord in de betekenis: omslachtige bezigheid, beslommerin-g. Oorspronkelijk echter waren het twee klanknabootsen de woorden: romp en slomp, die weldra aaneengekoppeld werden en een bewe ging in het wilde weg aanduidden. Men kon spreken van iemand, die romp slomp door de modder baggerde, z'n kle ren romp slomp aantrekken enzovoorts. Het woord romp had vroeger ook de be tekenis: verwarde massa. In die zin ge bruikt Vondel het in zijn Lucifer over de aarde sprekend. Het woord slomp be tekende ook: rommel. In het Gronings komt rompslomps nog voor in de zin van: bij toeval, onverwachts. Maar ove rigens treffen wij het aaiï in de beteke nis: warboel, omhaal. Men spreekt graag ^van bureaucratische rompslomp. De minister van Overzeese Rijksdelen, prof. dr. W. J. A. Kernkamp, zal op me disch advies nog korte tijd rust moeten houden voor een volledig herstel. De minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel, treedt op als minis ter van Overzeese Rijksdelen ad interim. uur. Tevens elke eerste zondag van de maand van 1517 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bij belse voorstellingen)Geopend van 14' tot 17 uur. Zondags gesloten. Woonhuis Van Looy: Des zondags van 1417 uur en donderdag van 1012.30 en van 13.3017 uur geopend. Museum „Het Huis Van Looy": Tentoonstel ling van werken van mevrouw Jo Kruyder Bouman, tot 23 april. Geopend van 10 12.30 en van 13.3017 uur. Zondags van 1417 uur, (Ingang Kamperlaan). Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. Vishal, Grote Markt: Tentoonstelling van schilderijen van Piet van Heerden tot 15 mei. Salonboot „Neeltje", Spaarne: Beroepenten- toonstelling 1956 (voor de wal bij de Drostef a brieken Het Huis met de Kogel: Expositie van schil derijen van Tine Honig tot 22 april. Ge opend op werkdagen van 1018 uur. (Spekstraat 12). ADVERTENTIE Bij J. en K. Smit's Scheepswerven N.V. te Krimpen aan de Lek is Hr. Ms. Kust- mijnenveger „Ommen", de tiende van een serie van 32, in dienst gesteld door de commandant luitenant-ter-zee tweede klasse E. J. Fraser. Dit schip is voor Ame- riaanse rekening gebouwd als onderdeel van het „Off Shore Procurement Pro gram". Het is voor de indienststelling na mens de vlagofficier materieel door com mandeur A. M. Valkenburg opgeleverd aan de Verenigde Staten. De Amerikaanse liaisonofficier voor scheepsbouw, kapitein ter-zee Hugh P. Webster, droeg vervolgens de „Ommen" als een onderdeel van het programma van wederzijdse hulpverlening over aan de chef staf Zeemacht Neder land, commandeur G. B. M. van Erkel, waarna de indienststelling volgde. ADVERTENTIE Nieuw! Effectief! Snel-werhend Drie geneesmiddelen in de juiste verhouding verenigd, doen maagaandoeningen, nerveuze maagstoornissen e.d. snel verdwijnen. Doos k 48 tabletten f 2.40. Handige stripverpakking voor een dagdosis. MAAGTABLETTEN helpen snelt NEW YORK. De hoofdstad van Cali- fornië. San Francisco, is door een vree- selijke aardbeving geteisterd. De stad is grootendeels verwoest. Het aantal doden bedraagt meer dan duizend. In het ge deelte van de stad, dat aan de golf is ge legen, brak een brand uit, dit zich met groote snelheid uitbreidde, daar de meeste huizen van hout zijn opgetrokken. De brandweer moest machteloos toezien, hoe het eene blok huizen na het andere door het vuur wordt verteerd. Bijna tweehonderdduizend inwoners zijn - nder onderdak.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5