Ritmeester Drie percent loonsverhoging in de landbouw waarschijnlijk Tjebbo Franken over Torrentius Avondfeest ten paleize was het slot van een vermoeiende dag Algerijnse socialisten stellen Guy Mollet verantwoordelijk Het vorstelijk bezoek aan de hoofdstad (-/Jrisfvn Consumptiemelk wordt dan een cent duurder Gematigde nationalisten beschuldigen hem van uitroeiingspolitiek 5 Vandaag werd bezoek gebracht aan „Wij Mensen" Donderdag-programma Koningin in Jor daan SIEMENS STOFZUIGER RAPID Ernstig verkeersongeval na interlandwedstrijd Prins Bernhard bezocht twee industrieën Onthulling over Stalin van Sovjet-emigrant Zeepost Driejarig kind onder auto Radijzentwist door rechter beslecht: 3000,- boete Een Haarlemse schilder op de pijnbank N.V. van Hattum naar IJmuiden Geschil met Beverwijk leidt tot vestiging aan Tiberius plein Militair motorrijder over reden door militaire auto Frankrijk kan in theorie een H-bom maken T elevisie-uitzending op bevrijdingsdag VRIJDAG 2 0 APRIL 1956 IN DE IMPOSANTE marmeren Burgerzaal van het paleis op De Dam hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard donderdag een avondfeest gegeven voor zes honderd gasten, representanten uit alle kringen der hoofdstad, met hun dames. De Vorstin en de Prins ontvingen hun gasten in de gele salon waar de ceremonie meester de namen der gasten afriep. In een der galerijen naast de Burgerzaal zat het symfonieorkest uit de Marinierskapel der Koninklijke Marine, dat lichte muziek speelde terwijl de gasten binnen kwamen. Toen Vorstin en Prins de Burgerzaal betraden verstomde het geroezemoes en schaarde men zich rond een klein podium. Met een hartelijk applaus begroette men de actrice mevrouw Charlotte Kohier, die haar voordracht begon met de balkonscène uit Shakespeares „Romeo en Julia", en besloot met „De Bruid" van Jan Prins. Na de voordracht begaf het Koninklijk Paar zich met een aantal der gasten naar het in een der aangrenzende zalen staande buffet. In een der salons speelde een jazz-ensemble uit de Marinierskapel dans muziek. Aan het slot van de avond verzamelde men zich weer in de Burgerzaal in groepjes. De Vorstin, vergezeld door haar ceremoniemeester en burgemeester d'Ailly, onderhield zich daarna met de vertegenwoordigers uit de verschillende kringen der hoofdstad. Ook de Prins sprak met verscheidene zijner gasten. Er heerste een ongedwongen en geanimeerde sfeer. Het was ruim elf uur toen de hofmaarschalk de kapelmeester een teken gaf en het Koninklijk Paar zich terugtrok. Langzaam stroomde de Burgerzaal leeg. Vrouwelijke agenten en verkeerspolitie zorgden voor een vlot aanrijden van de vele wagens der gasten. Hedenmorgen maakte het Vorstelijk Echtpaar per auto een rondrit door Am sterdam. Tijdens deze rit werd gestopt voor het Stedelijk Museum, waar Koningin en Prins de tentoonstelling „Wij Mensen" be zochten. Hedenmiddag brengen zij een be zoek aan de effectenbeurs en goederen beurs, waar er een ontvangst is door de Kamer van Koophandel. Later op de mid dag wordt de studentenbioscoop Kriterion bezocht. Donderdagmorgen was het Vorstelijk Paar in het Shell-laboratorium. De Ko ningin bezichtigde Max Nauta's oorlogs gedenkraam en bezocht het distillatiecen trum, een werkplaats, de proeffabriek 6, de afdeling olieproduktie research en de elek tronische rekenmachine „Miracle". Zij gaf het stalen rekenwonder verschillende raad sels op, die het in een oogwenk oploste. Onder andere vroeg de landsvrouwe de dagen, waarop prinses Beatrix en prinses Irene geboren waren. In feilloos Frans ant woordde de rekenmachine, dat prinses Bea trix geboren was op „Lundi". „Dat is waar ook, ik had nog zo gehoopt, dat het een zondagskind zou worden", was het com mentaar van de Koningin. Prins Bernhard die, vergezeld door een andere groep, eveneens de rekenmachine bezocht, stelde de vraag op welke dag 29 februari 1955 was gevallen. „Miracle" ant woordde gevat: „Nonsens". De rekenma chine, een ware polyglot gaf zijn antwoor den niet alleen in het Frans, doch ook in het Engels en het Nederlands. Tot slot be zochten de Landsvrouwe en de Prins nog een kleine tentoonstelling van uit aardolie vervaardigde chemische produkten in de hal van het nieuwe laboratorium op het Shell-terrein. Ongeveer twaalf uur ver lieten de Koninklijke Gasten met hun ge volg het laboratorium voor 'een rondrit door Amsterdam-Noord. 's Middags bracht de Koningin een be zoek aan de moderne gemeentelijke Was-, Bad- en Zweminrichting, waar dertig jon gens en meisjes zwemoefening hadden. De wethouder voor Openbare Gezondheid, de heer A. in 't Veld, en de directeur der in richting, de heer J. H. A. Hardeman, gaven een uiteenzetting over deze „voor Europa unieke inrichting", waar vrouwen de was kant en klaar kunnen maken, waar men kan baden en waar men kan zwemmen, dit alles in een buurt met 120.000 oude wo ningen, waarvan 3 percent is voorzien van een eigen bad- of douchegelegenheid. Ruim 3300 Amsterdammers nemen hier wekelijks een bad, 765 vrouwen behandelen hier we kelijks circa 9500 kg wasgoed en 1500 kin- ADVERTENTIE VSt 92 f 110 - 135.- Veroorzaker veroordeeld tot hechtenis van drie weken De rechtbank te 's-Gravenhage heeft de 55-jarige winkelier A. B. G. uit Rotterdam veroordeeld tot een hechtenis van drie weken, omdat hij op 3 April van het vorige jaar op de Rijksweg Den Haag-Rotterdam een botsing met een tegemoet komende auto had veroorzaakt, waarvan de twee inzittenden dodelijk gewond werden en ongeveer tien personen gewond raakten. De weg Den Haag-Rotterdam was zeer druk, tengevolge van de tienduizenden huiswaartskerende bezoekers van de voet balwedstrijd Nederland-België in Amster dam. Er ontstond na het ongeval een enorme chaos, want verscheidene auto's kwamen vervolgens in botsing met elkaar of met de twee tegen elkaar gereden wa gens. De officier van Justitie had een hechtenisstraf van drie maanden gerequi- reerd. deren zwemmen er iedere week in school verband. Ruim een kwartier later dan in het programma was aangegeven verliet het hoge gezelschap dit voor de Jordaners zo belangrijke bedrijf, dat vorig jaar septem ber werd geopend en waarvan de inves teringskosten twee miljoen gulden be droegen. Prins Bernhard bracht 's middags een bezoek aan twee industrieën in Amster dam-Noord. Met een motorbarkas vertrok de Prins van de Schreyerstoren naar dok no. 4. Dit is het grootste gegraven dok in ons land, dat eind verleden jaar in ge bruik is genomen. De werkzaamheden aan het in dit dok liggende Britse supertank schip „Royal Arrow" gebouwd bij de NDSM gingen tijdens het bezoek ge woon door. Van de NDSM ging de Prins naar een fabriek van regenkleding, Hollandia Kat tenburg N.V. Hier werd de Prins verwel komd en rondgeleid door de twee oudste directeuren, de heren A. Kattenburg en S. Meyer. De Prins maakte een rondgang door de fabriek. Tot slot werden hem in de vergaderzaal de nieuwste modellen ge toond. Hier tekende de Prins het gasten boek op dezelfde bladzijde waarop Ko ningin Wilhelmina en Prinses Juliana bij na 20 jaar geleden bij hun bezoek (op 26 mei 1936) hadden getekend. De Prins werd een fotoalbum aangeboden, dat destijds van dit bezoek werd gemaakt. Dit geschenk viel zeer in de smaak. NEW YORK (AFP/UP) Een vroegere generaal van het rode leger, Alexander Orlov, heeft op een persconferentie in de kantoren van het Amerikaanse tijdschrift „Life" te New York de opzienbarende ont hulling gedaan dat wijlen Josef Stalin vroeger agent is geweest van de Tsaristi sche geheime politie. Orlov, die tevens een hoge functionaris van de N.K.V.D. de Sovjetrussische geheime dienst is ge weest zei dat dit „vreselijke geheim" de oorzaak is geweest van de liquidatie van maarschalk Toekhatsjevsky en zijn vrien den en uiteindelijk ook de aanleiding is van de huidige anti-Stalinistische cam pagne. Volgens Orlov is uit oude Tsaristische documenten, die de NKVD had gevonden, gebleken dat Stalin in 1906 lang voor de revolutie (1917), inlichtingen over de acti viteit van de bolsjewisten verstrekte aan de Tsaristische geheime dienst, de „Okhra- na". Zuivering Van deze vondst zou, volgens Orlov, me dedeling zijn gedaan aan een van de be langrijkste communistische leiders in de Oekraine, Stanislas Kossior, en aan gene raal Jakir. Maarschalk Toekhatsjevsky zou, na de inhoud van deze documenten te heb ben vernomen, een komplot hebben ge smeed om Stalin te arresteren en uit de weg te ruimen.- De ontdekking van dit komplot zou, volgens Orlov, voor Stalin aanleiding zijn geweest zich in het beruch te zuiveringsproces van 1937 te ontdoen van allen die dit geheim kenden. Negen hoge officieren en vijfduizend officieren werden toen gefusilleerd. Orlov, die in 1938 vluchtte en sinds 1945 in de Verenigde Staten woont, zei dit „ge heim" nooit te hebben durven onthullen, doch nu wel te durven spreken omdat de Sovjet-leiders een anti-Stalinistische cam pagne zijn begonnen. Deze campagne is, volgens Orlov, het gevolg van het feit dat Kroesjtsjev en zijn volgelingen van het „geheim op de hoogte zijn gebracht, waar schijnlijk door generaal Zjoekov, die het geheim sinds de grote zuivering van 1937 angstvallig heeft bewaard en het nu heeft onthuld om de huidige leiders te dwingen hun zienswijze te veranderen. De huidige anti-Stalinistische campagne heeft, volgens Orlov slechts één doel: de Russische openbare mening voor te berei den op de onthulling van dit „geheim" over het werkelijke verleden van Stalin. ADVERTENTIE de nieuwegrote Zeer waarschijnlijk zal op 1 mei een loonsverhoging van drie percent in de landbouw-c.a.o.'s kunnen worden vastge legd. Men verwacht, dat de regering geen bezwaar zal maken tegen de wens van de werkgevers in de landbouw deze loonsver hoging door te berekenen in de prijzen. De landarbeidersionen gingen in februari reeds met 3,5 tot 5 cent per uur omhoog. Deson danks is men in landbouwkringen vrij algemeen van oordeel, dat in de agrarische lonen nog een flinke achterstand bestaat in vergelijking tot de industrie-lonen. Een vraagpunt is, of in de landbouw twee percent extra, dus totaal vier per cent, vakantietoeslag zal kunnen worden betaald. De werkgevers verklaren, dat deze secundaire verhoging alleen kan worden gegeven, indien ook deze in de prijzen mag worden verwerkt. Men heeft de indruk, dat minister Mansholt deze kwes tie in het kabinet zal brengen. De extra- vakantiebeslag mag namelijk niet in de prij zen tot uitdrukking komen. Of in de land bouw de minimum-vakantie van 12 op 15 dagen zal worden gebracht, is voorshands onzeker. De werkgevers zijn van oordeel, dat ook deze kosten in de prijzen tot uit drukking zullen moeten komen. Door de loonsverhoging van februari en de zeer waarschijnlijke verhoging met drie percent per 1 mei zal de verrekenprijs voor melk, die voor consumptiedoeleinden wordt geleverd, moeten stijgen. De verhoging van februari zou die prijs reeds op 25,65 cent per kg. van 3,7 percent vet moeten bren gen. De drie percent van 1 mei verhoogt deze verrekenprijs op 26 cent. Dit houdt in, dat de prijs voor consumptiemelk naar alle waarschijnlijkheid ingaande 1 mei over het gehele land met één cent per liter zal moe ten worden verhoogd, zulks om te vermij den, dat een te zwaar beroep op het Land- bouw-Egalisatiefond-s zou moeten worden gedaan ter subsidiëring van de dan te lage consumentenprijs in verhouding tot de ver rekenprijs. Ook worden verhoogde garan tieprijzen voor de aan de industrie te leve ren melk verwacht. Ditzelfde geldt min of meer voor andere basisprodukten als tarwe en suikerbieten. De produktie hiervan is echter minder arbeidsintensief dan de melkproduktie, ter wijl de verkoopsprijzen van het eindpro- dukt vrij zijn, zodat eventueel verhoogde tarwe- en suikerbietengaranties voor de verbruikers niet of nauwelijks merkbaar zullen zijn. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss „Marinero", 23 april; Australië: ss „Strafheden", 26 april; Bra zilië: ms „Paraguay Star" 24 april; Canada: ms „Noordam", 26 april; Chili via New York, 26 april; Indonesië, ss „Billiton", 26 april; Nederlandse Antillen: ms „Aegis", 23 april en ms „Doris", 28 april; Nieuw Zeeland via Engeland, 28 April; Suriname: ss „Johann Bluementhal", 26 april. ADVERTENTIE Donderdagochtend werd het huwelijk tus kathedraal van Monte Carlo ingezegend. de achtergrond een sen prins Rainier en Grace Kelly in de Men ziet hier bruid en bruidegom en op aantal bruidsmeisjes. (Van onze correspondent in Parijs) Het weekblad L'Express publiceert een brief, die een aantal leiders van de Alge rijnse afdeling van de Franse socialistische partij aan premier Mollet en het bestuur van de party heeft gezonden. De Algerijnse socialisten zeggen dat de politiek van de regering-Mollet hen met bitterheid en zorg vervult. Zij beschouwen de actie van het Franse leger in Algerije niet meer als paci ficatie, zelfs niet meer als een brute onder drukking, maar als een uitroeiing, vooral van de bevolking in de departementen Constantine en Kabylië. Iedere dag, aldus de brief, worden beweerde beschuldigden en güzelaars terechtgesteld. De officiële tegenspraken zijn volgens de Algerijnse socialisten, slechts bedoeld om de Franse publieke opinie te bedriegen. Mollet en zijn partij worden er van be schuldigd dat zij opzettelijk zijn afgeweken van het socialistische verkiezingsprogram ma. De belofte van vrije verkiezingen na een staken van het vuren wordt belache lijk genoemd, zolang een nieuw politiek statuut dat de Algerijnse eigen geaardheid erkent, niet is omschreven. Er wordt een aantal administratieve hervormingen ge- eist, die overeenkomst vertonen met de wensen van Mendès-France, en tenslotte verzoekt de socialistische partij een com missie van onderzoek naar Algerije te laten zenden. Bij deze brief van de Algerijnse socialis ten moet worden aangetekend, dat zij zeker niet tot de fanatieke nationalisten behoren, die ten koste van alles afscheiding van Frankrijk eisen. Integendeel, hun is meer dan eens verweten, dat hun gematigde houding de strijd tegen de nationalisten be lemmerde omdat zij bereid zijn met een zekere mate van binnenlandse onafhanke lijkheid, bijvoorbeeld in federatief verband, genoegen te nemen. Toenemende bezwaren Vandaag komt het uitvoerend comité van de Franse radicale partij in Parijs bijeen. Deze vergadering wordt met grote span ning tegemoet gezien, omdat Mendès- France daar mogelijk zijn standpunt tegen Algerije uiteen zal zetten. Het staat wel vast dat de vice-premier besloten heeft over zijn al of niet aanblijven te beslissen wanneer Lacoste, de in Algiers residerende minister, een tweede zending klein-verlof- gangers vraagt omstreeks half mei. De be zwaren van Mendès-France tegen de re- geringspolitiek zijn inmiddels eerder toe dan afgenomen. Marokkaans aanbod De Marokkaanse minister van Staat, Ab- derrahim Bouabid, heeft in een vraagge sprek met „Le Monde" verklaard, dat Ma- rokko bereid is te bemiddelen bij het con flict in Algerije. De „verontschuldiging" als zouden er geen Algerijnse nationalisten zijn met wie onderhandelingen konden worden aangeknoopt, noemde de Marokkaanse minister niet steekhoudend. De Algerijnse nationalisten koesteren volgens hem de diepe wens het conflict tot een oplossing te brengen. Bij een gevecht, in Constantine zijn woensdagavond elf Franse militairen ge dood en twee gewond, toen een Frans watertransport door een bende van 150 opstandelingen werd aangevallen. Uit de gevangenis van Taza (Marokko) zijn 75 Marokkanen uitgebroken. Buiten de gevangenis gekomen organiseerden zij een optocht door de stad, waaraan de politie een einde maakte. Twaalf gevangenen wer den gearresteerd, twee uitbrekers hebben zich gemeld, maar de overigen zijn voort vluchtig. De 3-jarige Pauline K. te Apeldoorn is onder een auto gekomen, toen zij de weg wilde oversteken. Het kind stond te wach ten tot haar een wagen was .gepasseerd en wilde hierachter langs oversteken, waarbij zij niet bemerkte, dat er van de andere kant eveneens een auto naderde. Het meis je werd in zorgwekkende toestand naar het Juliana-Ziekenhuis overgebracht, waar het in de loop van de avond is overleden. De Alkrriaarse ecortÓAtikdhe politierechter mr. J. A. Markus heeft een zaadteelt en zaadhandel te Enkhuizen vandaag veroor deeld tot een geldboete van 3000 gulden (of dertig dagen hechtenis) ter zake van inbreuk op het Kwekersrecht. De officier van Justitie had verleden week 3000 gul den of drie maanden hechtenis geëist. De firma was ten laste gelegd het in de handel brengen van een radijssoort die gelijk was aan of veel overeenkomst ver toonde met een radijssoort Cherry Belle genaamd, die door een firma te Voorburg in de handel wordt gebracht. Dit produkt is beschermd door de raad voor het Kwe kersrecht. ADVERTENTIE Beschermt tegeh. besmetting '-:M In buisjes 20 6n flacons a 50 tabletten ADVERTENTIE De schrijver-arts Tjebbo Franken heeft /woensdagavond voor de leden van de so ciëteit Teisterbant een causerie gehouden onder de titel „Een Haarlemse schilder op de pijnbank". Gedurende anderhalf upr heeft de spreker zijn gehoor geboeid ge houden met wetenswaardige bijzonderhe den uit het bewogen leven van Johannes Torrentius, die eigenlijk Jan Simonsz van der Beeck heette, te Amsterdam in 1588 geboren en daar op 17 februari 1644 in de Nieuwe Kerk begraven. Torrentius leidde door zijn eigenaardige aanleg en een samenloop van ongewone omstandigheden een heel ontroerend le ven, aldus de heer Franken, die hem schet ste als een man van grote intelligentie, zo wel dichterlijk als wetenschappelijk be gaafd en als schilder een leerling (vermoe delijk) van Pieter Lastman, waarbij hij zich ook als rederijker onderscheidde. Roemer Visscher, de hoofdman van de Oude Camer, stelde veel belang in hem en benoemde hem tot zijn opvolger als leider van de Rozekruizers, een geheime functie, die hem toch een grote bekendheid gaf. De Calvinisten waren zeer tegen de Ro zekruizers gekant. Daar hij voorts weiger achtig bleef de alimentatie voor zijn vrouw te betalen, kreeg hij zoveel moeilijkheden, dat hij het raadzaam achtte naar Haarlem uit te wijken. Het zijn vooral schout Van Teylingen en dominee Geesteranus geweest, die het ma teriaal voor het proces tegen hem bijeen hebben gebracht. Daar Torrentius alles bleef ontkennen, werd hij op advies van 's lands advocaten op de pijnbank gelegd. Hij bekende niets en zei alleen „God helpe mij". Ook toen de gewichten werden verzwaard, om de duivel uit te drijven, zoals men meende, volhardde hij in het betuigen van zijn on schuld. Tenslotte werd hij „extraordina rius" veroordeeld tot twintig jaar kerker straf, nadat de procureur hem op de brand stapel had willen hebben. In het „werk huis" in wat nu de Tuchthuisstraat is mocht hij vele vrienden ontvangen. Het proces had nogal wat opspraak verwekt. Twee curiositeiten mogen wij niet onver meld laten. In de eerste plaats deze, dat er na zijn opsluiting een commissie te Haarlem werd benoemd tot onderzoek naar de gegrondheid van zijn klacht, dat er in het Werkhuis te weinig licht tot schilde ren zou zijn, van welke commissie Frans Hals, Jan van de Velde en Pieter (de) Mo- lijn deel uitmaakten. De tweede is dat een van de twee met zekerheid van hem af komstige werken, een zeer natuurgetrouw stilleven in het Rijksmuseum te Amster dam, door Torrentius aan de Engelse ko ning geschonken, in 1860 werd teruggevon den bij een kruidenier in Deventer als dek sel van een krententon. Na de conservenfabriek van de N.V. Ge broeders Doctor heeft opnieuw een be kende Bcverwijkse firma het besluit ge nomen om Beverwijk te verlaten. De N.V. van Hattum's Havenwerken een zaak met een bekendheid, die ver over de lands grenzen reikt heeft namelijk de onder handelingen met de gemeente Beverwijk over de plaats van een nieuw kantoor af gebroken en daaraan het besluit gekoppeld de kantoren en tekenkamers te verplaatsen naar het Tiberiusplein te IJmuiden-Oost. Volgens de inlichtingen van dagblad Kennemerland heeft de directie van de N.V. van Hattum zich bijzonder gegriefd gevoeld door het feit, dat de gemeente Beverwijk plotseling met de mededeling is gekomen dat de terreinen van de N.V. Doctor, waarop de N.V. van Hattum het nieuwe pand wilde optrekken, niet langer voor dit doel beschikbaar waren, al waren op dat moment v. Hattum's bouwtekenin gen al gereed. De fabriek van de N.V. Doc tor was inmiddels aan de genie verhuurd als opslagplaats. Wij vernemen nader, dat over de grond op het Tiberiusplein, waar v. Hattum zich wil gaan vestigen en die eigendom is van de gemeente Velsen, nog geen algehele overeenstemming is bereikt. Op het kruispunt Uddelermeer is de mi litair C. van B„ die per motorfiets, komen de uit de richting Elspeet, het kruispunt passeerde, dodelijk verongelukt. Het on geval gebeurde doordat Van B. geen voor rang gaf aan de uit de richting Staverden komende auto, bestuurd door de militair J. H. Woessink, uit Eerbeek. De auto reed met grote snelheid op de motorrijder, die vrijwel onmiddellijk overleed. Onprettig uitzicht voor Euratom (Van onze correspondent in Parijs) Bij alle obstakels, die de Europese atoom-gemeenschap „Euratom" in Frank rijk te overwinnen zal krijgen, is een nieuwe hindernis opgedoemd. „Euratom" zou inhouden, dat de deelnemende landen zich de eerste jaren niet bezig zouden mogen houden met het vervaardigen van atoom-bommen. Het blad „France-Soir" onthult nu dat Franse geleerden in staat zouden zijn een waterstof-bom te vervaardigen. Weliswaar ontbreekt het Frankrijk aan voldoende splijtbaar materiaal en hebben de deskun digen hun theoretische kennis nog niet op de proef kunnen stellen, maar men weet toch hoe het moet. Professor Yves Rocard zou het H-born- plan hebben opgesteld en geleerden van de wetenschappelijke dienst van het Franse leger zouden plannen voor lichtere atoom wapens hebben voorbereid. Wanneer men de onthullingen van „France-Soir" nauwkeurig leest, komt men tot de slotsom dat Frankrijks kern-vuur werk nog geheel en al in het theoretisch stadium verkeert, zelfs dat men voorname lijk heeft gevolgd wat andere landen op dit. gebied presteerden. De verleidelijke ge dachten, aan de diplomatieke consequenties die het bezit van een atoomwapen met zioh zouden brengen, kunnen bij vele Franse politici en militairen wel eens heel sterk en voor „Euratom" wel eens fataal zijn. De Franse Senaat heeft de regering ver zocht geen verplichtingen op het gebied der atoomenergie aan te gaan zonder het parlement te raadplegen. Verscheidene senatoren, van Gaullisten tot communisten toe, leverden kritiek op de „Euratom", die voorziet in Europese samenwerking bij de ontwikkeling van atoomenergie voor vreed zaam gebruik. De oppositie wil niet dat Frankrijk zijn zelfstandigheid op het ge bied der atoomenergie opgeeft en zij me nen, dat Duitsland bevoordeeld wordt. Maurice Faure, staatssecretaris voor bui tenlandse zaken, verklaarde, dat de rege ring niets zou doen dat de Franse verde diging zou kunnen schaden. Er dienen zo veel mogelijk landen aan de „Euratom" deel te nemen, vooral de deelneming van Zwitserland, Zweden en Noorwegen acht de Franse regering belangrijk, zo zei hij. Frankrijk zal de UNO verzoeken een internationale wetenschappelijke conferen tie bijeen te roepen om de mogelijkheden van het gebruik van atoomenergie, zonne warmte en getijden te bestuderen, zo ver neemt Reuter. Op deze conferentie zouden dan ook de mogelijkheden om bestaande krachtbronnen en grondstoffen te ontwik kelen bestudeerd worden. Uit Minerva Theater Naar wij vernemen heeft de Nederlandse Televisie Stichting besloten opnieuw ge bruik te maken van de voor televisie uit stekend gebleken accommodatie van het Minerva Theater te Heemstede, door van hieruit op zaterdag 5 mei het speciale be vrijdingsprogramma per televisie uit te zenden. De juiste samenstelling hiervan zal nog nader bekend worden gemaakt.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7