AAMBEIEN IN DE WERELDPOLITIEK Terug naar de UNO Weinig bezwaren tegen grond wetherziening in Eerste Kamer Relletjes na herdenkingsmis voor maarschalk Pétain Agenda voor Haarlem Zelfbeheersing van de Parijse politie verhoedde ontwijding van Notre Dame Griep? 3 Slik dit tabletje en stil de pijn HEMOTABS Kerkelijk Nieuws 80 ct .vers in cellpphaan Kustvaarder gezonken op Wester schelde Kapitein vermist Ook Syrië is bereid tot een staakt-het-vuren Hammarskjoeld in Jordanië na nieuw incident J ungschlager-herdenking op 1 mei in Amsterdam Als U keelpijn hebt.., ct Verbetering pensioenen van militairen en verzetsslachtoffers WOENSDAG 25 APRIL 1956 (Van onze correspondent in Parijs) Bij een herdenkingsmis in de „Notre Dame" zijn gisteren voor het eerst tijdens de serie bijeenkomsten, die het feit moe ten herdenken, dat honderd jaren geleden (wijlen) maarschalk Pétain werd geboren, ongeregeldheden voorgevallen. Uit vrees hiervoor had de regering reeds de demon stratie van Pétain's aanhangers bij het graf van de onbekende soldaat onder de Are de Triomphe verboden. Maar hoewel demon stranten en contra-demonstranten door een grote politiemacht gescheiden bleven, ont stond toch een handgemeen tussen Pé- tainisten en politie op de drempel van de kathedraal, dat slechts door de zelfbeheer sing van de Parijse agenten niet ontaardde in een ontwijding van de Kathedraal. De mis was door de regering niet verboden, omdat men moeilijk bezwaar kan maken tegen een particuliere godsdienstige plech tigheid, waarbij voor het zieleheil van de maarschalk werd gebeden. Evenmin kon men iets doen tegen een andere privé- aangelegenheid: het aanbieden van het boek „Het voorbeeldige leven van Pétain" in een Parijs hotel, waarbij generaal Wey gand presideerde en maarschalk Juin ver tegenwoordigd was. Gisteren liep het anders. Terwijl de Notre Dame volstroomde met officieren, welge stelde burgers, in bont gehulde dames en een hoeveelheid jeugdige rekels, die de ge boortedag kwamen vieren van een maar schalk, die wegens landverraad veroordeeld werd, verzamelden zich op een van de hoe ken van het plein voor de kerk een paar honderd oud-verzetslieden, zo te zien ar beiders, middenstanders, intellectuelen en huismoeders in het zwart, die een man of een zoon verloren hadden. Oud-strijders Waar de kerkgangers voorafgegaan wer den door de generaal Weygand en andere hoog-gedecoreerden, door de Vichy-collo- borateurs die de oude held van Verdun er toe brachten Franse patriotten te laten ar resteren, daar liep aan het hoofd van de oud-illegalen een kleine man, die van zijn aandeel in de oorlog alleen een ridderkruis van het Legioen van Eer, alsmede blind heid aan beide ogen had overgehouden. De contra-demonstratie van de oud-verzet- strijders droeg een kalm karakter. Een paar plechtig kijkende mannen legden een grote krans bij de kleine plaquette, die ver- ADVERTENTIE 'n geheel nieuw middel tegen -■ Hemotabs - een geheel nieuw middel tegen die p ij n 1 ij k e aambeien. Deze tabletjes zijn prettig en gemakkelijk in te nemen - gewoon maar slikken met een beetje water - en geven een weldadige verlichting bij die pijnlijke aanvallen. Ge- 'bruik van zalf of zetpillen wordt hierbij overbodig. Hemotabs werken van binnen uit, doen de zwellingen slin ken en bevorderen de ge nezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend; herstellen de natuurlijke functies - zo belangrijk voor volkomen ge nezing en geven U langdurige vrijwaring van pijn. f 1.50 per volledige kuur. - Bij alle apothekers en drogisten. *n Product van E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester. telt, dat op die plaats een politie-agent bij de bevrijding van Parijs gevallen was. Daarna gingen de demonstranten op het zonnige trottoir onder de bloeiende kas- stanjes wat ongemakkelijk in de houding staan en zetten de. „Marseillaise" in. Nogal aarzelend, omdat de meeste gewone Fran sen de tekst van hun volkslied nooit hele maal uit het hoofd kennen. Maar de zinnen „Tegen ons de tirannie" en „Te wapen burgers" kwamen er welgemeend uit en brachten sommige vrouwen toch de tranen in de ogen. Jeugdstormers Pas bij het uitgaan van de kerk werd het de oud-illegalen te machtig. Over het dikke politie-cordon heen werd geroepen: „Weg met Vichy" en ook „Fascisten". Daar had den de „jeugdstormers" onder de kerk gangers kennelijk op gewacht. Onder een gescandeerd geroep van „Pétain, Pétain" trachtten zij door het politie-cordon heen te breken om de contra-demonstranten te lijf te gaan. Met ijskoude zelfbeheersing drukten de Parijse agenten hen langzaam terug de kerk in. De jonge Pétainisten ver gaten onmiddellijk van het motto van hun leider „Arbeid, familie en discipline" het laatste deel en begonnen in de kerk bele digingen te brullen. Het handgemeen op de drempel van de kathedraal duurde tamelijk lang en vlamde later op het plein nog een paar keer op. Generaal Weygand en de adjudant van maarschalk Juin hadden inmiddels al door een zijuitgang van de kathedraal een stra tegische aftocht geblazen. Niet zonder ironie vroeg een oud-verzetsman naast mij zich af, wanneer er tegen enige tegenstan ders van de strijd in Algerije een aan klacht wegens demoralisering van het le ger is ingediend, er op soortgelijke gronden niet iets wordt ondernemen tegen hoge militairen die, in plaats van te zwijgen over het tragisch einde van Pétain's car- eière, het leven van een maarschalk van Frankrijk, die wegens het hoogste verraad gevonnist is, als voorbeeldig wensen te kenschetsen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wormer L. J. v. d. Kam te Arkel-Kedichem; te St. Anna Parochie B. J. Geerling te Glanerbrug. Aangenomen het beroep als predikant voor bijzondere werkzaamheden H. Prak, legerpredikant. Beroepen te St. Maartensdijk J. Zwij- nenburg te Kinderdijk. Aangenomen naar Badhoevedorp (wijk- gem. Lijnden) W. v. Beem, vic. te Den Haag. Benoemd tot hulppred. te Opende L. M. J. S. Herfkens, aanstaand emerituspre dikant aldaar. Geref. kerken Aangenomen naar Veêndam H. T. Bo- chove te Ens (NOP). Geref. kerken (art. 31 K.O.) De classis Rotterdam heeft beroepbaar gesteld de heer G. Blijdorp te Rotterdam, kandidaat a'an dé Theol: Hogeschool te Kampen. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Nijmegen A. W. Drechsler te Amsterdam-N en W. v. Heest te Rozen burg. ADVERTENTIE telt zijn trouwe rokers met honderd duizenden. Weet U waarom? Omdat hij goed is! V;; Dinsdagmorgen omstreeks kwart voor acht is in de mist op de Westerscheldé de „Dongedijk" van de Holland-Amerika lijn in aanvaring gekomen met de „Kare", een Zweedse kustvaarder van 499 ton. Het Noorse schip „Heilo" heeft vijf mensen uit het water opgepikt en overgezet op de boot van de provinciale veerdienst tussen Hoe- dekenskerke en Terneuzen, die de gered den omstreeks kwart over acht te Hoede- kenskerke aan wal heeft gezet. De „Kare" is in het midden van de vaar geul gezonken. Op de kapitein na zijn alle dertien op varenden gered. De helikopter van de opsporings- en reddingsdienst van de marineluchtvaart dienst, die onder bevel van luitenant ter zee vlieger tweede klasse C. J. C. Hamilton was opgestegen, is onverrichter zake op Valkenburg teruggekeerd. Naar verluidt wordt door de geredde be manningsleden van de „Kare" aangeno men, dat de kapitein is verdronken toen hij zich te water begaf. Na de aanvaring was hij gewond aan het hoofd en hij zou toen niet in staat geweest zijn het hoofd boven water te houden. DAMASCUS (Reuter/AFP) Syrië is be reid een staakt-het-vuren in acht te nemen langs de Syrisch-Israelische grens, als Is rael de verzekering geeft dat de resoluties van de Veiligheidsraad nageleefd zullen worden, zo heeft de Syrische regering be kend gemaakt. De Syrische belofte is voort gekomen uit de besprekingen die de secre taris-generaal van de UNO, Ham marskjoeld, in Damascus heeft gevoerd. Hammarskjoeld heeft de vorige week een dergelijk bestand tussen Israel en Egypte tot stand gebracht. In Damascus zijn ook voorstellen van generaal Burns, het hoofd van de UNO-be- standscommissie, besproken, die voorzien in maatregelen om de spanning aan het meer van Galilea te verminderen. Hammarskjoeld zal het Syrische stand punt met de Israëliërs bespreken. Ham marskjoeld is uit Damascus in Amman, de hoofdstad van Jordanië, aangekomen, waar hij met koning Hoessein spreken zal. De Israëlische minister van Buitenland se Zaken, Mosje Sjarett, heeft Ham marskjoeld naar aanleiding van de overval bij Berseba in een dringende boodschap ge wezen op deze „schending van de gesloten overeenkomsten". Sjarett verklaart dat al les er op wijst, dat hier sprake is van een nieuwe actie van een terreur-commando. Men weet nog niet of de overval het werk is van infiltranten, die vanuit Egypte het gebied van de Negev doortrekken in de richting van Jordanië, dan wel of de over vallers vanuit Jordanisch gebied opereer den. De overval, die vooraf is gegaan door een reeks kleinere incidenten, heeft de ge moederen te Tel Aviv in heftige beroering gebracht. Men acht het voorval ernstig juist nu Hammarskjoeld bezig is te trach ten een „staakt het vuren" langs de Israë lisch-Jordaanse grens te bereiken. In het Amsterdams Concertgebouw wordt op dinsdagavond 1 mei een nationale Jung- sehlager-herdenking gehouden, waarin het woord zal worden gevoerd door prof. mr. P. S. Gerbrandy, mr. J. Derks, ds. M. de Goede, de majoor van het K.N.I.L. b.d. J. E. van Buuren en de heren B. H. J. Doppen en H. Coenradi. Charlotte Kohier zal door declamatie medewerking aan deze bijeenkomst ver lenen en Marc. E. Bouwmeester bespeelt het orgel. Het Haarlemse actiecomité, dat tijdens het proces-Jungschlager werd opgericht (secre tariaat Dr. Bakkerlaan 31, Bloemendaal, telefoon 24039) verstrekt aan belangstellen den gaarne nadere inlichtingen over deel neming aan deze bijeenkomst. ADVERTENTIE ADVERTENTIE few. per doosje 85 WOENSDAG 25 APRIL Minerva: „Rhapsody", 14 jaar, 8.15 uur. Palace: „De twee wezen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Contrabande en moord", 18 jr., 7 en 9.15 uur. Studio: „Moulin Rouge" 18 jr., 7 en 9.15 uur. Lido: „The Benny Good man Story", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Duel in de nacht", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The country girl", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tarantula!", 18 jaar, 7 en 9.15 u. Frans Halsmuseum: avond openstelling 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek. Vishal: Marionettentheater van Fedke Boschma, 8.30 uur. Schagchelstraat 26, 8 uur: Muziekuitvoering van het Leger des Heils. DONDERDAG 26 APRIL Palace: „De twee wezen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Contrabande en moord", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Moulin Rouge", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido:, „The Benny Goodman Story", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Duel in de nacht", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „The country girl", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tarantula!", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: avondopenstelling 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek. Vishal: Marionettentheater van Feike Boschma, 8.30 uur. Minerva-theater: 8.15 uur. De R.K. toneelvereniging „Berken rode" met ,,'n Zomerzotheid". Doopsgezinde kerk, 8 uur: Openbaar gesp'-ek tussen ds. J. Buskes en prof. dr. C. G. van Niftrik over het Oorlogs- en Vredesvraagstuk. Concert gebouw, 8 uur: Openbare Platformvergade ring van de Partij van de Arbeid. Sprekers: dr. W. Drees, mr. Wiebe Glastra, mr. Th. J. A. M. van Lier en W. F. van Tilburg. Zowel in de gevaarlijke situatie van het Midden-Oosten als in de alge mene tegenstellingen op internationaal politiek terrein speelt één duide lijke factor voortdurend de rol van spanningverwekker, namelijk het streven van grote mogendheden om door militaire en economische toegiften de gunst en de afhankelijkheid van in het spel zijnde kleinere mogendheden te verwerven. De eigenlijke koude oorlog is er een van gulle gaven, met speciale bedoelingen geschonken. De rol, die indertijd het Marshall-plan in west-Europa vervuld heeft bij de consolidatie van de politiek-militaire samenwerking, was uiterst belangrijk als economische injectie, doch de onafhankelijke politieke mening der west-Europese landen ging er danig door tanen. Ditzelfde probeert men thans, zowel van Oost als van West uit, in landen van het Midden- en Verre Oosten. Wapenhulp, technische bijstand, handelsfaciliteiten en dergelijke vormen het vriendschapsgeschenk doch als zoiets van twee elkander tegenstrevende zijden komt, is de spanning geboren. Deze procedure is een miskenning van de taak, die de UNO bij haar oprichting voor ogen heeft gestaan. Terug naar de UNO is daarom een leuze, die de vrede kan dienen. De Sovjet-Unie hgeft zich in beginsel bereid verklaard, medewerking te verlenen aan een hulpplan voor onderontwikkelde gebieden onder auspiciën van de UNO. Dat is een begin van een hoopvolle wijziging in haar strategie, doch niet meer dan een be gin. Want naast deze mogelijke samenwer king in de UNO blijven ettelijke gebieden van groot belang het gevechtsterrein van infiltratie-acties, die buiten de UNO om worden georganiseerd. Het Midden-Oosten is in dat opzicht een voorbeeld, dat het gevaar van zulke eenzijdige acties vol doende duidelijk illustreert. De Westelijke mogendheden hebben zich in dit deel der wereld van oudsher met eigenmachtige en tegenstellingen-oproepende pogingen tot beïnvloeding ingelaten, waarbij het opmer kelijke feit zich voordoet dat de UNO wel als vredestichtster tehulp wordt geroepen als de crisis uitbreekt. Dag Hammarskjoeld, de secretaris-gene raal van de UNO, heeft een illuster succes behaald bij zijn vredesbemiddeling in de controverse tussen Israel en de Arabische landen, doch zijn taak is aanmerkelijk ver zwaard door de tevoren geschapen omstan digheden, waarbij de UNO lijdelijk moest toezien hoe de grote mogendheden touw- trokken om hun invloed te behouden of uit te breiden. In het Verre Oosten is het ongeveer op dezelfde manier gegaan en de hulp, die landen als India en Pakistan van diverse kanten geboden krijgen en acceJÈferen, ver wijdt de kloof tussen deze twee doordat de hulp niet van dezelfde politieke kleur is. Het gaat met deze economische hulpkwes tie misschien op den duur dezelfde kant uit als met de militaire: als de mate van bij stand, die produktierijke landen als de Sovjet-Unie en Amerika kunnen aanbieden, een evenwichtstoestand schept en het di recte voordeel voor beide partijen dus weg valt, zal men er wellicht toe komen de nut teloosheid van deze „goodwill-wedstrijd" in te zien en steeds meer de UNO belasten met de organisatie van de hulpacties, waar door zij dus een politieke kleurloosheid krijgen. Een grote factor van spanning en gevaar zou daardoor kunnen worden uit geschakeld. In het algemeen geldt trouwens, dat het voorbijzien van de UNO en het eigenmach tig werken aan „oplossing van problemen van internationaal kaliber" eigenlijk niets anders betekent dan dat men aan die be paalde oplossing een subjectieve tint wil geven. De UNO is een neutraal lichaam. De hulp, die door haar bemiddeling wordt aan geboden en verstrekt, mist bijbedoelingen en kan worden beschouwd als een bijdrage tot stabilisatie van de internationale toe stand. Wanneer meer en meer van de UNO gebruik gemaakt wordt, betekent dat een zuivering van de tendenzen, waarmede de hulp wordt beschikbaar gesteld. Nu doet zich het merkwaardige feit voor, dat op het gebied van internationale econo mische en militaire hulpverlening het mo nopolie der Westelijke mogendheden en vooral de Verenigde Staten doorbroken is door de Sovjet-Unie. Rusland heeft het be lang van dergelijke invloedsfactoren in strategisch van belang zijnde landen inge zien, doch waarschijnlijk meteen begrepen dat zijn eigen intrede in het spel dadelijk tot een zekere neutralisering van dit middel zou leiden. Wellicht is dat ook de eerste opzet? Men kan zo gemakkelijk oordelen over de bedoelingen van het Kremlin, doch maar al te vaak blijkt een gissing dienaan gaande te worden doorkruist door onver wachte uitkomsten. Als het de bedoeling der Russische leiders is om naast de uit schakeling van de oorlog als middel tot vestiging van machtsinvloed ook het instrument der economische hulpverlening daartoe onbruikbaar te maken, streven zij inderdaad naar een internationale orde via het objectieve instrument der UNO. Hun pogingen om in die UNO aan invloed te winnen, zouden in dat beeld passen. Maar, zal men tegenwerpen, dan ver plaatst de hele internationale machtscom petitie zich naar de UNO. Dan wordt de UNO wat zij trouwens al is! het toneel van de touwtrekkerij om invloed en macht, om stemmenaantal en veto's. Welnu, zo het al die richting zou ingaan, dan nog krijgt men in de UNO niets anders dan de situatie, die in de nationale partijverhou dingen bestaat: een strijd om de kiezer, om de aanhanger, om de versterking van het gelijkgerichte kamp. Een macht van de meerderheid dus, zoals die ook in de par lementaire democratieën bestaat. Geen ideaal, doch een kwaad dat het minst van alle kwaden kan worden genoemd, ten minste wanneer de organisatievormen der UNO een „natuurlijke" structuur dezer ge meenschap toelaten. Deze natuurlijke struc tuur vereist in de eerste plaats, dat geen belemmeringen in de weg worden gelegd aan aspirant-leden en geen veto op de toe lating wordt gelegd. In een nationale samenleving moet men immers ook alle partijen accepteren, als zij voldoen aan de minimum eisen. Het is wel duidelijk, dat de internationale verhoudingen zich zelf steeds meer ont wikkelen naar een zekere wijde ordening. Dit is niet in de laatste plaats een gevolg van de balans der grote machten, die el kander op ieder terrein terzijde streven en elkander beletten, eigenbelangrijk profijt uit hun machtspositie te trekken. Hoe wankel dit soort orde ook is, zij schijnt voorlopig het toekomstbeeld van onze wereld te vormen. Wellicht is zij een fase, waarachter betrouwbaarder pijlers voor een vreedzame internationale orde ning worden opgebouwd. Dat ook in het Westen de overtuiging zich baan breekt dat een evenwichtstoe stand mogelijkheden tot constructief werk biedt, blijkt uit hetgeen de Amerikaanse minister Dulles als de mening zijner rege ring heeft geopenbaard: dat de NAVO bond van Atlantische staten met defensief doel andere dan louter militaire taken kan gaan vervullen, nu „de sfeer van vrees is weggenomen." Die andere taken liggen op het gebied van de politieke en econo mische samenwerking. Weliswaar op het gebied van de krachtmeting dus, doch met geen andere middelen dan economische, culturele en politieke. Wanneer dan straks de economische en politieke verhoudingen mede door de UNO kunnen worden ge regeld, houdt de wereld de culturele strijd baarheid der verschillende bevolkingsgroe pen over. Een strijdbaarheid, die onmisbaar is voor de ontwikkeling der beschaving en in zich de vrijheid van levensbeschouwing als stimulerend beginsel draagt. De strijd, die daaruit voortvloeit, verheft de harten en de geesten, en schept de insti tuten waarop de mensheid met recht trots kan zijn. J. L. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer begon dinsdag met de behandeling van enige ontwerpen tot her ziening van de Grondwet. Mr. Kropman (KVP) betoogde dat het gewenst is tot een „gezuiverde" grondwet te komen. Men zal haar dienen te beperken tot een aantal' fundamentele regelen en de omschrijving van de algemene rechtsbeginselen, waarop ons staatsbestel rust, om dan allerlei, dat zij thans nog bevat, in wetten neer te leggen, die met 2/3 meerderheid wijziging zou den dienen te kunnen ondergaan. De ont werpen, aldus deze senator, houden vrij viel niets anders dan teohnische en dus geen wezenlijke veranderingen in de Grondwet in. Vrijwel hetzelfde gaf prof. Anema (A.R.) te kennen. Diens hoge leeftijd vormt nog allerminst een beletsel om een belangwekkend betoog te houden, dat het aanhoren ten volle waard is. Onze Grondwet, zo zei hij, is veel te uitvoerig. Voor enkele onderdelen, bijvoorbeeld voor de regeling inzake troonsopvolging, is -dit onvermijdelijk. Overigens verdient het aanbeveling, tot aanmerkelijke bekorting en ten dele ook tot schrappingen over te gaan. Men zal goed doen, zo luidde verder de raad van deze senator, dit bij een komende algemene grondwetsherziening te doen. Dan raakt men tevens voor goed van de thans in zwang zijnde verkeerde methode af, dat elke vier jaar op enige betrekkelijk ondergeschikte punten tot grondwetsher ziening wordt overgegaan. Dit gebruik is in strijd met aard en karakter van de Grond wet, die hoofdbeginselen moet inhouden. Bovendien leidt het tot een vrijwel totale verstoring van de regeling omtrent de zit tingsduur van de Eerste Kamer. Die is op zes jaar bepaald, met elke drie jaar aftreding van de helft der heren. Maar sinds jaar en dag pleegt het te gebeuren, dat wegens een zeer beperkte grondwets herziening ontbinding van de beide Kamers aan het eind van de vierjarige zittings periode van de Tweede Kamer regel is, zodat dus elke vier jaar een algehele ver nieuwing van de Eerste Kamer geschiedt. Mr. Pollema (C.H.) zag het bezwaar van dit laatste ook wel in, maar toonde toch meer bereidheid het op de koop toe te nemen. Hij meende namelijk, dat de vorige herzieningen op zichzelf wel door de omstandigheden op haar plaats waren geweest. Met prof. Anema was hij het eens, dat een inleidend artikel in de Grondwet op zijn plaats zou zijn om tot uitdrukking te brengen, dat God de bron van recht en staat is, iets waartegen mr. DeVos van S t e e n w ij k (WD) zich kantte, omdat hij juist zulk een uitspraak in een Grond wet misplaatst achtte. Te meer aangezien hij hiervan uiteindelijk gevaren meende te moeten duchten voor de persoonlijke vrij heid. Wel kon hij geheel instemmen met ADVERTENTIE knapf U op ftp in een ommezien. ÖDct De Tweede Kamer heeft dinsdag na een korte discussie de voorstellen aangenomen waardoor enkele verbeteringen worden aangebracht in de pensioenwetten voor land- en zeemacht. De pensioengrondslag wordt verhoogd van f, 1500 tot f 2850 per jaar. Aan weduwen en wezen zal pensioen kunnen worden toegekend ongeacht de doodsoorzaak van de militair. Voor verzetsslachtoffers en zeelieden oorlogsslachtoffers wordt de pensioen grondslag verhoogd van f 1500 tot f 2345 per jaar. Aan hun weduwen en wezen kan een pensioen worden toegekend onafhan kelijk van de doodsoorzaak van de man, indien zij invalide waren en niet in staat voor een derde gedeelte in het levensonder houd te voorzien. Tevens is het wetsontwerp aangenomen tot verhoging van militaire pensioenen met een toeslag wegens de loonsverhoging van 1 oktober 1954. Hierdoor komen de laagste pensioenen van militairen op ongeveer f 3000 per jaar. prof. Anema's critiek en dus ook met die van mr. Kropman op het al te beperkt-op zetten van grondwetsherziening, gelijk ook nu weer het geval is. „De regering strooit kwistig met grondwetsherzieningen. Ge volg: de burgerij interesseert er zich niet meer voor en koestert grotere belangstelling voor Abe Lenstra dan voor minister Beel, wiens voornaam ik niet eens ken, met zijn voorstellen tot grondwetsherziening," aldus mr. De Vos'van Steenwijk. In tegenstelling tot zijn fractiegenoot mr. Kropman, die het goed zou hebben gevon den als thans niet reeds tot wijziging van een aantal in 1953 in de Grondwet opge nomen bepalingen inzake de buitenlandse betrekkingen zou zijn overgegaan, meende prof. Beaufort, dat de nu voorgestelde veranderingen ter dege welkome verbete ringen waren. Alleen zag hij er niet in, dat ook omtrent niet belangrijke internatio nale overeenkomsten, inwinning van het advies van de Raad van State vereist zal zijn. Prof. Molenaar (WD) stond uit voerig stil bij een zijns inziens te betreuren leemte: de regering had thans tevens met behulp van een daartoe strekkend artikel de Grondwet gelijke tred laten houden met de ontwikkeling in de internationale rechtsorde, door een voorziening te treffen over de wijze waarop goedkeuring moet plaats vinden van besluiten van internatio nale organisaties. Prof. Gerretson (C.H.) keerde zich tegen de regeringsprak tijk om ingeval het afspraken betreft, de Sta ten-Generaal er buiten te houden op grond van de theorie, dat alleen overeen komsten aan de parlementaire goedkeuring onderworpen moeten worden. De heer G e u g j e s (CPN) was van mening, dat de Grondwet het sluiten van geheime, voor de Staten-Generaal geheim blijvende, verdragen toelaat. Voorts wil de communistische fractie niets weten van een ander wijzigingsontwerp, met name het ontwerp waardoor de bepalingen komen te vervallen, die thans nog nodig maken, dat voor uitzending van dienstplichtigen van de landmacht naar Nederland-over zee een speciale wet nodig zou zijn. Voordat de Kamer de ontwerpen ging bespreken die een uitsluitend „moederlands karakter" hebben hetgeen met de reeds genoemde voorstellen niet het geval is, want die raken tevens het rijk over zee hield m r. In 't Veld (P. v. d. A.) nog enige algemene beschouwingen. Ofschoon hij en zijn politieke vrienden de door prof. Anema, mr. Kropman en anderen becriti- seerde methode van incidentele grondwets herzieningen niet zo tragisch nemen, aan gezien, zo zei hij „wij meer behoefte heb ben aan geregelde hervormingen dan aan een radicale herziening," bleek hij overi gens toch geheel aan de zijde van deze critici te staan wat de wenselijkheid be treft van sterke vereenvoudiging van de Grondwet. Mr. In 't Veld keerde zich tegen het denkbeeld-Anema inzake een inleidend artikel, waarin de erkenning van een hogere macht een plaats zou, moeten krij gen. Sprekende over de ontwerpen tot .uit breiding van de Tweede Kamer tot 150, van de Eerste Kamer tot 75 leden, ver klaarde deze senator, dat zijn fractie er niet zo heel erg enthousiast voor was. Doch aan het slot van zijn betoog kreeg men te horen, dat als met de uitbreiding een wijziging in de werkmethode van de Kamers gepaard zal gaan, bijvoorbeeld meer verplaatsing van de arbeid naar de commissies, zijn fractie toch nog met zekere geestdrift met die uitbreiding akkoord zou gaan. Uit een betoog van mr. De Vos van Steenwijk viel op te maken, dat bij een of meer van zijn fractiegenoten nog wel sterk bezwaar aanwezig is om de Eerste Kamer een grotere omvang te doen krijgen. Het zelfde kan zich voordoen bij een paar leden van de fractie van de KVP, wier woord voerder, mr. Kropman, tot de niet-geest- driftige voorstemmers zal behoren. Bij uitbreiding van het aantal senatoren wens te hij uitbreiding van de voor hen in het gebouw van de Eerste Kamer beschikbare ruimte. Hij zag blijkbaar gaarne, dat dan de Hoge Raad van Adel en enige afdelin gen van het ministerie van Verkeer en Waterstaat elders huisvesting zullen krijgen. Onderhandelingen over deze aangelegen heid zijn gaande, zo kon ministerBeel verzekeren. Hij had het wel heel gemak kelijk, doordat van enige, wat de getals sterkte betreft bedenkelijke tegenstand tegen de verschillende ontwerpen niets meer te bekennen viel. De minister van Binnenlandse Zaken zal vandaag ant woorden.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5