Slechts drie landen lieten hun stoomtrawlers op de motor overgaan Afwisseling genoeg in de Beverwijkse Koninginnedagviering f THALIA -s Havenberichten Vele Velsense voetballiefhebbers in spanning over Stormvogels-Vitesse Kennemer AA: twee letters met een ziel LEIDERS TEKORT Agenda voor Velsen Old Clothes New antaarn „De Freddy" uit Oostende hield er zelfs zijn grote schoorsteen bij Sportmiddag en „volksbal" de hoogtepunten Wijzigingen in de blauw-witte gelederen werk gestopt. LANGS SLUIZEN EN HAVENS Gymnastiekuitvoering van SSH morgenavond in KSA IJmond I Hieren) stelde zich veilig BITTERE RIJST Menke kampioen in afd. G. DRY CLEANING ONLY Verkiezingsprogramma en F.v.d.A.-vrouwengroep „Jonge Strijd" morgen naar buiten Veertig jaar bij notaris n z a g 5 ML 1956 AL MEER dan eens hebben wij het in „Langs sluizen en havens" gehad over de mótortrawler, die in het begin van de dertiger jaren in gebruik kwam, maar nog niet in staat was de stoomtrawler te doen verdwijnen. Gedurende de laatste tien jaren is dit wel veranderd in het voordeel van de motortrawler, doch het is een vaststaand feit, dat landen als Engeland en Duitsland nog geregeld nieuwe stoomtrawlers in de vaart brengen. Toen de motortrawler volledig burgerrecht had verkregen is de vraag naar voren ge komen of het voorgekomen is, dat stoomtrawlers tot motortrawlers werden verbouwd. Inderdaad hebben enkele schepen deze verbouwing ondergaan en gezien de grootte van de trawlervloten is het eigenlijk van geringe betekenis in de geschiedenis van de visserij. Voor zover we het kunnen nagaan geschiedde dergelijke verbouwing alleen bij trawlers van Frankrijk, België en Nederland. Wat ons land betreft zijn nog in bedrijf de Excelsior III KW 76 en de Shamrock IJM. 129, beide motorschepen, die van huis uit stoomtrawlers zijn geweest, gebouwd; 5 JÉfe neaik bij Britse werven. Nu worden echter deze ,1 T&-' schepen niet als motortrawler erkend om dat ze zonder meer bij de loggervloot zijn opgenomen. Vlak voor de oorlog werd nog een kleine stoomtrawler van het drifter- type, de Zeearend KW 103 van een motor voorzien. Hoe anders is het gegaan met de stoomlogger. Vergeleken met de stoom trawlers heeft men van de stoomlogger- vloot meer schepen verbouwd tot motor- logger. Eén der Vlaardingse schepen van dit type wordt thans nog onderhanden ge- bomen om straks als motorschip ter vis serij te gaan. Belgische promotie voor de oorlog De Belgen hebben vóór de oorlog een stoomtrawler laten promoveren tot mo tortrawler. Dit schip is geen logger ge worden maar trawler gebleven tot zijn on dergang tijdens de oorlog. Deze eer is te beurt gevallen aan de Freddy O. 89, die hierbij in volle zee is vereeuwigd. Opmer kelijk is dat het schip een betrekkelijk grote schoorsteen heeft behouden. Oor spronkelijk heeft dit schip thuisbehoord in Canada en zag in 1918 het licht op de hel ling van de Poison Iron Works in Toron to. Als TR 33 behoorde het vaartuig toe aan het Canadese gouvernement. In de twintiger jaren stak de trawler de Atlan tische Oceaan over en kreeg Oostende als thuishaven. De naam werd veranderd in „Windroos" en het was het enige schip van de Soc. Anon. Pêcheries d'Islande, welke rederij het later verkocht aan de Pêcheries a Vapeur, eveneens te Oosten de. Aan deze rederij heeft het de verbou wing tot motortrawler te danken. Machi ne en ketel van het 268 bruto reg. ton me tende schip maakten plaats voor een Deutz motor van 550 pk. Nog eens De oorlog is er de oorzaak van geweest, dat de „Freddy" geen deel van de Belgi sche visserijvloot meer uitmaakt, maar blijkbaar heeft men de opgedane ervarin gen niet vergeten want omstreeks 1951 liet de Pêcheries a Vapeur twee van haar Stoomtrawlers eenzelfde verbouwing on dergaan. Dit zijn de Prince de Liège O. 83 en de Graaf van Vlaanderen O. 92 ge weest. Oorspronkelijk waren dit stoom trawlers van het Mersey type, die in 1926 waren afgeleverd door de bekende werf van Cochrane Sons in Selby. Oorspron- j kelijk hadden ze respectievelijk de namen „Lord Weir" en „Lord Mountbatten" ge dragen. Ze kregen elk een 750 pk Carels motor en dat is niet het enige geweest. De De gymnastiekvereniging „SSH", leider de heer H. van Wijnen, zal morgen, don derdagavond in het KSA-gebouw te Be verwijk haar jaarlijkse zaaluitvoering ge ven, waarvoor een zeer uitgebreid pro gramma van maar liefst zeventien num mers moet worden afgewerkt. De uitvoering, die wegens de veelheid van de te verwerken onderdelen al om halfacht begint, opent met een kleuterles. De dames hebben als afzonderlijke num mers evenwichtsbalk, brug met ongelijke leggers en een baloefening (ritmisch) en voorts samen met de meisjes ringen en met de heren tafelspringen te verwerken. Voor de heren zijn hoogbrug en hoogrek de spectaculaire nummers. Samen met de oudste jongens worden oefeningen op de lange mat gedaan. Het programma vermeldt verder toestel oefeningen, brug, vrije oefeningen, ringen, knotsoefeningen en evenwichtsbalk voor de verschillende afdelingen meisjes en jongens. VOOR DE VIERING VAN Koninginnedag in Beverwijk is een programma samen gesteld dat gekenmerkt wordt door een rijke afwisseling. De grootste belangstelling zal ongetwijfeld uitgaan naar de sportmiddag in het gemeentelijk sportpark. Hier zal men ook kunnen kennis maken met enkele minder bekende takken van sport zoals judo. Op dezelfde tijd vindt rond het Kuenenplein een juniorenwedstrijd tussen Beverwijkse en Haarlemse jongeren plaats, georganiseerd door de renners club „Kennemerland". Het volksbal op het Parkeerterrein waarmee vorige jaren zo'n geweldig succes werd behaald zal ook nu weer een groot aantal belangstellen den trekken. Ook de schooljeugd krijgt een belangrijk aandeel in het programma en indien het weer meewerkt zal van een „waar" feest gesproken kunnen worden. De „Freddy" in volle zee. schepen kregen een andere vorm door het aanbrengen van een schuinlopende voor steven en een cruiserhek. De lengte werd hierdoor groter en de bruto inhoud steeg tot een kleine 400 ton. Zo brak voor deze enigszins verouderde schepen, een nieuwe toekomst aan. Van het oorspronkelijke model is weinig overgebleven, terwijl bij de motortrawler „Freddy" het type stoomtrawler gehandhaafd is gebleven. (Nadruk verboden) ARIE VAN DER VEER ADVERTENTIE Het eerste herenelftal van de handbal vereniging „I.Tmond" Is er in ges" -"re" de niterst belangrijke uitwedstrijd (voor de IJmonder* de laatste kansl met de laatste competitiewedstrijd in de tweede klas B Dit was voor de Velsenaren hoog nodig, tegen Vriendschap in msterdam te winnen, want bij een nederlaag was de mogelükheid groot om nog op een zeer kritieke plaats te komen. Voor de IJmonders was de overwinning dus verheugend, te meer ook omdat Torido met 127 v»- Zandvoortmeeuwen verloor en met nog twee wedstrijden te spelen en even tueel te winnen toch de Velsense ploeg thans met veertien pünten, niet meer kan verdin gen naar de onderste regionen. I.Tmond I (héren) is dus veilig, hoewel het in deze spannende competitie zowel om de bovenste als de onderste plaats nog een gedrang zal worden, zoals de huidige stand illustreert. Zandvoortmeeuwen 12 7 1 4 15 Niloc 2 12 7 - 5 14 Aalsmeer 2 13 7 - 6 14 IJmond 14 6 2 6 14 Blauw Wit 2 13 6 - 7 12 Vriendschap 10 5 - 5 10 Unites 12 5 - 7 10 Tonido 12 4 1 7 9 Hoewel voor de beide elftallen veel op het spel stond kenmerkte de wedstriid zich door sportiviteit en een prettige sfeer. IJmond begon met de krachtige steun van de wind al vrij spoedig met een treffer (01), waarop Vriendschap even fel terugkwam en de ge lijkmaker langs Böhm in het net joeg (11). De gasten behielden een kleine meerderheid en daaruit werd opnieuw de leiding genomen (12). Toer Vriendschap een 17 meter worp werd toegekend was het verrassende, effectvolle schot raak (2—2), doch de IJmond-verdediging liet zich voorlopig niet meer passeren, terwijl de voorwaartsen er plezier in kregen om de Vriendschap-verde diging uit haai verband te halen, zodat drie harde, goed gerichte schoten de stand nog voor de rust op 25 voor IJmond brachten. Na de hervatting en met de voorsprong wist IJmond zich tegen d aanvallen van Vriendschap goed te weren, doch de Velse naren bleven de boventoon voeren en gaven de Amsterdamse verdediging veel werk. Dit resulteerde tenslotte in vier gave doelpunten, terw"' de gastheren zich met nog twee tref fers tevreden moesten stellen. F'ndstand 59 voor IJmond I. De dames van TJmond I. die HOC 2 ont vingen, kregen aanvankelük geen vat op het Haarlemse doel, hoewel dit van HOC-zijde wederkerig was. Geruime tijd bleven doel punten uit Eerst enige minuten voor de rust moest de HOC-achterhoedp kort. achtereen driemaaal wijken, voor een IJmond-schot h3—0) In de tweede helft was HOC 2 ner gens: een enkel uitval had succes, waartegen de IJmond-dames nog zeven maal scoorden (10—1). Met dezelfde cijfers verloren de IJmond 2- dames de uitwedstrijd tegen HOC I. de kam pioenspretendent. Rust 31 voor HOC I. IJmond 3 (heren) verscheen onvolledig bij Concordia 2 in Haarlem; resultaat een 103 nederlaag. De IJmond-meisjesaspiranten A en B had den bij de Concordia-meisjes al evenmin positief ces; beide teams verloren met de zelfde cijfers (51). het theater met de beste films DONDERDAG a.s. 8 uur op veler verzoek nog éénmaal SILVANA MANGANO in Opzienbarender' dan een film ooit is geweest I Een film over ongekende vrouwennood Toegang 18 jaar. HEDENAVOND 8 uur LAATSTE VOORSTELLING CISKE DE RAT Doordat de heer Menke een overwinning behaalde op zijn rivaal Beentjes, wist hij het kampioenschap in afdeling C te ver overen. De uitslagen waren: Afdeling A: J. K. de LiefdeL. J. Born 01. Afdeling B: J. SchmidtJ. Bos 10; E. v. d. BeijA. de Wit 01; W. Ouds- hoornD. Koerbaas 10. Afdeling C: B. BeentjesC. Menke 01. DAMNIEUWS VAN ST. THOMAS. Afdeling 1: B. BeentjesP. Ruiter 20; A. de ZeeuwP. Rietveld 02; J. van VelzenA. Rietveld 11. Afdeling 2: CcllerDe Ridder 11; Th. GraasC. Jufermans 11; R. StetH. Kortekaas 02. Het volledige programma voor deze dag luidt als volgt: 8 uur: Aubade op verschillende punten in de stad. 8.30 en 12.30 uur: Kindervoorstellingen voor de lagere klassen der lagere scholen, zo wel in het Ned. Herv. Ver. Gebouw als in gebouw 't Centrum. 9 en 11 uur: Kindervoorstellingen voor de oudste kinderen der lagere scholen in het KSA-gebouw en in 't Luxor Theater. 10 uur: Aubade voor het gemeentehuis Scheybeeck. Route: Julianaschool, Von dellaan, Velserweg. 1.303.30 uur: Volksspelen: A. Waterton steken op het schoolplein Vondelschool; B. Mastklimmen op het Stationsplein; C. Ringsteken op de fiets op het Par keerterrein; D. Zakkenloop voor 912- jarigen op een terrein bij Elink Sterk- straat; E. Blokjesloop voor 68-jarigen op hetzelfde terrein. 22.30 uur: Wielrennen (te verzorgen door de Beverwijkse rennersclub) rond het Kuenenplein. Er zal een juniorenwed strijd gereden worden tussen Beverwijk se en Haarlemse junioren. 24.30 uur: Sportmiddag in het Sportpark aan de H. Mandeweg, met gymnastiek, volleybal, judo en handbalwedstrijden. 3 uur: Optocht voor versierde fietsen, kar ren enz. Route: Schoolplein Galgenweg, Arendsweg, Torenstraat, Kerkstraat, Re gulierstraat, Regulierdwarsstr., Zweedse- laan, H. Mandeweg, Sportpark. 19.30 uur: Oranje-avond in het Ned. Herv. Verenigings Gebouw aan de Schans. 19.30 uur: Muzikale rondgang door de Hoogovenharmonie. 20.30 uur: Volksbal op het Parkeerterrein. 20.30 uur: Muziekuitvoering op het Sta tionsplein door „The Velno's". 21 uur: Taptoe door de Beverwijkse Har moniekapel op het schoolplein van de Vondelschool aan de Zweedselaan. Voor enkele onderdelen volgt hier een na dere uiteenzetting. Voor de kinderprogramma's krijgen de kinderen op school te horen, hoe laat elk kind en in welke zaal het wordt verwacht. De sportmiddag Begonnen wordt met een stertocht van de drie Beverwijkse gymnastiekverenigin gen door Beverwijk naar het Sportpark, waar men om 2 uur aankomt en gezamen lijk het veld betreedt. Hercules heeft het eigen drumcorps voorop, terwijl de beide andere gymna stiekverenigingen SSS en Turnlust resp. het drumcorps van van de BHK en de Harmoniekapel zelf vooraf zullen krijgen. Wel wordt men er op attent gemaakt, dat deze gymnastiekdemonstratie bij koud of sterk regenachtig weer wordt afgelast. Dan gaat echter de sportmiddag zelf wel door, omdat de andere verenigingen min der regen- of kougevoelig zijn in hun op treden. Het volledige sportprogramma luidt: 20 min. Gymnastiek door SSS. 20 min. Volleybal de Kennemers. 20 min. Gymnastiek door Turnlust. 20 min. Judo-demonstratie door Sport school v. Tongeren. 20 min. Gymnastiek door Hercules. 2 x 20 min. Handbalwedstrijd door IJmond tegen een Alkmaarse vereniging. Bij regen of koud weer worden de speel tijden van volleybal, judo en handbal ver lengd tot de normale speeltijden. De Oranje-avond bestaat uit o.a. opvoe ring van het toneelstuk: „De dochters van de baas" uit te voeren door de personeels vereniging van de Plaatwellerij. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 Winnaars biljartcompetitie voorwedstrijden De biljartverenigingen van het district Haarlem boven het Noordzeekanaal hebben in een gehouden toernooi uitgemaakt welke zich de sterksten mogen noemen. Er werd gespeeld in vier afdelingen en twee kampioenen zullen mogen deelnemen aan wedstrijden om het kampioenschap van het district Haarlem, cadre klein. Op dinsdag kwamen in IJmuiden binnen: Urmajo van Rotterdam. Danfjord van Hor- nillo, Maron van Marseille, Ton S van Swan sea, Courrieres van Basse Indre, Union Me- tropole van Baltimore. Patrouillevaartuigen Hadda en Freyer van Den Helder, Marie El- zina van Bona, Fivelbirg van Norrköping, Poolster van Den Helder, Flamingo van Stockholm, Daniël van Vestervik, Willem Fortuin van Hull, Afiena van Huil, Cottica van Dover, Jaba van Sunderland, Loos- drecht van Rotterdam, Arho van Antwer pen. Vertrokken zijn: Ransel naar Bremen, Hast IV naar Parijs, Saint Die naar Duin kerken, Pavonis naar 's-Gravendeel, Netty naar Rotterdam, Gratie naar Udevalla, Jushny Bug naar Antwerpen, Martha Pe ters naar Hamburg, Gerry S naar Antwer pen, Westkust naar Rotterdam, Rempang naar Antwerpen, Parnu naar Gotenburg, Falcon naar Londen, Bloemfontein naar Bremen, Albert V naar Londen, Burgundia naar Antwerpen, Heriot naar Leith, Santa Margaritha naar Harlingen, Sigvard naar Londen, Margriet L. naar Londen, Linda naar Hampton Roads, Saint Thomas naar Duinkerken, Annie G. naar Londen, Michael Svenden naar Mantyluoto, Lingestroom naar Londen. Het was voor de grote Stormvogels-aan hang de vorige zondag een geweldige te leurstelling, dat hun favorieten het er te gen Fortuna zo bijzonder slecht afbrachten. Nóg behoren de blauw-witten bij de boven ste acht clubs, die straks naar de ere-divi- sie zullen overgaan, maar door de achter eenvolgende nederlagen tegen EBOH en Fortuna is de situatie groot geworden, dat clubs als bijv. NOAD en Amsterdam straks met succes een aanval op de positie der Vo gels doen. Het ligt dus voor de hand, dat men in het Stormvogelskamp met bijzondere belang stelling de wedstrijd tegen Vitesse, welke hedenavond te Arnhem wordt gespeeld, te gemoet ziet. Stormvogels neemt een heel wat gunstiger plaats op de ranglijst in dan de Oostelijken, doch dezen hebben 't voor- De grote activiteit, die de afdeling Vel- sen-Noord van de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid de afgelopen maan den aan de dag heeft gelegd, werd dins dagavond in het gemeentelijk ontspan ningslokaal aan de Van Diepenstraat voort gezet met een inleiding door "mevrouw J. A Hille-Kalsbeek uit Zaandam over het Pvd A-verkiezingsprogramma 1956. Mevrouw Hille ging bij deze inleiding uit van de opbouw van ons land na de tweede wereldoorlog. Het feit, dat er ruim tien jaar later, nog veel te wensen is over gebleven gaf het aanschijn aan het PvdA- verkiezingsprogramma. Bij de komende verkiezingen komt het er op aan, dat wordt vastgehouden aan hetgeen is bereikt, doch daarnaast hoopt de PvdA te kunnen verwezenlijken, wat in het programma aan goede voornemens is neergelegd. Mevrouw Hille, die haar be toog wegens verschillende vragen nog kon verhelderen, wekte op alle krachten in te spannen om de verkiezingen voor de PvdA te doen slagen. Bij de mededelingen inzake de verkie zingsactie in de komende weken, wekte de voorzitster, mevr. Goossens-Brons de leden op om de slotbijeenkomst van het seizoen op 8 mei, een gezellige avond, in grote getale te bezoeken. De instuifavonden van „Jonge Strijd", de jeugdorganisatie van het NVV, zullen met ingang van morgen, donderdagavond, een wijziging ondergaan. Nu het voorjaar ein delijk aanbreekt, heeft jeugdleider Joop van der Glas, zijn programma veranderd en worden de zaalbijecnkomsten van maandag verschoven naar buitenbijeen komsten op donderdagavond, die dan om half acht beginnen. De instuifdeelnemers gaan dan aan sport en spel doen, waarvoor zij de beschikking hebben over het speelveld aan de Van Diepenstraat tussen Watervlietschool en ontspanningsgebouw. Mooi bedrag voor Emmabloem-collecte De collecte met de Emmabloem voor de Nederlandse Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose, die de afgelopen week in Velsen-Noord is gehouden, heeft de mooie som van f 504.63 opgebracht. Dit is weer aanmerkelijk meer dan de opbrengst van 1954, aangezien het vorig jaar de collecte niet doorging. DE KENNEMERS SPEELT ZATERDAG AVOND. De voor zondag vastgestelde competitie wedstrijd De KennemersWFC wordt reeds zaterdagavond om 6 uur gespeeld. Collecte voor kinderbescherming Ten bate van de samenwerkende kinder- beschermings-organisaties wordt in de week van 7 tot 12 mei een collecte in Beverwijk gehouden. Volgende weck dinsdag komt er in het rustige leven van boekhouder H. Oderkerk, waarvan men wel zou kunnen zeggen, dat hij tot de besten van de oude stempel behoort, een rimpeling en het zal een rimpeling van genoegen zijn, dat weet ik zeker. Want al heeft deze heer Oder kerk in alle veertig jaren, die hij diende voor oud-notaris Dolleman in Santpoort met de rust er, de bezadigdheid waar mee slechts de besten onder de notarisklerken zich sieren, niimmer aan de weg getim merd, er bleef een breed en betrouwbaar spoor achter hem open, waar de acten ordelijk lagen en de stukken hun plaats hadden gekregen. De heer Oderkerk was een begrip op het kantoor aan de Wüstelaan en is het weer op het kantoor aan de Kanaal straat, waar de opvolger van notaris Dolleman, mr. O. A. van der Meer, de notariële za ken voortzet. Het zijn deze prachtige cor recte mensen, waaraan onze samenleving steeds intenser behoefte gaat voelen, ornaat het ras wel uit schijnt te wil len sterven, tussen al die man nen, die straaljagerpiloot en officer-for-public-relations wil len worden, maar niemand meer, die het bij notarisklerk houdt. Hij kwam veertig jaar terug bij notaris Dolleman van de Griffie van Ihet Haarlemse kantongerecht als jongmaatje en toen al heeft de notaris wat in hem gezien, dat durft hij hem nu wel te vertellen. Er zullen nog vele dagen en vele acten en vele minuten komen voor de jubilaris, maar nimmer kan hem ontnomen worden de glorie van een wel besteed leven voor een goede zaak. Daarmee moge ik hem als jongere van harte geluk wensen. En met het feit, dat zovelen uit de oude kring hem zonder twijfel die dinsdag de eerste mei om elf uur 's mor gens zullen komen opzoeken. Nummer vijf aan de galerij Als IJmuiden maar galerijen completeert of het geen geld kost, wil Velsen-Noord als het even kan niet achterblijven. Vandaag Jamin aan de Lange Nieuwstraat als sluitstuk van de Centrum-galerij, vrijdag Rosmans nieuwe schoenwinkel in de Wijkerstraatweggalerij. En zo staat dat maar niet stil, vrinden, want de ouderen on der u zullen nog wel weten van vroeger, toen Bosman als kleine schoenlapper bij de pont een zaak had. De Duitsers lieten er hun schroeiende adem over gaan en wèg zaak. Maar in de noodwinkel aan de Koningsweg heeft hij zich toen toch weer aardig op de been geholpen, al was het met lap pen en wonen een behelpen in die optrekjes. Maar nu is de glorie van het nieuwe pand nabij en wij kun nen ons tezamen verheugen voor de volhouder Bosman, die aan de Wijkerstraatweg een pronkje van een nieuw pand gaat betrekken en daar vrij dag de vlaggen voor laat wap peren. Want al komen de za kelijke prestaties niet alleen voor rekening van deze Bos man, die alweer Bosman de jonge is en heeft zijn vader er al veertig lange jaren voor ge ploeterd in Velsen-Noord, de trots van de familie wordt er toch wel helemaal mee beves tigd en met zijn twee mooie etalages en zijn grote magazijn plus de bovenwoning kan deze winkel wedijveren met alle „buitenlandse concurrentie". Hetgeen dan ook de bedoeling geweest moet zijn. Met mijn gelukwensen! Zolang de mens nog met zijn eigen hart en wil het goede na streeft, ook al is hij dan in het oog zijner omstanders een diep gezonken individu voor wie alle hoop tevergeefs moet zijn, zolang is er nog hoop voor het hele kluitje bij elkaar lijkt mij. Aan deze wijsheid van een oud dichter, die het alleen maar wat mooier heeft gezegd, moest ik denken bij de aankondiging van de bijeenkomst van de Alcoholics Anonymous op vrijdag de 27e in het Centrum te Beverwijk. Het is een ziekte van deze tijd het gebrek aan leiders. En misschien zelfs ook wel aan leiding, maar daar hadden we het niet over. Dat iedereen het tè druk heeft en deshalve geen tijd, nooit tijd en nergens tijd meer voor, zal een van de grond oorzaken zijn van de kwade omstandigheid, dat van de honderd jeugdverenigingen er zeker tachtig „omhoog" zitten met de leiding. Dat allerhand even vermakelijke als opvoedende plan nen niet door kunnen gaan, moet telkens weer geweten worden aan het gebrek aan topmensen, die er nog een paar uurtjes in de week af willen knijpen om hun medemensen een stukje levensgeluk mee te geven. deel van eigen terrein en eigen publiek en. kwamen zondag j.l. door het uitstel len van de ontmoeting EBOV-Vitesse niet in actie en verschijnen dus mogelijk fris ser aan de start. Helemaal gerust is men daarom op de uitslag niet, temeer daar het wel eens zou kunnen zijn, dat het vertrou wen in eigen kracht bij de Vogels een knak heeft gekregen. Dat na de ontmoeting tegen Fortuna het Stormvogels-elftal zou worden gewijzigd, lag voor de hand. De technische commis sie heeft Van den Oever ditmaal gepas seerd en de belangrijke middenvoorplaats aan Luppens toevertrouwd. Bij ontstentenis van Snoeks sr. staat Freek Venus op de spilplaats en als rechtshalf is opgesteld... Janssen sr. Het elftal, dat zal trachten op Vitesse beide punten te veroveren, ziet er dus als volgt uit: De Graaf; Freriks en Post; Janssen sr., Venus en Tol; Janssen jr., De Boer, Luppens, Snoeks jr. en Van dei- Steen. Oranjc-bal Ter ere van Koninginnedag houdt de Nederlandse vereniging van Forensen maandag 30 april het jaarlijkse Oranje-bal in hotel „De Rustende Jager." Deze AA hééft namelijk dit grote vertrouwen. Zelfs in mensen, die naar uw maatstaven al een heel eind heen zijn en zo'n vijftig jaar geleden van dat heen beslist niet meer terug waren ge komen. AA krijgt het echter voor elkaar. Alcoholisten van for maat hebben dank zij hun contact met de AA, die gèèn vereniging wil zijn, geen sta tuten heeft, geen contributies int of bijdragen aanvaardt (het is de eerste, vrinden in dit smal rubriekske), hun levens pad zien ombuigen, omdat zij begrepen, dat de enige moge lijkheid om lid te blijven was.de sterke wil om met drinken op te houden. En daarvan te vertellen aan an deren, die zover nog niet zijn en desnoods de hele kaart op tafel te gooien in een open hartig gesprek met lotgenoten, die nog zieker zijn of net zo ziek of al wat beter. Dit eerlijke, niet verbloe mende element vormt de grote kracht van deze wereldwerk groep van alcoholisten en daar wordt dan vrijdagavond in Be verwijk een openbare verga dering over belegd, waar de heer H. J. Kraauweel, de di recteur van het medisch con sultatiebureau voor alcoholis me in Amsterdam een paar films uit Amer' .a zal komen draaien. Wie h«G alcoholprobleem, van welke gezichtshoek dan ook uit b'.xeken, belangwekkend ge noeg acht om het nu eens nuchter en precies tot op zijn fundamenten te horen uiteen zetten, moet deze vrijdag zeker gaan luisteren. Dat is een probleem vrinden, dat, als ge het in zijn volle diepte gaat bekijken, riekt naai de beruchte „managersziekte", de „agendakwalen" en het hele complex van geen-tijd-hebben, dat de mens van nu steeds erger dwars gaat zitten. Er is nu weer een vereni ging zacht en kalm aan over leden, nadat reeds vele witte kruisjes in de verdere historie stonden geplant. Nee, ik bedoel niet Gratia Plato, want dat is een sterf geval om dezelfde redenen van langer geleden, maar nu is het de jeugdgroep van Dieren bescherming, die tóch zulk verduld aardig werk deed voor de kleinen. Die ze leerde knut selen en tekenen en ze bezig hield met het doel, de kinders wat dichter bij het dier en de natuur te brengen, zodat ze wat gaver zouden worden af geleverd voor hun komende taak in de maatschappij. En die jeugdgroep is thans ter ziele, omdat er geen leiding meer is. De mensen, die het deden, deden daarnaast óók al duizend-en-één andere din gen en je kunt het ze niet kwalijk nemen, dat ze op een goed moment de knoop door hakten en gingen schiften ten bate van hun privé-leven, dat tóch al zo in de knoei raakte. Want het vreemde is, dat het altijd dezelfden zijn, die er voor opdraaien. Er komt nu een aandenken tje voor de trouwe klantjes van de jeugdclub en er is een afscheidsstenciltje geweest en daarmee is de kous af. Punt. Over. Kijk, dat is toch wel bij zonder jammer niet alleen van die jeugdclub, maar van zovele goedwillende organisa- sietjes, die met de kopjes tegen de muur lopen en niet meer weten, waar ze het zoeken moeten wegens gebrek aan leiding. Zou het niet èèns mo gelijk worden, de inerte afzij dige massa, waaronder toch nog zoveel talenten schuil gaan, in beweging te krijgen? Tegen die tijd moet u me toch eens waarschuwen. LAMPENIER In het centrum van Rome staat een hoge, Ethiopische obelisk, die de Italiaanse troe pen in 1936 buit maakten en door wijlen maarschalk Graziani als oorlogstrofee mee naar Rome werd gebracht. Nu, 20 jaar later, heeft de Ethiopische regering om teruggave van het monument verzocht. Een neo-fascistische organisatie heeft ver klaard, dat zij de obelisk „liever zal vernietigen, dan teruggeven". WOENSDAG 25 APRIL IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Ciske de Rat." Rex: geen opgave. Pieter Vermeulerunuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 u. „De Velno's." Ned. Herv. Jeugdgebouw, 20 uur: uitvoering. CHU Velsen, 20 uur: Cultureel Gebouw, H. W. Tilanus spreekt. Chr. Meisjesclub „Kleine kracht," 20 uur: gebouw Chr. Belangen, opvoering kinder operette. VU, gymnasium, 19.4520.45 uur, cur sus Spaans. DONDERDAG 26 AFRIL IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Bittere rijst." Rex: Geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum: Als woensdag Partij van de Arbeid, 20 uur, zaal Abelenstraat: Platform-vergadering. Bethlehemkerk, 16.30 uur: overdracht. TAVIDO, 20 uur: Herv. Jeugdgebouw, toneeluitvoering. VELSEN: Raadhuis, 9.3012 uur: Spreekuur wet houder R. Verheelt (openbare werken).

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7