HORLOGES W I N C 0 Dansen! Oranjebal voor de koninginnedag feestartikelen SL0WAAKS zang- en dans ensemble Laatste N Th. van Kampen De enige koffiemelk Havenberichten Kort en bondig IJ.V.V.-Stormvogels 90 Dansers, Zangers en musici Simplicity Knippatronen! DONDERDAG 26 APRIL 1956 19 Tussentijds ontslag van wethouders Amerikaanse luchtmacht vertoont films over vliegende schotels Statuten internationaal bureau voor atoomenergie Hoge Sovjet-salarissen gehalveerd Devaluatie verwacht van de roebel Arbeidsvoorwaarden kruidenierswarenbranche Prijsindexcijfer steeg na 15 februari UITSLAG POOL AB 't silver stoepke STADSSCHOUWBURG „Van de brug af gezien „SL'UK"uit de volksrepubliek "Ir W -t' Tientallen adverteerders bewijzen u, door hun regelmatig adverteren in ons blad, dat daarin de weg ligt om uw omzet te vergroten. Inlichtingen voor de handel: Fa. P. C. BOUHOF' Meerstraat 46a, Beverwijk, Tel. 4355 De Tweede Kamer heeft haar Voorlopig Verslag uitgebracht over het wetsontwerp tot wijziging van artikel 87a der Gemeen tewet betreffende het tussentijds ontslag van wethouders. Vele leden waren er niet van overtuigd, dat artikel 87a nog reden van bestaan heeft. In 1948 was de voornaamste bedoe ling van artikel 87a de mogelijkheid te scheppen communistische wethouders te ontslaan. Behalve in Finsterwolde, waar nog een communistische raadsmeerder- heid zetelt, zijn thans nergens zulke wet houders meer, waarmede het voornaamste argument, dat in 1948 tot aanvulling van de Gemeentewet leidde, verdwenen is. Aangezien gebleken is, aldus deze leden, dat het artikel aanleiding heeft gegeven tot menig onverkwikkelijk conflict in dorpsgemeenteraden, kan het beter geheel verdwijnen. Reeds vóór de invoeging van artikel 87a had zich meermalen het geval voorgedaan, dat door een raad aan een wethouder het vertrouwen werd opgezegd. Meestentijds leidde dit ertoe, dat de wethouder vrijwil lig zijn ontslag nam. Dit was ook alleszins begrijpelijk, want de positie van een wet houder, in wie de raad nadrukkelijk heeft verklaard geen vertrouwen meer te stel len, is in het algemeen een onhoudbare. De wetgever heeft zich verplicht gezien de mogelijkheid te openen, dat de raad in een dergelijk geval de wethouder tot heen gaan zou dwingen. De onmiddellijke aan leiding om die mogelijkheid in het leven te roepen was gelegen in de gebeurtenis sen van het voorjaar van 1948, die in het bijzonder het vertrouwen van een aantal raden in wethouders van de communisti sche richting hadden geschokt. De wetge ver heeft aan zijn voorschrift niet het karakter van gelegenheidswetgeving wil len geven en is er terecht van uitgegaan dat aan dat voorschrift een algemeen be ginsel ten grondslag lag. Sommige leden verklaarden dat de vraag of de raad meent, nog vertrouwen in een wethouder te kunnen stellen, uitsluitend door de raad kan worden beantwoord. Zij achtten het daarom in beginsel onjuist, indien een ander gezag zich daarmede zou gaan bemoeien. Verschillende leden merkten op, dat de criteria van de nieuwe bepaling dermate vaag zijn, dat ze in feite in de bestaande toestand geen verandering zullen brengen. Men mag immers wel aannemen dat ook onder de tegenwoordige regeling een raad zijn vertrouwen in een wethouder niet zal opzeggen tenzij naar 's raads oordeel drin gende redenen van openbaar belang dit vorderen. HOLLYWOOD (United Press). - De Ame rikaanse luchtmacht heeft thans de films van vliegende schotels vrij gegeven, waar over kort na het verschijnen van het boek van Donald Keyhoe „Flying saucers from outer space", vijf jaar geleden, zoveel te doen is geweest. Deze door de luchtmacht uit in beslaggenomen, door particulieren gemaakte films samengestelde documen taire onder de titel „ongeïdentificeerde vliegende voorwerpen" laat zien wat er aan feitenmateriaal over dit nog steeds niet opgehelderde verschijnsel bekend is. Waarnemers die de eerste openbare ver toning van de film hebben bijgewoond lijn van mening dat het hier beslist niet om trucfilms gaat. In de documentaire zijn films verwerkt die in 1950 in de nabijheid van Great Falls In Montana zijn opgenomen door de heer Nicholas Mariana, directeur van een base ball club. Andere opnamen zijn gemaakt door Delbert Newhouse, een fotograaf van de luchtmacht, ten tijde van de waarne mingen boven de Amerikaanse staat Utah. Op de Montana-film ziet men twee scho telachtige voorwerpen die zich horizontaal door de lucht bewegen. De film uit Utah toont een formatie schotels die in verschil lende richtingen uit elkaar vliegt. De film geeft geen commentaar op de beelden. Herkomst en oorsprong van het verschijnsel zijn „onbekend", zegt de lucht macht. Men meent echter dat de Utah- film gedeeltelijk uit lichtreflexen zou kun nen worden verklaard. Er zijn tenslotte ook opnamen gemaakt op de avond van 27 juli 1952 in Washington toen op radar schermen voorwerpen werden waargeno men die zich met ongekende snelheid ver plaatsten. Destijds werd verklaard dat het hier verschijnselen betrof veroorzaakt door plotseling optredende temperatuursver schillen in de atmosfeer, maar de film die dus het latere standpunt van de Ameri kaanse luchtmacht weergeeft, beschouwt dit niet als een afdoende verklaring. WASHINGTON (AFP) De statuten voor een internationaal bureau voor kern energie van de UNO (I.A.E.A.), samenge steld op de conferentie van twaalf, die de vorige week te Washington is geëindigd, voorzien in een bestuursraad die 23 leden zal tellen: a. Vijf leden, die de grote mo gendheden op het gebied van kernenergie vertegenwoordigen; b. Vijf leden, aan te wijzen door de raad, die geografische ge bieden vertegenwoordigen; c. Drie leden, aan te wijzen door de raad, die de landen vertegenwoordigen, welke „ruwe" grond stoffen produceren en technische steun le veren en d. tien leden, die de UNO-Assem- blée aanwijst. Het bureau zal overeenkomsten sluiten met landen, die hulp wensen en zal aan die landen, hetzij rechtstreeks of door tussen komst van een of meer van zijn leden splijtbare grondstoffen en uitrustingen le veren. Het bureau zal zeer grote be voegdheden hebben ten aanzien van het toezicht op het gebruik van die produkten en uitrustingen. Dit toezicht zal worden uitgeoefend door een groep internationale inspecteurs, die te allen tijde toegang zul len hebben tot de atoominstallaties, waar de door het bureau of door bemiddeling van dit bureau geleverde produkten wor den gebruikt. De statuten zullen van kracht worden, zodra achttien landen deze zullen hebben bekrachtigd, waaronder ten minste drie van de grote mogendheden. De statuten sluiten zelfs de mogelijkheid van deelne ming van communistisch China niet uit. Geen enkel lid zal het recht van veto hebben. De stemmen van de leden zullen van gelijke waarde zijn. Het agentschap zal jaarlijks verslag uitbrengen aan de UNO-Assemblée en aan de Veiligheids raad, de economische en sociale raad en de beheerschapsraad, indien de omstandighe den zulks wenselijk maken. MOSKOU (Reuter/AFP) Volgens ge woonlijk betrouwbare kringen te Moskou zijn de salarissen van de best betaalde groepen in de Sovjet-Unie drastisch ver laagd. Sommige salarissen zouden zijn ge halveerd. De verlagingen gelden voor de salarissen van ministers, vooraanstaande geleerden en andere groepen. Deze maat regel volgt op een waarschuwing van par tijsecretaris Kroesjtsjev op het twintigste partijcongres, dat een kleine groep mensen overdreven salarissen krijgen. Kroesjtsjev zei toen ook, dat lage lonen zouden worden verhoogd. Uit een gewoonlijk goed ingelichte Rus sische bron te Londen wordt vernomen, dat de wisselkoers van de roebel binnen kort zal worden gewijzigd. Tijdens de Brits-Russische besprekingen over de we derzijdse handel is deze maatregel ter sprake gekomen. Zij zal waarschijnlijk na de terugkeer van premier Boelganin en Kroesjtsjef in de Sovjet-Unie worden be kend gemaakt. Over de nieuwe wisselkoers van de roe bel zijn van Sovjet-zijde nog geen mede delingen gedaan. Men heeft echter te ken nen gegeven, dat er geen toeristenroebel komt, maar een algemene devaluatie van de munt. Agence France Presse tekent hierbij aan, dat de officiële koers van de roebel thans ongeveer het drievoudige van zijn werkelijke koopkracht bedraagt. Voorts wordt het mogelijk geacht, dat de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië voor toe risten hotelbonnen zullen invoeren. Handelsoverleg Het wordt echter niet zeker geacht, dat de huidige onderhandelingen zullen leiden tot het sluiten van een overeenkomst voor het wederzijdse vreemdelingenverkeer. Vol gens bevoegde waarnemers is uit Kroesj- tsjevs uitlatingen duidelijk gebleken, dat de Sovjet-Unie er op aandringt, dat tegen over een vergroting van de Sovjet-aan kopen in Groot-Brittannië het uitvoer verbod van de UNO op „strategische" goe deren zal worden opgeheven. Volgens ge ruchten zouden de Sovjet-leiders een han delsverdrag willen sluiten, waarin de waarde^ van de handel op tien miljard gulden wordt gesteld. In handelskringen wijst men erop, dat, wanneer de Sovjet- Unie dan al niet over voldoende goederen mocht beschikken om de aanzienlijk toe genomen invoer te betalen, zij de beschik king heeft over goudvoorraden, die in be langrijkheid slechts worden overtroffen door die van de Verenigde Staten. In wel ingelichte kringen heeft men de indruk, dat de besprekingen te Londen op zijn best genomen gevolgd zullen worden door onderhandelingen over gedetailleerde voor stellen. In het Georganiseerd Overleg, bestaande uit de vertegenwoordigers van alle vakor ganisaties van werkgevers en werknemers in de kruideniersbranche, zijn de volgende besluiten genomen betreffende de arbeids voorwaarden. 1. Het Georganiseerd Overleg onthoudt zich van advies over een mogelijke uit kering ineens over 1955. Een regeling van deze aangelegenheid wordt derhalve over gelaten aan het ondernemingsgewijze over leg. 2. De vakantietoeslag over 1956 wordt verhoogd van 2 percent tot 4 percent. Het wordt aan de ondernemers overgelaten des gewenst 2 percent te betalen bij de va kantie en 2 percent omstreeks de Kerst dagen. 3. De vakantieduur wordt verlengd van twaalf tot vijftien dagen, met dien ver stande, dat tenminste zes dagen aaneenge sloten vakantie dient te worden gegeven. De besprekingen over de verhoging van de thans geldende lonen worden op korte termijn voortgezet. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft prijsindexcijfers van het levensonder houd samengesteld per 15 maart 1956 op basis 1951 100. Het totaalindexeijfer steeg van 15 februari op 15 maart van 106 naar 107. De voor naamste oorzaak van deze stijginsr lag hii de groep voeding, waarvan het indexcijfer van 111 tot 114 oplien. Binnen deze groen steeg vooral het indexeiifer voor groenten, j Ook voor aardannelen. fruit en eieren wer den stijgingen waargenomen. Bij de niet-voedmesmiddelen lien de in- dex voor bloemen omhoog. Het cijfer voor kleding daalde met 2 punten als gevolg van de omstandigheid, dat de zomerkleding die van maart tot en met Augustus in het indexcijfer wordt opgenomen ten onzichte van de basis (zomer 1951) goed koper is dan de winterkledinc ten opzichte van de wintermaanden van 1951. De stijging van de uitgaven voor con sumptieve doeleinden veroorzaakte tevens een stijging van de indexcijfers voor de posten, waarvan de hoo<*te afhankelijk is van de voor de aanschaffing van het goe deren- en dienstenpakket noodzakelijke loon. De stijging van het indexcijfer voor de groep verzekeringen en belastingen valt hieraan toe te schrijven. Op woensdag kwamen in IJmuiden bin nen: Keh Dingen van Vlaardingen. Argo v. Rotterdam. Loosdrecht v. Rotterdam: Schok land van Vlissingen. Luban van Klaipeda. Nigerstroom van Dakar. Octant van Zee- brugge. Phidias van Rotterdam. Maria van Oxelosund. Vanesse van Calais. Moezel van Hamburg. Tartu van Rotterdam. Regina van Liverpool. Jonan van Londen. Martini van Londen. Gloria v. Dordrecht. Spaarnestroom van Fowey. Aktjo van Norwich. Gauthiod v. IJsland. Bloemgracht van Mö. Hydra van Boston. Holland van Terschelling. Noord- vaarder van Terschelling. Ivoorkust van Hamburg. Elj van Rotterdam. Prins Wil lem V van proefvaart terug van zee. Teutonia van Norrköping. Puck van Huil. Pelikaan van Boston. Sirena van Port Wayon. Twee Gebroeders van Rotterdam. Vertrokken zijn: Prins Willem V op proef vaart naar de Noordzee. Algenette naar Bre men.. Cowgokust naar Hamburg. H. Ms. Friesland naar de Noordeze. Cóurrieres naar Duinkerken. Trito naar Rotterdam. Aegir n. Rotterdam. Urmojo naar Vestervik. Dido n. Rotterdam. Jomet naar Goole. Marinero naar Antwerpen. Jupiter naar Rotterdam. Strabo naar Rotterdam. A. W. IJzerman overleden. Na een lang durige ziekte is in Den Haag op 76-jarige leeftijd overleden de heer A. W. IJzerman, die van 1922 tot 1947 voor de S.D.A.P. zitting heeft gehad in de Tweede Kamer. Voordien was hij onder meer parlementair redacteur van het dagblad „Voorwaarts". Voorts had hij zitting in de Provinciale Staten van Zuid- Holalnd. Tot zijn publicaties behoren onder meer „Socialistische Denkers", „De geboorte van het moderne kapitalisme", „De groei van de nieuwe middenstand" en „Het revolutie jaar en het communistische manifest". Lichtgevend. Tijdens het congres dat de Koninklijke Nederlandse Schippersvereni ging „Schuttevaer" in Zwijndrecht houdt, heeft de voorzitter medegedeeld, dat Rijks waterstaat voornemens is in het gehele land proeven te mennen met de beschildering van de betomnnig met lichtgevende verf. Spaanse dagen. Op 2 en 3 juni zullen in Krasnapolsky te Amsterdam leden van alle hispanistische verenigingen in Nederland en België elkaar ontmoeten op de zogenaamde „Jornadas Hispanicas". Het programma om vat wetenschappelijke voordrachten, toneel voorstellingen, zang- en dansuitvoeringen en een boekententoonstelling. Als sprekers zijn uitgenodigd de hertog van Baena, ambassa deur van Spanje in Nederland en prof. dr. J. H. Terlingen, hoogleraar aan de R.K. Uni versiteit in Nijmegen. Organisator is het ge nootschap „Spanje-Spaans Amerika". Balletpremière Op 9 mei zal het Neder lands Ballet in Den Haag, de première geven van de Polowetse dansen uit Prince Igor, muziek van Borodine, choreografie van Fokine. Muzikale medewerking verleent het Utrechts Stedelijk Orkest. Een herhaling van deze voorstelling wordt gegeven op 10 mei in Utrecht, eveneens in samenwerking met het U.S.O. Kunstmarkt. Op Koninginnedag wordt in Eindhoven op de Demer, de drukste win kelstraat een kunstmarkt gehouden, waaraan deelgenomen wordt door ongeveer zeventig kunstenaars, zoals de auteur Antoon Coolen, de fotograaf Martien Copens, de schilder René Smeets en de beeldhouwer Henri Rade maker. Hoofddoel is, het publiek in contact te brengen met de kunstenaar en zijn werk, nevendoel is uiteraard de verkoop. Huisvrouwen. Woensdag is de veertigste algemene ledenvergadering van de Neder landse vereniging van Huisvrouwen in Em- men voortgezet met de behandeling van ver scheidene huishoudelijke agendapunten. Bij de bestuursverkiezing werden tot nieuwe be stuursleden gekozen de dames M. C. Boots uit Bussum, W. J. Eskabakhe-Grinwis uit Rot terdam, A. Hamaker-Willink uit Haarlem en H. Koperberg-Samuel uit Breda. Landjuweel. De derde Zeeuwse culturele dag is vastgesteld op zaterdag 16 juni in de „Prins van Oranje" te Goes. Op de^ dag zal een staalkaart worden getoond van de cultu rele activiteiten in Zeeland op verschillend gebied. Ook zal de Commissaris der Koningin de prijzen uitreiken aan de winnaars van de amateurtoneelwedstrijd „het Zeeuwse land juweel". De winnende vereniging zal des avonds een opvoering geven van het be kroonde stuk. Bij ons vertrek naar Ame rika roepen wij al onze vrienden en bekenden een hartelijk vaarwel toe. Familie PH. VAN HOVEN- MINNIS. A. b. „Rijndam". JAGT Horlogemaker KI. Houtstr. 105, Haarlem. uit de beste fabrieken. Grote sortering. Solide garantie. Voordelige prijzen. U koopt bjj een vakman. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llPii1".)! 1 ill!'' KENNEMtRLAAN 145 Telefoon 5162 Mutsen vanaf 10 ct. Linnen vlaggetjes v.af 20 ct. Maskers 5 ct. Indianen mutsen met veren 8 ct. Toeters vanaf 10 ct. Sigaar met ballon 12 ct. Serpentine, neuzen, parasols ballen m. elastiek, Roltongen Alle soorten blikken fl| |iten en molentjes, enz. enz. liipiliiifiili'iinijiijjiiiiiiiijiOHjijiij!' (22 april 1956) le prijs f 320, lid 814 21 pnt. 2e prijs f 110 lid 898, 19 pnt. 3e prijs f 36 leden 483 en 874 18 pnt. elk f 18. Mededeling i. z. pool voor a.s. zondag. Door een mis verstand is een drukfout ge slopen in de formulieren van a.s. zondag. Wedstrijd 12 moet worden gelezen: VEENDAM—V. S. V. Dansschool John Stol in FLORA op maandag 30 april m.m.v. „The Sunbeams". Aanvang 8 uur. INTERIEUR GR. HOUTSTRAAT 49 Haarlem. Tel. 20049. „NEDERL. COMED1E" ii Zondag 29 april, 8 uur Toneelspel v. Arthur Miller - Regie: Henk Rigters met Mimi Boesnach, Sigrid Koetse, Ko van Dijk, Henk Rigters, Frans 't Hoen, Ramses Shaffy e.a. Prijzen 1.tot 4.(all. inbegr.). Coupons geldig. Voorv. v.a. vrijdag 103 uur. Telef. na 12 uur. Gem. Concertgebouw HAARLEM zondag 29 april 8.15 uur Voor de eerste maal in West-Europa Nationaal Tsjecho Slowakije Prijzen: 2.20 - 5.30 a.i. Voorverk.: dag. 10.00—3.00 uur, Tel. 12 00—3.00 uur nr. 13466 - i De hoogste extra uitkering krijgt u bij ons, n.l. 10 KORTING op al uw contante aankopen Bovendien ontvangt iedere koper, die voor minstens 50.besteedt, een lepeltje ter waarde van 2.50 CADEAU! Deze reclame geldt voor ol onze artikelen, uitgezonderd op GERO-ARTIKELEN Dus voor al uw aankopen in UURWERKEN, GOUD, ZILVER, DOUBLÉ enz. naar Da Costalaan 3 - Driehuis TELEFOON 4909 Wij hebben de alleen-verkoop van de d'Orville horloges! voor de gehele gemeente Velsen. - >w; 'V --• im r Zo'n aardige jurk maakt U in een wip met onze Ook in grote maten een uitstekende pasvorm 1 Kiest NU Uw stoffen uit onze collectie, die mooier is dan ooit: Nylon voor japonnen, blouses, kinderjurkjes (ook aannemelingetjes) 90 breed vanaf 4.75 RokstoHen Zwitserse katoenen popeline 90 breed 3.50 - 3.25 Zwitserse katoenen popeline 1 50 breed 4.95 140 breed vanaf 4.95 140 breed vanaf 9.75 90 breed 1.85 90 breed 2." 90 breed vanaf 5.9® Cotonisé Spun kamgaren Blousestoffen Wallpapers effen Contpnisé broderies Raffia een nieuwe vinding op katoengebied, sterk kreukherstellend 90 breed 3.*® JopperstoHen In frisse kleuren 140 breed 7." Zomermantelstoffen 140 breed vanaf 1 O.90 Spun linnen tegen een zeer speciale prijs in wit, mar. en 8 mooie kleuren 90 breed 1 »75 Imprimé's op cotton satin 90 breed 4." op katoen, zijde, cotonisé 80 en 90 breed vanaf 2 BREESTRAAT 4 - BEVERWIJK Flessen van: 1/2 Itr. (540 gr.) 1/4 Itr. (270 gr.)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 13