Loven en bieden op de Nenni- socialisten in Italië Eerste Kamer keurt alle grondwetsherzieningen goed Heidemaatschappij legt wegen aan met een „stabilisator-trein" Kremlin ziet kansen voor nieuwe internationale Vorstperiode verstoorde beeld van arbeidsmarkt vrij heftig Communistisch getij is op retour Kwartaaloverzicht voor provincie Engelse machine bij Arnhem aan het werk DONDERDAG 26 APRIL 1956 17 Voldoende veilig Parlementaire weg Verschoten rose Eigenlijke leider Moeder doodde haar kind van twaalf maanden Soda-fabriek wordt door 15 bedrijven gebouwd De IJ-tunnelbouw Pianostemmers bijeen Naasting van Nederlandse spoorwegen in Indonesië? Internationaal kapconcours in Amsterdam Succes-emigrant Nieuwe looneisen van de Britse metaalbewerkers (Van onze correspondent in Rome) Het is begrijpelijk, dat de gebeurtenissen in Moskou grote invloed hebben op de communistische partij in Italië, die, wat getalsterkte betreft, de grootste is van West- Europa. Partijsecretaris Togliatti heeft het twintigste partijcongres in Moskou bijge woond en is een van de weinige personen, die de tekst van Kroesjtsjev's rede tegen de verheerlijking van Stalin volledig kent. In een geheime vergadering heeft het partijbestuur te Rome de nieuwe richtlijnen van de derde internationale aanvaard, dit in tegenstelling met de Franse communistische partij, die nog aarzelt. De Franse partijleider, Thorez, is in de Paasweek als „toerist" naar Rome gekomen en heeft daar besprekingen gevoerd met de Italiaanse voorlieden. Zonder moeilijkheden is het ook in Italië niet gegaan. Er is uitgelekt, dat senator Terracini, een der meest sub tiele theoretici van het communisme, zowel de vroegere ais de huidige houding van Togliatti heeft becritiseerd. De niet-linkse pers heeft daar veel ophef over gemaakt en voorspelde een scheuring in de partij. Terracini heeft echter, zij het met een zeer omslachtige formulering, zijn „bezwaren" ingetrokken. lutie en tot de oprichting van de derde internationale. Daaruit kwam voort het be ginsel, dat een staat, Rusland, die leiding nam en dat de arbeidersbeweging der gan se wereld zich met dat „socialistische va derland" moest vereenzelvigen". Dat alles was redelijk en zelfs noodza kelijk „in de periode toen de Sovjet-Unie- omsingeld" was. Het werd dat minder in de daarop volgende periode, toen redenen van staat maar al te vaak aanleiding wer den tot verschil tussen de belangen van Moskou en de belangen der arbeidersbe weging in andere landen. Het is een eis, die geen enkele reden van bestaan meer heeft nu zich rondom de Sovjet-Unie een heel stelsel van staten heeft ontwikkeld, wier bestaan een garantie vormt voor de unie en tevens een geheel eigen karakter geeft aan onze tijd, zozeer dat die keten van randstaten een der hoofdelementen vormt van de huidige wereldsituatie, waarin de oorlog tussen het socialistische en het ka pitalistische stelsel niet langer onvermijde lijk is". Nenni acht dus de veiligheid van de Sovjet-Unie voldoende beschermd en meent, dat Moskou nu niet langer de eis kan stellen van leiding te willen geven aan de arbeidersbeweging in andere landen. Vandaar tot een breken van zijn partij met de Cominform lijkt de afstand niet zo bij zonder groot, hoewel soortgelijke denk beelden ook tot uitdrukking komen in de nieuwe richtlijnen van Moskou. De demo cratische partijen in Italië zullen in ieder geval voorzichtig moeten zijn voor ze met Nenni tot een vergelijk komen. Ondertussen verliezen de uiterst-linkse partijen kennelijk hun vat op de arbeiders massa, zoal niet op politiek terrein, dan toch op dat der vakorganisatie. De verkie zingen voor de fabrieksraden bij de Fia* te Turijn (tot voor kort het bolwerk van het Noord-Italiaanse communisme) zijn voor het (communfstiscïie) „algemeen vak verbond" een zo grote nederlaag gewor den, dat dit verbond slechts weinig stern- Tot nu toe liep de communistische mas sa steeds blindelings achter de leiding aan Dat is niet meer het geval. Talrijke plaat selijke leiders hebben duidelijk doen uitko men, dat zij niet weten hoe zij hun mensen deze omzwenking moeten duidelijk maken. Jarenlang is Stalin voor de Italiaanse ar beidersmassa een soort afgod geweest. Nu wordt hij plotseling iemand, die allermins verering verdient. Hoezeer gewend in het gareel te lopen, vragen de mensen zich toch af of nu de partijleiding in vroegere jaren ongelijk heeft gehad, dan wel of zij op een dwaalspoor is. Twijfel is iets, waartegen een organisatie als die van de communisten weinig bestand is. Terracini, de subtiele geest, had reeds in 1947 in een persgesprek gezegd, dat „ook de leiding in Moskou niet onfeilbaar is en dat het geloof aan een dusdanige onfeilbaarheid er toe zou kunnen leiden, dat fouten te Moskou begaan schade zouden toebrengen aan de arbeidersbewe ging in andere landen". Hij heeft die woor den destijds terug moeten nemen. Nu blijkt het dat hij (evenals Tito) gelijk krijgt., De communistische partij is in moeilijk heden en het logische gevolg is, dat de so cialisten van Nenni daar wel bij varen. Dit zal wel blijken bij de gemeenteraadsverkie zingen op 28 mei. Van allerlei zijde wordt druk op Nenni uitgeoefend om zijn kansen te grijpen. Die pressie komt echter door gaans van personen, die er belang bij heb ben de arbeidersbeweging in Italië te ver zwakken. De gebeurtenissen hebben Nenni onte genzeggelijk gelijk gegeven. Hij spreekt al jaren over „het socialistisch alternatief", over „de Italiaanse weg van het socialisme" en zelfs over een aan de macht komen der arbeiders door middel van de stembus, op dezelfde wijze als in Groot-Brittannië de Labour-party" aan het bewind is geko men. Thans geeft ook Moskou toe, dat er meer wegen zijn om het socialisme te ver wezenlijken en dat, waar in een weinig geïndustrialiseerd land als Rusland in de tsarentijd was, alleen revolutie de arbei dersklasse aan de macht kan brengen, in de hoogontwikkelde West-Europese landen „de parlementaire" weg evengoed naar dit doei kan leiden. Deze „parlementaire weg" prijst Nenni nog meer dan tevoren aan. De oude demo cratische partijen willen hem echter niet als „democraat" aanvaarden, wanneer hij niet de band verbreekt die hem met de communisten verbindt. Eerst heeft Nenni verklaard, dat het hem en zijn partijgeno ten niet past te profiteren „van de tijde lijke moeilijkheden, waarin onze commu nistische kameraden zich bevinden". Later heeft hij in een zeer uitvoerig artikel uit eengezet, dat de eenheid der strijdende ar beidersmassa niet verbroken mag worden. Opmerkelijk is, dat de Moskouse „Pravda" op 31 maart een oproep behelsde tot op richting van een „sociaaldemocratische- communistische internationale", waarbij Italië ten voorbeeld wordt gesteld, Italië, waar dank zij Nenni „de democratische so cialisten" en de communisten zij aan zij staan. Het gaat er maar om, wat men „democra tisch" noemt! In Italië bestaat ook een so ciaal-democratische partij, de „Saragat- socialisten", die al jaren geleden alle ban den met de communisten hebben verbro ken en wier partij, de enige die de sociaal democraten in de andere landen van West- Europa erkennen, steeds de belangen van Italië en van de arbeidersklasse heeft voor gestaan en niet de imperialistische belan gen van Sovjet-Rusland. Helaas kan men met de beste wil niet zeggen, dat die partij goed geleid wordt. Saragat is ongetwijfeld een zeer ontwikkeld man, maar men krijgt vaak de indruk, dat hij niet goed weet wat hij wil. Door tegenslag laat hij zich te snel ontmoedigen en verandert dan plotseling van koers. Bovendien heeft zijn Marxisme een voor de Italiaanse arbeidersmassa ta zeer verschoten rose tint. Op Paaszondag hebben de sociaal-democraten een oproep tot alle arbeiders gericht zich aaneen ie sluiten. Er wordt daarbij een beroep ge daan op Nenni en de zijnen eindelijk over te gaan in het Westelijk kamp. Nenni heeft daarop in zijn dagblad de „Avanti" geant woord, dat zulke vèrdragende besluiten niet het onderwerp kunnen vormen van een krantenartikel en ook niet in enkele dagen genomen kunnen worden. Dit bete kent, dat hij de pols wil voelen van het partijcongres. Misschien wil hij eerst ook de reactie van de kiezers afwachten, die op 28 mei gelegenheid krijgen Irun gevoelens tot uiting te brengen. Hoe men het ook bekijkt: de rol van Nenni is op dit ogenblik belangrijk. Hij wordt gaandeweg, meer dan Togliatti, de eigenlijke leider van het linkse proleta riaat, omdat hij en zijn partij altijd enig voorbehoud hebben gemaakt ten aanzien van het optreden van Stalin. Wat hij op Paaszondag in de „Avanti" heeft geschreven, is van groot belang. Het congres van Moskou, zo beweert hij, bete kent een radicale wijziging in denk- en handelwijze der arbeidersbeweging en vooral der verschillende communistische partijen, die „zijn voortgekomen uit de overtuiging dat er slechts één weg revo lutie voor het socialisme openstond, de weg die heeft geleid tot de oktober-revo- men méér verwierf dan de sociaal-demo craten en veel minder dan de vrije (over wegend rooms-katholieke) bond. Men mag daaruit echter geen politieke gevolgtrek kingen maken, omdat er stellig arbeiders zijn, die bij politieke verkiezingen com munistisch stemmen, maar vinden dat het „algemeen vakverbond" zich te veel met politiek en te weinig met arbeidskwesties bezig houdt. Dat in Italië het rode getij kerende is, staat toch wel vast. Vrouiv legt bekentenis af van in zenuwtoestand gepleegde daad Nadat reeds vorig jaar in eigen kring vermoedens waren gerezen, dat een toen 28-jarige vrouw te Veendam haar dochter tje van bijna 12 maanden van het leven had beroofd, heeft de vrouw nu hierover een volledige bekentenis afgelegd. Destijds kon de politie geen enkele aanwijzing vin den. De vrouw gaf zaterdag toe haar kind door verstikking om het leven te hebben gebracht, toen zij in een ogenblik van verwarring een paar zakdoeken, een deken en tafelkleed op het hoofdje van het meisje legde, toen het begon te huilen en twee andere kinderen met elkaar vochten. De moeder zette in haar radeloosheid boven dien nog een luiermand over het kind heen en ging toen naar buiten. Na ongeveer 20 minuten rondgelopen te hebben, realiseerde zij zich wat zij had ge daan en rende naar huis terug. Het kind vertoonde toen geen enkel teken van leven meer. Zij trachtte eerst zelf de levens geesten weer op te wekken en waarschuw de, toen dit niet baatte, de huisarts, die slechts de dood kon constateren. Daar de arts in verband met ziekteverschijnselen van het meisje enkele uren tevoren nog was komen kijken, nam men aan, dat het kind een natuurlijke dood was gestorven. Niets wees immers op een gewelddaad. Voorts bekende de vrouw, die reeds in haar jeugd in een psychiatrische inrich ting was verpleegd, dat zij een ander doch tertje van 5 jaar meermalen in drift ern stig had mishandeld. Uit het thans inge stelde onderzoek bleek, dat dit meisje des tijds dikwijls wegens kwetsuren aan het hoofdje in het Academisch Ziekenhuis te Groningen moest worden behandeld. De moeder verklaarde destijds, dat het kind geestelijk abnormaal was en dat het meer malen onder of tegen een voertuig viel of liep. De vrouw werd na haar bekentenis aangehouden. Zij verkeerde echter in der mate zwaar overspannen toestand, dat zij reeds de volgende dag naar een zenuw inrichting werd overgebracht. Het politie onderzoek in deze trieste zaak duurt voort. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. toe>ococooooooooooocoooooQoc Gigantisch complex in de buurt van Delfzijl Bij de bouw van de soda-fabriek en bij behorende objecten in de omgeving van Delfzijl zijn thans vierhonderd mensen en ongeveer vijftien aannemingsbedrijven be trokken. Hiervan werken er aan het slui- zencomplex en de grondduiker in het af wateringskanaal van het waterschap Durs- wold ruim tweehonderd. Eenzelfde aantal werklieden is bezig met de diverse opbouw- werkzaamheden ten behoeve van het soda- project. Men verwacht, dat dit aantal bin nen niet al te lange tijd opgevoerd zal moe ten worden tot zeshonderd. De totale lengte van de voor het zeven tien hectare omvattende sodaterrein beno digde heipalen bedraagt ongeveer 22.000 meter. Over enige weken denkt men met heien gereed te zijn. De bouw van het zee- sluizencomplex, dat een lengte krijgt van 245 meter, is het grootste werk, dat ooit onder toezicht van de provinciale water staat van Groningen is uitgevoerd. De grote sluis krijgt een doorvaartbreedte en een diepgang van respectievelijk zestien en zes meter. De afmetingen van de kleine sluis bedragen respectievelijk zeven en drie meter. Beide sluizen krijgen twee beweeg bare bruggen met een overspanning van zestien meter. Men is thans bezig met de voorbereidin gen voor het storten van de betonnen sluis- vloeren, die tweeëneenhalve meter dik worden. Een grote betonfabriek is daartoe in de sluisput gebouwd en ingericht. Der tigduizend kubieke meter beton en driedui zend ton ijzeren sthven ter dikte van een pols worden in dit sluizencomplex ver werkt. De grondduiker in het afwateringskanaal, waar straks het water van de nieuw In het kwartaalrapport over de werk gelegenheid in de provincie Noordholland van het districtsbureau voor de Arbeids voorziening wordt medegedeeld, dat de arbeidsmarkt in de afgelopen maanden ge kenmerkt is door de weersomstandigheden. Na het vrij gunstige weer in het vooraf gaande kwartaal, waardoor veel buiten werk ongestoord voortgang kon vinden, zette de langzame stijging van het aanbod door de vermindering van de seizoenwerk gelegenheid zich ook in de maand januari voort. Het aanbod in deze maand nam met ongeveer 700 arbeidskrachten toe. Door de daaropvolgende strenge winterperiode, die gedurende de gehele maand februari voort duurde en vrijwel al het buitenwerk stil legde, vond in februari een verdere stijging van het aanbod plaats (rium 500). Dit in tegenstelling tot andere jaren, waarin het aanbod door het opgang komen van de voorjaarswerkzaamheden in het algemeen eèn geringe daling vertoonde. Na het be ëindigen van de vorst in de maand maart steeg de vraag naar arbeidskrachten weer aanzienlijk, waardoor het aanbod belang rijk afnam (met ongeveer 2.800). Per saldo daalde in het afgelopen kwar taal het aanbod met ongeveer 1.500 ar beidskrachten en wel van 6.327 tot 4.815. In vergelijking met het overeenkomstige kwartaal in 1955 is de afneming van het aanbod dit kwartaal iets groter, ondanks het geringe totaal hetgeen voor een be langrijk deel moet worden toegeschreven aan het feit, dat de weersomstandigheden kanaalarm overheen zal stromen, is voor 1 maart 1956 veel gunstiger waren dan in een derde gedeeltelijk klaar. De vier dui- maart 1955. kers, waaruit het bouwwerk bestaat, zijn 2,5 bij 3,2 meter, de lengte en breedte van de grondduiker zijn respectievelijk 116 en 15 meter. Ten opzichte van maart 1955 daalde het aanbod met bijna 50 percent (van 8.363 tot 4.815), hetgeen een gevolg is van de gunsti ge conjunctuur, waardoor vele krachten in (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft alle, door de regering ingediende voorstellen tot grond wetswijziging zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij drie daarvan, namelijk bij het ontwerp dat de bepaling wil opheffen dat bij uitzending van dienstplichtingen van de landmacht naar Nederland Overzee nog toestemming door een speciale wet nodig is, bij het wetsontwerp inzake de buitenlandse betrekkingen en bij het voor stel, dat het veertiende hoofdstuk schrapt, en onder meer Nieuw Guinea een plaats in de opsomming der bestanddelen van het Koninkrijk toekent, lieten de communisten hun tegen aantekenen. Vóór de stemming legde prof. m r. An erna (A.R.) namens zijn fractie de verklaring af, dat terwijl bij de vorige herziening der Grondwet in 1952, de be slising over de uitbreiding van het aantal leden van de beide Kamers onzuiver was, omdat in het daartoe strekkend voorstel toen tevens andere aangelegenheden waren ingelast (de mogelijkheid van stemover dracht bijvoorbeeld) een deel van zijn Er is een tekort aan funderingsmateriaal voor wegverharding Deze schaarste is ont staan door de toenemende vraag. Waar haalt men gewoonlijk het funderingsma teriaal vandaan? Men baggert het uit de rivieren (grint), men schept het uit de hoogovens (hoogovenslakken) en men haalt het uit het buitenland, dat wel de grootste leverancier is. Men heeft echter naar een goedkoop materiaal gezocht, dat dichtbij huis te krijgen was. Dat materiaal is zand. Zand kan na bevochtiging door stampen of trillen worden verdicht tot een vaste massa. Voorbeelden zijn een zandbed De „stabilisator-trein" aan het werk in de omgeving van Arnhem. onder een oude klinkerbestrating en een bij eb droogvallend strand. Zulk een zand laag wordt bij regen of droog weer spoe dig papperig of mul. Men kan echter het zand stabiel maken door het te binden met asfalt, kunstharsen of cement. Zandstabili- satie met behulp van asfalt vindt al ver scheidene jaren op bescheiden schaal in ons land plaats. Stabilisatie met cement, dat het goedkoopst is, komt vrijwel uitsluitend in het buitenland voor. De Nederlandsche Heidemaatschappij te Als de stabilisator-treinvoorbij is, is de helft van de fundering voor de nieuwe weg gereed. Arnhem heeft nu deze laatste methode in Nederland geïntroduceerd. Dit deed zij in overleg en in samenwerking met het de partement van Landbouw, afdeling cul tuurtechnische dienst en het Rijkswegen- bouwlaboratorium. En thans rijdt buiten Arnhem een gemotoriseerde karavaan rond, die officieel „stabilisator-trein" heet. Als locomotief doet een zware rupstrekker dienst. Deze trekt met een snelheid van anderhalve meter per minuut een stabili satiemachine voort over de vooraf onder profiel gebrachte aardebaan. De machine mengt de juiste hoeveelheid cement, water en zand en verdicht ver volgens het verkregene met behulp van zware stampers tot een compacte massa. Na een verhardingstijd van ruim een week wordt over het dek een asfaltlaag aange bracht, waarna de weg voor het verkeer kan worden opengesteld. De machine is in Engeland uitgedacht. Zij bestaat uit drie eenheden.' de menger met cementspreider en watersproeier, de verdichter en een waterwagen. Tot de sta bilisator-trein behoren voorts een weg schaaf voor het profileren van het zandbed, een zware truck voor het materiaaltrans port, een trilwals voor het verdichten van de aardebaan en het glad afwerken van de gestabiliseerde fundering, een laborato riumwagen, een schaftwagen en een ge reedschapswagen. De Nederlandsche Heidemaatschappij hoopt met deze werkwijze aan te tonen, dat met in Nederland vrij algemeen voor komend materiaal goede wegen kunnen worden gemaakt voor een prijs, die lager is dan die van de gangbare methoden. fractiegenoten toen tegenstemde. Thans, aldus ging de verklaring verder, is een zuivere stemming mogelijk. Wat de uitbrei ding van de Tweede Kamer aangaat wenst de A.R.-fractie haar eigen beslissing te dezer zake te eerbiedigen. Wat de Eerste Kamer betreft voelt zij voor haar uitbrei ding als zodanig weinig sympathie, maar de uitbreiding van de internationale werk zaamheden der Kamer en de wenselijkheid tot de handhaving van de bestaande grond wettelijke verhouding in de Tweede en Eerste Kamer geven voor de Anti-Revolu tionairen de doorslag. Derhalve zullen zij thans allen hun stem aan het ontwerp schenken. Te verwachten valt dat morgen de on dertekening van de herzieningsontwerpen zal plaatsvinden en tevens het besluit tot ontbinding der beide Kamers zal afkomen, met dien verstande dat het wederom ge lijk het nu al sinds vele jaren gebruikelijk is een ontbinding op termijn zal zijn. Dat wil zeggen, dat de ontbinding zal in gaan op twee juli. De verkiezing voor de Tweede Kamer zal geschieden op 13 juni nadat op 8 mei de kandidaatstelling zal hebben plaats gevonden. De verkiezing voor de Eerste Kamer zal plaats vinden op 14 juni na kandidaatstelling voor de Eerste Kamerzetels op 22 mei. Het voor nemen bestaat de tegenwoordige zitting van de Staten Generaal op 30 juni te slui ten. Op 3 juli zal dan de opening van de buitengewone zitting, dat wil zeggen van de zitting van de nieuwgekozen Kamers plaats vinden. Ter vermijding van misver stand zij hieraan toegevoegd dat dat nog de Kamers zijn, bestaande uit respectieve lijk honderd en vijftig leden: eerst zal dan in tweede aanleg in beide Kamers een twee-derde meerderheid bereikt moeten worden voor de verschillende herzienings ontwerpen. Wanneer dat is geschied zal pas daarna de uitbreiding van de Tweede en de Eerste Kamer haar beslag kunnen krijgen. Zondag 22 april is te Amsterdam aan de Piet Heinkade een begin gemaakt met het werk van het doorgraven van de spoorbaan voor de bouw van de IJtunnel. Gedurende een aantal uren waren twee van de sporen opgebroken en kon op het viaduct het eer ste graafwerk geschieden, waarna hulpcon structies, die de baan voorlopig zullen on dersteunen, werden ingebouwd. Vandaag wordt met een grote drijvende bok een proefbelasting uitgevoerd van een stalen funderingspaal, welke hiertoe is in geheid vóór de kop van de Oostelijke Han delskade (westzijde), zulks ter verkrijging van bodemgegevens. Op een congres van het Europees ver bond van pianomakers en -stemmers in Bazel hebben afgevaardigden uit Zwitser land, Duitsland en Nederland zich uitge sproken voor een internationale regeling van hun vakopleiding. Een commissie be staande uit: Karl Jung te Ludwigsburg, A. Haffner te Zürich en W. J. Teunisse te Amsterdam zal zo spoedig mogelijk een ontwerp-regeling daartoe opstellen. Men wil ook overgaan tot de uitgifte van een beroepskaart voor vakgenoten die over een redelijke mate van vakbekwaamheid be schikken. Als president werd herkozen A. F. Span broek te Den Haag. DJAKARTA (ANP) De secretaris generaal van het Indonesische ministerie van Verbindingen, heeft medegedeeld, dat hij een voorstander is van het nationali seren zonder enige vergoeding van de spoorwegen in Indonesië, die Nederlands bezit 'zijn. Dit zou ten uitvoer gebracht worden met het opheffen van de Neder lands-Indonesische overeenkomsten. „Tot dusver hebben de pogingen om deze spoor wegen te nationaliseren geen resultaat op geleverd, omdat de Nederlanders te hoge prijzen vragen voor verouderd materiaal. De Indonesische regering betaalt jaarlijks 5 miljoen gulden voor het gebruik van dit materiaal door de staatsspoorwegen, zo zei hij. De directie der zustermaatschappijen in Nederland verklaarde desgevraagd dat zij niet vijf miljoen gulden als vergoeding ontvangen, doch 5,6 miljoen rupiah. OQOOOÖOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOCOOOOOOCOCCCC 1 x Er zijn bij alle arbeidsbureaus aanbod- I cijfers, die geenszins op werkloosheid duiden maar slechts op een kort tussen- 8 stadium van de ene naar de andere betrekking. Bij de huidige toestand van 8: de arbeidsmarkt ziet men dat verschijn- i sel ook erg veel: men wordt kieskeuriger :J en is onmiddellijk bereid om te veran- o deren indien de werkgever misschien '8 eens ergens in teleurstelt of indien een 8 ander grotere perspectieven voorscho- 8 telt. Ook dat weggaan is echter een '6 zaak van beleid, zoals het volgende 8 simpele zinnetje in het kwartaalrapport 8 aantoont: „In de maand januari nam het aanbod nog een weinig toe, mede 8 door het grotere personeelsverloop, dat na de uitkering van tantièmes en grati- ficaties in december optrad". 8 xxxxxxxxx)c)00000000000000cxxxxxxxxx3000000000000c00c00c00 een blijvende werkkring konden worden geplaatst en vele seizoenwerklozen in de afgelopen winterperiode in niet seizoen- matige bedrijven werk vonden. De stijging van het aantal openstaande aanvragen deed zich in hoofdzaak in de maand maart voor. Na de vorstperiode ont plooide zich in nagenoeg alle bedrijfstak ken een grote activiteit, hetgeen resulteer de in een grote vraag naar arbeidskrachten. De vraag naar mannelijke arbeidskrachten nam dit kwartaal toe van 7.192 tot 8.703. De belangrijkste wijzigingen in het aanbod deden zich gedurende dit kwartaal uiter aard voor in die bedrijfsklassen, die sterk afhankelijk zijn van de weersomstandighe den. Met name dienen hier de bedrijfsklas sen bouwnijverheid en landbouw genoemd te worden. In de bouwnijverheid ontstond na de vorstperiode, waardoor de werk zaamheden op vrijwel alle bouwwerken werden gestaakt, een grote activiteit. Naast de hervatting van de stopgezette werkzaamheden werd met diverse nieuwe objecten begonnen. Met de komst van het voorjaar nam ook de bedrijvigheid in nagenoeg alle overige bedrijfsklassen in meerdere of mindere mate toe, waardoor dê werkloosheid in deze bedrijfsklassen een grotere of kleinere da ling vertoonde. Bij de beroepsgroep kantoorpersoneel speelde de vraag naar tijdelijke krachten voor de woningtelling een niet onbelang rijke rol. Vele administratieve krachten ook ouderen konden worden tewerkge steld. Het totaal aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten daalde in het eerste kwartaal van 901 tot 734. In tegenstelling tot het aanbod van manlijke werkkrachten nam dit in veel geringer mate af. Het totaal aanbod daalde in Haarlem sinds ultimo december van 1.039 tot 834, in de Haarlemmermeer van 229 tot 129, in Zandvoort van 104 tot 101, in IJmuiden van 167 tot 122 en in Beverwijk van 151 tot 126. Het aantal openstaande aanvragen om werkkrachten kwam in dezelfde perio de in Haarlem van 856 tot 1023, in de Haarlemmermeer van 188 op 158, in Zand voort van 29 op 54, in IJmuiden van 250 op 678 en in Beverwijk van 102 op 99. „Gouden tulpen" naar Frankrijk Ver na het middernachtelijk uur zijn maandagnacht de uitslagen bekend ge maakt van het internationale kapconcours om de „gouden tulpen", dat zondag en maandag voor de eerste maal door de Ne derlandse bond van technische clubs voor het kappersbedrijf in Bellevue te Amster dam is gehouden en waaraan ongeveer 150 dames- en herenkappers uit België, Duits land, Oostenrijk, Engeland, Frankrijk, De nemarken en Nederland hebben deelgeno men. De „gouden tulpen" zowel bij de dames als bij de herenkappers kwamen voor een jaar in het bezit van Fransen. Bij de dameskappers behaalde de heer Y. Lavigne de hoogste eer met 521 punt. voor het dag kapsel en het avondkapsel, gevolgd door een fantasiekapsel. De Franse herenkapper M. Mattiuzzo won met 216 pnt. de gouden tulp bij de herenkappers. Maandagavond heeft het talrijke publiek kunnen genieten van de fantasieën van de deelnemers, toen die naar eigen smaak op de eerder op de dag vervaardigde avond kapsels soms ware bouwwerken gingen op stellen. Een der modellen torste na afloop een Griekse tempel met zwaan op het hoofd. Een ander droeg een afgeknotte boomstam op het haar en een derde een olympische toorts. Het tijdschrift Fortune, dat te New York verschijnt, verhaalt de succesvolle carrière van een Nederlandse emigrant, J. van Rijn, in 1940 naar Amerika gekomen en thans eigenaar van een onderneming, die 2'/2 miljoen dollar omzet per jaar maakt. De heer Van Rijn, electronen-expert, begon in 1949 in een oude schuur van zijn boerderij en bezit nu de ,,Rotron"-fabriek, die apparaten vervaardigd voor het afkoe len van radio-zendlampen en meetappara ten voor de snelheid van vloeistoffen. De heer Van Rijn is in 1926 in Delft afge studeerd. Hij kwam in 1937 bij Philips en vluchtte in 1940 voor de Duitse inval. (U.P.). EASTBOURNE (Reuter) De afge vaardigden van de Britse vakbond van me taalbewerkers, die 950.000 leden telt, heb ben een aanzienlijke loonsverhoging ge- eist voor drie miljoen arbeiders in de Brit se machine- en scheepsbouwbedrijven. Zij gaan hiermee rechtstreeks in tegen het ver zoek van de regering tot matiging in de looneisen van werknemers. De gevraagde looneisen komen neer op een bedrag van anderhalf miljard gulden per jaar. Nog geen twee maanden geleden hebben deze arbeiders loonsverhogingen ontvangen tot een bedrag van zeven honderd miljoen gul den. Het bestuur van het algemene Britse vakverbond (Trade Union Congress) is in Londen bijeengekomen teneinde zijn stand punt te bepalen tegenover de nieuwe be groting. De leiders der vakbeweging heb ben de minister van Financiën, Butler, reeds gewaarschuwd, dat zij nieuwe loon eisen niet zouden kunnen tegenhouden als de kosten van levensonderhoud blijven stijgen.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 19