ORTH 75 Gelijke kansen voor iedereen K77 SNELPON Gedecideerde zege Black Pirates op The Typhoons ƒ39.50 TIRKSTH Smyslov alleen aan de top na het uitspelen van afgebroken partijen BOEBOEMA OP li Tante Aggie houdt vol Old Boys kampioen in derde klasse DR. W. PREES OVER: Vier sprekers op platformvergadering van de Partij van de Arbeid VRIJDAG 27 APRIL 1956 DE BASKETBALCOMPETITIE SPORTCOMBINATIE f 49.50 DAMESREGENMANTEL HEREN-REGENJAS ITALIAANS MODEL DE LEEUWEN Rome-Napels-Rome Sport in 't kort HET KANDIDATEN-SCHAAKTOERNOOI De Ronde van Spanje Geen fusie tussen PEC en Zwolse Boys Eindstanden derde klasse volleybalcompetitie HVS naar Utrecht Kampioenschap van Haarlem kader 38/2 Prins Bernhard opende tankwerkplaats Amersfoort Cam E©JrJ fu5 in kwaliteit vooraan cf FEUILLETON^ door Doris Miles Disney Oost-Duitsland boycot de Jaarbeurs van Hannover Deense zeelui werken weer Het was voor vele Haarlemse basketballers donderdag een belangrijke competitie-avond. Behalve de voorronde-wedstrijden tussen de Haarlemse heren-districtsklasseteams stonden ook talrijke beslissingswedstrijden op het programma. De grootste verrassing was zonder twijfel de gedecideerde overwinning van Black Pirates tegen het team van The Typhoons (3526) en het ziet er dan ook naar uit dat de Haarlemse kampioen Black Pirates in deze wedstrijden van distiictsklassers kans zal zien de officieuse kampioenstitel van het Haarlemse basketbaldistrict te prolongeren. Beide ploegen hebben zoals verwacht fel gestreden voor de overwinning en het was dan ook jammer dat deze felheid dikwijls kleine incidenten ten gevolge had, zonder dat dit tot minder aangename gevolgen leidde. Het zag er overigens in het begin zeker niet naar uit dat de Pirates de overwinning zou den behalen, want reeds na enkele Typhoons- aanvallen slaagden Hooyveld en Van Elk er in hun team de leiding te geven (40). De Haarlemse kampioensploeg liet zich hierdoor echter niet ontmoedigen en nadat Knol en Kaart de partijen weer op gelijke voet hadden gebracht, main de Pirates-ploeg zelfs een kleine voorsprong, welke tot de rust behouden bleef (1812). Verdiende zege Ook na de rust bleef Black Pirates domi neren en dank zij vooral de in deze wedstrijd uiterst gevaarlijke Kaart kon het team steeds de leiding behouden. De Typhoons-ploeg kreeg door de felheid, waarmede de Pirates hun voorsprong verdedigden, geen kans in het normale spel te komen, zodat het einde van deze wedstrijd kwam met een volkomen verdiende 3526 overwinning van de Haar lemse kampioensploeg Black Pirates. In de ontmoeting tegen Antilopen her stelde de Typhoonsploeg zich volledig en hoewel beide ploegen in deze ontmoeting niet in de sterkste opstellingen uitkwamen en van de gelegenheid gebruik maakten om enkele jongere spelers te proberen, werd het een zeer aantrekkelijke wedstrijd, met bij vlagen zelfs uitstekend spel. Reedis bij het ingaan van de rust had Ty phoons een 25—14 voorsprong genomen, welke voorsprong zelfs kort na de hervat ting werd verhoogd tot een onbereikbare 4222 voorsprong. Hoewel Antilopen alles in het werk stelde om de bakens te verzetten, slaagde het team hierin niet. Ofschoon voor al Veenenbos enkele fraaie kansen even fraai kon afwerken, konden ook de 1 Ty- phoons-aanvallers steeds weer scoren, zodat het einde kwam met een grote 59—36 over winning van The Typhoons. Beslissingsmatch In de tweede klasse heren was een beslis singswedstrijd tussen Rapiditas '31 en IHJ 2 noodzakelijk om uit ie maken, welk team een degradatieweds' id zou moeten spelen tegen de kampioen van de derde klasse B, het Santipoortse ZBVS reserve-team. Hoewel de Rapiditas-ploeg uitstekende winstkansen kreeg en vooral in de uitste kend spelende De Wolf een grote troef had, werden de vele fraaie kansen dikwijls op onbegrijpelijke wijze gemist. Het was dan ook niet te verwonderen dat de IHJ'ers dankbaar gebruik maakten van dit falen en alsnog een niet geheel verdiende en zeker geflatteerde 3632 overwinning uit het vuur sleepten. In de derde klasse A kwam de kampioens titel in de belangrijke laatste competitie wedstrijd Old BoysSportclub Haarlem 2 terecht bij de Old Boys. Nadat de rust reeds met een kleine 1713 voorsprong was inge gaan, werd de tegenstand van de Sport club, vooral door het uitvallen van Beuge ling, geheel gebroken en de uitstekend op schot zijnde Kwakkestijn (17 pnt.) kon de Boys een grote en volkomen verdiende 3322 overwinning bezorgen. Twee kampioenen Ook voor de dames waren enkele belang rijke wedstrijden vastgesteld, waarin zelfs twee kampioenen te voorschijn kwamen. In de tweede klasse kwamen ook dit jaar weer HOC 2 en White Stars 2 in een beslissende ADVERTENTIE DEZE WEEK BIEDEN WIJ U OTTOMAN irregulair t.m. m. 52 f 29.75 irregulair, nu GEN. CRONJéSTR. 59 - HAARLEM-N. hoek Kloosterstraat. wedstrijd tegen elkaar binnen de lijnen. Ondanks het feit dat de rust met een kleine 84 voorsprong van HOC inging, slaagden de Stars er in de tweede helft in dankbaar gebruik te maken van een inzinking in de HOC-gelederen en een 2015 zege te beha len, zodat de Stars thans in de derde beslis sende ontmoeting eindelijk succes hebben geboekt. De Tramvogelsdames speelden dit seizoen in de 3de klasse uitstekend en slaagden er in een beslissingswedstrijd tegen Typhoons 2 te forceren. In deze belangrijke ontmoeting ble ken de Tramvogelsdames echter nog iets te kort te schieten aan techniek, zodat de Ty- phoons-damesploeg een verdiende en over tuigende 2716 overwinning behaalde. De uitslagen waren: Dames: Typhoons 2—Tramvogels 27—16 (Typhoon® kamp.); HOC 2White Stars 2 15—20 (Wh. Stars kamp.). Heren: Black Pirates—Typhoons 35—26; TyphoonsAntilopen 5936; SC Haarlem 2 —Old Boys 22—33; Rapiditas '31—IHJ 2 3236; Antilopen 2Wh. Stars 2 2723. Ook de tweede etappe .vao de wielerwed strijd RomeNapels—Rome was in delen ge splitst. Het eerste deel liep van Perugia naar Term over een afstand van 96 km. Winnaar werd de Italiaan Magni in 2 uur 32 min. 42 sec. Zijn gemiddelde snelheid bedroeg 37.718 km. per uur. Op de tweede plaats legde de Belg Derijcke beslag en na hem volgden Guido Messina (It.), Ockers (Belg! en Monti (It.) Allen lieten dezelfde tijd als de win naar noteren. Het tweede stuk, van Terni naar Aquila over 97,6 km., eindigde in een zege voor Messina. Hij legde de afstand in 3 uur 5 min. 16 sec. af met een gemiddelde snelheid van 31,602 km. per uur. Stan Ockers, Albani (It.) Fantini (It.) en Maule (It.) werden respec tievelijk tweede, derde, vierde en vijfde in dezelfde tijd als Massina. Het derde deel, een Australische achtervolging over 4,5 km. achter motoren, werd geannuleerd wegens de hevige regenval. Na de tweede etappe luidt het algemeen klassement; 1. Ockers (Belg) 10 uur 58 min, 36 sec.; 2. Derijcke (Belg) 11.00.01; 3. Gaul (Lux.) 11.00.27; 4. Monti (It.) 11.00.58 5. Maule (It.) 11.01.24. ENGELSE LEAGUE. Dank zij de 2—1 overwinning op Millwall is Leyton Orient zeker van de promotie naar de tweede klasse in de Engelse league. ADVERTENTIE sma Ite/ijk verpakt, smakelijk gegeten Friese beschuit FABRIEKEN TE LEEUWARDEN Twee van de zes afgebroken partijen uit de 15de en 16de ronde van het kandidaten- schaaktoernooi werden niet hervat. Pilnik gaf zijn partij tegen Petrosjan remise, omdat de analyse hem er van had overtuigd, dat zijn voordeel net niet groot genoeg was voor de winst en Filip gaf zich gewonnen tegen Panno. Dit laatste was wel enigszins verras send. De Tsjech stond weliswaar een pion achter, maar gezien de aanwezigheid van ongelijke lopers had men verwacht dat Filip een poging zou doen om de partij te redden. Een belangrijke afgebroken partij was die tussen Bromstem en Gelier uit de 15de ronde. De eerstgenoemde bezat hier een gezonde pluspion, die hij met vaardige hand tot de beslissende troef deed uitgroeien. Toen Gel- Ier op de 56ste zet verlies van een tweede pion niet meer kon verhinderen gaf hij zich gewonnen, waardoor Bronstein plotseling weer tot de kanshebbers ging behoren. Spassky kon tegen Szabo niet verder dan tot remise komen, wat voor hem een grote teleurstelling moet hebben betekend. De jonge Boris stond n.l. in de onderbroken stelling zeer goed. Hij bracht het ook tot winst van een pion maar in het toreneind- spel kon de Hongaar door de mazen van het net glippen. Op de 59ste zet deeed Spassky daarop het voorstel tot remise. Ook remise Spassky heeft ook in zijn afgebroken partij tegen Geiler een geduchte tegenslag moéten incasseren. Het bleek dat hij tri et de beste zet had afgegeven en dat hij zich als gevolg daarvan reeds op de 43st.e zet met remise moest tevreden stellen. Het slot van de partij GeilerSpassky uit de 16e ronde was. De afgebroken stelling luidde: Wit (Geiler): Kf3, Tel, Lh4. Pionnen a3, e6 en h2. Zwart (Spassky) Kf8, Td2, Fb2, pionnen a7, b6, c5 en h7. Er volgde 41. - - - Td2xh2? Beter was 41.- - -, Td6 hoewel ook dan wits vrijpion een sterke troef is na 42. Tel. Pd3; 43. Te4 enz. 42. Lh4g5 h7h6: 43. Lg5—f4 Remise op voorstel van Spassky. Zwart moet 43. - - -, Tf2 44. Kxf2, Pd3 45. Kf3, Pxcl; 46. Lxcl, Ke7 spelen, want andere torenzetten zijn met het oog on 44, Ld6 gevolgd door 45. Tgl niet mogelijk. BronsteinGeiler Het vervolg van de partij BronsteinGei ler uit de 15de ronde was: Wit (Bronstein): Kgl. Dh4, Tel en c2, Pc6, pionnen b2, d4, f3 en g2. Zwart (Geiler): Kg8, Dg7, Te8 en f8, Ld6, pionnen b5, f4 en h6. Er volgde: 41. Dh4h5 Dg7g5 Gezien de dreigingen 42. Dd5 -f en 42. Dxb5, practisch gedwongen. 42. Dh5xg5 h6xg5; 43. Kglf2 Dit eindspel is voor Bronstein slechts "en kwestie va-n techniek. 43 ,Te8e3; 44. Tel—el Te3xel; 45. Kf2xel Kg8—f7; 46. Tc2—e2 Houdt de zwarte koning op een afstand. 46. - - Tf8—a8; 47. Kei— d2 Ta3—al; 48. Kd2c2 Tal— a4: 49. Kc2—d3 Ta4—c4; 50. Pc6e5 Ld6xe5; 51. Te2x,5 Tc4—b4; 52. Te5xg5 Het eenvoudigst. 52.Kf7—f6; 53. Tg5—c5 Tb4xb2; 54. Kd3e4 b5b4; 55. Tc5—b5 Tb2xg2; 56. Tb5xb4. Zwart gaf het op. Hij blijft zonder meer twee pionnen achter. Alleen de leiding Door zijn afgebroken partij uit de 16de I ronde tegen Bronstein op de 57ste zet te winnen heeft Smyslov weer alleen de leiding genomen. Met nog twee ronden te spelen is de voorsprong van een half punt op Keres van grote, waarschijnlijk zelfs beslissende betekenis. Dit te meer omdat Smyslov's resterende programma (wit tegen Pilnik en zwart tegen Spassky) iets lichter is dan dat van zjjn grootste concurrent (wit tegen Filip en zwart tegen Petrosjan). De pluspion, die Smyslov in zijn partij tegen Bronstein had, werd door hem op krachtige wijze uitgebuit. Eerst drong hij met zijn torens de zwarte stelling binnen. Bron stein kwam daardoor in grote tijdnood, deed juist in de laatste seconde zijn laatste zet, maar moest na het antwoord van Smyslov de strijd staken. Na het uitspelen van de afgebroken par tijen luidt de stand na de zestiende ronde; 1. Smyslov 10 pnt.; 2. Keres 914 pnt.; 3. Gelier 9 pnt.; 4, 5. en 6. Bronstein. Spassky, Pe trosjan 8L pnt.; 7. Szabo 8 pnt.; 8. Panno 7 pnt.; 9. Filip 6'.4 pnt.; 10. Pilrjik 414 pnt. De eerste etappe van de Ronde van Spanje, van Bilbao naar Santander over 203 km., is in een overwinning voor de Belg Van Steen bergen geëindigd. Hij legde de afstand in 5 uur 47 min. 26 sec. af. Op de tweede, derde en vierde plaats volgden Poblet (Sp.), Bover (Sp.) en Iturat (Sp.). Daarna kwam het grote peloton van 49 renners binnen. Allen noteer den dezelfde tijd als Van Steenbergen. In zijn algemene ledenvergadering heeft PEC donderdagavond besloten te blijven spelen in de semi-profafdeling. Voor een fusie met Zwolse Boys waren weinig voor standers. zodat hiermede het voorstel van Zwolse Boys tot een samengaan van beide Cl li1- - T' 3e kl. A dames: 3e kl. A heren: Velox 4 14 22 Boru 14 25 Santpoort 14 21 OVRA 2 14 24 HBC 3 14 16 BWT 14 22 SSO 2 14 16 Rap. 3 14 14 Glos 3 14 13 Velox 3 14 9 OG 2 14 13 Gios 3 14 6 Sizo 2 14 7 Haarlem 8 14 6 Raeckse 6 14 4 WIK 2 14 6 3e kl. B heren: 3e kl. B dames: Ready 2 14 22 Blinkert 2 12 22 VVSH 14 20 Gios 2 12 20 Spaarnestad 14 16 OVRA 2 12 12 OG 14 15 Raeckse 5 12 11 OSS 14 15 Haarlem 4 12 9 WIK 14 12 AW 2 12 5 Gios 2 14 7 Velox 5 12 5 OVRA 3 14 5 3e kl. C heren: 3e kl. C dames: Sizo 14 24 HBC 12 23 Santpoort 2 14 22 Sizo 12 20 PWN 2 14 15 MHBS 2 12 15 AW 14 13 WH 12 12 Blinkert 3 14 13 Haarlem 3 12 10 Spaarnestad 2 14 10 Raeckse 7 12 4 Ready 14 8 Gios 4 12 0 WIK 3 14 5 Zaterdag wordt in Utrecht een begin ge maakt met de promotiewedstrijden voor de gewestelijke hoofdklasse. Voor de Haar lemse kampioen HVS staan drie wedstrijden op het programma, n.l. tegen de degradatie- camdidaat OVC uit Den Haag, de kampioen van Amsterdam, Forto en tegen Rotterdam- Zuid. Op 19 mei vinden de twee overige wedstrijden plaats; tegen de nu nog onbe kende kampioen van het district Den Haag en tegen Wilhelmina uit Amersfoort. Deze wedstrijden worden in Haarlem gespeeld in de Van der Leijschool aan de Eksterstraat. Vanavond beginnen in restaurant Die Raeckse in Haarlem de biljartwedstrijden om het kampioenschap van Haarlem tweede klasse kader 38/2. De deelnemers zijn P. Dickman (DES), J. Doves (Vriendenkring), R. van Lunenburg ('t Centrum) en J. Witte- koek (Hof van Holland). De wedstrijden worden zaterdag en zondag voortgezet. Van daag en morgen wordt gespeeld om half acht en half tien, zondag om half zeven en half negen. De wedstrijden staan onder leiding van het bestuur van het district Haarlem van de KNBB. Prins Bernhard heeft de tankwerkplaats Amersfoort officieel geopend. Klokslag twee uur reed de auto van de Prins over de tankbaan. Luitenant-generaal F. H. W. C. J. van Dun en de commandant van de lankwerkplaats luitenant-kolonel G. van Amstel, begroetten de Prins. Even later opende de Prins door het in werking stel len van een zoemer de tankwerkplaats. Met enorme kracht verbrak de tank KX 10-30 de camouflagejaloezie, die de toegang tot de werkplaatsen versperde. Op het harde beton kwam het gevaarte met een schurend geluid tot stilstand. De Prins begaf zich daarop, vergezeld door onder anderen luitenant-kolonel G. van Amstel in de fabriekshal. Het werk ging normaal door. Bijzonder veel belang stelde Prins Bernhard in het werkstuk van sergeant-majoor W. van den Beek, een ingenieuze kabeltank, die hij bij wijze van hobby heeft geconstrueerd. De Prins feli citeerde sergeant-majoor Van den Beek met het bereikte resultaat. Vervolgens zag de Prins toe hoe een 50- tons tank door een logge kraan van een oplegger werd omhoog gehesen en keurig op twee lorries met hydraulische veren werd gezet. ADVERTENTIE Tegen de avond waren Boeboema en Joep al goede maatjes met elkaar. „Ja, nu moét je gaan slapen.'", zei Joep. „Het is kinderbedtijd!" Hij bracht Boeboema naar de kooi, waarin hij altijd sliep, legde hem erin en stopte hem, zorgzaam in. „Slaap maar lekker en wees gerust, Boeboema", zei hij. „We zullen wel zorgen, dat je weer bij je moeder terug komt!" CIGARETTES de meest gerookte Amerikaan! 4 •S&i-xi-.;v««<uAz.. •-A,. De federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid belegde donderdagavond in het Concertgebouw een openbare platformvergadering, waarbij het woord werd gevoerd door onze minister-president en lijstaanvoerder van de Partij van de Arbeid, dr. W. D r e e s, door mr. Wiebe Glastra van de Protestants Christelijke Werkgemeen schap in die partij, door mr. Th. J. A. M. van Lier van de Rooms-Katholieke Werkgemeenschap en door de heer W. F. van Tilburg, secretaris van het Ne derlands Verbond van Vakverenigingen. Dr. Drees vergeleek de periode van tien jaar geleden, toen de partij van de Arbeid werd opgericht, met de tegenwoordige tijd, waarbij hij met vreugde kon constateren dat er in deze tien jaar veel bereikt is, niet in het minste dank zij de inspanningen van de Partij van de Arbeid, waar mensen van verschillende levensbeschouwingen elkaar hadden gevonden niet handhaving van hun eigen beginselen. Sinds haar oprichting heeft de partij ge»n ministeriële verantwoordelijkheid ge schuwd en zij gaf vaak leiding, waar nieuwe gedachten en methoden ontwikkeld moesten worden. De Nederlandse politieke verhoudingen maakten het echter onmo gelijk dat er één partij onbeperkt kan re geren, zodat samenwerking met andere partijen geboden is. Met deze samenwer king is er na 1945 door hard werken iets bereikt: van schaarste zijn wé via herstel tot welvaart gekomen. Ondanks deze bevredigende gang van zaken ontbreekt er echter nog veel; zo is er onder meer het probleem van de woning nood en van het loon-, prijs- en huurbe leid, Het is echter voor de enkeling niet mogelijk voor al deze vraagstukken een oplossing te vinden: alleen door gezamen lijke inspanning is er iets te bereiken en het is juist daarom dat in onze gemeen schap de zwaarste lasten moeten komen te liggen op de sterkste schouders. Dr. Drees noemde als enige wensen, waar de socialisten voor vechten en gevochten heb ben: de werkzekerheid, de wettelijke werk loosheidsverzekering, de regeling voor de oudedagverzorginig en een rechtvaardige verdeling van het nationaal inkomen. Door een verlaging van de winstbelasting zou op dit laatste gebied eerder iets scheefge trokken dan rechtvaardigheid betracht worden, aldus des spreker. „Velen noemen ons om dieze desiderata materialistisch. Maar hebben wij al niet lang gepleit óók voor een geestelijke en culturele ontwik keling? En nemen andere politieke partijen ook niet langzamerhand onze „materialis tische" wensen in hun programma's over?" zo vroeg dr. Drees zich af. Een belangrijk onderdeel van de socialistische politiek is dan ook het streven naar de vorming van gelijke kansen voor iedereen, waarbij de ontwikkelingskansen van het individu eer der moeten afhangen van de persoonlijke capaciteiten dan van de portemonnaie van de ouders. Het belangrijkste van alles was echter, volgens de spreker, dat de verwezenlijking van deze verlangens plaats vindt langs de mocratische weg, waarbij de vrijheid van meningsuiting te allen tijde moet blijven bestaan. De taak van de socialisten is: de realisatie van sociale rechtvaardigheid binnen de de mocratie, zoals wij die kennen. En voor deze hoge idealen en tevens voor de be hartiging van de belangen van grote groe pen mensen, riep dr. Drees aan het slot van zijn betoog de strijdvaardigheid van ieder van de aanwezigen op. Persoonlijk getuigenis Vervolgens sprak mr. Wiebe Glastra een persoonlijk getuigenis uit, waarbij hij naar voren bracht, waarom hij zich bij de Partij van de Arbeid heeft aangesloten en waar bij hij deze partij niet een doel op zich zelf maar een weg tot de verwezenlijking van bepaalde idealen noemde. In die partij be staat geen gescheidenheid, maar wel ver scheidenheid, aldus de spreker, die zich kantte tegen de opvatting van de confes sionele partijen, volgens welke een mense lijke politiek met God vereenzelvigd wordt. Het verwijt aan de Partij van de Arbeid dat zij aan de verzuiling meewerkt door het oprichten van werkgemeenschappen, noemde hij onjuist: deze werkgemeen schappen vormen een integrerend deel van de partij. Sociale rechtvaardigheid Na de pauze sprak mr. Th. J. A. M. van Lier, die als lid van de Rooms-katholieke ADVERTENTIE 8) Toen de politie zich meldde, had1 ze zich echter weer in de hand. Kate had haar een kopje koffie gegeven en ze voelde zich thans veel rustiger. Er hield een politie auto stil voor het huis, waaruit twee poli tiemannen stapten. Nadat ze het lijk hadden bekeken, ging één van hen met het hoofd bureau telefoneren en tenslotte zaten ze beiden met Kate en Aggie te praten in de ruime, zonnige woonkeuken, waar niets in verband scheen te staan met een der gelijk afschuwelijk voorval. Aggie bracht verslag uit: ze had toevallig uit het raam naar beneden gekeken en toen die vrese lijke ontdekking gedaan. Kate zei, dat er geen twijfel mogelijk was; dit was meneer Lovejoy, Richard Lovejoy. Behalve zijn naam konden de beide zus ters echter weinig over hem vertellen. Ter wijl één van de politiemannen buiten bij het lijk bleef, liet de andere zich door Ag gie naar boven begeleiden om meneer Lo- vejoy's kamer te bekijken. Zijn oog viel onmiddellijk op het niet gebruikte, maar wel ietwat verkreukelde bed. „Zag dat er zo uit, toen u hier kwam?" vroeg hij. „Ja, ik raakte het niet aan," antwoordde Aggie. „Ik wilde het raam gaan sluiten en toen...." Ze huiverde zenuwachtig. De politieman liep naar het raam en be keek dit. Hij raakte echter niets aan. Het raam stond nog steeds open en de gordijnen woeien naar buiten. Aggie wilde het slui ten, maar hij weerhield haar. „Als u het niet erg vindt, juffrouw, laten we dan ner gens aankomen en alles precies in dezelfde toestand laten, totdat er iemand van het hoofdbureau is gearriveerd," zei hij. Een dikke rechercheur in burger had de leiding van een groepje politiemannen, dat enkele ogenblikken later aankwam. Hij stelde zich voor als rechercheur Birdsall en wilde onmiddellijk het lijk zien, en de ka mer boven. Toen hij na enige tijd weer beneden kwam, zei hij tot Kate en Aggie: „Wilt u mij nu eens uitgebreid vertellen, wat u hiervan weet?" Opnieuw vertelden ze hun verhaal. Bird sall .voelde Aggie behoorlijk aan de tand ten aaijzien van het niet beslapen bed. Ook wilde hij weten, wanneer ze Richarl Love joy voor het laatst in leven had gezien. Tenslotte wist hij haar de verklaring te ontfutselen, dat het slachtoffer de vorige avond wel een beetje te veel had gedron ken. „Wel wat meer dan een beetje,hè?" zei de inspecteur op minachtende toon. „O nee, helemaal niet! En paar druppels te veel, zou ik zeggen," antwoordde Aggie afwijzend. De politieman kon wel wat eerbiediger zijn ten aanzien van die arme meneer Lo vejoy „Naar zijn bed te oordelen, moet hij stomdronken zijn geweest," merkte deze op. „Hij was zelfs niet meer in staat zich uit te kleden. Hij liet zich met kleren en al boven op zijn bed vallen." Aggie, die de rechercheur hoe langer hoe onsympathieker begon te vinden, ant woordde fel: „Meneer Lovejoy gedlroeg zich keurig, 'toen hij gisteravond thuis kwam. Hij sprak heel vriendelijk en be- jeefd met mij en liep rustig de twee trap pen op naar zijn kamer. Hij sprak niet op ongewoon luide toon en struikelde niet op de trap. Hij vertelde me, dat hij zich zo moe voelde, dat hij zijn ogen niet open kon houden. Dat zal ook wel de reden zijn geweest, dat hij niet de moeite nam zich uit te kleden." Aggie zette haar verklaring kracht bii door nadrukkelijke hoofdknikjes. Het vervelende was, dat hij haar mede delingen niet au serieux nam. Hij bleef maar doorpraten over meneer Lovejoy's dronkenschap. Toen ze hem vertelde over de voetstappen, die ze had gehoord, toonde hij weinig belangstelling. Hij vroeg alleen, hoe laat dat was geweest. Ze stelden hierna gezamenlijk vast, dat het niet voor drie uur geweest kon zijn, dat meneer Lovejoy, al of niet dronken, van zijn bed was opgestaan en uit het raam was gevallen. Overal in huis waren thans politieman nen bezig. Er werden foto's van het slacht- Werkgemeenschap een paralel trok met de K.V.P., waarbij hij tot de conclusie kwam dat deze katholieke partij op het stuk van sociale zekerheid wel met de partij van de Arbeid kon meegaan, maar op het gebied' van de verdeling van welvaart een bepaald conservatief standpunt inneemt, dat nog versterkt iis, sinds de heer Weiter weer in deze partij is teruggekeerd. Deze stelling werd toegelicht door aanhalingen van het geen leidende f'guren uit de K.V.P. nu en in het verleden uitgesproken hadden. Veel maatregelen voor het bevorderen van so ciale rechtvaardigheid zijn afgestuit op tegenstand van de confessionele partijen en daarom was de plaats van iedereen, die voor vernieuwing was, in de Partij van de Arbeid. Loonbeleid Als laatste spreker behandelde de heer W. F. van Tilburg uitvoerig het loon-, prijs- en huurbeleid van na de oorlog, waarbij hij wees op de toenemende bezorgdheid van de rechtse kringen over de looneisen van de vakverenigingen. Looneisen, die naar zijn mening gerechtvaardigd waren, aan gezien het beleid van minister Zijlstra niet voor een verlaging van de prijzen heeft kunnen zorgen. Ook meende de heer Van Tilburg dat de verwezenlijking van der gelijke looneisen het economisch leven van Nederland niet in gevaar zouden brengen. „Toen het erom ging de armoede te verdelen", aldus de spreker, „waren de werkgevers wel bereid de offers van de arbeiders te accepteren, maar nu het gaat om een verdeling van de welvaart, weige ren ze om met de werknemers in overleg te treden". Er wordt van zekere kanten naar gestreefd de vooroorlogse bezits- en inkom stenverhoudingen te herstellen en het is daartegen dat een socialistische politiek zich moet richten. Wethouder W. F. Happé, die ook de ver gadering geopend had, sloot hierna de bij eenkomst met een kort opwekkingswoord tot de aanwezigen op de komende verkie zingen. Dr. Drees en mr. Glastra hielden hun toespraken ook op een platform verga dering van de federatie Velsen, waar ook het lid van de Tweede Kamer J. d e K a d t en het lid van de Haarlemse gemeenteraad mevrouw M. vanderWal 1D u y v e n- d a k het woord voerden. De Oostduitse autoriteiten zijn een boy cotactie begonnen tegen de grote industrie jaarbeurs, die zondag in Hannover zal wor den geopend. Oostduit.sers kunnen kaarten voor die jaarbeurs alleen krijgen bij de Oostberlijnse „Kamer voor de buitenlandse handel" en dan nog alleen met speciale toestemming. Zonder een officiële jaar- beurskaart kan men geen gebruik kunnen maken van de goedkope reistarieven. Ver moedelijk zullen er geen extra treinen uit Oost-Duitsland naar Hannover rijden. Op de Oostduitse spoorwegstations in de gehele oostzone zijn alle aanplakbiljetten van de jaarbeurs verwijderd. Het versprei den van folders en ander propaganda materiaal is door het Oostduitse ministerie voor Verkeer verboden. KOPENHAGEN (Reuter) De Deense zeeliedenbond heeft besloten zijn staking te beëindigen. Vorige week vrijdag is de staking, die zes weken heeft geduurd, on wettig verklaard door het hof van arbi trage, nadat een week daarvoor het parle ment een anti-stakingswet had aangeno men, waarin de voorstellen tot loonsver hoging van een officiële bemiddelaar voor een aantal industrieën binend werden ver klaard. offer genomen alsook van zijn kamer. De dokter gaf tenslotte toestemming om het'lijk te vervoeren. Er kwam een baar om hem weg te dragen. Kate en Agigie werden uit de achterkamer op de tweede verdieping ge weerd. Het was daar één en al bedrijvig heid. De jonge rechercheur Dennis Callaham vond precies zoals Aggie voorheen het volkomen ontbreken van persoonlijk? voorwerpen zeer merkwaardig. Een man, die geen enkel voorwerp, dJt aan zijn ver leden herinnert, in zijn bezit had, moest wei iets te verbergen hebbenOf had hij nooit ergens wortel geschoten? In de laden zan het bureau vond Dennis alleen wat ver gieten ondergoed, enkele paren sokken en twee overhemden. De schoenen onder het bed schenen het enige paar te zijn, dat de overleden man had bezeten. Aan zijn voe ten waren geen schoenen aangetroffen. In een papieren zak bevond zich vuil was goed en in de muurkast hing één afge dragen kostuum. Een kort leren jasje hing ook voor en 'dat blijkt bijvoorbeld uit he\ over een stoel en op het bureau lagen twee dassen. Verder stonden er nog wat toilet artikelen. Dat was alles. Er was niets, dat een aanwijzing gaf ten aanzien van meneer Lovejoy's verleden. Aggie zou dit de jonge rechercheur on middellijk hebben kunnen vertellen. Hij had zich het onderzoek van die kamer kun nen besparen. De oude koffer onder het bed was het enige voorwerp, dat Aggie nooit nader had kunnen bekijken. Die kof fer was altijd op slot geweest. De sleutel van de koffer werd thans gevonden in de portefeuille van de overledene. Dennis maakte hem open. De inhoud bestond uit een versleten pullover, twee lege whisky- flessen en bretels, terwijl in een zij zakje een enveloppe werd aangetroffen met een krantenknipsel. Het knipsel was vergeeld van ouderdom. De kop van het uitgeknipte bericht luidde: „De onbekende soldaat bij Millers dood nog steeds gezocht'. En de tekst: „De politie zoekt nog steeds de on bekende soldaat, die in een handgemeen buiten „Joes Café" in Hopkinson Street, ten slotte de fatale klap toebracht, die de oor zaak was van de dood van Frederick Miller, wonende East Mainstreet 32. Miller liep een sohedelfractuur op en stierf enkele uren later, zonder tot bewustzijn te zijn ge komen. Noch de soldaat, noch zijn met gezel, van wie de politie geen beschrijving heeft, werden tot dusver gevonden." Er stond geen datum bij het knipsel, noch de naam van de krant, waaruit het afkoms tig was. Dennis toonde het aan de recher cheur Birdsall. Het ziet er naar uit, dat deze knaap hier 15 a 20 jaar geleden bij betrokken was, te oordelen naar de ver geelde staat van het krantenpapier. Als hij de soldaat was, dan komen we daar wel achter, wanneer we het rapport betreffende zijn vingerafdrukken uit Washington ont vangen. Maar als hij de metgezel van die soldaat was en er geen vingerafdrukken van hem bekend zijn...." In dat geval zullen we er niet veel aan kunnen doen," zei Birdsall. „En wat doet het er eigenlijk toe? We kunnen niet het verleden van elke willekeurige dronkaard die hier in Somerset zijn nek breekt gaan napluizenDe recheroheur glimlachte zelfgenoegzaam en voegde er aan toe- Be grijp je wat ik bedoel?" „Ja", antwoordde Dennis aarzelend. Hij was het er nog niet helemaal mee eens. Biidsall was aartslui en als hij zich er met zo min mogelijk inspanning af kon maken, om een bevredigende verklaring „dood door ongeval" te kunnen opstellen, zou hij het allang goed vinden. De dokter steunde hem, „Ik heb met Halsey gesproken," zei hij, „en hij gelooft niet, dat een lijkschouwing nodig zal zijn Het is allemaal volkomen duidelijk. De man was stomdronken. Hij is waarschijnlijk mis selijk geworden en naar het raam gelopen. Hij is voorover naar buiten gevallen en heeft zijn nek gebroken Halsey was de lijkschouwer. Als hij én de dokter het niet nodig vonden, dat er een lijkschouwing werd gehouden, zou Birdsall zich daarbij graag neerleggen. De laatste merkte op: „Dat oude dametje wenst niet toe te geven, dat die vent stomdron ken was; ik vermoed, dat ze het niet wil erkennen in verband met de goed naam van haar pension.. Maar de toestand, waarin het bed werd aangetroffen, is een over tuigend bewijs. Een man moet behoorlijk dronken zijn om zich met kleren en al bovenop zijn bed te laten vallen. Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 11