Hoogtepunten en data van komende Holland-Festival Regeringsgetrouwe Westduitse liberalen in moeilijkheden Overal in de bollenstreken is er nu veel te bewonderen Een van de zestien weigert mee te doen aan hun nieuwe partij VRIJDAG 27 APRIL 1956 15 Toneel Ballet Actueel ballet Acteur Nico de Jong overleden Openbaar bruiloftsfeest van Johnny Jordaan door politie beëindigd Dertigduizend Jordaners waren op de been Orkestconcerten Tweedeksvliegtuig Provence op Schiphol geland Eerste groep vluchtelingen uit Griekenland op Schiphol aangekomen Minister A. C. de Bruyn keert niet terug Montgomery's negers blijven bussen boycotten Zuivering in Zuid-Afrika onder onderwijzers Grote drukte verwacht Opstandelingenleiders in Algerije gearresteerd Lid van de generale staf van het bevrijdingsleger Minister van Buitenlandse Zaken in Marokko Spanning tussen dwang en vrijheid in Sovjet-Unie Stalin had ook goede zijde Ferhat Abbas wil een wereldreis maken Bandung-groep overweegt beroep op de UNO Moskou Iaat vijf Sovjet- zeelui aan het woord Verzoek om asiel in de V.S. was een manoeuvre Arsenal op 23 mei in Amsterdam? Examens Kort nieuws Het volledige programma van het Hol land Festival, dat thans verschenen is, om vat onder meer vijf opera's uit vijf landen, uit te voeren in de oorspronkelijke taal. De Holland Festival Opera zal, met medewer king van het Residentie Orkest en het Nederlands Kamerkoor onder directie van Carlo Maria Giulini, zes opvoeringen geven van Verdi's Falstaff, en wel op 29 juni en 5 juli in Den Haag (Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen), op 1, 3 en 10 juli in de Amsterdamse Stadsschouwburg en op 7 juli in de Rotterdamse schouwburg. De Sloveense Nationale Opera uit Ljubl jana zal met eigen koor, ballet en orkest, onder directie van Bogo Leskovic „De lief de voor drie sinaasappelen" van Prokofieff opvoeren in Den Haag (Gebouw voor K. en W.) op 17 juni, in Amsterdam (Stads schouwburg), op 23 en 24 juni, in de Utrechtse schouwburg op 19 juni en in Rotterdam op 21 juni. De Nederlandse Opera brengt, onder directie van Krannhals en onder regie van George Hartmann vijf voorstellingen van Beethoven's „Fidelio", met Gré Brouwen- stijn,, Nel Duval, Bruce, Boyce, Guus Hoek man en anderen. „Fidelio" gaat 15 juni, 22 juni en 7 juli in Amsterdam en op 19 juni en 9 juli in Den Haag. Henri Tomasi dirigeert zijn eigen opera „Sampiero Corso", waarvoor Roger Lalande de regie, en Frangoise Adret de choreogra fie verzorgt. Het ballet van de Nederlandse Opera verleent medewerking aan deze uit voeringen die op 26 juni en 4 juli in de Amsterdamse Stadsschouwburg, 30 juni en 12 juli in het gebouw voor K. en W. in Den Haag, 6 juli in de Utrechtse Schouw burg en 15 juli in de Rotterdamse schouw burg gegeven worden. Derde bijdrage van De Nederlandse Opera aan het Holland Festival vormen drie voor stellingen van Benjamin Britten's „Peter Grimes", eveneens onder directie van Alexander Krannhals en geregisseerd door Friedrich Schramm. Voornaamste solisten zijn Greet Koemans, Caspar Broecheler, Paolo Gorin, Chris Reumer en Frans Vroons. Den Haag zal „Peter Grimes" kun nen horen op 3 juli, Amsterdam op 8 en 13 juli. Jean Vilar's befaamde Théatre National Populaire neemt deel aan het Festival met vier opvoeringen van Marivaux' „Le triom- phe de l'amour" en wel op 16 en 23 juni in de Haagse Koninklijke Schouwburg en op 19 en 21 juni in de Amsterdamse schouw burg. Vilar zelf voerde de regie; mede spelenden zijn o.a. Maria Casarès, Monique Chaumette, Roger Mollien, Daniel Sorano, Jean Vilar en George Wilson. De muziek is van Maurice Jarre. Ook Molière's „l'Avare" zal door Vilar's ensemble worden opgevoerd, in Amsterdam op 20 juni, Den Haag (Kon. Schouwburg) 24 juni, Rotterdam 17 juni en Utrecht (Stadsschouwburg) 22 juni. In het Delftse Prinsenhof zullen weer de traditionele openluchtvoorstellingen van Elcerlyc gegeven worden door de Neder landse Comedie onder regie van Johan de Meester en met Han Bentz van der Berg in de titelrol. Deze voorstellingen vinden plaats op 21, 22 en 23 juni en op 28, 29 en 30 juni. Op de Grote Markt in Nijmegen geeft de Toneelgroep „Theater" op 1, 2 en 3 juli en 7, 8 en 9 juli onder regie van Albert van Dalsum openluchtvoorstellingen van „Ma- riken van Nieumeghen". Paul Hoffmann regisseert de zes voor stellingen van Schiller's „Maria Stuart door het Staatsschauspielhaus uit Stuttgart met muziek van Hellmut Löffler. De première gaat op 6 juli in de Amsterdamse Stads schouwburg, 7 juli volgt Den Haag (Ge bouw voor K. en W.), 8 juli Heerlen, 9 juli Arnhem (Stadsschouwburg), 10 juli Utrecht en 11 juli Rotterdam. London's Festival Ballet zal drie keer in Amsterdams Stadsschouwburg (29 en 30 juni en 5 juli), tweemaal in het Haagse gebouw voor K. en W. (2 en 4 juli) en een keer in Utrecht (1 juli) en Rotterdam (3 juli) optreden. De groep bestaat uit een twintigtal dansers en danseressen, onder wie Anton Dolin, die tevens de artistieke leiding heeft. De programma's zullen wor den gekozen uit de volgende balletten: Na- poli, De Notenkrakersuite, Het Zwanen- meer (tweede acte), Symphonie for fun, Les Sylphides, Prince Igor, Sheherazade, Har lequinade, La Esmaralda (tweede acte) en anderen. Het Nederlandse Ballet van Sonia Gas- OOOOOOCOOOOOOOCOOCOCCCOOOCOOOOOOOC)COOC)COOCCOOOOOOOOOOOC< Bij het optreden van het London Festi- 8 i val Ballet tijdens het komende Holland' j Festival zal o.a. het ballet „Homage to S the Princess" worden uitgevoerd. De muziek voor dit ballet, „speciaal ge- concipieerd ter gelegenheid van het huwelijk van Prins Rainier van Mona- co", werd geschreven door de Ameri kaanse orkestleider en componist Stan Kenton, die dezer dagen met zijn orkest in Amsterdam en in Scheveningen op- treedt. lOOOOOOOOOOOOOOOOOCXSOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCO keil zal een aantal experimentele program ma's brengen van balletten van Nederland se en buitenlandse choreografen in Den Haag (22 juni), Amsterdam (9 juli), Ensche dé (23 juni), Groningen (24 juni), Rotterdam (25 juni), Haarlem 27 juni, Heerlen (30 juni) Deventer (3 juli), Utrecht (13 juli) en Arn hem (14 juli). Het ballet van de Nederlandse Opera verzorgt, onder leiding van Frangoise Adret een balletavond in de Amsterdamse Stads schouwburg, en wel op 18 juni. Het pro gramma omvat Suite en Blanc (Lalou- Lifar), Jeu de Cartes (Strawinsky-Charrat) en Ballet de Cristal (Bizet-Balanchine). „Ik kan het mijn hele leven niet vergeten. Een koning kan nooit zo'n onthaal hebben gehad als ik. Ik had het niet durven dro men. Het was in een woord fantastisch". Deze historische woorden sprak donderdag avond Johnny Jordaan, nadat hij met zijn echtgenote en zesjarig dochtertje Willie door agenten te paard en soldaten door een enorme, opdringende mensenmenigte was geleid naar de kamer van een vriend in de Driehoekstraat en zat uit te rusten van de emoties. De openbare viering op de Palmgracht van het koperen bruiloftsfeest van het echt paar Jordaan was even tevoren op last van de politie gestaakt, omdat men vreesde, dat er ongelukken zouden gebeuren. Naar schatting ruim dertigduizend Jordaners waren namelijk naar het hartje van hun buurt gekomen om „hun held" te huldigen. Velen begonnen op te dringen, zonder er rekening mee te houden, dat er zich onder die tienduizenden talloze kinderen en ouden van dagen bevonden. De kleine kinderen op de voorste rijen schenen onder de voet gelopen te zullen worden. Terwijl in de opgerichte muziektent de „bruiloft" in volle gang was, liepen kleine kinderen huilend rond. De tientallen agenten, die voor de af zetting moesten zorgen, stonden voor een onmogelijke taak en toen op enige plaat sen de mensenmenigte dreigde door te bre ken werd het feest gestaakt, nadat Johnny Jordaan een ode aan zijn vrouw. „Als ik jou niet had" had gezongen. Toen het echtpaar met ouders, grootouders, broers, zusters, tantes, ooms en al degenen, die bij een der gelijk feest er plotseling „bij horen" met veel moeite waren weggebracht, verspreid den de „gasten" op dit bruiloftsfeest zich geleidelijk, al bleef het nog lang druk in het hartje van de Jordaan. Donderdag 28 juni zal Antal Dorani het Amsterdamse Concertgebouworkest in eigen huis dirigeren. Zijn programma bevat muziek van Smetana, Kodaly en Bartók. De solisten zijn nog niet bekend. Op 5 en 7 juli geeft het Concertgebouw orkest respectievelijk in Amsterdam (Con certgebouw) en Scheveningen (Kurzaal) met de pianist Cor de Groot en het Toon kunstkoor Amsterdam twee uitvoeringen van Beethoven's Fantasie voor koor, piano en orkest in c klein, opus 80. De Tweede Symfonie van Matthijs Vermeulen en Men delssohn's „Italiaanse" voltooien dit pro gramma. In Amsterdam (12 juli), Den Haag (14 juli) en het Utrechtse Tivoli (16 juli) zal Otto Klemperer het orkest dirigeren in drie Mozart-programma's. Solisten zijn de pianiste Annie Fischer en de hoboïst Haa kon Stotijn. Het Tsjechisch Orkest uit Praag geeft vier concerten met muziek van Mozart (Praagse Symfonie), Slavicky (Mahrische Dansfantasiën) en Dvorak (Symfonie no. 1 in D groot) eri wel op 20 juni in de Sche- veningse Kurzaal, 21 juni in Amsterdams Concertgebouw, 22 juni in Musis Sacrum te Arnhem, en 23 juni in De Vereniging te Nijmegen. Dirigent is Karl Ancerl. Het Residentie Orkest geeft op 27 juni in Scheveningen onder Willem van Otterloo een concert met Diepenbrock's ouverture „De Vogels", Beethoven's Concert voor piano en orkest en C groot, opus 15 en Brückner's Vijfde. Solist is de pianist Clau- dio Arrau. Rudolf Kempe dirigeert dit orkest op 4 juni, eveneens in de Kurzaal, in een concert met muziek van Haydn, Mozart, Stefan en Strauss („Ariadne of Naxos"-aria en „Tod und Verklarung"). De sopraan Mattiwilda Dobbs is soliste. Het Residentie Orkest geeft tenslotte nog twee concerten 11 juli in Scheveningen en 14 juli in Amsterdam onder Henri Tomasi met de solisten Peter Paars, tenor, en Piet Schijf, hoorn. Deze programma's vermelden de Tweede Symfonie van Saint Saëns, de Serenade voor tenor, hoorn en strijkers van Benjamin Britten, Honeger's Vierde Symfonie en de Rhapsodie Espagnole van Ravel. Het Radio Philharmonisch Orkest, de pianist Stefan Askenase en het Groot Om roepkoor brengen op 7 juli in het Amster damse Concertgebouw een concert met de eerste uitvoering van Flothuis' Rondo Fes- toso, Chopin's concert voor piano en orkest in E klein en Hindemith's Triptique „Ite, Angeli veloces". Het geheel staat onder leiding van Daan Sternefeld. Op 10 juli komen dit orkest en koor on der directie van Bernhard Haitink in het Haagse gebouw voor K. en W. en met solis tische medewerking van Hans Richter- Haase, piano, een uitvoering geven van Beethoven's concert voor piano en orkest n. 5 in E groot en van Cherubini's Requim. Het Belgische Nationaal Orkest concer teert onder dirigent Franz André op 16 en 17 juni in het Amsterdamse Concertge bouw, respectievelijk de Scheveningse Kur zaal. Amsterdam krijgt Schuman's Ouver ture Manfred, Strawinsky's Petrouchka en Chevreuille's Concerto voor orkest te horen. In Scheveningen omvat het pro gram onder meer muziek van Buxtehude, Brahms, Ravel en Porkofieff (Balletsuite Romeo en Julia). Het Rotterdams Philharmonisch Orkest zal op 16 juni onder leiding van Eduard Flipse een concert geven in de Riviera-hal op het Ahoy-terrein met Diepenbrock's Ode aan Rembrandt, Pijper's Hymne voor bari ton en orkest en Mahler's Zevende Symfo nie. Op de rest van het Festival-programma, de koor- en orgelconcerten, kamermuziek en musea-tentoonstellingen komen wij in een der volgende edities terug. Honderdnegen Franse huisschilders aan boord voor eendags-verblijf Op Schiphol is hedenmorgen geland een vliegtuig van de Air France van het type Louis Breguet 763, de „Provence", met aan boord 109 Franse huisschilders. Het is het eerste toestel van dit type dat op Schiphol is aangekomen. Dit Franse produkt heeft twee verdiepingen en kan 107 passagiers vervoeren plus een lading van 9000 kilo gram. Het toestel is 28,99 meter lang, 9,91 meter hoog en heeft een spanwijdte van 42,99 meter. De Air France heeft twaalf vlieg tuigen van dit type in gebruik, waaarmee zij diensten en chartervluchten onderhoudt op Noord-Afrika. Men kan in het toestel reizen in twee klassen. De eerste klasse be vindt zich in het bovendeel; in het onder gedeelte, dat de indruk wekt van een ver grote treinwagon, kunnen de tweede klasse passagiers worden vervoerd. Het verschil tussen de beide klassen ligt in de aard van de fauteuils. De passagiers, die ditmaal de reis van het vliegtuig meemaakten, zullen op uit nodiging van een verf fabriek te Warmond een bezoek brengen aan de Keukenhof, Vo- lendam, het Rijksmuseum en een boottocht maken door de Amsterdamse grachten. Morgenavond zal het gezelschap om zeven uur weer uit Nederland vertrekken. j In net Diaconessenhuis te Hilversum waar hij onlangs een ernstige operatie on dergaan moest is hedenmorgen overle den de bekende toneelspeler en radio acteur Nico de Jong. Hij is bijna 80 jaar ge worden. Nico de Jong, die in 1951 zijn gouden toneeljubileum vierde, heeft bij elkaar meer dan 57 jaar op de planken gestaan. Gedurende een kwarteeuw maakte hij deel uit van het Rotterdams Toneel, van welk ensemble hij een der meest-populaire figu ren was. Daarna is hij vele jaren bij ver schillende andere gezelschappen opgetre den. Zijn grootste bekendheid kreeg Nico de Jong, toen hij voor de radio ging optre den. Zijn eerste kennismaking met de mi crofoon dateert van lang voor de tweede wereldoorlog, toen de AVRO hem engageer de. Voor deze omroepvereniging is hij met veel succes in tientallen luisterspelen en in de meest verschillende, rollen opgetreden. Na de bevrijding ging hij over naar de vaste hoorspelkern van de Neder landse Radio Unie, waar hij, als hoogbe jaarde nestor, tot voor zeer kort vele nieu- de triomfen oogstte. De begrafenis zal Dinsdag op Crooswijk te Rotterdam plaats vinden. HORST (ANP). - In de nacht rijdt een autobus met dodelijk vermoeide mensen het vroegere DU W-kamp in Horst-America binnen. Kampbeheerder A. Pijnenburg heet zijn nieuwe tijdelijke beschermelingen welkom. Hij wijst hun de kamers in de barakken, waar de kachel brandt en alles klaar is om de bewoners te ontvangen. Het is een nieuwe gewaarwording voor Pijnenburg. Na twee transporten vluchte lingen uit Oostenrijk en Triëst is nu de eerste groep uit Griekenland gearriveerd. Donderdagavond arriveerden zestien, uit de omgeving van Athene afkomstige, ge zinnen met een KLM-vliegtuig op Schip hol. Zij zijn daar in een autobus gestapt en naar deze stille, moeilijk bereikbare plek in de Peel .gereden. Hier in de Peel zullen zij de eerste kennismaking onder gaan met Nederlandse gewoonten, Neder landse levenswijzen, Nederlandse maaltij den, de Nederlandse taal. Hun verblijf in het kamp Horst-America zal maar heel kort zijn: een dag of veertien. Daarna ver huizen zij naar een nieuw kamp, waarvan zij de eerste bewoners zullen zijn: het kamp te Sevenum, ook vlak bij Horst, dat nu ook voor vluchtelingen is ingericht. De afwerking heeft wat vertraging gehad. Vandaar dat de vluchtelingen uit Grieken land eerst nog even naar America moeten. Minister A. C. de Bruyn, die donderdag avond voor de afdeling Winterswijk van de K.V.P. een spreekbeurt vervulde, heeft aan het einde van zijn rede medegedeeld, dat hij, als de zittingsperiode van het ka binet zal zijn verstreken, geen ministers portefeuille of Kamerzetel meer zal aan vaarden. (Van onze correspondent in Bonn) Het gaat de nieuwe Westduitse partij, die door de zestien afvallige bondsdagle den van de Vrije Democratische Partij, onder wie vier ministers uit Adenauers ka binet, is opgericht als Vrije Volkspartij (F.V.P.) niet voor de wind. Een van de zestien, de 61-jarige dr. Von Wellhausen uit Neurenberg heeft laten weten, dat hij een tegenstander is van het oprichten van nieuwe partijen en van plan is zich met tertijd bij Adenauers Christelijk Democra tische Unie (C.D.U.) aan te sluiten. Voor lopig blijft hij in de Bondsdag tot de werk gemeenschap van de afvallige Vrije Demo craten behoren. Het besluit van dr. Wellhausen, direc teur van een machinefabriek, kan van gro te invloed op de ontwikkeling van de nieu we partij zijn, want hij onderhoudt be trekkingen met invloedrijke financiële kringen in de bondsrepubliek. De nieuwe partij wil Adenauers buiten landse politiek ten Volle ondersteunen. Zij beschouwt de Parijse verdragen en de po litiek van nauwe samenwerking met het Westen als het beste uitgangspunt om tot hereniging van Duitsland te komen. De partij is ook voorstandster van de algeme ne militaire dienstplicht, een kwestie, waarover in de Bondsdag de opvattingen ten zeerste uiteen lopen. De „rebellen" staan op het standpunt dat elke man be reid moet zijn een offer voor de vrijheid en voor de verdediging van het land te brengen. Tot de nieuwe volkspartij be hoort de militaire deskundige generaal Hasso von Manteuffel. De nieuwe partij hoopt over enkele we ken een partijdag te houden en daarna een wervingsactie te beginnen. Er gaan ge ruchten, dat vice-kanselier Blücher wel licht het kabinet zal verlaten om voorzit ter van de partij te worden en dat ook de minister van Justitie Neumayer misschien zal aftreden. Dwaze dienstreis Ook zou minister Kraft misschien uit de regering treden. Kraft heeft vroeger tot de Vluchtelingenpartij behoord waarvan hij een van de oprichters is geweest. Na een splitsing in zijn partij is hij met enkele an- MONTGOMERY (Reuter) De negers van Montgomery in de Amerikaanse staat Alabama hebben op een massa-bijeenkomst besloten hun vijf maanden oude boycot van de stadsbussen voort te zetten, ondanks het feit dat de busmaatschappij de rassen scheiding in haar voertuigen heeft beëin digd. Ongeveer vierduizend negers gaven hun goedkeuring aan een resolutie om geen gebruik te maken van bussen zolang de autoriteiten van stad en staat de wetten op de rassenscheiding handhaven. (Deze heb ben verklaard zonodig tot arrestatie van buschauffeurs over te gaan.) Het Hoog gerechtshof te Washington heeft de rassen scheiding in bussen in het gehele land on wettig verklaard. KAAPSTAD (United Press). Twee leden van de oppositie in het Zuid-Afri kaanse parlement hebben de regering er van beschuldigd dat zij een zuivering is begonnen onder onderwijzers die het niet eens zijn met de Bantoe-onderwijswet. Volgens de beide parlementsleden, die inheemse bevolkingsgroepen vertegenwoor digen, zijn 26 leerkrachten van hun functie ontheven zonder dat hen de gelegenheid is gegeven tegen het ontslag in beroep te gaan, omdat zij bezwaar hadden tegen de wet, die apartheid op de scholen beoogt. Leerkrachten die wegens wangedrag worden ontslagen bevinden zich in een be tere positie dan diegenen die wegens hun politieke inzichten wórden ontslagen, om dat zij het recht op een onderzoek hebben, dat tot weder in dienstneming zou kunnen leiden, aldus de parlementsleden. Geen praalwagens-expositie vóór het corso Zelfs een pessimist in de bollenstreek heeft verklaard, dat er voor het corso van 5 mei wel voldoende hyacinten zijn. En dat betekent, dat men er aanstaande zondag hele lappen van zal kunnen zien op de velden in de bloembollenstreek. Het is nog steeds blauw en rose, dat overheerst. De witte hyacinten beginnen nu ook te komen en met het wat zuinige zonnetje van don derdag waren ze al zeer tevreden. Overi gens is het corsocomité wel blij, dat de expositie van de praalwagens op de dag voor het corso niet doorgaat. Het scheelt weer een dag, want er zal toch nog wel naar verschillende kleuren van laat bloeiende hyacinten moeten worden ge zocht. De kans is overigens groot, dat de bollen streek een weelde van kleuren te zien zal geven als nog nooit tevoren. Alle bloemen komen langzaam in bloei. Een beetje regen en wat zonneschijn kunnen de late hyacin ten volop in bloei zétten, maar ook de latere narcissen en de vroegste tulpen. De vroege en middelvroege narcissen maken ook deze week al mooie kleureffec ten op de velden. De kleur hiervan is nog hoofdzakelijk geel, dat nu langzamerhand meer gemengd wordt met het wit van de bicolortrompetten (tweekleurige) en het oranje van cupjes en cups. Maar boven dat alles uit zal Mme Lefeber haar prachtig rood tonen. Dit is de vroegst- bloeiende tulp, die ongeëvenaard rood is. Zo rood, dat het wel een zee van vlammen lijkt. Deze en de kleinere tulipa's vertegen woordigen op het ogenblik het zo uitge breide tulpensortiment. Druk De vorige zondag was het al behoorlijk druk in de bloembollenstreek en men ver wacht nu nog veel meer bezoekers, die dan zeer tevreden zullen zijn over de machtige kleurenformaties. Op de tentoonstellingen zijn de gewassen iets vroeger in bloei gekomen, doordat zij beschutter staan. Er bloeit dus meer dan op de velden. De Keukenhof wordt met de dag mooier en daar zal men zeer binnen kort de kassen niet meer nodig hebben. De bezoekers zijn zeer enthousiast, waarbij het ieder jaar weer opvalt, dat allerlei kleine gewasjes een ware openbaring zijn. Ook op de Linnaeushof begint nu alles in bloei te komen. In de afgelopen nacht heeft men de bloemenshow in de kas ge wijzigd. De tulpen hebben plaats gemaakt voor onder meer hortensia's en cactussen. Voor hen die naar de bollen gaan, be hoeft geen speciale route te worden aan gegeven. Overal is het mooi ten westen van de bollendorpen. Men behoeft niet meer naar mooie plekjes te zoeken. De bollen streek loopt zeker tot Noordwijk. Durft men van de hoofdwegen af te wijken en op onderzoek uit te gaan op de kleinere, dan zal men beslist niet teleurgesteld worden. Aanstaande zondag kan in Haarlem en omgeving een grote drukte worden ver wacht. De N.Z.H. alleen al moet meer dan duizend Fransen, die deelnemen aan door de Franse en Nederlandse Spoorwegen ge organiseerde reizen, vervoeren. Zo komen 's ochtends om half negen driehonderd Fransen met de trein in Haarlem aan die naar de Keukenhof worden gebracht. Om gekeerd worden groepen Fransen, meestal inwoners van de Elzas, van dezelfde om vang van de Keukenhof en van Leiden naar Haarlem gebracht, waar zij in een der res taurants en in de Vleeshal zullen lunchen. Vandaag vervoert de N.Z.H. een groep van tweehonderd inwoners van Augsburg van Katwijk naar Haarlem, waar geluncht wordt, en vandaar weer naar Keukenhof. De afgelopen zondag werd ook al het ver voer van ongeveer 550 Elzassers verzorgd, terwijl voor zondag 6 mei voorbereidingen worden getroffen voor het vervoer van on- géveer vijfhonderd personen uit Essen in het Rijnland. dere leden van de bondsdagfractie naar de C.D.U. overgelopen. Kort geleden heeft de begrotingscommissie van de Bondsdag zich met de kwestie van een dure auto bezig gehouden, die Kraft voor zijn ministerie (zonder portefeuille) had aangeschaft, zonder af te wachten of men hem de fi nanciële middelen daartoe zou toestaan. Nu behandelt dezelfde commissie de aan gelegenheid van een reis, die deze minis ter met deze wagen naar Spanje heeft ge maakt. Wanneer uitgemaakt wordt, dat de ze tocht geen dienstreis is geweest, zal de minister de kosten van de benzine en de afschrijving uit eigen zak moeten terug betalen. ALGIERS Reuter/AFP/UP) De Franse autoriteiten hebben meegedeeld, dat veiligheidseenheden Souyah Aouari, een van de opstandelingenleiders in Algerije, hebben gearresteerd. Aquari was bevelheb ber van de opstandelingen-strijdkrachten in het departement Oran, waar onlangs enige bloedige gevechten met de Fransen zijn geleverd. Hem worden vele aanvallen op Franse posten en kolonnes toegeschreven en ook het recruteren van nieuwe guerilla- troepen. Hij was lid van de „generale staf" van het Algerijnse „nationale bevrijdingS' leger" en een der aanstichters tot de Mo hammedaanse nationalistische opstand tegen Frankrijk op 1 november 1954. In Constantine (Oost-Algerije) is de activiteit der opstandelingen opgelaaid. Bij aanvallen van de opstandelingen werden twee personen, onder wie een Europese vrouw, gedood en veertien gewond. Er werden granaten geworpen in twee café's en in drukke straten werd geschoten. Vijftien opstandelingen werden gedood bij andere gevechten. Het felste gevecht werd geleverd in het Aurèsgebergte, waar 23 leden van een omsingelde bende zijn gesneuveld. Ontvoering In Oejda (Marokko) is op klaarlichte dag een Franse kolonel ontvoerd door vijf onbekenden. Zij dwongen hem in een vrachtwagen plaats te nemen onder de bedreiging dat zij anders zouden schieten op de kinderen die uit een naburige school kwamen. De caid van Ahl Serif Hachmi, Ben Sidi Mohammed Ben Abselam Xeriaa, is op de markt te Alcazarquivir neerge stoken. Het was de tweede maal deze week dat een hooggeplaatste functionaris in (Spaans) Marokko werd vermoord. Kalief Si Hammer werd in de omgeving van de zelfde stad doodgeschoten. Sinds Marokko onafhankelijk werd, zijn drie inheemse stamhoofden vermoord. Tevens éigen leger en politie RABAT (Reuter/AFP) De secretaris generaal van de nationalistische partij Istiqlal, Ahmed Balafrej, is door de Sultan van Marokko benoemd tot minister van Buitenlandse Zaken. Toen Marokko enige tijd geleden onafhankelijk werd, is bepaald dat Frankrijk nog gedurende korte tijd de buitenlandse betrekkingen voor zijn reke ning zou nemen. De benoeming van Bala frej betekent, dat Marokko dit nu zelf gaat doen. Ook de verantwoordelijkheid voor de binnenlandse veiligheid in Marokko is aan de Marokkaanse autoriteiten overgedragen. De Franse politie zal haar „traditionele" plichten in Marokko blijven vervullen tot dat haar toekomstige status in een Frans- Marokkaans protocol wordt vastgelegd. De delegaties van Frankrijk en Marokko zijn het eens geworden over een eigen leger voor Marokko, dat zal worden samengesteld uit Marokkanen, die tot dus ver tot het Franse leger hebben behoord. De sterkte zal twaalf- tot vijftienduizend man bedragen. Frankrijk zal het leger uit rusten en ook officieren en onder-officie ren afstaan. Een groot aantal Marokkaanse officieren zal in Frankrijk worden opgeleid. Het nieuwe leger, dat het eerste zelfstan dige in Marokko is sedert 1912, zal in mei voor de Sultan defileren. MOSKOU (Reuter). Het Sovjet-blad „Kommunist", dat zich bezig houdt met de communistische theorie, heeft in twee arti kelen Stalin enerzijds veroordeeld en an derzijds de nadruk gelegd op de verdienste van Stalin en andere leiders bij het breken van de oppositie van Trotzky, Zinoviev, Boecharin en andere „rechtse opportunis ten". Het blad beschuldigde de voormalige dictator van „meedogenloosheid en gebrek aan plooibaarheid" in zijn omgang met de andere leiders. Het acht hem verantwoor delijk voor „ongegronde onderdrukkingen". In de jaren na de oorlog was Stalin slecht op de hoogte van de stand van za ken op het platteland. Op eigen initiatief nam hij een aantal maatregelen op land bouwgebied die economisch onverantwoord waren en waardoor de ontwikkeling be lemmerd werd. In de laatste jaren van zijn leven werkte hij, gescheiden van het volk en de partij, vanuit boeken. Uit de artikelen blijkt een geprikkelde stemming wegens de Westelijke reactie op de degradatie van Stalin. „Door veel ophef te maken van de critiek op de persoons verheerlijking hoopten de reactionairen het gezag van de Sovjet-Unie en de partij te ondermijnen", doch dat is niet gelukt, al dus „Kommunist". In een ander artikel in het blad wordt gevraagd om beëindiging van de „standaardisatie en bevriezing van de scheppende mogelijkheden van artiesten"' en van de „hoogdravende" stijl die onder invloed van de Stalincultus in de letterkun de is doorgedrongen. Niettemin waar schuwt het blad, dat met „sommige poli tiek onrijpe figuren op kunstgebied onge zonde neigingen doorbreken en uitdrukking vinden in een grote verscheidenheid van middelen". De kunst moet, zoals Kroesjts- jev op het partijcongres verklaarde, onder worpen blijven aan de partij-ideologie. CAIRO (Reuter/AFP) De Algerijnse leider Ferhat Abbas, die te Cairo heeft be kendgemaakt, dat hij zich bij het Algerijnse Nationale Bevrijdingsfront heeft aange sloten, na vijftien jaar lang gematigd op treden in Algerije te hebben voorgestaan, heeft te Cairo een onderhoud gehad met Abdel Krim, de leider van de Rif-opstand van dertig jaar geleden in Marokko. Abbas heeft ook met andere Noord-Afrikaanse politieke vluchtelingen in Egypte gespro ken. Hij wil een wereldreis maken om steun te krijgen voor het Algerijnse onafhanke lijkheidsstreven. Abbas brengt de volgende maand een bezoek aan Londen. Het bureau van de Arabische Maghreb te Cairo heeft verklaard dat de Engelse vertaling van Abbas' verklaring fout was. Abbas heeft, volgens een communiqué, ge zegd: „Het bevrijdingsleger zou de strijd willen staken wanneer Frankrijk de Alge rijnse onafhankelijkheid zou erkennen en zou willen onderhandelen over tenuitvoer legging van die erkenning. Het bevrijdings leger zou in dat geval zijn operaties staken zonder evenwel de wapens neer te leggen of zijn stellingen te verlaten voordat de onderhandelingen volledig geslaagd zijn". Hij heeft niet de bedreiging uitgesproken dat de strijd naar Frans grondgebied zou worden overgebracht. De Afrikaans-Aziatische groep van de UNO overweegt de Algerijnse kwestie voor de Veiligheidsraad te brengen of de Alge mene Vergadering te verzoeken bijeen te komen om deze kwestie te behandelen. In een communiqué wordt gezegd dat de Afri kaanse en Aziatische delegaties „hun diepe ongerustheid en verontwaardiging uit spreken over de wending die de gebeurte nissen in Algerije genomen hebben". De delegaties zijn van mening dat de Franse maatregelen „een staat van oorlog tegen het Algerijnse volk" geschapen hebben. De groep zal woensdag weer bijeen komen. Boycot Het Jordaanse Lagerhuis heeft besloten de regering te verzoeken Frankrijk politiek, economisch en cultureel te boycotten. Op 2 mei wordt in Amman een openbare bijeenkomst gehouden over het Algerijnse vraagstuk. Het Libanese parlement heeft een regeringsresolutie tot de economische, culturele en politieke boycot van Frankrijk aanvaard. De Soedanese regering heeft officieel geprotesteerd tegen de Franse po litiek in Algerije. MOSKOU-NEW YORK (Reuter-AFP) De vijf bemanningsleden van het Russische tankschip „Toeapse", die anderhalf jaar geleden op Formosa asiel vroegen en die daarna in de Verenigde Staten asiel vroe gen, hebben op een persconferentie in Moskou verklaard dat zij vrijwillig naar de Sovjet-Unie zijn teruggekeerd. Volgens Amerikaanse berichten waren deze zeelie den door Sovjet-agenten gedwongen terug te keren en de Verenigde Staten hebben de terugtrekking geëist van de twee leden van de Sovjet-delegatie bij de UNO, die aan de „ontvoering" zouden hebben meegewerkt. Op de persconferentie, belegd door het Sovjet-blad „Zeetransport", verklaarden de zeelieden, dat zij na het opbrengen van de „Toeapse" naar Formosa „bedreigd en ge slagen waren om hen te dwingen de „vrij heid te kiezen". Om naar de Sovjet-Unie te kunnen terugkeren hadden de vijf mannen besloten „asiel" in de Verenigde Staten te vragen. De eerste zes maanden van hun verblijf als „politieke emigranten" hadden zij, uit vrees voor de Amerikaanse politie, geen contact met de Sovjet-diplomaten in New York durven zoeken. Tenslotte hadden zij, toevallig, in een krant het adres van de Sovjet-delegaties gevonden en zich bij hun landgenoten gemeld. De Amerikaanse beschuldigingen dat de permanente UNO-vertegenwoordiger van de Sovjet-Unie Sobolev in deze zaak niet in overeenstemming met zijn functie zou zijn opgetreden, zijn volkomen ongegrond, zo heeft de raadsman van de Sovjet-dele gatie bij de UNO, Zamiatin, op een pers conferentie verklaard. Hij wees er op dat Amerikaanse imigratie-autoriteiten hebben kunnen vaststellen dat de Russen uit vrije wil terugkeerden. In officiële Amerikaanse kringen heeft men de indruk dat het depar tement van Buitenlandse Zaken deze zaak als afgedaan beschouwt. Naar wij vernemen is het de bedoeling van de KNVB op woensdag 23 mei in Amsterdam het voorlopig Nederlands elftal een oefenwedstrijd te laten spelen tegen Arsenal. De Londense club heeft echter nog geen definitief akkoordbericht ge zonden. Amsterdam. Gem. Universiteit. Bevorderd tot doctor in de Geneeskunde de heer G. J. van Hoytema, geboren te Batavia en de heer P. G. Hoorweg, geboren te Heinkenszand. Kandidaatsexamen Economie: Ph. L. Fer- werda, Haarlem en R. F. Reling Brouwer, Bloem endaal. Amsterdam. Vrije Universiteit. Doctoraal examen Geneeskunde J. C. Molenaar, Maas sluis. Doctoraal examen Psychologie: H. in 't Veld, Den Haag. Kandidaatsexamen Klas sieke Letteren: D. M. Schenkeveld (cum lau- de), Alkmaar. Kandidaatsexamen Wis- en Natuurkunde: E. Algra, Emmen (Dr.). Docto raal examen Natuurkunde: J. W. R. Fenne- ma, Hilversum; J. van den Berg, Amster dam. Doctoraal examen Scheikunde: A. Boes, Tienhoven (Utrecht). Kampen. Theologische Hogeschool. Kandi daatsexamen: Chr. van Ulden, Den Haag (cum laude); A. Corporaal, Zwartsluis. Rotterdam. Nederlandse Economische Hoge school. Kandidaatsexamen in de Economische Wetenschappen: B. J. Verbrugge, Rotter dam; O. C. Kraak, Nieuw Beierland. Docto raal examen in de Economische Wetenschap pen: P. J. Veldhuizen, Numansdorp. Onbewaakte overweg. Woensdagmiddag om vijf uur is op een onbewaakte overweg tussen GeleenLutterade en BeekElsloo een trein in aanrijding gekomen met een zandatuo Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. De auto werd zwaar be schadigd. Ook de trein werd enigszins be schadigd. Enkele volgende treinen kregen enige vertraging.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 17