Leven in Italiaanse parochies in dertig jaar sterk veranderd Oudere immigranten hebben het moeilijk in Australië Wereldomroep kan de vleugels nog niet wijd genoeg uitslaan Dagkoopje Rijksweg Rotterdam-Amsterdam groeit met de dag Volkomen andere levensstijl schrikt velen af TUSSEN-TEXTIEL .Artistiek' Italië wordt een katholiek land Katholicisme en communisme winnen terrein op democratie Zenderpark en studioruimte zullen pas over enige jaren op peil zijn Dertig kilometer lange traject zal over vier jaar gereed zijn Kanaal wordt weg Isolatie wint het van assimilatie 21 Bijenkorf Gebrek T eleurstelling Bollenstreek geïsoleerd op Gorsodag (5 mei) Franse visserij politie- kruiser bezoekt IJmuiden voor 6.50 Zware mishandeling Man en vrouw kregen anderhalf jaar Geen tussenweg Gewoonten Was op zondag Social evening 99 Predikant-in-spe sprong uit de band in verkeer Hij kwam in beroep tegen k ant onrecht ervonnis 3000000000000000CC" VRIJDAG APRIL 1956 (Van onze correspondent in Rome) Menig lezer zal dit een zonderlinge titel vinden: „Italië wordt een katholiek land Is het dan ooit anders geweest? Die vraag kan men met ja en nee beant woorden, al naar wat men onder „katholiek" verstaat. Volgens de statistieken is de bevolking van Italië voor meer dan 99 percent rooms-katholiek, een percen tage, dat zelfs in ons Limburg niet wordt bereikt. Statistieken van 40 of 50 jaar geleden luiden evenzo ruim 99 percent rooms-katholiek. Toch kon omstreeks 192o een ietwat vreemde Britse journalist de stelling verdedigden, dat in Italië bijna geen katholieken te vinden waren. Hij schreef„In het noorden staan de mannen en ook de jongere vrouwen heel sceptisch tegenover de godsdienst. In het zuiden wordt de door velen formeel beleden godsdienst volkomen overwoe kerd door bijgeloof en leeft het klassieke heidendom voort, als heeft Demeter, de klassieke godin van vruchtbaarheid en moeder der goden, de naam Maria aan genomen. In de kerken komen alleen kinderen en oucle vrouwtjes De enige uit zondering vormt het gebied van de vroegere republiek Venetië, waar men wer kelijke katholieken vindt in de zin, zoals men die ten noorden van de Alpen kent. Die toestand is volkomen veranderd, al blijft het waar, dat het gebied van Vene tië, met steden als Padua, Verona, Vicen- za, Bergamo en verder niet te vergeten zuid-Tirol (het meest „katholieke" deel van Italië) nog altijd zich blijft onderschei den van de rest. In vroeger jaren zat er in een Italiaanse parochie hoegenaamd geen leven. Er was een pastoor, soms bijgestaan door een of twee kapelaans, er werden missen opge dragen, kinderen gedoopt; enzovoort. Een hoogst enkele keer was er eens een korte preek, die vooral niet „te hoog moest gaan", gezien het bevattingsvermogen van de toehoorders, doorgaans, bejaarde vrou wen. Een wat meer ontwikkelde, meestal ongetrouwde, vrouw gaf 's zondagsmiddags een uurtje les in de catechismus voor de toekomstige communiekinderen en af en toe kwam een oud besje haar hart uitstor ten bij de pastoor. Meestal een even ge moedelijk als omvangrijk man. Het feest van de patroonheilige werd gevierd met vuurwerk en een loterij en daarmee was het met de heilige plichten wel zo wat be keken. De huidige parochie, vooral in de nieuwe wijken van de grote steden, is ge heel anders. Meestal is zij toevertrouwd aan een congregatie, zodat er een flink aantal geestelijken aan verbonden is. De godsdienstoefeningen worden bijge woond door zeker tien maal meer men sen dan dertig jaaf geleden. Maar boven dien is de parochie thans het centrum van allerlei verenigingen en instellingen als: de bond van katholieke huisvaders, van katholieke jongeren, van katholieke vrouwen, van de studenten, van de aca demisch gevormden, van de dienstboden, van de padvinders (er zijn in Italië geen andere dan katholieke padvinders). De parochie is geworden tot een bijenkorf van bedrijvigheid, in het bijzonder in de verkiezingstijd. Een sportveld ontbreekt naast de kerken in de moderne stadswij ken nooit. Vaak is er ook een kleine uit- leenblibliotheek en bijna altijd een bio scoop in de buurt. De parochiale bioscopen, die vrijgesteld zijn van vermakelijkheidsbelasting, geen winst beogen en weinig onkosten hebben, omdat het personeel deel uitmaakt van de congregatie, zijn veel goedkoper dan de gewone bioscopen en vooral in het zui den zijn ze vaak de enige of althans de grootste bioscopen van het dorp of stadje. Op 30 juni 1953 bezat Italië 13.276 bio scooplokalen, waarvan er 3992 parochiale bioscopen waren. Thans zijn er in totaal ruim zestienduizend bioscopen met zes mil joen zitplaatsen (ze zijn altijd vol), waar van er vijf duizend onder leiding staan van geestelijken. Ook zijn er allerlei liefdadigheidsinstel lingen aan de parochie verbonden en in de verkiezingstijd valt een nieuwe taak de geestelijkheid ten deel. Het is de pastoor, die er voor zorgt, dat er jongens worden gevonden, die er op uit gaan om propagan damateriaal voor de Christelijk-Democra- tische partij te verspreiden, manifesten aan te plakken en op de verkiezingsdag te hel pen bejaarde personen en zieken naar het stemlokaal te brengen. Aan enkele parochies zijn ook boekwin kels verbonden. Veel vaker ziet men dat een door geestelijken geleide middelbare school is opgenomen in het gebouwencom plex, dat bij de kerk hoort. Vooral de beter gesitueerde gezinnen sturen hun kinderen bij voorkeur naar scholen waar zusters of paters les geven. Voor meisjes is dat vrij wel regel, ook al zijn zij de dochters van een atheïstische vader. De hele geest van het Italiaanse katholi cisme is anders geworden, minder be- séhouwelijk, meer tot de daad geneigd en, als men wil, meer Amerikaans. Pastoors, die een stel luidsprekers op de klokketoren laten monteren, zodat men hun zondagse preek overal in het dorp kan horen, zijn geen uitzondering meer. De bezadigde monniken van eertijds sterven uit en wor den vervangen door anderen, die, een „al pino" op het hoofd, op de knetterende motorfiets zich van de ene bespreking naar de andere reppen. Eén ding, dat daarbij ontstellende ten achter blijft, is de gewijde kunst. Terwijl men elders ons zuid-Limburg is een der beste voorbeelden daarvan een verblij dende herleving van de gewijde kunst kan waarnemen, worden in Italië dure, maar afgrijselijk lelijke kerken gebouwd. De mooie oude worden gevuld met afschuwe lijke prenten en gipsbeelden van het Heilig Hart en zo meer. Dit gebrek aan kunstzin is zelfs zo groot, dat het twijfel kan doen rijzen aan de innerlijke waarde van het vernieuwde geloofsleven. De verandering is niet toevallig tot stand gekomen. Zij is tot op grote hoogte het werk van de vorige Paus, Pius XI, die niet voor niets als „de missiepaus" in de ge schiedenis voortleeft. H.et,yerdfag van La- teranen en het Concordaat hebben er veel toe bijgedragen. Het feit bijvoorbeeld, dat de pastoor ambtenaar is van de burger lijke stand en huwelijken niet meer alleen inzegent doch ook voltrekt, leidde tot grote veranderingen. Ook de val van het fascis me is van betekenis geweest. De Italianen moeten nu eenmaal iemand kunnen ver eren: eerst was het Garibaldi, toen konin gin Margarita, later Mussolini, nu is het de Paus. Verder heeft de kerk onder de gewone burgers tal van mensen gevonden, die belangeloos de mouwen opstropen en een of ander werk op kerkelijk gebied op zich nemen. Eerzucht speelt daarbij een ondergeschikte rol, daar de leidinggevende instanties zo gering in aantal zijn in ver houding tot het aantal kleine, bescheiden werkers, dat de hoop ooit een vooraan staande plaats in de katholieke actie te zullen bekleden, nauwelijks meetelt. Italië, we vergeten dat dikwijls, is ge boren uit de geest van het anticlericalis- me, de geest van Mazzini, Garibaldi en Cavour. Het was een typisch liberaal land, in de zin van algehele scheiding tussen kerk en staat. De katholieken namen zelfs niet deel aan de verkiezingen. De staat, waarvoor de generatie van 1870 een diepe eerbied had en terecht, want Italië werd tot 1922 bestuurd door onkreukbaar eerlijke man nen, tot elk offer bereid kan na de corruptie en dwingelandij van de fascisti sche jaren niet langer het idool zijn. Ook de tegenwoordige regeerders, de goeden niet te na gesproken, hebben weinig ge meen met de ministers van een vroegere tijd, voor wie de rijksmiddelen heilig wa ren (Italië heeft oud-ministers gehad, die „van de armen" begraven moesten wor den) en die, voor geen corruptie toeganke lijk, alleen datgene dienden, wat zij het algemeen belang achtten. De huidige de mocratie is voor velen een teleurstelling. Politici worden door de massa aangezien voor personen, die op eigenbelang uit zijn en die zich, hard met de ellebogen wer kend, een vooraanstaande plaats hebben verworven. De kerk daarentegen heeft zich gered al loopt ook zij gevaar door de geruchten over eigenbelang, dat bij een deel der hogere geestelijkheid een voor name rol zou spelen en vindt overal be langeloze helpers. Zij komt in dit opzicht overeen met de extremistische partijen, de neo-fascistische, maar vooral de commu nistische. Het communisme is voor zijn aanhangers een soort religie en vraagt of fers, die zonder bedenken worden ge bracht. Katholicisme en communisme worden voor de massa meer en meer de enige twee overtuigingen, die een offer waard zijn en kunnen daardoor, ieder op hun wijze, „cellen" opbouwen. Een kleine groep van „leken-democraten", voor een groot deel intellectuelen, kent nog andere idealen, maar met veel minder overtuiging, veel minder offervaardigheid. Zij kampen met de, vaak ondermijnende, verdeeldheid, die voortvloeit uit het feit, dat in die kringen ieder voor zich denkt, zijn mening vormt en beslist. Naar wij vernemen zal de bollenstreek op de dag dat het jaarlijkse corso wordt gehouden zaterdag 5 mei van de vroege morgen tot laat in de middag voor busreizigers vrijwel geïsoleerd zijn. De N.Z.H. heeft bij vorige gelegenheden zoveel slechte ervaringen met het onder houden van haar busdienst door de bol- lendorpen opgedaan, dat de directie beslo ten heeft dit jaar op radicale wijze de moeilijkheden het hoofd te bieden door het doorgaande vervoer HaarlemLeiden tus sen 9 uur 's morgens en ongeveer 15 uur 's middags maar het kan ook wel later worden te staken. Van 9 uur 's morgens wordt van Leiden af slechts tot Sassenheim gereden. Na twaalf uur zal getracht worden door te rij den naar Lisse en nog later naar Hillegom naar gelang het corso deze plaatsen is ge passeerd. Van Haarlem uit wordt tussen 9 en 12 uur niet verder dan Lisse gereden, daarna wordt de verbinding steeds inge kort naarmate het corso Hillegom en Ben- nebroek nadert. Dit geldt inzonderheid voor de diensten van de lijn Haarlem—Leiden. De verbin ding Haarlem—NoordwijkDen Haag via De Glip en de bollenstreek wordt gesplitst in een verbinding Den HaagNoordwijk RuigenhoekKeukenhof en een dienst HaarlemHeemstedeDe GlipBenne- broek. Van 22 tot 24 september zal de Franse oeeaanmijnenveger „Ailette," die onder be vel van kapitein-luitenant ter zee Pares dienst doet als visserij politiekruiser van de Franse marine, een bezoek brengen aan IJmuiden. Het schip meet 710 ton standaard water verplaatsing en heeft een bemanning van vier officieren en 75 schepelingen. Radio Nederland Wereldomroep ons visitekaartje voor oost en west, noord en zuid heeft een jaar van grote activiteit achter de rug. Totaal werd 1601 uur uit gezonden, hetgeen neerkomt op 16 3/4 uur per etmaal. Naar 93 landen werden totaal 7328 transcriptieplaten verstuurd. De ge zamenlijke tijdsduur van dit bijzonder be langrijke goodwill-werk bedroeg 2579 uur, verdeeld over 26 verschillende talen; 51 pet bestond uit muziek, 49 pet uit gesproken woord. Het aantal van de door Radio Ne derland Wereldomroep in het buitenland geplaatste transcripties kwam met dit jaar cijfer op 87.964 stuks. De hoop, dat de ingebruikneming van de eerste 100 kiloWatt-zender zou kunnen samenvallen met het 13 oktober 1955 ge vierde tweede lustrum van Radio Neder land Wereldomroep, werd de bodem inge slagen. Materiaalschaarste en spanningen op de arbeidsmarkt leidden tot een nieuwe verschuiving van het tijdstip van de defini- tieye oplevering, die thans in juni van dit jaar wordt verwacht. De drie andere nieuwe zenders zullen dan in betrekkelijk snel tempo volgen, zo dat omstreeks het voorjaar van 1957 het gehele nieuwe zenderpark in bedrijf zou kunnen zijn. Het gebouw, waarin de zenders worden opgesteld, is inmiddels vrijwel gereed ge komen. De kwestie van de huisvesting zo wordt in het jaarverslag 1955 gezegd heeft vrijwel voortdurend zorgen gebaard: Nu het zendervraagstuk zijn oplossing na dert, wordt de huisvestingskwestie van alles overheersende betekenis. Het ruimte gebrek wordt steeds nijpender. De hoop is echter gewettigd, dat binnen afzienbare tijd een begin van uitvoering zal worden gegeven aan een nieuw studio gebouw. Maar ook dan zal het ongetwijfeld nog verscheidene jaren duren, voor de Wereldomroep de eerste vruchten van deze uitbreiding zal kunnen plukken. Het be stuur van de Wereldomroep is dan ook met grote zorg vervuld hoe in de tussen tijd aan de steeds dringender eisen van een behoorlijke bedrijfsvoering tegemoet zal moeten worden gekomen. Het acht het niet uitgesloten, dat onze internationale positie in de voor ons liggende jaren ern stig nadeel van deze achterstand zal onder vinden. De middelen om het nieuwe zenderpark zijn hoogste rendement te geven en de zenders volkomen te doen beantwoorden aan het doel, waarvoor zij werden ge bouwd, ontbreken vooralsnog. Door de beperkte omvang van het hui dige zenderpark is het tegenwoordige zend- schema in feite onbeweeglijk geworden. Deze starheid vormt een groot nadeel. Zij verhindert bijvoorbeeld dat belangrijke emigratiegebieden als Canada, waarheen alleen na de oorlog al meer dan honderd duizend Nederlandse emigranten zijn ver trokken, een langere uitzending krijgt dan de huidige 30 minuten per dag. Er zijn nog andere onvolkomenheden, die echter niet op te lossen zijn zolang er niet meer arm slag is gekomen door nieuwe zenders en meer studioruimte. Wat de transcriptiedienst betreft, vrij aanzienlijke aantallen programma's werden de wereld ingestuurd. De Nederlandse di plomatieke posten in het buitenland be wezen grote diensten bij het plaatsen der programma's. En dat deze programma's ge waardeerd worden, bewijzen de talrijke brieven van luisteraars. ADVERTENTIE Alleen zaterdag 28 april op veler verzoek een WOLLEN SLAAPKAMERKLEEDJE WONINGINRICHTING NAAIMACHINES 5NELLIUSSTRAAT 23 - TEL. 5653 De Haarlemse rechtbank heeft giste ren uitspraak gedaan in de zaken tegen een Haarlemse man en een vrouw die te zamen op 14 januari een 24-jarige hulp in de huishouding kort nadat deze bij de Van Merlenlaan in Heemstede uit de bus was gestapt een flink pak slaag zouden hebben gegeven tengevolge waarvan het linkeroog van het slachtoffer voor een groot gedeelte onbruikbaar werd. Tegen de man, een draaier, eiste de offi cier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, veertien dagen geleden een gevangenisstraf voor de tijd van twaalf maanden met aftrek van het voorarrest waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en tegen de tweede ver dachte een jaar met aftrek. De rechtbank veroordeelde de draaier en de vrouv; rot ee gevangenisstraf van an derhalf jaar met aftrek. In het vlakke polderland bij het vliegveld Ypenburg zijn dagelijks een paar arbeiders aan het werk. Zij bedienen er enkele machines en het lijkt alsof zij niet veel doen. Twee kilometer verderop, langs de rijksweg Den Haag-Utrecht werken ook een paar mensen bij een heistelling. Nog verder, tussen Stompwijk en Zoeterwoude, ligt een dikke buis over het groene grasland en spuit modderwater in een nieuw kaarsrecht kanaal, dat een baggermolen nog bezig is uit te diepen. Op al deze punten wordt ge werkt aan het aanleggen van een verkeersweg, dwars door het polderland. Het wordt de nieuwe rijksweg 4a van Ypenburg naar Burgerveen. Deze weg zal de route Rot terdamAmsterdam met acht kilometer verkorten. Maar de tijdbesparing voor het verkeer bedraagt in minuten het viervoudige van dat getal, omdat de omweg door Rijswijk, Den Haag en Wassenaar en vele drukke kruispunten vermeden kunnen wor den. Bovendien wordt de verkeersveiligheid in de drie genoemde gemeenten verhoogd. Het rijk geeft ongeveer zestig miljoen uit voor deze nieuwe weg, die in 1960 geheel gereed zal zijn. De eerste plannen ervoor werden reeds in 1939 gemaakt. Het dertig kilometer lange trajekt loopt over een plek nabij Hoogmade, waar zich onder een verharde korst tot op vele me ters een slappe veenlaag bevindt. Daar overheen kan geen moderne autosnelweg worden aangelegd. Het verkeer zou de weg in luttele jaren meters diep de grond in drukken. Op deze en op nog enkele andere plekken wordt daarom een kanaal gegra ven. De slappe ondergrond wordt dan ver wijderd. Het kanaal loopt onmiddellijk voi water, maar een persleiding voert zand aan, waarmede dit water wordt weggeduwd. Zo wordt het kanaal gevuld met zand en op dit zandlichaam kan straks de betonweg worden aangelegd. Het zandlichaam heeft echter twee jaar nodig om in te zakken. Zo wordt het duidelijk, waarom op enkele de len van de weg de betonlaag al wordt aan gebracht, terwijl op andere gedeelten de weg nog slechts uit een kanaal vol water bestaat. Reeds vóór de oorlog was er sprake van de aanleg van een rijksweg die Rotterdam rechtstreeks met Amsterdam zou verbin den. In 1939 werd reeds een klein gedeelte van het grondwerk nabij Leidsendam uit gevoerd. Na de oorlog was er te weinig geld om aan deze weg door te werken, zodat pas in 1953 de uitvoering met volle kracht ter hand kon worden genomen. In de loop van 1956 zullen over de volle lengte van de weg voor twintig miljoen gulden aan werken in uitvoering zijn. To taal kost de dertig kilometer lange weg on geveer twee miljoen gulden per kilometer. In en over de weg moeten 23 viaducten en vaste bruggen worden gebouwd en vele duikers en tunnels, voorts een bascülebrug over de Oude Rijn en een tunnel onder de Ringvaart van de Haarlemmermeer met een aquaduct voor de Ringvaart. Totaal zal ongeveer 4.300.000 kubieke meter grond worden weggebaggerd. Voor de gehele weg is 7.5 miljoen kubieke meter zand nodig, welk zand wordt gehaald uit zandputten nabij Nootdorp, in de Room- en in de Kalkpolder en in het Braassemermeer. Rijksweg 4a zal volkomen kruisingvrij zijn, met verkeerscirkels op de punten waar hij aansluit of aftakt op andere wegen. De belangrijkste pleinen zijn wel de splitsing op de weg Den Haag-Rotterdam bij Ypen burg en de kruising onder Voorburg met de autoweg Den Haag-Utrecht. Voor deze kruising moeten vier viaducten worden aangelegd. Het dwarsprofiel van de nieuwe weg is hetzelfde als dat van de weg Den Haag- Utrecht: twee rijbanen van elk 7.25 meter breedte, gescheiden door een middenberm van 4.50 meter. Langs de weg komen ver harde parkeerstroken van 2.75 meter, waarnaast grasbermen van 1.75 meter. Het gedeelte Ypenburg-Voorburg zal, zo als reeds bricht is, in de loop van het vol gend jaar voor het verkeer worden open gesteld. In het begin van 1958 zal een vol gend gedeelte, tot aan de provinciale weg van Leiden naar Hoogmade, worden open gesteld. Ruim twee jaar later, in het voor jaar van 1960, hoopt men de gehele weg in gebruik te kunnen nemen. Vergadering Bond van gepensioneerden De bond van gepensioneerden heeft woensdagmiddag in hotel De Rustende Ja ger haar jaarvergadering gehouden. De voorzitter de heer D. Schenk heeft om ge zondheidsredenen zijn functie neer moeten leggen, waardoor de vergadering nu geleid werd door de tweede voorzitter, de heer K. Jansen. De heer Schenk werd dank ge bracht voor het vele dat hij voor de vere niging heeft gedaan, en hem is als herin nering een vulpen aangeboden. De penningmeesteresse mevr. Gimbrére- Snoeks heeft ook haar taak neergelegd, zij ontving tot afscheid een boekwerk. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer A. J. Bakker. Tot slot werd door de secretaris, de heer D. Trouw, met enkele woorden het over leden hoofdbestuurslid de heer Van Lier herdacht. (Van onze correspondent - in Australië) Het UNO-rapport over de assimilatie (of integratie) van de immigranten in Australië met de Australische bevolking is voor de Australiërs teleurstellend. Hoewel de samenstellers van het rapport plompverloren zeggen, dat die assimi latie niet zo vlot verloopt als men gedacht en gehoopt had, staat het buiten kijf, dat de Australische regering, van het begin der immigratie af, alle moeite heeft gedaan om die assimilatie te vergemakkelijken. De Australische regering geeft elke emigrant de gelegenheid gratis Engels te leren via radio, langs schriftelijke weg en in klasse-verband. Zij heeft in alle staten „comité's voor goede nabuur schap" opgericht en in Nieuw Zuid-Wales de „bond van nieuwkomers". Naturalisatie kosten aanvankelijk vijftig gulden kan sinds enige tijd gebeuren voor nog geen tien gulden. Een koopje, dit Australische burgerschap. De minister voor de immigratie, mr. Harold Holt, verzuimt nooit zelf te antwoorden op brieven, die immigranten tot hem richten. Die antwoorden zijn eer vriendschap pelijk dan ambtelijk. Vele Nederlanders dragen zo'n ministeriële brief als een relikwie in hun portefeuille. De vakbondsbesturen hebben, afgezien van de terugslag in 1951-1952, toen er enige werkloosheid was, nooit een woord van pro test of afkeuring laten horen tegen de toe voer van grote scharen nieuwelingen. En toeh, ondanks dit alles blijkt de assimilatie niet zo vlot te verlopen als men wel zou willen. De kranten hebben hun vroegere, soms vijandige, houding tegenover de immi granten al lang laten varen. Rechters ver vallen niet meer in algemene termen - zoals voorheen - bij hun sermoenen, wanneer zij een nieuwe Australiër, die de wet heeft overtreden, de les lezen. Een regeringscom missie, waarin alle lagen der bevolking ver tegenwoordigd waren, heeft vastgesteld, dat er verhoudingsgewijs minder misdaden door immigranten worden gepleegd dan door Australiërs. Prestaties van nieuwe landge noten in het burgerlijk le ?n worden hoog geprezen door de dagbladen. Nieuwelingen, die buiten hun schuld in moeilijkheden ko men te verkeren, worden spontaan geholpen door de bevolking. En toch, het vlot niet met de emigratie. Het IJNO-rapport, opgesteld door een Aus traliër, mr. C. A. Price, van de Australische nationale universiteit te Canberra, is daar van het heste getuigenis. Het somt fouten op, die de Australische regering en de vak bonden hebben begaan (en nog begaan), maar hoe gedegen en juist het rapport ook moge zijn. het verzuimt er op te wijzen dat assimilatie of integratie niet te bereiken is door voorschriften en instellingen alleen; zij is in de eerste plaats een vraagstuk van menselijke gevoelens, neigingen en karakter eigenschappen en die laten zich niet in een keurslijf dwingen. Men kan gratis les in de Engelse taal aan bieden, maar men kan de mens niet dwingen de lessen te volgen. Vele huisvrouwen ook Nederlandse weigeren Engels te le ren. De vakbonden kunnen fraaie regels op stellen ter beperking van h"t aantal arbeids uren De Australiër ziet niets liever maar men kan de immigrant niet dwingen geen overwerkuren (die extra betaald worden) te maken. Als hij ze maakt, loopt hij evenwel kans zijn Australische kamera den tegen zich in het harnas te jagen, met als gevolg dat van de assimilatie niet veel terecht komt. De kern van de zaak is, dat de immigrant en niet de Australiër voor de keus staat te „assimileren" of zich te „iso leren". Een tussenweg is er niet en met name de ouderen gaan helaas dikwijls de weg der isolatie op. Om mij tot de Nederlanders te beperken, wijs ik op de verhouding tussen werkgever en werknemer, die in Australië volkomen anders is als in Nederland. Dit probleem is moeilijk te benaderen, omdat er veel psy chologie bij te pas komt. Niet in Nederland, want daar is de baas de baas in en bui ten het werk. In ons land neemt de arbeider, de kan toorbediende, de tramconducteur, de school meester, de ambtenaar, zfjn hoed af wanneer hij zijn „baas" op straat tegenkomt. In Aus tralië niet. Wij drukken geen handen als we elkaar ontmoeten, op straat of in huis. We doen dat ook niet als we weggaan. We kle den ons niet zo zorgzaam als in Nederland. We dragen geen das en zitten in onze hemds mouwen, zelfs in damesgezelschap, ais het warm is en warm is het hier de langste tijd van het jaar. We staan in de straat voor ons huis in ons blote baadje een praatje te houden met de vrouwen, die we kennen en niemand schaamt zich. als onbekende vrouwen voor bij lopen. We zitten vaak in ons blote baad je, of alleen met een hemd aan, achter het stuur van onze auto. Onze kinderen lopen op blote voeten, niet omdat de schoenen te duur zijn, maar omdat het zo gemakkelijk en luchtig is en we kijken niet vreemd op als we onze vrienden blootsvoets in het dorp tegenkomen, zelfs wel in de stad. We doen de was op zondag en hangen haar uit aan de draaiende waslijn alsof het maandag is in Nederland. We drinken staan de een biertje aan de bar in het bierhuis of drinken het buiten op het trottoir. We zeggen „mate" (vriend) of „sport" (beste kerel) tegen een onbekende, die we naar de weg of om een lucifer vragen. We praten nooit over politiek, zelfs niet als er een ver kiezing aan de gang is. Over godsdienst pra ten we evenmin. Als we naar de film gaan, nemen we de baby mee, want die slaapt in de bioscoop net zo goed als thuis. We nemen ook de andere kleine kinderen mee en van de aanbeveling van de centrale filmcommis sie dat de film alleen geschikt is voor vol wassenen trekken we ons niets aan, want een verbod voor minderjarigen kan de com missie niet geven. Wanneer we 's avonds op bezoek gaan, verwachten we van onze Australische vrien den nooit thee of koffie-met-een-koekje, maar dan drinken en eten we zoveel van de uitgestalde cakes, biscuits en lekkere hapjes, tot we verzadigd zijn. Zonder te wachten tot al dit lekkers ons wordt aangeboden. We grijpen het zelf van de tafel, die vol schalen staat. De kinderen doen hetzelfde. We zitten in het halfduister, want het elektrisch licht is maar een paar kaars sterk. Als we 's mid dags komen, zijn de blinden neergelaten en hangt er een stemmig duister in de kamer. Terwijl de zon stralend schijnt, blijven de blinden dicht cn draait de gastvrouw de „gloeiende spijker" aan. Op een „social evening" in het dorp zitten we in een grote zaal op lange banken of rijen stoelen tegen de wand bokken en schapen gescheiden en dan dansen we de hele avond de Canadese drie-stap, die de Australiërs al op school hebben geleerd. Tot slot dansen we de hoki-poki. We drinken de hele avond niets, want er is geen „vergun ning", noch „verlof", maar om elf uur ver dwijnen we achter het toneel. Daar staan tafels vol zelfgemaakte cakes, koek, „scones" en „piklets" (broodgebak) en er is veel bier en limonade, die de organisatoren hebben ingeslagen, want de café's gaan om tien uur 's avonds dicht. Je bedient je zelf en eet en drinkt staande. Helaas zijn er vele immigranten, ook Ne derlanders vooral huisvrouwen voor wie de aanpassing aan deze Australische levenswijze een bijkans onoverkomelijke moeilijkheid vormt. Want die aanpassing be treft niet alleen de voorbeelden, die ik ge schilderd heb, het dagelijkse leven is vol van tientallen andere verschillen met de levensgewoonten in het geboorteland. Het zijn juist die kleine verschillen, die vele nieuwelingen de weg der isolatie op drijven. Wie naar Australië emigreert, moet niet vergeten, dat hij reist naar het land zijner tegenvoeters, waar, vergeleken met Nederland, heel veel in letterlijke en figuur lijke zin op zijn kop staat. ADVERTENTIE Elke Camera, Projector, Belichtings meter enz. welke u wenst, levert (sinds 1930) FOTO- en KUNSTHANDEL KENNEMERLAAN 5 (bij de brug) Telefoon 5705 IJmuiden De Haarlemse rechtbank behandelde gisteren een appèlzaak van een 22- jarige kandidaat theologie die in septem ber van het vorig jaar op een avond nogal wonderlijk met de verkeersregels was om gesprongen, namelijk op een wijze, die niet minder dan zes overtredingen achtereen opleverde. Hij was met een snelheid, die volgens getuigen ongeveer zestig kilometer bedroeg, de parkeerplaats op de Grote Markt opgegierd, reed daarbij gedeeltelijk over het trottoir, draaide, schoot daarna achteruit om de auto in de rij te zetten en reed daarbij bijna een der autobewaar ders aan. Toen deze daarin wel enige aan leiding vond een critische opmerking te maken kreeg hij een venijnig „Ik heb niets met je te maken, kreng" te horen. De jonge aanstaande predikant was daarna naar Brinkmann overgestoken en had terugkerende, en weer in zijn auto gezeten, bij het wegrijden nog even een andere auto geramd. Mr. B. W. Stomps, die als zijn gemachtigde optrad omdat de ver dachte thans predikant is van de Methodist Church in Engeland, kon als enige ver klaring voor dit optreden slechts de zeer opgewonden staat van de verdachte op dat tijdstip noemen, waarvoor hij echter geen reden had vernomen. „Dit valt mij voor een theoloog wel een beetje tegen" zei de officier van justitie, die zich volkomen bij de door hem ge matigd genoemde straf van de kanton rechter twee weken hechtenis, drie jaar ontzegging van het rijbewijs en enige boe tes kon aansluiten. Hij vroeg bevesti ging daarvan. „Theologische studenten springen gauwer uit de band dan andere omdat zij een toe komst tegemoet weten te gaan die zo'n ernstige levenshouding van hen vraagt. Dat is mijn ervaring tenminste", zei mr. Stomps, maar de president, mr. H. J. Ferwerda, zat gedurende deze opmerkingen nadrukke lijk met zijn hoofd te schudden. Zijn cliënt voelt zich naar hij zeide wel degelijk schul dig na dit wilde optreden en wil zich gaarne conformeren aan alle geëiste straf fen. Alleen de hechtenisstraf zou hij graag afgewenteld zien omdat zulk een straf voor een theoloog vrijwel onoverkome lijk is. OW3000000000000°c>oooooooooeooooooooooooofx»cioooooooooc WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. töooooooeoooooooooc

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 19