De Dam met Nationaal Monument nu één plein Koningin bezocht hoofdstad van nieuw gewonnen land Deltaplan kan ruimte bieden aan randstad Holland Tekort aan hotelruimte in Amsterdam jaarlijks groter „STURKA" SPORTCOLBERTS „DUMAK" PANTALONS van Kimmenaede Onthulling op 4 mei voorname plechtigheid RENAULT FRéGATE GARAGE DEN HOUT Exploitatie van nieuwbouw alleen mogelijk met flinke prijsverhogingen Lelystad vlagde en juichte Nieuwe havenstad aan het Haringvliet; groot recreatiegebied aan Grevelingen 17 Fraaie verlichting Radioreportage Hammarskjoeld volbrengt eerste reis om Israel Zijn missie werpt positieve resultaten af Kransen van vorstelijk gezin „The Knickerbocker" propageert „het andere Nederland" Mede-inzittende Veene- straat-auto 2 mei voor krijgsraad Plannen voor verbetering onhoudbare situatie Zeepost Kerkelijk Nieuws Reeds zesentwintig Fokker- Friendships in bestelling Twaalf worden in Neder land gebouwd; veertien in Amerika Gromiko wil atoomwapens in ontwapening betrekken Draper-medaille voor prof. Van de Hulst Andere tijden VRIJDAG 27 APRIL 1956 DE VIERDE MEI 195G zal een belangrijke datum worden in het historierijke be staan van Nederlands nationale plein De Dam. Om half drie 's middags zal de Koningin vanaf haar koninklijke zitplaats op De Dam de vele plastic doeken rondom het nieuwe Nationale Monument laten vallen en dan zal het eeuwenoude plein een nieuwe aanblik opleveren. Waar immers eens het kleine plantsoentje met hekjes was, wordt de opgehoogde grond nu bedekt door dezelfde waaiervormig gelegde steentjes, die op het plein voor het paleis de jaren hebben getrotseerd. In het midden rjjst de twee-en-twintig meter hoge ellipsvormige blanke zuil omhoog, die s avonds verlicht zal zijn door kwiklicht van dertig schijnwerpers. Cirkelvormige, zeer brede treden leiden geleidelijk naar het verhoogde plateau, waarop de zuil, de pyloon, geplaatst is en twee-en-een-half a drie meter van de grondslag verheffen zich de beeldengroepen van wijlen John Radecker. Eindelijk is De Dam, eertijds uit twee gescheiden delen bestaande, één groot plein geworden. Het nieuwe plein zal een nieuwe ver lichting hebben, Het gemeentelijke elek triciteitsbedrijf heeft er speciale lantaarns voor ontworpen en girobussen, kiosken en telefooncellen op het nieuwe monument zijn verdwenen, De straten zijn verbreed en de trottoirs voor de omringende per celen zijn nu voorzien van bijzonder grote, vierkante tegels. Vrijdagmiddag, 4 mei, om kwart voor twee, begint de onthullingsplechtigheid. Koningin en Prins worden om vijf voor twee op De Dam verwacht, vijf minuten later volgt een stoet uit de Nieuwe Kerk dwars over De Dam naar het Monument. De twaalf urnen van het thans afgebro ken Voorlopige Monument, waarfn zich aarde bevindt van verschillende fusillade plaatsen in de elf provinciën en aarde van de erevelden in Indonesië, zullen ieder door vier kinderen uit de diverse provin cies in cortège, voorafgegaan door pijpers en tamboers van de Amsterdamse Politie- muziekkapel, naar de nissen worden ge bracht in de urnengalerij, die cirkelvormig achter het Monument gebouwd is. Het plaatselijk Monumentencomité heeft bij de organisatie van deze plechtigheid overwogen, dat het publiek op De Dam niet in zijn geheel en ten volle alles zal kunnen zien. Op momenten van stilte zou dit tot pijnlijke verstoring van de rust kunnen leiden. Daarom zal op zulke mo menten via luidsprekers op De Dam de re portage te horen zijn, die de radioverslag gever voor de huiskamer geeft. Na het blazen van de „Last Post" zal dan de redevoering volgen van jhr. dr. M. L. van Holthe tot Echten, voorzitter van de Nationale Monumenten Commissie voor Oorlogsgedenktekens en tussen kwart over twee en half drie zal onze Vorstin het Mo nument onthullen. Onmiddellijk daarna marcheert een ere- peloton van de voormalige Binnenlandse Strijdkrachten het plein op om bij het Mo- ADVERTENTIE v.a. 7500.1 jaar garantie op onderdelen en arbeidsloon. WAGENWEG 164-168 BEIROET (Reuter)/AFP) De secre taris-generaal van de UNO Dag Hammar skjoeld is uit Amman (Jordanië) in Bei roet, de hoofdstad van de Libanon, aange komen, waar hij nieuwe besprekingen zal voeren met de president Sjamoen en de Libanese minister van Buitenlandse Zaken. Daarna zal hij opnieuw naar Israel en Egypte reizen. Waarnemers zeggen dat hij van alle Ara- •bische landen die aan Israel grenzen, in beginsel de verzekering gekregen heeft dat het staakt-het-vuren gehandhaafd zal worden en dat zijn zending, die ten doel had de spanning langs de Israëlische gren zen te doen verminderen, als geslaagd kan kan worden beschouwd. Volgens UNO- woordvoerder is Hammarskjoeld van me ning dat zijn besprekingen in Jordanië het gehele gebied van zijn opdracht bestreken hebben en dat men op alle punten tot be slissingen gekomen is. De Jordaanse regering heeft bekendge maakt, dat het definitieve Jordaanse standpunt aan Hammarskjoeld zal worden meegedeeld voor de secretaris-generaal het Midden-Oosten verlaat. De gemengde Israelisch-Jordaanse be standscommissie heeft Jordanië verant woordelijk gesteld voor de aanval op een Israëlische autobus waarbij maandag vier Israëliërs om het leven kwamen. De com missie sprak haar bezorgdheid uit over het toenemend aantal incidenten langs de Is raelisch-Jordaanse grens. Zowel Israel als Jordanië hebben schuld aan het grensincident van verleden week woensdag, waar-bij een Israëlische en een Jordaanse militair sneuvelden, zo heeft de gemengde Israelisch-Jordaanse bestands commissie uitgemaakt. De tegenstrijdige lezingen die Israel en Jordanië over het incident gegeven hebben, zijn door de commissie verworpen. In de voornaamste Jordaanse steden zijn vlugschriften verspreid door drie nationa listische partijen, waarin Hammarskjoelds missie een „imperialistische samenzwe ring", om de Palestijnse kwestie door een vredesverdrag met Israel te regelen, wordt genoemd. De enige oplossing is vol gens deze partijen de verdrijving van de Israëliërs uit Palestina. Generaal Rady Ennab, die de Britse ge- neraal-majoor Glubb is opgevolgd als chef van de Jordaanse generale staf, wordt zaterdag in Cairo verwacht voor bespre kingen over de coördinatie van Jordaanse en Egyptische defensieplannen. Het over leg is een voortzetting van de besprekin gen van generaal Rady Ennab met de Syrische autoriteiten. Premier Erlander van Zweden heeft in de Eerste Kamer van het parlement te Stockholm verklaard, dat de regering overweegt bij de wet de Zweedse bijdrage aan de bewapening van de Arabische lan den te verbieden. „Men krijgt de indruk dat er een komplot bestaat om Israel van de kaart te vegen". Het geeft de regering zorg dat Zweedse deskundigen en Zweedse "■-^dnkten in Egypte worden gebruikt om nument de wacht te betrekken, terwijl daarnaast een grote nationale vlag wordt gehesen. Er volgt een voordracht van me vrouw Charlotte Kohier van Nijhoffs ge dicht: „Bij het Graf van den Nederland- schen Onbekenden Soldaat gevallen in de Meidagen 1940" en een rede door minister president dr. W. Drees. Als laatste spreker zal burgemeester Arn. J. d'Ailly voor Am sterdam de zorg voor het Nationaal Monu ment aanvaarden. Aan het slot der plechtigheid leggen Ko ningin Juliana en Prins Bernhard aan de voet van de pyloon de eerste krans, waar na een vertegenwoordiger van prinses Wil- helmina de tweede krans zal leggen. Uit drukkelijk is bepaald, dat deze middag het publiek voor kranslegging nog geen gele genheid zal krijgen. Wel 's avonds bij de jaarlijkse plechtigheid op het zelfde punt voor de herdenking der doden. Tenslotte wordt het Wilhelmus gespeeld en gezon gen. De bevolking van Nederland is eigena resse van de grond. Bijna 5 miljoen certi ficaten, elk voor 50 cent recht gevende op 1 vierkante cm Damplantsoen, werden im mers in 1947 verkocht. Op die wijze kwam er bijna 2y2 miljoen gulden bijeen, een be drag waarvan ook oorlogsslachtoffers via de Stichting 1940'45 en het oorlogsgra- vencomité profiteerden. Als postume hulde voor de beeldhouwer John Radecker zal op de onthullingsdag in het Stedelijk Museum een expositie van zijn werken worden geopend. Amerikaanse toeristen, die het program ma opmaken voor hun Europese zomer reis, zijn op kleurrijke wijze opmerkzaam gemaakt op de betekenis van Nederland als vakantieland. Binnen een veelkleurige omslag van de haven van Veere heeft het enige, in de V.S. verschijnende onafhanke lijke maandblad, The Knickerbocker, de reizigers gewezen op „het andere Neder land". Zonder dat Volendam en Marken zich ook maar iets te kort gedaan zullen gevoe len, ligt het accent van deze uitgave op de bij de grote stroom van Amerikaanse toe' risten zo veel minder algemeen bekende attracties van ons land; bij Twente, „land van de cinemascopische horizonten" en „dorado voor paardrijders" „de verge' ten basiliek, de St. Jan's kerk in 's Herto genbosch, gróter dan de kathedraal van St. Patrick in New York en met zijn zo' veel fijner, eeuwen geleden uit steen ge bikte filigram" de dijkhuizen in Gelder' land de welige weiden in het westen de zacht glooiende groene heuvels en dichte bossen van Gelderland en Overijsel het vrolijke boerenland en de venen van Noord-Brabant en Limburg". De verschijning van dit speciale nummer van The Knickerbocker valt samen met het „grote debat", dat thans in tienduizen den Amerikaanse huiskamers plaats vindt over het doel van de Europese zomerreis. Exemplaren van deze uitgave worden, in gerichte verspreiding, toegezonden aan 20.000 Amerikaanse gezinnen van meer dan gemiddelde financiële draagkracht. De dienstplichtige korporaal D. A., die mede-inzittende is geweest in de auto, die het vorige jaar in de Veenestraat in Den Haag op het uit de bioscoop komende pu bliek is ingereden, zal in de middagzitting van 2 mei voor de krijgsraad te velde west terecht staan. Hem is ten laste gelegd het opzettelijk en wederrechtelijk gebruik van een Ameri kaanse auto, door als inzittende mee te rij den met A. M. L. van Rotterdam naar Den Haag, totdat het voertuig na enige aanrij dingen tot stilstand is gekomen in de Vee nestraat. HET TOERISTENSEIZOEN IS, wat Amsterdam betreft, al op volle gang gekomen. Bij de hoofdstedelijke VVV heeft men weer alle moeite om de nimmer aflatende reeks vreemdelingen onder te brengen en daarbij met de wensen van de toeristen rekening te houden. Ieder jaar doet zich in Amsterdam nijpender het gebrek aan hotel-accommodatie gelden. De grote internationale reisbureaus klagen erover, men kan deze klacht vernemen van de hoofdstedelijke VVV, men hoort ze zelfs op het ogenblik ook in steeds groeiende mate van de zijde van de hoteleigenaren zelf. De maximale capaciteit van Amsterdam op het gebied van onderbrenging van vreemde lingen bedraagt 12.000 bedden. Die cijfers verstrekt zowel de hoofdstedelijke politie als de Amsterdamse VVV. Van deze 12.000 bedden zijn er 3000 bij particulieren, die in geval van nood, een helpende hand willen bieden. Deze bedden zijn echter niet het hele vreemdelingenseizoen beschikbaar. Er blijven dus 9000 bedden over. Werke lijk eerste klasse hotels, die de vergelijking met het buitenland kunnen doorstaan, zijn er slechts ongeveer dertien, die tezamen een maximale capaciteit van 2000 bedden hebben, zodat er een groep van 7000 bed den overblijft bij kleinere hotels, pensions en ingeschreven kamerverhuurbedrijven, waartoe een klein aantal behoort, dat wei nig representatief is. In de top-dagen van het toeristenseizoen, de maanden juni, juli en augustus, alsmede de telkenjare weerkerende piek tijdens de Paasdagen en in de bollentijd, is deze be staande accommodatie zeer onvoldoende te noemen voor een stad als Amsterdam. Waar liggen de oorzaken, wat kan gedaan worden ter verbetering hiervan? De hoofd stedelijke VVV heeft deze zaak, samen met de afdeling Amsterdam van de Horecaf bestudeerd en er is een commissie inge steld, die deze zaken uitzoekt. Gemiste kansen Amsterdam heeft vóór alles dringend behoefte aan werkelijke hotels. Dit is de mening van de VVV. Dit is ook de mening van de heer mr. P. J. Mijksenaar, hoofd van het Gemeentelijk Bureau van Vreem delingen Verkeer, die ons verklaarde het te betreuren, dat men in Amsterdam in de jaren 1948 tot 1950 niet minstens twee hotels in de midden(toeristen)-klasse heeft gebouwd van elk tenminste een capaciteit van 220 bedden. Bovendien had, zo meent hij, de gemeente nooit mogen toestemmen, dat Carlton bij de herbouw als hotel ver loren ging, doordat er dure en luxueuze appartementenflats van gemaakt zijn. Deze situatie heeft volgens de heer Mijksenaar ertoe geleid dat men in de hoofdstad steeds moeite heeft bij de onderbrenging van grotere groepen buitenlanders, die in steeds groeiende mate Nederland en Amsterdam bezoeken. In zeer veel gevallen moeten deze groepen gesplitst worden en op ver schillende punten van de stad worden ondergebracht, hetgeen voor de reizende groep zeer vele bezwaren met zich mee brengt. Ook met het organiseren van con gressen schept dit voor de hoofdstad steeds weer moeilijkheden. Onrendabele top Hotelbouw blijkt op het ogenblik een moeilijke zaak te zijn, omdat deze door de zeer hoge kosten van bouw en inrichting zulke grote bedragen vergt, dat de exploi tatie van het nieuwgebouwde hotel boven het exploitatie-niveau van de reeds be staande hotels zal komen te liggen, zodat er dus een zogenaamde „onrendabele top" zal zijn, die dus door de een of andere in stantie (overheid dan wel een andere or ganisatie) zou moeten worden weggenomen of overbrugd. „Men mag", zo zeide de heer Mijksenaar, ..niet verhelen, dat een groot deel van het toerisme uit het buitenland naar Neder land stroomt omdat ons land nog steeds ""«dkoopte-eiland in west-Europa is en het prijspeil hier beneden dat van de omringende landen ligt. Zodra echter onze prijzen omhoog gaan en het peil gaan be reiken van onze buurlanden, dan is het zeer de vraag of de buitenlandse toeristen in die mate ons land zullen bezoeken als zij op het ogenblik gaarne blijken te doen. Met deze onzekerheidsfactor houden dege nen, die in aanmerking komen om de ho telbouw te financieren, terdege rekening en men kan het deze financiers niet kwa lijk nemen dat zij - nu veel zekerder be leggingsmogelijkheden aan alle kanten be staan - niet een-twee-drie hun kapitalen steken in de hotelbouw, waarbij zowel een onrendabele top is als onzekerheid betref' fende het prijspeil gedurende de komende jaren in ons land. Garantie mogelijk? Een wat optimistischer geluid vernamen wij betreffende deze materie van de heer Tuinema, directeur van een bekend Am sterdams hotel en tevens bestuurslid van de hoofdstedelijke Horeca-afdeling. In ho telierskringen - aldus deze zegsman - komt men meer en meer tot de overtuiging dat we in Amsterdam tot hotelbouw zullen moeten overgaan. Het is hierbij niet de vraag, waar de financiën vandaan zijn te halen, want die zijn wel te vinden, maar de eerste eis is een garantie te krijgen voor het wegnemen van de onrendabele top. Een tweede probleem is de plaats waar de hotelnieuwbouw zou moeten verrijzen, want in de binnenstad, waar de hotels het meest op hun plaats zouden zijn, ligt de bouwgrond niet „voor het opscheppen" en in Slotermeer is geen behoefte aan grote hotels. Maar de werkelijke hotellerie zal wat moeten doen, nu de privé hotelletjes van twee, drie kamers, met steile trappen op Amsterdamse bovenhuisjes als padde stoelen uit de grond verrijzen T oe komst plannen Het hotelprobleem in de hoofdstad is een nijpend probleem met vele moeilijke fa cetten, zowel wat exploitatie, financiering als toekomst betreft. Maar het ziet ernaar uit, dat, mede door het samenbindend stre ven van de onder energieke leiding staan de VVV, men thans meer geneigd is aan alle kanten de handen ineen te slaan en tot daden te komen. Waarschijnlijk zullen nog in de loop van dit toeristische seizoen beslissingen vallen. In de praktijk is het op het ogenblik nog zo, dat alle werkelijke hotels in het seizoen van april tot septem ber een vrijwel constante bezetting van 100 percent hebben en gedurende de rest van het jaar toch nog steeds op een bezet ting van 50 percent mogen rekenen, waar door de gemiddelde bezetting, aldus ver namen wij van de heer Tuinema, zeer be paald niet slecht te noemen is. Er zijn achter de „toeristische schermen" op het ogenblik krachten werkzaam. Wat het re sultaat zal zijn, is nu nog in het vlak van de eerste onderhandelingen. Maar er staat iets te gebeuren. Commissaris van politie. Met ingang van 1 mei 1956 is tot commissaris van politie in Alkmaar benoemd, de heer H. Hartman, thans hoofdinspecteur van politie te Delft. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Alberto Dodero" 5 mei; Australië: s.s. „Himalaya" 5 mei; Brits O. Afrika: s.s. „Jean Laborde" 5 mei; Chili: via New York 2 mei; Indonesië: m.s. „Wel tevreden" 3 mei; Nederlandse Antillen: s.s. „Baarn" 1 mei; Nederlands Nieuw Guinea: s.s. „Celebes" 3 mei; Nieuw Zeeland: via Engeland 5 mei; Suriname: s.s. „Cottica" 1 mei; Unie van Zuid-Afrika: m.s. „Bloem fontein" 1 mei; Zuidwest-Afrika: m.s. „Stirling Castle" 5 mei. Geref. kerken Aangenomen naar Rotterdam (als zie- kenbuispred.) G. Koenekoop te Charlois. ADVERTENTIE Het „STURKA"-fabrikaat in handwoven Harris-tweed, nieuwste dessins en modellen, onberispelijke pasvorm. Soepele kamgarens. kreukherstellend, plooihoudend, ongeëvenaard in model en pasvorm, die tezamen met een Sturka-colbert, een in kleurenharmonie beschaafde combinatie vormen. Beide merken kunnen wij tenvolle garanderen. Laat u deze ideale combinatie eens voorleggen Uw K leding-adviseur Gen. C ron jé straat 86, Tel. 14401 Spaarnwouderstraat 47-80, Tel. 21392 Koningin Juliana heeft voor het eerst de hoofdstad van oostelijk Flevoland, Lely stad, bezocht. Toen de vorstin omstreeks het middaguur na een snelle rit over de 22 kilometer lange Knardijk in de nieuwe stad arriveerde, was daar iedereen uitgelopen om haar te verwelkomen. Van de huisjes en kantoren rond de plantsoenen en de brede parkeer- en speelplaatsen wapperden de vlaggen, schoolkinderen met oranje sjerpen en rood-wit-blauwe strikken juichten en alle schepen in het haventje floten een schel welkomstlied met hun stoomfluiten. Hartelijk werd de landsvrouwe begroet dioor de pioniers van dit wordende land, hoofdingenieur-directeur ir. J. F. R. van de Wall en hoofdingenieur-A ir. F. J. B. Geers van de Rijkswaterstaat. Daarna praatte de Koningin met de met vlaggetjes wuivende kinderen, waarna zij in een auto busje een korte rit door het stadje maakte. Zij bezichtigde enkele huizen en het gemaal Wortman, dat de nieuwe polder droog zal malen, en ging vervolgens te voet naar „Het Stuurhuis", het administratieve hart van de nieuwe polder-in-wording, waar de lunch werd gebruikt. Daarna volgde een bezoek aan de school, aan het zeer moder ne tentoonstellingsgebouw, het ziekenhuis, het arbeiderskamp en de kerkgebouwen. Aan boord van het directievaartuig Noordholland" maakte de vorstin vervol gens een tocht langs de in aanleg zijnde dijk in de richting Kampen. Aan de Veluwse kant ligt reeds een lange met gras begroeide dijk, die begin september gesloten zal worden. In het open stuk van zeven kilometer lengte wemelde het van kranen, baggermolens, slepertjes en bakken, alle getooid met het rood'-wit-v blauw der vlaggen. Koningin Juliana stond een groot deel van de tocht op het voordek van het wa terstaatsschip. Zij voerde een zeer leven dig gesprek met de ingenieurs Van de Wall en Geerts, die met gepaste trots van het grote werk vertelden. Dertig baggermolens graven op het ogenblik onder de water spiegel de hoofdkanalen in de nieuwe pol der. Oök baggeren zij de laatste Sleuf in de weke bodem van het dijktracé, dat straks met zand wordt opgevuld, versterkt met zinkstufcken en steen en daarna met twee keileemdammen boven het water zal rijzen. Tussen die dammen wordt een zandlichaam gespoten totdat de kruin op veilige hoogte ligt en versterkingen kunnen worden aan gebracht. Elf bakkenzuigers liggen ver strooid over het IJselmeer om op ongeveer twintig meter diepte keileem en zand „voor d'e dijk te verzamelen. Een tachtigtal sleep bootjes trekken de 270 logge bakken heen en weer. Eenentwintig overslagkranen en negen keileemkranen legen de bakken en Donderdag heeft Koningin Juliana een werkbezoek gebracht aan de polder Ooste lijk Flevoland en daarbij allereerst de centrum-gemeente Lelystad aangedaan. De foto toont de vorstin op het bouwterrein van een nieuw gemaal in Lelystad, waar over zij uitleg ontving van hoofdingenieur J. L. Ie Nobel van de Dienst Zuiderzeewerken. bouwen zo mee aan de nu nog onzichtbare dijk. Bijna 2000 man bevolkt deze werk- vloot. Langs de stalen kranen, de bakken en slepertjes, de baggermolens en bakkenzui gers, de grote drijvende zinkstokken en het werkkamp voer de Koningin tegen het val len van de avond' naar Lelystad terug. De met oranje en nationale kleuren ge tooide jeugd vormde een erewacht op de kade en verbrak het protokol door spon taan een boeketje bloempjes aan te bieden toen de vorstin in haar auto stapte om naar Soestdijk terug te rijden. Opnieuw hebben de Fokkerfabrieken bij Amsterdam een order ontvangen voor zes F 27 „Friendship"-toestellen, nu van het Australische ministerie van Luchtvaart, die de aankoop van de zes toestellen ten be hoeve van de Australische luchtvaartmaat schappij Trans-Australia Airlines zal finan cieren. Het wereld-luchtruim begint zich dus voor dit nieuwe passagierstoestel van Fok ker te openen. Van de KLM heeft de fa briek een voorlopige order voor twee machines, van de Aer Lingus een defini tieve voor vier, terwijl de Nederlandse re gering overweegt een F 27 als regerings toestel te kopen. Voorlopig kan de fabriek dus aan het werk gaan. De bouw van deze twaalf machines in serie zal nog wel enkele jaren vergen. Bovendien hebben drie Amerikaanse maatschappijen Fokker opdrachten ge geven: de West Coast Airlines voor zes, de Frontier Airlines eveneens voor zes en de Mackey voor twee toestellen. Deze veer tien machines zulten door de Fairchild fa brieken in Hagerstown (Maryland) in li centie worden vervaardigd. Bij al deze opdrachten dient men te be denken, dat diverse maatschappijen voor een aanvullend aantal machines een optie hebben genomen, zodat het te zijner tijd af te leveren aantal mogelijk nog groter zal zijn. Intussen vordert de produktie van het tweede prototype „Friendship" in de Fok kerfabriek gestadig. Men is thans bezig met het organiseren van de seriebouw en stelt zich in op de produktie van honderdvijftig toestellen. Verwacht wordt, dat het eerste toestel in 1958 zal kunnen worden afge leverd. LONDEN (Reuter). De besprekingen, die sinds Maart te Londen door de onder commissie voor ontwapening van de UNO worden gevoerd, zijn donderdag in een vol tallige zitting voortgezet, nadat de Ameri kaanse vertegenwoordiger Stassen tevo ren afzonderlijk met de andere afgevaar digden had geraadslaagd over pogingen, om de besprekingen, waarop weinig vorde ringen zijn gemaakt, gaande te houden. Stassen die dinsdag een onderhoud had met partijsecretaris Kroesjtsjev, heeft na dien nog gesproken met Gromiko, de Sov jet-Russische vertegenwoordiger op de ontwapeningsbesprekingen. Gromiko heeft meegedeeld bereid te zijn enkele vóorzie- ningen voor ontwapening op het gebied van kernwapens op te nemen in zijn jong ste voorstellen voor het beperken van de bewapening. Stassen bracht over zijn onderhoud met Kroesjtsjev verslag uit aan president Ei senhower. Kroesjtsjev liet zich tijdens het gesprek met Stassen sceptisch uit over de mogelijkheden tot verwezenlijking van Eisenhowers plan voor wederzijdse lucht- inspectie. Wegens zijn verdienste op het gebied van de radio-astronomie is aan prof. H. C. van de Hulst, hoogleraar in de Theoretische Sterrenkunde aan de universiteit van Lei den, de Henry Draper-médaille van de Amerikaanse Nationale Academie van Wetenschappen verleend. Het is de 31ste keer, dat deze onderschei ding werd uitgereikt. Prof. Van de Hulst is de tweede Nederlander die haar krijgt. In 1921 viel de médaille ten deel aan prof. P. Zeeman. MOSKOU. In de „Literaire Gazet" van Moskou is donderdag een foto gepubliceerd, waarop Koningin Elisabeth de wacht van Windsor Castle inspecteert. De foto is af komstig uit een Londens tijdschrift. Waar schijnlijk is dit voor het eerst sedert de revolutie dat er in een Russisch blad een foto van een lid van het Britse Koninklijk Huis verschenen is. Een „tweede Rotterdam" aan het Haringvliet en een groot recreatiegebied in en langs de Grevelingen vormen de hoofdpunten van een plan om ruimte te bieden aan de randstad Holland. Het is het plan van ir. G. C. Lange, adjunct-directeur van de Pla nologische Dienst in Zuid-Holland. Ir. Lange ziet in het Delta-project tevens een mo gelijkheid ruimte te vinden voor werk- en woongebieden van de randstad Holland en voor het recreatievraagstuk van het westen. Het plan is uiteengezet in een, 85 blad zijden tellend rapport aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Het bevat een beschouwing over de problemen der rand stand Holland. De samendromming van de mensen in dit gebied begint zulke vormen aan te nemen, dat de bewoonbaarheid van de randstad nog slechts door weloverwogen planologische maatregelen gehandhaafd zal kunnen blijven. Geldt dit voor het Utrecht se en Noord hol landse deel reeds in sterke mate, voor het Zuid-Hollandse deel is de spanning nog hoger omdat deze provincie grote agglomeraties van elk meer dan 700.000 inwoners herbergt: Den Haag en Rotterdam. Men zal er op moeten rekenen dat na 1968 de verdere groei der residentie nog slechts buiten haar eigen grenzen en die van de randgemeenten plaats zal kunnen vinden. Het Rotterdamse havengebied is in de afgelopen veertig jaar uitgegroeid van de Waalhaven tot en met het Botlekgebied. Voortzetting van deze expansie zou Rot terdam binnen enkele decennia doen vast lopen. Aanleg van een groot havenbekken aan de Oude Maas wordt ontraden, omdat Rotterdam-Zuid dan aan drie zijden door zware industrie zou worden omsloten ën de bevolking van het nieuwe havengebied aan de overzijde in de Hoekse W^ard zou moeten worden gehuisvest. De stad zou dan tot zeer ongewenste proporties uit groeien en een metropool van drie miljoen inwoners worden. Als unieke gelegenheid voor een recrea tiegebied ten behoeve van de randstad Hol land noemt het plan-Lange de Grevelin gen, het brede water tussen Goeree-Over- flakkee en Schouwen-Duitveland. Dit wa ter zal aan twee zijden worden afgedamd en voor een belangrijk deel droogvallen, wanneer het peil met een halve meter wordt verlaagd. Het plan-Lange noemt het teleurstellend dat in het vijfde interimrapport van de Deltacommissie te lezen is, dat men de af damming van de Grevelingen aan de zee zijde eventueel zou willen uitstellen tot na de bouw van de dam in de Oosterschelde. Indien men pas over 25 jaar met de aan leg van het Grevelingenpark zou beginnen zou dit betekenen dat de randstad Holland tot het einde van de eeuw verstoken zou blijven van een ontspanningsgebied, dat voor de bewoonbaarheid onontbeerlijk is. Uiteraard zulten de plannen van ir. Lan ge grote offers vragen. Zonder Deltaplan, zonder spoorwegaan sluiting en zonder toegangswegen is een krachtige ontwikkeling van een haven aan het Haringvliet ondenkbaar. Terwijl de kosten van het Deltaplan worden geschat op 2,4 miljard gulden, neemt het plan- Lange aan, dat de aanleg van het Delta kanaal, havenspoorlijnen, ontsluitingswe gen en recreatiegebied ongeveer 1 miljard zal kosten.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 21