BOLS Alphenaar PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR Twee ministers spraken op deputaten- vergadering der A. R. Partij GRAMMOFOONPLATEN MUZIEK EN MUZIEKINSTRUMENTEN Wereldnieuws De radio geeft zaterdag 2 TWEKA DEUX PlèCES maten 38-46 ƒ55. Duitse minister bezocht Utrecht en Amsterdam „Duiveland" voer tegen vuurtoren aan Belgische onderscheiding voor president-directeur van het A.N.P. Nederlandse maagd wordt vernieuwd Kamerkandidaten van de V.V.D. r dl Cf Nieuwe burgemeesters van Katwijk, Valkenburg en Diemen Baksteenindustrie lijdt schade door nachtvorst „Schuttevaer" bepleit een betere onderwijsregeling voor schipperskinderen Het Nederlands Ballet naar Duitsland Sukarno laat zijn beide echtgenotes thuis Taai knutselaars VRIJDAG 27 APRIL 1956 Onder voorzitterschap van mr. A. B. Roosjen, is in Utrecht de deputatenver- gadering gehouden van de Anti-Revolu tionaire Partij. Na de openingsrede van mr. Roosjen werd een resolutie aangenomen, waarin de vergadering de regering verzoekt, geen middel ongebruikt te laten om een recht vaardige behandeling van de Nederlandse gevangenen in Indonesië te verzekeren. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, heeft gesproken over het uit gangspunt van de A.R.-partij. Hij besprak met name het beginsel van de partijvor ming en de aanvallen die daarop zijn ge daan. Dat bepaalde politieke partijen ver deeldheid teweeg zouden brengen, noemde mr. Algera een verkeerde voorstelling van zaken. De werkelijkheid is, zo zei hij, dat wij het volk niet verdelen, maar dat het volk verdeeld is. Mr. Algera pleitte tenslotte voor één pro testants Christelijke partij. Prof. dr. J. Zijlstra, minister van Econo mische Zaken en lijstaanvoerder van de A.R. Partij, richtte zich in een persoonlijk woord tot de deputatenvergadering. Hij noemde het besluit hem als lijstaanvoer der te benoemen diep ingrijpend. Node heb ik het hoogleraarschap opgegeven, dat mij boven alle werk lief is, zo zei prof. Zijlstra. Hij was vah mening dat met het heengaan van dr. Schouten als fractieleider in de Kamer een generatie is heengegaan. Onze generatie is anders, aldus prof. Zijlstra. De problemen laten ons geen tijd meer om ons er rustig op te bezinnen. Had men vroeger tijd voor wikken en wegen, thans moet haastig en gejaagd een beslissing worden genomen. Nadat dr. J. Schouten gekozen was tot voorzitter van de dr. A. Kuypersticnung, richtte de nieuw benoemde voorzitter van de A.R. Partij, dr. W. P. Berghuis, zich tot de deputatenvergadering. Hij zei, dat zijn pogen erop gericht zou zijn uiteenlopende stromingen in de chris telijke politieke partij bij elkaar te bren gen. Vervolgens sprak dr. J. Schouten over het doel van de anti-revolutionaire politiek, dat hij omschreef als de verwezen. ADVERTENTIE De minister van Verkeer van de West- Duitse bondsrepubliek, dr. ir. H. C. H. See bohrn, die op uitnodiging van de Neder landse minister van Verkeer en Waterstaat enkele dagen in ons land vertoeft heeft Utrecht en Amsterdam bezocht. In Utrecht werd dr. Seebohrn en zijn ge zelschap door de directeur van de Neder landse Spoorwegen, ir. F. B. den Hollan der, een uiteenzetting gegeven over de N.S. Des middags waren de Duitse bezoekers op Schiphol de gasten van de directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler. Aan een diner aldaar zaten mede aan de Nederlandse minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, de oud-minister van Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen. Dr. Seebohrn bracht ook een bezoek aan de Fokker vliegtuigfabrieken. Hier maakte de minister kennis met de „Friendship", waarvoor hij bijzondere belangstelling toonde. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Koorzang. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Lichte muziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateursuitzending. 15.15 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.55 Platen. 16.00 De schoonheid van het Grego riaans. 16.30 Voor de kinderen. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Musette-orkest. 17.55 Schaken. 18.00 Voetbalreportage. Holland—Frankrijk. 18.15 Lichte muziek. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Platen. 18.45 Regeringsuit zending: Atlantisch Allerlei: Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlan tisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Kamerorkest en solist. 20.00 Lichtbaken, causerie. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Gevarieerd programma. 22.05 Cabaret. 22.35 Wij luiden de zondag in! Aansluitend: Avond gebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25 Dansmuziek. 23.45—24.00 Platen. HILVERSUM II 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, cause rie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Voor de arbei ders in die continubedrijven. 11.40 Viool en en piano. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Platen. 14.50 Dansmu ziek. 15.20 Boekbespreking. 15.35 Kamer orkest en soliste. 16.25 Het volle pond, cau serie. 16.40 Platen met commentaar. 17.0.3 Actualiteiten. 17.35 Lichte muziek. 18.00 Operamuziek. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 De Bijbel in het kerkelijk jaar, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Nelis Volle Vaart. 20.10 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense muziek. 2.40 Binnen zonder kloppen, hoor spel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A., N.C.R.V.) 17.0017.30 Voor de kinderen. 20.00 Jour naal en weeroverzicht. 20.15 Journaal der kleine dingen. 20.30 Ricardo Odnoposoff, viool. 20.45 Gevarieerd programma. 21.45 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Muzikale kalei- doscoop. 14.30 Journaal. 15.00 Platen. 15.15 Accordeonmuziek. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Liturgi sche gezangen. 17.30 Orgelconcert. 18.15 Pla ten. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Cabaret. 21.00 Platen. 21.15 Omroeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Amuse mentsorkest. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 24.00 Platen. lijking van de beginselen der reformatie op de verschillende terreinen des levens. Bij de concretisering van deze doelstelling, aldus spreker, moet niet alleen rekening worden gehouden met de tijd waarin wij leven, maar ook met de veranderingen welke nodig en in verband met de toekomst wenselijk zijn. Hij critiseerde de wijze van propagandavoering van de P.v.d.A., welke zonder recht het monopolie van bevorde ring van de welvaart en behoud van de volksinvloed op de landsregering voor zich opeist. Ook achtte dr. Schouten het niet juist te beweren, dat het in deze verkie zingstijd gaat om de vraag wie als kabi netsformateur zal worden aangewezen. Het is niet noodzakelijk dat de lijsttrekker van de partij die met het hoogste stemmencijfer uit de stembus komt, ook de kabinetsfor matie in handen neemt. „Zou de P.v.d.A. inderdaad de overwinning behalen, dan kon zij op dit punt wel eens teleurstelling boeken, want bij alle capaciteiten, waar over dr. Drees beschikt, is hij er toch nog nooit in kunnen slagen een kabinet te for meren", aldus dr. Schouten. Ds. H. S. J. Kalf, Nederlands Hervormd predikant te Bennebroek, sprak een slot woord. Berisping gevraagd van kapitein; „schade voor onze vlagreputatie" „Toen ik het las, ben ik gaan blozen", zei mr. A. Dirkzwager, voorzitter van de Raad voor de Scheepvaart, aan het begin van het onderzoek naar de oorzaak van de aanvaring van het m.s. „Duiveland" met de vuurtoren van Drogden, die midden in het water staat. Deze weinig voorkomende aanvaring is gebeurd op 9 maart van dit jaar. Het m.s. „Duiveland" op weg naar Kopenhagen verspeelde bij de aanvaring zeven ton cokes van de deklading, maar liep verder geen schade op. Kapitein I.P.G., als betrokkene gehoord, en stuurman K. de B., als getuige verschenen, spraken elkaar tegen. De kapitein vertelde, dat hij vijf minuten voor de aanvaring uit de kaarten- kamer was gekomen, maar volgens de stuurman stond kapitein G. al een kwar tier voordat de „Duiveland" langs de vuur toren schampte, op de brug. De kapitein wilde ten noorden van de vuurtoren ten anker gaan, omdat de loods- dienst bij duister wegens ijsgang gestaakt was. Op het laatste moment heeft men nog getracht een aanvaring te voorkomen door hard bakboord roer te geven, maar het handroer ging zwaar en zo schampte het schip vlak langs de vuurtoren. De hoofdinspecteur voor de Scheepvaart, de heer J. Metz, noemde deze aanvaring „een merkwaardig voorval, dat als een lo pend vuurtje door de scheepvaart van de gehele wereld de ronde heeft gedaan. Niet alleen is door deze aanvaring schade toege bracht aan het schip maar bovendien aan de reputatie van onze vlag". De heer Metz zei voorts, dat, hoe de om standigheden ook zijn geweest, het schip verder van de toren af had moeten blijven. Hij achtte de kapitein schuldig en verzocht de raad een berisping uit te spreken. De raad zal in deze zaak nader schrif telijk uitspraak doen.ri*ui ■rnjn - r - De president-directeur van het Algemeen Nederlands Persbureau, de heer H. H. J. van de Pol, is benoemd tot officier in de Kroonorde van België. Ter gelegenheid van deze door de koning der Beltgen verleende onderscheiding ont vingen de Belgische ambassadeur en baro nes F. X. van der SratenWaillet een groot aantal gasten uit de kringen van de Nederlandse dagbladpers. Met de heer en mevrouw Van de Pol waren aanwezig leden van de raad van beheer van het A.N.P., de voorzitter van de vereniging „De Neder landse Dagbladpers", de heer J. W. Henny, vele directeuren van Nederlandse dagbla den, de directeur-generaal van het agent schap Belga, de algemeen hoofdredacteur van het A.N.P., de heer D. J. Larnbooy, vele leden van de Belgische diplomatieke missie en correspondenten van Belgische bladen in ons land. De ambassadeur zei in een toespraak dat de samenwerking tussen het A.N.P. en Belga hartelijker en inniger is geworden dan tussen welke andere persagentschap pen ook, hetgeen grotendeels het werk van de heer Van de Pol is. In België weet men, aldus de ambassadeur, hoezeer zijn per soonlijke invloed heeft bijgedragen tot het Nederland zal het meer dan een jaar zonder Nederlandse maagd en haar indruk wekkende leeuw moeten stellen want het 4yz meter hoge standbeeld op het Plein 1813 in Den Haag is na meer dan 85 jaar van zijn voetstuk getakeld om te Leiden in een gieterij geheel vernieuwd te worden. Reeds sedert verscheidene jaren vertoon den de beeldhouwwerken op het bekende onafhankelijkheidsmonurnent sterke, spo ren van verwering en op vele plaatsen was het dunne laagje koper, dat de gegoten ijzeren massa bedekte, geheel verdwenen. Het beeld „het driemanschap" dat een on derdeel van het monument uitmaakt, werd reeds in december opnieuw te Leiden in brons gegoten. Dit imposante 2100 kg we gende werk van de beeldhouwer Joseph Jacquet heeft thans zijn oude plaats weer ingenomen. Op de kandidatenlijst van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie voor de Twee de Kamerverkiezingen worden de eerste negen plaatsen ingenomen door de thans zittende afgevaardigden van deze partij. Lijstaanvoerder is prof. mr. P. J. Oud. De tiende plaats wordt over het gehele land ingenomen door mr. E. H. Toxopeus uit Breda. In de kieskringen Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Haarlem, Dordrecht en Leiden staan op de elfde tot en met de zestiende plaats mr. J. de Wilde, Amster dam; mr. F. G. van Dijik, 's-Gravenhage; mej. mr. J. J. Th. ten Broeeke Hoekstra, 's-Gravenhage; C. van der Linden, Rotter dam; mr. L. R. J. ridder van Rappard, Go- rinchem en mr. F. Portheine, Leiden. In de kieskringen Den Helder, Utrecht, Leeuwarden, Groningen, Assen, Zwolle, Arnhem, Nijmegen, Middelburg, Den Bosch, Tilburg en Maastricht worden de 11de tot en met de 16de plaats bezet door mr. dr. C. Berkhouwer, Alkmaar; M. Visser, Arnhem; mr. D. Schuitemaker, Utrecht; mevr. G. DoornbosOosting, Roodeschool; dr. K. van Dijk, Groningen en J. A. Overkl'if, Munnikezijl. ADVERTENTIE Hebt U de „nieuwe" Bols al geproefd? Neen? Dan kunt U ook niet weten, hoe véél zachter en hoe mild Bols nu geworden is. Proef eerst zelf en oordeel dein! <?v 'V ifê.1 ■YNYf-'Z: z 4v d ;:j ADVERTENTIE VOOR DE GROOTSTE SORTERING KRUISWEG 49 HAARLEM TELEFOON 11532 Met ingang van 16 mei is benoemd tot burgemeester der gemeente Katwijk de heer H. Duiker, thans burgemeester van Pijnacker. De heer Duiker is 50 jaar. Hij is aangesloten bij de Christelijk Histo rische Unie. Voordat hij in 1950 in zijn tegenwoordige gemeente werd benoemd v/as hij burgemeester van Hendrik Ido Ambacht. Tot burgemeester van Valkenburg (Z.H.) is benoemd de heer M. A. van der Have, secretaris der gemeente Hoedekenskerke. De heer Van der Have is geboren op 20 april 1920. Hij is lid van de C.H.U. Voorts is benoemd tot burgemeester van Diemen mr. J. H. Strumphler Tideman, wonende te Rijswijk. De heer Strumphler Tideman is geboren op 1 februari 1919. Hij is hoofd commies ter provinciale Tiffie van Zuid- Holland, raadslid van r'-' gemeente Rijs wijk en lid van de Pa - van de Arbeid. De abnormaal strenge nachtvorsten van de laatste weken hebben de baksteenindus trie in Noord-Lim'ourg ernstige schade be rokkend. Sedert de eerste dagen van april ontstaan van de vriendschappelijke sfeer I zijn honderdduizenden stenen, vooral in die en van een intense uitwisseling van nieuws- bedrijven die in de open lucht drogen, be- berichten tussen de beide landen. vroren en uit elkaar gevallen. Op vcrschei- In zijn dankwoord herinnerde de heer Van de Pol aan de reeds 20 jaar bestaande samenwerking met zijn collega van Belga, de heer Daniel Ryelandt. „Beiden zijn wij Europeanen, die zich ervan bewust zijn dat door het werk van de persbureaus veel kan worden gedaan in het belang van Benelux en de Europese integratie", aldus de heer Van de Pol. I dene bedrijven ging de produktie van drie dagen in één nacht verloren. De bevroren stenen kunnen opnieuw in de klei worden verwerkt, zodat geen materiaal, maar wel de bestede produktiekosten verloren gaan. De drogende stenen zijn tegen een a twee graden vorst wel bestand, maar tegen vijf a zes graden helpt zelfs het afdekken van de loodsen niet meer. De aan hef congres van de Koninklijke Schippersvereniging Schuttevaer deelne mende schippers hebben zich onder meer bezig gehouden met voorstellen betrekking hebbend op het onderwijs aan schippers kinderen. De afdeling Zwartsluis had een voorstel ingediend om voor kinderen van de Binnenvaart een schriftelijke cursus Lager Onderwijs in te stellen, omdat de huidige wijze waarop de schipperskinderen in staat gesteld worden lager onderwijs te genieten, veel te wensen over laat. Echter doet zich de omstandigheid voor, dat de ouders er over het algemeen weinig voor voelen om jonge kinderen, zij het dan tij delijk af te staan. Er werd uit de vergade ring onder meer aangedrongen op verbete ring van de subsidieregelingen voor het Bijzonder Onderwijs aan schipperskinderen. Het congres besloot aan de regering te verzoeken leerplicht voor schipperskinde ren van acht tot twaalf jaar in te stellen in die zin, dat ze onderwijs aan de wal zullen moeten volgen. Voor en na die leef tijd zouden ze ligplaatsonderwijs kunnen krijgen. Ten aanzien van de subsidierege lingen zal een verzoek tot het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen worden gericht. Het Nederlands Ballet, dat onder artistie ke leiding staat van Sonia Gaskell, zal in de laatste week van mei een tournee ma ken door West-Duitsland. In Essen, Bad Nauheim. Marburg en Schwetzingen zullen voorstellingen worden gegeven. Op 27 en 28 mei wordt gedanst in Schwetzingen. Het Nederlands Ballet zal daarna van 22 tot en met 25 juli voorstellingen een overzicht van het gehele répertoire ge- i ven in de Amsterdamse Stadsschouwburg. DJAKARTA (ANP) President Su karno zal gedurende zijn bezoek aan de Verenigde Staten, aan het Amerikaanse Congres een boodschap overhandigen. Noch zijn eerste echtgenote, mevrouw Fatma- wati, noch zijn tweede vrouw, mevrouw Hartini, zal Sukarno op zijn reis verge zellen. De vrouwenorganisaties die tegen Sukarno's tweede huwelijk ageren, hebben er op aangedrongen, dat hij Fatmawati in zijn gevolg zal opnemen. Sukarno zal ver gezeld worden door zijn twaalfjarige oud ste zoon, Guntur Sukanoputra. Van het gezelschap maken ook deel uit de minister van Buitenlandse Zaken, Rus- lan Abdulgani, de president van het Hoog gerechtshof, Wirjono Prodjodikoro, hoge officieren van land-, zee en luchtmacht en de partijleiders dr. Sukiman (Masjumi), Arudji Kartawinata (PSSI), Zainul Arifin (Nahdatul Ülama) en Hafani van de lin kervleugel in het parlement. Sukarno zal voor zijn eerste reis naar het Westen op 14 mei vertrekken. De reis za' zeventien dagen duren, een kort bezoek aan Canada inbegrepen. Spoedig na zijn terugkomst zal Sukarno een reis naar Middén-Europese landen maken, onder meer naar West-Duitsland. Sukarno is ook officieel door Mao Tse Tung uitgenodigd een bezoek te brengen aan de Chinese volksrepubliek. In augustus zal Sukarno een officieel bezoek brengen aan de Sovjet-Unie. ADVERTENTIE Amokkaa». Op de centrale markt van Al giers heeft donderdag een Marokkaan, die amok maakte, zes mensen met mes steken ernstig gewond. Schokken. In het gebied van Firenzuola, veertig km. ten noorden van Florence (Italië) zijn in de nacht van woensdag op donderdag zeven aardschokken ge voeld. Van persoonlijke ongevallen of schade is geen melding gemaakt. Over en weer. Een aantal vertegenwoor digers van vakverenigingen in het ge bied van Birmingham (Engeland) is donderdag voor een bezoek van veer tien dagen naar de Sovjet-Unie ver trokken. Beiers. Volgens Westduitse persberichten zijn de meeste soldaten van het nieuwe Westduitse leger in de afgelopen maan den drie tot zes kg. aangekomen. De minister van Defensie zou dan ook van plan zijn de menu's te vereenvoudigen. Oud en nieuw. Een hartspecialist te Sid ney, dr. Sinclair, heeft voorspeld dat men er binnen tien jaar in zal slagen van een „oud" menselijk hart een nieuw te maken. Hij verwacht dat deze vooruitgang de wereld voor grote vraagstukken van godsdienstige en hu manistische aard zal stellen. April. Noord-Engeland heeft donderdag een late gril van de winter beleefd. Er viel in dat gebied namelijk niet minder dan 15 cm. sneeuw, waardoor de grote weg onberijdbaar werd. April roert zijn staart. Troepen. De laatste troepen van het Fran se expeditieleger zijn uit Indochina vertrokken. Drie duizend man van de huishoudelijke staf zullen voor 30 juni vertrokken zijn. Men verwacht dat een gedeelte van de afgevoerde troepen in Noord-Afrika zal worden ingezet. Tegen kerk. Een tweemotorig Russisch vliegtuig is ten zuid-oosten van Berlijn neergestort. Drie passagiers zijn om het leven gekoriten Oostduitse brandweer lieden redden drie inzittenden van het vliegtuig, dat op het vliegveld Schöne- veld zou landen maar in de mist in Bohnsdorf tegen een kerktoren vloog. Indisch. Leden van een sekte aanbidders van een slangengod hebben in het noordoosten van de Indische staat As sam vijf jongens gedood, omdat deze weigerden zich bloed te laten aftappen om aan deze slangengod te offeren. Twee van de slachtoffers werden le vend verbrand. De anderen kwamen bij hun verzet om het leven. Hefschrocvcrs. Een Amerikaanse luchtver- keersdeskundige voorspelt dat zes mil joen personen binnen twintig jaar met helikopters van en naar hun werk zullen gaan. De eerste heliport aan de Hud- son-rivier zal de komende tien jaar on geveer een millioen mensen per jaar verwerken, meer dan het passagiers- verkeer van alle scheepvaartlijnen in de haven van New York. Classiek. In de omgeving van Ravenna zijn ruïnes gevonden van de Romeinse vlootbasis Classis. Er is een zware muur blootgelegd, waarschijnlijk het gedeelte van een ronde wachttoren, die een doorsnee heeft van zeven en halve me ter. Sommige bakstenen zijn gemerkt met de naam van de keizer Antonius Pius (138161 na Christus). Verdediging. Bij een oefening van de Brit se organisatie voor de burgerlijke ver dediging zal op vijf mei boven Londen een „waterstofbom" worden uitgewor pen, die in theorie de gehele binnen stad verwoest. Aan de oefening zullen ruim 2000 personen deelnemen en er zullen waarnemers van de NAVO-lan- den aanwezig zijn. Contact. Russische radio-amateurs hebben deze week voor de eerste maal sedert 1950 getracht radiocontact te krijgen met Amerikaanse collega's. Een Ame rikaanse amateur slaagde er zelfs in contact te leggen met drie Russen, twee in Leningrad en een in Moskou. De Russische amateurs vroegen de Ameri kaanse een schriftelijke bevestiging van het radiocontact te zenden aan het Britse radiogenootschap in Londen. Herstel. Een Japanse firma heeft van de regeringen van Indonesië en Japan toe stemming ontvangen samen met Indo nesische beleggers een bank te vesti gen in Djakarta. Japanners zullen een aandeel van 49 percent hebben in de bank, die bekend zal staan als de In donesische herstelbank. Verlegenheid. De stafchef van de Ameri kaanse strijdkrachten in Europa heeft in antwoord op het Sovjet-Russische protest inzake de „afluister-tunnel" die tussen West- en Oost-Berlijn ontdekt is en volgens de Russen door de Ameri kaanse spionnagedienst aangelegd is, geantwoord dat hij de klacht naar Washington heeft doorgegeven en dis cussie in Duitsland „onnodig en onge wenst acht. ló Uet zo 20. Voortgedreven door een slecht gewe ten, maakte Joris zich uit de voeten, zo dra hij de twee Oosterlingen in het oog kreeg. Maar reeds had het tweetal hem gezien. „Daar gaat dief van vaas van eer biedwaardige grootpapa!", riep Hap Hum schel. „Pakgrijp nietswaardige vaasgap per! Ons maken sambal van hem!" „Tut, tut", mompelde Joris, „uit deze gepeperde taal valt op te maken, dat een schielijke aftocht voor mij thans raadzaam is". Maar hoe snel hij zich ook op zijn lange benen voortrepte, het tweetal bleef hem hard nekkig volgen. Dit begon Joris erg te ver velen en hij keek rond naar een schuil plaats. Om de hoek van een straat ren nend, zag hij opeens een opening in het wegdek en zonder zich te bedenken sprong hij er in. Helaas bleek daar beneden een stoere werker bezig te zijn, die zich erg opwond, toen daar opeens iemand op zijn nek sprong. Het volgende moment werd Joris dan ook door een krachtige vuist omhoog gestotenrecht in de grote han den van de toesnellende bediende Mo. EEN ZEKERE Fabius Claudius Gordia- nus Fulgentius schijnt in het latijn een werk te hebben geschreven, waarvan het eerste hoofdstuk geen enkele a bevatte, in het tweede hoofdstuk ontbrak de b, het derde hoofdstuk moest het zonder c stel len, enz. Voorts werd onder de regering van keizer Severus „een" Illias geschre ven; in de eerste zang ontbrak de letter a, in de tweede de letter b, en in iedere volgende zang ontbrak f vervolgens een andere letter van het alfabet. Thryphiodo- rus schreef een soortgelijke Odysse, waaruit we kunnen zien dat men destijds bijzon der veel plezier in dergelijk geknutsel stelde. Met de term „geknutsel" zouden de be drijvers van deze sport zichzelf uiteraard niet de nodige eer hebben bewezen, zodat hun werk met een wat sierlijker naam werd getooid, t.w. lipogrammatische ver zen, toelke fraaie uitdrukking is samenge steld uit de Griekse woorden leipo (ont breken) en gramma (letter). Deze lipo grammatische producten werden overi gens niet uitsluitend in de oudheid ver vaardigd, want ook in meer moderne tijden hebben velen zich hiermee bezig gehou den. Zo schreef Lopez de Vega vijf novel len, die naar volgorde één der klinkers misten, en een Nederlands predikant le verde eens een vertaling van een Duitse preek, waarin de letter r ontbrak. Aanzienlijk moeilijker was echter de taak die Jacob van Lennep zich in de vorige eeuw had gesteld, toen hij zich had voorgenomen een stukje proza te leveren waarin alle klinkers met uitzondering van de e zouden ontbreken. In de bekende e- legende heeft hij deze opgaaf verwerke lijkt. Zonder nu ook maar iets te kort te -J willen doen aan de waardering voor deze prestatie, moeten we toch opmerken dat Van Lennep wel de gemakkelijkste klin ker heeft uitverkoren, want nu hij de e ter beschikking hield, bleef het mogelijk de bepaalde en onbepaalde lidwoorden: de het, een, en de daarvan afgeleide vormen, in zijn verhaal te gebruiken. Wie dit overweegt, zal nóg meer waar dering hebben voor de a- sage, getiteld „Paaschmaan- dag", die door dr. J. Bosscha werd samengesteld en waar in uitsluitend de a-klinker werd gebezigd. Hier vervie len de voor een lopend be toog zo noodzakelijke lid woorden, welk euvel echter werd verholpen door de afkortingen d' en 't, zoals in: 't zwaard, d'aanval, d'afmars, e.d. Ook samentrekkingen zoals: aamt voor ademt, aadlaar voor adelaar, zijn veelvul dig gebruikte foefjes om onoverkomelijke moeilijkheden te omzeilen. Desondanks blijft het een prestatie een dergelijke tekst in elkaar te flansen. Niet minder moeilijkheden leverde voor zeker de o-sprook: „Colholms roos", door prof. dr. A. des Amorie van der Hoeven in elkaar gewrocht met als enige klinker - het is eigenlijk overbodig dit nog te zeg gen - de o-klank. Ook hier werden, zij het minder veelvuldig, 't en d' gebruikt, zoals in d'oorlog en d'oorsprong, de stomme e werd bij uitgang wel eens weggelaten ('t blond hoofd), en ook hij ontkwam niet aan verwrongen samentrekkingen - noö voor node - maar desondanks is het gelukt. En laten we dan nu eens overstappen op het roemruchte Oera Linda Boek, waar over een lezer een paar vragen stelde. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2