't Hollandse Huis Uitgaan in Haarlem T. DUYVIS Jz. PMF steeds meer verguisd, De Gaulle steeds vaker in Parijs „Handelsreiziger" Mikoyan naar het Latijns-Amerikaanse continent Agenda voor Haarlem jaar de beste Virginia! Al 34 ^"Hoe is het ontstaan?^ RECTIFICATIE Achter geforceerd optimisme schuilt dreiging van komende crisis hetalings- service Sovjet-Unie wil handelsbetrekkingen aanknopen op zo breed mogelijke basis 3 Filarski exposeert in Stedelijk Museum Commandeur Fortuyn admiraal Benelux Minister Seebohm in Den Haag gearriveerd Deens blad: „Jungschlager een nationale held" Almelo kandidaat voor „Prijs van Europa" „Brand van Gentprijs" voor prof. Van der Meer Afscheidstournee van Jacques de Haas Dit woord: JENEVER Tsjechisch Filharmonisch Orkest naar Nederland Onderzoek ondergrondse verkeersverbinding SchipholAmsterdam N.V. OLIEFABRIEKEN KOOG A/D ZAAN Gecombineerde straf voor zeeman-treindief Kustmijnenveger „Venlo" in dienst gesteld VRIJDAG 27 APRIL 1956 (Van onze correspondent in Parijs) Bij de mislukte poging, ondernomen door twee Fransen, in Rabat om een moordaan slag op Pierre Mendès-France te doen, voegen zich de laatste dagen aanvallen op het politieke leven van de Franse vice- premier, die zo mogelijk nog gevaarlijker zijn. De Tunesische rebbellenleider, Salah Ben Joussef heeft verklaard dat zijn vol gelingen tegen Frankrijk blijven strijden teneinde de Algerijnse rebellen te ontlas ten en daarmee Frankrijk voor een zó on mogelijke militaire opgave te stellen, dat men tenslotte wel een beroep op Mendès- France en zijn vrienden zou moeten doen om het Noord-Afrikaanse probleem tot een oplossing te brengen. De cynische houding van deze Tunesiër is koren op de molen van de vele vijanden, die Mendès-France in Frankrijk heeft. Het regent verdachtmakingen aan zijn adres, die allemaal ongeveer inhouden, dat hü van zins zou zijn Frankrijk te verraden. De begrijpelijke aarzeling, die Mendès- France koester jegens de Algerijnse poli tiek van de regering, wordt uitgelegd als een verachtelijke poging om de Franse troepen, die daar strijden, een dolk in de rug te steken. Zijn bezoek aan. Marokko, waar hij een onderhoud met de Sultan had, wordt uit gelegd alls een poging om achter de regering om op eigen houtje met de Noord-Afri kaanse rebellen tot onderhandelen te ko men. De conservatieve en Roorns-katho- lieke blad'en, die het niet moe worden Mendès-France langs allerlei omwegen las tig te vallen, proberen voortdurend zijn naam te betrekken in het zich moei zaam voortslepende „lekken-proces", een steeds ingewikkelder wordende historie, waarin men tracht uit te vissen wie er schuld aan heeft dat een aantal Franse mi litaire geheimen in communistische han den zijn geraakt. Onbemind Noch de rol van noodlotsvoorspeller, die Mendès-France zich heeft aangemeten, noch zijn ijzige ironie zullen hem ooit be mind maken. In zijn huidige aanblijven onider voorbehoud ligt inderdaad' een zeke re dubbelzinnigheid. Het merkwaardige is, dat men vrijwel nooit een tegenstander van Mendès-France ontmoet, die het on eens is met wat hij zegt of wenst. De Franse logica is sterk genoeg om akkoord te gaan met de visie van de enige na-oorlogse Franse politicus „die voor Frankrijk een intelligente, consequente en vooral realis tische politiek ontwierp. De persoonlijke afkeer en het wantrouwen diat men jegens hem koestert, blijven echter sterker. Zij zullen vermoedelijk beslissend blijken, wanneer Mendiès-France door aftreden het kabinet-Mollet ten val zou brengen en zou proberen het premierschap weer in handen te krijgen. Een nieuw experiment-Mendès- France lijkt daarom weinig waarschijnlijk, tenzij tenslotte de moeilijkheden bij voorbeeld in Algerije zo groot zouden worden, dat men weer een beroep op hem móét doen om de zaken te liquideren. Onbekend Merkwaardigerwijze wordt er de laatste dagen in de Franse pers ook weer veel ge sproken over de generaal De Gaulle, die steeds veelvuldiger zijn retraite op het platteland onderbreekt om in Parijs met politici van allerlei slag te praten. Ook Mendès-France zou binnenkort voor de tweede keer een onderhoud met hem hebben. Niemand weet overigens precies wat De Gaul'le in zijn schild voert. Zelf heeft hij verklaard er niet over te denken zich de leiding van Frankrijk te laten opdringen. Men dicht hem toe, dat hij, als voorwaar de een wijziging van het politieke stelsel in Frankrijk, zou eisen. Kamer-ontbinding, ADVERTENTIE Heeft u al kennis gemaakt met onze bekende Geen bank en discretie verzekerd. Alles op het gebied van Woninginrichting A. W. v. GRAAS Lange Veerstr. 28, Haarlem, Tel. 21379 vérstrekkende bevoegdheden voor de re gering gedurende drie jaar en verkiezing van een „constituante", die Frankrijk een nieuwe grondwet zou geven. Een vijfde re publiek dus, waarin het staatshoofd met vérgaande uitvoerende bevoegdheden be kleed' zou zijn. Er zijn overigens méér Fransen, die wel iets voelen voor het Ame rikaanse stelsel. Het meest kenmerkende in de geruchten over De Gaulle en over Mendès-France lijkt toch "dat Frankrijk zich, ondanks een geforceerd optimisme aan de oppervlakte, niet kan onttrekken aan de dreigende ge dachte dat er achter de horizon een onaf wendbare crisis ligt, men vraagt zich daar om nu al, zij het met tegenzin, af, wie de sterke man zal zijn, die haar zal oplossen. Mendès-France of De Gaulle? Zij lijken de enige beschikbaren, als. men Pierre Pou- jade tenminste wil uitschakelen. Het Stedelijk Museum in Amsterdam exposeert tot 14 mei in het kader van.de permanente tentoonstelling „De vijf gene raties" werk van de schilder D. H. W. Filarski. Meer dan zijn leeftijdsgenoot Germ de Jong, die onlangs in dezelfde zalen exposeerde, behoort Filarski tot de Bergense School zonder echter geheel de schilderkunstige principes van deze school toegedaan te zijn. De vormgeving, die de Bergense School dankt aan de grote Franse schilder Céza.nne en nog meer aan de na deze reeds enigszins cubistisch gerichte Le Fauconnier, vinden we voornamelijk in enige van Filarski's tekeningen, die soms het karakter dragen van schilderijen in zwart en wit. Een betrekkelijk groot schil derij „Carté" (1931) vertoont in het meer landschappelijke deel overeenkomsten met werk van de Wiegmans en Colnot, in de behandeling van de huizen wijkt het af. Filarski onderstreept niet gelijk de anderen de kubische vormen dier huizen maar is meer geïnteresseerd in de structuur van de oppervlakte der muren. Een eveneens stevig doek „Spaans landschap" (1935), waarop nagenoeg alleen architectuur voor komt, is vooral interessant om de tekening der onderdelen: verbrokkelde muren en oude daken van gebroken pannen en be dekt met puin. De kleur heeft in dit doek geen andere functie dan de eigen, monotone kleur der dingen te geven en heeft weinig plastische betekenis. Hetgeen ik overigens in dit doek niet als een tekort zou willen aanmerken. In de meeste schilderijen met bomen onderscheidt Filarski zich van zijn collega's van de Bergense School door het zwaardere accent, dat hij op de beweging legt. Het droge landschap ligt Filarski over het algemeen goed. Het Spaanse landschap was hem aanleiding tot schilderijen, waar mee hij zich het meest onderscheidt van zijn tijdgenoten. Van zijn Nederlandse landschappen komen mij persoonlijk die, waarin de zon aan het groen iets grijs gaf, het Uesfe'voór. Dat Filarski in de kleur een zwakkere figuur zou zijn, mag ik echter niet .beweren. Enige ^ilJeveij'S pleitep daar tegen. Zij hebben wel een te veel aan ver siering van speelse tierlantijnen, dacht ik. Daarom prefereer ik het oude interieur, „Het lekkers uit mijn jeugd" (1916), een tafel met gebakjes in een betegelde keu ken met gevulde flessen op planken aan de wand, die nog eens extra versierd werd niet de maskers die de Belg James Ensor zo dierbaar waren. Kleur ook in enige zuid-Franse en Spaanse landschappen in dekverf, die bij langer bekijken iets heb ben van reisaffiches en minder zeggen be treffende des schilders sentiment dan de oudere Spaanse landschappen in olieverf. BOB BUYS Kapitein ter zee G. B. Fortuyn is met ingang van 4 mei tijdelijk bevorderd tot commandeur voor de tijd, dat hij zal zijn belast met de waarneming van de functie van admiraal-Benelux. Doorgaans is de commandant der Zee macht in Nederland tevens admiraal Bene lux. Omdat de commandant der Zeemacht in Nederland, vice-adimiraal F. T. Burg hard vice-admiraal A. de Booy heeft opge volgd als bevelhebber der Zeestrijdkrach ten en deze functies thans dus in één per soon verenigt, zal commandeur Fortuyn met de functie van admiraal-Benelux wor den belast. Zoals eerder werd bekend gemaakt, is het de bedoeling, dat commandeur Fortuyn in september ook de functie van comman dant der Zeestrijdkrachten in Nederland zal overnemen van vice-admiraal Burghard. Thans is kapitein ter zee Fortuyn belast met het bevel over Hr. Ms. kruiser de „Zeven Provinciën", welk bevel hij op 3 mei zal overdragen aan kapitein ter zee mr. A, N. baron De Vos van Steenwijk. De Duitse minister van Verkeer, de heer Seebohm, is per auto in Den Haag aange komen. Vandaag begint hij zijn bespre kingen met minister Algera. De „Aarhuus Stiftsti-dende", een grote Deense provinciale krant, publiceerde van daag een lang artikel uit -Den Haag over de zaak Jungschlager. „Het lot van Jungschlager heeft een verbittering en woede verwekt, welke niet zullen sterven in de zielen der Nederlanders. Leon Jungschlager is niet meer, maar een natio nale held is geboren, en zijn naam zal leven tot hij postuum gerehabiliteerd zal zijn. Geen steen zal op de andere worden gelaten bij de pogingen de zeer velen te redden die een miserabel leven leiden onder onmense lijke omstandigheden in de Indonesische concentratiekampen", zo wordt in het ar tikel gezegd. De gemeente Almelo heeft zich officieel kandidaat gesteld voor de vorig jaar door de Raad van Europa ingestelde „Prijs van Europa". De prijs bestaat elk jaar uit een plaquette en een jeugdreisbeurs ter bevor dering van de jeugduitwisseling. Het vorige jaar is deze prijs gewonnen door de En gelse stad Coventry. Het gemeentebestuur van Almelo heeft een uitvoerig rapport ingediend over de activiteiten die de stad na de oorlog inzake internationale contac ten heeft ontplooid. Tijdens de jaarvergadering van de r.k. Nederlandse boekhandelaren- en uitgevers vereniging St. Jan is donderdag in Utrecht de „Brand van Gent-prijs 1956" uitgereikt aan prof. dr. F. van der Meer voor zijn in 1950 verschenen werk „Keerpunt der mid deleeuwen". Deze prijs, die om de twee jaar wordt uitgereikt, was dit jaar bestemd voor de katholieke Nederlandse schrijver of schrijfster van de beste bellettristische pu- blikatie, met uitzondering van de roman, waarvoor eenmaal in de zes jaar een af zonderlijke prijs wordt uitgereikt. De jury, bestaande uit Antoon Coolen, dr. Harm Kapteyns en Bernard Verhoeven, acht het werk van Van der Meer een uiterst waar devolle bijdrage aan de Nederlandse cul tuurhistorische litteratuur. Het werk is in gegeven door de beschouwing van twee Franse kathedralen uit het begin van de twaalfde eeuw. VRIJDAG 27 APRIL Palace: „Engelen zonder vleugels", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De hel van Parijs", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „I vitellona", 18 jaar, 7 en 9.45 uur. Lido: „Botsende jeugd", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De wet van de kogel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Carmen Jones", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een keerde niet terug", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Boekaniers der zeven zeeën", 14 jaar, 8.15 uur. Frans Halsmuseum: avond-openstelling, 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek. Vishal: Marionettentheater van Feike Bosehma, 8.30 uur. Concertgebouw: 8 uur, Lustrum-concert koor Katholiek Haar lem met N. Ph. O. Wilhelminastraat 22: Ver eniging van spiritisten „Het Licht", 8.15 uur. Pinkstergemeente: 8 uur, Samenkomst. ZATERDAG 28 APRIL Palaoe: „Engelen zonder vleugels", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De hel van Parijs", 14 jaar,, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „I vitellomi", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Botsende jeugd", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 Roxy: De wet van de kogel, 14 j„ 2.30, 7, 9.15 uur. Rembrandt: „Carmen Jones", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een keerde niet terug", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Mi nerva: „Boekaniers der zeven zeeën", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: avond openstelling, 8.30 tot 10.30 uur, met oude mu ziek. Vishal: Marionettentheater van Feike Bosehma, 8.30 uur. Stadsschouwburg: 8 uur, De Nederlandse Comedie met „De kop pelaarster". O. R. G.-centrum, Westerhout- park 1 A: 8 uur, Arts H. C. Moolenburgh spreekt over „Astrologie en kruiden zoeken". MOSKOU (AFP) De eerste vice-presi dent van de raad van ministers der Sov jet-Unie, A. Mikoyan, zal waarschijnlijk in de loop van de komende zomer een reis maken naar Latijns-Amerika, waarbij hij voornamelijk Argentinië, Brazilië en Uru guay zal bezoeken, zo wordt uit Moskou vernomen. Een bezoek aan Mexico zal ver moedelijk niet op het programma staan. Naar men voorts meent te weten stelt Mikoyan, die het toezicht heeft op de ge hele handel der Sovjet-Unie, zich voor zo uitvoerig mogelijk contact op te nemen met de landen, die hij denkt te bezoeken. Zijn reis zal deel uit maken van een uit gebreid programma voor het ontwikkelen van de economische betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en verscheidene landen van Latijns-Amerika. Dit programma wordt op het ogenblik uitgewerkt dioor de betrokken regeringsdiensten. Het plan voor de reis is in zekere zin reeds voorbereid door een vraaggesprek, dat maarschalk Boelganin op 17 januari aan het blad „Vision" heeft toegestaan. Bij dit vraaggesprek bood Boelganin de landen van Latijns-Amerika Russische leveran ties van industriële uitrustingen, machines, hout, aardolie, cement, chemische produk- ten, landbouwwerktuigen en andere goe deren aan. Hij verklaarde bij deze ge legenheid, dat de Sovjet-Unie bereid was volledige fabrieksuitrustingen te leveren en technische bijstand te geven in de vorm van de uitzending van specialisten en technici. De Sovjet-Unie onderhoudt reeds han delsbetrekkingen met verschillende landen van Latijns-Amerika. De belangrijkste markt is Argentinië, met welk land een goederenuitwisseling plaats heeft ter waar de van 90 miljoen dollar in beide rich tingen. Argentinië betrekt hoofdzakelijk mate rieel voor de aanleg van wegen en spoor- wegmaterieel uit de Sovjet-Unie. De han del met Uruguay heeft een waarde van bijna 20 miljoen dollar in beide richtingen. Naar verluidt wenst de Sovjet-Unie zijn handelsbetrekkingen te gieten in de vorm van handelsakkoorden, die de gehele han del omvatten en voorzien in een zo uitge breid mogelijke goederenuitwisseling. Aan de landen, die wensen te industriali se; en, zoals Argentinië, Brazilië en Chili, zal de Sovjet-Unie waarschijnlijk het materieel aanbieden, dat de uitvoering der regeringsprogramma's mogelijk maakt. Aan Mexico en Venezuela zullen de Russen vermoedelijk materieel voor de olie-indus trie aanbieden, met name hun vermaarde boormachine met grote capaciteit. In de betrokken Russische kringen geeft men te kennen, dat het materieel, dat zal worden aangeboden, in ieder geval mo dern, doelmatig en goedkoop zal zijn. In ruil voor haar leveranties zal de Sov jet-Unie de meest uiteenlopende produkten af willen nemen, zelfs landbouwprodukten en mineralen. Mikoyan zal van plan zijn er de nadruk op te leggen, dat de markt der Sovjet-Unie zeer goed in staat is de pro dukten op te nemen, waarvan in bepaalde landen van Latijns-Amerika overschotten bestaan. Men noemt in dit verband Chi- leens koper en Mexicaanse textielgoederen. De toneelspeler en radio-acteur Jacques de Haas gaat in het speelseizoen 1956-'57 een tournee maken met één of meer stuk ken uit zijn toneel-répertoire ten tijde van „De Toneelvereniging" onder directie van Herman Heijermans, „Het Schouwtoneel" en de A.T.G.-periode. De tournee is tevens bedoeld als het afscheid van Jacques de Haas als toneelspeler. Hij begon zijn car rière in 1919 bij „De Toneelvereniging". Zijn laatste vaste verbintenis was in 1951- '52 bij „Comedia" onder directie van Cor Hermus. ADVERTENTIE CHIEF WHIP Het grondwoord waarvan moet wor den uitgegaan is de latijnse plantnaam juniperus voor de struik die wij jenever bes noemen. Het Frans nam juniperus over in de vorm: genièvre, het Middel nederlands kent: geniver. Deze vormen verklaren dat in het Nederlands ook geschreven wordt: genever. De naam van de struik werd ook gebruikt voor de vrucht en vervolgens ook voor de drank die geur en smaak ontleent aan die vrucht. In de spreektaal wordt ook gebruikt: jannever en in de roep die van de ijstentjes uitging: hete melk en koude jan, werd in vroeger tijd dat wil zeg gen, voor de drankwet het verbood duidelijk gemaakt dat men daar een glaasje „erger dan de cholera" kon krijgen. Het Tsjechisch Filharmonisch Orkest, dat zojuist een tournee heeft gemaakt door Joegoslavië en Hongarije, zal in juni be zoeken brengen aan Nederland en Oos tenrijk. In oktober zal het orkest een toernee door Engeland maken. De sterke uitbreiding van de gemeente enerzqds en de algemene toeneming van het wegenverkeer anderzijds stellen het gemeentebestuur van Nieuwer-Amstel voor ingewikkelde problemen van verkeerstech nische aard. Belangrijk is de mogelijke aanleg van een ondergrondse verkeersver binding tussen Amsterdam en Schiphol via Amstelveen en eventueel Bovenkerk. Burgemeester en Wethouders van Nieu wer-Amstel hebben besloten de raad voor te stellen een krediet te verlenen voor een onderzoek door het Verkeersinstituut naar het personenvervoer in en met de ge meente. Bovendien zal een commissie van deskundigen worden ingesteld welke het gemeentebestuur ter zake van advies zal dienen. TONEEL EN DANS Zaterdag 28 april, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft een voor stelling van „De koppelaarster" van Thornton Wilder, in de vertaling van Bert Voeten. In de hoofdrollen: Mary Dressel- huijs, Mimi Boesnach, Jacqueline Royaards Sandberg, Joan Remmelts, On.no Molen kamp en regisseur Henk Rigters. Decors van Friso Wiegersma. Zondag 29 april, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder regie van Henk Rigters speelt de Nederlandse Comedie „Vam de brug af ge zien" van. Arthur Miller. In.de hoofdrollen: Ko van Dijk, Mimi Boesnach, Sigrid Koetse, Louis Saalborn, Ramses Shaffy, Frans 't Hoen. Decor van Harry Wich. Zondag 29 april, Concertgebouw, 20.15 uur: Optreden van het Tsjecho-Slowaakse zang- en dansensemble „SI* Uk" en zijn 90 dansers, zangers en musici. Woensdag 2 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: De Toneelvereniging geeft een opvoering van „Zeeman, pas op!" van Philip Kinig en Falkland L. Cary, in de vertaling van Alfred Pleiter. In de hoofdrollen: Marie Hamel, Ad van Gessel, Walter Kous en regisseur Ferdinand Sterneberg. Decor van Weijnand Grijzen. Donderdag 3 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: De Toneelvereniging geeft een voorstelling van „Zeeman, pas op!" van Philip King en Falkland L. Cary. Voor verdere bijzonder heden: zie onder woensdag. MUZIEK Vrijdag 27 april, Minerva Theater, 20.15 uur: Zangrecital in de foyer door de bas Her man Schey, met begeleiding van de pianiste Coby Riemersma, voor de leden van de Heemsteedse Kunstkring. Vrijdag 27 april, Concertgebouw, 20 uur: Het koor „Katholiek Haarlem" voert onder leiding van Albert de Klerk uit de Mis in F-mol van Anton Bruckner en Te Deum van Zoltan Kodaly. Medewerking wordt verleend door de sopraan Folly C-Uette de Vries, de alt Annie Hermes, de tenor Han le Fèvre, de bas David Hollestelle en het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Zaterdag 28 april, Minerva Theater, 14.30 uur: Leerlingenuitvoering van de afdeling ballet, onder leiding van de heer M. Tschemoff in samenwerking met de orkestklasse van de Volksmuziekschool onder leiding van mevrouw C. Kat Beylevelt. Zaterdag 28 april, Stedelijk Gymnasium, Prinsenhof, 20 uur: De alt Bep van Leuven en de pianiste Anneke Mes voeren werken van Bach, Mozart, Schubert, Brahms, Hugo Wolf en Bartók uit. Zondag 29 april, Grote Kerk, 19.00 uur: Bij zondere zangdienst uitgaande van Bijzon der Kerkewerk van de Hervormde ge meente Medewerking verlenen Piet van Egmond orgel, Annie Woud, alt en de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap". Spreker dr. G. Snijders. Maandag 30 april. Grote Markt, 15.30 uur: Bespeling van het carillon van de Grote Kerk door de stadsbeiaardder Arie Peters, die men ook kan beluisteren op vrijdag 27 april van 11.30 tot 12.30 uur. Dinsdag 1 mei, Grote Kerk, 20 uur. Orgel concert. Een ander orgelconcert kan men beluisteren op donderdag 3 mei van 1516 uur. DIVERSEN Dagelijks, Vis*--1 Marionettentheater van Feike Bosehma. Avondvoorstelling om 20.30 uur, woensdag- en zondagmiddag kindervoorstelling om 14.30 uur. Vrijdag 27 april, gebouw St. Bavo, 20 uur: Onder regie van Frans van Emmerik speelt de toneelgroep „Sociale Zaken" „Spel met een droom" van Hans Nesna. Vrijdag 27 april, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder regie van Jan Icas van Dijk geeft de r.k. Toneelvereniging „Thalia" een opvoe ring van „Het witte legioen" van Maarten van Vlucht. Vrijdag 27 april, Gebouw Irene, Overveen, 20 uur: Bijeenkomst van de afd. Overveen van de Nederlandse Christen Vrouwen bond, waarbij mejuffrouw P. J. S. Simoons zal spreken over Hemri Dunant, stichter van het Rode Kruis. Vrijdag 27 april, Grote Markt, 19.30 uur: Op treden van de folkloristische dansgroep „De Schermerdansers" uit Stompetoren. Vrijdag 27 april, Frans Halsmuseum, 20 uur: De folkloristische dansgroep „De Scher merdansers" uit Stompetoren treedt op in de verlichte binnenhof van het met kaarsen verlichte museum. Zaterdag 28 april. Gebouw St. Bavo, 20 uur: Onder regie van Jan Kraakman spelen leden van het corps van leerlingen en oud leerlingen der M.T.S. te Haarlem „Adel in livrei" van Henk Bakker. Zaterdag 28 april, O.R.G.-centrum, Wester- houtpark I a, 20 uur: De heer H. C. Moo lenburgh spreekt over „Astrologie en kruiden zoeken". Zondag 29 april, Lido Theater, II uur: Spe ciale voorstelling van de film „Aïda". Zondag 29 april, Studio Theater, 11 uur: Spe ciale voorstelling van de film „Koning der melodieën". Zondag 29 april, Cinama-Palace, 10.30 uur: Speciale voorstelling van de film „De grote toveraar van Oz" Zondag 20 april, O.R.G.-centrum, Wcsterhout- park 1 a, 10.30 uur: De heer K. de Boer spreekt over „Gezonde landbouw als voor waarde voor gezonde voeding". Om 14.30 uur: Lezing over „De ware betekenis van onze voeding" door de heer L. F. C. Mees. Maandag 30 april, Stadsschouwburg, 19.30 uur: Onder regie van Henk Bakker geeft de Letterlievende Vereniging „J. J. Cre- mer" een opvoering van „Ferdinand Huck" van Jacob van Lennep, onder auspiciën van het Centrum Comité Koninginnedag. Maandag 30 april, Begijnhofkapel, 20 uur: Interkerkelijke samenkomst. Zangdienst van 19.30 uur af. Maandag 30 april, Concertgebouw, 20 uur: Bonte avond, uitgaande van de Gerefor meerde kerk in Haarlem Noord. Dinsdag 1 mei. Stadsschouwburg, 19.30 uur: Onder auspiciën van het Centrum Comité Koninginnedag geeft de Letterlievende Vereniging „J. J. Cremer" een voorstelling van „Ferdinand Huyck" van Jacob van Lennep. Regie: Henk Bakker. Dinsdag I mei, E.D.O.-terrein, 13 uur: N.V.V.- familiebijeenkomst ter viering van de 1ste mei met onder meer volksdansen, lekenspel en Lambertha-kindercircus. Spreker: W. F. Happé. Bij slecht weer wordt de bijeen komst in het Concertgebouw gehouden. Dinsdag 1 mei, Concertgebouw, 20 uur: N.V.V.-bijeenkomst ter viering van de 1ste mei. Medewerking verlenen het harmonie orkest Haarlem onder leiding van J. Gor ter, de Stem des Volks, onder leiding van Dick Dekker, de sopraan Nel Groeneveld, de alt Elly Imhof, het kwartel Harry Moo- ten, Jenny Roda, André de Raaf en Jac. Schutte en de goochelaar Peter Oran. Spre ker: de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid Z. E. J. G. Suurhoff. Woensdag 2 mei, Concertgebouw, 20 uur: Kerkelijke dienst en bijeenkomst van de Youth for Christ". Medewerking ver leent Hans van de Steen, orgel. Donderdag 3 mei, Zuiderkapel, 20 uur: Ds. J. Visser uit Amsterdam spreekt over „De Antichrist". Donderdag 3 mei, restaurant Dreefzicht, 20 uur: Optreden van circus Wigwam onder auspiciën van de Katholieke Sociale Jeugd zorg onder de titel „Grande Variété du Nord". TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, expo sitie van poppenhuis anno 1750 met in ventaris. Intérieur met kaarsen verlicht. Het museum is geopend op werkdagen van 10-17 uur, des zondags van 13-17 uur en tot 16 mei des avonds van 20.3022.30 uur. Tentoonstelling van reproducties van Rembrandt-tekeningen Teylers museum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt. Michel An- gelo, Claude Lorrain. Geopend op iedere werkdag behalve maandag van 1117 uur en de eerste zondag van iedere maand van 1317 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 1017 uur, des zondags van 1316 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur en op iedere vrijdagavond van 2022 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. Stadhuis, Grote Markt: Te bezichtigen van 917 uur, zaterdags van 912 uur. Elke vrijdag- en zaterdagavond van 2022 uur. Tinholthuis, Bloemendaal, Vrijburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 912 en van 1416 uur. Tevens elke eerste zondag van de maand van 1517 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's Bij belse voorstellingen). Geopend van. 14 tot 17 uur. Zondags gesloten. Woonhuis Van Looy: Des zondags van 1417 uur en donderdag van 1012.30 en van 13.3017 uur geopend. Museum „Het Huis Van Looy": Tentoonstel ling van schilderijen, aquarellen en grafiek van Freek van den Berg. Van 27 april tot 13 mei. Geopend van 1012.30 en van 13.3017 uur. Zondags van 1417 uur. (Ingang Kamperlaan). Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. Vishal, Grote Markt: Tentoonstelling van schilderijen van Piet van Heerden tot 15 mei. Salonboot „Neeltje", Spaarne: Beroepenten- toonstelling 1956 (voor de wal bij de Drostefabrieken) ADVERTENTIE Door een betreurenswaardig abuis zijn, in onze advertentie van 26 dezer, foutieve prijzen vermeld. Hieronder vindt u de correcte prijzen. Salata Citrolata Livorno p.fles 94 statiegeld 94 statiegeld 100 statiegeld tube 53 Klaar-0ver„ fles 85 statiegeld Arachide-olie incl. fles 168 Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 21-jarige zeeman G. P. G. uit Amsterdam wegens diefstallen in internationale trei nen veroordeeld tot twaalf maanden, waar van zes voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar en aftrek van de preven tieve hechtenis. De zeeman was vorig jaar getrouwd met een zestienjarig meisje. Voor het kopen van de uitzet gebruikte hij zijn gespaarde geld, 900 gulden. Toen dit op was en hij geen betrekking kon vinden, stal hij op het Centraal Station in Amsterdam uit inter nationale treinen diverse eigendommen van reizigers. De rechtbank had de man tot twaalf maanden, waarvan drie voorwaar delijk, veroordeeld: In hoger beroep werd een jaar waarvan vier maanden voorwaar delijk tegen hem geëist. Op de Rotterdamse werf van de N.V. Dok- en Werfmaatschappij „Wilton-Fije- noord" is de kustmijnenveger „Venlo", de elfde van een serie van 32, die werd ver vaardigd als onderdeel van het Off-Shore Procurement Program, in dienst gesteld door de commandant van het schip, luite nant te zee der tweede klasse, H. Sjoerds. Critiek op de Tsjechoslowaakse justitie In een artikel in het blad van de Tsjecho slowaakse vakband „Prace" is donderdag verklaard, dat in de afgelopen jaren on schuldige Tsjechoslowaken oneerlijk be handeld zijn, alleen maar omdat zij Joden waren of tijdens de oorlog in legers van Westelijke landen gestreden hebben. „Men sen die onschuldig waren, doch die het on geluk hadden dat familieleden of vrienden misdrijven hadden begaan, werden dikwijls behandeld alsof zij niet alle rechten van normale burgers genoten", aldus het blad.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5