Nieuwe Bethlehemkerk in plechtige bijeenkomst overgedragen Lichtende ster op de klokkestoel dank zij gave op straat Zes aanvaringen en strandingen voor de raad voor de scheepvaart Agenda voor Velsen Trawler „Curasao" voor maatschappij „IJszee" begin mei te water Velsens Cultureel leven in de komende week Beverwijks bezwaar tegen Velsens uitbreidingsplan door raad aanvaard EEN GA VE EN EEN OPGA VE Bij de scheepswerf „De Dageraad „Wie kaatst moet de bai verwachten" VRIJDAG 27 APRIL 1956 Sleutel van hand tot hand Berispingen voor nalatige kapitein Zaterdag en maandag kermis In IJmuiden uitgebreid 1 mei-feest Wethouder van Arnhem spreekt in Rex-theater Kikke in goede vorm tegen Diederiks Snip en Snap in Kennemer Theater Er is nog geen adviescollege Geen liefhebbers voor huizen In juni aardbeientoernooi van Pat-Mat MET HEI AVONDMAALZILVER glanzend op het bruine hout, in een kerk gebouw, dat dank zij een nijvere kosteres en koster, die er een hele nacht aan hadden doorgewerkt, blonk als een spiegel heeft Hervormd IJmuiden zich gisteren verheugd over de wederopstanding van de Bethlehemkerk aan het Gijzenveltplantsoen. Een naam, die door de Duitse afbraakwoede uit het kerkelijk leven van de stad verdwenen was, maar dank zij vasthoudend ijveren van kerkvoogdij en bouwcommissie in nieuwe luister terugkwam. Talloze ge nodigden zijn gistel-middag tegen vijven in de banken geschoven om de over drachtsplechtigheid bij te wonen en des avonds om acht uur stroomde het Godshuis weer vol, nu ter gelegenheid van de eerste eredienst in het gebouw, waarvan één der sprekers na de overdrachtsplechtigheid zei, dat het niet alleen een gave, maar ook een opgave vertegenwoordigde en waarvoor de dankbaarheid van kerkeraad en predikanten, kerkvoogdij en allen, die het gemis van de Bethlehemkerk aan de James Wattstraat steeds duidelijker voelden, naarmate de gemeente wies, zich in vele gemeende woorden heeft geuit. Met de geschenken, uit de gemeente in zilver, hout en stof rondom, de weienschap, dat er nog meer zal kamen in de vorm van twee gezandstraalde ramen en burgemees ter rnr. M. M. Kwint en wethouder J. C. Aschoff onder de gasten heeft de president- kerkvoogd, de heer K. Tijssen de plechtig heid geopend door van psalm 100 de verzen drie en vier te laten zingen. Deze dankzang mocht dan nog wat onwennig klinken met als te iele steun het harmonium, zodra over ongeveer een jaar het orgel tegen de ach terwand van de kerk is geplaatst kan dit gebouw compleet genoemd worden. En de dankbaarheid was er deze middag bepaald niet minder om. De heer Tijssen heeft daarvan gewaagd in zijn toespraak en hij bepaalde zijn gehoor bij de historie van de Bethlehemkerk in IJmuiden, die dateert uit de jaren na de eerste wereld oorlog, toen naast de kerk aan de Kanaal straat een nieuw Godshuis noodzakelijk bleek te zijn en men aan de James Watt straat een mooi, intiem gebouwtje stichtte, dat daar evenwel slechts dertien jaar dienst heeft kunnen doen. Toen, in 1942, doken de geruchten over de evacuatie van IJmuiden op en in het najaar werden deze werkelijk heid. Meubilair en orgel werden weggehaald, maar tot de oudejaarsavond van dat don kere jaar is er gekerkt in de James Watt straat. Dat is een ontroerende dienst ge weest, herinnerde de heer Tijssen zich, tij dens welke men echter niet bevroeden kon, dat het tevens een afscheid voorgoed van het kerkje was: het viel onder de domme kracht der Duitse dommekrachten in de winter 1944-'45, toen Velsen onder de schendende hand van de niets-ontziende bezetter doorging. Extra fundering Tegelijk met de Insingerschool en de Insingerkleutersohool is het bedehuis ge vallen, maar direct' na de bevrijding voelde men in Hervormd IJmuiden nog geen be hoefte aan een nieuwe Bethlehemkerk pas in 1950 rezen er plannen, toen de ker kelijke gemeente zich snel ging uitbreiden. De plaats werd in onderling overleg tussen overheid en kerk bepaald tussen Gijzen veltplantsoen en Radarstraat enige strubbelingen moesten er uit de weg wor den geruimd, zoals een extra-fundering op een onvermoede veenlaag, maar in juni 1955 kon de eerste steen dan toch worden gelegd. Sleutel „Het Is goed samen te kunnen komen in Gods huis" zo besloot de heer Tijssen, die Gods zegen afsmeekte over het gebouw en ds. D. C. van Wijngaarden als waarnemend voorzitter van de centrale kerkeraad de sleutel van het gebouw overhandigde ten teken, dat de overdracht een feit was. Ds. van Wijngaarden sprak in de persoon van de heer Tijssen de gehele kerkvoogdij aan en zag in dit lichaam de mannen ver enigd, die met alle ijver en alle liefde, welke de mens kan geven, gestreden heb ben voor hun nieuwe kerk en daar een zeer groot gedeelte van hun vrije tijd aan heb ben gegeven. Als waarnemend praeses van de centrale kerkeraad uitte hij zijn vreugde over de nieuwe kerk voor IJmuiden-West, een vreugde, die in het bijzonder in de gemeen te van de Bethlehemkerk opstijgt. De sleu tel moest hij echter doorgeven aan ds. J. van den Berg, de bedienaar van Gods woord in de nieuwe kerk en hij deed dit met de heilwens, dat het gebouw het tref punt zal zijn voor vele hervormden. Ds. Van den Berg aanvaardde de sleutel als voorzitter van de centrale kerkeraad met een kort weerwoord, zich dankbaar uit de grond des harten tonend voor het bereikte en vooral het gepresteerde. Hij bracht voorts afzonderlijk dank aan al de genen, die aan de totstandkoming van het fraaie gebouw hebben meegewerkt en ver meldde speciaal de vrouwenvereniging „Draagt elkanders Lasten", die voor de ramen borg staat en de vrouwenvereniging „Lidia", die het kanselkleed schonk. Dank baar was hij ook voor de jongelui, die met het steentjesfonds zulke opvallende suc cessen boekten en een onbekende gever, die vlak voor de overdracht op straat be loofde het ontbrekende bedrag te zullen aanzuiveren voor de verlichting van de ster op de klokkestoel. Hij is tegelijk met verschillende andere anonieme gevers van doopvont, avondmaalszilver en -linnen dankbaar genoemd. Prediking in steen en woorden Ds. G. Koch heeft namens het mode- ramen van de classis Haarlem de gemeente gelukgewenst met de nieuwe aanwinst: „een fraaie kerk, maar ook een bescheiden kerk". Hij vond het prettig, dat er beschei den kerken worden gebouwd, want wan neer de St. Bavo een prediking in steen mag heten, zal deze kerk zich daar zeker niet aan mogen spiegelen, want zo zei de predikant: „wat zouden wij predikanten moeten doen in een preek, die al klaar is?" Deze kerk noemde hij niet alleen een gave, maar ook een opgave, welke de gemeente met een sterk besef harer verantwoorde lijkheid zal moeten aanvaarden. Sterk in de onderdelen Ds. H. P. Huisman heeft vervolgens uit naam van de komende centrale kerkeraad der nieuwe Hervormde IJmond-gemeente het woord gevoerd, zeggende, dat zulk een centrale gemeente niet zal kunnen func tioneren, wanneer haar wi.jkgemeenten niet stevig zijn. Hij stelde, dat deze kerk er staat als een herinnering voor hen, die er niet toe willen behoren, maar ook en voor- al als een steengeworden memorie aan het feit, dat er geen leven mogelijk is buiten het evangelie. De heer A. Kool heeft het woord gevoerd uit naam van het hoofdbestuur van de ver enigingen van Kerkvoogdijen in de Neder lands Hervormde Kerk. De synode, aldus de heer Kool, stelt een levendige belang stelling in alles, wat er in de IJmond ge beurt. Hij toonde zich verheugd met de mogelijkheid tot gemeentelijke subsidie voor kerkebouw en vond het in het geheel niet erg hulp aan te nemen, wanneer er ook in het culturele vlak zoveel wordt ge steund uit overheidsmiddelen. „Ik hoop, dat de kerkvoogdij in deze IJmuidense woestenij contact zal krijgen met de Be- doeinen en dat de Kerkeraad mag ervaren, dat er rozen kunnen bloeien in de woes tijn". Architect J. Schipper, die de kerk ont wierp, heeft met enkele woorden de sym boliek van het gebouw onder de aandacht gebracht, zoals het een geestelijk brand punt is geworden in het stadsplan van ar chitect Dudok en daarna is het woord ge voerd door de heer W. Doevendans, die de moed en de energie der bouwers prees. De heer II. Remiëns had een kleine verrassing meegebracht naar het spreekgestoelte: twee meisjes en twee jongens, die geschenken aandroegen. In een begeleidend woord ver leide het schoolhoofd, dat deze geste gezien moet worden als een symbolische offerande van de hele jeugd - de vier kinderen kwa men uit de vier delen der gemeente en dat hiermee de toekomst van het kerkelijk leven in IJmuiden gekarakteriseerd werd. Een houten Hugenotenkruis van de meisjes en twee guldens van de jongens voor de eerste collectes vormden de stoffelijke souvenirs bij dit aardige gebaar. Nadat ds. Van den Berg de rij van spre kers had afgesloten en staande Gezang 135 had laten zingen stond voor iedereen de gelegenheid open het gebouw en de school met het wijkgebouw te bezichtigen. De Raad voor de Scheepvaart heeft i aard, dat de raad zich afvraagt of het wen- schriftelijk uitspraak gedaan in een zestalj selijk is dat een schip van deze grootte en zaken. mét dit motorvermogen (de ..Minorca" had VRIJDAG 27 APRIL IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Die man is gevaarlijk". Rex, geen opgave ontvangen. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.30-12 en 1416.30 uur. Stichting De Vejser Gemeenschap, Ned. Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, 20 uur, begroetingsavand nieuwe Velsena- ren. Nutsbibliotheek, Heidestraat, open van 1921.30 uur. V.U., 2021 uur, gymnasium Velsen, cursus Duits. ZATERDAG 28 APRIL IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur, „Die man is ge vaarlijk". Rex, geen opgave ontvangen. Pieter Vermeulenmuseum, als vrijdag. Technische School Velsen, 1416 uur, openbare les. Accordeonver. IJmuidens Roem, Patro naatsgebouw, 20 uur, concert. „Instuif", Ned. Herv. Gem., 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, to neeluitvoering. SANTPOORT Toneelver. „Jan van Dommelen", 20 uur, zaal Zomerlust, toneeluitvoering. VELSEN-NOORD „De Eendracht", 20 uur, Concordia, uit voering. Op 5 januari van dit jaar is het 11679 brt metende Noorse tankschip „Kollgeir" tijdens dikke mist op de Nieuwe Waterweg in aanvaring gekomen met het 1354 brt metende Engelse motorschip „Gem". Het Engelse schip was dermate zwaar bescha digd, dat men besloot het aan de grond te zetten. De volgende dag is het naar de Waalhaven gesleept. In zijn overwegingen zegt de raad: „Bei de schepen hebben vroegere aanwijzingen van de raad inzake het varen met behulp van radar op de Nieuwe Waterweg in de wind geslagen. Vooral de „Gem", die vóór stroom voer, had zo spoedig mogelijk een behoorlijke ankerplaats moeten zoeken". De raad is van oordeel, dat de fouten van de „Kollgeir" echter meer tot de aanvaring hebben bijgedragen dan die van de „Gem" en dat dus de „Kollgeir" allereerst schul dig moet worden geacht aan deze aanva ring. „La Hague" en „Myosotis" Op 6 januari is het 4309 brt metende Franse motorschip „La Hague" bij de in gang van de Waalhaven in aanvaring ge komen met het sleepschip „Myosotis", dat uit deze havèn kwam. De „Myosotis" kreeg ernstige averij boven de waterlijn. De raad meent, dat de „La Hague" deze aanvaring had kunnen voorkomen als de achtersleepboot „Phoenix" eerst aan bak boord en daarna, zij het met een kort tijd verlies, aan stuurboord was vastgemaakt of wanneer men de sleepboot, indien men haar van het begin af op het stuurboord achterschip bevestigd wilde houden zoals geschied is aan bakboordzijde had laten trekken om aan de ebstroom weer stand te bieden. Stranding „Limfjord" Kapitein A. D. van het motorschip „Lim fjord" is door de raad medeschuldig be vonden aan de stranding van zijn schip op 24 oktober 1954 op Aspo bij Dalaro en heeft van de raad een berisping gekregen. Na de stranding is de „Limfjord" door een te hulp geroepen marinesleepboot vlot gesleept. Het oordeel van de raad in deze zaak luidt: „Ook de kapitein heeft niet uitge keken, doch klakkeloos de juistheid van de mededeling van de roerganger aangeno men, toen deze zich niet overtuigd had van het karakter van de verschillende lichten, die hij zag. De kapitein had aan de roer ganger nauwkeurige aanwijzingen moeten geven en had ook zelf de kompaskoers in het oog moeten houden". Stranding „Minorca" Op 25 januari 1955 is het 199 brt meten de motorschip „Minorca" op reis van Rouaan naar Liverpool nabij Cahorepunt op de Oostkust van Ierland gestrand. Het schip, dat hoog op het strand kwam te zitten, werd door de bemanning verlaten, maar toen het weer iets beter werd, kon de bemanning overdag op het schip wer ken. Op 8 februari werd het schip vlot ge sleept. Naar de mening van de raad is het be grijpelijk, dat kapitein E. W. van der M. lij heeft gezocht toen de wind krachtiger werd. Hij heeft daartoe bij de zuidoost punt van Ierland de eerste plaats gekozen, die de zeilaanwijzingen aangeven, maar had mogelijk beter gedaan met over korte afstand door te varen tot Roneypoint. Maar de raad kan niet zeggen, dat dit op de stranding invloed heeft gehad1, omdat ook de Roneypoint op den duur niet veilig zou zijn geweest. De weersomstandigheden waren van die mét dit motorvermogen -('de-„Minorca" had een motor mét een vermogen van 150 pk) in dit jaargetijde een reis door de Ierse zee maakt. De raad besluit met de opmerking, dat aan de betrokken kapitein mede schuld aan de ramp kan worden toegeschreven. Stranding „Urmajo" Het 499 brt metende Nederlandse motor schip „Urmajo" is op 18 mei 1955 op reis van Londen naar Rouaan op de North Goodwin bank gestrand en, nadat de be manning aanvankelijk^ het schip had ver laten, vlot gesleept en naar Ramsgate ge bracht. Doordat bij het slepen een vrij lange tros werd gebruikt, is de „Urmajo" toen bij het binnenvaren van de haven met de stuurboordzijde tegen de Noorder- pier gedreven en beschadigd. De raad is van oordeel, dat de kapitein door zijn verkeerd opgezette navigatie medeschuldig is aan de stranding en heeft een berisping uitgesproken. „De kapitein immers beschikte niet over een kaart van het zeer moeilijke vaarwater en kon dus de loods niet controleren". De „Nieuw Amsterdamligt sinds maandag in het dok bij Wilton Feyenoord in Schiedam, waar het schip duchtig onder handen wordt genomenOp dit plaatje zien we een aantal schilders bezig met de enorme romp van het schip. yy VAN DE HELLING van de scheepswerf De Dageraad, v.h. Wed. J. Boot, zal in de loop van volgende week voor de nieuwe IJmuidense visserijmaatschappij „IJszee" de trawler „Curacao" te water worden ge laten. De .„Curacao", die aanvankelijk ge lijk zou worden aan de serie trawlers van de rederij „Medan-Batavia", waarin thans nog de „Soerabaia" en „Medan" thuis ho ren, heeft nog veel met de schepen uit deze klasse gemeen, maar heeft van de ontwer pers een doorgebouwde bak meegekregen. De mogelijkheid bestaat om het schip te bestemmen voor de IJslandvisserij; een extra brandstoftank werd met het oog op deze nog steeds bestaande plannen inge bouwd. De trawler Curacao", die onder bouw- nummer 485 bij „De Dageraad" op de hel ling is verrezen, heeft een lengte over alles van 40,5 meter, een lengte tussen de lood lijnen van 35.30 meter, een breedte van 7 meter en een holte van 3.80 meter. De trawlers van de. klasse „Medan" en „Soera baia" meten 33.30 meter over alles. 600 pk De „Curacao" zal worden voortgestuwd door een 600 pk Industrie met reductie 2 :T. Een winch, 'èangedrav'cn dóór een 155 pk Deutz motor en centrale verwarming behoren eveneens tot de inrichting van het schip. De bemanning van het nieuwe schip, waarvan het visserijmerk nog niet bekend is, zal in zijn geheel in het achterschip wor den gehuisvest. De schipper krijgt de kooi in een hut op de brug en twee hutten in De viering van de Koninginnedag in Vel- sen-Noord die met een aantrekkelijk uitge breid programma voor deze dag zal ge schieden, krijgt nog een bijzondere aan trekkelijkheid, doordat er een aantal ker misattracties komen. Zaterdagdag'middag al zijn ze voor het publiek opengesteld. Behalve de draai- en zweefmolen, komen er nog enkele vermakelijkheden en kra men. het dekhuis zullen elk voor twee man wór den bestemd. In het achteronder zullen acht man verblijven, zodat in totaal dertien man aan boord van de „Curacao" zullen ar beiden. Het visruim van de „Curacao" is be rekend op een capaciteit van ongeveer 220Ü kisten vis. Zusterschip Bij de scheepswerf „De Dageraad" wordt thans tevens gewerkt aan de bouw van een zusterschip van de KW122 „Arie Ouwe hand" voor de Visserijmaatschappij Ken- nemerland. Voorts bevindt de KW170 zich voor survey bij de werf. De (thuis)elftallen van „Noord" VVB-Zaandijk (op „Watervliet" 14.30 uur): VVB: A. Nieuwenhu-s; K. Kil en P. Bleeker; F. Bruinzeel, A. Both en J. Kers bergen; J. v. d. Linde, R- Luitjes, F. Kooi- mans, J. Koppen en C. Luntz. Kinheim-CSV (op „Rooswijk" 14.30 uur): Kinheim; Th. Keirsgieter; L. v. Hesselingen en S. de Vries; J. v. d. Griend. W. Mol en J. v. Hesselingen; R. Bosman, W. Groene- ,veld, P. Rem, A. Eijke en A. Prinssen. lEV-Vliegênde Vogels (op „Rooswijk" 12 uur): IEV: H. Alkemade; P. Persijn en G. Bos; J; Dekker^ G. v. Berneveld en C,. Schoot: H. Duin, W. Buur, J. Duin, H. de Reus en J. de Reus. Ook de P.v.d.A. te IJmuiden heeft, naar zij ons thans pas bericht, een uitgebreid programma voor de 1 mei viering opge steld. Het feest wordt 's morgens ingezet met een familiebijeenkomst op het Scha- penland aan de Van Ostadestraat. Deze bij eenkomst, waarop van spel, sport en de clamatie valt te genieten, begint om tien uur. De jeugd verzamelt 's middags om half twee op hét Marktplein en gaat vervol gens in optocht met tamboers naar het sportpark Schoonenberg om een kinderfeest bij te wonen. Het Nieuwe Jeugdtoneel zal opvoeren „Het eigenwijze haasje". Diezelfde middag komen de ouderen in het Gem. Vergaderlokaal aan de Abelen straat in IJmuiden-Oost bijeen. Er wordt een bezinningsbijeenkomst gehouden, waarop de heer J. B. Assendorp uit IJmui den zal spreken. De bijeenkomst wordt om lijst met muziek. Voor de grote avondbijeenkomst trek ken de P.v.d.A.-vrienden naar het Rex- theater in IJmuiden-Oost, waar zullen op treden Willem van Cappellen, Jetty Cantor, Sylvain Poons, Lucy Dubois en Pierre Palla. De heer J. Bronkhorst, wethouder van Arnhem, zal het woord voeren. GESLAAGD VOOR DERDE STUURMAN M. J. Honsbeek uit Haarlem slaagde voor derde stuurman: het rijksexamen werd af genomen in Den Haag en hij werd opge leid in IJmuiden. De onderlinge strijd bij BDC In het „Statenhuis" heeft de Beverwijkse damclub haar wedstrijden voor de onder linge competitie voortgezet. In afdeling A heeft K. Kikke het de kop loper H. Diederiks niet gemakkelijk ge maakt, in een gelijk opgaande strijd wist K. Kikke in het eindspel enig voordeel te krijgen, echter niet genoeg voor winst, zo dat Diederiks nog net remise kon forceren. De uitslagen in deze afdeling zijn: Chr. Bakker—N. Adelaar 2-0; J. G. Hagenaar— E. Reinhout 2-0; W. HoogeboomD. van As 0-2; A. Peekei—C. Snel 2-0; D. van As—R. Conradi 1-1; S. HoogvorstP. Smit 2-0; K. Kikke—H. Diederiks 1-1; R. Conradi—J. Kabel 1-1. In afdeling B heeft de koploper K. Nij- man zijn overwinningenreeks voortgezet, thans was het A. Albers die het onderspit moest delven. De uitslagen waren hier: K. NijmanA. Albers 2-0; C. Ploeger—W. Waarts 0-2; .T. Verhaar—W. de Graaf 0-2; A. van Son—H. Nijman 0-2; J. VerhaarL. Klein 0-2. Dick van Rhijn houdt lezing over zwemmen Op donderdag 17 mei zal in Castricum, op verzoek van het bestuur van de stich ting Zwembad Castricum, Dick van Rhijn, de bekende figuur in de sportwereld, een lezing komen houden. Een grote serie adheasle-betuigingen heeft aangetoond, dat er grote belangstel ling is voor een zwembad. Tot heden is et nu al ruim f 1000 voor de bouw bijeengebracht. Men hoopt er ook dit jaar nog aan te beginnen. GEGEVENS voor de wekelijkse rubriek „Velsens Cultureel leven in de komende week" kunnen worden ingediend bij het Agendabureau voor de Velser Gemeen schap, Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen, telefoon 5743. Hier volgt de agenda, voor de week van zaterdag 28 april tot en met zaterdag 5 mei. ZATERDAG 28 APRIL IJMUIDEN Accordeon Ver. IJmuidens Roem, 20 uur, Patronaatsgebouw, concert. Instuif Ned. Herv. Gem., 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, uitvoering. Technische School Velsen, 14—16 uur, openbare les. SANTPOORT Toneelver. Jan van Dommelen, 20 uur, zaal Zomerlust, toneeluitvoering. MAANDAG 30 APRIL VELSEN Viering Koninginnedag, zie programma in IJmuider Courant van zaterdag a.s. DINSDAG 1 MEI IJMUIDEN 1 mei viering P. v. d. A., 10 uur Schapen- land, van Ostadestraat, familiebijeen komst 13.30 uur, bijeenkomst kinderen op Marktplein, daarna kinderfeest in sportpark Schoonenberg" 14.30 uur, zaal Abelenstraat, bezinningsbijeenkomst 19.45 uur, Rex-theater, avondtoijeen- komst. SANTPOORT 1 mei viering P. v. d. A., 14 uur, kinder meifeest op „Jagtlust" óf in het jeugd huis aan de Donkerelaan in Bloemendaal 19.45 uur, Rex, Avondbijeenkomst. VELSEN-NOORD 1 mei viering P. v. d. A„ 9 uur, kinder- meifeest - 14 uur, zaal van Diepen straat, cabaretgezelschap „De Steek vlam" voor de jeugd 20 uur, zaal van Diepenstraat, cabaretgezelschap „De Steekvlam". WOENSDAG 2 MEI IJMUIDEN V.U., 19.4520.45 uur, gymnasium Vel sen, cursus Spaans. Toneelver. „De Plankeniers", 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, toneeluitvoe ring. DONDERDAG 3 MEI IJMUIDEN Toneelver. „De Plankeniers", als woens dag. T.V.IJ., 19.30 uur, Patronaatsgebouw, uitvoering. VRIJDAG 4 MEI IJMUIDEN Volksuniversiteit, gymnasium Velsen, 20- 21 uur, cursus Duits. Nutsbibliotheek, Heidestraat, open van 1921.30 uur. Dodenherdenking, zie programma in IJmuider Crt. van donderdag a.s. ZATERDAG 5 MEI VELSEN Viering Bevrijdingsdag, zie programma in IJmuider Crt. van vrijdag a.s. TENTOONSTELLINGEN Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, op werkdagen geopend van 9.30 12 en 1416.30 uur. BIOSCOPEN Thalia, vrijdag 20 uur, zaterdag 19 en 21.15 uur, zondag 19 en 21.15 uur, „Die man is gevaarlijk" zondag, 15 uur, „South of the border" maandag geen voor stelling dinsdag en woensdag 20 uur, „Jlmgle Jim en de zwarte duivels" donderdag 20 uur, „Onverbreekbare banden". Rex, geen opgave ontvangen. De dames Snip en Snap zullen optreden in het Kennemer Theater op maandag 7 mei. Medewerking verlenen: Willy Walden, Piet Muyselaar, Aase Rasmussen, Teddy en Henk Scholten, Bert van Dongen en Renée van Vooren. Aan de vleugel: Jan Neuhuys. Voorts werkt nog mede het Maori Quartet en een Hawaiïan-ensemble. In een spoedeisende raadsvergadering, die gisteravond in 25 minuten tijd werd afge handeld, kwam de Beverwijkse gemeenteraad unaniem tot het oordeel, dat het door het college van B. en W. gedane voorstel inzake het gewraakte Velsense uitbreidings plan voor Velsen-Noord gesteund moest worden en zonder stemming kwam het er dus door. Ondanks de korte tijd van voorbereiding, die ook door het college werd betreurd, maar die geen verlenging gedoogde, omdat het Velsense gemeentebestuur meende, dat deze datum niet kon worden verschoven, hadden de fractieleiders toch hun woordje klaar en de heer De W e y e r (KVP) vond het dan ook niet meer dan billijk, dat de gemeente Beverwijk ageerde op het door Velsen ontworpen plan, omdat Velsen hier mee te kennen had gegeven, dat de plannen van Beverwijk zonder meer werden ge negeerd. De beschouwingen van de vaste commis sie van de provinciale planologische dienst van Noordholland omtrent het omleggings plan noemde hij een waardevol document, waaraan hij graag zijn fiat gaf, omdat dit oordeel door vakkundige mensen is samen gesteld, parallel aan het Beverwijkse plan. De heer K o g e r (A.R.) zocht het in de zelfde richting, alhoewel hij het betreurde, dat er tussen de beide IJmondgemeenten niet in IJmondverband was gedacht en het adviescollege hierin geen taak had gekre gen. Na zijn beschouwing sprak hij echter Door notaris J. H. Bremmers zou donder dagmiddag in het Kennemer Theater een drietal huizen worden geveild. Bij de aan vang deelde de notaris mede, dat het per ceel in de Vondellaan juist tegen de middag uit de hand was verkocht aan de heer Boegman uit Arnhem, die zich komt vesti gen voor de dienst Bescherming Bevolking. Het perceel Alkmaarseweg 79 te Bever wijk werd door de heer K. Nagel te Velsen opgeboden tot 4150 en niet gemijnd. Per- ceel Alkmaarseweg 77 werd opgeboden door de notaris tot 3900 en ook niet ge mijnd. In combinatie, staande op 8050, werd niet geboden.waaruit blijkt dat er niet veel animo was voor deze twee woningen, die ook nog een uitgang hebben aan de Wolf en Dekenstraat. Hele herenbroek alleen op stap Op het politiebureau te Beverwijk zijn inlichtingen te bekomen over de volgende gevonden voorwerpen: Ballpoint, capuchon, autoped, een pak schuimrubber platen, boekje handelsreke- nen, kindersjaal, ceintuur, herenpantalon, kinderrijwiel, passer, kinderportemonnaie, fietspomp, damesrijwiel, kindertasje, een paar glacé handschoenen, ketting, hond, portemonnaie, autoped op luchtbanden, schakelarmband, broche, rijwielpompje. Inlichtingen uitsluitend op maandag van 17-19 uur en zaterdag van 15-18 uur. de hoop uit, dat door aanvaarding van het voorstel het betere begrip, dat in de laatste tijd tussen de beide gemeenten is ontstaan, met zou worden verminderd. Ook de VVD liet een zelfde geluid horen en mevrouw Allan stelde het nog iets scherper, zij meende het zelfs onvermijde lijk, dat Beverwijk met een dergelijk plan naar voren was gekomen, daar Velsen dit had. uitgelokt door zijn zelfstandige beslis sing. Het was nu eenmaal zo, zei mevrouw Allan, dat „wie kaatst de bal moet ver wachten." De mens De heer Romunde (P. v. d. A.) was het over het algemeen met de vorige spre ker eens, alleen wilde hij nog eens duidelijk naar voren brengen, dat er in het Velsense plan te weinig aandacht was besteed aan de mens en dit was volgens de heer R o- munde nu juist de belangrijkste factor. Volkomen was de heer M u s k e e het hiermee eens, zodat er ook van CPN-zijde geen critiek was. De voorzitter, mr. H. J. J. Scholtens, vond het zelfs juist, dat Beverwijk met een tegenplan kwam, en dat dit heus de pret- tjge IJmond-sfeer niet zou schaden, daar er bij de vaststelling van het streekplan door Provinciale Staten wel degelijk reke ning gehouden was met het feit, dat er nog wijzigingen in zouden kunnen worden aan gebracht. Hij hoopte, dat de eindbeslissing van het provinciale bestuur nog in deze zomermaanden zijn beslag zou krijgen. Het ligt in de bedoeling om het traditio nele aardbeien-toernooi nu niet meer op zaterdag en zondag te houden, maar daar voor een aantal speelavonden beschikbaar te stellen. De einddatum zou dan zijn op 27 juni, waarna op 4 juli de prijsuitreiking zal plaats vinden. Er wordt gespeeld in zes en vier kampen. De zeskampen wor den gespeeld op 23 mei, 30 mei, 6 juni en 13 juni. De vierkampen vinden plaats op 6 en 13 juni.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6