Nasser droomt leiderschap in van Egyptisch zwart-Afrika Indonesische ondernemers gaan tot bedenkelijke actie over Kort en bondig M.W.van der Kooi g W. J. iNNEMEE Zn N.V. SPANJE SPANJE Optreden van Schermerdansers werd eclatant succes Zuidwaartse infiltratiezodra de revolte in Algerije teneind? is Uitsluiting verlangd van Chinese collega's die staatsburgers zijn TE KOOP TE KOOP CEBUTO REISBUREAUX ZATERDAG 28 APRIL 1956 15 Tafeltennisters verloren van Frankrijk Stanley Matthews weer in het Engels elftal Examens De vijfde etappe van de Ronde van Nederland Archie Moore bood Rocky Marciano 400.000 dollar De schaakpartij Keres-Pilnik Darul Islam pleegde overval in Atieh GRAFMONUMENTEN Nieuwbouw woonhuis nette winkeljuffrouw MADRID - TOLEDO LISSONE-LINDEMAN geroutineerde STENO-TYPIST(E) w (Van onze reisredacteur) EEN ONVOORZICHTIGE VERKLARING van het „Nationale Bevrijdingsfront", een van de organisaties van de Algerijnse rebellen, heeft dezer dagen een duidelijk licht geworpen op de aspiraties van premier Nasser van Egypte, in welks hoofdstad, Cairo, de „brain-trust" van de rebellie zetelt. In de verklaring van de rebellen werd gezegd, dat wanneer de Algerijnse revolutie eenmaal voltooid zal zijn, men gemakkelijker aan de vrijmaking van de koloniale gebieden in zwart Afrika zal kunnen beginnen. Van hier naar de veronderstelling dat het Nasser niet alleen te doen is om de hegemonie in het Arabische blok, dat hij Egypte niet alleen de leidende rol toedenkt in de keten van landen, die zich uitstrekt van Casablanca tot Bagdad, maar dat hjj ook het oog heeft laten vallen op de enorme gebieden van zwart-Afrika, die momenteel in verschillende stadia van ontwaken uit hun primitief bestaan verkeren, is maar één stap. Deze droom van Nasser is aan de kolos- I rije. Maar daar schuilt een drogreden in. sale kant, maar zij is verleidelijk. Egypte Zelfs al zou de Algerijnse opstand neer door het Suez-kanaal aan het kruispunt geslagen kunnen worden, dan nog zullen van werelddelen gelegen, Egypte aan het hoofd van een Arabisch gebied, dat drie kwart van de oliereserves van de wereld bezit, Egypte als bevrediger van de natio nale aspiraties van 180 miljoen zwarte Afrikanen, die een gebied bewonen dat vrijwel onontgonnen, maar enorme econo mische mogelijkheden biedt, dat vooral als aanvulling zou kunnen dienen van de droge woestijnachtige keten der Arabische landen. Welk een positie voor een jong en ambitieus officier, die zijn nis in de we reldhistorie reeds gekorven ziet Ketting Een blik op de kaart is voldoende om een zekere houdbaarheid aan Nassers am bities toe te kennen. Wanneer geheel Frans Noord-Afrika onafhankelijk zou zijn ge worden en Tunesië, Marokko en Algerije zich in de rangen van het Arabisch blok zouden scharen, zou de infiltratie zuid waarts kunnen beginnen. De ketting, die Frankrijk kan afsluiten van zijn zwart- Afrikaanse gebieden, zou gesloten zijn, Frans West-Afrika zou het eerste doel worden, actie op het diplomatieke plan met de Bandung-landen, infiltratie van agenten en guerillastrijders en wapensmokkel de middelen. Nasser heeft meer pijlen op zijn boog. Hoewel hij door de politiek van zijn voor malige minister Salah Salem een unie met de Soedan heeft verspeeld, ligt dit kort geleden onafhankelijk geworden land toch als een geweldig verbindingsteken tussen Egypte en donker-Afrika. Radiaal zijn de Soedanezen een mengras tussen Arabieren en Negroïden en belangrijker nog: zij zijn mohammedaan. Het chapiter van de strijd in de eerste linie zou trouwens ook in Nigeria met zijn miljoenen islamieten de leer van Mohammed kunnen zijn. En het eerste succes in een anti-koloniale strijd zou vérstrekkende gevolgen hebben voor de Congo, waar het tempo van de poli tieke hervormingen dat de Belgen volgen nog aan de langzame kant is, voor de Por tugese gebieden Angola en „Portugees- Oost", waar nog schrikwekkende toestan den heersen, voor de Unie van Zuid-Afrika, waar de apartheidsleer een onoverbrug bare kloof tussen blank en zwart graaft, zelfs voor de Britse gebieden als de Goud kust en Nigeria, waar een verlichte, voor uitstrevende politiek wordt gevoerd en voor Tanganyika, waar alles pais en vree lijkt. Voor Kenya tenslotte, het land waar op de Afrikaanse uitzendingen van de Saoed-el-Arab (radio-Caïro) zich vooral in al hun hevigheid richten. Indiërs Mogelijk lijkt dit afschrikwekkend beeld een verre toekomstdroom. Koloniale re giems in Afrika maken zich voorlopig drukker om de dreiging van het „nieuw imperialisme van Nehroe", dat zij be lichaamd zien in de honderdduizenden In diërs in Kenya, Tanganyika en Zuid-Afri ka, die vooral in de Britse gebieden een sterke economische positie innemen. Maar het is evenzeer mogelijk dat het Westen op korte termijn met duidelijke uitingen van Nassers droom geconfronteerd zal worden. Wanneer de Russische inter ventie in het Midden-Oosten inderdaad een oplossing tussen Israel en de Arabische landen, althans een aanzienlijke afneming van de spanning met zich mee zou bren gen, dan valt daarmee een conflict weg, waarop Nasser zich vooral heeft gecon centreerd. Ook al omdat hij juist daar zijn leiderschap van het Arabisch blok trachtte te bevestigen. Men kan er verzekerd van zijn dat op het ogenblik, waarop het Is raëlisch conflict „bevroren" zou worden, Nasser de blik westwaarts zal richten, de inspanningen van de Arabische Liga zal mobiliseren om de Algerijnse rebellen te hulp te komen, de eerste stap zal doen op de weg naar de verwezenlijking van het grote droombeeld. Dreigender is dat de Sovjet-Unie de on langs aangeknoopte relatie met Cairo op dit stuk gaarne zal bestendigen: Het Krem lin heeft de Arabieren in het Israelisehe conflict tenslotte afgeremd, omdat het geen oorlog wilde riskeren. Maar in een samen werking in zwart-Afrika liggen gouden kansen voor de Russische leiders, die in het oogsten van de vruchten van subver sieve acties nog altijd wat meer ervaring hebben dan de luitenant-kolonel Nasser. Zelfstandigheid Oppervlakkig bezien lijken deze kwade eventualiteiten te pleiten voor westelijke steun aan de Franse inspanning in Alge- de huidige rebellen de toekomstige poli tieke leiders van Algerije zijn. Het niet er kennen van onafwendbaarheden kan alleen maar tijdverlies en groter vijandschap met zich meebrengen. Meer dan ooit ligt de laatste kans van het Westen om in Afrika de kapers van de kust te houden in een eerlijke poging om de politieke en economische zelfstandig heid van de Afrikaanse gebieden te be vorderen in plaats van te hinderen. Om de tegenstander de wind uit de zeilen te nemen. In Dordrecht is een tafeltenniswedstrijd gespeeld tussen de damesteams van Neder land en Frankrijk. De gasten wonnen de ontmoeting met 50. De gedetailleerde uit slagen luiden: Bep Oosterwijk verl. van mej. Albert 21—23, 17—21, 21—14, 13—21; Kitty Peeters verl. van mej. Rougagnou 9 21, 1221, 1121; Bep Oosterwijk en Kitty Peeters verl. van mej. Albert en mej. Rou gagnou 15—21, 14—21, 7—21; Kitty Peeters verl. van mej. Albert 1621, 17—21, 19 21; Bep Oosterwijk verl. van mej. Rougag nou 11—21, 14—21, 21—12, 12—21. De Ne derlandse dames werden 't eerst genoemd. Stanley Matthews (hij is 41 jaar oud) is weer gekozen om in het Engelse elftal uit te komen, dat op woensdag 9 mei in Wem bley zal spelen tegen Brazilië. Ook de an dere Matthews, doelman Reg, is opgesteld. Verder zal Colin Grainger van Sheffield United, als linksbuiten debuteren. De opstelling luidt als-volgt: Doel: Reg Matthews (Coventry); achter: Hall (Birmingham City) en Byrne (Man chester United)midden: Dickinson (Ports mouth), Wright (Wolverhampton Wande rers) en Edwards (Manchester United); voor: Stanley Matthews (Blauckpool), Ateyo (Bristol City), Taylor (Manchester United), John Haynes (Fulham) en Grain ger (Sheffield United). Hr. Ms. „De Ruyter", die bij „Wilton- Fijenoord" in het dol: is geweest, zal de werf vandaag verlaten en dan ligplaats nemen in de Parkhaven te Rotterdam. De kruiser zal daar tot dinsdag blijven, dus op Koninginne dag in de haven zijn. De oorlogsbodem wordt dan gepavoiseerd en geeft 101 saluutscho ten af. Amsterdam. Aan de Vrüe Universiteit is de heer K. M. van Vliet uit Amsterdam ge- promoveerd tot doctor in dc Wis- en Natuur kunde op een proefschrift getiteld Fluctuations in Semiconductors and Photo- ccnductors". Mr. P. Adriaanse promoveerde tot doctor in de Rechtsgeleerdheid op een proefschrift getiteld „Confiscation m Pri vate International Law". Gronineen. Doctoraal examen Rechtsge leerdheid: E. J. J. C. van Groeningen Gro ningen: J. J Reijntjes, Haren. Kandidaats examen Godgeleerdheid: J. Jukema, Gronin- pen. Artsexamen le ged.: A. K. de Oer, Ui- rum; .T. Groenendijk, Groningen; J. S. Nij- hoff, Winsum; C. Schotanus, Min-ncrtsga; A. H G. Schuitema. Groningen. Bevorderd tot arts: G. Barels, Hooghalen; G. K. van der Hem, Leeuwarden; G. C. O. lest. Den Helder. Leiden. Doctoraal examen Rechten: J. Y. Groeneveld, Den Haag. Kandidaatsexamen Klassieke Taal- en Letterkunde: mej. L. C. de J3ruijn«, Den Haag; A. C. Haak, Rotter dam Doctoraal examen Klassiek Taal- en Letterkunde: rnej. L. I. Heintz, Voorburg. (Van onze correspondent in Djakarta) De nationale importeurs in Indonesië hebben reeds tachtig percent van de invoer- handel in handen, dank zij het feit dat be paalde sectoren van de invoerhandel met uitsluiting van buitenlanders aan hen zijn toegewezen. Bovendien daalde het aantal niet-nationale importeurs van bijna 1700 tot honderd, doordat 1600 hunner niet kon den voldoen aan de eis om een waarborg som van vijf miljoen rupiah te storten. Nochtans zijn de autochtone Indonesiërs onder de nationale importeurs niet tevre den. Zij wensen nu dat de regering hen ook beschermen zal tegen de Chinese zakenlie den, die het Indonesische staatsburgerschap hebben verworven, door hen gelijk te stel len met Chinezen-vreemdelingen. Door mid del van een van boven uitgevoerde ras discriminatie een soort van apartheid willen zij de sterkere economische positie van hun landgenoten aantasten, nu hun dit langs de normale weg der vrije mededin ging blijkbaar niet snel genoeg gaat. Deze wens tot radicale discriminatie is neergelegd in een resolutie van hét eerste congres van de bond van Indonesische im porteurs, de „Persatuan Importier Indone sia" in Surabaja. Inderdaad beheersen de Chinezen de staajsburgers en de buitenlanders een groot gedeelte van handel en bedrijf. Dat stamt nog uit de Nederlandse tijd, toen zij, als middengroep tussen Europeanen en in heemsen, een bijzondere positie innamen. Door hun ijver, koopmansgaven en spaar zaamheid namen zij niet alleen in de mid denstand en het kleinbedrijf een domine rende plaats in, doch zij stichtten ook grote handelshuizen. Daaraan kwam met de souvereiniteit van Indonesië niet plotseling een einde. Zowel in de groothandel als in de middenstand, als gevolg van een geleidelijke verdringing van het Westerse element, kregen de Chi nezen wel steeds meer autochtone Indone siërs naast zich. Het gaat de autochtone Indonesiërs de Asli's echter te lang zaam. De activiteiten van de Chinezen- vreemdelingen zijn reeds beperkt, onder invloed van de aan vreemde ondernemers gestelde eisen. Maar nu willen zij door bij zondere overheidsmaatregelen ook de po sitie van de Chinezen-staatsburgers zien aangetast, door hen met vreemdelingen ge lijk te stellen. Is dit op zich reeds bedenkelijk, de autochtone Indonesiërs maken het nog er ger door dit niet met zakelijke argumenten te verdedigen. De exclusieve macht van de Chinezen zo betoogden zij is nog een uitvloeisel van de sociale structuur tijdens de Nederlandse overheersing. M eewaaièn Een der sprekers op het congres, mr. As- saat, de voorzitter van de bond van Indo nesische handelaren, wilde met nadruk verklaren, dat zijn standpunt niet was ge baseerd op een gevoel van haat of jaloezie jegens de Chinezen. Hij zei vele vrienden onder de Chinezen te hebben. Die Chinese vrienden zullen het echter zeker niet pret tig hebben gevonden, dat hij hen afschil derde als lieden, die met alle winden mee waaien. Zij hebben zo betoogde hij steedis de aan de macht zijnde regering ge volgd. Eerst de Nederlandse in de koloniale tijd, daarna waren zij voor Tsjang Kai Tsjek en nu voor Mao Tse Toeng. Indone sische staatsburgers werden zij op passieve wijze. Het is niet mogelijk, zo zei mr. As- saat, dergelijke nieuwe staatsburgers van vreemdelingen-Chinezen te onderscheiden. Het is onjuist hun de bescherming te geven, waarop de autochtone Indonesiër recht heeft. Geldschieten Uit de resolutie blijkt overigens, dat het niet de bedoeling is de Chinees-Indonesi sche staatsburgers alleen uit de import- handel te verdrijven. De resolutie geeft ook een omschrijving van wat onder een natio naal bedrijf moet worden verstaan. Dat is een bedrijf, waarin, ongeacht de afkomst van het kapitaal, het beslissingsrecht in handen der Asli's ligt. De Chinese staats burgers mogen wel het geld geven, maar zij mogen niets«te vertellen hebben. Bedrijven, die in handen zijn van Chinese Indonesiërs, moeten tot niet-nationale bedrijven worden verklaard. De Asli's bedrijven moeten dan voorrang krijgen bij het verstrekken van vergunningen. Deze actie om de Chinese Indonesiërs tot tweede rangs burgers te degra'deren, heeft nog een gevaarlijke kant, afgezien nog van het feit dat zij volslagen in strijd is met de grondwet, die aan alle staatsburgers gelijke rechten en plichten toekent. Er heeft altijd een tegenstelling bestaan tussen Indone siërs en Chinezen. Kort na de Japanse tijd zijn duizenden Chinezen omgebracht. Het gevaar dat de anti-Chinese stemming door deze actie wordt versterkt, is niet denk beeldig. Chinese bladen hier hebben daar op reeds gewezen. Vooral is de actie beden kelijk, omdat de man, die de uitsluiting der Chinezen verdedigde, het parlementslid mr. Assaat, niet de eerste de beste is. Hij wordt zelfs gedoodverfd als eventueel kandidaat voor het presidentschap. Voor de vijfde étappe van de ronde van Nederland van Rotterdam naar Roosendaal (190 km.) is de voorlopige route als volgt vastgesteld: Rotterdam, IJselmonde, Bol nes, Slikkerveer, Ridderkerk, Rijsoord, Zwijndrecht, Dordrecht, Moerdijkbrug, Klundert, Oudemolen, Fijnaart, Ouden bosch, Oud'Gastel, Kruisland, (helft van het parcours), Steenbergen. Heensemolen, Nieuw Vossemeer, Lepelstraat, De Poort, Bergen op Zoom, Woensdrecht, Ossen-* drecht, Hoogerheide (militaire sprint), Wouwsche plantage, Roosendaal. Archie Moore, de wereldkampioen half- zwaargewicht, geeft zijn pogingen niet op om in een titelgevecht uit te komen tegen zwaargewichtkampioen Rocky Marciano. Hij heeft Rocky nu 400.000 dollar gegarandeerd als deze zijn „kroon" wil verdedigen. Moore, die op 5 juni in Londen zijn haïf- zwaargewichttitel zal verdedigen tegen Yolande Pompey (Trinidad), heeft verklaard, dat hij voor een gevecht tegen Marciano op 21 september de „rose bowl"-arena in Pasa dena zou kunnen krijgen. Daar zouden vol gens Moore 120.000 boksliefhebbers naar het gevecht komen kijken. Het verloop van de strijd tussen Keres en Filip was: Wit: Keres (Rusland). Zwart: Filip (Tsjechoslowakije). Spaanse opening 1. e2—e4 e7—e5; 2. Pgl—f3 Pb8—c6; 3. Lflb5 a7a6; 4. Lb5—a4 Pg8—f6; 5. 0—0 Lf8e76. Tfl—el b7—b5: 7. La4—b4 d7—d6; 8. c2—c3 0—0; 9. h2—h3 Pc6—a5; 10. Lb3—c2 c7 c5; 11. D2d4 Dd8—c7; 12. Pbl—d2 De hoofdvariant van deze opening die in dit toernooi al verschillende malen is voor gekomen. 12. - - - Tf8—e8 Filip ziet dus af van de nieuwe zet 12. - - -. Kh8 die hij tegen Smyslov heeft gespeeld. De tekstzet leidt een verdedigingssysteem in, waarmee vooral onze landgenoot J. H. Don- ner zich veel heeft beziggehouden. 13. Pd2—fl Pa5c4; 14. a2—a4 De krachtigste voortzetting, hoewel ook het eenvoudige 14. Pe3, Pxe3; 15. Lxe3, Ld7; 16. d5 niet slecht is. 14 .Lc8—d7; 15. b2—b3 Pc4aó Na 15. - - Pb6 volgde in een partij UnzickerDonner, Hastings 1954/55 zeer krachtig 16. a5, Pc8: 17. dó. 16. Pfl—e3 Le7—f8; 17. Tal—bl b5xa4 Om niet voortdurend met de mogelijkheid b3b4 rekening te moeten houden. 18. b3xa4 g7—g6; 19. Ddl—e2 c5xd4; 20. c3xd4 e5xd4 Neemt de zwakte van d6 op de koop toe in de hoop tegenspel via de lange diagonaal te krijgen. 21. Pf3xd4 Lf8—g7 En niet 21. - - -, Pxe4: 22. Pdö, Pc3 wegens 23. Pxc7, Pxe2+; 24. Txe2, Txe2; 25. Pxe2 en wint. 22. Lel—b2 Pa5b7 Dit paard moet vanuit c5 de druk op de punten e4 en a4 verhogen. 23. De2—f3, Dc7—d8 Op 23. Dc7 zou 24. Pb5, axb5; 25. Lxf6 in verbinding met 26. Pd5 kunnen volgen. 24. Pe3c4 Dd8—c7; 25. Pc4—e3 Dc7—d8; 26. Pd4b3 Gezien de stand van het toernooi kon Keres hier geen genoegen nemen met herhaling der zetten door 26. Pc4, Dc7. 26. - - Ld7c6; 27. Pe3—c4 Ta8—c8; 28 Pb3d4 Lc6xe4; 29. Lc2xe4 Pf6xe4; 30. Telxe4 Te8xe4; 31. Df3xe4 d6—d5; 32. De4—f3 Tc8xc4; 33. Pd4—e6 Deze verrassende zet had Filip waarschijn lijk over het hoofd gezien, toen hij zijn 28e zet deed. 33.f7xe6; 34. Lb2xg7 Pb7—d6 Na 34.Kxg7; 35. Txb7 heeft wit een beslissende aanval daar 34. - - -, Tc7 op 35. Dc3 faalt. 35. Lg7—e5 Tc4—c8; 36. Df3—f4 Pd6—f7; 37. Tbl—b7 Een nieuwe krachtzet. 37. - - - Dd8—f8; 38. Kgl—h2? Dreigt 38. Df6, Pxe5; 39. Dxe6 Pf7; 40. Txf7, Dxf7; 41. Dxc8 enz. maar dit tempo kon wit niet meer missen. 38 .Tc8c4 Op de 38e zet kon Keres winnen door 38. Df4f6, Pf7xe5; 39. Df6xe5 en zwart staat hulpeloos tegen de dreiging 40. dxe6 -f 39. Df4—f6 Pf7xe5; 40. Df6xe6 Na 40. Dxe5, Df4 41. Dxf4, Txf4 heeft zwart een gewonnen eindspel. 40. - - - Pe5—f7 Afgebroken. De stelling is: Wit (Keres): Kh2, De6, Tb7, pionnen a4, f2, g2 en h3. Zwart (Filip): Kg8, df8, Tc4, pionnen a6, d5, g6 en h7. DJAKARTA. Gewapende leden van de „Darul Islam" hebben een overval gepleegd op de aan de staat toebehorende onder Zelden heeft de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum een talrijker en opge- togener gezelschap bezoekers geherbergd als gisteravond tijdens het optreden van de folkloristische dansgroep „De Scher merdansers" uit Stompetoren. Meer dan 200 mensen, waarvan ruim de helft uit buitenlanders bestond, hadden er met moeite een plaatsje gevonden, maar de prestaties van de dansgroep - en vooral hun rijke klederdrachten - vergoedden ruimschoots het ongerief van een uurtje „om de beurt ademhalen". Vooral de dames uit Stompetoren oogst ten veel bewondering met hun kleurige jakken en rokken van damast of zware zijde, hun prachtige kappen van geplooide t Mechelse kant en hun massief gouden oor- ijzers, waaraan dikwijls nog allerlei andere sieraden, als met diamanten bezette ket tinkjes bevestigd zijn. Statig maakten de twaalf paren, onder aanvoering van burgemeester Pos van Oterleek entree, de mannen fier in zwarte frak met kuitbroek en witte kousen, de deftige „Hoge zije" op het hoofd; de vrou wen een en al kleur en schittering van antieke juwelen. De vreemdelingen vooral keken hun ogen uit en waren niet tevre den, voordat zij al dat schoons van nabij bekeken en betast hadden: de zwaar zilve ren beugeltassen van de dames met hun inhoud van fraai bewerkte snuifdoosjes, kerkestuuvers en kralenbeursjes; de ge bloemde vesten van de mannen en de knotsen van horloges die daarin schuil gaan, erfstukken uit grootvaders of over grootvaders tijd. Een der dansers bezit een antiek pronkstuk van een zakhorloge van puur goud, met ingebouwd slagwerk en versierd met bewegende gouden figuur tjes. Onlangs heeft een antiquair hem er f 2500 voor geboden, maar hij doet er geen afstand van. Na de voorstelling en een inleidend woord van burgemeester Pos begonnen de twaalf paren, begeleid door hun eigen bas sisten'accordeonist aan hun sierlijke - en ook wel potsierlijke - oude dansen, waar van vooral de befaamde Skotse Trije, de gemeentehuize ontvangen had, vertolkte de dank van de gemeente Haarlem en bood alle medewerkenden ter herinnering een vaantje van de Spaarnestad aan. Voor het optreden in het Frans Hals museum hadden de Schermerdansers op de Grote Markt een voorproefje van hun kunnen gegeven, dat ondanks de koude Noordooster veel belangstelling trok. Onze fotograaf maakte daarvan de bovenstaande overzichtsfoto. neming „Lama Langsa" in Atjeh. Dertig wervelende „Donder in 't hooi" en de tra ondernemingshuizen werden in brand ge stoken en een groot aantal werd geplun derd. De schade wordt geschat op 300.000 rupiahs. De opstandelingen in Atjeh hebben vlug schriften onder de bevolking verspreid, waarin zij aankondigen dat spoedig aan vallen op grote schaal tegen het gebied, dat onder controle van de regering staat, zullen beginnen. Ook hebben zij medegedeeld, dat zij niet langer wensen te onderhandelen met de huidige Indonesische regering met het oog op haar politiek ten aanzien van j het herstel van de veiligheid, die niet strookt met de wensen van de Darul Islam. De vorige regering had afgezanten naar de opstandelingenleiders gezonden in een poging een oplossing te verkrijgen voor het vraagstuk van de onveiligheid ditionele IJspolka bijzonder in de smaak vielen. Geen wonder dan ook, dat deze groep - die al met veel succes in België, Duitsland en zelfs in Zuid-Afrika is opgetreden - aan het eind van haar verrichtingen een ovationeel applaus ten deel viel. Directeur W. van Willige van Haarlems Bloei, die de Schermerdansers eerder in de avond ten COCOOOOCXXXXXXXXOCXXXXOOOOCOCXXiOOCXXXXlOOOCsCOO WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. .4sqoooooooooooooooooooooc<")OOGGOOCOOOOOOOOOOC'00OOOOOOOOOO 1 HAARLEM EN OMGEVING Te Zaanen. Hedenavond om acht uur geeft de speeltuinvereniging „Te Zaanen" in de Weth. Westerveldschool aan de Overton- straat in Haarlem-Noord een balletuitvoe ring. Op het programma staan onder meer twee balletsprookjes. Jubileum II. Op 3 mei 1956 zal het veer tig jaar geleden zijn dat de heer J. E. van der Veen, draaier I bij de centrale werkplaats in Haarlem, in dienst trad bij de Nederlandse Spoorwegen. Examen. Voor het examen in de dames modevakken te Schiedam is geslaagd als coupeuze K. Antonissen te Haarlem. Zij werd opgeleid door Modevakschool Pijnboom- straat 29, Haarlem. Viering 1 mei. Op 1 mei a.s. zal de kring Noord van de K.A.B. afdeling Haarlem het feest van de arbeid vieren. Des avonds om acht uur is er een gezongen avondmis in de parochiekerk van O. L. Vrouw van Zeven Smarten en St. Bavo aan de Rijksstraatweg in Oud-Schoten. Na afloop hiervan volgt een feestelüke bijeenkomst in het Kajotters- gebouw aan de Lingestraat, waaraan o.a. medewerking wordt verleend door de goo chelaar mr. Jack en ziin papagaai. Geen spreekuur. De heer W. C. Bakker, wethouder van financiën der gemeente Bloe- mendaal, is dinsdag verhinderd spreekuur te houden. Val. Vrijdagmorgen was een 65-jarige schilder aan het werk op het dak van een woning in de Voorduinstraat te Haarlem. Zijn voet bleef daarbij achter een dakpan haken waardoor de schilder van het enkele meters hoge dak viel en op een luifel van een voordeur belandde. Met een gebroken linkeronderbeen werd hij vervolgens naar de Deo vervoerd. Bloemenmeisjes. In het nationaal tele- visie-progeramma, dat op bevrijdingsdag uit het Minerva-Theater te Heemstede zal wor den uitgezonden zullen twaalf Haarlemse bloemenmeisjes worden ingeschakeld. Niet minder dan vierhonderd boeketjes worden daartoe gereed gemaakt. De meisjes zullen zowel het publiek in de zaal als de artiesten een lentegroet brengen. Jubileum I. Op 1 mei 1956 zal het veertig jaar geleden zijn dat de heer B. A. Horstman, werkmeester bij de centrale werkplaats van de Nederlandse Spoorwegen te Haarlem, in dienst van dit bedrijf trad. Gevestigd te Haarlem, in as. sociatie met Dr. H. A. Ph Hartog: Arts voor ziekten van hart en bloedvaten Wagenweg 18 - Tel. 21787 (K 2500) Spreekuren in het Roode Kruis Ziekenhuis,Beverwijk, met ingang van 2 mei a.s.: woensdag 15.30-16.00 uur voor nieuwe patiënten, vrijdag 10.30-11.00 uur voor oude patiënten. De huis.artsen van IJmui- den. Wijk aan Zee, Bever wijk en Heemskerk hooiden op 30 april en 5 mei GEEN SPREEKUUR Wel te bereiken voor spoed gevallen. HET WITTE KRUIS Afdeling Velsen Kleuterbureau IJmuiden. Wegens viering van de Ko ninginnedag zal het Consul- tatiebur. maandag 30 april gesloten zijn. HET BESTUUR. Mummerbi leven die volgens ms oordeel niet bona fide -eaaeren op de inhoud van advertenties worden niet doorgezonden Niet-afgehaalde nummer- orieven worden na 14 dagen vernietigd OPENBARE VERKOPING te IJMUIDEN op VRIJDAG 4 MEI 1956, 's midd. 2.30 uur in hotel „Kennemerhof" a.d. Kennemerlaan t. o. van no taris Mr. O. A. VAN DER MEER te IJmuiden, krach tens art. 1223 B.W. van: Het woonhuis met erf aan de VLEETSTRAAT no. 1, te IJMUIDEN, groot 1,38 Are. Huur f 8,70 per week; lasten pl.m. f 40 p. j.; en vrijwillig van: Het woonhuis met erf aan de VELSERDUINWEG 198 te IJmuiden (O.), groot 2 Are. Huur f 42,05 p. mnd., lasten pl.m. f 35,50 p. j. Bezichtiging: dinsdag en donderdag van 24 uur. Nadere inl. ten kant. van gen. notaris Kanaalstraat 244 te IJmuiden, tel. 6196. Moderne WOONHUIZEN met schuren aan de JUPITERSTR A AT te IJMUIDEN, eventueel met garage. 15 MEI GEREED VOOR BEWONING. Indeling: Grote woonkamer, hall en keuken, vier slaapkamers, louche, balkon en zolder. Koopsommen vanaf 20.250. vrij op naam. Ruime hypotheek beschikbaar. Inlichtingen: Alleen te bevragen bij Makelaars- en Assurantiekantoor J. Ci DE MAYER, (lid N.B.M.), Oosterduinplein 3, IJmuiden. Telefoon 4228 TE KOOP: Leeg te aanvaarden septem ber a.s. Ruime hypotheek. Inl. Mak. C. VISSER Hzn., Maasstraat 1, tel. 4830. Gevraagd: Levensmiddelenbedrijf G. DOOIJEWEERD, Roerstraat 73, IJmuiden te IJmuiden, Saturnusstr. hoek Grote Beerstraat, nog enkele PRIMA TE BOUWEN MODERNE WOONHUIZEN met grote schuur. Hoekperceel eventueel met garage. Koopprijs vanaf 19.250.vrij op naam. (Bij spoedige aankoop). Nadere inlichtingen makelaar P. J. BAKKER, lid N.B.M.. Van Tuyllweg 13, Velsen, tel. K.2550 - 4765. I Begrafenis - Transport - Crematie Haarlem - Oranjekade 1 Tel. 10441 - B.g.g. Tel. 21673 fca Door geheel Zuid-Spanje met bezoek aan Barcelona, Spaanse Rivièra, Valencia, Malaga, Gibraltar, Sevilla, Toledo, Madrid, enz. Bij de reis Spanje-Marokko bezoek aan Tanger met excursies naar Tetuan, het oude Sultans- paleis, Grotten van Hercules, enz. 20 dgn. Zuid-Spanje f. 5 70,- 20 dgn. Spanje-Marokko f. 625,- Vertrek op 11/6-9/7-20/8 en 10/9 Interessante reis door Cen- traal-Spanje met bezoek aan Biarritz, San Sebastiaan, Ma drid, El Escorial, Toledo met Alcazar, Castllië, het Monasterio de Montserrat, Barcelona, Spaan se Rivièra Op heen- en terugreis Parijs. 1 4 dagen f. 395,- Vertrek op 14/5-11/6-9/7-6/8 en 3/9 Vraagt ons ge/7/, reisboek met complete be schrijving van 52 verschillende reizen - reis- duur van 3 tot 21 dagen; prijzen van f. 68,- tot f. 625,-. Verkrijgbaar bij de plaatselijke HAARLEM, Grote Houtstraat 124, Tel. 20033 BEVERWIJK, de Swart, Breestr. 104. Tel. 3156 alsmede bij de kantoren van GEVRAAGD Frans - Duits - Engels Kennis van Spaans en Noors strekt tot aanbeveling. Aangeboden wordt een zeer interessante betrekking. Brieven onder no. 2373 aan het bureau van dit blad.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 13