Velsens feestprogramma voor Koninginnedag ONDERWIJS NAAR HART EN ZIEL Kennemer t, Lantaarn Old Clothes New AUTO, MOTOR EN SCOOTER RIJDEN AREND REYM 9 DCIJ - wintertoernooi loopt op zijn eind Van Straten en Krijgsman de kampioenen U KIJKT ER MAAR NIET Westduitse staalindustrie overweegt prijsverhoging SSH gaf een vlotte gymnastiekuitvoering TAXI NODIG? BEL 5 000 f DRY CLEANING ONLY Leert goed Uitgevaren visserijvaartuigen ZATERDAG 28 APRIL 1956 8 IIMUIDEN-WEST: 0 8.30, 10 en 11.30 uur, Thalia, filmvoorsellingén „De Koninklijke Reis" voor de 8 schooljeugd. 8.15, 9.30, 11.15 en 12 uur, Gebouw v. Chr. Belangen, filmvoorstellingen voor de schooljeugd. 14 uur, Planetenweg in Duinwijk achter het Cultureel Gebouw, rolschaatswed- i strijden. 19 en 21.15 uur, Thalia, filmvoorstelling „De Koninklijke Reis" in een volledig filmprogramma voor de leden van de Oranjevereniging „IJmuiden-West". g 20 uur, muzikale rondgang „Wilhelmina". 21.30 uur, Stationsplein, taptoe door „Wilhelmina". IJMUIDEN-OOST. ZATERDAG 28 APRIL: 8.30, 10 en 11.30 uur, „Repelsteeltje" in het Patronaatsgebouw, door de Kinder- 8 8 operetteclub van „Vrij en Blij". 8 MAANDAG 30 APRIL: 7-458.00 uur, Muzikale rondgang van de IJmuider Harmonie. (Punt van ver- 8 3 trek: Abelenstraat. Eindpunt Plein 1945). 3 8.15 uur: Aubade onder leiding van de heer H. W. Odijk, met begeleiding van 8 de IJmuider Harmonie op het Plein 19401945. De zang wordt uitgevoerd 3 3 door leerlingen van de 5e en 6e klas van alle in IJmuiden-Oost gelegen scholen voor L.O. g Programma: 1. Wilhelmus, vers 1 en 6; 2. De kabels los, de zeilen op, vers 8 3 1 en 2; 3. Wij leven vrij, wij leven blij, vers 1 en 2. 8.45 en 11 uur, Kinderoperette „De pruik van de koning" door Vrij en Blij in het Patronaatsgebouw. j 8.45 en 11 uur, Herv. Jeugdgebouw (Rembrandtlaan), Filmvoorstelling te ge ven door de Nationaal Filmdienst te 's-Gravenhage. 1. Voorprogramma. 8 2. hoofdflim „Met William naar de Stad". 3 15 uur, Gecostumeerde optocht van schoolkinderen en verenigingen. Tot deel name aan de optocht zijn alle te IJmuiden-Oost gelegen scholen voor ge- 8 woon lager onderwijs uitgenodigd. Muzikale medewerking verleent de 3 IJmuider Harmonie. Opstellen van de optocht op de speelplaats van de 3 R.K. school aan de Zeeweg. Route: Groeneweg, Leeuweriklaan, Lijsterlaan, Herenduinweg, Velserduinweg, Paulus Potterstraat, Gerard Doustraat, Rijn- 8 straat, Spaarnestraat, Lange Nieuwstraat (ventweg), Zeeweg, speelplaats R.K. school, alwaar de stoet ontbonden wordt en de tractatie uitgereikt. 3 Muziekdemonstratie door de IJmuider Harmonie. Bij de Spaarnestraat ver- 3 laat de IJmuider Harmonie de optocht en geeft daarna een muziek-demon- stratie op het marktplein. 3 19.30 en 21.30 uur, Patronaatsgebouw. Bonte avond. Toneel (blijspel), muziek, 8 zang, declamaite, ballet. DRIEHUIS: 8.30 uur: Samenzang door de kinderen op het Kerkplein onder leiding van de 3 heer J. Huizinga, met muzikale medewerking van „Soli Deo Gloria". 9 uur. Kinderoptocht met medewerking van de muziekvereniging „Soli Deo 3 Gloria". Vertrek van het Kerkplein naar de Koningin Julianaboom in de De Genestetlaan. Voorts naar het feestterrein aan de Driehuizerkerkweg. 8 10 uur, Opening op het feestterrein. 3 10.15 tot 11.30 uur, Spelen voor de kinderen. Bij zeer ongunstig weer (regen), 3 een filmvoorstelling in het Missiehuis, aan de Hagelingerweg. Kleuters bij slecht weer niet naar Missiehuis, maar in de tent op het feestterrein voor 3 spelletjes. 11.45 uur, Prijsuitreiking. 3 14 tot 15 uur, De goochelaar mr. Delcampo met zijn poppen-theater, snelteke- 3 nen en verder goochelen vóór en dóór de jeugd. 3 15 tot 16 uur, Tiende ronde van Driehuis. Hardloopwedstrijd onder auspiciën van de KNAU, met medewerking van de Sportvereniging DEM, afdeling 5 atletiek. Start en finish bij het feestterrein in de Groenelaan. Startschot zal worden gegeven door burgemeester mr. M. M. Kwint, v 16 tot 17 uur, Middagspelen voor dames en heren in de leeftijden van 16 tot 8 80 jaar. Dames: de vrolijke keuken: heren: schietwedstrijden. 20 tot 23 uur, Feestavond in het Rex-theater, Groeneweg te IJmuiden-Oost. 8 (Het ANOVA-Cabaret). 8 23 tot 2 uur, Oranje-bal in de foyer van het Rex-Theater, onder leiding van 8 André van Meurs, met medewerking van het dans- en showorkest .The g Blue Birds". o VELSEN-ZUID: 8 9.30 uur, Opstelling van de kinderoptocht voor het Raadhuis. 10 uur, Vertrek van de optocht. Route: Kerkplein, Driehuizerkerkweg, Meer- vlietstraat, Noorderdorpstraat, Stationsweg, Jan Kostelijklaan, Van Tuyll- 8 weg en park „Velserbeek". 11.30 uur. Uitreiking van de prijzen aan de deelnemers (sters) in park „Vel- x serbeek". fi 14 uur, Kindervoorstelling in het Gemeentelijk Gymnasium aan de Van Hó- gendorplaan te Velsen. Opgevoerd wordt het kindertoneelsfuk Hummeltje". '3 14 uur, Ringsteken op de fiets voor meisjes en jongens. 15 uur, Ringsteken op de fiets voor volwassenen van 18 jaar en ouder. 20 uur, Gemeentelijk Gymnasium Velserbeek: Cabaret-variété „Luna" met 8 Joop Boeree, Jolly and Joker en The two mounties. VELSEN-NOORD: 3 9 tot 10.15 uur, Grote kinderoptocht van 2000 kinderen van alle scholen. 10.15 tot 12 uur, Voorstelling voor kinderen klas 2 in Hervormd Wijkhuis. 3 10.15 tot 12 uur, Voorstelling voor kinderen klas 5, 6 en 7 in Concordia. J 14 tot 16 uur, Voorstelling voor klassen 1 Hervormd Wijkhuis. 3 14 tot 16 uur, Voorstelling voor klassen 3 en 4 in Concordia. 8 14 tot 17 uur, „Rooswijk". Voetbalwedstrijden voor jongens hoogste klas lagere 8 scholen, 3 14 tot 15 uur. Terrein bij Watervlietschool. Slagbal voor meisjes. 3 18 tot 20.45 en 21 tot 23.45 uur, Avondvoorstellingen te verzorgen door bekende 3 radiosterren in „Concordia". Gehele dag: Zweef- en draaimolen aan de Wijkerstraatweg. SANTPOORT-DORP: 8 uur, Muziek door luidsprekers in de Hoofdstraat. 10 uur, Optocht van de schoolkinderen, versierde fietsen, autopeds, e.d. 8.30 tot 12 uur, Zaal Zomerlust, drie voorstellingen voor leerlingen van scholen. 3 14 uur, Terrasweg, volksfeesten en kinderspelen. 19, 20.30 en 22 uur, Jeugdhuis, cabaretvoorstellingen voor ouderen. 8 X)(x0000000000000c>000' KJOOOOTKKXXXX)OCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC JOCOOOOCOOOOOOCOOOOOOCOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOa Het eerste en grootste gedeelte van het winterseizoen is wat betreft de onderlinge competitie van de damclub I.Imuiden ten einde. In de A-groep werd J. v. Straten, in de B-groep ir. Krijgsman kampioen. De hoofdklasse wordt gevormd uit 1. Krijgsman, 2. De Jong, 3. Vooys, 4. v. Stra ten, 5. Beukema, 6. v. d. Berg. De B-groep hoofdklasse bestaat uit 1. G. Postma, 2. J. Koppelman, 3. C. Kaan, 4. H. Swier, 5. P. Kok en 6. Jan Waal. De eerste klasse wordt gevormd door 1. Gomes, 2. Lodder, 3. v. Wort, 4. D. Ott, 5. Opa v. d. Bos, 6. H. Engelhart, 7. Muller, 8. D. Woord. De hoofdklasse A speelt evenals B een enkele ronde. De eindstand in het voortoernooi is voor groep A: v. Straten 9 5 4 0 14 Beukema 9 4 5 0 13 Kaan 9 5 1 3 11 v. d. Berg 9 4 5 0 13 Koppelman 9 2 6 1 10 Postma 9 3 4 2 10 Gomes 9 3 15 7 Lodder 9 2 2 5 6 v. Wort 9 14 4 6 Muller 9 0 0 9 0 Op een buitengewone ledenvergadering werd besloten voortaan de clubavonden te houden op donderdagavonden. Tevens werd het bestuur opdracht gegeven de jaarlijkse schoolwedstrijden te organise ren. Ook de kwartetten-bedrijfswedstrij- den worden weer gespeeld. Om de damtitel van Kennemerland In de finale om het damkampioenschap eerste klasse verloor de leider Adelaar (Beverwijk) van Horick (Hillegom). De D.C.IJ.'er C. Lodder behaalde zijn eerste overwinning op Schuringa (V.K.D.). G. Hekelaar en W. Persoon speelden remise. De Hillegommer Horick heeft nu na vier partijen de leiding met 7 punten. Adelaar bezet de laatste plaats met 6 punten. ADVERTENTIE Een matras is een echt vertrouwensartikel. Wij kunnen U alles vertellen over vering, afdekking, levens duur en wat U nog meer weten wilt. Vraag eens advies bij DUSSELDORP (DPA) De Westduitse staalindustriëlen achten naar van betrouw bare zijde wordt vernomen, wegens de ge stegen kosten een prijsverhoging van 35 D.M. per ton voor Siemens-Martinstaai en van 20 D.M. per ton voor Thomasstaai noodzakelijk. De Deutse Presse Agentur tekent hierbij aan, dat de staalprijzen in West-Duitsland vrij zijn. Men mag evenwel aannemen, dat het ministerie van Economische Zaken sterke druk oefent om prijsverhogingen te voorkomen. Donderdagavond trad de gymnastiekver eniging SSH weer voor het voetlicht in aanwezigheid van een zeer groot aantal belangstellenden. Deze belangstellenden zullen er zonder twijfel geen spijt van ge had hebben, naar een uitvoering van maar liefst 17 nummers te hebben gekeken, want al bevatte het programma een enkel num mer, dat minder boeiend was, in 't geheel was de uitvoering geslaagd. De leider had voor variatie gezorgd, doch ook een climax in de nummers gelegd. Dit laatste bleek o.a. bij evenwichtsbalk en brug met onge lijke leggers. Bij brug met ongelijke leggers zagen we een grote groep meisjes van 8/9 jaar -met heel eenvoudige oefeningen, daarna de meisjes van 1215 jaar met moeilijker vor men en tenslotte de opgevoerde oefeningen van de dames. Bij evenwichtsbalk waren er twee trap pen; de meisjes van 1011 jaar met inlei dende vormen van voortbewegen, gecom bineerd met houdingen, uitgevoerd op mu ziek, en de dames, die zeer gevarieerde in dividuele oefeningen demonstreerden. Aan dit programma werkten mee de jongste leden (de kleuters) en de oudste leden (de dames senioren); eerstgenoem- den met een gedeelte van een les en oefe ningen op en over lange banken, met welk optreden vooral de ouders der kinderen zich amuseerden. De dames-senioren lieten een vrije oefening zien, zeer gevarieerd van samenstelling en prima uitgevoerd. Een extra pluim verdienden d'eze dames, omdat de oefening werd uitgevoerd op een zeer moeilijke melodie. De meisjes van 10 11 jaar hadden ook een vrije oefening, waarin veel geklapt werd, zonder dat d'it storend werkte; hun oudere clubgenoten lieten de knotsoefeningen zien, die op 2 en 3 juni in Zaandam tijdens de jeugd-bonds- feesten van het KNGV gedemonstreerd zul len worden. Met deze oefening zullen zij in Zaandam geen slecht figuur slaan. De baloefening van de dames kon ons helaas niet zo bekoren. Het tempo was naar onze mening iets te snel terwijl de bewe gingen soms verre van soepel waren. Naar het toestelturnen en springen hebben wij met genoegen gekeken. Hoogbrug en hoog- rek heren stond niet op le graads peil, doch het gebodene was zeer behoorlijk me't een correcte afwerking. Bij het toestelturnen van de jongens 8 11 jaar kwam het minder aan op de cor recte afwerking, doch meer op grote be hendigheid en als zodanig voldeed dit num mer wel. Ringenzwaaien van de dames en meisjes was prima, keurig afgewerkt en van vrij hoog gehalte. Het tafelspringen van dames en heren was eveneens een nummer, waarvoor de aanwezigen terecht een luid applaus over hadden. Bij het klas sikaal ringen turnen van de grote jongens was duidelijk te constateren, dat hiervoor langdurig en serieus geoefend was. Ook hier viel weer de goede afwerking der oefeningen op, aan welk onderdeel door de leider veel waarde gehecht wordt. Tenslotte vermelden wij nog de oefenin gen op de lange mat van heren en jongens, welk nummer aangepast was aan de be perkte ruimte op het toneel. De deelnemers hadden daarvoor geen voldoende aanloop doch slaagden er toch in veel en goed werk te laten zien. ADVERTENTIE - VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLIA „Die man is ge vaarlijk" (Thalia, vrijdag t/m maan dag). Voor hen, die de Amerikaanse de tective-schrijver Pe ter Cheyney met zijn onnavolgbare luch tigheid en tomeloze pikanterieën ten vol le kunnen waarderen, zal deze film direct al vertrouwd zijn: kruidige humor in een misdaadkleed'je. Lemmie Caution, de makkelijke held van zovele voortreffelijke pocketbooks, die spij kerharde dingen doet en zegt, maar daar toch altijd weer de glimlach omheen weeft en het héle mooie meisje, dat in Lemmy een buiten gewoon charmante beschermer vindt: het is een oud stramien, dat echter door deze Franse interpretatie van nieuwe kleur en vaart wordt voorzien. De rappe dialoog is kostelijk en het tempo in deze Franse versie blijft de hele film door haast verbijsterend hoog, zodat ge zeker kunt zijn van enige uren onbezorgd genoegen aan een story, die niet uitmunt door oorspronkelijkheid, maar dank zij de flitsende wendingen met vlag en wimpel het triomfantelijk einde haalt. Voordien is er heel wat afgevochten, maar dat gebeurt allemaal zo heerlijk achteloos a la Peter Cheyney, dat zelfs in de meest opwindende momenten de glimlach nauwelijks wijken wil. J. F. „Jungle Jim en de zwarte duivels" (Thalia, dinsdag en woensdag) Het is weer goed raak in de wildernis, waar dia manten gevonden zijn, die echter niet al leen liters zweet en tranen, maar ook een fikse dosis bloed kosten het bloed na melijk van twee van de eigenaars van het veld. Jungle Jim wordt de sterke man in de speurtocht naar de derde eigenaar en Johnny Weiismuller krijgt daardoor in deze rol alle schone kansen zijn atletische ge stalte uit te buiten en temidden van dorps- branden, snel vlietende stromen en smok- kelschepen pal te staan. Het loopt beslist goed' af. En het is af en toe écht wel span nend. In de speciale voorstel ling van donder dag draait Thalia „Onverbreekbare banden", de film met Ann Blyth en Nata lie Wood, die onder de beste Amerikaanse familiefilms gerekend mag worden. Een adoptiedrama loopt als een ietwat drama tische draad door het verhaal heen, dat echter nergens r.aar het melodrama afzakt en dank zij het goede spel telkens weer be koort met de ontwapenende, ietwat opper vlakkige tekening van wat de laatste jaren voor het Amerikaanse familieleven moet doorgaan. Of het beeld geheel raak is, kun nen wij niet beoordelen, dat er een amu sante en soms lichtelijk ontroerende film is ontstaan wel. „Stormy weather" (Kennemer Theater, vrijdag t/m maandag) In de dagen, dat Carmen Jones als negerfilm triomfen viert, komt ook deze musical van en door negers in roulatie, die bepaald niet de kracht van Lemmie Caution, alias Eddie Constantine in Cheyney's vlotte detective-verhaal „Die man is gevaarlijk" (Thalia, IJmuiden). het drama kan opbrengen, waaraan de zwarte Carmen 't grootste deel van zijn suc ces dankt, maar die dan ook van een geheel ander premisse uitgaat: hier een op en top musical, welke slechts gemaakt is om te amuseren. Maar dan met de diepere be doeling de superieure blanke man eens aan het verstand te brengen, dat het amuse ment van nachtclubs niet noodzakelijker wijs hoeft te ontaarden in wilde taferelen, zoals ze zo vaak in de door blanken ge frequenteerde gelegenheden worden ont plooid. Bill, de hoofdpersoon van het verhaal, dat knap in elkaar zit en niet te nadrukke lijk naar kansjes zoekt om een liedje te spuien, komt na de oorlog terug in New York en wordt daar verliefd op de zuster van een gesneuvelde kameraad. Om haar althans een toekomst te kunnen aanbieden gaat hij werk zoeken in Memphis, waar de show van Fats Waller zal gaan werken. Bill krijgt een rolletje in de show, maar door jalouzie dreigt het succes in narigheid om te slaan, tot Bill met zijn geliefde het huwelijksbootje opzoekt en een eigen show begint. Mede dank zij een aantal sterren uit de wereld der lichtere muze, waarvan wij noemen Cab Calloway, de eeuwig vrolijke en Katherine Dunham en haar dansgroep is deze film een opmerkelijk stuk amuse ment geworden. „De koningin en het boefje" draait m de zondagmatinée van het Kennemer Theater. „The Benny Goodman Story" (Luxor, vrijdag t/m woensdag), die de gefilmde biografie van een van Amerika's grootste clarinettisten weergeeft poogt de storm achtige opkomst van de moderne jazz in de States bij te houden en daarbij tevens de muziek van Goodman voldoende eer aan te doen. In beide opzetten is het geval naar onze smaak niet geheel geslaagd, om dat er af en toe voor de niet-ingewijde een te grote verwarring der stromingen ontstaat. Niettemin is deze film voor de 4/ gehaald En dan zullen wij na twee dagen examens-op-de-straat maar van harte hopen, dat de duizend hinders, die met num mers op de rug door de ge meente hebben gedraafd en gefietst (weet u, dat er in de bus met Russen, die donder dagmiddag door de De Noo- straat reed schande over die nummers gesproken is en dat de gids nog maar net een pro test van Kroesjtsjev heeft kunnen voorkomen?) dat er uit deze brave kinders goede weggebruikers zullen groeien. Daar is het tenslotte toch om begonnen, heb ik mij laten vertellen. Over het algemeen kan deze hoop wel door de werkelijk heid gevoed worden, want wat de kinders op de weg uitspo ten is in de meeste gevallen oepaald minder gevaarlijk, dan wat wij ouderen daar ver tonen, zodat de verkeersexa- mens blijkbaar vrucht gaan dragen. Aan de andere kant is het ook weer niet alles roze- schijn en manegeur, want don derdagmiddag reed een klein ventje pardoes een trottoir op en toen een politie-agent be last met het toezicht op de examens hem bestraffend toe riep: „Hee, hee, wat doe je nou?" antwoordde het ventje triomfantelijk „Ik doe niet mee, agent, ik heb m'n examen al gehaald." Fooi Gij kunt van mij niet vaak enig cynisme verwachten, want daar slaat de wereld toch al groen van uit, maar af en toe moet een mens de gal toch wel eens even overlopen. •Hijvoorbeeld als hij ver neemt, dat voor de viering van onze bevrijdingsdag, vandaag over een week, niet meer dan f 700,bijeengebedeld kon worden uit de grote bedrij ven. De gemeente zet er dan gelukkig nog f 10.000,bij, maar het is toch wel wat be schamend, dat de schoorstenen aan de noordkant van het ka naal, die elf jaar geleden ge doofd en kapot waren, soms alleen maar lijken te roken vanwege het dividend en de aandeelhouders. Op een ogen blik, dat 'er een dag gevierd moet worden, die naar ik echt wel heel goed weet ietwat kunstmatig in stand gehouden wordt, maar niettemin het vie ren waard is voor een iegelijk, die even teruggrijpt in zijn herinnering uit de vijf be nauwde oorlogsjaren, is er dan plotseling slechts f 700,uit de beurs der industrie. Een fooitje voor de vijfde mei. Mis schien wil iemand namens mij even gaan bedanken het wil bij mij zo moeilijk. Operette in het ziekenhuis De RUAZ-zers zoeken elke veertien dagen naar wat nieuws en dit groepje jongelui, dat de zieken van het An- tonius zulk een verblijdende hoeveelheden levensmoed weet in te pompen, gaat zondag we derom nieuwe wegen bewan delen. Want er komt een kin deroperette door de microfoon, geschreven door broeder Fer- dinant en gezongen door het eigen RUAZ-kinderkoor onder leiding van aller Albert Louwe. Een dameskoor en solisten werken er zelfs aan mee. De rest van dit zondagmorgen programma is gewijd aan het „Kunst of Kitsch"-vraagstuk en aan lichte en wat zwaar dere muziek, zoals de zesde van Beethoven. Veel luister genoegen! Het zal u wel eens vergaan zijn als mij, bij het aanschouwen van de nieuwe scholen, die onze gemeente her en der laat ver rijzen: daar hebben wij in onze jonge jaren toch maar een hoop aan gemist. Daar zaten wij dan in nare stofhokken tegen hoge, lichtgroene kasten aan te kijken en dreunden de tafels van vermenigvuldiging op en de graven van het Hollandse Huis. Niet, dat het systeem tot zekere hoogte niet gewerkt heeft, want zowel de graven als de tafels zijn mij stevig in het achterhoofd gebakken, maar er is ook een hoop ballast mee naar binnen gespoeld, dat nu daar maar renteloos rondhangt en slechts bij hersengymnastiekwedstrijden van enig nut is. Van het leven leerden wij niet zo bar veel bij die groene kasten en die Dirken en Willems en Ada's. Dat leven stond buiten aan de ramen en werd gevormd door het draaiorgel en een merel op de tak van de eikeboom voor de school. Zulke dingen gaan de mens door de gedachten, als hij een „kijkavond" mag bijwonen van de mensen, die nu het onder wijs in handen hebben. Don derdagavond was er èèn aan de Radarstraat, in de Elout van Soetewoudeschool. Nu is die school, als zovele nieuwe scholen, alléén al een bezoek waard, maar als er dan ook nog onderwijsresultaten worden getoond op een ma nier als deze avond, dan blijft men hangen en kruipt in een bank om eens goed te kijken, hoe heel anders de moderne onderwijzer van nu zich in de kinderziel wringt. Schriften en werelden Dan gaan er schriften open en wèrelden tegelijk. Wat vroeger een aardrijkskundeles met de produkten der Gro ningse veenkoloniën was, zo droog als het stro, dat er van daan kwam, is nu een stukje leven geworden, met plaatjes en praatjes, opstellen en eigen fantasietjes. Vroeger leerden we, waar zeep gemaakt werd, al zou ik het nu niet meer pre cies weten, maar onze kinders krijgen „de zeep". En vergeten dat onderwerp gegarandeerd nooit meer, want er komt een film over en er wordt mate riaal over verzameld, de meis jes komen er achter welke stoffen wel en welke niet in zeep gewassen mogen worden en ze plakken staaltjes van die stoffen in een schrift, waarop aan de buitenkant een vrolijk guirlandetje van bekende mer ken wasmiddelen hangt. Zo worden onze kinderen klaar gemaakt van het leven. Niet met droge stof, maar met de levende werkelijkheid en nu weet ik wel, dat dit geheel in de lijn van het op de Elout van Soetewoudeschool gegeven VGLO-onderwijs ligt en dat we er nog lang niet op alle scholen zijn, maar de kinde ren, die van zulk een school komen, wéten tenminste iets en ze weten dat niet omdat ze het weten moeten, maar om dat ze het weten willen. Het gaat er niet langer om, wie de knapste is. Het gaat erom, wie het beste wat kan. Dat er een jongetje met goud in zijn vingers rond loopt, dat uitermate goed een diorama van een woestijn in elkaar kan knutselen, maar voor rekenen en schrijven nooit de hoogste ogen zal we ten te gooien, is voor de mo derne onderwijzer een teken, dat hij dat jongetje in de rich ting van zijn aanleg moet laten werken en niet naar de exacte wetenschappen toe mag drij ven. En als een meisje straks goed kan koken en iets over vitamine- en voedingsleer weet is naar mijn smaak (maar ik ben een man) net iets belang rijker dan dat zij precies kan uitduiden, in hoeveel uur een vat met twee kranen in de bo dem leegloopt als er een of andere druiloor aan de boven kant telkens een vaatje van twee deciliter in leeg stort. Wie doet dat tussen haakjes nou? En wie interesseert dat nou? Kijk die kijkavond van de Elout van Soutewoudeschool heeft mij weer even laten zien, dat er mensen worden gemaakt op de scholen van tegenwoor dig en geen feitenvaten. En dat ik er niet alleen zo over denk, bewijst wel de belang stelling, die het bedrijfsleven heeft voor de klantjes van zulke scholen: zulke kinders hebben al meermalen bewezen, dat ze praktische zin hebben. Jammer, dat er nog altijd rapporten aan te pas komen. Geef maar beoordelingen naar karakter en aanleg, daar heeft de maatschappij straks veel meer aan dan een acht voor schrijven en een zeven voor sommetjes, al zullen dat schrij ven en die sommetjes natuur lijk nooit overboord geworpen mogen worden. En al zal het nog wel even duren, voor de ouders, die zelf met zevens, vieren en tienen groot gewor den zijn, een andere vorm van beoordeling kunnen appreci ëren. LAMPENIER ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 liefhebber van moderne muziek „eten en drinken", omdat zij inderdaad een vrij compleet beeld geeft van de ontwikkeling van de jazz in de periode, dat Benny Good man zijn naam ging vestigen. Wie echter denkt, dat het alleen swing en hot is, dat er klinkt, zal een aangename verrassing kunnen beleven aan een paar klassieke soli van een zeer zuivere interpretatie, daar waar Benny (een rol van Steve Allen, de klarinetpartijen zijn van Goodman zelf) zijn aangebeden Alice ervan tracht te over tuigen, dat beide stromingen in de muziek hun waarde hebben. Ook hier een groot aantal coryfeeën uit de muziek. Harry James en Martha Tilton, samen met Ben Polak en Kid Ory, Gene Krupa en Lionel Hampton geven deze rol prent een bepaalde verantwoording mee tegenover de critische toeschouwer: al zal lang niet alles hem even gemakkelijk in het gehoor liggen en al zal hij de stijl van Lionel Hampton bijvoorbeeld niet bepaald overtuigend vinden, er ontstond toch een document over een richting in de muziek, die niet meer uit de cultuurgeschiedenis weg te denken is. Met de „geboorte" van de swingmuziek in het enorme Paramounttheater te New York en het optreden van Goodman in de Carnegie concertzaal heeft de camera historische feiten vastgelegd, die waard waren gememoreerd te worden. „The Kentuckian" (WB theater, vrijdag t/m maandag) In deze groots-opgezette Western van Burt Lancaster wordt van dik hout gezaagd. Of het ook allemaal planken zijn geworden wagen wij te betwijfelden; daar is het net iets ie mooi en te dik voor in het verhaal van Grote Eli en kleine Eli, samen op zoek naar het beloofde land in Texas, strijdend tegen een corrupte over heid en voor een pure liefde tot Hannah. Het eindoel van de tocht is eigenlijk maar bijzaak in het verhaal hoofdzaak werd de verbitterde weerstand tegen alles, wat Grote Eli de voet dwars zet op zijn reis naar het geluk en in zoverre zou er zelfs nog van een bepaalde symboliek sprake zijn geweest, als Burt Lancaster niet te goed had voorzien, wat zijn publiek wil: hevige gevechten met rijzwepen en andere wapenfeiten. In de matinée van zondag draait WB „De loodgieter en het atoomgeheim", een wat flauwe persiflage op een zaak, die moeilijk zulke zouteloze grappen kan verdragen en „Het masker van de Pharao", een van de lopende-band-griezeltjes, die zich zo heer lijk laten afrollen tegen de achtergrond van grafkelders en sfinxen. ADVERTENTIE Door onze 10-jarige ervaring leren wij u, met onze nieuwste Leswagens en Motoren, prettig en veilig rijden, door gediplomeerde instructeurs. Avondlessen in Verkeerstheorie en Auto-techniek Hagelingerweg 134 Santpoort - Tel. 8930 Ons bijkantoor Dennenstraat 12, IJmuiden Telefoon 02550- 6200 Maandag 16 april: mt. Medan IJM 57: ml. Everard Christina KW 40, Neptunus KW 45, Huiberdine Gijsbertha KW 85. Dinsdag 17 april: ml. Annie IJM 14, De Arend KW 7, Maria Jacoba KW 73, Robert William KW 123, Prinses Juliana VL 97. Woensdag 18 april: st. Bloemendaal IJM 71; mt. Burgemeester Heusdens VL 27; ml. Beatrice IJM 72, Excelsior III KW 76, Java KW 159. Cornelis VL 83, Noordster VL. 197. Donderdag 20 april: st. Herman IJM 2, Bergen IJM 16; mt. Maria van Hattem IJM 10, Johannes Polderman IJM 20, Shamrock IJM 129, Wiron IV IJM 209, Claesje RO 46. Vrijdag 20 april: mt. Elie Chénévière IJM 32, Wiron IT IJM 211, Antje RO 15. Zaterdag 21 april: st. Vios I IJM 24; ml. De Vrouw Anna KW 52, Arie Ouwehand KW 122 (le reis). Drie Gebroeders HD 79, Zuiderkruis SCH 2. Maandag 23 april: mt. Caroline IJM 26, Cornelis Vrolijk Fzn SCH 171; ml. Heemstede IJM 53, Gorredijk JM 75, Verwachting IJM 204, Vertrouwen KW 6, Hubertha Gerarda KW 9, Adirianus KW 10, Rijnmond IV KW 15, Grietje KW 20, Cornelis KW 24, Concordia KW 26, Helena KW 39, Floris KW 59, Eliza beth KW 64, Willy Alida KW 65, Satumus KW 69, Hette Margaretha KW 74, Excelsior II KW 78, Jan KW 84, Willempje KW 89, Jacoba KW 107, Gebroeders KW 108, Avon tuur W 114. Petronella KW 125, Borneo KW 127, Arie KW 155, Katwijk III KW 161, De Vier Gezusters KW 162, Gebroeders KW 166, Aleida KW 169, Willy SCH 7, Oceaan IX SCH 54, Helena SCH 196, Marie VL 71, Dol fijn RO 2; mk. De Twee Gebroeders IJM 3, Dageraad IJM 4, Texel IJM 5, Maartje IJM 8, Poolster IJM 11, Klaas Junior IJM 22, Twee Gebroeders IJM 27, Emisel IJM 31, Albert Willem IJM 40, De Hoop I IJM 45, Vios IJM 52, Swift IJM 54, De Hoop II IJM 59, Corrie IJM 78, Wiron I IJM 210, Magda IJM 272, Nehim II AM 17, Nehim III AM 18, Nehim IV AM 26. Leendert Jacoba KW 12, Arendie Jacoba KW 21, Anne Marie KW 27, Rein KW 30, Tiny KW 34, Stern KW 36, Prinses Margriet KW 51, Hermina I KW 53, Dine Marie KW 57, Cornelia Adrians KW 58, Alice KW 62, Albert Cornelis KW 68, Gerda Marianne KW 71, Prinses Beatrix KW 72, Johanna Cornelia KW 88, Adrians Catharina KW 92, Willem "1W 94, Arendje KW 98, Jacoba KW 105, Agatha' Arie KW 126, Ko ningin Juliana KW 133, Alida Jacoba KW 165, Pieter Jacob KW 178, Vier Gebroeders TX 14, Okko Bosker WR 25, Tiny Dieuw WR 33, Jan Willem WR 34, Internos WR 49, Flevo WR 50, Hendrikje BU 33, Coen Bot UK 3. Dinsdag 24 april: mt. Amsterdam IJM 28, Thorina IJM 33, Eveline IJM 116; ml. Willem Cornelis KW 16, Dirk KW 19, Nederland VI KW 37, Bertha 38, Rijnmond III KW 44, Dog- gersbank KW 75, Nestor KW 101, Bali KW 129, Emma Wilhelmina KW 135, Willy KW 141, Onderneming IV SCH 153; mk. Wiron V IJM 208, Nehim I AM 16, Twee Gezusters KW 77, Jana KW 210. Woensdag 25 april: st. Norma Maria IJM 6; mt. Dirkje RO 53; ml. Martenshoek IJM 283, Arie Nico KW 17, Aafke Jacoba KW 41, Wilhelmina II KW 138, Cornelia Maria SCH 135, Bertina VL 85; mk. Mercator IJM 19. Donderdag 26 april: st. Gelria IJM 21; mt. Allan Water IJM 34, Soerabaja IJM 79, Dei ning KW 8, Albertha Hendrika KW 81; ml. Volharding KW 23; mk. Pieiertie HD 87. Vrijdag 27 april: st. Klaas Wijker IJM 85.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3