PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR Vijf doden bij de Mille Miglia Wereldnieuws Overtollig vet J De radio geeft woensdag twintig gewonden PARODIE DINSDAG 1 MEI 1956 „De Kievit" te Wassenaar geheel en aangrenzende villa gedeeltelijk uitgebrand Beijnes vierde feest Gezellige variété-avond in Concertgebouw Nederlandse voorlichting in Djakarta Oorlogsschadevergoeding van Japan aan Nederland mooie, zachte handen Wettelijke rem op het kopen op afbetaling Strijdkrachten defileerden in Enschedé voor min. Staf ocli ló het zo J De bekende uitspanning: aan de Stoep- laan in Wassenaar, „Auberge De Kievit", is geheel uitgebrand. Het begin van de brand ontstond om half drie. Een uur later was de uitspanning geheel uitgebrand. De oor zaak van de brand in „De Kievit" is vol gens de politie zeer vermoedelijk het in brand raken van het kurkdroge rieten dak door een vonk uit de schoorsteen. De brand is namelijk op het dak begonnen. Ook de brand in een naast de uitspanning staande villa is op het dak begonnen, eveneens door een vonk, die van „De Kievit" is overge sprongen. De schade wordt geschat op f 150.000 tot f 200.000. Dit is de tweede maal in enkele dagen, dat Wassenaar door een grote uitslaande brand wordt getroffen. Woensdagavond werd er de residentie van de ambassadeur van India voor een groot deel door brand vernield. De villa naast de nu totaal uitgebrande uitspanning kwam eveneens in brand te staan. Zij heeft een strooien dak, waarin het vuur hevig woedde. De villa wordt bewoond door de heer T. F. Harris, han delssecretaris van de Canadese ambassade. De villa daarnaast, bewoond door jbr. J. G. Reuchlin, werd voortdurend natge spoten. De villa waar de heer Harris pas enkele weken woonde, bleef lang branden. Tegen vijf uur wanen de vlammen, die er aan vankelijk zeer dreigend uitzagen, gedoofd. Het strooien dak was geheel weggebrand en de zolderverdieping goeddeels uitge brand. De brandweer moest zowel van de „Kievit" als van de villa van de heer Har- ris met grote harken het brandende stro van de daken trekken. De grote jaarlijkse feestavond, georga niseerd door het bestuur van J.O.F., het Jubileum- en Ontspanningsfonds van de firma Beijnes, werd dit jaar wederom in de Concertzaal te Haarlem gegeven. Voor zitter H. Boeree heette alle Beijnesperso- neelsleden met hun dames of verloofden welkom, waar hij brieven van de directie voorloas, die verhinderd was de avond te bezoeken. De muziek werd verzorgd door Mr. Red Head and his Canadians en de Canedian Singers. Het was een zeer geslaagde muzikale show, waarbij diverse solisten enkele bekende opera- en operette- aria's ten gehore brachten, waaronder het bekende duet uit de Parelvissers van Bizet. Gerry en Ferry vermaakten de toeschou wers met hun liedjes en parodieën, Christi ne's Dogshow bleek een prima stukje hon- dendressuur te zijn, dat veel succes oogst te. Mr. Handino had een fenomenaal ge heugen: met medewerking van enkele per sonen uit de zaal noemde hij de door hen getrokken kaarten zonder aarzelen. Tij dens deze toer rolde hij en passant de zakken van zijn medewerkers leeg, tot groot vermaak van het publiek. Nicky Noble was een vaardig xylofonist en wist tevens handig om te gaan met toeters, Wasborden en potten. Herbert Joekes, be leend als de NCRV'„glazenwasser", had eveneens veel succes. Minder gelukkig was het optreden van Jan Blaaser die als con férencier weinig contact met de zaal kreeg. Na de pauze werd de heer J. Grootveld benoemd tot ere-lid van het JOF, wegens zijn grote verdiensten als bemiddelaar tus sen bestuur en directie. Hem werd door de voorzitter het gouden JOF-insigne op de borst gespeld. De avond werd besloten met een bal onder leiding van de heer T. Griek en met medewerking van Jac. der Kinderen en zijn ensemble. Het was reeds vroeg in de morgen toen de laatste dans liefhebbers huiswaarts keerden. ADVERTENTIE is ongezond en maakt U onaantrekkelijk. CARRUGAN, het onschadelijke romige Zweedse raelkdieet,' vermindert Uw ge wicht zonder hongerlijden, en is verkrijg baar bij apothekers en drogisten. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.2.5 Voor de vrouw. 9.40 Lichte muziek. 10.15 Platen.. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.30 Omroeporkest en soliste. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Meisjeskoor. 12.55 Platen en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.40 Platen. 14.00 Bondsdag Mannenvereniging. 14.45 Platen. 15.35 Clave- cimbelrecital. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Pla ten. 17.40 Koersen. 17.4.5 Orgel. 18.15 Kamer muziek. 18.45 Spectrum va.n het Chr. Organi satie en- Verenigingsleven. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Nederlandse volksliede ren-. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant en solist. 21.20 Flitsen van de Bijbeldag te Antwerpen. 21.50 Lichte mu ziek. 22.15 Volksmuziek met commentaar. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15' Sportuitslagen-. 23.2024:00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Schoolradio. 10.20 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.30 Pianoricital. 12.00 Gevarieerde muzek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.35 Orgel en piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Kinderkoor en politiekapel. 16.00, Pla ten. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen over zee: Jeugduitzending. De brievenbus gaat open, correspondentieclub o. 1. v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Platen. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Koorzang. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge varieerd programma voor de militairen. 21.25 De antwoordmani. 21.40 Amusementsmuziek. 22.20 Radiojournaal. 22.30 Sopraan en piano. 22.55 Ik geloof, datcauserie. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportreportage. 23.20 Actuali teiten of platen. 23.30—24.00 Platen, TELEVISIE (V.P.R.O., A.V.R.O.) 17.0017.40 Voor de kinderen. 20.00 Film- varia. 21.0022.00 Filmprogramma. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mo- azrt en zijn tijd. 14.00 Schoolradio. 16.02 Pla ten. 16.15 Orkestconcert. 16.45 Platen.. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.25 Voordracht. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Volks liederen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 De bedelstudent, operette. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.55—23.00 Nieuws. ADVERTENTIE BENZINE EN PETROLEUM HANDEL MAATSCHAPPIJ N.V. AMSTERDAM Verkooporganisatie voor Nederland van The Brilish Petroleum Co. Lid. De jaarlijkse autorace de „Mille Miglia" (duizend mijl) heeft ook ditmaal weer ernstige ongelukken opgeleverd. De 319 deel nemers moesten over spiegelgladde wegen, vol modder en kuilen, de wedstrijd riiden en toen de Italiaan Castellottti als eerste de finish nasseerde, vermeldde de ongelukken- lijst 5 doden (3 coureus, 2 toeschouwers) en twintig gewonden. De eerste ohgelukken deden zich al dade lijk na het stfcrttfgniaat: voor. Bij Deviiw.atvo del Garda slipte de Alfa Rnmeo van de Italiaan Giacobi in.een hocht. Giacob^ver loor het leven en vijf foé&hoüwers werden gewond, van wie één ernstig. De Alfa Romeo van de Italiaan Badaracco wilde ook niet op de weg blijven. Gij Gloria di Mazzano raakte bij een boom en kwam in een weiland terecht. De tweede piloot Berney (Zwitserl.) werd op slag gedood. Badaracco kwam er met lichte kwetsuren af. Ook de eerste bestuurder Busch kwam er goed af toen hij 20 km. van Ancoma met zijn Mercedes een toeschouwer ondersteboven reed. en een boom als eindpunt van zijn rit diende. De toeschouwer werd licht gewond, de tweede bestuurder Piwko verloor het leven. In de stad Pescara zocht de sportwagen van de Italiaan Cecchini het publiek op. Resultaat: 1 toeschouwer op slag gedood en één zwaar gewond. De Argentijn De Tomasso kan thuis een spannend avontuur vertellen. Toen hij met zijn 1500 cc. Maserati-sportwagen een bocht had genomen, zag hij een auto midden op de weg staan. Hij voelde er niet veel voor om de kracht van dat vervoermiddel te beproe ven en gooide zijn stuur om. Dé Maserati kapseisde, knuffelde een boom en kwam weer op zijn wielen terecht. De Argentijn kon gelukkig nog de ernstige schade aan zijn auto in ogenschouw nemen. Behalve deze ongelukken zijn er de vol gende resultaten te noteren: 1. Castellotti (It.) met Ferrari 11 uur 37 min. 10 sec. (ge middelde snelheid 137 km.; 2. Collins (G.B.) Ferrari 11.49.28 (135 km.); 3. Musso (It.) Farrari 12.11.49; 4. Fangio (Arg.) Ferrari 12.26.50; 5. Gendebien (Belg) Ferrari 12.29.58. De voorsprong van Castellotti was zo groot, dat de Italiaan, die zijn bril onderweg verloor, rustig een nieuwe kon kopen, zonder dat zijn overwinning in gevaar kwam. Na deze wedstrijd die voor het wereld kampioenschap sportwagens meetelde, leidt thans Ferrari voor Maseerati. Verboden Farnando Santi, een socialistisch parle mentslid, heeft naar aanleiding van de onge lukken, die gebeurd zijn tijdens de „Mille Miglia" in het afgelopen weekeinde, waarbij een vijf-tal personen is gedood en twintig De heer J. Frederici, hoofd van de af deling Voorlichting van de Nederlandse ambassade te Washington, zal in gelijke functie te werk worden gesteld bij de Ne derlandse diplomatieke vertegenwoordi ging in Djakarta. De heer Frederici zal deze functie pas over er.-iige maanden overnemen. De heer D. de Man, hoofd van de directie Voor lichting ten departemente van Buitenlandse Zaken, gaat naar Djakarta om de post tot de aankomst van de heer Frederici te be zetten. Het huidige hoofd van de voorlich ting te Djakarta, de heer H. A. Hoogen- doorn, heeft, enige dagen geleden een ope ratie ondergaan en zal op 18 mei met de „Oranje", na een verblijf van ongeveer drie jaar in Indonesië, naar Nederland terug keren. Een woordvoerder van het Japanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft maandag bekendgemaakt, dat de Japanse regering de Zweed Algot Bagge heeft aan gewezen als derde lid van de Nederlands- Japanse commissie, welke, op grond van de door Nederland en Japan dit jaar onder tekende overeenkomst inzake oorlogs schadevergoeding, werd gevormd. Tevens werd medegedeeld, dat de com missie de schadevergoedingseis zal behan delen voor het tot zinken brengen tijdens de oorlog van het Nederlandse hospitaal schip „Op Ten Noort" door de Japanse marine. ADVERTENTIE VOÜI jnensen zijn gewond, de Italiaanse regering gevraagd deze wedstrijd te verbieden. De heer Santi heeft verklaard, dat de steeds hogere snelheden die de wagens kun nen bereiken en de slechte toestand van de wegen waarover wordt gereden, maken dat ongelukken niet kunnen uitblijven. De rege ring mag dit niet langer lijdelijk aanzien. „Wanneer een sport zo gevaarlijk wordt, zo wel voor de deelnemers als voor de toe schouwers, houdt dit op sport te zijn, eerder moet worden gesproken van een poging tot massamoord", aldus de heer Santi. De memorie van antwoord op het voor lopig verslag van de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot tijdelijke regeling be treffende afbetalingsovereenkomsten is thans verschenen. De memorie is onder tekend door de minister van Economische Zaken, de staatssecretaris van Economische Zaken, de minister van Justitie en de mi nister van Financiën. De bewindslieden zijn niet in staat een overzicht te geven van de omvang van de verkoop op afbetaling. Uit een statistiek, welke betrekking heeft op een beperkt aan tal handelaren (waarin de verkopen van automobielen en bedrijfsuitrustingsgoede- ren niet zijn begrepen), blijkt dat de stij ging van de omzet op afbetaling bij 3Ó4 bedrijven van 1952 op 1953 IA pet bedroeg en van 1953 op 1954 bij 470 bedrijven 40 pet. In het laatste geval nam het aantal debiteuren met rond 26 pet toe. De bewindslieden wijzen erop, dat in de huidige omstandigheden minder dan de omvang van de afbetalingskredieten het tempo van de recente groei daarvan, ge geven het feit, dat het produktieplafonu reeds allerwege bereikt is, van belang is. In de huidige situatie onzer volkshuishou ding, waarin de consumptieve uitgaven reeds een vrij krachtige groei te zien geven, zal dientegevolge een snelle uitbreiding van het afbetalingswezen een instabiel ele ment brengen. Het kopen op afbetaling be tekent in wezen het bij de consumptieve uitgaven vooruitlopen op toekomstige in komsten. Mede ter ondersteuning van de gevoerde prijsstabilisatiepolitiek bestaat om deze redenen behoefte aan een middel, om de door het afbetalingsstelsel geprik kelde consumptieve bestedingsdrang enigs zins af te remmen. Tegenover de verscherping van de span ningen in de hoogconjunctuur door de uit breiding van de omzet op afbetaling, staat de teruggang, die bij een eventuele con junctuuromslag als gevolg van het afbe talingsstelsel zou kunnen optreden. Dan valt te vrezen, dat de consumenten veei terughoudender zullen worden om nieuwe afbetalingsverplichtingen aan te gaan. Daardoor zal de op zich zelf al teruglopen de vraag nog verder worden geaccentueerd. Dit gevaar zal des te groter zijn, naarmate de afbetalingsverkopen in de voorafgaande hoogconjunctuur een groter deel van de totale omzetten uitmaakten. Wat het toezicht op een juiste uitvoering van de wet betreft, stellen de bewinds lieden zich voor dit met toepassing van de wet op de economische delicten in het bij zonder te doen plaatsvinden door de Econo mische Controledienst. Het jaarlijkse défilé van de strijdkrachten op Koninginnedag is te Enschedé gehouden. Ongeveer 50.000 toeschouwers hadden zich langs de route geschaard. De minister van Oorlog en van Marine, ir. C. Staf, nam het défilé af, tezamen met vice-admiraal H. C. W. Moorman, staatssecretaris van Marine, mr. F. J. Kranenburg, staatssecretaris van Oorlog en generaal B. R. P. F. Hasselman, chef van de Generale Staf, vice-admiraal H. H. L. Proper chef marinestaf, en gene- raal-majoor H. Schaper, plaatsvervangend chef luchtmachtstaf. Het défilé werd ook gadegeslagen door de ambassadeurs van Duitsland, België, Engeland, Mexico, Dene marken en door diplomatieke vertegen woordigers van China, Hongarije, Indonesië Pakistan, Panama, Roemenië en Ts'jecho- slowairije. Voorts warerr'aanwezig de mili taire attaché's van de Verenigde Staten, België, Canada, Frankrijk, Engeland en Italië, Argentinië, Indonesië, Pakistan en de Sovjet-Unie. Aan het défilé namen 3000 man deel, 185 voertuigen en enkele tientallen vlieg tuigen, waaronder Gloster Meteors, Piper Clubs, hefschroefvliegtuigen en Neptunes. Het défilé werd geopend door het tamboer- korps van het 41ste regiment infanterie en de Koninklijke Militaire Kapel. Hierna volgden troepen te voet van de Konink lijke Marine. Koninklijke Landmacht en Koninklijke Luchtmacht. Terwijl de troepen voorbij marcheerden ontlastte zich een hevige hagelbui en vielen er slagregens, doch dit duurde slechts vijf minuten. De zon kwam er daarna weer door ofschoon het weer guur bleef. Aan "net défilé van de vliegtuigen namen deel de Marine Luchtvaartdienst en de Konink lijke Luchtmacht. Na de troepen te voet volgden gemotoriseerde gemechaniseerde troepen van de artillerie, de genie en de cavalerie. Het défilé werd besloten met 22 zware tanks, waarvan het gewicht 48 ton bedroeg. Het défilé gaf geen volledig beeld van enige organieke formatie der strijdkrach ten maar wel een overzicht van velerlei wa pens. Na afloop van het défilé werd in het stadhuis te Enschedé een receptie gehouden. Geen tijd. Een vrouw en twee mannen zijn om het leven gekomen toen een heli kopter nabij het vliegveld Lyndhurst (Engeland) neerstortte. Alle vier in zittenden trachtten zich met parachu tes te redden, doch door de geringe hoogte hadden deze geen tijd zich te openen. De piloot, die in een boom te recht kwam, bracht er het leven af. Hevig. In hevige gevechten met militaire patrouilles zijn in het regentschap Koe. ningan in West-Java zeventig opstande lingen gedood, aldus wordt uit Bandung gemeld. De opstandelingen behoorden tot de „Darul Islam". Muguet. Ais gevolg van de koude heerst in Frankrijk gebrek aan lelietjes van dalen, op het feest van de eerste mei. Gewoonlijk vindt men het lelietje van dalen (muguet) tegen eind april overal in bloei. Deze keer wordt het verkocht voor 250 francs per» bosje. De meeste muguets zijn geïmporteerd uit Duits land. Interesse. Westduitse banken hebben Syrië een lening ter waarde van 72 miljoen dollar aangeboden tegen een rente van 3»/s4 percent, af te lossen in tien. jaar. Dit heeft de Syrische minister van Fi nanciën, Abdoel Wohhab Hawmad, in Damascus meegedeeld. Gehalveerd. De North American Airlines heelt de Amerikaanse raad voor de burgerluchtvaart toestemming verzocht voor de invoering van tarieven op haar transatlantische diensten, die de helft lager zijn dan die van andere maat schappijen. Indien het verzoek wordt ingewilligd, zal men tussen New York en Luxemburg kunnen reizen voor on geveer 550 gulden, hetgeen minder is dan scheepspassage. Beroofd. Koning Idris van Libië heeft rei zen van leden van de, koninklijke fami lie, zelfs in het binnenland, aan konink lijke machtiging onderworpen om toe-^ zicht te kunnen uitoefenen op het doen en laten van de leden van zijn familie, die sinds de instelling van een grond wet van hun privileges zijn beroofd. Een jonge'prins is indertijd veroordeeld en terechtgesteld wegens moord Op de eerste raadgever van de koning. Mislukkeling. Ritter Wilhelm von Leeb, de veldmaarschalk, die het bevel had over de Duitse legers welke in 1941 Lenin grad niet konden veroveren en die daar om heenging, is op 79-jarige leeftijd in Hohen-Schwangau nabij Füssen (West- Duitsland) overleden. Na de oorlog werd hij tijdens het proces te Neuren berg tegen de leden van het Duitse op perbevel tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Bijzonderheid. Het onderzoek van de Weense politie heeft uitgewezen dat de Hongaarse vluchteling Hammerl geen metgezellen op zijn vlucht heeft gehad en evenmin door Hongaarse grenswach ten beschoten is. Hij had deze bijzon derheden verteld „in de hoop in Oos tenrijk een hartelijk onthaal te vinden". Gevreesd. Op Malakka is vorige week de gevreesde communistische verzetsstrijd ster „Red Sue" door veiligheidstroepen doodgeschoten. Zij was twintig jaar en commandante van een groep verzets strijders. Op haar vijftiende jaar sloot zij zich bij de rebellen aan. Massagraf. De Oostduitse politie heeft bij Berlijn een massagraf met de lijken van driehonderd Duitse soldaten ontdekt. De soldaten waren kort voor de val van Berlijn door „uitroeiingsploegen" dood geschoten wegens desertie. Amerikaans. Te Miami in de Amerikaanse staat Florida posten stakers niet meer met grote borden. Zij hebben een recla mevliegtuig gehuurd dat een lang net sleept waarop hun grieven vermeld staan. Geweigerd. Het Westduitse opperste ge rechtshof heeft een verzoek om vrijlating geweigerd aan dr. Otto John, voormalig hoofd van de Westduitse veiligheids dienst, die in juli 1954 naar Oost-Duits- land vluchtte en in december 1955 weer terug kwam. John wordt verdacht van het verraden van staatsgeheimen. Het gerecthshof vreest dat John zal trach ten aa"h het gerecht te ontkomen of dat er met bewijsstukken geknoeid zal worden. Het proces tegen John zal wel niet voor het einde van de zomer of in de herfst beginnen. Neergestort. Een viermotorig Brits York- vliegtuig dat met gezinnen van militai ren naar Cyprus zou vertrekken, is gis teren bij het opstijgen van het vliegveld Stansted in Essex neergestort. Van de 49 passagiers en vijf bemanningsleden werd een vlieger en een kind gedood. Twee vrouwen, een man en een kind werden licht gewond. Alle York-toestel- len voor militair vervoer worden aan de grond gehouden. DEZE RUBRIEK zou gemakkelijk een belangwekkend, want zij begint te tellen jaar kunnen draaien met het weerspreken] vanaf de ondergang van Aldland „door de van alle onzinnigheden die verwerkt zijn zeelieden Atland geheten", waaruit de in het Oera Linda Boek, de zgn. familie- speurende lezer direct de naam Atlantis kroniek, die „in zijn gehele opzet, en in zal kunnen herkennen. Ook dit gebeuren at zijn delen, een parodie is op het door was in het Oera Linda Boek verwerkt: „De frisiomanie beheerste diletantisme van de bergen spleten vaneen om vuur en vlam Friese taal-, geschied- en oudheidkundige te spuwen; andere zonken in haar schoot wetenschap, zoals die beoefend werd in de neder en waar de aarde eerst velden had, 22. Hoewel Joris lelijk in de knoop zat, was hij toch zijn tegenstanders weer eens te slim af geweest. Tevreden keek hij toe, hoe de woedende wegwerker Hap Hum en diens dommelige bediende omlaag sleurde. Daar beneden scheen meteen een hevige strijd te ontbranden; woedende kreten klonken uit het gat, de straat dreunde. „Komaan", mompelde Joris, „Laat ik mij schielijk verwijderen alvorens het debat daar beneden beëindigd is". Het valt niet mee om weg te lopen, wanneer de benen rond de hals geknoopt zijn, maar ook hier wist Joris raad op. Hij gebruikte zijn han den als voeten en zijn voeten als handen en wist zich zo op zijn handen uit de voeten te maken. „Zodra ik een rustiger oord heb bereikt, zal ik mij ernstig met het ontwarren van mijn persoon bezig houden", mompelde hij, „doch ik vrees, dat ik daar enige hulp bij nodig zal heb ben en helaas is op het ogenblik niemand vriendschappelijk genoeg jegens mij ge zind om mij bij te staan". Maar hierin ver giste hij zich toch, want toen hij de hoek om kwamontmoette hij daar iemand, die overborrelde van vriendschappelijke ge voelens. „Hallo verzamelaar Goedbloed, goede vriend!", riep verzamelaar van Ek ster, „mag ik je even bij je eh gym nastiek storen? Ik heb je overal gezocht om je mijn dank en verontschuldigingen aan te bieden!" kringen van het Friesch Ge nootschap, omstreeks het mid den van de 19de eeuw", gelijk dr. M. de Jong het wellicht tè generaliserend uitdrukt. De radaktie wenst echter niet dat we een jaar lang deze plaats voor het Oera Linda Boek inruimen en daarom moeten we trachten een willekeurige, maar welsprekende greep te doen. Dan treft ons in dit geschrift bijvoorbeeld de naam Minno, beter bekend als Minos, koning der Kretenzen, aan wie hij wetten gege ven heeft, zodat de wetgeving in één van de oudstee cultuurcentra in de Middel landse Zee haar bestaan aan de Friezen heeft te danken. Hierover behoeft men zich niet te verbazen, want in 1551 v. Chr. was een kolonie Friezen reeds door het Suezkanaal en de Rode Zee in de Indische Oceaan doorgedrongen en hadden zich aan de monding van de Indus gevestigd, zodat deze stam van koloniale expansie wel enige notie had. Hun kontakten met Grie kenland en Italië - waar te Rome, naar Fries model, de maagden-eredienst werd ingericht - schijnen in dit verband onbe duidend, evenals de stichting van de stad Tyrus, die haar ontstaan eveneens aan een Fries had te danken. De tijdrekening, waarvan in het Oera Linda Boek wordt uitgegaan, is bijzonder hief zij nu bergen omhoog" Is het wonder dat het ma nuscript de eigen tijdreke ning der Friezen bij deze geweldige gebeurtenis liet aanvangen? En dan hebben we nog niet eens melding gemaakt van de Fries Inca, die op een gegeven moment wegzeilde en van wie nimmer meer iets vernomen werd. Geluk kig dat we in hem de stamvader der Zuid- Am,erikaanse Inca's kunnen herkennen, zodat de man toch niet helemaal voor niets is uitgevaren. En wat zouden we hieraan verder nog kunnen toevoegen? Dat Zwit serland tot het rechtsgebied der Friezen behoorde, de Noormannen het runnen- schrift van de Friezen ontvingen en de Arabieren het cijferschrift van hen kre gen? Het schijnt allemaal zo onbelangrijk, in vergelijking met de Fries Teunis, die naar de Middellandse Zee voer om als Nep tunes (nep-Teunis) zijn bestaan voort te zetten! De rechtgeaarde Friezen hebben uiter aard niets uit te staan met deze parodie die zijn natuurlijke dood is gestorven, maar plotseling in onze tijd weer tot nieuw le ven werd gewekt. Deze wekroep kwam in dit geval uit het buitenland. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2