Groot défilé voor jarige vorstin en feest In ons Ëewest DINSDAG 1 MEI 1956 3 mê* LUISTERRIJKE KONINGINNEDAG sjpwr'*y MÊ&&0B Links: Een vertegenwoordiging van de Noordoostpolder komt de jarige Koningin gelukwensen. Midden: Het koninklijk gezin op het bordes. Rechts: Défilé van de troepen te Enschedé. Rechts onder: Grondwerkers uit de Noordoostpolder op Soest- dijk. Links onder: Sportclubs zonden hun afvaardiging naar het paleis. Ook Croningse boerinnen kwamen feliciteren (rechts, onder de grondwerkers). IN VOLLE VREUGD EN VAART NAAR SCHATTING HEBBEN 15.000 20.000 Nederlanders deelgenomen aan het dfilé voor de Koningin op paleis Soestdijk. Hiermede groeide de huldiging, die oorspronkelijk voor de Baarnse en Soester bevolking bedoeld was, uit tot een natio nale huidebetoging. Niemand van de duizenden deelnemers werd teleurgesteld; ieder kon zijn bloemenhulde aan de Koningin brengen. Er woei een gure wind toen de paleishekken klokslag half elf open gingen en de Leidse studenten in estafette- verband startten om als eersten de Koningin te huldigen. Op het bordes van het paleis hadden de Koningin, Prins Bernhard en de vier Prin sessen plaats genomen. Prinses Wilhelmina sloeg het défilé van achter een der paleis- ramen gade. Nauwelijks had de muziek vereniging der rijkspolitie haar plaats tegenover het bordes ingenomen of de zon deed zijn best meer kleur te toveren op de bloemen die zich in enkele ogenblikken op een veelkleurig tapijt aan de voeten van de koninklijke familie gingen vormen. Er waren dit jaar vijf grote deputaties die het hoofddeel van de kilometers lange stoet vormden. De Kon. Ned. Bond van Oud- Onderofficieren uit Leiden was een der eerste, die de Vorstin een speciale bloe menhulde bracht. Direct na deze veteranen volgde de jeugd een show-drumband van Glanerbrug, een in het blauw gestoken korps van jongens, dat een uitstekende in druk maakte: De talrijke groepen werden afgewisseld door muziekkorpsen. De winnaars van de scholentekenwed strijd boden de landsvrouwe tekeningen aan. Vier Australische dames boden de vlag van hun land in bloemen op de bor destrappen. Hierna kregen de drumband en vendelzwaaiers „De Trommelaren van Roozendaal" gelegenheid hun vaardigheid te tonen in het vendelzwaaien. Een aardige groep vormde de Groningse vereniging uit Hilversum, die de enige vereniging in kle derdracht was, die aan het défilé deelnam. Een fraaie indruk maakte de grote depu tatie uit de Noord-Oost Polder, die als slot van de lange stoet om kwart voor twaalf binnentrok. Pioniers toonden hoe in het eerste ontwikkelingsstadium onder zeer moeilijke omstandigheden het ontginnings werk met spade en kruiwagen verricht werd, hoe bulldozers dit werk overnamen en draineermachines, sleuvengravers, grep- pelploegen en kunstmeststrooiers het werk kwamen vereenvoudigen, hoe de zaai- machines het bouwrijp gemaakte land be werkten en hoe tenslotte de geweldige maai- en dorsmachines de oogst van deze vruchtbare polder binnenhaalden. Dat ook het paard daarbij nog een voorname rol speelt kwam niet alleen tot uiting bij de twee hoog opgetaste wagens, die de pro- dukten van de Noord-Oost Polder langs de koninklijke familie voerden, maar ook in de twee maal acht kranige amazones en ruiters uit de polder, die met de school kinderen uit de elf dorpen en het muziek korps van de polder dit gedeelte van de stoet tot het meest bezienswaardige maak ten. De Koningin toonde zich dan ook zeer verrast, kwam na afloop van het bordes en liet zich voorlichten over alle landbouw machines waarmede gedefileerd werd-. 8 Ook in Haarlem en omstreken is het feest van de koninklijke verjaardag met grote vreugde P en aanstekelijk enthousiasme gevierd. De foto's geven er een sprekend beeld van. Kermis- vermakelijkheden stonden vrijwel overal in de belangstelling. De Haarlemse achtbaan had r niet over klanten te klagen (Hiernaast links). In Spaarndam werd het feest door de tegen- 8 woordigheid van de burgemeester van Haarlem opgeluisterd. (Rechts onder). In Haarlem- West was de jeugd actief op het podium. Een debutantje met het accordeon onder de tcappe- g rende driekleur (hieronder). In IJmuiden teerden rolschaatswedstrijden georganiseerd, die zeer in de smaak vielen. Deelnemers in volle vaart naar de eindstreep. (Links onder). Marian Vos, hele zeven jaren oud, was een der vier microfoon-debutantjes op het Koninginnefeest van Haarlem Zuid-West. Vlot e\i met de allure van een grote soliste speelde zij gp haar accordeon „Now is the hour". Haar beloning: een daverende ovatie van de honderden buurtgenoten. A.V

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5