Endocil Nico v. Schagen Zonen Agenda voor Haarlem Koningin Juliana, vorstelijk en menselijk in harmonische eenheid TUIIAIIA LOGOMOTIEF N. L. VAN SCHAGEN Zn Vijf doden en zes gewonden bij auto-ongelukken levensverzekering Te Soesterberg reed vrachtauto textielwinkel binnen Radiorede dr. Drees Ha lekker!) Jan v. d. MEER Vonnis in zaak Veenestraat vier jaar gevangenisstraf Opzettelijke doodslag niet bewezen geacht Middenstandspartij gaat samen met de N.D.U. Hoge Raad verwerpt beroep Amsterdamse bankier Jacob Hartogprijzen Verklaringen van Sunarjo over proces-Jungschlager Hagenaar Kagenaar wereldkampioen pijproken Portugees schip vergaan Reiaardcompositiewedstrijd Herziening overmaking van geld uit Indonesië HISWA-expositie gesloten Uitspraak korte gedingen „Olympic Challenger" Twee maanden voor valsheid in geschrifte Koersflutaties op de Amsterdamse beurs in april Consumentenbond wil onmacht van de consument doorbreken Zesvoudig huwelijk van Nederlandse emigranten V.S. waarschuwen Polen tegen druk op vluchtelingen Kerkelijk Nieuws „Belangrijk resultaat der wetenschap" Ulbricht, Wollweber en Hilde Benjamin blijven zitten Lage lonen een liberale erfenis, zegt Franco De wereld heeft thans 2.652.000.000 inwoners DINSDAG 1 MEI 1956 Twee personen zijn gedood en twee ge wond toen Maandagmiddag op de rijks weg Rotterdam-Den Haag ter hoogte van Overschie door nog onbekende oorzaak de personenauto waar zij in reden, tweemaal kantelde. De vier inzittenden werden uit de auto geslingerd. De 28-jarige arts T. T. T. uit Amsterdam, die de auto bestuurde en zijn 30-jarige nicht G. B. T. uit Ban doeng, die met verlof in Nederland was, waren onmiddellijk dood. De 33-jarige echtgenote van de arts werd met een sche delbreuk in het ziekenhuis bergweg te Rotterdam opgenomen, evenals de 30-jarige zuster van de bestuurder, mej. T. H. T., die een hersenschudding kreeg. Zaterdag is op de Amersfoortsestraatweg in de kom van de gemeente Soesterberg, een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij de heer G. D. uit Amersfoort werd gedood. De heer D., die in zijn bestelwagen met vermoedelijk zeer grote snelheid reed op weg naar Utrecht, kwam in botsing met een personenauto, komende uit de tegen overgestelde richting. Bij de botsing werd de heer D. uit zijn wagen geslingerd. Hij moet op slag gedood zijn. Beide wagens werden zwaar beschadigd. De chauffeur van de personenauto kwam met de schrik vrij. Achter deze wagen reed een vrachtauto met aanhanger. Deze trachtte de wagens te ontwijken, doch reed de winkel binnen van de textielhandel van de heer F. Mevrouw F., die achter de toonbank twee kinderen van de familie V. stond te helpen, zag plotseling de vrachtauto haar winkel bin nen rijden. Met een donderend geraas stortte het huis in. Zij liep echter slechts lichte verwondingen op en moest evenals de beide kinderen, die er ook zonder kleerscheuren afkwamen, door een gat in de muur naar buiten kruipen. De chauffeur van de vrachtwagen, die geheel overstuur was, kreeg geen verwondingen. Het verkeer ondervond veel vertraging. De 57-jarige heer J. van den B. uit Zwol le is overleden aan de verwondingen die hij opliep, toen hij met zijn personenauto te gen een boom reed op de rijksweg Zwolle- Almelo, onder Raalte. De heer Van den B wilde een voor hem rijdende jeep passe ren, toen met grote snelheid een tegenlig ger kwam aanrijden. Om die te ontwijken remde de heer Van den B. krachtig, maar verloor de macht over het stuur, waarop hij tegen een boom botste. Zondagmiddag omstreeks half vijf is te Stedum een vijf-persoons luxe auto met tien inzittenden tegen een boom gebotst. De bestuurder moest ter plaatse een flauwe bocht naar rechts maken. In plaats daarvan is hij rechtdoor gereden. De wagen reed tegen een links van de weg staande boom. De inzittenden, afkomstig uit Delfzijl en Garsthuizen, kregen alle min of meer ernstige verwondingen. Op medisch advies werden allen naar het Academisch Zieken huis te Groningen overgebracht. Ernstig gewond werden de bestuurder, de heer K. uit Delfzijl, zijn 18-jarige zoon, mevrouw J. de H.-V. en haar 9-jarig dochtertje uit Garsthuizen. Met ziekenauto's en luxe auto's uit Appingedam en Uithuizermee- den werden de gewonden vervoerd. Vijf artsen verleenden de eerste hulp. De ADVERTENTIE Ontsluier de schoonheid van uw huid Reeds na drie weken kunt u consta teren, hoe uiterst gunstig de huid reageert op de toepassing van hor- moonhoudende Endocil. Uw huid krijgt weer de veerkracht van de jeugd: glad, gaaf en zacht. hormooncrëme van Organon Per tube f 2.90 DINSDAG 1 MEI Palace: „Engelen zonder vleugels", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De hel van Parijs", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „I vitelloni", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Botsende jeugd", 18 jaar,, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De wet van de kogel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Carmen Jones", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een keerde niet terug", 14 jaar, 8 uur. Frans Halsmuseum: avondopenstelling, 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek. Vishal: Ma rionettentheater van Feike Boschma, 8.30 uur. Minerva-theater: 8 uur, 1 Mei-feest van de Partij van de Arbeid. Cabaret met Jules de Corte. Spreker A. J. van Leusen. WOENSDAG 2 Mei Palace: „Engelen zonder vleugels", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De hel van Parijs", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „I vitelloni", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Botsende jeugd", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De wet van de kogel", 14 jaarf 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Carmen Jones", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een keerde niet terug", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: avond openstelling, 8.30 tot 10.30 uur, met oude mu ziek. Vishal: Marionettentheater van Feike Boschma, 8.30 uur. Stadsschouwburg: 8 uur, De Toneelvereniging met „Zeeman, pas op!". Openluchttheater, Bloemendaal: Tentoonstel ling werken van in Bloemendaal wonende beeldende kunstenaars. overige zes slachtoffers konden het zieken huis spoedig verlaten. In Voorthuizen heeft maandag een auto ongeluk plaats gevonden, waarbij een dode is te betreuren en waarbij twee mensen ernstig werden gewond. Toen omstreeks 23.15 uur een klein busje met grote snel heid uit de richting Amersfoort Voorthui zen naderde vloog dit vloertuig uit de bocht ter hoogte van de Baron van Nagellstraat, sloeg enkele malen om en kwam met een harde klap tegen de winkelpui van de heer Smit tot stilstand. Van de vier inzittenden, allen marechaussees van het depót Apel doorn,werd de 21-jarige L. A. K. uit Ooster- warum op slag gedood. Twee inzittenden werden in levensgevaarlijke toestand naar een ziekenhuis vervoerd. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft de 22-jarige behanger A. M. L. uit Rotter dam veroordeeld tot vier .jaar gevangenis straf en vijf jaar ontzegging van de rijbe voegdheid, omdat hij op zaterdagavond 24 september van het vorig jaar het ernstige auto-ongeluk in de Veenestraat had ver oorzaakt. De rechtbank achtte het primair ten laste gelegde, de opzettelijke doodslag, niet bewezen. Wel achtte zij bewezen het sub sidiair ten laste gelegde, dat inhield het op zettelijk wederrechtelijk gebruik van een andersmans auto, het schuldig zijn aan het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan anderen tengevolge van een aanrijding onder invloed van drank, meermalen ge pleegd, en het schuldig zijif aan de dood van anderen onder dezelfde omstandig heden. Het bestuur van de Middenstandspartij heeft besloten aan de verkiezingen deel te nemen door samen te gaan met andere op positionele groepen in Nederland in de Ne derlandse Oppositie Unie. Namens de Middenstandspartij zullen o.m. kandidaat worden gesteld de heren J. A. A. Toussaint, Den Haag; P. van der Hijden, Utrecht en G. van Weizen, Rotter dam. De strafzaak tegen de vroegere Amster damse, thans in Duitsland verblijvende, 56- jarige bankier O. Rebholtz is tot een defi nitief einde gekomen. In mei 1955 had de Bijzondere Strafkamer van de rechtbank te Amsterdam hem bij verstek veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van bijna drie jaar voorinternering, zulks wegens hulpverlening aan de vijand tijdens de Tweede Wereldoorlog. Hij werd toen voorts voor het leven ontzet uit het recht om de beroepen commissionair in effecten of bankier in ons land uit te oefenen. Tegen dit verstekvonnis was de heer Reb- holz in verzet gekomen. Nu de Hoge Raad het beroep in cassatie tegen de vervallen verklaring van dit verzet door de Bijzon dere Strafkamer (op 12 december 1955) heeft verworpen is dus thans het boven genoemde vonnis in kracht van gewijsde gegaan. Bij de opening van de voorjaarstentoon stelling in Pulchri Studio in Den Haag zijn voor de vijfde keer de Jacob Hartog prijzen uitgereikt. De eerste prijs werd toegekend voor het schilderij „Middelland se Zee" door Jos van den Berg, de tweede prijs voor het schilderij „Compositie" door J. Nanninga. „Grand prix du disque" 1956 voor Daniel Wayenberg De Nederlander Daniel Wayenberg heeft de „Grand Prix du Disque" 1956 voor solo piano ontvangen voor de op een grammo foonplaat opgenomen Fantaisies opus 116 en Klavierstücke opus 76 van Brahms. De officier van Justitie, Sunarjo, heeft verklaard het zeer onbevredigend te ach ten, dat de rechter had besloten geen uit spraak te doen in de zaak-Jungschlager. Hij kondigde aan, dat de grootst mogelijke publiciteit zal worden gegeven aan een overzicht van hetgeen het Openbaar Mi nisterie in de zaak-Jungschlager te berde heeft gebracht. Dit overzicht zal door hem worden ge schreven en als brochure naar de Indone sische vertegenwoordigingen in het buiten land worden gezonden voor publicatie in de betrokken landen. Sunarjo deelde voorts mede, dat hij de directeur van de K.P.M. heeft ontboden voor ondervraging over het rondschrijven van deze maatschappij over de dood van de heer Jungschlager. Deze ondervraging zal de volgende week ge schieden. Volgens Sunarjo is deze brief een „belediging van de rechterlijke macht". Hij weigerde mede te delen, welke stappen tegen de directie zouden kunnen worden gedaan. Rechter Maengkom heeft meegedeeld, dat zijn vonnis inzake Jungschlager, dat was opgesteld vóór diens dood, bewaard zal worden in het Staatsarchief. Hij voegde hieraan toe, dat hij deze documenten „zeer belangrijk voor de toekomst" achtte. Op een vraag om nadere uitleg zei hij, dat indien iemand - „bijvoorbeeld Nederland" - kritiek op het proces zou leveren, de docu menten als bewijs zouden kunnen worden gebruikt. De 58-jarige heer Chr. Kagenaar uit Den Haag is officieel uitgeroepen tot wereldkampioen pijproken, aangezien hij zijn pijp, gevuld met 3.3 gram Canadese Burleytabak, 124 minuten en 45 seconden brandende heeft weten te houden. Bij de Oostafrikaanse kust, tussen Saint Lucia Bay in Zoeloeland en Ponta de Ouro, Mozambuque, is vrijdag het 1.435 ton me tende stoomschip „Luabo" vergaan. Veer tien leden van de bemanning kwamen om het leven. ADVERTENTIE In het nationale radioprogramma ter ge legenheid van de verjaardag van de Ko ningin heeft de minister-president, dr. W. Drees, een toespraak gehouden. Dr. Drees zei „vandaag viert ons volk, vieren ook onze rijksgenoten overzee en velen van Nederlandse afkomst, die in andere landen hun bestaan hebben gevonden, weer de verjaardag, van hare majesteit Koningin Juliana. Onder meer is er ditmaal een bijzondere reden om allereerst aan de rijksgenoten overzee te denken. Een van de meest sprekende gebeurtenissen in het koninkrijk is geweest het bezoek, dat de Koningin en Prins Bernhard hebben ge bracht aan Suriname en de Nederlandse Antillen. Na de formele vaststelling van de nieuwe rechtsorde is dit bezoek de morele bekrachtiging geweest door de geestdrift, waarmee Koningin en Prins overal zijn begroet. Het koningschap, zo zei dr. Drees, is in de loop der tijden in meer dan één op zicht van karakter veranderd. Daar waar het nog een absolutistisch of half-absolu- .tistisch karakter had, heeft het zich in de stormen van de twintigste eeuw niet kun nen handhaven. In de landen met een con stitutionele monarchie echter heeft het koningschap zich niet alleen gehandhaafd maar is het vaak nog sterker verbonden met heel het volk. Anders dan vroeger is de taak waarvoor onder de moderne verhoudingen een vorst of vorstin staat. Het is een zware taak, die veel van de mensëlijke kracht vergt. Als draagster van de Kroon is de Koningin het hoofd van de Nederlandse staat. Veel van haar tijd moet zij geven aan het behartigen van de staats zaken. De met het koningschap onverbre kelijk verbonden hoogheid en waardigheid plaatsen de Koningin in zekere zin op een hoge en eenzame post. Dit is de vorstelijke kant. Er is echter vooral tegenwoordig ook een andere kant, die van de eenvoud en van het gewone menselijke kontakt, de aanraking met vele kringen van de maat schappij, waarin bij Koningin .Juliana het zuiver menselijke dikwijls zo treffend tot uiting komt. In onze Koningin Vormen deze beide kanten een harmonische eenheid. Het is haar gegeven sterk mede te leven met al wat er in het volk omgaat, vaak ook actief deel te nemen aan wat in een bepaalde kring gebeurt. Daarnaast vervult zij haar hoge taak als staatshoofd met een waar digheid en een gezag, die niet alleen natio naal maar ook internationaal warme waar dering en bewondering ondervinden, die versterkt worden door de bezieling, waar mede zij getuigt van haar gevoelens ten opzichte van de verhoudingen zowel bin nen als buiten onze grenzen, zowel tussen de mensen onderling als tussen de volken. Dit jaar is voor de koninklijke familie en voor ons koninkrijk van bijzondere be tekenis geweest, doordat Prinses Beatrix haar achttiende verjaardag mocht vieren en daarmede krachtens de Grondwet een andere staatsrechtelijke positie ging inne men. Het is een groot voorrecht, dat In het stadhuis te Delft heeft mr. Romke de Waard, voorzitter van de Nederlandse Klokkenspelvereniging, zaterdag de uitslag bekend gemaakt van de beiaardcompositie- wedstrijd, die in samenwerking met de stichting „Delfesta" werd georganiseerd en waarvoor het gemeentebestuur prijzen be schikbaar had gesteld. De eerste prijs (f 250) werd aan de heer Jan Brilman te Almelo, de tweede (f 150) aan Wim Franken te Vreeland toegekend. Eervolle vermeldingen kregen de inzen dingen van Albert de Klerk uit Haarlem en José Weijers uit Den Haag. Koningin Juliana haar achttienjarige doch ter dit jaar in de raad van state heeft mo gen binnenleiden. De openheid van ons vorstenhuis tegen over de moderne ontwikkeling gaat samen met een handhaving van de diep in de geschiedenis wortelende traditie van ver bondenheid van het Oranjehuis met het Nederlandse volk. Namens ons volk en namens onze rijks genoten veroorloof ik mij Koningin Juliana van harte geluk te wensen met deze dag en haar zegen toe te wensen voor haar en haar Huis en voor het Koninkrijk, aan welks hoofd zij staat", zo besloot dr. Drees. DJAKARTA (ANP) Het invloedrijke nationalistische blad „Suluh Indonesia" dringt er in een hoofdartikel bij de Indo nesische regering op aan de kwestie van de geldovermakingen door Nederlandse ondernemingen in Indonesië te regelen al vorens zich bezig te houden met andere gevolgen van de opheffing van de Neder lands-Indonesische overeenkomsten. Het blad is van mening, dat op historische en morele gronden alle Nederlandse onder nemingen in Indonesië het recht moet wor den ontnomen winsten naar Nederland over te maken. Het hoofdartikel komt na geruchten, dat de huidige voorschriften voor het over maken van geld naar Nederland zullen worden herzien. Zondagavond is tijdens geloei van scheepshoorns het einde van de Hiswa- watersporttentoonstelling in het RAI-ge- bouw te Amsterdam gesloten. Zowel de organisatoren als de standhouders kunnen terugzien op een geslaagde expositie. Zon dagavond bleek, dat ruim 43.000 personen de watersporttentoonstelling hebben be zocht. De president van de Rotterdamse recht bank, mr. J. van Vollenhoven, heeft van morgen uitspraak gedaan in de korte ge dingen die de „Austral Financiera Comer- cial S.A." en de „Sociedad Maritima miraflores", beide te Panama, tegen de zeven Noorse welvismaatschappijen aan hangig hadden gemaakt om opheffing te vragen van het beslag, dat deze op de „Olympic Challenger" hebben doen leggen. Anderzijds lieten eiseressen beslag leggen op de „Kosmos-3", eigendom van een van de Noorse maatschappijen, en ook van dit beslag was opheffing gevraagd. In zijn vonnis heeft de president de eise res in conventie gelast een cautie van f 1.594.000.— te stellen ten behoeve van gedaagde in conventie, en deze laatste be volen onmiddellijk daarna alle beslagen op de „Olympic Challenger" op te heffen. Eiseressen in reconventie moeten een cautie stelllen van f 230.000.ten behoeve van gedaagde in reconventie, waarop deze on middellijk het beslag op de „Kosmos-3" moet opheffen. Hof Amsterdam Het Hof in Amsterdam heeft hedenmor gen een 57-jarige vertegenwoordiger uit Amstelveen veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. De vertegenwoordiger, verdacht van het plegen van valsheid in geschrifte ten nadele van een vleeswaren- en conservenfabriek in Lisse, was in hoger beroep gekomen tegen de straf, die hem door de Haarlemse rechtbank was opge legd: vier maanden. De procureur-gene raal had eveneens twee maanden geëist. Onder invloed Een veertigjarige handelsreiziger in bloembollen uit Aerdenhout is hedenmor gen in hoger beroep door het hof veroor deeld tot f 75 boete of tien dagen hechte nis wegens het onder invloed van sterke drank omverrijden van een lichtpaal in Aardenhout. De procureur-generaal had twee weken voorwaardelijke gevangenis straf en vier maanden intrekking van het rijbewijs geëist, dezelfde straf als waartoe de rechtbank in Haarlem verdachte had veroordeeld. ADVERTENTIE Friese beschuit FABRIEKEN TE LEEUWARDEN Laagste koers Hoogste koers Vrijdag 27 april '56 (laatste tijdvak) Alg. Kunstzijde Unie 313Vi 325'/2 317Vi Van Berkels Patent 185 194 191'/2 Van Gelder Zonen 248 274 260 Kon. Ned. Hoogovens 322 336 336 Ned. Kabelfabriek 323 349 334 322</2 339 335V2 355'/« 401 3965/s Kon. Petroleum 708 783'/2 780'/s Holland-Amerika Lijn 199 208 200Vi Kon. Nederl. Stoomboot Mij 187</2 212V*" 1903/i Nederl. Scheepvaart Unie 199 204-Vi 201 Van Ommeren 303 316 208 Amsterdam Rubber 102 118V* 108 H. V. A 125 137 I263/s Ver. Deli Mijen 167'/2 1461/s 33Vs°/o Nederl. *47 96'/s 9813/i6 978/22 3°/o Invest, cert. Nederl 97 99 97'/i« 3°/o Nederl. 1962/64 97'/s 995/i8 97"/32 Omzetten (nominaal): Vorige maand (def.):Aandelen 54.089.987.— Deze maand (voorl.):Aandelen 44.295.508.— Obligaties 44.212.316.— Obligaties 46,349.855.— ADVERTENTIE VAN EST. kampioen, sterk als een beer, op Locomotief licht als een veer. Ook v.d. PLUIM, vasthoudend en vief werd eervol tweede op Locomotief loopt altijd lichter! Rijwielen voor sport, toerisme en degelijks gebruik. Voor LOCOMOTIEF-RI]WIELEN Gierstraat 42 Haarlem Telefoon 17768 GEN. CRONJéSTRAAT 1 Wij hebben voor u alle LOCOMOTIEF- modellen in alle kleuren voorradig. Zie onze toonkamer - Telefoon 16152 Grote sortering bij Poortstr. 5-7 - Haarl-O. - Tel. 12488 In Amsterdam is de derde jaarvergade ring van de Nederlandse Consumentenbond gehouden. De aftredende voorzitter, mr. B. Plomp werd herkozen. In de vacature- ir. Tholen werd mr. B. H.-Vroom benoemd. In zijn openingsrede zei mr. Plomp on der meer, dat het streven van de bond ge richt is op het doorbreken van de onmacht waarin de consument verkeert in de hui dige maatschappij, doordat hij niet in staat is het aangebodene te beoordelen en te overzien en doordat zijn belangen wor den benadeeld door de machtsconcentra ties in het bedrijfsleven in de vorm van monopolies en kartels. De bond tracht de positie van de consument te versterken door het geven van wenken en door ver gelijkend warenonderzoek alsmede door verweer tegen die machtsconcentraties. Sprekende over de verhouding ten op zichte van de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie zei mr. Plomp van mening te zijn, dat de consument in de bedrijfs- en produktschappen op zichzelf niet thuis hoort, doch dat in zaken, die de verbrui ker betreffen, deze in de gelegenheid moet worden gesteld tot overleg en tot uiting van zijn mening. Overleg en wederzijds be grip achtte hij ook van groot belang in de verhouding van de consument tot het be drijfsleven, de middenstand en de land bouw. Tenslotte noemde mr. Plomp enkele problemen, waarmee de bond zich op het ogenblik actief bezig houdt, zoals de huur koop en koop op afbetaling, de kolenprij- zen (met name de stijgende prijzen bij een dalende kwaliteit en de gevolgen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal voor de huisbrand), alsmede de stij gende bouwkosten' en de daarmee gepaard gaande hogere huurkosten voor nieuw bouwwoningen. Dr. W. J. van de Woestijne sprak vervol gens over „Het merkartikel". De heer K. Buitendijk hield een beschouwing over de vaste prijzen van merkartikelen. Hij gaf als zijn persoonlijke mening te kennen, dat de vaste prijzen van merkartikelen moeten worden afgeschaft. De vaste prijzen dienen volgens hem te worden vervangen door minimumprijzen, die voldoende zijn voor hen, die onder de gunstige omstandigheden in de goedkoop ste distributievorm werkzaam zijn. ADVERTENTIE Niet te scherp, niet te zuur; g; ".-f;'* heerlijk pittig en... niet duur Twee zoons en vier dochters uit het Nederlandse emigrantengezin Dorsser, af komstig uit Helden (L), zijn zaterdag te Blenheim, Ontario, in het huwelijk ge treden. Vader Dorsser wachtte zijn vier dochters bij het altaar op, aangezien tijdens de „generale repetitie" gebleken was dat het voor de 61-jarige te vermoeiend was om vier keer het middenpad van de kerk op en af te lopen. Vader en moeder Dorsser emigreerden twee jaar geleden met twaalf van hun vijf tien kinderen naar Canada. De belangstel ling voor de plechtigheid was groot. Be halve de vierhonderd genodigden waren er honderd verslaggevers en persfotografen. De zes bruidstaarten hadden verschillende kleuren. WASHINGTON, (AFP) De Verenigde Staten hebben Polen verzocht „ogenblik kelijk op te houden met het uitoefenen van druk op Poolse vluchtelingen in Amerika die door functionarissen van de Poolse am bassade overgehaald zouden zijn naar hun land terug te keren. In een protestnota erkennen de Verenig de Staten het recht van buitenlandse ver tegenwoordigingen om contact met hun landgenoten te hebben, „maar de Ameri kaanse traditie van democratie en vrijheids- verbiedt het uitoefenen van iedere druk." Ned. Herv. kerk Beroepen te Hengelo (O.) B. J. Lietaert Peerbolte, em. pred. te Leeuwarden; te Me teren en Est A. J. Mulder, kand. te Dor drecht. Bedankt voor Putten (toez.) Joh. Zwij- nenburg te Kinderdijk; voor Vlaardingen (vqc. P. v. d. Vloed) H. S. J. Kalf te Benne- broek. Beroepbaarstelling: Ds. Joh. A. v. d. Mei den, predikant te Paramaribo stelt zich met ingang van 21 juli a.s. beroepbaar. Chr. Geref. kerken Beroepen te Bussum J. Keuning te Ba- rendrecht; te Culemborg-Vianen M. C. Tanis te Urk. Oud. Geref. gemeenten Aangenomen naar St. Philipsland L. Ge braad te Capelle a. d. IJssel. WASHINGTON (AFP) Generaal- majoor S. R. Brentnall, hoofd van de af deling bestuurbare projectielen van de Amerikaanse luchtmacht, heeft in een Con grescommissie verklaard dat thans een manier gevonden is om waterstofbommen zo klein te maken, dat zij door interconti nentale projectielen kunnen worden mee genomen. Hij noemde dit een belangrijk resultaat van de wetenschap, waardoor het aspect van een toekomstige oorlog zou worden gewijzigd. De luchtmacht heeft bekendgemaakt dat rapporten van de geheime dienst over Rus sische vorderingen op het gebied van lange, afstands-bommenwerpers en projectielen de ontwikkeling van de luchtafweerprojec- tielen in Amerika heeft versneld. Over enkele maanden zal de luchtmacht op zware bommenwerpers na geheel uit straalvliegtuigen bestaan. De lange-af- S'tandsbommenwerpers van het type B-36, die propellers hebben, zullen worden ver vangen door straalvliegtuigen B-52, die waterstofbommen kunnen meenemen. Maar ook de B-52 zal later weer door een betere bommenwerper worden vervangen. De eer ste orders* daarvoor zullen na medio 1957 worden geplaatst. BERLIJN (Reuter) Premier Grote- wohl van Oost-Duitsland heeft verklaard dat partijleider Ulbricht niet het lot der „kleine Stalins" zal delen, die, in navol ging van de nieuwe koers der Sovjet- Russische communistische partij, in de communistische staten na het twintigste partijcongres in Moskou ten val werden ge bracht. Hij zei dat de Oostduitse partij over een „grote gemeenschappelijke leiding" be schikt, waarvan „kameraad Ulbricht" een der werkzaamste leden" is. Grotewohl zei dat partijleden hadden gewezen op het ont slaan van ministers in Polen, Tsjechoslowa- kije en Bulgarije, en dat zij het vermoeden hadden uitgesproken dat dit in Oost- Duitsland ook zou gebeuren. „Zo is het niet. Wat deze landen thans gedeeltelijk doen, deden wij reeds in 1953". Grotewohl zei dat de Stalin-cultus niet dadelijk in de kern gesmoord is omdat dit toen tot burger oorlog in de Sovjet-Unie had kurtncn leiden. MADRID (AFP-Reuter) Franco, het Spaanse staatshoofd, heeft op een bijeen komst van falangisten in Sevilla gezegd dat de arbeiders niets kunnen winnen bij een loonsverhoging die tot inflatie leidt. „Wij zijn niet verantwoordelijk voor het lage loonpeil in Spanje," aldus Franco. „Deze toestand hebben wij geërfd van liberale regimes na een verwaarlozing die honderd jaar geduurd heeft." De Falanx kan bestaan zonder de monar chie, maar de monarchie niet zonder de Falanx. „Wij zijn een monarchie zonder koning. Wij voeren een revolutie uit, waar van de oude politici en zij die de arbeiders hebben uitgebuit, de vijanden zijn. Zij hebr ben getracht vijandschap te zaaien tussen leger en Falanx. Er zijn vreemde elemen ten in onze rijen doorgedrongen. De mop peraars moeten worden uitgestoten", aldus Franco. De secretaris van de Falanx verklaarde dat de partij een nieuwe politiek, econo misch en sociaal stelsel uitwerkt. De arbei ders zouden deel in de winst krijgen en in het beheer van industriële ondernemingen. Generaal Saenz de Buruaga, bevelhebber van het district Sevilla, verklaarde dat Spanje „slechte ervaringen heeft opgedaan met regeringsvormen die doorgaan voor „vrijheid" en „democratie". NEW YORK (United Press) Blijkens het thans gepubliceerde demografisch jaar boek van de ÜNO hebben de kinderen die in Nederland geboren worden een langer leven in het vooruitzicht dan de kinderen waar ook elders ter wereld. Een meisje dat in Nederland geboren wordt heeft een ge middelde levenskans van 72.9 jaar en dat is een record in de statistieken van de UNO.. Een Nederlandse jongen mag op een levensspanne van 70.6 jaar rekenen. Het slechtst is men er aan toe als men in India geboren wordt de man mag er slechts op 32.5 jaar rekenen en de vrouw op 31.7 jaar. In de meeste landen die cijfers hebben gestuurd leven de vrouwen 2 tot 7 jaar langer dan de mannen. Uitzonderingen wat dat betreft zijn India, Ceylon en de Aziati sche bevolking van Zuid-Afrika. Voorts blijkt dat het aantal landen dat een stijging van het geboortecijfér meldt groter is dan het aantal landen die een daling opgeven. In 27 landen is het ge boortecijfer toegenomen en in 21 afgeno men sedert 1930. Dit is een heel ander beeld dan in de periode van tien jaar tus sen 1920—1924 en 1930—1934, toen het ge boortecijfer daalde in 35 van de 42 lan den waarvan cijfers bekend waren. Wereldbevolking In de jaren 1949 tot en met 1954 is de wereldbevolking sneller dan ooit te voren toegenomen. De totale bevolking van de wereld had in het midden van 1954 het recordaantal 2.652.000.000 bereikt, waarvan meer dan de helft in Azië woont. Koningin feliciteerde. Het bejaarde echt paar W. de Vries en G. de VriesBoonstra te Drachten, vierde op Koninginnedag in goede gezondheid zijn 65-jarige huwelijks feest. Ter gelegenheid daarvan heeft het van de Koningin een schriftelijke gelukwens en een grote fruitmand ontvangen.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6