GfftAorftunla Regeling voor uitkeringen aan blinden Winstgevende expansie bij Unilever PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Chefari ne 4 Wereldnieuws r Mei brengt Parijs overladen diplomatieke agenda NAVO-raad, Europese relaties, Tito's bezoek en Mollets reis naar Moskou RENAULTFRéGATE GARAGE DEN HOUT och ló het zo J 2 Minister Mansholt Vlaardingens gast De radio geeft donderdag Winkeldief gearresteerd Stelende kelner tot negen maanden veroordeeld Inbrekers door politie overmeesterd Koningssloep beschadigd Prof. dr. G. Holst nam afscheid als curator T.H. Kerkelijk Nieuws Cultureel Contactcentrum Nederland—Spaanse landen Nog eens Oera Linda WOENSDAG 2 MEI 1956 Van onze correspondent in Parijs) Een maand van intense diplomatieke ac tiviteit in Parijs is ingegaan. Daar is van de week de bijeenkomst van de NAVO- raad die ten doel heeft de Noordatlantische A erdragsorganisatie ook economisch en politiek meer inhoud te geven. Parijs hoopt daarbij kennelijk dat de economische hulp aan onderontwikkelde gebieden, die daar overwogen zal worden, ook ten gunste van Noord-Afrika zal komen, ten eerste van Algerije, maar ook van Tunesië en Marok ko, wanneer tenminste de laatste twee lan den hun aanvankelijk geuite voornemen om zich bij de NAVO aan te sluiten, waar ma ken. Voorts wacht Parijs in spanning of het aan Dulles toegeschreven voornemen om de bondgenoten van het allermodernste Ame rikaanse legermateriaal te voorzien, inder daad in vervulling zal gaan. De NAVO-conferentie zal omlijst worden met besprekingen over andere onderwer pen. Daar is de conferentie van Dulles, Pi- neau en Selwyn Lloyd over het Midden- Oosten. Hoewel nog steeds niet vast staat of de besprekingen van deze drie staats lieden het karakter van een volwassen con ferentie zullen dragen men wil zich om de gevoeligheden van Israel en de Arabi sche landen te ontzien niet al te openlijk in hun zaken mengen is toch zeer aan nemelijk cjat de onderhandelingen in Lon den tussen Russen en Britten over het Midden-Oosten, alsmede de missie van Hammarskjoeld, voldoende stof tot overwe ging opleveren. Naar verluidt hebben beide namelijk wat minder succes gebracht dan het aanvankelijk optimisme zou hebben doen geloven. Men ?al zich naar verluidt, tevens beraden over een Franse levering van nog twaalf Mystère-jagers aan Israel. Ook zaken van Europese aard zullen de komende dagen ter sprake komen. Pineau en Von Brentano zullen op 3 Mei over de Frans-Duitse betrekkingen spreken, met name over de Saar en de kanalisering van ADVERTENTIE Ja, in Friesland ligt Dantumadeel En in Hétarlem kan DANTUMA veel Want voor vulpennen, ken Ik geen betere.... en.... Die kapot zijn maakt DANTUMA heel! Op vlaggetjesdag Het comité vlaggetjesdag te Vlaardingen heeft bericht ontvangen, dat de minister van Landbouw, Visserij en Vöêdselvöörzi¥t nirag, de heer S. L. Mansholt, de feestelijk- lijk'heden ter gelegenheid van Vlaggetjes dag op 19 mei zal bijwonen. Het 'gemeentebestuur van Vlaardingen heeft bericht ontvangen van het ministerie van Marine, dat omstreeks vlaggetjesdag (19 mei) het Engelse fregat h.m.s. „Porchester Castle" een niet-officieel bezoek aan Vlaardingen zal brengen. Het oorlogsschip, dat speciaal uitgerust is voor de bestrijding van onderzeeboten, heeft een lengte van ongeveer 76 meter, een breedte van ruim 11 meter en een max. diepgang van bijna 5 meter. De be manning bestaat uit ongeveer 100 koppen. Het schip zal waarschijnlijk een kleine week in Vlaardingen blijven. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Marialiederen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Wij van het land. 12.40 Piano. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Cello en piano. 13.55 Platen. 14.00 Promenade-orkest. 14.30 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.25 Viool, cello en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Luit en clavecimbel. 16.50 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Lichte muziek. 18.10 Vocaal ensemble. 18.30 Fries programma. 18.45 Leger des Heils- kwartier. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Platen.. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Platen, 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Platen. 22.00 Tijdschriften kroniek. 22.10 Orgelconcert. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.15 Kamerorkest. 12.00 Piano en zang. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Lich te muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven, cause rie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of pla ten. 13.20 Dansmuziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Platen. 14.20 Cabaret. 14.45 Altviool en en piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regerings- uitzending: Nederland en de Wereld: Het maandelijks overzicht van de werkzaamhe den der Verenigde Naties. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Cowboyliedjes. 19.30 Jazmu- ziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroeporkest en solist. 20.50 Volk in boeien, documentair- hoorspel. 22.10 .Gevarieerde muziek. 22.40 Actualiteiten. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Actualiteiten of platen, 23.25— 24.00 Platen. TELEVISIE (M.T.S.) 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Ge sprek aan de schrijftafel, causerie. 20.25 Een Europees avontuur. 20.45 Reportage. 21.05 Pauze. 21.2022.00 Strijkkwartet. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Weense muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 13.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen 15.00 Kamermuziek. 16.02 Platen. 16.30 Koorzang. 16.50 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Kinderliederen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Reportage. 19.40 Platen. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Platen. 20.10 Moderne tijden. 20.40 Verzoekprogramma. 21.30 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Muzi kale causerie. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. de Moezel. Voorts zullen de zes West-Euro- pese ministers van Buitenlandse Zaken van gedachten wisselen over de nieuwe pogin gen om de Europese eenwording op gang te brengen: Euratom en de gemeenschappe lijke markt. Opmerkelijk In dit opzicht is het bezoek van de Ita liaanse president, Gronchi, aan Parijs wel van enig belang geweest. Het slot-commu- nique gewaagde wel van de noodzaak tot nauwe Frans-Italiaanse samenwerking bij die Europese eenwording, maar liet toch vrij duidelijk na over de nieuwe plannen te spreken. Opmerkelijk was voorts dat de Italianen zich inmiddels akkoord hebben verklaard met de formule van premier Mollet over de Duitse eenwording, die zo veel stof deed opwaaien. Ook Rome meent thans dat de hereniging van Duitsland ge makkelijker tot stand zal kunnen komen n a een akkoord over de ontwapening. Voor de nieuwe lijn van Frankrijks bui tenlandse politiek zal het bezoek van maarschalk Tito van Joegoslavië, die in de week na de NAVO-conferentie verwacht wordt, van het grootste belang zijn. Voor al over de manier waarop hulp aan de on derontwikkelde gebieden moet worden ver strekt, zijn Tito en de Franse regering het roerend eens. Beide wensen dat deze min der afhankelijk wordt gesteld van deelne ming aan militaire of politieke bondge nootschappen en daarentegen meer en meer via de UNO zal worden verstrekt. Parijs zal voorts zeker proberen Tito over te halen om zijn invloed op premier Nasser van Egypte aan te wenden en deze er toe te krijgen zich wat minder met Frankrijks zaken in Noord-Afrika te bemoeien. Stekelig Een punt van bespreking zal de komen de reis van Mollet en Pineau naar Moskou zijn. De Franse ministers zullen gaarne gebruik maken van Tito's ervaringen met de Russische leiders, voordat zij op 14 Mei aan het glimlach-offensief van het Krem lin worden blootgesteld. Na hun terugkeer wacht hun een stekelig probleem, een defi nitief stelling nemen inzake Euratom en de Europese markt, waartegen zich in het Franse parlement een met de dag groeiende coalitie begint te verzetten. Eind Mei moe ten de Europese ministers van Buitenland se Zaken zich over het rapport-Spaak uitspreken. Men ziet, het is een overladen kalender voor de Franse regering, die daarenboven nog met problemen van binnenlandse aard worstelt: Algerije, de financieel-economi- sche politiek en een steeds onoverzichte lijker wordende parlemementaire situatie. Met de arrestatie van de 26-jarige stuka door G. J. L. uit Apeldoorn heeft de Arn hemse recherche de hand weten te leggen op een man, die de afgelopen maanden aan de lopende band een groot aantal opzien barende inbraken heeft gepleegd in win kels. Onder de reeks inbraken die hij thans bekend heeft, was ook die in een muziek handel, waar hij een complete collectie Johnny Jordaan-platen ontvreemdde. El ders behoorde zowel geld als kleding tot zijn buit. De politie vermoedt, dat L. nog heel wat meer op zijn kerfstok heeft, dan hij tot dusver heeft toegegeven. De Rotterdamse rechtbank heeft de 31- jarige kellner A. H. uit Rotterdam veroor deeld tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering. Hij had van zijn werkgever, de caféhou der E. van D. bedragen tot een totaal van ongeveer 11.000 gestolen. De eis was een jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering. In Brugge hebben de gebroeders Messina terecht gestaan, verdacht van misdrijven, waaronder handel in blanke slavinnen. Op de foto ziet men Egenio Messina op de binnenplaats van het Paleis van Justitie. Op de achtergrond zijn broer Carmelo die het gelaat bedekt. De staatssecretaris van Sociale Za'ken en de minister van Maatschappelijk Werk hebben een voorziening voor blinden vast gesteld. Een blinde komt in beginsel in aanmer king voor een uitkering ingevolge deze regeling, indien hij bereid' is, voor zover hij hiertoe naar het oordeel van het ge meentebestuur in staat kan worden ge acht; voor hem door het arbeidsbureau passend .geachte arbeid in het normale ar beidsproces te aanvaarden, of gebruik te maken van een hem door het arbeidsbureau geboden gelegenheid tot scholing, her- of omscholing, of passende arbeid in het ka der van de sociale werkvoorziening te aan vaarden, of andere passende werkzaam heden te verrichten. Ten bewijze daarvan dient hij zich op aanwijzing van het ge meentebestuur bij het arbeidsbureau als werkzoekende te laten inschrijven. Het gemeentebestuur kan aan de blinde, indien ten gevolge van zijn blindheid dé financiële omstandigheden van hem en eventueel van zijn gezin daartoe aanleiding geven, ten behoeve van door de aanvrager te omschrijven doeleinden een individuele bijzondere uitkering vertstrekken. Deze uitkering kan betrekking hebben op de voorziening in een bijzondere maat schappelijke behoefte, welke in direct ver band staat met blindheid in het algemeen, ADVERTENTIE M'i aijSit** (Van onze financiële medewerker) De voornaamste cijfers van de Unilever over 1955 zijn in februari reeds gepubli ceerd, zodat het thans verschenen jaarver slag op dit punt geen nieuws meer bevat. De totale omzet is van 15.3 miljard gulden tot 16.1 miljard gulden, dat is met circa 5.5 pet., gestegen. De bedrijfswinst ging in veel sterkere mate vooruit, namelijk van 746 miljoen gulden tot 909 miljoen gulden, dat is met ongeveer 22 pet. De voortdurende expansie van het be drijf van Je Unilever, dat zich nagenoeg over alle werelddelen uitstrekt, is dus zeer winstgevend geweest. Het dividend is op 14 pet. gehandhaafd, maar in november 1955 werd uit de agio- reserve een bonus van 25 pet. uitgekeerd, zodat de aandeelhouders in feite 17.5 pet. ontvangen. Maar het grootste deel van de winst blijft in het bedrijf. Van de winst ad 909 miljoen gulden gaat 48 pet. naar de fiscus en 12 pet. naar de aandeelhouders; 40 pet. wordt in het bedrijf gehouden. Naast het kapitaal ad 814.8 miljoen pre ferente en 663.5 miljoen gewone aandelen waren er eind 1955 dan ook totaal bijna 2 miljard gulden open reserves in het be drijf aanwezig. Deze bedroegen in 1946 niet meer dan 614 miljoen. In 1955 werd rond 300 miljoen gulden voor nieuwe investeringen uitgegeven, zijn de ruim 114 miljoen gulden meer dan de afschrijvingen. De nieuwe projekten, waar toe in 1955 werd besloten, vergen een be drag van 436 miljoen gulden, dat in de komende jaren moet worden uitgegeven. Niettemin zijn de liquide middelen met 68 miljoen gulden tot 342 miljoen gestegen en voldoende om in de lopende behoeften van 1956 te voorzien. Behalve aan de grote omzetten is de hogere winst aan de verbeterde outillage van de bedrijven en de lagere prijzen van de grondstoffen oliën en vetten te danken. Wat het lopende jaar beterft zijn de om zetcijfers tot 15 april bevredigend geweest. De stijging van de grondstoffenprijzen heeft reeds tot een verhoging van alle marga- rineprijzen in Duitsland met 20 Pfenning per kilogram geleid, hetgeen voldoende is om de hogere kosten op te vangen. In an dere landen zijn onderhandelingen over eenzelfde prijsstijging gaande. FAILLISSEMENTEN Wegens het verbindend worden van de enige uitdelings-lijst heeft de Haarlemse rechtbank op 25 april het faillissement van J. Wieling, wonende te Heemstede aan de Binnenweg 155c, vroeger aldaar aan de Oosterlaan 9, eertijds zaak gedreven heb bende te Oud-Loosdrecht onder de naam Café-Restaurant „Jachthaven van Dijk" geëindigd verklaard. Rechter-Commissaris mr. H. J. M. Cokart. Curator mr. A. J. Fibbe. waaraan, gezien de totale gezinsinkomsten, niet op redelijke wijze kan worden vol daan; voorts op uitgaven, waardoor de blinde kan deelnemen aan het geestelijk en cultureel leven op een zodanige wijze, dat hij niet wordt achtergesteld bij niet-ge- handicapten, die op hetzelfde maatschap pelijk niveau leven. Voor de blinde en zijn gezin zijn voorts uitkeringen mogelijk voor kosten van stu die en opleiding, voor zover deze noodzake lijk zijn om de blinde of zijn gezinsleden in staat te stellen in hun levensonderhoud te voorzien en voor noodzakelijke uitgaven voor geneeskundige behandeling, verple ging en vervoer voor zover deze uitgaven redelijkerwijs niet door verzekering kun nen worden gedekt. Enige politiemannen zagen bij een me taalgieterij aan de Schiehaven in Rotter dam twee mannen staan, van wie men vermoedde, dat ze op de uitkijk stonden. Ook de politie ging zich verdekt opstellen en toen even later een bestelauto kwam aanrijden, greep zij in. De mannen, die op de uitkijk hadden gestaan, zagen kans te ontkomen, doch op het terrein konden, na dat enige waarschuwingsschoten waren gelost, de 39-jarige matroos Th. S., de 35- jarige donkeyman L. van de B. en de 37- jarige timmerman A. M., allen uit Rotter dam, in de kraag worden gepakt. Laatst genoemde kon slechts na een hevige vecht partij worden overmeesterd. Hierbij ver leende een spoorwegrechercheur assisten tie. De twee anderen, de 28-jarige opkoper W. J. de W. en zijn broer, de 27-jarige N. de W., beiben eveneens uit Rotterdam, werden later in de Van DuyJstraat. aan gehouden. De „koningssloep", die op een vrachtauto op het parkeerterrein van de R.A.I. te Amsterdam stond, is door een binnen rijdende vrachtauto geraakt. De historische sloep, die gedurende de HISWA in het ge bouw tentoongesteld is geweest, kreeg enige schade aan het sierwerk van de voorkant. De sloep was verzekerd. ADVERTENTIE V/er werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I Geleerden hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen verenigd in C. farine„4 "-elk afzonderlijk al beroemd- werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook t n, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen! Prof. dr. G. Holst die, in verband met zijn leeftijd, is afgetreden als curator van de Technische Hogeschool te Delft, heeft in de aula afscheid van de T. H. genomen. Bij dit afscheid, dat door velen werd bijge woond, werden de grote verdiensten van prof. Holst voor het Technisch Hoger On derwijs uitvoerig besproken. Namens de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, werd de scheiden de curator toegesproken door de raads adviseur in algemene dienst dr. J. H. Wes- selings. Deze herinnerde eraan, dat prof. Holst in september 1946 een plan ontwierp voor het Hoger Onderwijs, zoals dit zich na de oorlog zou moeten ontwikkelen. Hij leg de daarin het zwaartepunt op de differen tiatie van het onderwijs. Dit plan is groten deels verwezenlijkt. Behalve echter voor het onderwijs heeft prof. Holst ook een open oog voor de ontwikkeling van de menselijke eigenschappen van de toekom stige ingenieurs. De problemen, welke door hem bestudeerd werden, betroffen onder andere de huisvesting van de T. H., de uit rusting der laboratoria, de verhouding tus sen docenten en studenten en de huisves ting van de studerenden aan de Hogeschool. Geruime tijd geleden, vervolgde dr. Wes- selings, heeft prof. Holst al gezegd, dat de T. H. haar taak alleen dan naar behoren kan vervullen, als zij bevoegd is zelfstandig beslissingen te nemen. Deze wens kan nu, na de aanvaarding van de Hoger Onder wijswet, wellicht grondig realiteit worden. Nadat nog gesproken was door de presi dent-curator dr. C. H. v. d. Leeuw, en de rector-magnificus prof. dr. O. Bottema, sprakk prof. Holst een dankwoord. Ned. Herv. Kerk Tweetal te 's-Gravenhage (vac. dr. W. J. de. Wilde) dr, C, B.' V. Andcl te Borr.e en P. W. Spruyt te Amsterdam. Beroepen 'te' Öppërcfdes (toèzTf'T. Mftfe Mey, vic. te Koudekerke (Z.). Geref. Kerken Bedankt voor Heerjansdam Z. C. Ver- sluys te Giessen-Rijswijk. Chr. Geref. Kerken Tweetal te 's-Gravenhage-Z.: A. Hilbers te Enschedé-W. en B. v. Smeden te Rot- terdam-Z.; te Huizen (N.H.): B. Bijleveld te Noordeloos en H. C. v. d. Ent te Wer kendam. Geref. Gemeenent Tweetal te Werkendam: Chr. v. Dam te Barneveld en G. Zwerus te Sunnyside (Canada). Beroepen te Kampen Chr. v. d. Dam te Barneveld, die bedankte voor Middelhar- nis en voor Wageningen. Het gebouw van de Stichting „het Spaans, Portugees en Ibero-Amerikaans Instituut" te Utrecht zal, wanneer de gemeenteraad goedkeuring verleent, binnenkort worden verbouwd tot een Cultureel Contactcen trum tussen de Spaans sprekende landen en Nederland. De particuliere stichting is een para-universitaire instelling. De ver- bouwingskosten worden door particulieren en de gemeente gedeeld. Moreel. Aan de leerlingen van de Zuid- Koreaanse lagere en middelbare scholen zal in het vervolg iedere week geduren de een uur „anti-communistisch« en anti-Japans onderricht" worden gege ven. De minister van Onderwijs hoopt het moreel der Zuidkoreanen in hun strijd tegen „twee gevaarlijke vijanden het communisme en Japan" te ver sterken. Onderscheiding. De Sovjet-Russische rege ring heeft een onderscheiding ingesteld voor uitzonderlijke wetenschappelijke prestaties, ter gelegenheid van de „vijf tigste jaardag van de uitvinding der radio door de grote Russische geleerde Popov. De eerste onderscheiding (een gouden medaille) is toegekend aan een lid van de Sovjet-academie van weten schappen, Pistolkors. Voorziening. Bij Schwammenauel bij Aken wordt een stuwdam gebouwd die de grootste in West-Duitsland zal worden. Na de uitvoering van het werk zullen de gebieden aan de middenloop en de be nedenloop van de Ruhr beschermd wor den tegen hoog water en de industrie in het gebied van Düren, Jülich en Aken van water worden voorzien. Verder draagt de stuwdam bij tot de drinkwa tervoorziening van Aken. Eerste. Volgens radio Oost-Berlijn heeft het eerste twee-motorige vliegtuig dat in de Duitse Democratische Republiek gebouwd werd boven een meidag bij eenkomst in Dresden gevlogen. Het vliegtuig is een Russische type dat on der licentie gebouwd wordt. Het toestel wordt „derde partij-conferentie" ge noemd. Manier. In Londen is bekend gemaakt dat er een manier gevonden is om juwelen te indentificeren. Onder ultraviolette bestraling tonen edelstenen merkbare verschillen in glans. Deze methode zou vooral belangstelling genieten in poli tiekringen. Neefjes. Vier Spaanse studenten zijn door een gerechtshof in Madrid veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en een boe te van 25.000 peseta's wegens het ver spreiden van vlugschriften waarin de studenten opgeroepen werden te staken. De officier van justitie had vier jaar ge- eist. Een der veroordeelden is een neef van de dichter Lorca, een andere is een neef van de voormalige monarchisten leider Sotello. Huiverig. „Voor zover ik het bezien kan, bouwt de Sovjet-Unie zware bommen werpers in een iets hoger tempo dan de Verenigde Staten", zo heeft op een pers conferentie te Washington de Ameri kaanse minister van Defensie Wilson verklaard. Hij \foegde hier aan toe dat de Verenigde Staten naar schatting bin nen vier jaar formaties robotvliegtuigen in gebruik zal hebben en dat hij er daarom huiverig van is vergelijkende voorspellingen te doen over de toekom stige sterkte van de luchtmachten van de beide landen. Gereserveerd. Het Zuidafrikaanse parle ment heeft een wetsvoorstel aangeno men waarbij in de Zuidafrikaanse vak verenigingen apartheid ingevoerd wordt. Het voorstel dat reeds twee jaar gele- d$H. ingediend werd ontpioette van vele zijden inhere tegenstand. Krachtens de wét iidiën' 'Uèpa'ald<b~ ?Wërltzaamhëdèn voor verschillende rassen gereserveerd zijn. Volgens de regeringsleiders zijn de maatregelen noodzakelijk om de levens standaard van de blanke arbeiders te handhaven. Automatisering. De eerste staking in Enge land, die 't gevolg is van automatisering en bij de Standard Motor Works te Co ventry is uitgebroken, duurt voort. Het stakingscomité heeft verklaard dat het een eenvoudig Christelijk beginsel wil zien toegepast. De stakers zijn van me ning, dat het beschikbare werk verdeeld moet worden, door de arbeiders korter te laten werken. Zij vrezen, dat door de nieuwe adbeidsbesparende methode een deel van de 3500 ontslagen tractor ar beiders blijvend zonder werk zal komen. De directeur verklaarde, dat de fabriek geen 4 miljoen pond sterling aan nieuwe uitrusting besteedt, om hetzelfde aan tal arbeiders in dienst te houden. ADVERTENTIE v.a. 7500.1 jaar garantie op onderdelen en arbeidsloon. WAGENWEG 164-168 J i BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep.Geschiktvoorde gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox 23. Met behulp van Panda en verza melaar van Ekster slaagde Joris er in, zijn geknoopte ledematen te ontwarren. „Foei", zei hij, „dat was een zware beproeving voor mijn delicaat lijf, voor mijn „corpus de licti", zoals wij latinisten zeggen. Maar er gaat niets boven vriendenhulp, wanneer men in de verwikkelingen is geraakt. Mijn dank, vrienden!" „Geen dank", zei Panda. „Maar hoe kwam je eigenlijk zo raar ge knoopt7" „Och", antwoordde Joris ont wijkend, „ik had een ontmoeting met en kele Oosterse kornuiten en die hebben een heel bijzondere manier om iemand de hand te schudden. Dat zijn zo van die Oosterse beleefdheden". Intussen maakte ook ie mand anders kennis met Oosterse be leefdheden en dat was de driftige weg werker, die Hap Hum en de bediende Mo omlaag had gesleurd. Het was eindelijk tol de dommelige bediende Mo doorge drongen, dat er met hem werd gevochten en nu paste hij enkele judo-grepen toe, waar zelfs de stoere wegwerker niet van terug had. „Wegwerker weggewerkt, baas" zei hij loom. Zonder hun geknoopte tegen stander verder een blik waardig te keu ren, klommen de twee Oosterlingen uit het gat. Zij zagen nog juist hoe Joris, in gezelschap van Panda en de verzamelaar om de hoek verdween. „Dief van vaas van eerbiedwaardige grootpapa wil ontsnappen maken!", siste Hap Hum. „Vlug wij vol gen maken!" WERD IN HET laatste kwart van de vorige eeuw in Nederland in brede kring ingezien dat het Oera Linda Boek een ver valsing was, waarvan de maker de draak had willen steken met een kwasi-weten- schap die in bepaalde kringen opgeld deed, een belangrijke vraag bleef nog open, n.l. wie de opsteller van dit document is ge weest. Het lijkt niet waarschijnlijk dat de scheepstimmerman Cornelis over de Lin den hiervoor verantwoordelijk moet worden gesteld, want in het manuscript was - bij alle onzin die het bevatte - toch een hoeveelheid kennis ver werkt - o.a. van de oud-Friese taal - die Over de Linden ze ker niet heeft bezeten. Wie de maker wél geweest is, kunnen we onmogelijk vertellen. Er zijn vele ge schriften hierover verschenen en verschei dene namen zijn genoemd, maar met zeker heid kan geen enkele uitspraak worden gedaan. We moeten er ons dus bij neer leggen, dat er inderdaad een Oera Linda Boek geheim bestaat dat klaarblijkelijk nooit zal worden opgelost. Hiermee was de zaak echter niet in ver getelheid gezonken, want terwijl men zich hier te lande nog bezig hield met de vraag wie de vervaardiger kon zijn geweest, kreeg het Oera Linda Boek in de dertiger jaren in Duitsland een betekenis, waarvan niemand ooit had kunnen dromen. De zeer krachtige gevoelens die zich in het Duitse volk ontwikkeld hadden in de strijd tegen vreemde invloeden en voor een eigen Ger maanse kuituur, vroegen om een eigen geestelijk erfdeel en zelfs om een eigen oorspronkelijke godsdienst, die op de bo dem van het Noorden stoelde. Velen - waaronder Herman Wirth, die vergeefs getracht had het Oera Linda Boek in Friesland als Friezen-Bijbel te lanceren - meenden dit te kunnen vinden in het Oera Linda Boek, dat door een verkorte vertaling voor de Duitsers toegankelijk werd gemaakt. Geheel onvoorbereid deden Wirth c.s. hun werk niet, want een gewel dig prehistorisch materiaal en een drietal boeken, waarin de zonderlingste theorieën waren verwerkt, dienden als voorlopers. Voorlopers, die overigens veel opzien baar den en nog meer critiek uitlokten. Maar toen kwam hij met het Oera Linda Boek, waarin de zgn. Wralda- mystiek was verwerkt. Dit ver valste document scheen de rechtvaardiging van Wirth's wetenschappelijke werk, zodat hij met meer succes kon optre den als apostel van dit Ger maanse evangelie, dat goed in sloeg. De onderwijzers lazen er de jeugd uit voor en Wirth doceerde het de studenten. Het is duidelijk dat de Duitse weten schap en in het bijzonder de prehistori sche- en de taalwetenschap zich veront rust en geblameerd voelden nu deze leken hen te hulp snelden. Noodkreten bereikten ons land (waar het Oera Linda Boek im mers reeds lang uit de doeken was gedaan), en de Duitse pers wemelde tijden lang van pro- en contra-campagnes. Tijdens een grootse demonstratie van Duitse geleerden in de aula van de Berlijnse universiteit, werden Wirth en de nieuwe heidenen in 1934 onder een vracht van tegenbewijzen en argumenten verpletterd. (Wat echter geen beletsel is geweest om dit gekke boek in de bezettingsjaren nogmaals hier te lande te introduceren!). Maar genoeg. Laten we thans eens zien naar een paar afleidingen van plaatsnamen die naar willekeur in elkaar worden ge flanst om in bepaalde redeneringen als sluitstuk te dienen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2