Uitbreiding van de Technische School in Velsen een eis van de industrialisatie om de IJmond Als laatste beletselen zijn weggenomen: uitbouw tot aan de Huishoudschool THALIA Van Hattum komt definitief naar de Briniostraat Italianen als handige exploitanten der zeven zeeën Kennemer t, Lantaarn Geen vrije wandeling voor de hondebeesten Agenda voor Velsen Betere observatie Vragen in de Beverwijkse raad over „evacuatie" naar IJmuiden Luxe-tijd in de twintiger jaren IN AUGUSTUS EEN EERSTE BEGIN Derde crematorium in voorbereiding Ontspanning per jeep Maaswijdte-proces De Hoge Raad stelt de VEM in het gelijk Vijfentwintig-jarig jubileum J. Hühl LANGS SLUIZEN EN HAVENS f Kom over de brug Hoe de duiven zaterdag vlogen H. A. Oderkerk werd gehuldigd Kennemers verloor WOENSDAG 2 MEI 1956 HET HEEFT NIET ZO HEEL VEEL GESCHEELD, of de urgente uitbreidingsplannen voor de Velsense Technische School waren gestrand op de klippen van het bouwvolume, maar te elfder ure is het zaakje vlot gekomen, architect Veldkamp kan, als ook de laatste beletselen zijn weggenomen het nu bijna 25 jaar oude schoolgebouw aan het Tiberiu»- plein een geduchte uitbreiding geven, waardoor het mogelijk zal zijn, dat de school en onderwijs de dynamiek van de industrialisatie in de IJmond kunnen bijhouden. Want dat is uiteraard een van de duidelijkste oorzaken voor de plan nen, die er bestaan om de Technische School straks tot aan de Huishoudschool uit te bouwen en haar geschikt te maken voor vierjarige cursussen, een verdubbeling dus van de leer tijd, waardoor bijvoorbeeld veel meer aandacht besteed kan worden aan de algemene ontwikkeling van de toekomstige technici. Die daaraan meer dan ooit behoefte zullen hebben bij de verfijning van het arbeidsproces en de toenemende waardering voor de „overall". De grond tussen de Technische School en de Huishoudschool is al eigendom van de vereniging voor Nijverheidsonderwijs in Kennemerland, die het gebouw exploi teert. Dus in dat opzicht zijn de zaken ge zond, maar het is nog de vraag of het bouwvolume voldoende is, of de grootse uitbreiding, die daarop mogelijk en nodig is, verwezenlijkt kan worden, óf dat men fase-gewijs tot uitbouw van de school zal moeten overgaan met alle bezwaren van dien, als daar zijn noodgebouwen en de pendances in semi-permanente onderko mens. Betere observatie De overgang van de lagere school naar de Technische School is voor vele knapen een te grote schok dat is in het verleden wel herhaaldelijk bewezen. Men zal, zodra de cursussen van twee tot vier jaar zijn uitgebreid, veel ruimer gelegenheid heb ben het kind te observeren en de ouders na verloop van tijd van advies kunnen dienen omtrent de wenselijkheid van voortzetting van het technisch onderwijs in een of andere gespecialiseerde richting. Dat de ouders zelve nog niet steeds even sterk doordrongen zijn van de toekomst, die er voor hun kind kan liggen in de technische vakken, is te betreuren, maar aan één kant bij het nog steeds bestaande verschil tussen de beloning voor de admi nistratieve vakken en de technische beroe pen ook wel weer begrijpelijk. Fijnmetaalbewerking: pijler Na het eerste jaar zullen de jongens in de toekomst verdeeld worden over de vak ken algemene metaalbewerking, houtbe- ADVERTENTIE het theater met de beste films DONDERDAG a.s. 8 uur in onze serie speciale voorstellingen Een film die tot uw hart spreekt ONVERBREEKBARE BANDEN met Ann Blyth en Farley Granger. Samuel Goldwyn, de grootste film producer, oogst nieuwe lauweren met deze film van beklemming, tederheid, tragiek en ontroering. 18 jaar. De Vereniging voor facultatieve lijkver branding kwam zaterdag te Utrecht in een buitengewone vergadering bijeen teneinde de nieuwe statuten vast te stellen, die in overeenstemmiqg gebracht zijn met de be palingen der nieuwe wet op de lijkbezor ging. In zijn openingsrede deelde de voorzitter, de heer A. H. Wegerif mede, dat de orga nisatie thans maandelijks ongeveer duizend nieuwe leden inschrijft en snel op weg is naar een getal van honderdduizend gere gistreerde voorstanders der crematie. De afdeling Velsen bereikte einde april de achttienhonderd leden, hetgeen bete kent dat zich sinds het begin van dit jaar driehonderd nieuwe leden aangemeld hebben. Om crematie bij overlijden mogelijk te maken is sedert 1 april jongstleden een codicil, waarin de wens tot lijkverassing tot uiting gebracht wordt, bij de boedel bescheiden noodzakelijk. Hoewel de wet dit thans dwingend voor schrijft, blijken ongeveer 20.000 leden een dergelijk codicilformulier nog niet te heb ben ingevuld, hetgeen de voorzitter een verontrustend aantal noemde. Dat in de praktijk de crematie-gedachte echter steeds meer veld wint, bewijst ook het steeds toe nemende aantal crematies. In maart was dit aantal 275; dat is meer dan in enige voorgaande maand. De vergadering hechtte unaniem haar goedkeuring aan het voorstel van het hoofdbestuur, op een half om half-basis samen t» werken met de Algemene ver eniging voor lijkverbranding A.V.V.L., ten einde tot de bouw van een derde crema torium te komen. Wilde men dit oorspron kelijk vier jaar geleden in Rotterdam ves tigen, waar »iet gemeentebestuur reeds grond daartoe gereserveerd had, thans menen beide organisaties, dat het derde crematorium be-«er in het noorden van het land gebouwd kan worden. Men zal nu onderzoeken of wellicht in de gemeente Groningen mogelijkheden voor deze bouw voorhanden zijn. Onderhandelingen om trent grondaankoop worden reeds gevoerd. Een door beide organisaties te stichten evreaen derde vereniging zal dan de oprichting fi nancieren en de exploitatie voeren. Het streven van deze Vereniging, in de toekomst te herdopen in „Vereniging voor facultatieve crematie", is onder meer, te komen tot de bouw van tien crematoria in de komende vijftien jaren. OOOOC>CX>OOOOCOC>CKXXXXXXXXXX)OOOOOOOCXDOOOOOCXXXXXXX>OOOC)OOOC Tijdens de openbare les, die zaterdag- middag ten overstaan van vele ouders j (en meisjes) van de knapen der Tech- nische School aan het Tiberiusplein is S gegeven en waar de jongens met trots hebben kunnen laten zien, dat een mi croscoop niet tot de onvervulbare op- gaven hoeft te behoren, maar door de', kleine specialisten gemaakt kan worden, is een kleine demonstratie joy-riding weggegeven, waaraan menigeen een macht plezier heeft beleefd. De klas der automonteurs heeft name- Inijk een verschrikkelijk oude jeep te zijner beschikking, dieettelijke keren uit elkaar is geweest en dan maar weer j bijwijze van anatomische les ineen wordt gespijkerd - en dan tot aller vreugde met grote ploffen begint te lopen ook. Zaterdag was het ding net weer ge- sloopt geweest, want er moest een nieuw lager in, dat echter niet te veel mocht kosten en dus uit oud materiaal en veel fantasie en vakmanschap aan de kreu- nende jeep werd toegevoegd. Vlak voor de openbare les liep het ding dan weer en op het landje achter de I school hebben de knapen laten zien, dat het beest, waaraan niets overbodigs meer te vinden is, heel best voor het zwaardere terreinwerk is: bemand met een tros jongelui is de oude jeep over het kleine maanlandschap daar gestoven en kon iedereen zien, dat de jongens niet zo gemakkelijk voor één gat te van- gen zijn als het ap auto's aankomt. En dat gold voor al die andere honder- den leerlingen evenzeer, al deden ze het I minder spectaculair: overal vakman- schap, waarop de werkgevers na afloop j van een cursusjaar terecht afkomen als vliegen op de stroop. 300000000000000CX3000000000000000000000000000000000000000 werking, sanitairmonteurs en schilders, timmerlieden en loodgieters en monteurs. De metaalbewerkersklasse wordt gesplitst over electriciëns, autotechnici en fijnme taalbewerkers, welke laatste richting nu begint te groeien naar de behoefte van het bedrijfsleven toe. De fijn metaalbewerking kan zonder overdrijving tot de pijlers van de indu strialisatie gerekend worden, want hier ko men de vaklui uit voort, die straks de mal len en modellen, gietvormen en matrijzen moeten leveren voor de massaproduktie, welke geen toleranties boven de duizend ste milimeters gedoogt. Maar het zal niet alleen vakopleiding- naar-de-materie zijn, die de Technische School haar pupillen meegeeft, want daar naast denkt men ook aan de algemene ont wikkeling van de leerling. En zal er bij voorbeeld aandacht gegeven worden aan muziek, aan biologie, maatschappijleer en andere vakken, die niet direct met de op leiding voor metaalbewerker of timmer man van doen hebben, maar toch wel heel duidelijk er op gericht zijn van de jonge man een volwaardig lid van de maat schappij te maken, die veel minder eenzij dig georiënteerd is dan voorheen en daar om misschien wel te sterk ingekapseld in zijn eigen bedoening. Geleidelijk Het moet allemaal geleidelijk beginnen aan het Tiberiusplein, want deze omme zwaai in lesrooster en leerplan is weinig minder dan een revolutie. Daarom wil de directeur de heer P. H. Hubbeling In augustus aanvangen met twee voorberei dende klassen, waaraan geleidelijk uitbrei ding wordt gegeven naarmate de beschik bare ruimte groter wordt. De urgentie in de IJmond voor een pro- jekt als dit is duidelijk en men heeft dan ook alle hoop, dat de uitbreiding van de school haar beslag zal krijgen, hoewel er nog niet al te veel van vast staat. Mocht het echter zo ver komen, dan zal de Tech nische School met een 25 tot 26 lokalen moeten worden uitgebreid met een aula en een bouwloods, lokalen voor biologie en Engels, met een cantine en douchelokalen, zodat het gebouw dan tot een complex met een 34 tot 35 zalen zal zijn gewassen en vermoedelijk plaats zal kunnen bieden aan de dikke 250 jongens, die vier jaren blij ven. En, vanwege de lichamelijke ontwik keling, in de hoek, vlak bij de Huishoud school een gymnastieklokaal. De Hoge Raad heeft arrest gewezen ln de zaak van de N.V. Visserij-Onderneming „De VEM" te IJmuiden. Het beroep in cassatie van de procureur- generaal van het gerechtshof te Amster dam tegen het vonnis van het gerechtshof, waarbij de vennootschap werd ontslagen van rechtsvervolging, werd verworpen. De VEM werd derhalve in hoogste instantie in het gelijk gesteld. De vennootschap was in eerste instantie veroordeeld tot een hoge geldboete, aan gezien enkele trawlers van deze rederij zouden hebben gevist met netten met een geringere dan de wettelijk toelaatbare mi nimum-maaswijdte. Op grond van de wet op de minimum-maaswijdte bedraagt deze 7,5 centimeter. Voor de haringvisserij geldt deze minimum-maasrwijdte niet. Door de rederij werd aangevoerd dat de netten met de geringere maaswijdte slechts werden gebruikt voor de haring- en maikreel-vis- serij, waarbij een zekere bijvangst van be schermde vissoorten onvermijdelijk is. In hoger beroep heeft het gerechtshof te Amsterdam de vennootschap ontslagen van rechtsvervolging. Tegen dit vonnis kwam de procureur-generaal in cassatie bij de Hoge Raad. De procureur-generaal bij de Hoge Raad concludeerde eind april tot ver werping van dit beroep. Deze conclusie werd door de Hoge Raad bevestigd. O.B.K. speelt „Van ander ras" De Beverwijkse toneelvereniging „Oefe ning baart kunst" geeft op zaterdag 12 mei in het Kennemer-theater een opvoering van het toneelspel van Arnaud d'Asscau en James Gow ,.Van ander ras". De heer J. Hühl, hoofdcommies bij de Velsense gemeentelijke dienst voor sociale zaken en belast met de dagelijkse leiding van de gemeentelijke werkplaats, hoopt op 7 mei zijn vijfentwintdgtig jarig ambtsjubi leum te herdenken, 's Middags van half vier af zal hij in een zaal van het Cul tureel Gebouw aan het Moerbergplantsoen worden gehuldigd. Jaarvergadering v.v. „Wijk aan Zee" De leden van de voetbalvereniging „Wijk aan Zee" komen vanavond in de zaal van café „De Zon" bijeen voor het houden van de jaarvergadering. Onder meer vermeldt de agenda een bestuursverkiezing. Openingsavond kampeervereniging De kampeervereniging Bakkum heeft voor het komende seizoen alweer een ge deelte van het programma gereed. De openingsavond zal plaats vinden de zater dag voor Pinksteren 19 mei, "s avonds om acht uur in ,,De Pan". Men heeft voor deze avond een uitgelezen stel artisten geëngageerd zodat deze eerste avona naar wij hopen een groot succes mag worden. De naamloze vennootschap N.V. Van Hattum en Blankevoort te Beverwijk heeft de gemeente Velsen thans verzocht aan haar te verkopen een terrein ten oos ten van de Briniostraat te IJmuiden, ten einde daar haar kantoor te vestigen. B. en W. achten het van belang, dat de raad zo spoedig mogelijk in beginsel zijn bewilliging tot deze verkoop verleent. Anderzijds staat nog niet geheel vast, hoe de grenzen van het te verkopen terrein precies zullen liggen, noch is de juiste oppervlakte daarvan thans bekend. Bovendien zal nog in overleg met de architect van de koopster nader uitvoerig overleg moeten worden gepleegd over de vorm, waarin de bebouwing tot stand zal moeten komen, de hoogte, welke de be bouwing zal kunnen krijgen en de rooi lijnen, die zullen moeten worden getrok ken. De „Conté Grande" van de Lloyd Sabaudo. DE LLOYD SABAUDO is een Italiaanse scheepvaartmaatschappij geweest die precies vijfentwintig jaar heeft bestaan en toen met twee andere rederijen verenigd werd in de „Italia", die na enige wijzigingen sinds 1952 volledig heet „Italia" Societa per Azioni di Navigazione. De foto toont de „Conté Grande", welks passagiersschip ook het eigendom is geweest van de Lloyd Sabaudo al had de maatschappij reeds geschie denis gemaakt voordat dit schip in dienst werd gesteld. De Lloyd Sabaudo werd op gericht in de maand juni van het jaar 1906 met een kapitaal van zes miljoen lire. De eerste schepen werden besteld in Engeland. De vaart van Genua naar New York via Palermo ving aan met het 5204 bruto reg. ton metende stoomschip „Re dTtalia" en dit grote moment vond plaats op 12 april 1907. Het tweede schip aan vaardde de eerste reis op 17 mei op de zelfde route. Daarna zijn de „Principe di Piermonte" en de „Tomaso di Savoia" ge komen waarmede de dienst belangrijk uit gebreid kon worden want deze twee sche pen waren bestemd voor de vaart op de oostkust van Zuid-Amerika. Met die vier schepen kon de maatschap pij met vertrouwen de toekomst tegemoet zien maar de directie had voor de eerste wereldoorlog een felle concurrentie te le- Het kan er sinds gisteren af bij ons in Velsen we kun nen eens iemand over de brug laten komen en zelf wat terug doen in de vorm van een mooie nieuwe weg. De wegversmalling, die enige tijd bij het nieuwe viaduct in de racebaan naar de pont heeft gelegen en daar menige vreem deling de stuipen op het lijf joeg, omdat er met een net iets te geringe bebakening plotse ling rood-witte tonnen op de weg kwamen te staan, die de auto's in de extremistische linkerhoek dwongen, heeft haar langste tijd gehad. Giste ren gingen de eerste auto's uit het zuiden over de nieuwe brug en misschien gaan ze vandaag al uit de Noord óók. Nog eventjes fiks doorgra ven en dan liggen de tunnel- bakken aan de zuidkant van het kanaal tot diep in Driehuis compleet tussen de koebees ten. Het is anders een mooi gezicht, de auto's daar tegen het plafond van de Hollandse luchten te zien gaan. Zelfs de techniek heeft haar eigen schoonheid, kan ik de agra riërs bij wijze van schrale troost meedelen. Ontevreden Dezer dagen kreeg dit dag blad een krant toegestuurd met een aantal nijdige opmer kingen in de marge, die ik mij weliswaar niet heb aangetrok ken, maar die toch in zoverre mijn bewogenheid hebben gaande gemaakt, dat de nijdas, die ze nederwierp niet zo flink was zijn naam en adres er bij te vermelden. Als de schuile- vink even vertelt wie hij is, wil ik hem graag een vriende lijk briefje doen toekomen, zo Er zijn van die kleine dingen op deze wereld en in dit Velsen, die de mens tot durende ergernis strekken. Dat wij belasting moeten betalen ach het is al wat gewend, nietwaar en dus komt die hondenbelasting er óók wel. Maar dat de overheid daartegenover haar klanten van acht en twaalf gulden zo streng blijft bejegenen wat hun viervoeters betreft, is me zowel een gruwel als een raadsel. Voor de bond van Zaterdagvliegers is op 28 april het vliegseizoen weer begonnen. Er werd gestart in Roosendaal. De lossing vond plaats om 13.30 uur en ondanks de koude en harde noordenwind was de eerste duif om 15.22 uur op zijn hok terug. De uitslag is als volgt: 1 en 25 De Krou; 2, 7, 14, 16, 21 en 28 Suurmond; 3. 4. 8, 20, 27 en 31 Visser; 5 en 9 Schriever; 6 Broekmeu- len; 11 v. Veelen II; 10, 13 en 15 v. d. Scheer; 17 en 22 Knapen; 18 Middelkoop; 19 v. Vee len I; 23. HoekstraBakker; 24 De Goede; 26 en 30 mevr. De Boer; 29. Kaale. Een moeder uit de Regge- straat schrijft mij monkelend van genoegen heur tevreden heid over het voorstel van Velsens schout en schepenen aan de vroedschap, om ge durende de zomer een hele dag markt te houden. Want, zegt zij, alsmaar spinnend, er komt nu voor mij, gade van een ploegenarbeider ook eens een kans ter markt te tijgen en ik ben u heel erg dankbaar, dat u indertijd met een enquête de zaak hebt willen aanvuren. Tot uw dienst, mevroi, mocht er nog eens iets te enquêteren zijnMaar niet over de wo ningnood. Neem nu eens dat Beecken- steyn van ons een fraai edoch verwaarloosd park nietwaar? Er leven reigers en vele gras sprieten, er is een vijver, die op een aangestoken gebit lijkt en voorts groeien er enige bunkers in het wild, die, wan neer men ze zou willen op blazen, de halve gemeente veel glas en gescheurde muren zou den kosten en die dus als eeuwigheidspuisten in het goe de park blijven staan. Veel schade kan men in dat Beeckensteyn van ons niet doen, wanneer men althans niet behoort tot de vandalen, die elk wilgenkatje persé mee naar huis willen slepen en die elke overhangende boomtak op haar zwieperigheid willen be proeven. En een hond kan er hele maal geen kwaad, tenzij deze hond afgericht is voor het jachtvermaak en geen andere belangstelling heeft dan de paar fazanten, die druk door hgt gras en het struweel ple gen te rennen. Niettemin staat er in duide lijke letteren bij de ingangen van dit gemeentelijk lustoord voor mens en dier (juist van wege de woestenij is het daar naar mijn smaak een Arcadië), dat loslopende honden niet binnen mogen. Kijk, daar gaat de gemeente lijke dwang mij iets te ver. Dat wij honden weren uit net- aangelegde parken en plant soenen, uit bollenvelden en uit weiden, waar het vee verblijft: natuurlijk, maar dat wij de honden, die in deze stenen stad steeds minder deel van leven hebbep, ook nog een uitloop je ontnemen in een kostelijk speelveld nee, dat hoeft toch niet? Ik heb er nog nimmer eefl hond kwaad zien doen. En ik heb wel grote bedra gen gezien op de begroting der gemeentelijke overheid, voort gevloeid uit de heffing op de hondenbelasting, waaruit dan misschien dat ene speenkruidje en dat ene braamstruikje, dat een jonge hond in Beeckesteyn wellicht eens per jaar onder steboven zou rennen, te be kostigen. Waar betalen we an- lers die hondenbelasting voor? Wéét u dat eigenlijk? Ook liet? IJ mui denaren In een der kleine tapperijen van IJmuiden ontstond gister middag een wat loom gesprek over allerhande zaken, zoals de dingen, die men als IJmui- denaar behoort te weten, doch gemeenlijk niét Weet. En in de stilte van een goed glas bier viel daar de vraag, of iemand der aanwezigen op een paar meter nauwkeurig kon vertel len, hoe breed de monding van de pieren is. Nee niemand zelfs niet zij, die uit hoofde van hunne dagelijkse werk zaamheden zogezegd op de tong in die monding plegen te vertoeven. De schattingen liepen van vier honderd tot honderdvijftig me ter. Een telefoontje naar een Rijksdienst, die er het fijne van moest weten bracht zelfs geen uitomst, want daar schat te men de afstand tussen liCht- opstand en lichtopstand aan de hand van de kaart óók nog maar. Nu zullen die geschatte 270 meters van die Rijksdienst er bepaald niet ver naast zijn, maar het gaat mij zo langza merhand, dit verhaal gehoorc hebbende, wel benauwen: hoe' breed zijn onze pieren eigenlijk precies? En hoe diep is het kanaal? En hoe hoog is de wa tertoren en hoe lang de vis sershaven? Het wordt tijd vrin den, dat wij dit allen precies weten, nu onze neef uit Barger heeft geschreven, dat hij deze zomer in IJmuiden komt kij ken, anders staan wij op het kritieke moment met ónze mond vol. Tanden dan. LAMPENIER veren. En dat was niet alleen tegen de vijf andere Italiaanse scheepvaartmaatschap, pijen, maar ook tegen., het buitenland. De Norddeutscher Lloyd, de Cunard Line en de White Star Line onderhielden even eens diensten tussen de voornaamste ha vens van de Middellandse Zee en de Ver enigde Staten met schepen waar de Lloyd Sabaudo niet aan tippen kon. Dit bracht uiteraard een terugslag in de uitbreiding van de vloot met zich mee en de verande ring ten goede kwam toen de eerste we reldoorlog ten einde was. De Britse, noch de Duitse scheepvaartmaatschappijen wa ren toen in staat hun diensten vanuit Italië te hervatten. Dit was voor de Italiaanse scheepvaartmaatschappij aanleiding om in 1919 twee transatlantische passagierssche pen te bestellen. De enorm gestegen bouw kosten mochten dit niet verhinderen De bouworder werd verstrekt aan de in Glasgow gelegen werf van Sir William Baerdmore Co. Deze twee schepen „Con té Rosso" en „Conté Verde" geheten kwa men respectievelijk in 1922 en 1923 ge reed, zodat de maatschappij wel enige ja ren na de oorlog heeft moeten wachten, maar het betekende dan ook een belang rijke aanwinst. De schepen liepen 19 mijl, waren 17.000 ton groot en buitensporig luxe ingericht. Het klinkt niet overdreven te zeggen dat zij toen behoorden tot de groot ste, snelste en meest luxueuze passagiers schepen van de Italiaanse vloot. Order voor Glasgow Aan deze twee schepen van de „Conte"- klasse werd in 1925 een derde toegevoegd Weer gaf men de voorkeur dit bijna 25.000 ton metende passagiersschip in Engeland te laten bouwen. Deze mailstomer kreeg de naam „Conté Biancamano". De „Conté Grande" was de laatste van de serie en tevens het laatste schip dat voor de Lloyd Sabaudo gebouwd werd. Op 20 juni 1927 gleed het casco te water van een der hellingen van de Stabilimenso Tecnico te Trieste. Dit schip is dus een produkt van eigen bodem. De bruto inhoud van de „Conté Grande" bedraagt 23.842 reg. ton, de lgngte 203,29 m., de breedte 23,85 m en de diepte 8,28 m. De maiden trip ving aan op 13 april 1928 vanuit de thuishaven Genua en de reis ging via Na pels naar New York. In 1932 hield de Lloyd Sabaudo op te bestaan en de vloot werd opgenomen bij de „Italia". Het schip heeft het in de tweede wereld oorlog niet gemakkelijk gehad, zo kapseis de het in 1941 bij Brazilië, maar het einde bleek nog niet te zijn gekomen. De Ameri kanen namen de „Conté Grande" over. Het beschadigde schip werd gerevideerd en onder de naam „Monticello" kwam het weer in bedrijf. Verder ondervond het geen hinder meer van de oorlog en toen deze ten einde was mochten de Italianen er weer over beschikken. Dit moment brak aan op 23 juli 1947 en de naam „Conté Grande" werd in ere hersteld. Op 14 juli 1949 kwam het schip weer onder Italiaanse vlag terug op de oude route: GenuaNew York vice versa. ARIE VAN DER VEER Ch. de Nijs won ronde van Groningen Een aantal leden van de Beverwijkse rennersclub „Kennemerland" heeft deel genomen aan enige wielerronden. Ch. de Nijs was wel de meest succesvolle en bracht de ronde van Groningen op zijn naam. In de ronde van Eindhoven eindigde Ch. Jong op de tweede plaats. A. Geldermans en C. Niesten reden in Rotterdam en behaalden hier respectieve lijk de eerste en tweede plaatst. In de ronde van Sluiskil tenslotte ein digde A. Geldermans op de zesde, J. Groot zevende, C. Niesten negende en D. de Ruiter werd. elfde. De berichten over de verplaatsing van de N.V. van Hattum uit Beverwijk naar Velsen hebben de heer Coelingh (P.v.d.A.), raadslid te Beverwijk, aanleiding gegeven vragen te stellen aan B. en W. van Bever wijk. Hij zag deze vragen gaarne beantwoord door het college. De heer Coelingh vraagt: Kan uw college mededelen of de berich ten omtrent verplaatsing van het bedrijf der N.V. van Hattum en Blankevoort uit Beverwijk op waarheid berusten?; Zo ja, kan uw college dan mededelen welke oorzaken tot het besluit tot verplaat sing van genoemd bedrijf hebben geleid?; Indien verplaatsing van genoemd bedrijf in het voornemen ligt, kan uw college dan mededelen of door het college pogingen in het werk zijn gesteld om verplaatsing van dit bedrijf te voorkomen en zo ja, welke?; Is uw college niet van oordeel dat zo mogelijk verplaatsing van het bedrijf der N.V. van Hattum en Blankevoort uit Be verwijk moet worden voorkomen?; Is uw college bereid alsnog te overwe gen op welke wijze genoemd bedrijf in Be verwijk kan worden behouden? Verwonderde vragen Inmiddels heeft ook het Beverwijkse raedslid, mevrouw J. F. AllanSchilthuis een serie vragen aan B. en W. gesteld over het vertrek van het bedrijf. Het zijn er in totaal veertien en zij vraagt het college, of v. Hattum oorspronkelijk zijn nieuwe pand wilde bouwen tegenover de Julianaschool, wat door stedebouwkuin-dige eisen niet mo gelijk zou zijn geweest. Zij zou graag wil len weten in welke B. en W.-vergadering de beslissing is genomen het bouwen van v. Hattum tegen te gaan. Er zou toen, al dus mevrouw Allan, een plan aan de firma zijn voorgelegd aan de mr. v. Lingenlaan op het terrein van de fa. Doctor te gaan bouwen en zij vraagt zich af of het de taak van de gemeentesecretaris is grond te koop aan te bieden, die de gemeente niet eens bezit. Pas na lang aandringen moet van Hattum gehoord hebben, dat het door de gemeente voorgestelde plan niet kon door gaan. Ook zou er nog over het Stations plein gesproken zijn. In de hele situatie vermoedt mevrouw Allan zoveel tegen strijdigheden en duistere punten, dat zij op volledige opening van zaken aandringt. (De heer H. A. Oderkerk, boekhouder ten kantore van notaris O. A. van der Meer aan de Kanaalstraat te IJmuiden-West is gistermorgen op het feestelijk met vele bloemstukken versierde kantoor door het personeel gehuldigd. Hij was op deze dag veertig jaar werkzaam bij oud-notaris W. A. Dolleman en diens opvolger mr. O. A. van der Meer. De heren Dolleman en Van der Meer waren *s morgens met hun echtgenotes en het personeel van het kantoor met hun dames present om de jubilaris met zijn echtgenote en dochter te verwelkomen. Als eerste heeft mr. O. A. van der Meer ge sproken. Hij kende de heer Oderkerk pas korte tijd', maar had hem inmiddels leren kennen als een waardevol medewerker. De heer Van der Meer bood een bloemstuk aan. Vervolgens heeft de heer W. A. Dol leman woorden van lof en waardering aan bet adres van de jubilaris geuit. Hij greep even terug en vertelde hoe de heer Oder kerk veertig jaar geleden van de griffie was gekomen om bij hem in dienst te tre den. Later werd hij mede door zijn grote accuratesse boekhouder. De heer Dolleman schetste de heer Oderkerk als iemand, met wie het prettig omgaan is. Hij overhan digde de jubilaris een rooktafel en een koperen leeslamp en voor mevrouw Oder kerk waren er bloemen. Namens het personeel heeft de heer J. Bakker gesproken. „Altijd heeft u de goe de geest onder het personeel bevorderd1", aldus de heer Bakker, die vervolgens het boekwerk „Mensen en minuten" door nota ris Abma aanbood. In de middaguren hebben vele relaties, vrienden en kennissen de heer Oderkerk tijdens een receptie in het kantoor geluk gewenst met deze dag. Het zag er eigenlijk niet naar uit dat De Kennemers een nederlaag zouden lijden, want hoewel de rust met een 02 achter stand inging, was het na 10 minuten spelen in de tweede helft 22. Toen maakte de achterhoede enige fouten en de nederlaag was een feit. Er was een half uur gespeeld toen C. Stelling WFC een 01 voorsprong bezorgde. De Kennemers-achterhoede wei felde kort hierop even en Van Heyningen bracht de stand op 02. De tweede helft was nog maar 10 minu ten aan de gang, toen de stand door twee kopballen van Soholten en Bouvré 22 was geworden. De thuisclub was nu veel sterker, maar jammer genoeg bleef succes uit. Het Kennemers-spel verslapte iets en bij WFC-uitvallen brachten P. Diets (2) en Van Heyningen de stand op 25. WOENSDAG 2 MEI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Jungle Jim en de zwarte duivels". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 uur. k V.U., 19.4520.45 uur, gymnasium Vel sen, cursus Spaans. Toneelver. „De Plankeniers", 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, Rembrandt- laan, toneeluitvoering. CPN, 20 uur, Rex, mei-bijeenkomst. DONDERDAGF 3 MEI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Onverbreekbare ban den". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 uur. Toneelver. „De Plankeniers", als woens dag. T.V.IJ., 19.30 uur, Patronaatsgebouw, uit voering. VELSEN Raadhuis, 9.3012 uur, spreekuur wet houder van Openbare Werken, R. Ver beek.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6