Nescafe ..<tèt Is koffie! Werk van Freek van den Berg in het Huis Van Looy BOEBOEMA OP REIS Zie Boven: Meetkunde met Mercurius minder mooi Tante Aggie houdt vol "Brieven aan de redactie Verkoop van huizen Prijswinnaars van hobby wedstrijden Onaanvaardbaar recital Stille tocht naar Erebegraafplaats Nico de Jong ten grave gedragen Dronken man bedreigde zijn schoonvader Ir. E. van Konijnenburg overleden Oud-hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat Gedeeltelijke revisie van proces tegen kamp leider Röhrig Examens V Jehova Getuige weigert burgerlijke dienstplicht Drie jaar geëist tegen Amsterdamse inbrekers *0 Twee lezingen over vrije opvoedkunst Britse onderscheiding voor jhr. dr. Quarles van Ufford FEUILLETON door Doris Miles Disney WOENSDAG 2 MEI 1956 In „Het Huis Van Looy" wordt tot 13 mei werk van de schilder Freek van den Berg tentoongesteld. Men mag hem nog tot de jongeren rekenen. Het zou me verbazen als hij de veertig al bereikt had. Na die leef tijd pleegt men zo langzamerhand meer van „tijdgenoten" te gaan spreken. Een jongere in ieder geval toont Van den Berg zich in zijn werk en het ziet er naar uit dat dit nog wel enige tijd, langere tijd mis schien, het geval zal zijn. Hij is een enthou siast, vitaal en soms misschien ietwat naïef optimistisch mens. De manier, waarop hij zijn materiaal gebruikt, leert ons dat hij echt van het schilderen houdt. Hij is anders dan zij, die zich tot het schilderen gedre ven voelen om in de eerste plaats te getui gen van iets en het werk niet altijd als een genot ondergaan. Van den Berg, die het gelijk velen zijner generatiegenoten niet gemakkelijk heeft gehad, wleet echter goed dat hij, wil hij een bestaansrecht als kunstenaar waar maken, iets te vertellen zal moeten hébben dat van hem persoonlijk is, waarmee hij zich onder scheidt van wat vóór hem was of naast hem bestaat. Hoezeer hij op zoek is naar een eigen wijze van vertellen blijkt uit de stijlverschillen van zijn doeken. Maar ook al zal hij tot een eigen wijze van vertellen gekomen zijn, dan kan dit niet bereikt zijn zonder dat hij iets te vertellen heeft gehad. Dit laatste lijkt nu dan wel het geval bij schilderijen met kinderen, op zo aantrek kelijke wijize gezien. Men kan nog enige invloed in enkele van deze doeken van Van Dongen bespeuren. In zijn lust tot schil deren heeft Van den Berg zich onder meer door deze meester laten leiden. Op deze wijze kan hij zo plezierig zijn lust botvie ren. Zijn enthousiasme belemmerde enige tijd een zekere zelfcritiek. Thans lijkt me deze invloed wel voldoende verwerkt tot iets persoonlijks. Maar nóg legt hij zich toch iets te spoedig neer bij het verwor vene en ware enige twijfel daaromtrent op zijn plaats om het al te handige, dat doet denken aan de manier van uitvoeren van sommige reclametekenaars, uit het werk te houden. Zoals die schilderijen met kinderen nu worden voorgedragen, hebben ze iets van vergrote illustraties. Het illustratieve ligt Van den Berg blijkens zijn grafiek trouwens wel. Expressionisten hebben op hem ook in vloed gehad. Hij heeft die invloed gezocht, omdat hij weet dat het expressionisme een beweging is van hen, die vóór alles wensen te getuigen van iets. We hebben dit al meer gezien en maar al te vaak wordt het mid del, de uitdrukkingswijze, tot doel. Van ADVERTENTIE JONGENS REGENJASSEN Gen. Cronjéstr. 40-44 - Haarlem - Tel. 15438 Rozenprieelstraat 70, Haarlem f 1900, J. W. G. Anschütz qq.; Spaarnrijkstraat 8 en Rechthuisstraat 2, Haarlem, Rechthuisstraat 4 zw. en rd. Haarlem f29.950, N. N.; Kerk- laan 133, Heemstede f 14.010, A. M. Smit qq.; van Marumstraat 28, 30 zw. en rd, Haarlem f7110, J. W. G. Anschütz qq; Kerklaan 57, Heemstede f13.900. N.N.; Floresstraat 27, Haarlem f 8000, J. G. van Lit; Bos en Vaart straat 31. Haarlem f 14:300, J. Th. W. Fibbe qq.; Soendastraat 36, Haarlem f5500, J. C. Demoitié; Zocherstraat 16, Haarlem, niet ge veild; Rijksstraatweg 406, Haarlem f 10.105, mej. G. M. Visser; Amsterdamsevaart, Haar- lemmerliede (grasland) f 4884, L. A. van Elk c.s.; Iepenstraat 15, Haarlem f8200, J. G. van Lit; Verspronckweg 46, Haarlem, niet geveild Freek van den Berg: „Stad bij avond". den Bergs enthousiasme, zijn haast soms, voorkomt dan een te grote concentratie op het middel alléén. Echter heeft hij toch vooral nodig een aanleiding tot een schil derij, die hem enigermate beet pakt. En dat doet het meest de persoonlijkheid van een ander met wie hij geconfronteerd wordt. Zo komt hij me interessanter voor in portret ten dan in interieurs, stillevens of land schappen. Van het laatste onderwerp trof fen we overigens toch enige aantrekkelijke zaken. Wat meer bedwongenheid, van bui ten af veroorzaakt of van binnen uit ge voeld lijkt me voor Van den Berg een nood zaak. Als hij zijn enthousiasme zelf moei lijk kan beteugelen, zal hij onderwerpen moeten aanpakken, die hem enige moeite geven in die zin, dat hij meer nog tot besef komt van eigen persoonlijkheid. BOB BUYS Op 5, 6 en 7 april werden in de Vondel school in Aerdenhout drie hobbydagen ge houden, georganiseerd in de gezamenlijke actie van de werkgroep Vrijetijdsbeste ding, de stichting ter bevordering van het hobbywerk in Nederland en het jeugdblad „Ahoi". Hieraan waren voor de bezoekers verscheidene wedstrijden verbonden.. De prijswinnaars zijn thans door de wedstrijd commissie bekend gemaakt. De eerste prijs-winnaars zijn; Wedstrijd houtkennis; Ben Evers, Joh. Wagenaarl. 52, Heemstede; kleuren-wed- strijd; Peter v. Buren, Verspronckweg 13, Haarlem; radio-wedstrijd: Ineke Beets, Oranje Nassaulaan 91, Överveen; mecca no-wedstrijd: U. Bijvoet, Hendrik Roozen- laan 13, Haarlem; hobby-wedstrijd: Nol Lindeman, Charlotte Bourbonl. 20, Sant poort; tekenwedstrijd: Rob de Bakker, Hof van Egmond 42, Haarlem. Herdenkingssamenkomst in de Grote Kerk De heer J. R. P. Crasborn uit Heerlen, die vrijdagavond 4 mei in de Grote Kerk tijdens een herdenkingsbijeenkomst het woord zou voeren, is verhinderd. In zijn plaats zal dr. G. Snijders, Hervormd pre dikant te Haarlem, het woord voeren. De alt Bep van Leuven, die zaterdag in de aula van het Stedelijk Gymnasium te Haarlem tezamen met de pianiste Anneke Mes een voordrachtavond gaf, kan zich verheugen in het bezit van een mooi getim- breerde stem, die zij in menig opzicht al voldoende beheerst. Maar voor het geven van een liederenavond, waarop haar optre den eigenlijk neerkwam, is meer nodig dan alleen een mooiklinkende stem. Aria's als „In Deine Hande" van J. S. Bach of „Dig- nare o. Domine" en „Er ward verschmahet" van G. F. Handel kunnen niet zingend op gezegd worden als een schoolrijmpje. En evenmin worden Schuberts liederen als „Der Wegweiser" en „Liebesbotschaft" of „Liebe schwarmtauf allen Wegen" met een dergelijke interpretatie artistiek gediend. Van de liederen van Brahms en Wolf, die Bep van Leuven na de pauze zong, moet ik in dezelfde zin gewage/i, evenals van de begeleidingen, die Anneke Mes op de kwa lijk gestemde vleugel speelde. Wanneer Bep van Leuven niet openstaat voor de in spiratie van het ogenblik, zal zij ter dege expressie moeten gaan oefenen, wil zij tot een verantwoorde voordracht komen. Anneke Mes liet zich ook als soliste met werken van J. S. Bach, W. A. Mozart en Béla Bartók horen. Haar spel had enige verdienste, maar voor een openbaar concert stond het niet op een aanvaardbaar peil. P. ZWAANSWIJK. In het wijde, ongerepte duinlandschap': tussen Haarlem en het strand ligt op Bloemendaalse grond, zichtbaar van de f Zeeweg af, de Erebegraafplaats. Deï Nederlandse vlag staat er strak in de zeewind boven de graven. Dicht aaneen gerijd als bij de strijd in hun laatste jaren, liggen hier de verzetslieden. Na- men en data vormen er de basis van f wat het Nederlandse volk niet vergeten mag. Op de avond van 4 mei gaat langs de j Zeeweg weer de stille tocht van de hon derden, voor wie het verzet en de be- j: vrijding tot de grote waarden van hun leven in vrijheid behoren, en van jonge- ren, aan wie zij dit besef overdragen. De Erebegraafplaats heeft zijn plaats gevonden op Bloemendaalse grond. Mgge de Bloemendaalse bevolking enj zeker de Bloemendaalse jeugd het zich s een ereplicht achten zich in groten ge- tale aan te sluiten bij de stille tocht om de plaats in te nemen van de dui- zenden, die hier slechts in hun gedach ten bij kunnen zijn. PEEREBOOM VOLLER, burgemeester van Bloemendaal. XXXXXXXDOOOOOOOOOOOOOOOCXXXDOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Op de begraafplaats „Croos.wijk" te Rot terdam is dinsdag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de toneelspeler Nico P! de Jong, die onder meer deel uitmaakte van de hoorspelkern van de Nederlandse Radio Unie. De leider van de hoorspelafdeling van de N.R.U., de heer Constant van Kerkhoven, sprak mede namens de programma commissaris en -directeur een woord van afscheid. De regisseur van de AVRO, Kommer Kleyn, sprak een woord van persoonlijke herdenking. „De kunst van een toneelspeler is een dienende en dat heeft Nico de Jong altijd begrepen", zei hij. Hij noemde Nico de Jong een markante persoonlijkheid, wiens stem 25 jaar in de huiskamers heeft geklonken. Voorts spraken nog de heer D. Verel, re gisseur van de N.C.R.V., de acteur Jan van Ees en namens de Koninklijke Rederijkers kamer „Inter Amicos" te Dordrecht de heer W. P. E. Looman. Nico de Jong was regis seur van deze vereniging. De 42-jarige metselaar J. J. D. uit Soest, die met zijn vrouw en vier kinderen in woonde bij zijn schoonvader in Baarn, is door het gerechtshof te Amsterdam in hoger beroep veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek. Het hof be paalde voorts, dat van het resterende ge deelte (iets minder dan vier maanden, want de metselaar is al gedetineerd sedert 22 oktober) drie maanden voorwaardelijk zul len zijn met een proeftijd van drie jaar onder toezicht van de reclassering. De metselaar had op zaterdagavond 22 oktober in dronkenschap zijn 70-jarige schoonvader bedreigd. Hij kon de oude man, die zich in zijn slaapkamer had op gesloten, niet bereiken,. Wel sloeg hij" met een stok een ruitje van de deur in en trapte de panelen kapot, maar twee agenten snel den op het hulpgeroep van de oude man het huis binnen en arresteerden de dronken metc-.laar. Ir. E. van Konijnenburg, oud-hoofdin genieur van de rijkswaterstaat, voorzitter van de Nederlands-Egyptische Kamer van Koophandel, is na een kortstondige ziekte in de ouderdom van 86 jaar in Den Haag overleden. De begrafenis is reeds geschied. Ir. Van Konijnenburg nam op water bouwkundig gebied zowel in Nederland als in het buitenland een vooraanstaande plaats in. Hij schreef onder meer „De scheepsbouw vanaf haar oorsprong", dat nog steeds als een standaardwerk op dit gebied geldt. Een andere bekende publika- tie van zijn hand is het in 1905 verschenen boek „Scheiding van Maas en Waal". In 1906 werd ir. Van Konijnenburg be noemd tot lid van de Nederlands-Belgische commissie voor kanalisatie van de Maas. Zijn ontwerp tot kanalisatie van de Maas, het plan voor een kanaal WessumNe- derweert alsmede het ontwerp voor het Maas-Waal kanaal hebben tot grondslag gediend voor de waterbouwkundige onder handelingen tussen Nederland en België in de jaren 1911 en 1912. Op i maart 1914 verkreeg ir. Van Ko nijnenburg verlof uit 's rijksdienst. Hij werd benoemd tot directeur van de Neder landse aannemersfirma Bos en Heyblom bij de Suezkanaal-maatschappij in Egypte. Onder zijn leiding werden de plannen tot verdieping en verbreding van het Suezka- naal ter hand genomen. In 1925 maakte ir. Van Konijnenburg plannen ter overbrugging van de Maas te Maastricht. Deze sloten aan bij de oude Romeinse brug en zijn nadien uitgevoerd. Voor het uitbrengen van technische ad viezen voor verbetering van de bevaar baarheid van de Donau en het voorkomen van de verzanding van de haven van Con- stanza vertoefde de heer Van Konijnen burg in 1929 en 1930 enige malen in Roe menië. In 1936 werd hij voorzitter van de Nederlands-Egyptische Kamer van Koop handel. In deze hoedanigheid leidde hij de grote Nederlandse tentoonstelling te Cairo in 1938. Evenals zijn broer, de kunstschil der Willem Adriaan van Konijnenburg, schilderde en tekende hij. Op een exposi tie van zijn werken kort voor de oorlog in de kunstzaal Kleykamp waren meer dan 200 tekeningen tentoongesteld. Op 23 mei zal voor de bijzondere straf kamer van de rechtbank te Utrecht het revisie-proces beginnen tegen de Duitser P. Röhrig, eertijds leider van het gevangen kamp Rees, waar 287 Nederlanders stier ven. De revisie heeft betrekking op de vraag of en in hoeverre R. verantwoorde lijk gesteld kan worden voor de slechte huisvestingstoestanden in het kamp en voor zekere mishandelingen, door zijn onderge schikten gepleegd. Niet in revisie komen de aan R. persoonlijk ten laste gelegde geval len van mishandeling, welke de verdachte ook niet betwist heeft. Als verdediger zal optreden mr. B. H. J. de Pont te Amster- -dëóó. ïmvi.v l.l I Nijmegen: Kandidaatsexamen Pedagogiek: mej. E. M. J. A. Bronzwaer, Heerlen; J. J. M. Penders, Sittard. Doctoraal examen Peda gogiek: mej. J. C. Ideler, Nijmegen. Die middag keek de kapitein van het schip ongerust naar de lucht; hij vertrouwde het weer niet erg. Er kwamen wolken opzetten en dat begon er dreigend uit te zien. „Dat kon weieens 'n flink stormpje worden!", meende hij. De kapitein kreeg gelijk. Al heel gauw kwamen er wilde, hoge golven, waarop het schip danste als 'n notedopje op de schuimende zee35-36 Ditmaal weer een plat- tegrondje van het cen trale gebied van ons pla netenstelsel; nu ter ere van Mercurius, die van avond zijn grootste oos telijke elongatie bereikt. Met andere woorden: als er ooit een kansje is, het zwakke schijnsel van deze planeet in de avond schemering te ontdek ken, dan deze avond, kort na zonsondergang. Maar anders dan bij Ve nus, die 12 april haar grootste oostelijke elon gatie bereikte en daar mee aanleiding gaf tot een meetkundige bespie geling hier, is de meet kunde met Mercurius veel minder mooi: deze planeet, in haar nauwere kringloop om de zon verwijdert zich maar 21 graden van dit hemel lichaam. (Venus 45 gra den, drie weken geleden) Uit de bovenste teke ning blijkt hoe dat komt De streeplijnen zijn de banen van Mercurius Venus en de aarde; de geschetste situatie stelt de toestand op 2 mei voor. De hoek die de (ge stippelde) lijnen Mercu- rius-Aarde en Aarde- Zon met elkaar maken, Zo» MEKCUKIUS ,VtMU» i 1 'A bereikt die avond zijn grootste waarde. Alle drie de planeten bewe gen van links naar rechts in die banen, dus tegen de wijzers van de klok in. Mercurius zal in de komende weken de ajar- de ietwat naderen, maar tegelijkertijd komt hij, •M HORIZON .Z van de aarde af gezien, zo dicht in de buurt van de zon terecht dat zijn schijnsel in het zonlicht teloor gaat. Zelfs al is de zon al on der, zoals in de onderste tekening in beeld is ge bracht. U ziet daar de baan van de zon langs de hemel (de ecliptica), de zon zelf is al onder de horizon. Venus, ver ge noeg oostelijk links) van de zon, schittert hel der. Mercurius, lager bo ven de kim, is veel moei lijker te vinden; het is daar nog bijna daglicht. Uit de bovenste tekening blijkt bovendien nog dat Venus aanzienlijk dich ter bij de aarde staat dan Mercurius en dus ge makkelijker te zien is. En tenslotte komt er nog bij dat Venus veel groter is; Venus en Mer curius verhouden zich ongeveer als kers en kersepit. Toch lukt het u mis schien, Mercurius te ont dekken. De beste kans hebt u vrij kort na zons- ondergang. G. v. W. Voor de Alkmaarse rechtbank heeft te recht gestaan de 21-jarige bankbediende R. K. uit Castricum die, nadat hij wegens gewetensbezwaren van militaire dienst was vrijgesteld, geen gevolg had gegeven aan een oproep zijn burgerlijke dienstplicht te vervullen. K., die Getuige van Jehova is, noemde zich een gezant van het Koninkrijk Gods, die geen taak kon aanvaarden van enige gezagsinstantie van een ander koninkrijk. De officier van justitie eiste een half jaar gevangenisstraf en een jaar rijkswerk inrichting. Voor de rechtbank te Amsterdam ston den twee 23-jarige Amsterdammers terecht aan wie tal van inbraken en diefstallen ten laste waren gelegd. De dagvaarding vermeldde onder meer: juwelen uit een villa in Amsterdam-Zuid geroofd voor een waarde van f 38.000; het kantoor van een reclamebureau aan de N.Z. Voorburgwal overhoop gehaald en het meubilair goed deels vernield op zoek naar de sleutels van de brandkast, buit f 800 en diverse andere inbraken in Amsterdam, alle ge pleegd in november van het vorig jaar. De ene verdachte is al 8 maal veroor deeld, de andere 2 maal. De een is her haaldelijk ontvlucht uit opvoedingsge stichten. De officier van justitie vroeg tegen ieder 3 jaar gevangenisstraf. Tijdens het verhoor van de rechercheur, die het tweetal na hun arrestatie bij het vooronderzoek had gehoord, vroeg een van hen deze politieman: „Als ik het goed be grijp, dan schijnt het, dat mijn maat achter m'n rug een deel van de juwelen heeft verkocht, die we niet kwijt konden raken. Is dat inderdaad zo?" „Aan die vraag kleven wat pijnlijke kantjes", antwoordde de rechercheur. Hij kreeg toestemming van de president het antwoord schuldig te blijven. De verdachte wierp een achterdochtige blik op zijn medeverdachte, van wie hij door een par ketwacht was gescheiden. In zijn requisitoir bracht de officier hul de aan de Amsterdamse recherche, die er in is geslaagd bijna de gehele buit aan juwelen spoedig te achterhalen. Uit het dossier bleek dat hoewel slechts enkele inbraken ten laste waren gelegd de jongens bijna iedere avond op roof uitgingen. Zij waren tenslotte door een nachtwaker op heterdaad betrapt. De rechtbank zal op 15 mei uitspraak doen. ADVERTENTIE DE BESTE BEREIDINGSWIJZE: DE BESTE BEREIDINGSWIJZE: Wanneer U Nescafé in kopje hebt gedaan: 1. eerst kokend water erbij het 2. dan pas suiker en melk naar smaaK toevoegen. Bos voot ten minste 35 koppen f 2.45 en voot 140 f 8.85 Codeïne-vrij respectievelijk f 2.80 en f 10.25 De Vereniging voor Vrije Opvoedkunst, die zich ten doel stelt eraan mede te wer ken dat het onderwijs in Nederland in toenemende mate aangepast zal worden aan de eisen des tijds, houdt in het gehele land voordrachten, die als onderwerp heb ben de vraag, welke eisen de twintigste eeuw stelt aan de opvoeding en welk be lang het kunstzinnig onderwijs voor onze jeugd kan hebben. Het eerste onderwerp zal op donderdag 3 mei in Haarlem behandeld worden door prof. dr. B. C. J. Lievegoed, directeur van de heilpedagogische instituten „Zonnehuis Veltheim" en „Stenia" in Zeist en van het Nederlands Pedagogisch Instituut voor het Bedrijfsleven te Rotterdam. Over „Kunst, wetenschap en moraliteit in de opvoeding" spreekt maandag 7 mei ir. J. van Wettum, leraar aan de „Vrije Schooi" te Den Haag. Beide lezingen zullen worden gehouden in de aula van de HBS-B aan de Zijlvest in Haarlem. De Britse ambassadeur in Nederland, sir Paul Mason, heeft op zijn residentie de versierselen van de „Order of the British1 Empire" overhandigd aan jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, commissaris der Ko ningin in de provincie Gelderland. De onderscheiding is verleend als erkenning voor de verdiensten van jhr. Quarles van Ufford bij het bevorderen van de goede verstandhouding tussen Nederland en Engeland, in het bijzonder door zijn be moeiingen met de pelgrimages naar Arn hem en de Airborne-herdenkingen. De plechtigheid werd onder meer bijge woond door de minister van Buitenlandse Zaken en mevrouw Beyen en door "ver tegenwoordigers van het Nederlands Oor- logsgravencomité. (Verkort weergegeven) Jungschlager. Ik vraag me af, of het nu niet eens uit moet zijn met het Jungschla- gergesol: Vlaggen halfstok, monument in Maastricht, straat in Zandvoort, bijeen komst waar een onzer bekende staatslie den het woord voert, met vette letters de zeer belangrijke mededeling in de krant, dat de zoon van de heer J. 3 weken verlof gekregen heeft enzovoort. En dan komt een Deense krant ons vertellen, dat J. een nationale held is. Ik kan dit laatste niet inzien; ik zie hem alleen als een zeer beklagenswaardig slachtoffer van het omdraaien van de rol len in Indonesië. Hier in Nederland zitten we doodrustig aldoor deze jonge republiek te irriteren, maar onze landgenoten, die daar nog hun werk hebben, zullen de klappen moeten opvangen. G. A. BREIJER ii Dennis was een en al geduld. „Dat was de naam, die hij u opgaf, juffrouw Scan- Ion," zei hij vriendelijk. „Maar we weten daardoor niet, waar hij vandaan kwam en welke familiebetrekkingen er zijn, die zijn lijk kunnen opeisen." „O, die arme man," zuchtte Aggie, „hij ligt daar maar eenzaam en verlaten in het lijkenhuisje en niemand stort een traan om hem of denkt erover hem een behoorlijke begrafenis te geven." „Hoe zal hij begraven worden, als nie mand aanspraak op het lijk maakt?" wilde Kate weten. „Dan zorgt de gemeente ervoor," ant woordde Dennis. t „Ik vraag me af, of hij katholiek was, zei Aggie. „Zo ja, dan zou het een schande zijn, als hij zonder meer onder de grond gestopt werd. Er zou dan een mis voor hem moeten worden gehouden." „Nee, tante Aggie, hij was niet katho liek!" zei Teresa. „Hij ging niet naar de kerk die paar zondagen dat hij hier was." „Hoe weet je dat?"' vroeg Kate. „Heb je zijn gangen nagegaan?" „Lieve tante Kate, hij wist dat wij katholiek zijn. Als hij katholiek was ge weest, wat was dan logischer dan dat hij ons had gevraagd, waar zich de dichtstbij zijnde katholieke kerk bevond!" „Misschien heeft hij dat ergens anders gevraagd," zei Aggie. „Waarom niet?" Aggie keek haar nichtje afkeurend aan. „Er zijn heel wat vrome mannen, die trouw op zondag naar de mis gaan, en toch graag een glaasje van het een of ander drinken. Misschien heeft meneer Lovejoy inderdaad in een café naar de mis geïnformeerd." Teresa gaf het op en zweeg. Dennis, die het gesprek geamuseerd had gevolgd, kwam voorzichtig tussenbeide. „Dit herinnert mij eraan te vragen, waar meneer Lovejoy zo nu en dan een een glaasjebier dronk," zei hij. „Ja, een glaasje bier, dat zal het geweest zijn, dat hij meestal dronk," zei Aggie peinzend en in haar onschuld hierop on middellijk ingaand. „Er zijn vlak in de buurt drie a vier behoorlijke eafé's." „Er is ook de „Mahoney Bar" op de hoek van Wilson Street," vulde Teresa aan. Op nieuw wisselden Dennis en zij een glim lach en de jonge rechercheur nam zich voor om het allereerst naar genoemde bar te gaan voor inlichtingen. „Ik zal hier en daar wel eens navraag doen," zei hij. „Misschien levert het nog wat nieuws op." Hij stond op. Hij vond het jammer te moeten vertrekken, maar er was hier thans niets meer te doen. Teresa nogmaals aan kijkend, prees hij zich gelukkig dat hij ambtshalve hier nog wel eens terug zou moeten komen. Hij zou haar dus stellig nog wel vaker zien Hij wendde zich tot de oude dames. „Ik wil graag nog een onderhoud hebben met uw andere huurders', zei hij. „Wat vervelend, dat zij ermee lastig ge vallen moeten worden", zei Kate. „Ze had den eigenlijk niets met hem te maken." „Toch zal ik met hen moeten spreken", hield Dennis vol. „Waarschijnlijk zal ik hen vanavond wel thuistreffen?" Diep in zijn hart hoopte hij, dat ze er dan niet allemaal zouden zijn. Dan was er een reden om nog eens terug te komen Toen hij vertrokken was, zei Kate: „Hij leek me een aardige jongeman." „Met een naam als Dennis Callaham kan het eigenlijk ook moeilijk anders", merkte haar nichtje spottend op. Kate keek haar verwonderd aan. „Hoe weet je zijn voornaam? Ik geloof niet, dat die genoemd werd in jouw bijzijn." Teresa wendde zich af om de blos, die op haar wangen kwam te verbergen. „Eén van die knapen sprak hem aan met Dennis", antwoordde ze. Kate en Aggie keken haar vragend aan. En vervolgens wisselden de zusters een blik vol verstandhouding. V „En dan te bedenken, dat ik er niet was", riep juffrouw Gilchrist voor de zoveelste keer uit, nadat men haar alles over het af schuwelijke voorval had verteld. „Dat ik daar rustig kinderkleren stond te verkopen terwijl.Ze schudde haar hoofd. Ze kon haar gevoelens niet goed onder woorden brengen. Ze was zo juist van haar werk thuis ge komen, na in Jade Tea Shop snel wat ge geten te hebben. Onderweg naar huis had ze de krant nog niet gezien. Toen Kate haar bij haar thuiskomst in de keuken riep, om het verhaal te vertellen, was het voor het eerst dat ervan hoorde. Kate, Aggie en Teresa zaten om de tafel en juffrouw Gil christ voegde zich, op niets verdacht, bij hen. „Ja, ik wil graag een kopje thee, voor dat ik naar mijn kamer ga," zei ze vol erkentelijkheid. Teresa sloeg haar gade en moest denken aan tante Kate's vergelijking van juffrouw Gilchrist met een geplukte eend. Sinds haar kinderjaren had Teresa haar nooit anders kunnen zienDie vreemde lange hals en die uitstekende grote neus! Ze luisterde vaag naar het verslag, dat tante Kate, aangevuld door tante Aggie, uitbracht. „Rechercheur Callaham komt vanavond terug om alle bewoners van dit huis te ondervragen", zei Kate tenslotte, „Allemensen" riep juffrouw Gilchrist ont hutst uit. „Ik sterf van angst als zo'n politie man me aan de tand gaat voelen. Ik kan hem echt niets vertellen. Ik heb nauwelijks een woord met meneer Lovejoy gewisseld. Alleen „goedenmorgen" en goedenavond", in het voorbijgaan. Ik kan er echter niet over uit, dat hem zo iets vreselijks moest overkomen! Iemand die onder hetzelfde dak als ik woont en die daar uit het raam tui melt, terwijl ik rustig lig te slapenIk heb niets gehoord! Je zou verwachten, dat hij gegild had zelfs al had hijwat ge dronken:" „Hij had heel weinig gedronken," rea geerde Aggie onmiddellijk op venijnige toon. „Ik heb dat ook tegen de politie ge zegd, maar ze luisternn nauwelijks naar je. Ze behandelden me, alsof ik een vervelende oude zeurpiet was." Juffrouw Gilchrist knikte vol medeleven. Ze las nogmaals het krantenverslag over meneer Lovejoy's door. Het stond op de voorpagina, maar het nam niet erg veel plaats in beslag. Hij had geen naam, die „nieuws" betekende. Hij was een arme on bekende man, die toevallig twee weken ge leden in Somerset was aangeland, daar zijn intrek had genomen in een goedkoop pen sion en uit het raam vallend zijn nek had gebroken.Het ergste was de toevoeging „De politie is van oordeel dat de heer Love joy onder invloed van sterke drank was, toen hij uit het raam viel." Toen de krant thuis bezorgd was en Kate deze woorden gelezen had, was ze beurte lings vuurrood en lijkbleek geworden. Dit was het vernederendste, dat haar tot dus ver was overkomen: de naam van haar pension werd hierdoor omlaag gehaald. Ze zouden hun broodwinning verliezen en het huis moeten verlaten, dacht ze drama tisch. En het was allemaal de schuld van Aggie, die nooit haar mond kon houpden. Aggie vond haar zuster heel unfair, maar zweeg. Kate was uitgevallen: „Als ik er maar geweest was, die dag dat hij naar de kamer kwam kijken.Ik zou hem nooit geac cepteerd hebben. Maar jij mist elk critisch oordeel! Jij neemt iedereen!' Aggie was blijven zwijgen. Als Kate zo bezig was, was het maar het beste om niets terug te zeggen. Na enige tijd werd Kate weer genaakbaar en toen jufrouw Gilchrist zich bij hen voeg de, was ze zelfs vriendelijk. „Hoe laat ver wacht u de politie vanavond?" informeerde juffrouw Gilchrist. „Ik kan me niet voor stellen, hoe zo'n ondervraging zal zijn." Kate knipoogde even in de richting van Teresa en merkte op: „Misschien zal nog een kopje thee u sterk genoeg maken om het verhoor te doorstaan." Enkele ogenblikken later meldde Dénnis Callaham zich aan. Teresa deed hem open. Ze liet hem in de salon en draaide het licht aan. „Gaat u zitten meneer Callaham", zei ze vriendelijk. „Ik zal juffrouw Gilchrist even waarschuwen. Dan kunt u met haar beginnen." „Dank u, juffrouw Martel". Teresa voelde zich blij verrast, dat hij haar naam nog wist. Hij had haar naam die morgen slechts één keer gehoord, maar hij was hem niet vergeten. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9