Gasvoorziening in de IJmond vraagt om spoedige spijkers met koppen Veertien leden voor IJmond-college dinsdag te benoemen uit Velsens raad Urgentieplan op komst, maar het wacht op streekplan IJmond-Z. Velsens dodenherdenking Een bedrijf in west-Kennemerland Toezegging uit Beverwijk over samen werking nog niet gehonoreerd Raadhuis, kantorenpand en leeszaal er zeker op Castricum 9 Spoed nodig Daar wel Mechanisatie van Openbare Werken Feiten op tafel Zaterdagmiddag „pedbaV op Schoonenberg College betreurt opmerkingen Maar Technische school is een zelfstandige vereniging Uitbreiding Pijp-Kade Spinazie-campagne begonnen „Het land van belofte" Scheepvaart „Daar moet je een vrouw voor zi jn" „Tavido" met blijspel DONDERDAG 3 MEI 1956 DE CONCLLSIES IN EEN vertrouwelijk rapport aan de gemeenteraden van Velsen en Beverwijk over de toekomstige ontwikkelingsmogelijkheden van de gasvoorziening in de IJmond sturen aan op dat, wat iedere leek onmiddellijk zal zeggen over deze gasvoorziening: een gemeenschappelijk bedrijf voor de beide gemeenten. Met een nog grotere gezamenlijkheid als toekomstoverweging: een samenvoeging van de gasvoorziening in het hele westelijke gebied van Kennemerland, voor Beverwijk, Egmond, Cas1 - Nu enige tijd geleden de Beverwijkse wethouder voor gaszaken, de heer W. Nies ten in een openbare zitting van de gemeen teraad onomwonden heeft verklaard, dat van de zijde van Beverwijk de wil tot samenwerking er is, mag zonder overdre ven optimisme verwacht worden, dat er spijkers met koppen geslagen worden vóór het IJmond-adviescollege, dat straks uit de drie gemeenteraden van Velsen, Beverwijk en Heemskerk zal worden samengesteld, moet gaan aandringen op voltooiing van deze gassamenwerking. Castricum, Uitgeest en uiteraard Velsen. Dat evenwel het realiseren van deze een wording nog op een aantal moeilijkheden zal stuiten, ligt voor de hand. Ten eerste is Beverwijk nog geen openbaar „nutsbe drijf" in zoverre, dat daar winst wordt gemaakt, een streven, dat in Velsen niet voor zit, en ten tweede zijn er legio techni sche vraagstukken te overwinnen, die ech ter geen van alle zo zwaarwichtig zijn, dat de samenwerking er op hoeft te blijven Nadat de Velsense raad het vertrouwe lijke rapport over deze materie had aan vaard en daarmee te kennen gaf, dat ook in Velsens hoogste bestuursorgaan de nood zaak van een gehele of gedeeltelijke samen voeging wordt gevoeld, is er uit Beverwijk echter een negatief schriftelijk antwoord binnengekomen. Niettemin zal men in de thans verbeterende sfeer van de IJmond op korte termijn tot een bepaalde oplossing moeten komen, temeer daar verschillende plannen in de gemeenten zelf om verwe zenlijking vragen en van een eventuele samenvoeging bijvoorbeeld zou kunnen af hangen, welke diameter de buisleiding voor het gas door de tunnel moet krijgen of wat er verwezenlijkt moet worden van de plan nen, die er in Velsen liggen om het bedrijf van Gas en Water van een nieuw kantoor gebouw te voorzien. Het is opvallend, dat de samenvoeging van gasbedrijven in de Zaanstreek en in de kop van Noordholland, om dicht in de buurt te blijven, zo goed gelukt is over een veel groter gebied, maar dat er in de IJmond nog altijd drie afzonderlijke be drijven bestaan, die elkaar nog niet hebben gevonden, zelfs niet nu van bepaalde Be- verwijkse zijde dus een officiële, zij het niet verder gehonoreerde toezegging tot medewerking is gekomen. Een krediet van f 22.700 vraagt het col lege van burgemeester en wethouders van Beverwijk voor de aanschaffing van een nieuwe vrachtauto. De oude is in 1947 aangekocht en een algehele revisie lijkt het college niet economisch verantwoord. Te vens vraagt het college een krediet van totaal f 29.500 voor de verdere uitbreiding van de werkzaamheden bij Openbare Wer ken, waarbij rekening werd gehouden dat door het heersend personeelsgebrek be sparing van mankracht wordt verkregen. De specificatie van het gevraagde krediet luidt: Rioolreinigingsinstallatie 9.600, Bronbemalingsapparatuur met 6 bronnen 3.500, Drie vuilveegemmerwagens.2.700, Bandtransporteur 3.400, Twee transportdriewielers 1.200, Rekenmachine 3.600, Stencilmachine 2.500, Magazijninstallatie 650, Tegelknipmachine 600, Prijsschommelingen en onvoor zien 1.750, J 29.500,— hangen.... Wel echter zou bijvoorbeeld een gasvoorziening van Velsen-Noord door Beverwijk op tegenstand stuiten door het feit, dat Beverwijk een hogere gasprijs be rekent dan Velsen en de inwoners van Vel sen-Noord dus door een aansluiting bij Beverwijk in het nadeel zouden komen. De omstandigheid evenwel, dat in het adviescollege,wanneer onverhoopt een plan tot samengaan zou worden ontworpen wan neer dat adviescollege eenmaal in functie is, de zaken volledig in het openbaar wor den behandeld, geeft de garantie, dat straks alle feiten op tafel moeten komen in een IJmond-aangelegenheid, die te lang reeds met een waas van geheimzinnigheid is om geven. Waarin de gaskwestie overigens niet de enige mysterieuze affaire is. De ganse IJmond is, naar onze smaak volkomen ten onrechte, met zoveel geheimzinnigdoenerij behandeld, dat het grote publiek lang niet altijd de kans heeft gekregen kennis te nemen van de vele positieve feiten, die er toch ook te melden zijn. Voor de raadsvergadering der gemeente Velsen op dinsdag 8 mei des avonds te 19.30 uur is de volgende agenda opgesteld: Wijziging van de markttijden; aankoop en verkoop van gronden te Santpoort, IJmuiden en Driehuis; verkoop van een perceel grond te IJmuiden-Oost ten be hoeve van de stichting van een kantoorge bouw voor de N.V. Van Hattum en Blan kevoort en verpachting van grond te Sant poort. Verder wordt de ingebruikneming van terreinen aan de N.V. Watertransport- maatschappij Rijn-Kennemerland te Am sterdam ter sprake gebracht en is de uit kering van 3 percent over 1955 aan secre tarissen, ontvanger en ambtenaren van de burgerlijke stand aan de orde. Het ver lenen van medewerking ingevolge artikel 50 van de Kleuteronderwijswet en de ICCCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOO 8 Velsens goede sportpark is heel wat ge- wend op het gebied van sportfestijnen, g x maar wat er voor zaterdagmiddag, als ;j daar de Bevrijdingssterrit voor de o schooljeugd binnenkomt (tussen haak- jes: 721 deelnemers en 37 meewerkende g g leerkrachten!) gaat gebeuren, zal zelfs de grassprieten van Schoonenberg ver- c g bijsteren. 8 Er komt namelijk tegen vieren een 8 voetbalwedstrijd van, die niet alleen 8 gekostumeerd zal worden gespeeld, maar 8 bovendien niet te voet, zoals bij „voet"- g g bal gebruikelijk mag heten, maar per autoped. En de scheidsrechter zal lei- ding geven aan deze luidruchtige en 8 door zeer weinig spelregels beheerste g ontmoetingvan zijn fiets af. Hij zal gj zijn beslissingen kenbaar maken door g middel van een scheepstoeter, zo ver- g; nemen wij uit een zeer goed ingelichte bron en voor het geval een van de spe lers panne aan zijn voertuig oploopt, gg zal er een kundig man met een fiets pomp op het veld aanwezig zijn om de 8 brokken in orde te maken. Of niet, na- ptuurlijk. 8 Nu zijn er evenwel enige moeilijkheden gerezen. Men dient voor deze unieke 8 wedstrijd te beschikken over een bal g 8 van groot formaat - zo'n strandbal, die gi tenminste goed zichtbaar is en daar 8 hapert het momenteel nog aan. Mocht f een onzer lezers een oplossing weten, g dan zal de heer Kwakkel, de ambtenaar 8 voor jeugdzaken, telefoon 5743 hem ten 8 zeerste dankbaar zijn. 8 x>ooootX3CKXxxoeoooocxx)oooooooooooooc»ooooooooixxxiooooooc> DE DRINGENDE NOODZAAK OM voor de eerstkomende jaren, waarin de gemeente Velsen zal moeten werken aan een harmonische voltooiing van haar wederopbouw en waarin zeer zware offers zullen moeten worden gevraagd aan de overheids middelen, een urgentieplan te ontwerpen, heeft meermalen in Velsens raad door geklonken. Thans vernemen wij, dat dit urgentieplan, waarin de wenselijke volgorde der grote openbare werkeh op materieel en cultureel gebied voorkomt, op komst is. Als gevolg echter van het komende streekplan voor de IJmond-Zuid, dat eveneens niet lang meer op zich kan laten wachten, zal het hoogstwaarschijnlijk zijn de consequenties daarvan eerst te overzien, kan worden gebracht. Velsen heeft naar veler oordeel onder de druk der omstandigheden en de vele desi derata in de sector der wederopbouw, enigszins va-banque gespeeld er is ge bouwd zonder een financieel-economisch plan, dat voor een reeks van jaren de richt lijnen kon opleveren en dat de volgorde der komende grote projekten zou helpen bepalen. Dit plan had er eigenlijk behoren te zijn, opdat het door de gemeentenaren zelf aan de toetssteen der critiek onderworpen had kunnen worden en door de raad van kant tekeningen voorzien. De projekten De stedebouwkundige projekten, die dit urgentieplan ongetwijfeld zal bevatten zijn het Raadhuis, waarvoor thans bouwmeester Dudok met de tekeningen bezig is, het een- traal kantorenpand, de leeszaal en enige andere grote gebouwen. Ten aanzien van het centraal kantoren- pand 2 kan worden opgemerkt, dat deze samenbundeling van diverse gemeentelijke en overheidsdiensten een zaak van urgentie gaat worden. Wanneer straks het nieuwe raadhuis het oude gaat vervangen en de huisvesting van de secretarie dus aange past is aan de eisen, die het groeiende Vel eer het urgentieplan in de gemeenteraad sen stelt, kunnen de gemeentelijke diensten bezwaarlijk langer ondergebracht blijven in de uiteenlopende gebouwen, die ze tot nu toe als onderdak heeft gediend: villa's scholen en andere gehuurde ruimten, waar van het enige voordeel is, dat ze de over heid weinig geld kosten, maar waar van moderne opzet geen sprake kan zijn en een gecoördineerde efficiency eveneens ver te zoeken is, zodat het een wonder mag heten, dat het gemeentelijke apparaat zo glad loopt in deze gemeente. Dure zaak Dat centrale kantorenpand is dus niet alleen nodig, maar tevens een zaak van groot financieel gewicht, want de gemeente zal er zich voor. een reeks van jaren grote offers voor moeten getroosten. Waar de geldelijke positie der gemeenten echter elk jaar een vraagstuk blijft en de toekomst in dat opzicht vrij duister blijft, valt het te betreuren, dat er ten aanzien van dit kan torenpand in het bijzonder en voor de overige projekten in het algemeen niet allang een urgentieplan klaar ligt, dat het richtsnoer kan vormen voor de evenwich tige verdeling van de lusten en de lasten der toekomstige financiële problemen over een aantal jaren. stichting van schoolgebouwen voor het openbaar en bijzonder kleuteronderwijs, de uitbreiding van de openbare lagere Prof. Van der Leeuwschool te IJmuiden met twee leslokalen en een krediet voor de aan schaffing van leermiddelen ten behoeve van de F. L. Ossendorpschool te IJmuiden- Oost, en wordt gevolgd door de benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere Brederodeschool te Santpoort-Zuid. Voorts wordt de benoeming van 14 leden van het adviescollege voqr het IJmondge- bied tegemoet gezien. De vragen van de heer Nuyens Hedenavond is verschenen het gemeente blad 103, waarin zijn opgenomen de ant woorden op de door het Velsense raadslid de heer J. Nuyens (KVP) gestelde vragen omtrent ontoelaatbare opmerkingen door een van de leraren van de Technische School te Velsen jegens een katholieke leerling. Het college heeft in dit antwoord aan de heer Nuyens vooropgesteld, dat het het in het algemeen en in dit bijzondere geval be- treurt, dat er dergelijke opmerkingen zijn gemaakt. (Tijdens een behandeling van het ontstaan der aarde in verband met de samenstelling en de vindplaatsen der mine ralen zou de leraar gezegd hebben, dat er bepaalde verschillen bestaan tussen de Bijbelse gegevens omtrent de eerste aard bewoners en de daaromtrent gehuldigde wetenschappelijke opvattingen, terwijl tevens de ouderdom van de aarde in het geding was geweest, waarbij de leraar in twijfel zou hebben getrokken of de geeste lijke leiders zelf een reëel geloof hechten aan de Bijbelse opvattingen hieromtrent). Niettemin meent het college weinig aan deze zaak te kunnen doen, omdat de Tech nische School in Velsen onder het beheer staat van de Vereniging voor Nijverheids onderwijs in Kennemerland, die weliswaar gesubsidieerd is, maar verder volkomen zelfstandig werkt. De enige binding tussen de gemeente en de vereniging is het feit, dat er uit de gemeenteraad een tweetal ge delegeerden in het bestuur zitting hebben, hetgeen bij de andere bijzondere schoolbe sturen niet het geval is. Het college van B. en W. van Beverwijk heeft de gemeenteraad een voorstel aan geboden, dat de uitbreiding van de Pijp- kade beoogt. Het plan omvat een loswal ter lengte van 250 m. met op- en aflopen de zijvleugels van tezamen 18 m. De be schoeiing zal bestaan uit een stalen dam- wand met een afdekking van gewapend beton. De waterdiepte voor deze damwand zal 4 m. kunnen bedragen waardoor wan neer het gehele vaarwater op voldoende diepte is gebracht in de toekomst coasters van 500 ton van de kade gebruik kunnen maken. De kade zal in totaal 22 m. breed zijn en bestaan uit een loswal van 12 m., 7 m. rijweg en een tegelstrook van 3 m. Dit is ongeveer 3 m. breder dan de be staande kade. Zulks is nodig in verband met de lengte van de tegenwoordige vrachtauto's en opleggers De totale kosten van de hierboven ge noemde werken worden geraamd op f 575.000. Bij het dempen van de haven en een ge deelte van de Pijp is 700 m. kade verloren gegaan. Het onderhavige projekt vormt het eerste deel van een plan tot verbete ring en herstel van de havenaccommoda tie. In verband met de stand van de rijks werken kan thans slechts bovengenoemd kadegedeelte worden aangelegd. Binnen kort hoopt het college uitvoerige voorstel len te kunnen doen met betrekking tot de overige voorzieningen, zoals deze zijn ver vat in het ontwerp uitbreidingsplan „In dustriegebied De Pijp". Op grond van de in 1955 tussen het rijk en de gemeente gesloten overeenkomst be treffende de werken, voortvloeiende uit de aanleg van spoorwegwerken en de rijks weg no. 9, zal het rijk voor de verloren gegane kademuren f 350.000 aan de ge meente vergoeden of wel f 500 per m. Voor de thans aan te leggen kademuur zal der halve op een bijdrage van het Rijk ad 250 x f 500 of f 125.000 mogen worden ge rekend. OPENING TENTOONSTELLING BIJ „FELISON" Hedenavond heeft in de expositiezaal aan de Heidestraat van „Felison" de ope ning plaats van de expositie van teke ningen en plastieks van de overleden ver zetsstrijder F. J. v. Hall. De opening ge schiedt om 8 uur door de literator C. J. Kelk. Onverwacht is in Kennemerland het spi- nazieseizoen begonnen, de aanvoeren zijn deze week van een dergelijk grote omvang geworden dat de veilingdirecties besloten met ingang van heden over te gaan tot het houden van een veiling per dag. De aanvoer was Woensdag al zo groot, dat er duizenden kisten met deze zo Ijing verwachte voorjaarsgroente aan de markt kwamen en de veiling Kennemerland be gon om 11 uur te veilen en was pas om streeks halftwee klaar. De handel had een -gunstig verloop; de aanvoer kon zelfs met oplopende prijzen verkocht worden. Begon de markt met prijzen van 22 tot 27 cent per kilo, toen de markt ten einde was werd er van 29 tot 36 cent per kilo besteed. Een ander produkt, dat in steeds groter mate werd aangevoerd is de rabarber, maar ook hier wist de handel wel raad mee: de prij zen bewogen zich van 17 tot 35 cent per bos. Iedere dag veiling Ingaande vandaag wordt er nu iedere dag geveild, de aanvangstijd op maandag woensdag en vrijdag is bepaald op 's mor gens om halfelf. De aanvangstijd voor dinsdag en donderdag is vastgesteld op 's middags 2 uur. Extra veiling op Hemelvaartsdag Nu de spinaziecampagne laat begint en Hemelvaartsdag dit jaar vroeg is, zal men ook genoodzaakt zijn om op donderdag 10 mei te veilen. Met wordt dan een moeilijke week voor de veilingen, want men mag verwachten dat men langzaam naar het hoogtepunt van de spinaziecampagne gaat zodat men geen veilingdag kan missen. Toch zal er een uitzondering gemaakt moeten worden. Volgende week zijn de volgende veiling- dagen en -tijden vastgesteld: maandag, dinsdag en vrijdag, aanvang halfelf, don derdag (Hemelsvaartsdag) aanvang negen uur. De veiling van woensdag komt dus te vervallen, want met de dan gekochte pro- dukten zou de handel geen kant meer uit kunnen. Verwacht wordt, dat er een drukke pe riode voor de veiling zal komen, want er is „weer een aardig blaadje spinazie ge zaaid". Voor het toneelconcours van de Velser Gemeenschap heeft thans ook de vereni ging „Jan van Dommelen" uit Santpoort in zaal „Zomerlust" aldaar drie opvoeringen gegeven van W. Somerset Maugham's to neelspel „Het land van belofte", waarvan de eerste door de jury werd bezocht. Ook de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint heeft een dezer voorstellingen bij gewoond. Nu is alleen nog het wachten op de verrichtingen van de r.k. toneelvereni ging „Kunst Zij Ons Streven", die zondag en maandag in het Patronaatsgebouw te IJmuiden twee opvoeringen geeft van Mau rice McLoughlin's toneelspel „Tropenhel", waarna de jury de definitieve ranglijst van de deelnemende verenigingen zal kunnen opmaken. Wij vernamen dat de uitslag van dit concours woensdag 30 mei zal worden bekend gemaakt in het Hervormd Jeugd huis aan de Rembrandtlaan. Zonder opzettelijk in de bevoegdheden van de jury te willen treden, meen ik toch wel te mogen vaststellen dat „Jan van Dommelen" in dit concours voor een der meest interessante toneelavonden verant woordelijk is geweest. Alleen het opgevoer de stuk:„Het land van belofte" door de vermaarde Engelse auteur W. Somerset Maugham behandelt reeds een belangwek kend thema; namelijk de emigratie en de reacties van een beschaafde Engelse jonge dame op de soms ongeciviliseerde omstan digheden van het farmersleven in Canada. Dit werd in een boeiend toneelspel ver werkt, met scherp contrasterende karakters en met een dialoog, die de geroutineerde toneelschrijver kenmerkt. Bijzonder dui delijk blijkt dit uit de manier, waarop in het derde bedrijf een fraaie climax werd bereikt; een bedrijf, dat door slechts twee personen geheel gedragen wordt. Hier komen de onafhankelijke Norah en de even krachtige figuur van de farmer Frank Tay lor pas goed met elkaar in botsing, waarbij behalve de beschaving, ook nog het oer- conflict tussen man en vrouw in het geding wordt gebracht. Weliswaar voornamelijk op uiterlijke effecten berekende scènes, maar toch ook uitermate boeiend toneel. Evenals de taferelen in het tweede bedrijf, waarbij het tussen Norah en haar schoon zuster tot een uitbarsting komt. Ook deze situatie werd door de schrijver bijzonder vaardig voorbereid, waardoor hij de spelers tal van gelegenheden bood tot markante typeringen en kloeke figuren. Wat de wer kende leden van „Jan van Dommelen hier in wisten te bereiken zal dus pas 30 mei openbaar worden gemaakt, maar hoe de uitspraak van de jury luiden moge, vast staat dat het publiek een boeiende toneel avond geboden werd, waarmee het zich unaniem bijzonder ingenomen toonde. En omdat ook uw recensent zijn mening over de voorstelling nog enige weken voor zich zelf houden moet, wil hij ditmaal alleen maar even wijzen op de fraaie blokhut in het derde bedrijf, die als een knap werk stuk van de eigen leden verdient te worden gesignaleerd. J. v. D. Het programma voor de dodenherdenking In Velsen op vrijdag 4 mei bevat de volgende momenten: 15,00: Herdenking door de overheid en deputaties van instanties, verenigingen en particulieren bij het monument op het Plein 1940-1945. De genodigden wordt verzocht te 14.45 uur aanwezig te zijn in het Patrionaatsgebouw; van 14 uur af bestaat er gelegenheid voor afgifte van bloemen in dit ge bouw. Na afloop van de plechtigheid worden de deputaties terug ver wacht in het Patronaatsgebouw. Muziek van „De Eendracht". 16.45: Herdenking door de schooljeugd van Velsen, De jeugd zal om 16.30 uur aanwezig zijn met de neer te leggen bloemen bij het Patronaatsgebouw. Het kinderkoor „De Zingende Klokken" zingt, er is een korte toespraak en tot besluit wordt het Wilhelmus gezongen. 18.00: Vlaggen halfstok van alle openbare gebouwen, particuliere woningen en vaartuigen. 18.30-20.00: Stille tocht naar Westerveld. Vertrek IJmuiden, 19 uur, Plein 1940-1945; vertrek Driehuis, 19.25 uur, bij R.K.-kerk; vertrek Velsen Noord en Dorp, 19 uur, zuidzijde pont; vertrek Santpoort, Station, 18.45 uur, Stationsplein; vertrek Santpoort Dorp, 18.45 uur, Frans Netscher- laan. 20.00: Twee minuten stilte, „Wilt heden nu treden" en het eerste en achtste couplet van het „Wilhelmus" met medewerking van een harmoniekorps en enkele zangverenigingen. Défilé langs het herdenkingsmonument. 20.45: Interkerkelijke herdenkingsdienst in de Bethelkerk aan de Zeeweg. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Albertus Roelof, z. van C. Been en G. Kamps; Petrus Cornells Maria, z. van C. Coroelisse en M. Strik. ONDERTROUWD: N. J. Tessel, wonende te Ursem en M. Reijnders, wonende te Castri cum; P. H. van der Heijden, wonende te Amsterdam en C. J. de Best, wonende te Castricum. GEHUWD: P. C. W. Eijking, wanende te Beverwijk en M. T. Neelissen, wonende te Castricum. OVERLEDEN: Cornells Breetveld, 72 j., Ook de toneelclub „Tavido", zoals bekend een onderafdeling van de vereniging „De Gieteling", heeft thans onder dit toneel seizoen een streep gezet. Het geschiedde met drie voorstellingen, namelijk de eerste in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rem brandtlaan in IJmuiden-Oost en de twee volgende in het Beverwijkse Kennemer - theater. Niet alleen dat het een vrolijk ®ehuwd met A' BurÊ«". won, te Castricum. tijdelijk vaarwel van de planken geworden is, maar het werd ook een fraaie demon stratie van de manier, waarop een blijspel door amateurs dient te worden opgevoerd. Terence Dudley's blijspel „Daar moet je een vrouw voor zijn", dat voor dit seizoens- besluit was uitverkoren, geeft af en toe een olijke knipoog naar de klucht, zonder dat men dit de schrijver kwalijk kan nemen. Want de zotte intrige kan ook eigenlijk moeilijk anders worden opgevat. Het gaat om een traditioneel bemoeizieke oude tante, die met stijgende achterdocht het huwe lijksleven van haar nichtje gadeslaat,waar in zij een hiaat van ontrouw door de echt genoot meent te bespeuren. Dit wantrou wen is overigens gemakkelijk te verklaren, want haar aangetrouwde neef is de auteur van gruwelijke detective-verhalen, die er een gewoonte van maakt verschillende fragmenten eerst met zijn medewerkster te gaan repeteren, alvorens deze op papier te zetten. Een methode, welke dient om het effect te bestuderen. Allemaal dood on schuldig dus; maar natuurlijk komt tante telkens onverwacht binnenvallen, juist als zij een scène onder handen hebben, die zeer compromiterend kan worden uitgelegd. En doordat tante bovendien elk toevallig op gevangen gesprek hardnekkig verkeerd blijft uitleggen, is er weinig fantasie voor nodig om te vermoeden, dat tante's logeer partij een compleet gekkenhuis creëert. Deze permanente serie dwaasheden werd door „Tavido", onder regie van de heer A. H. Holtslag met een dikwijls overrompe lend tempo voor het voetlicht gebracht. De wijze waarop de dolle scènes tot in de meest komische finesses werden uitge speeld, het telkens bereiken van een climax in de situatie en het verbluffend snel repli ceren der spelers resulteerden tot een blij— spel-ópvoering, die stellig tot de beste van dit seizoen moet worden gerekend. Geen wonder, dat de prestaties der spe lers na het bovenstaande niet anders dan met de grootste waardering vermeld kun nen worden. Het was in totaal een ideale bezetting, met de desperate Simon Murray van Roel Veldhuys aan het hoofd. Maar ook de bedillerige tante May, die in ieder een een geestelijke afwijking meent te be speuren, werd door Pop Ebbinge Wubben voortreffelijk gekarakteriseerd. Om deze beide hoofdfiguren groepeerden zich een lieve echtgenote van Tiny Bruyns, een voortvarende Carol Anderson van Nans Veldhuys en een nonchalante Vilma van Diny van Oyen. Een levendig damestrio, waarop de hoofdrollen konden vertrouwen. Tenslotte maakte Gé Weyers nog een ver makelijk stupide blaaskaak van de traditio nele dorpsveldwachter. JAN VAN DAM. „VRIENDENKRING" KLAVERJASTE WEER De Beverwijkse klaverjasclub „Vrien denkring" heeft de onderlinge competitie voortgezet met de volgende uitslagen: 1. B. v. d. Mey 4711 pnt.; 2. Mevr. Groeneveld 4664 pnt.; 3. Mevr. Waterkamp 4662 pnt.; 4. C. Zoon 4581 pnt.; 5. Mevr. Wooning 4547 pnt.; 6. J. Mosk 4455 pnt.; -8. Mevr. Alders 4419 pnt.; 9. D. v. Duin 4411 pnt.; 10. W. Deugd 4409 pnt.; 11. Mevr. De Nijs 4326 pnt.; 12. Mevr. v. d. Ham 4253 pnt.; 13. Mevr. Mosk 4151 pnt.; 14. C. Teeling 3995 pnt.; 15. J. v. d. Ham 3887 pnt.; 16. G v. Meurs 3885 pnt.; 17. Mevr. Timmer 3735 pnt.; 18. J. Huider 3705 pnt.; 19. A Kleyn 3701 pnt.; 20. Mevr. Kleyn 3671 pnt.; 21. Mevr. v. d. Kooy 3663 pnt.; 22. H. Wa terkamp 3640 pnt.; 23. Mevr. Huider 3477 pnt.; 24. P. Mulder 3289 pnt; 25. E. Boon tjes 3057 pnt.; 26. W. v. d. Lely 2967 pnt. Dinsdag is het graf geopend van Sir Thomas Walsingham, de patroon van de Engelse dichter Christopher Marlowe, die stierf in 1639. In het graf hoopte men tastbare bewijzen aan te treffen voor de door de Amerikaanse toneelcriticus Calvin Hoffman opgestelde theorie dat de stukken van William Shakespeare door Marlowe zouden zijn geschreven. In het graf vond men echter alleen zand, tegelfragmenten en een loden kist, hetgeen evenwel de heer Hoffman niet verhinderde zijn theorie staande te houden. Amstelkade, 1 op rede Cheribon. Abbekerk, 2 v. Hongkong n. Shanghai. Anker, 2 te Amsterdam. Alchiba, pass. X Scillys n. Philadelphia. Ampenan, pass. 1 Kp. Vincent n. Alexandrië. Amsteld k, 2 te Le Havre. Akkrumdijk, 4 te Antwerpen verw. Alhena, pass. 2 Fern. Noronha n. Las Palmas. Bloemendaal, 2 te Liverpool. Banda, 1 te Amsterdam. Boissevain, 2 te Belawan. Boschfontein, pass. 1 Guardafui n. Aden. Baud, 2 te Singapore Breda, 1 170 m. n.n.o. Antigua na Curasao. Barito, 2 te Seroei. Beninkust, 2 140 m. w. Kp. Vincent n. A'dam. Boskoop, 2 v. Pimentel n. Calao. Cleodora, 1 v. Port Said n. Curasao. Camerounkust, 1 te Abidjan. Castor, 2 v. Port Au Prince n. Antwerpen. Dorestad, 1 te Curasao. Eendracht, pass. 2 Finisterre n. Avonmouth. Ganymedes. 1 v. Leixoes n. Rotterdam. Gadila, 2 200 m. o. Saigon n. Yokohama. Haarlem, 2 te Kingston (Jam.). Hermes, 2 v. Amapala n. San Juan. Hydra, 1 450 m. n.n.w. Haiti n. Port Au Prince. Hera, 2 v. Laguaira n. Pto. Ordaz. Ittersum, 1 v. Bathurst, 2 te Dakar. Kota Inten, 1 v. Banjuwangi n. Aden. Kota Baroe, 2 te Marseille, Karimata, 30 v. Penang n. Belawan. Kaimana, 2 te Makassar. Limburg, 2 te Belawan. Langkoeas, pass. 2 Guardafui n. Singapore. Leuvekerk, pass. 2 Ouessant n. Rotterdam. Loosdrecht, 2 v. Londen n. Port Said. Lombok, 1 v. Lor Marques, 2 te Beira. Lekkerkerk, verw. pass. 2 Malta n. Hamburg. Modjokerto, 2 te Singapore. Muiderkerk, 2 te Rotterdam. Notos, 1 v. Rhodos n. Heraklion. Nigerstroom, 2 te Antwerpen v. Amsterdam. Osiris, 2 te Curasao. Oranjefontein, 1 120 m. w. Freetown n. Las Palmas. Pendrecht, 2 te Rotterdam. Polyphemus, 2 te Halifax. Prins Willem 5, 1 te Rotterdam. Pieter S, verm. 2 v. Rotterdam n. Barry. Rijndam, 2 te Halifax. Rondo, pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Raki, 2 v. Djibouti n. Beelawan. Stad Amsterdam, 2 te Rotterdam. Sarpedon, 2 te Georgetown. Stentor, 1 1230 m. n.o. Sombrero n. Barbados. Slamat, 2 te Tj. Pandang. Stanvac Pendope, 3 te Penang verw. Statue of Liberty, 1 300 m. z.w. Flores Az. naar Philadelphia. Straat Mozambique, 3 te Hongkong verw. Tara, verm. 4 v. Rotterdam n. Hamburg. Tarakan, 6 te Genua verw. Tomini, 2 te Suraba.ia. Ttankhaven 1, 3 te Saigon verw. Tankhaven 3, 2 te Sungeigerong. Tiba, verm. 7 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Tibia, 2 110 m. z.w. Perth n. Geelong. Tawali, 2 130 m. w.z.w. Karachi n. Aden. Van Riemsdijk, 1 v. Surabaja, 2 te Tegal. Van Noort, 1 v. Biak n. Manokwari. Willem Ruys, 2 te Southampton. Willemstad, 2 te Amsterdam n. Hamburg. Westland, 2 te Amsterdam. Zonnewijk, 1 v. Savannah n. Santiago de Cuba. Zeeland KRL, 2 v. Abadan n. Bahrein. KLEINE VAART Afiena, 2 v. Goole te Rotterdam. Annie G, 2 v. Amsterdam te Rotterdam. Alice. 2 v. Stavanger te Huil verw. Aruba, 2 v. Immingham op de Tyne. Anker, 2 te Amsterdam v. Hampon Roads. Advent, 2 v. Stubbekobing te Randers. Arctic, verm. 2 v. Londen n. Rotterdam. Arnoudspolder, 3 v. Roterdam te Lissabon verw. Anna B, verm. 2 v. Rotterdam n. Sarpsborg. Astra, pass. 2 Vlissingen n. Londen. Algarve, verm. 2 v. Delfzijl n. Londen. Att S, verm. 3 v. Avonmouth n. Swansea. Bab T, 24 v. Calais te Rotterdam. Badzo, 2 v. Londen n. Rotterdam. Batavier 3, pass. 2 Kp. Vincent n. Bordeaux. Binnenhaven, 5 v. Rouen te Casablanca verw. Boreas, 2 v. Rotterdam te Adam. Betty Anne S, 2 v. Lissabon te Leixoes. De Ruyter, 2 v. Middlesbro te Rotterdam. Deo Favente, 2 te Antwerpen n. Amsterdam. Evertsen, 2 v. Amsterdam te Rotterdam. Flevo, 1 v. Lapallice te Amsterdam verw. Flevoland, 2 v. Kingslynn te Rotterdam verw. Fiat, 2 v. Seaham n. Rudkobing. Geeststroom, 2 v. Maassluis te Boston. Gazelle, pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Gerrie S, verm. 2 v. Dublin n. Swansea. Henrica, verm. 2 v. Rotterdam n. Talbot. Hyke Sophia, verm. 2 v. Rotterdam n. Liver pool. Henrica B. verm. 2 v. Portellen n. Whitehaven. Hondsbosch, 2 v. Huil te Harlingen verw. Hado, 2 v. Londen te Rotterdam. Hast 3, pass. 2 Brunsbüttel n. Kopenhagen. Ilias, 1 v. Barcelona n. Tarragona. Julia Mary, 30 v. Belfast te Manchester. Joost, 21 v. Immingham te Rotterdam. John M, 2 v. Dover te Isle of Grain. Jan Kreumer, 2 v. Rotterdam n. Londen. Koningin Juliana, pass. 2 Vlissingen n. Antw. Kaap Falga, 1 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. Konny M, 2 v. Barton te Hamburg. Kaap St. Vincent, 30 Kiel gepass. n. Kalmar. Lijnbaan, 2 v. Rotterdam n. Amsterdam. Leuvehaven, 2 v. Rotterdam te Antwerpen. Larix, 30 v. Garston n. Swansea. Maymere, 2 v. Londen te Antwerpen. Meuse, 2 v. Koping te Antwerpen. Monica, 2 v. Preston n. Dublin. Marian, 2 te Wormerveer. Midas, pass. 2 Oporto n. Genua. Maria, 2 v. Amsterdam t, Rotterdam. Nieuwland, pass. 2 Humber n. Rotterdam. Nero, 1 te Catania v. Tunis n. Messina. Noordkaap, pass. 2 Casquets n. Nantes. Okpes, verm. 2 v. Colchester n. Antwerpen. Procyon, 2 v. Amsterdam te Rotterdam. Plato, pass. 2 lie de Bas n. Amsterdam. Polaris, pass. 2 Humber n. Plymouth. Pavo, 1 v. Leith n. Rotterdam. Ponza, 30 v. Tonnay Charente n. Bayonne. Rijnhaven, pass. 2 Kp. Espichel n. Calais. Stella Prima, 3 v. Bougie te Leith verw. verwacht. Schippersgracht, 2 te Amsterdam. Stella Maris, 8 v. Havfe n. Emden. Tukker, 2 v. Ipswich te Rotterdam. Tilly, 28 v. Nantes te Bordeaux. Unitas, 2 v. d. Tyne n. Hamburg. Vitesse, 2 v. Stockholm te Hamburg. Vrouwepolder, 2 v. Casablanca te Bordeaux. Vliestroom, 2 v. Casablanca te Marseille. Westerdok, verm. 1 v. Londen n. Amsterdam. Wilca, verm. 2 v. Londen n. Rotterdam. Wubbina, 2 v. Wisbech te Zaandam verw. Walenburgh, pass. 2 Quessant te Borjeaux. Westpolder, 3 v. Rotterdam te Oporto verwacht. IJsselborg, 2 v. Arklow te Swansea. Zeehaan, 6 v. Agadir te Bayonne verw. SLEEPVAART Blankenburgh, pass. 1 Noordhinder n. Valona. Gele Zee, 770 m. w. Valencia n. Dartmouth. Goeree, 1 150 m. z.o. Malta n. Port Said. Humber, 1 210 m. n.w. Minikoi n. Aden. Noordzee, 1 160 m. o. Aden n. Kandia. Witte Zee, 1 120 m. o.z.o. Belawan n. Oran.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 11