VANMORGEN IN DE VISUAL EN OP ZEE GESLOTEN SpringerKeiler, of Springer en Keiler naar Rusland Kort en bondig N P h. O. Zaterdag 5 Mei DONDERDAG 3 MEI 1956 11 Hammarskjoeld moest van zijn reis naar Rome afzien Italiaans tussenstandpunt inzake Duitse hereniging Groot-Brittannië dichter bij Bonn dan Frankrijk Koning Majendra van Nepal in Kathmandoe gekroond Nieuwe voorzitter van De Nederlandse Dagbladpers Geen atoonrweer? Nieuw-Guinea autonome provincie van Indonesië Noors en Liberiaans schip botsten bij Folkestone Amerikaanse atoom- proeven kosten honderd miljoen Klinkende zege voor Mollet bij eerste vertrouwensvotum Nationale BB-oefening Nederlandse gezant op Vaticaan overhandigde geloofsbrieven Donzige huidjes BABY POEDER Luchtmacht-korporaal krijgt 1 maand wegens „joyriding" Kerkelijk Nieuws Nieuwe gezant van Panama op paleis Soestdijk Trawlers en loggers gelijk op de zoute Historische voorrechten van loggervloot thans afgeschaft v r ij d a g 4 mei de gehele dag gesloten zijn Centrum-Comité Koninginnedag PLAATS EEN LUIDSPREKER DRUKKERIJ SCHMITZ - Velsen-N. Het bondsbestuur van de Koninklijke Ne derlandse Dambond en daarmede de dertien- voudige nationale kampioen R. C. Keiler lijn in een moeilijke situatie geplaatst. Zoals bekend zou Keller half mei naar Moskou gaan, om daar in een kennismakingstoernooi een aantal partijen te spelen tegen Russische dammers. Wat de KNDB niet wist was, dat B. Springer reeds in contact stond met de Russische Dambond over een eventueel be zoek van hem aan Moskou. Springer, die deel uitmaakt van het orga nisatiecomité wereldkampioenschap 1956, had hierover echter geen enkele mededeling ge daan aan het Bondsbestuur. Omdat hij be paalde eisen had gesteld zag men in Rusland Keiler van het bezoek van Springer af en vroeg men via de voorzitter van de Internationale Dambond om deelneming van Keiler, die hiertoe zonder meer bereid was en ook de toestemming kreeg van de KNDB en de IDB. Herzien Nadat de officiële bevestiging onderweg was, heeft Springer zijn eisen herzien en zich alsnog accoord verklaard, waarop deze wederom werd uitgenodigd. Noch de Russi sche noch de Nederlandse daminstanties JERUZALEM (Reuter/U.P.) De secre taris-generaal van de UNO, Dag Hammars kjoeld, heeft gisteren in Damascus met de Syrische leiders gesproken en is daarna naar Jeruzalem teruggevlogen. Politieke kringen in Jeruzalem geloven dat Ham marskjoeld de impasse over de Jordaan- kwestie niet heeft kunnen doorbreken. Volgens radio-Damascus is de toestemming van Syrië in een bestand nog steeds afhan kelijk van een Israëlische verplichting om de resoluties van de Veiligheidsraad (1953) in het bijzonder die betreffende het staken van de werkzaamheden aan het Jordaan- project, na te leven. Men verwacht dat Hammarskjoeld vandaag in plaats van naar Rome, naar Caïro zal vliegen met het oog op de nieuwe verwikkelingen. Het eerste rapport van Hammarskjoeld over zijn vredesmissie naar het Midden-Ooten zal deze week gepubliceerd worden. Volgens de Londense .Daily Telegraph" zou Tsjechoslowakije een contract met Syrië gesloten hebben over wapenleveran ties. Volgens dit contract zou Syrië vijftig Duitse tanks, vijftig tanks van een Russisch model, 25 MIG-straaljagers en diverse andere wapens ontvangen. De directie voorlichting van het Egyp tische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bij de Nederlandse ambassade te Cairo een protest ingediend tegen de „vijandige houding" van de Nederlandse pers tegenover Egypte. BONN (AFP/Reuter) De Italiaanse regering heeft bondskanselier Adenauer meegedeeld, dat Frankrijk tijdens de be sprekingen van president Gronchi te Parijs de verzekering heeft gegeven niet van plan te zijn af te stappen van het beginsel der onderlinge afhankelijkheid van Duitse hereniging, veiligheid en ontwapening. De Fransen vinden echter niet, dat een van deze vraagstukken voorrang verdiende. Italië had voorgesteld officieel te verkla ren, dat men niet aan een tweede fase van onderhandelingen over de ontwapening zou beginnen als niet tevens de kwestie der Duitse eenheid zou worden behandeld. Frankrijk zou dit voorstel bestuderen. In het communiqué dat aan het eind van de Brits-Duitse besprekingen in Londen is uitgegeven wordt gezegd dat Groot-Brit- tannië „de hereniging van Duitsland in vrede en vrijheid" als één der belangrijk ste doelstellingen blijft zien. Het communi qué werd uitgegeven na afloop van een serie bijeenkomsten tussen de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Hein- rich van Bretano, en Britse ministers, onder wie premier Sir Anthony Eden en minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd. Von Brentano is vandaag in Parijs aangekomen voor de vergadering van de ministerraad van de Noordatlantische Ver- dragsorganisatiè. Handel De Westduitse minister heeft op een persconferentie verklaard dat de handels besprekingen die hij met de Britse minis ters gevoerd had, er op gericht zijn met Groot-Brittannië tot een gemeenschappe lijke markt te komen. De bondsrepubliek zal pas een handelsverdrag met de Sovjet- Unie sluiten, als de normalisatie van de betrekkingen tussen beide landen tot stand gekomen is, aldus heeft een woordvoerder van de Westduitse regering in Bonn ver klaard. Hij voegde er aan toe, dat het aan knopen van diplomatieke betrekkingen niet met een dergelijke normalisatie gelijk te stellen was. De Sovjet-ambassadeur in West-Duitsland, Zorin, heeft bij de opening van de jaarbeurs te Hannover gezegd, dat dr. Adenauer bij zijn bezoek aan Moskou het sluiten van een handelsovereenkomst had toegezegd. De bondskanselier zou zich nu aan zijn gegeven woord moeten houden. treft hier enige blaam. Door het onorgani satorische optreden van Springer is deze pijnlijke situatie ontstaan, waardoor nu niet Keiler maar Springer naar Rusland zal gaan. In een gesprek van de tweede secretaris van de KNDB met de leider van het Russi sche schaakteam, Abramov, dat deel nam aan het kandidatentoernooi in Amsterdam, is de ontstane situatie uitvoerig besproken. De heer Abramov, die ook bemoeienissen heeft met de Russische damkringen, zal onmiddel lijk bij zijn terugkeer in Moskou de zaken opnieuw bespreken en trachten te bewerk stelligen. dat Keiler alsnog de KNDB zal ver tegenwoordigen, hetzij nu óf op een later tijdstip. Misverstand De heer Springer gaf het volgende com mentaar: „Ik kreeg reeds in december een persoonlijke uitnodiging en begrijp niet waarom men mij nu verwijt onorganisato risch te zijn opgetreden. De uitnodiging leek mij zo fantastisch dat ik huiverig was er onmiddellijk ruchtbaarheid aan te geven. En toen ik weken later las dat Keiler naar Rus land zou gaan dacht ik niet anders of wij waren beiden uitgenodigd. Dit misverstand is waarschijnlijk ontstaan doordat de Russen niet schrijven doch slechts korte telegram men sturen. Het is duidelijk dat ik het als een afsluiting van mijn carrière beschouw deze reis nog te kunnen maken, aldus de heer Springer. KATHMANDOE (United Press) Koning Majendra Bir Bikram Sjah Deva is giste ren, gezeten op een troon met dierenvellen en een hemel in de vorm van een cobra- kop, gekroond. Kanonschoten weerklonken en in de zalen van het eeuwenoude paleis, de „Apenpoort" genaamd, zongen Hindoe priesters heilige liederen. Majendra werd de negende koning van de Sjah-dynastie in het Himalaja-koninkrijk Nepal. Hij is de enige Hindoe-koning ter wereld. Heilige vuren brandden in de stad voor gouden beeltenissen van de goden Binajak en Indra, koning der hemelse gastheren en be schermer van de monarchie. Het ogenblik van de kroning was door de koninklijke astrologen bepaald. De dienst in het paleis was slechts ge deeltelijk publiek. De koning zonderde zich af om zich van het verleden te rei nigen. Hij baadde in water van de heilige rivieren en smeerde zich in met klei. Nadat een Brahmaanse hogepriester de koning de kroon op het hoofd had gezet, kwam de Nepalese adel in een lange rij de koning gelukwensen en geschenken aanbieden, die aan de voet van de troon werden neerge legd. Vier Hindoes van verschillende kas ten zalfden de koning, die vervolgens met koningin Ratna Devi op een witte olifant aan het hoofd van een feeststoet door de hoofdstad reed. Afgezanten van de koning deelden beloften, voedsel, kleding en geld uit aan de talrijke armen. Andere afge zanten lieten uit de stadsgevangenis de gevangenen vrij die profiteerden van de traditionele amnestie-riten. Belangstelling De Chinese communistische leider Mao Tse Toeng zond een vriendschappelijk tele gram: „Ik zend mijn warme groeten aan uwe majesteit en het volk van Nepal. Het is mijn oprechte hoop dat de traditionele vriendschap tussen China en Nepal van dag tot dag zal toenemen". De president van de Chinse volksrepubliek en zijn premier Tsjoe en Lai, hebben premier Tanka Pra sad van Nepal uitgenodigd voor een bezoek aan communistisch China. Tanka Prasad heeft verklaard hiertoe gaarne bereid te zijn, doch nog niet te weten wanneer hem dit mogelijk zal zijn. De heer J. W. Henny opgevolgd door de heer W. van Norden Te Amsterdam hield de Vereniging De Nederlandse Dagbladpers haar jaarlijkse algemene ledenvergadering. Bij deze ge legenheid nam de vereniging afscheid van haar voorzitter, de heer J. W. Henny, die zich niet meer voor een herbenoeming be schikbaar had gesteld. De heer Henny, die van 1930 tot 1940 en van 1951 tot 1956 de vereniging als voorzitter heeft geleid, heeft zich in die hoedanigheid voor het gehele Nederlandse perswezen onschatbare ver diensten verworven. De thans afgetreden president heeft indertijd een groot aandeel gehad in de oprichting van het Algemeen Nederlands Persbureau (A.N.P.), het Cen traal Bureau voor de Courantenpubliciteit en het Nederlands Persinstituut. Daarnaast heeft hij belangrijke functies bekleed in de „Federation Intefhationale des Editeurs des Journaux". Tijdens een diner, dat hem en mevrouw Henny na afloop der vergadering werd aangeboden, en waaraan o. m. werd aan gezeten door de minister van Financiën, de heer J. v. d. Kieft, is de scheidende voor zitter in warme bewoordingen hulde en dank gebracht voor hetgeen hij in de loop der jaren voor de Nederlandse organisatie van dagbladuitgevers heeft verricht. De heer Henny zal als voorzitter van de Dagbladpers worden opgevolgd door de heer W. van Norden, directeur van het dagblad „Hét Parool" te Amsterdam, die gisteren als zodanig werd verkozen en geïnstalleerd. GENèVE (United Press) Kern- ex plosiestoff en hebben geen belangrijke invloed op het weer, zo is de conclusie van de meteorologische wereldorganisatie (WMO). Het executieve comité van de WMO heeft een zitting van twee weken gehouden en de „meteorologische aspecten van de atoomenergie" vormden een van de voor naamste punten van de agenda. Hoewel de conclusie werd getrokken dat kernexplosies die tot dusverre hebben plaats gevonden geen belangrijke invloed op het weer hebben gehad, heeft het comité toch besloten zijn aandacht aan deze kwes tie te blijven wijden. Vier deskundigen de Rus Danilin, de Fransman Guilmet, de Engelsman Meade en de Amerikaan Wex- ler werden aangewezen om op de hoogte te blijven van de ontwikkelingen op het gebied van de atoomenergie en na te gaan hoe die ten dienste gesteld kunnen worden van de wetenschap der meteorologie. Een der suggesties was dat het viertal de mo gelijkheid zal onderzoeken onschadelijke radio-actieve „opspoorders" te gebruiken om bewegingen op grote schaal van lucht- massa's in de atmosfeer te bestuderen. DJAKARTA (ANP1) Het Indonesische kabinet heeft een wetsontwerp goedge keurd voor het instellen van een autonome provincie „West-Irian". De provincie West- Irian zal volgens dit ontwerp „het gebied van West-Irian beslaan, dat ten tijde van het opzeggen van de RTC-overeenkomsten op 20 april zonder goedkeuring van de In donesische regering door Nederland bezet werd gehouden". Voorts omvat de provin cie West-Irian de districten Tidore, Oba Saba, Weda, Patanii en Waside, die nu behoren tot de aangrenzenden provincie, de Molukken. Het provinciale bestuur van West-Irian zal voorlopig worden gevestigd in Tidore. Het Noorse schip „Hassel (6500 ton) is woensdagnacht op circa zes mijl van Folke stone in aanvaring gekomen met het Libe riaanse schip „Andreas V" (21.000 ton). De „Hassel", een nieuw schip dat pas dit jaar in de vaart is gekomen, kreeg schade aan de stuurboordzijde. Het schip is door de Britse sleepboot „Lady Brassey" op sleeptouw genomen in de richting van de kust. De „Andreas V" had geen assis tentie nodig. De „Hassel" is nabij Hytihe in Zuid- Engeland aan de grond gezet. Alle opvaren den bevinden zich in goede welstand. De schade van de „Hassel" was zodanig, dat de achtersteven bij de vaart naar de kust langzaam zonk. De „Andreas V" iep slechts lichte schade op. HONOLULU (A.F.P./U.P.) De ko mende atoomproefnemingen op de proef- terreinen in de Grote Oceaan zullen de Amerikaanse regering ongeveer honderd miljoen dollar kosten, aldus de Amerikaan se commissie voor atoomenergie. Functio narissen van de commissie zeiden dat deze hoge kosten „met het oog op het belang van deze proefnemingen volledig zijn ge rechtvaardigd." De proeven zullen waarschijnlijk binnen enkele dagen beginnen met een kleine ontploffing. Oorspronkelijk zou de reeks proeven op Eniwetok beginnen met de eerste explosie in het openbaar van een waterstofbom. Deze proef waarbij een H-bom uit een vliegtuig geworpen zal wor den is vastgesteld tegen 8 mei, voorop gesteld dat de weersomstandigheden gun stig zijn. De grote proef uit de serie is om technische redenen reeds een week uitge steld. Bij deze proef zullen vijftien Ameri kaanse journalisten getuige zijn. In totaal zullen tien explosies ontketend worden. (Van onze correspondent in Parijs) Met een klinkende overwinning van 350 tegen 68 stemmen heeft de Franse premier, Guy Mollet, gisteren zijn eerste vertrou wens votum overleefd. De Franse Assem- blée hechtte daarmede, zijn goedkeuring aan het beginsel van het pensioen 'voor ouden van dagen en verplichtte zich in be ginsel ook daarvoor straks de bijna ander half miljard gulden, die daarvoor nodig zijn, te voteren en goed te vinden, dat die uit nieuwe belastingen zullen worden ge put. Het vertrouwensvotum houdt in dat eerst over het gehele complex van de fi nanciële politiek zal worden gesproken om dat tenslotte ook de strijd in Algerije zware extra-lasten met zich zal brengen. Het is juist die strijd in Algerije, die de rechtse partijen zo graag door een socialistische re gering zien voeren, die Mollet behoedde voor een nederlaag bij zijn voorstellen, die een onpopulaire belastingverhoging in houden. Verwacht mag worden, dat ook bij de twee volgende vertrouwenskwesties, die het financieel beleid van de regering betreffen, Mollet de overwinning zal be halen. De 45-Poujadistische afgevaardigden na men niet aan de stemming deel. Zij hebben schriftelijk geprotesteerd tegen de stem ming, die gehouden werd terwijl zij een partijcongres hadden. Gewoonlijk komt de Assemblée tijdens een partijcongres niet bijeen. De Poujadisten hebben overigens op hun congres besloten voortaan slechts waarne mers naar de Assemblée te zenden. De Bescherming Bevolking heeft de eer ste Nationale Verbindingsoefening gehou den. De oefening, die geleid werd van de Nationale Commandopost te Utrecht uit door het hoofd van het bureau Operatiën Afdelingorganisatie BB, kolonel b.d. J. H. de Vries, werd onder meer bijgewoond door de minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel en de directeur-generaal Openbare Orde en Veiligheid, mr. Th. R. Mijnlieff. De nieuwe Nederlandse gezant bij de Heilige Stoel, graaf Francis R. W. H. M. J. de Marchant d'Ansembourg, heeft tijdens een plechtige audiëntie om half tien zijn geloofsbrieven aan Paus Pius XII over handigd. Graaf De Marchant d'Ansembourg, een katholiek, is de opvolger van jonkheer Mare van Weede, een protestant, die na twaalf jaar Nederland bij de Heilige Stoel te heb ben vertegenwoordigd, benoemd is tot am bassadeur in Brazilië. STRANDMEEUWEN BEëINDIGDE DE COMPETITIE De laatste onderlinge wedstrijd van de Wijk aan Zeese klaverjasclub „De Strand- meeuwen" is nu gespeeld en daaruit bleek dat de heren G. Postma en B. Zuiderduin voor één seizoen in het bezit zijn gekomen van de wisselbekers. De eindstand van de afgelopen competitie is: 1. G. Postma 33873 pnt.; 2. B. Zuiderduin 33301 pnt.; 3. J. v. d. Mey 33192 pnt.; 4. L. Schelvis 32881 pnt.; 5. P. de Boer 32789 pnt.; 6. Mevr. Seysener 32639 pnt.; 7. Mevr. Paap 32466 pnt.; 8. C. de Boer 32250 pnt.; 9. Mevr. v. d. Mey 32155 pnt; 10. A. de Blok 31811 pnt.; 11. Mej. G. v. d. Mey 31434 pnt.; 12. Mevr. De Boer 31411 pnt.; 13. B. Groosjohan 29790 pnt.; 14. J. Paap 28606 pnt.; 15. Mej. L. Paap 28591 pnt.; 16. Mevr. Bol 28469 pnt.; 17. A. Brasser 25683 pnt.; 18. C. Aar denburg 18403 pnt.; 19. N. v. d. Mey 16286 pnt.; 20. J. Schellevis 11983 pnt. BINNENLAND De zaak-Fablus. De procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft geconcludeerd in de zaak tegen de journalist J. Fabius die door het Haagse gerechtshof tot tien dagen ge vangenisstraf is veroordeeld wegens het schrijven van een als majesteitsschennis ge kwalificeerd artikel in zijn „Nieuwsbrief", De procureur-generaal achtte voorwaardelij ke opzet bewezen en verzocht verwerping van het beroep in cassatie. De Hoge Raad zal later arrest wijzen. Toestemming vereist. Bij Koninklijk Be sluit is het op grond van de Bedrijfsvergun- ningenwet 1954 verboden de kogellager- en rollagerindustrie, de koolzuurindustrie, de vensterglasindustrie en de soda-industrie uit te oefenen zonder toestemming van de mi nister van Economische Zaken. Voor de kogellager- en rollagerindustrie en de soda- industrie geldt dit verbond voor 5 jaar, voor de beide andere bedrijfstakken voor onbe paalde tijd. Sparen. Bij de Rijkspostspraarbank werd in april 1956 ingelegd f52,9 miljoen en terugbetaald f 42,4 miljoen hetgeen een spaarsaldo opleverde van f 10,5 miljoen (in maart f 16,1 miljoen en in april vorig jaar f0,08 miljoen). ïn 1956 is tot dusver bij de R.P.S. gespaard f 93,3 miljoen tegen f 45,4 miljoen in hetzelfde tijdvak van 1955. Het saldo-tegoed per eind april bedraagt f1790 miljoen (maart f1780 miljoen en april vorig jaar f 1548 miljoen). Fietsen! Een 29-jarige bediende van een kruideniers-bedrijf aan de Linnaeusstraat te Amsterdam, die was uitgestuurd om vijf tienhonderd gulden op een bank te storten, is niet bij zijn werkgever teruggekeerd. De jongeman heeft een zwarte transportfiets met een mand, waarop de naam van zijn firma, meegenomen. Roulette. De politie heeft een inval ge daan in een huis aan de Utrechtsestraat in de hoofdstad, waar door een aantal mensen roulette werd gespeeld. Drie personen wer den in bewaring gesteld. Ongeveer duizend gulden, een roulette en bijbehorend speel materiaal werden in beslag genomen. Elten. De onlangs in Elten gekozen adviescommissie heeft onder voorzitterschap van de landrost, drs. A. Blaaubo'er, voor de eerste keer vergaderd. Een voorstel, inge diend door de negen Duitssprekenden van de elf leden, om belangrijke officiële publi- katies van een Duitse vertaling te voorzien, werd door de landdrost goedgekeurd. De auto niet. Een radiotechnicus uit Amsterdam kwam tot de ontdekking dat zijn auto, die hij aan de Amstel had geparkeerd, was verdwenen. In de auto bevond zich een aantal goederen voor een waarde van 3000 gulden. Enige uren later stond de auto weer aan de Amstel. De goederen waren er echter uit verdwenen. Vlissingen transatlantische haven. De Italiaanse scheepvaartmaatschappij „Fratelli Grimaldi" heeft besloten, met ingang van 15 mei haar transatlantische lijn naar Venezuela en midden-Amerika van Vlissingen uit te onderhouden. Het betreft hier een voor Noord-Europa nieuwe dienst, die tot dusver van de Middellandse Zee uit gevaren werd. HAARLEM EN OMGEVING Jubileum bjj het P.E.N. Op vrijdag 4 mei zal de heer W. Starreveld te Uitgeest, monteur eerste klasse bij het P.E.N. de dag herdenken, waarop hij voor vijfentwintig jaar bij dit bedrijf in dienst trad. Bloemencorso. Door het goede weer van de laatste dgaen zullen er voor het corso op zaterdag 5 mei voldoende bloemen van ver schillende soort aawezig zijn. Keukenhof. Op Keukenhof wordt van middag tegen drie uur de tweehonderddui zendste bezoeker verwacht. Bevordering. Brigadier E. M. van Pel is met ingang van 1 mei bevorderd tot adju dant van gemeentepolitie te Heemstede. Jubileum. Op 16 mei hoopt de heer G. C. Out. ambtenaar bij de incassodienst van de gemeente, de dag te herdenken dat hij veertig jaar geleden in gemeentedienst trad. Cabaret „Zwart-wit". Het onlangs op gerichte cabaret-gezelschap „Zwart-wit" zal zaterdagavond 5 mei haar eerste optreden in Haarlem beleven in restaurant „Dreefzicht" onder de titel „Tussen wit en zwart". ADVERTENTIE Mede-inzittende van Veenestraat- drama De Krijgsraad te Velde West heeft de 22-jarige dienstplichtige luchtmachtkorpo raal D. A. uit Rotterdam, die tijdens de beruchte dodenrit door de Haagse Veene straat op zaterdagavond 24 september naast de hoofddader L. in de gestolen auto heeft gezeten, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een maand. De beklaag de werd schuldig bevonden aan „joy riding". De auditeur-militair had twee maanden gevangenisstraf geëist. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Berkenswoude (Z.-H.) S. Riemens pl.pred. te Willemsoord wonende te Zeist. Benoemd tot voorg. der Vrijzinn. Herv. l.e Bussum S. Riemens, pl.pred. te Willems oord wonende te Zeist; tot vic. te Creil (N.O.P.)-J. v. d. Linde, vic. te Zeist. Geref. Kerken Beroepen te Ee (FR.) R. J. Beukema te Berkum; te Wetsinge-Sauwerd K. H. Schu ring te Erica (DR.). Geref. gem. in Nederland Beroepen te VlissingeifChr. v. d. Woestij- ne te Barneveld. Vrije Evang. gem. Bedankt voor het beroep van pred. in alg. dienst D. W. Veldkamp te Hilversum. De nieuwbenoemde gezant van Panama, de heer Arturo Gonzalez, heeft op het pa leis Soestdijk zijn geloofsbrieven aan de Koningin aangeboden. De gezant, die voor heen als chargé d'affaires werkzaam was aan de ambassade te Rio de Janeiro en daaraan voorafgaand in Montevideo, was vergezeld van de attaché van de Panamese legatie, mevrouw Celia Dias Calderon, dochter van de in 1949 overleden president van de republiek Panama, Dominguez Dias Arosmena. Na afloop was er een re ceptie, waarbij onder meer de consul-gene raal van Panama te Rotterdam, de heer Gilberto Calderon en de consul van Panama te Haarlem, de heer A. M. A. van Tetering aanwezig waren Twee trawlers vandaag De „Vios", „Bergen", SCH. 171, SCH. 2 en de kleine vaart zorgden vandaag voor een aanvoer van ruim 4000 kisten, waar van 1850 makreel. De „Vios" (van 21 april) voerde aan 1145 kisten, waarvan 300 schel vis, 75 kabeljauw en gul, 375 koolvis, 40 wolf en poon, 75 haring, 100 wijting, 180 makreel, 400 kleine kisten haring en 150 stuks stijve kabejauwen; de „Bergen" (van 20 april) 1020 kisten, waarvan 330 makreel, 175 haring, 275 koolvis, 135 schelvis, 25 witte koolvis en gul, 80 wijting en 20 stuks stijve kabeljauwen; de SCH. 171 „Cornelis Vrolijk" (van 23 april) 1300 kisten, waar van 1250 makreel en 50 diversen en voorts 600 stuks stijve kabeljauwen en de SCH. 2 „Zuiderkruis" 225 kisten, waarvan 55 ma kreel, 70 schelvis, 15 tongschar, 70 wijting, 15 gul, 250 ijs- en 200 stijve kabeljauwen. Klein vaart voerde 8000 kg tongen en 200 kisten schol aan. Voor de export Tong, kabeljauw en koolvis waren be stemd voor export. Grote tong noteerde f 2,45f 2,50, grootmiddel f 1,96f 2,20, kleinmiddel f 2,12f 2,26, tong I f 2,50 f 2,80 en tong 2 f 1,90f 2,30. Grote regels kabeljauw noteerden f 76f 68, kleine re gels f 28f 37 en kisten kabeljauw f 62 f 82. Zwarte koolvis bracht f 33f 37 op. Het binnenland in Haring noteerde vanmorgen f 15f 10, makreel eveneens f 15f 10. Schol 3 ging weg voor f 20—f 23, schol 2 voor f 32f 37, schol 1 voor f 39f 44. Braadschelvis lever de f 16f 23 op, pennen f 20f 28, klein middel f 20f 26, grootmiddel f 19f 25 en grote schelvis f 18f 22. Wijting deed f 14,50—f 18, torgullen f 17—f 22, middel gullen f 18f 25 en grote gullen f 22f 28. Leng deed f 44f 54. Binnengekomen schepen IJM. 24 Vios, 239, 318, 241, 213, 226, 202, 206, 322, 249; KW. 19 Dirk, 84 Jan, 88, 128; SCH. 171 Cornelis Vrolijk, 2 Zuiderkruis; UK. 78, 93, 94, 115, 70, 194, 264, 16, 48, 202, 46, 41; RO. 29 (binnengesleept door KW. 88); HD. 131, 4; TX. 19, 4, 33, 49; VD. 9; WR. 50. Vertrokken schepen IJM. 20 Johannes Polderman, 2 Herman, 40, 206, 249, 205, 226, 241, 202, 318, 213, 322; KW. 159 Java, 76 Excelsior 3, 7 De Arend, 98, 88; VL. 77 Abraham; UK. 93, 78, 115, 94, 264, 70, 194, 244; HD. 131. Voor vrydag Voor de vrijdag is de „Arie Ouwehand" (van 21 april) thuisvarende met 655 kisten vis, waarvan 80 schelvis en piepers, 120 gestripte wijting, 10 dichte wijting, 50 kabeljauw, gul en blanke koolvis, 300 dichte makreel, 60 gestripte makreel, 35 haring, 225 kleine kistjes makreel, 65 kleine kistjes haring en 235 stuks stijve kabel jauwen. De „Onderneming 4" (van 24 april) komt met 100 kisten vis, hoofdzakelijk makreel. Voorts komt de KW. 52 (van 21 april) met 150 kisten vis, waarvan 50 schelvis en 100 diversen met 600 stuks stijve kabel jauwen. Naar wij vernemen zullen in het begin van de nieuwe haringteelt 1956 de haring- trawiloggers en de haringdrijfnetloggers dezelfde rechten hebben. De in het verleden op historische gronden bestaande discrimi natie voor de trawlloggers is met het oog op de praktische ontwikkeling opgeheven. Werd in vorige jaren slechts aan enkeie trawlers toestemming gegeven ter haring te gaan, dit jaar zal dus geen onderscheid worden gemaakt tussen drijfnet- en trawl loggers. Dit is de belangrijkste bepaling uit de verordening voor de haringteelt 1956-'57, van het Bedrijfschap voor visserijproduk- ten, welke thans door minister S. L. Mans- holt is goedgekeurd. De enige beperking is die op de aan voer: in de week van 22-29 mei, volgend op het vertrek van de vloot, zullen vijftig kantjes voor menselijke consumptie be stemde zoute haring mogen worden aan gevoerd; na die datum mag 4/7 van de vangst gezouten worden aangevoerd. Verder komt de „Oceaan 9" zeer waar schijnlijk naar IJmuiden. Voor de zaterdag is nog niets officieel bekend. Nachtvangsten van de loggers Excelsior 3, nog steeds stomende; Oklco Bosker, 100 kg en 2 ra.; Adrianus, 70 kg en 8 m. hoops; Arie Nico, 70 kg en 8 m.; Cor nelis, 100 kg en 1 m. tarbot, een trek kwijt; Concordia, 180 kg en 2 m. en 1 m. tarbot; Floris, 60 kg en 1 m. en 1 m. tarbot; Eliza beth, 80 kg en 10 m.; Saturnus, 50 kg en 1 m., een trek kwijt; Vrouw Anna, thuis varende; Willempje, 60 kg en 2 m. en 1 m. tarbot; Gebroeders, 50 kg en 12 m., buik eruit;Avontuur, 80 kg en 3 m. en 1 m. tar bot; Petronella, 80 kg en 1 m. en 1 m. tar bot; Agatha Arie, 70 kg en 8 m.; Arie, 130 kg en 2 m. en 1 m. tarbot; Vier Ge zusters, 100 kg en 1 m. en 1 m. tarbot; Ge broeders, KW. 166, 60 kg en 10 m.; Aleida, 70 kg en 4 m.; Verwachting, IJM. 204, 50 kg en 6 m.; Coen Bot, 130 kg en 2 m. en 1 m. tarbot; Dina Marie, 100 kg en 1 m. en 1 m. tarbot; Wiron 3, 4 m. vis en 25 kabel jauwen. Oudste boten Wiron 2 (van 20 april); Caroline, Swift, SCH. 7 (van 23 april); Thorina, Eveline, Amsterdam, SCH. 153, Emma Wilhelmina, Nestor (van 24 april); Albertha Hendrika (van 25 april); Gelria, Norma Marie, Allan Water, Soerabaya, Deining, Dirkje, Wiron 3, HD. 79, VL. 85 (van 26 april); Klaas Wijker, SCH. 117 (van 27 april). En op zee Op dé „Vikingbank" (60 NB) hadden de trawlers gisteren dagvangsten van 100 tot 180 manden hoops. De „Amsterdam" ving 200 manden hoops, de „Gelria" 150 manden en de „Caroline" 120 manden. Tussen 58 NB en 60 NB werd minder gevangen; dagvangsten van 70 tot 80 manden. Dagvangstcn van de loggers Okko Bosker 45 kg tong, 1 m. vis. Adrianus 4 m. vis, geen tong. Arie Nico 4 m. hoops, geen tong. Cornelis 50 kg en 1 m. Concordia 40 kg en 1 m. Floris 1 m. vis, geen tong. Saturnus weinig te melden. Jan, 2 m., geen tong. Jacoba 2 m„ geen tong. Gebroeders 6 m., geen tong. Avontuur 40 kg en 2 m. Agatha Arie Vz m., geen tong. Arie 15 kg en 3 m. Vier Gezusters 50 kg en 1 m. Gebroeders 6 m. vis, geen tong. Coen Bot 70 kg en l'/z m. en '/z m. tarbot. Dina Marie 16 kg en 5 m. Elizabeth 4 m., geen tong. Ev- celsior 3 uitvarende. Aleida 10 kg en 2 m. Verwachting 3 m., geen tong. Dagvangsten van de kotters Leendert Jacoba 5 kg en 6 m. vis. Arendje Jacoba 3 m., geen tong. Anne Marie 2 kg en 8 m. Rein 2 kg en 8 m. Tiny 5 kg en 8 m. Victoria 3 m., geen tong. Hermina 4 4 m., geen tong. Trijntje 15 kg en 2 m. Willy Alida 7 m., geen tong. Arend Cornelis 3 m., geen tong. Twee Gezusters 5 m., geen tong. Prinses Beatrix 8 m, geen tong. Kon. Ju liana 50 kg en 3 m. Willem 5 m., geen tong en 20 kabeljauwen. Wiron 1 3 m„ geen tong. Hendrikje niets te melden. Jacoba 7 m. en weinig tong. Alida Jacoba 6 m., geen tong. Pieter Jacob 40 kg, 1 m. en 1 m. tarbot. Twee Gebroeders 3 m., geen tong. Emisel 6 m„ geen tong. Arend Willem weinig te melden. Corry 3 m., geen tong. Hoop 1 3 m. geen tong. Hoop 2 4 m., geen tong. Vios .7 m., geen tong. Heemstede 10 kg en 4 m. Magda 9 m., geen tong. Nehim 1 2 m., geen tong. Nehim 2 41 kg en 1 m. Nehim 3 2 m., geen tong. Nehim 4 20 kg en 2 m. Vier Ge broeders Vz m. en geen tong. Tiny Dieuw 3 m., geen tong. Jan Willem 30 kg en 4'm. Marianne 35 kg en 3 m. Gerda Marianne 5 m. en 4 m. gullen. OFFICIëLE PUBLICATIE FACILITEITEN BIJ HERBOUW OF HERSTEL Het ministerie van Financiën deelt, in aansluiting aan de reeds vroeger voor andere gedeelten van het land gepubliceerde maat regelen, het volgende mede: Aanvragen om financiële faciliteiten, wel ke in verband staan met de besteding van een bijdrage in oorlogsschade, geleden aan gebouwd onroerend goed, hetwelk in de provincie Zeeland is of was gelegen, moeten zijn ingediend v o o r 1 juni 1956, indien de bijdrage voor 1 december 1955 is inge- sohreven in het grootboek van de weder opbouw of toegekend op grond van artikel 9 van de wet op de materiële oorlogsschaden. In de gevallen waarin de bijdTage op of na 1 december 1955 is ingeschreven c.q. toe gekend, sluit de aanvrage-termijn 6 maan den na de inschrijving of toekenning. Was tegen de vaststelling (hoger) beroep aange- tekerd, dan sluit de termijn zes maanden nadat de beschikking op het beroepschrift in kracht van gewijsde is gegaan. In andere beschikkingen gestelde termij nen blijven onverlet. Met dankbaarheid cn grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze zoon en broertje NICO ANDRé G. de Niet L. J. de Niet- van Toor Robbie 30 april 1956 140 Churchroad Greenwoodpark Durban, Zuid-Afrika. Heden behaagde het de Heere van ons weg te ne men mijn zeer geliefde man en der kinderen zorgzame vader en opa GERRIT VERHEIJ echtgenoot van Carolina Uiterwijk Winkel op de leeftijd van 64 jaar. IJmuiden-O., 2 mei 1956 Velserduinweg 286. Uit aller naam: C. Verheij- Uiterwijk Winkel De teraardebestelling zal D.V.. plaats vinden zater dag 5 mei a.s. des n.m. 3.30 uur op de Alg. Be graafplaats „de Biezen') te Santpoort. De Rouwdienst wordt ge houden in de „Goede Herderkerk" op zaterdag 5 mei te 2.15 uur. Geen bloemen GOUD EN ZILVER juwelen, bloedkoralen, gra naten en andere sieraden worden door ons inge kocht tegen dagkoers. H. W. DAMES, Kruisstr. 19. b d. Ridderstraat Haarlem. Tel. 16910. WEGENS STERFGEVAL zal onze zaak W. ALPHENAAR - Kruisweg 49 - Haarlem Concertgebouw - zaterdag 5 mei - 8.15 uur Concert ter herdenking van de Bevrijdingsdag op initia tief van de Stichting „Kunstenaars Herdenken 5 Mei". Dirigent: MARINUS ADAM Soliste: NELLY WAGENAAR - piano Programma: Andriessen - Rhapsodie „Wilhelmus van Nassaue"; Osieck - Montgomery-mars; Grieg - Pianoconcert; Beethoven - Symphonie no. 5. ENTRéE f 0.90 (alles inbegrepen). Kaartverkoop en plaatsbespreken bij Concertbureau ALPHENAAR, Kruisweg 49, telefoon 11532.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9