Bij zware gevechten in Algerije honderden doden gevallen Weerbericht Twee gedetineerden ontvlucht uit Haarlemse gevangenis Vrijlating geëist van 13 Senegalezen in Marokko Amerikaanse wapenzendingen naar het buitenland in enorme hoeveelheden Parijse publiek toont beleefde belangstelling voor Tito Haarlems Dagblad Het woord is aan Overvallenhinderlagen en ontvoeringen Ook naar Korea en Formosa rfu'mmlLumU Rode loper ligt uit voor de illegale bezoeker van tveleer Directeur had verlof Stoffelijk overschot van Jungschlager op Schiphol Djakarta: „Nederlandse ambassade inopportuun" Geschuifel op dak W aar schuwing Nieuwe moordpartij in Algerije Bourguiba naar Frankrijk Vier doden in Surabaja bij ongeregeldheden Op handen gedragen Nederlander illegaal uit Indonesië ontkomen Vlucht langs dezelfde weg die Bouman nam Weinig temperatuurs veranderingen Weer rapport 70e JAARGANG No 256 Kennemeriaan 186, ljmuiden. Tel. Adm.5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 8 MEI 1956 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 301e JAARGANG No 101 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Vanmorgen om tien minuten over half elf is aan de Haarlemse politie de ontvluch ting van twee gedetineerden uit de gevan genis gemeld. Het zijn de 24-jarige zeeman W. van Delden, zonder vaste woon- en verblijf plaats, en de 21-jarige los werkman J. Th. Schrijver uit Amsterdam. Het signalement van Van D. luidt: 1,74 meter lang, donkerblond haar, blauwe ogen, ovaal gezicht, tatouëringen op handen en armen. Het signalement van de andere ontvluchte luidt: 1,69 meter lang, donker blond haar, blauwe ogen, langwerpig ge zicht, tatouëring op de linkerarm, waar zich ook een litteken bevindt van een mes steek. Beide mannen zijn volgens opgave van de politie gekleed in grijs-groene overalls. De ontvluchting is omstreeks half elf op gemerkt. Beide gevangenen waren in een loods op hef gevangenisterrein aan het werk. Zij zijn erin geslaagd het omringen de hekwerk te verbreken, hebben een lad der die in de buurt stond genomen en zijn waarschijnlijk via een muur achter de Da maststraat ontkomen. W. van Delden werd wegens diefstal op 3 februari van dit jaar door de Amster damse rechtbank veroordeeld. Zijn straf loopt in oktober af. Ook Schrijver werd wegenis diefstal veroordeeld, in laatste in stantie door het Amsterdamse gerechtshof op 31 december 1954. Zijn straf zou in de cember van dit jaar eindigen. De directeur van de gevangenis was, naar ons werd medegedeeld, met verlof en de adjungt-directeur verklaarde ons geen Het eiland Texel wordt ernstig door de zee bedreigd. De duinenrij wordt smaller. Het water dringt steeds meer opt Sinds 1953 is maar liefst 50 meter duin weggeslagen. De Brandaris loopt dan ook gevaar van zijn voetstuk te worden gestoten. Men gaat de vuur toren nu voorzien van een basis- bekleding met asfaltbeton. Deze op name van Aero-Photo-Nederland geeft een duidelijk beeld van de afbrokke ling van het eiland en de positie van de Brandaris. V.J Om 7 uur maandagavond is met de K.L. M.-Constellation „Maastricht" uit Djakarta het stoffelijk overschot van Leon Jung schlager op Schiphol aangekomen. De met een zwarte doek gedekte baar stond in een „speedpak", een bootvormige extra berg ruimte, die onder aan de romp van het toestel de reis heeft meegemaakt. Evenals op het vliegveld Kemajoran in Indonesië was ook het platform van Schip hol door vele leden van de rijksrecherche afgezet. Geen enkele vertegenwoordiger van de pers, de radio of de televisie werd toegelaten. Een verslaggever werd tevoren verwijderd uit het vrachtgebouw, waar heen de „speedpak" werd vervoerd en een persfotograaf, die kans had gezien in het vrachtgebouw de komst van de baar af te wachten, werd later meegenomen door de recherche. Hij moest in het bureau zijn camera doordraaien. De baar wordt per auto naar de chapelle ardente van een ziekenhuis te Maastricht gebracht. Woensdagmorgen om 11 uur zal de plechtige uitvaartdienst in de Sint Ser- vaeskerk worden gehouden, waarna de be grafenis op het r.k. kerkhof aan de Ton- gerseweg zal geschieden. De Indonesische regering beschouwt het vestigen van een Nederlandse ambassade in Djakarta op het ogenblik inopportuun, aldus heeft de woordvoerder van het Indo nesische ministerie van Buitenlandse Za ken, Susuwito Kusumowidagdo, heden ver klaard. Hij voegde hieraan toe. dat de re gering dit standpunt heden heeft medege deeld aan de heer Hagenaar, „plaatsver vangend hoofd van de Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiging". Susuwito weigerde verder commentaar hierop te geven. bevoegdheid te hebben tot het verstrekken van inlichtingen aan de pers. Hij had zo juist een rondgang gemaakt in gezelschap van enige leden van de recherche, waarbij foto's waren gemaakt. Wij vernamen overigens dat de gevan genen via het werkhuis aan de oostzijde van de gevangenis een heenkomen hebben gezocht. Zij zouden met behulp van een touw over een buitenmuur zijn gekropen. Een der omwonenden vertelde, dat hij omstreeks tien uur in zijn schuur was bezig geweest toen hij geschuifel van voëten over het dak had gehoord. Aanvan kelijk dacht hij dat een van zijn buren voor een of ander karweitje op het dak moest zijn, maar omdat het daarvoor een onge bruikelijk uur was, ging hij even kijken en toen zag hij een man in een beige timmer lieden-overal zitten, die onmiddellijk ach ter een muur verdween. Dit zou betekenen, dat de gevangenen via één der woningen aan de Damaststraat zijn ontvlucht. Wellicht hebben zij eerst de bedoeling gehad via een gangetje naar de Oostvest te ontsnappen, omdat zij dan niet door een huis zouden moeten, maar zij zijn van dit voornemen afgebracht toen zij in dat gangetje iemand zagen. De toenemende activiteit van politie mannen in de omgeving van de gevangenis was blijkbaar gegrond op het vermoeden dat de vluchtelingen nog onmogelijk ver weg konden zijn. Wij hoorden zelfs een bewoner opperen, dat zij zich nog in een der tuintjes achter de woningen in de Damaststraat zouden schuil houden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Ambrose Bierce: Men zou een vrouw in de armen moeten kunnen vallen, zonder in haar handen te vallen. ADVERTENTIE ALGIERS (Reuter/AFP) De afgelopen 24 uur zijn in Algerije gekenmerkt door overvallen, hinderlagen en ontvoeringen. Bij Tizi Ouzou ten westen van Algiers zijn acht inheemse militairen in een hinderlaag door de opstandelingen doodgeschoten en met hun auto verbrand. Twee jonge mensen die op een scooter een tochtje in de omgeving van Tizi-Ouzou maakten, zijn ontvoerd. In het departement Constantine hebben opstandelingen drie Mohammedanen ontvoerd en vier gedood. In Kabylië zijn acht Mohammedanen door verzetslieden vermoord en vier rebellen bij zuiverings operaties gesneuveld. Dertig verdachte personen zijn aangehouden en een hoeveel heid munitie is buitgemaakt. In het Aurès-gebergte zijn twintig verzetslieden door ordetroepen gedood. Bij aanvallen van rebellen op boerde rijen in het gebied van Ain Tremouchet zijn zeventien Europeanen, onder wie ver scheidene vrouwen, gedood. Twee kinde ren werden gewond. Een twintigtal Mohammedanen is verdwenen. Zevenën- veertig boerderijen werden in brand ge stoken. De ordetroepen die met behulp van de luchtmacht een tegenactie begonnen, hebben meer dan honderd rebellen gedood. Volgens de laatste berichten zijn in de afgelopen 48 uur in Algerije 32 Franse militairen gesneuveld en achttien door de rebellen gevangen genomen. De opstande lingen verloren 256 doden en 105 gevan genen. André Louis Dubois, de Franse Hoge Commissaris in Marokko, heeft van de Marokkaanse vice-premier, Zeghari, de vrijlating geëist van dertien Senegalezen, die in het gebied van Fez door een gewa pende bende werden ontvoerd. Dubois deelde Zeghari mede, dat als de vrijlating niet zeer spoedig zou geschieden, hij een militaire actie zou moeten overwegen. De Senegalezen zijn infanteristen van het Franse leger. Zij maakten deel uit van een groep van 22, die in de nacht van zondag op maandag door gewapende Mohamme danen werd aangevallen. Negen Senega lezen zijn erin geslaagd een Franse post te bereiken. Krachtens de F^ns-Marokkaanse over eenkomst heeft Marokko het beheer in vei ligheidszaken gekregen. Er zijn echter nog WASHINGTON (Un. Press) President Eisenhower heeft het Congres rapport uit gebracht over dewapenzendingen die de Verenigde Staten in de tweede helft van 1955 naar het buitenland gestuurd hebben. H(j meldde dat de Verenigde Staten in die periode voor een waarde van 900 miilioen dollars aan militaire goederen aan de bond genoten in Europa en het Verre Oosten heeft gezonden. Een blik op de toekomst werpend, zeide de president dat de omschakeling van de taktiek van Moskou van dreigementen en geweld op subtieler methodes voor expan sie van de communistische invloed, een groter buigzaamheid en continuïteit in het Amerikaanse program van buitenlandse hulp zou eisen. De president zeide dat de luchtverdedi ging een zwakke plek in de structuur van de NAVO geweest is. Hij meldde dat in de periode waarover zijn rapport handelt, weinig nieuwe vorderingen gemaakt zijn wat de aanleg van vliegvelden in Europa betreft. Met de meeste projecten werd ge wacht omdat men bezig is de stand van zaken met de NAVO opnieuw te bekijken. Eisenhower zeide dat sedert het begin van het programma voor militaire hulp in oktober 1949 de Verenigde Staten voor ruim 12.4 miljard dollar aan wapens naar andere landen gestuurd hebben. Eisenhower onderstreepte in zijn rapport dat de verdediging van Europa in de twee de helft van 1955 versterkt werd, doordat de modernste types wapens en vliegtuigen daar gestationeerd werden. Hij zeide dat de „Niki Corporal", „Honest John" en „Mata dor", projectielen met atoom-capaciteit, in steeds groter hoeveelheden naar Europa gestuurd worden. Volgens de president zijn de Verenigde Staten van plan hun bond genoten in de NAVO te voorzien van zekere types nieuwe wapens die op het ogenblik aan de Amerikaanse strijdkrachten ter be schikking worden gesteld. Andere zendingen van betekenis gingen naar nationalistisch China en Korea. De Amerikaanse regering maakte giste ren het bestaan bekend van een nieuw militair vliegtuig, dat hoogten kan bereiken van meer dan 15.000 meter. Het is uitgerust met een straalmotor en bereikt een snel heid van 1000 km. sterke Franse troepen in het land, in af wachting van nadere onderhandelingen ter bepaling van de betrekkingen van „onder linge afhankelijkheid" tussen beide landen. In Marrakesj zijn zesenveertig Moham medanen gearresteerd, onder wie verschei dene vrouwen, naar aanleiding van onlus ten op 2 en 3 mei in de stad. Lord Ismay, de secretaris-generaal van de Noordatlantische Verdragsorganisatie, heeft uit Caïro een telegram ontvangen van Abd El Krim, die leider van de Marok kaanse rif-opstand in 1920, waarin deze waarschuwt „voor het gevaar dat de toe stand in Noord-Afrika oplevert voor de NAVO." Een NAVO-woordvoerder heeft in Parijs bekendgemaakt dat Lord Ismiay de inhoud van het telegram niet wil publiceren en dat hij niet van plan is er op te antwoor den. De Noordatlantische raad heeft de noodzaak van veiligheid in Noord-Afrika erkend toen hij het terugtrekken van Franse troepen uit de NAVO in maart toe liet. „Ik waarschuw u met nadruk," zo luidt het telegram volgens United Press, „dat wanneer Frankrijk zijn politiek van onderdrukking van de nationalistische aspiraties van de volken van Noord-Afrika doorzet, wij gedwongen zullen zij.n de strijd naar Europees-Frankrijk over te brengen. Dit zal ten gevolge hebben dat niet alleen Frankrijk in een slagveld wordt veranderd maar ook dat de veiligheid van NAVO zal worden aangetast." Zestig Algerijnse rebellen hebben in de afgelopen nacht in het dorpje Saint Pierre- Saint Paul, ten zuidoosten van Algiers, zes voormalige Mohammedaanse soldaten van het Franse leger de keel afgesneden. In Algiers werden twee aanslagen gepleegd op Franse soldaten. Vanmorgen was het in Algiers bijzonder onrustig. TUNIS (Reuter) De premier van Tu nesië, Habib Bourguiba, heeft een uitnodi- DJAKARTA, (ANP) In Surabaja zijn bij ongeregeldheden tijdens het week einde vier personen gedood. Volgens in Djakarta ontvangen berichten begonnen de moeilijkheden, toen gemeentearbeiders in een van de kampongs van Surabaja huisjes gingen afbreken, die de bevolking zonder toestemming van het gemeentebestuur daar had neergezet. Een woedende menigte gooide die arbeiders met stenen en stak de vrachtauto's, waarmede zij waren gekomen in brand. De vijandigheden gingen over in ongeregeldheden, die duurden totdat mili taire politie ingreep. ging ontvangen om in Frankrijk bespre kingen met premier Mollet te voeren. Mol- let hoopt dat enige misverstanden uit de weg zijn te ruimen. Een van deze misver standen is een gevolg van Bourguiba's ver klaring, dat hij Tunesische vrijwilligers niet kan beletten aan de strijd in Algerië deel te nemen. In Frankrijk is deze ver klaring gezien als geestelijke steun voor de Algerijnse opstandelingen. Men verwacht dat Bourguiba over enige dagen naar Pa rijs zal vertrekken. Dat de romantiek nog niet heeft afgedaan al is Grace Kelly met haar prins getrouwd, bewijst dit zonnige plaatje uit Amsterdam. De graficus-tekenaar Frank Lodeizen trad namelijk in het huwelijk met de Zweedse filmactrice Vila Jacobsson, die in Scandv navië een gevierde ster is en momenteel te Parijs „filmt". De bruidegom draagt zijn bruid op handen (in letterlijke en figuur lijke zin) aan boord van het huwelijksbootje. BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERO. B0LSTR. 48 ADAM - TEL. 717162 VILTBLAZERS in kleuren 45.— DJAKARTA (United Press) een Ne derlander in dienst van de Indonesische regering is erin geslaagd Indonesië na een verhoor door de politie op illegale wijze te verlaten. Volgens van het Openbaar Minis terie verkregen inlichtingen bevindt de Nederlander Van Gelderen zich momenteel in Singapore of is hij op weg naar Neder land. Van Gelderen, die op het Indonesische ministerie van Financiën werkzaam was, kreeg twee weken verlof en beigaf zich per K.P.M. naar het vacantie-oord Prapat op Oost-Sumatra. Toen het schip, waarop hij reisde, Singapore aandeed ging hij van boord en bleef in Singapore achter. Van Gelderen, die ook secretaris was van de Rotary Club van Djakaarta, liet enkele eigendommen in zijn hotelkamer achter, welke door de politie zijn geconfisceerd. Van Gelderen was door de politie ver hoord, omdat hij als adviseur was opgetre den voor een firma in Djakarta, die in een smokkelzaak betrokken was. Van Gelde- rens vlucht was een navolging van die van Herman Bouman, die Jungschlager verde digde en Indonesië ontvluchtte toen men iem van omkoperij beschuldigde. Een woordvoerder van het Openbaar Mi nster ie verklaarde vanmorgen, d'at de In donesische regering wellicht „exit permits" verplichtend zal stellen voor reizigers, die op hun reizen door Indonesië buitenlandse haven aandoen. DE BILT, dinsdag 10 uur. Sinds gisteren bevindt ons land zich aan de noordelijke rand van een hogedrukgebied, waarvan het centrum zich van de Alpen naar de Golf van Biscaye verplaatste. Een depres sie trok van het zeegebied ten noorden van Schotland over Scandinavië naar Fin land. Het bijbehorende front drong het land binnen, waar het veel bewolking veroor zaakte. Het frontensysteem van een uit gestrekte depressie op de oceaan bereikte vannacht vergezeld van wat regen de Britse Eilanden. Het weinig actieve kou front zal vanavond ons land met wolken velden maar vrijwel zonder regen pas seren. Het wordt gevolgd door een gebied met opklaringen. Ten noorden van de Azoren beweegt een nieuwe storing snel in de richting van Schotland. De zuidelijke uiteinden van de storingen die langs ons land trekken zijn echter weinig actief, zodat de kans op regen van enige betekenis nog steeds klein blijft. Ons land blijft daarbij in een zuid westelijke luchtstroming, zodat in de tem peraturen niet veel verandering zal komen. (Van onze correspondent in Parijs) Twintigduizend politiemannen in uniform en in burger stonden gisterochtend langs de route van het Gare de Boulogne naar het Elysée, waarover maarschalk Tito gis teren zijn intocht in Parijs hield. De hek ken op de Champs Elysées, die het publiek op een afstand moeten houden, waren dit keer nog tien meter verder naar achter ge plaatst en het politiecordon, waarin de agenten om en om met de rug naar de weg en de rug naar het publiek waren ge plaatst, hielden iedere beweging nauwlet tend in de gaten. Het was niet de eerste keer, dat de Pa rijse politie het druk had met Tito. De man, die nu in grijsblauw maarschalks uniform, omringd door een kleurig motor escorte van de republikeinse garde als ere gast van Frankrijk door Parijs reed, was negentien jaar geleden ook al het onder werp van politiële belangstelling. Toen zocht men de Comintern-agent Joseph Broz, die zich schuil hield in groezelige Parijse hotelletjes. Gisteren lag de rode loper voor hem uit en achter het onbewogen gezicht van de maarschalk, die met de hand aan zijn met rood en goud versierde pet stram de mili taire eerbewijzen beantwoordde, moeten wel een paar merkwaardige overpeinzin gen over de veranderde tijden hebben ge speeld. Veiligheidsoverwegingen hebben hem overigens van één schilderachtig on derdeel van de plechtigheden beroofd. Waar bezoekende staatshoofden in Parijs altijd worden geëscorteerd door de repu blikeinse garde te paard in haar rood zwart-witte uniformen met koperen 'helm, omringden zij gisteren op motorfietsen de auto van president Coty en zijn gast. In tegenstelling tot de oorspronkelijke plan nen, was het toch een open auto, maar het tempo, waarin de stoet door de straten schoot, zou het volvoeren van snode plan nen vrijwel onmogelijk hebben gemaakt. Tussen de rit na aankomst en het korte be zoek aan het graf van de Onbekende Sol daat, rijtoeren, die door het Parijse publiek dat zijn republikeinse geestdrift voor ko ninklijke bezoeken pleegt te reserveren, met beleefde belangstelling werd gadege slagen, kreeg Tito de Médaille Militaire door president Coty op de borst gespeld. Daarna had de maarschalk een rustige dag, in tegenstelling tot zijn knappe, jon ge vrouw Jovanka, gewezen majoorse van de partisanen, die 's middags haar ogen uit ging kijken aan de bezienswaardigheden van Parijs, dat zich in een verrukkelijk lentezonnetje koesterde. 's Avonds aan het officiële diner hield Tito een redevoering, waarin hij zeide dat een atoom-oorlog het bestaan van de mens heid zou bedreigen en dat men daarom ge duldig nieuwe wegen moet zoeken om be ter begrip tussen staten en volken te kweken. Maar op ander terrein moeten wij ongeduldig zijn, zei de maarschalk. Op het gebied van de ontwapening bijvoorbeeld. De hulpbronnen, die de welvaart van het mensdom ten dienste zouden kunnen ko men mogen niet langer worden verkwist. President Coty had eerder aan het in het Elysée gehouden diner verklaard, dat Frankrijk met Joegoslavië en andere lan den wil streven naar het afbreken van de muur tussen oost en west, maar hij onder streepte dat Frankrijk volledig trouw wil de blijven aan zijn westelijke bondgeno ten en de Noordatlantische Verdragsorga nisatie. Nadat Tito vanochtend met presi dent Coty de grote militaire parade op de Champs Elysées ter herdenking van de ge allieerde overwinning in Europa in de tweede wereldoorlog had gadegeslagen, stonden voor vanmiddag politieke bespre kingen tussen hem en de Franse ministers Mollet en Pineau op het programma. Een jonge Roemeense vluchteling van Tsjechische origine, Stephane Hoth, heeft het lint van de krans, die Tito onder de „Are de Triomphe" had neergelegd, ver wijderd. De politie arresteerde hem. Het „Comité voor de verdediging van achter volgde personen" heeft in een open brief aan de Franse pers gezegd, dat het bezoek van Tito „onbeschaamd" is, omdat kardi naal Stepinac nog altijd gevangen zit. De pauselijke nuntius, monseigneur Paul Ma- rella, deken van het Parijse diplomatieke corps, was niet aanwezig op de diploma tieke receptie, die president Coty ter ere van Tito gaf. (van hedenmorgen 7 uul) Weers- u> i n-4 ■+-> maxim. temp. gisteren «i d toestand I" oj S qj zS Stockholm onbewolkt nw 13 4 Osilo onbewolkt zo 15 0 Kopenhagen half bew. w 16 0,1 Aberdeen licht bew. w 19 0,5 Londen zwaar bew. zw 20 0 Amsterdam zwaar bew. w 17 0 Luxemburg onbewolkt w 24 0 Parijs licht bew. w 25 0 Bordeaux nevel w 27 0 Grenoble onbewolkt windist. 26 0 Nice onbewolkt windst. 21 0 Berlijn geheel bew. w 23 0 Frankfurt licht bew. zw 26 0 München licht bew. w 24 0 Zürich onbewolkt windst. 25 0 Genève onbewolkt windst. 25 0 Locamo onbewolkt windst. 25 0 Wenen half bew. wnw 25 0 Innsbruck half bew. windst. 25 0 Rome nevel windst. 24 0 Ajaccio licht bew. ono 22 0 MaRorca zwaar bew. windst. 23 0 temp. Den Helder 7 uur onbewolkt wzw 10 0 Ypenburg licht bew. mat. w 11 0 Vlissingen half bew. zw 10 0 Eelide licht bew. zw 12 0 De Bilt licht bew. wzw 10 0 Twente licht bew. zw 10 0 Eindhoven licht bew. wzw 9 0 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt zzw 9 0 Neerslag laatste 24 uur. OOOOOOOOCXXXXXXXXXXXXXTOOOOrxx^oooormnr* mYvYYVYWwvw ZONNIGE PERIODEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dins dagavond tot woensdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Droog weer met zonnige perioden. Matige wind tussen west en zuidwest. Ongeveer dezelfde temperaturen. 9 mei Zon op 4.58 uur, onder 20.20 uur. Maan op 4.05 uur, onder 19.25 uur. Maanstanden 10 mei 14.04 uur: nieuwe maan 17 mei 6.15 uur: eerste kwartier 24 mei 16 26 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmuiden 8 mei Hoog water: 2.00 en 14.21 uur. Laag water: 9.49 en 22.20 uur. 9 mei Hoog water: 2.38 en 15.00 uur. Laag water: 10.33 en 22.59 uur. 1

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1