Kleine auto's boekten tot Monaco grote successen Tante Aggie houdt vol Overtollig vet De achtste Tulpen-rally Vraag rijst of de grotere wagens niet al te zware handicap hebben 10a»' 7 Amateurisme Voetbal Willem II wil niet zonder Brooymans tegen MW uitkomen Oost-Nederland tegen West-Duitsland Geslaagde jeugdtoernooien bij RGH Vreeken (Haarlem) en Kuyer (EDO) in jeugdelftal DFG won protest uit wedstrijd tegen Emma Voorlopig Nederlands amateurelftal KNKB programma voor Hemelvaartsdag Haarlemmer Van Dijk won weer in België Op Hemelvaartsdag HKB-twaalftal in het Driebondentoernooi De Ronde van Spanje Parenwedstrijden van N.B.B. geëindigd Verra liep nieuw 3000 meter record in Utrecht Landy deed recordpoging, maar Bailey won Automobilisme Stirling Moss snelste in Silverstone Motorsport Clynck - onder protest - eerste in Norg Rugby Rugbyploeg versloeg de Belgen met 13-3 FEUILLETON door Doris Miles Disney DINSDAG 8 MEI 1956 Het meest opvallende van de Tulpen- rally is tot nu toe het succes van de klei nere wagens. Bij de eerste tien van het algemeen klassement na aankomst in Mo naco trof men liefst zeven wagens van 800 cc aan en slechts drie met een cylinder- inhoud van meer dan 2 liter. Een Austin bezette de eerste plaats, gevolgd door vijf Standards, een Aston Martin, 2 Rovers en een Morris Minor. En dit heeft bij velen de vraag doen rijzen of de klassen van de grotere wagens niet al te zwaar getroffen zjjn door de handicaps der klassements proeven. Het principe van dit handicap- systeem geljjke kansen voor ieder, op dat niet de kracht van de wagen maar de rjjkunst van de bestuurder de beslissing zal brengen is ongetwijfeld onaanvecht baar juist. Maar er kan verschil van me ning bestaan over de graad van de handi caps. Nu is het misschien wat voorbarig om na het eerste stuk van de gemeenschappelijke route reeds een oordeel uit te spreken. Er staan immers nog zes proeven op het pro gramma, inclusief de laatste snelheidsraces van donderdag 10 mei op het circuit van Zandvoort. Maar indien, na die laatste proeven, het eindklassement een even groot overwicht van de kleinere klassen zou tonen als het tussenklassement in Monte Carlo, zou dit waarschijnlijk voor de orga nisatoren aanleiding moeten zijn om de graduatie van de handicaps grondig te her zien. Hoe het zij, de kleinere wagens hebben ieder verbaasd doen staan door hun presta ties tegen de grotere broeders. En mis schien hebben de Goggomobils, cylinder- inhoud 293 cc,, nog wel de meeste indruk gemaakt op de experts, vooral in het berg land. Dick RenooyTeun Veer bezetten na de vierde klassementsproef nog een fraaie zesde plaats in de rangschikking. Maar in Monte Carlo hebben zij en nog enkele an dere Goggomobil-collega's om wat voor oorzaak ook, niet slim gereden, wat straf- punten kostte. En daarom prijkte in Mona co geen van deze felle lilliputters op de lijst van de eerste tien. Uitvallers Uit La Voulte 17 km ten zuiden van Valence kreeg de centrale post van de R.A.C.-west in Noordwijk maandagmiddag bericht, dat de Nederlandse damesploeg mevr. G. G. Hartog-mevr. I. de Fouw-Nie- kerk van de groep Noordwijk, wegens een lekke radiateur was uitgeschakeld. De Engelse ploeg Oswald E. Berry-Eric N. Finch, van de groep Londen, die in de rallyklasse reed, is vóór Valence uitgeval len. De Engelse ploeg Trobe-Mitcham van de groep Londen heeft tijdens de tweede klassementsproef, de klim naar de Auberge du Pin, even voor Digne, de strijd gestaakt. De geheime regelmatigheidscontroles in Rochefort bij St. Claude en La Voulte hebben geen slachtoffers gemaakt. Alle ploegen hielden zich aan het voorgeschre ven gemiddelde. Alvorens Monte Carlo te bereiken moes ten, de deelnemers na de Col van de Fau- cille, nog drie klassementproeven afleggen. Proef nummer twee, de klim van de Au berge du Pin, ging over 7000 meter met een hoogteverschil van 400 meter. Tak maakte ook op de Auberge du Pin de snelste tijd, n.l. 5 min. 51 sec. Hij had een handicap van vier minuten, zodat voor hem 9.51 werd genoteerd. In het klassement zakte hij naar de 17e plaats. Met een totaal- tijd, handicaps inbegrepen, van 23 min. 37 sec. De handicaps spelen dus wel een zeer belangrijke rol. Na deze proef waren er nog 215 ploegen in de rally. Motorpech Op het traject Auberge du Pin—Col de la Grimone moesten wederom vier équipes de strijd staken, nog voordat de derde klasse mentsproef op laatstgenoemde col werd af gelegd. Het waren de Nederlandse ploeg Jozeph R. Jochems-Corn. Hoogerheide met Opel Rekord van de groep Noordwijk en voorts de Engelse damesploeg mevr. Doreen M. Osborn-mevr. Lola Grounds met Stan dard 8, eveneens van_de groep Noordwijk. De Engelse dames vielen uit wegens motor pech. Voorts werd de Nederlandse ploeg Klaas E. Wits-W. Maarsen met Triumph TR 3, van de groep Noordwijk, uitgeschakeld tus sen Valence en Digne bij Sisteron wegens een gebroken klepstoter. Voorts kwam de Jaguar van de Nederlandse ploeg W. J. van Rompu-Leonard J. Mens, groep Noordwijk, in botsing met een muurtje, waardoor de wagensporing ontzet werd. De ploeg maak te een slechte tijd in de derde klassements- ADVERTENTIE is ongezond en maakt U onaantrekkelijk. CARRUGAN, het onschadelijke romige Zweedse melkdieet, vermindert Uw ge wicht zonder hongerlijden, en is verkrijg baar bij apothekers en drogisten. proef en reed door, maar zal misschien niet meer aan alle volgende proeven deelnemen. Vrijwel alle deelnemers vonden de rally zeer zwaar, ondanks het mooie weer over de hele route, en waren dolblij dat zij in Monte Carlo rust konden nemen. Banks sprak zelfs van een ideale rally. De vierde klassementsproef, op de Col des Leques vlak voor Castellane, ging over 5800 meter, hoogteverschil 420 meter. Klassement Na Castelane liep de équipe Renooy-Veer (Ned.) met Goggomobile strafpunten op, waardoor het klassement na aankomst in Monte Carlo iets gewijzigd werd. Het zag er daar als volgt uit: 1. Raymond E. C. Brookes-Edward W. H. Brookes (G.B.) met Austin A 30, groep Londen totaaltijd 39 min. 32 sec. 2. John C. Wallwork-William D. Bleak- ley (G.B.) met Standard 8, groep Noordwijk 40.40. 3. Patric B. Hopkirk-John A. Garvey (Ierland) met Standard 8, groep Noordwijk 40.57. 4. Thomas A. Gold-mevr. June Gold (G.B.) met Standard 8, groep Noordwijk 40.59. 5. Dennis O'Mara Taylor-Lewis J. Tra- cey (Ierl.) Standard 8, groep Noordwijk 41.32 6. Ian M. Sutherland-Thomas B. Band (G.B.) met Standard 8, groep Londen 42.09. 7. Lyndon Sims-Tony Ambrose (G.B.) met Aston Martin DB 2, groep Londen 42.11 8. John G. Reese-Henry J. Kenneth (G. B.) met Rover 75, groep Noordwijk 42.12. 9. I. A. Langestraat-B. L. van der Wan- sen (Ned.) met Rover 75, groep Noordwijk 42.24. 10. Philip D. C. Brooks-Robin E. W. Wellswest (G.B.) met Morris Monir, groep Londen 42.32. Strafpunten Bij sluiting van de controle in Monaco bleken de volgende équipes strafpunten te hebben opgelopen tussen Champagnole en Monaco: W. J. van Rompu-Leonard J. Mens (Ned.) met Jaguar XK 140, startplaats Noordwijk, 83 strafpunten. Joseph G. Dathan-mej. Doreen S. Dathan (G.B.) met Austin Healey, startplaats Lon den, 9 strafpunten. Johann F. Terlepp-F. Kruit (Ned.) met Chevrolet, startplaats Noordwijk, 9 strafp. Nic. Prickartz-Andr. Weissmann-G. L. Pander Maat (Ned.) met Chevrolet, start plaats Noordwijk, 61 strafp. Henk Hoogeveen-Gerard Voogd (Ned.) met Ford Zephyr, startplaats Noordwijk, 3 strafp. Carl W. Wahlgren-Nils Malmgreen (Zwe den) met MG Magnette, startplaats Noord wijk, 2 strafp. J. H. van Oostendorp-A. M. E. Geever- ding-A. Aarse (Ned.) met Renault Fregatte, startplaats Noordwijk, 5 strafp. Mevr. Lilian F. Ashfield-mevr. Mary Handley Page (G.B.) met Standard 8, start plaats Noordwijk, 27 strafp. Cornelis A. Hardebelt-Fred W. G. van Dalsum (Ned.) met Goggomobil, startplaats Noordwijk; 8 strafp. Dirk Renooy-Veer (Ned.) met Goggomobil startplaats Noordwijk, 9 strafp. Marinus S. Berghuis-Sikke van der Mei (Ned.) met Goggomobil, startplaats Noord wijk 13 strafp. Mej. Madeleine Jay-Georg Bialas (Duits land) met Goggomobil, startplaats München 17 strafp. Franpois Bernheim-Daniel Maupin (Ned.) met Citroën DF, startplaats Parijs, 2 strafp. Uitgevallen zijn sinds het begin van de rally 13 ploegen. Er zijn dus nog 207 ploe gen in de Rally, waarvan 194 zonder straf punten. Gerard. Grant, professor in de wijsbe- geerte aan de universiteit van Loyala j (Amerika), heeft in een radiorede ver- j klaard dat het amateurisme in de atle- j tiek een overblijfsel van Brits snobisme was. Hij zei dat de Verenigde Staten hun atleten behoorden te subsidiëren, precies l zoals de Russen het tegenwoordig doen. Grant zei verder, dat het amateurisme lang geleden begonnen was, toen de zo- l genaamde „heren"-roeiers het onbillijk; achtten tegen zeelui van beroep te moe- ten uitkomen. xcooooaxxsooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo Wanneer Willem II op Hemelvaartsdag voor de competitie moet spelen tegen MVV, zal het Brooymans niet afstaan voor het Nederlands voetbalelftal, aldus vernemen wij van het bestuur van Willem n. Deze be slissing volgde op een weigering van de com petitieleider voor het betaalde voetbal de wedstrijd Willem nMW uit te stellen. Wanneer deze wedstrijd donderdag toch door gaat, wil de Tilburgse club niet zonder Brooymans uitkomen, hetgeen dus inhoudt, dat de keuze-commissie van de KNVB een andere halfspeler voor het Nederlands elftal zou moeten aanwijzen. In een vergade ring van het bondsbestuur zal de zaak heden avond worden besproken. Het Oost-Nederlandse voetbalelftal, dat morgenavond half zeven in het Goffert-sta- dion in Nijmegen tegen West-Duitsland zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Doel: Van dier Wint (Enschedé). Achter: Jansen (Graafschap) en Busschers (Enschedé) Midden: Veldm-arm (Enschedé), Frölich (Enschedé) en Moddejooge (Enschedé). Voor: Bosveld (Rheden), Meyers (Graaf schap), Hanskamp (AGOVV), Voges (En schedé) en Van der Wel (Enschedé). Reserves: Lamie (Vitesse), Dijkgraaf (AGOW), Weynand (De Graafschap) en Albers (Tubantia). De traditionele jeugdtoernooic" van RCH mochten, zich gisteren weer in een grote be langstelling verheugen. Ideale weersomstan digheden en een aantal spannende, goede wedstrijden waren oorzaak dat dit toernooi weer volledig geslaagd genoemd mag worden. Bij de junioren zegevierde de ploeg van 't Gooi want dit elftal kon het jeugdelftal van de Racing er met 10 in de finale onder houden. Bij de aspiranten ging Zeeburgia met de eerste prijs strijken. De jonge Amsterdam mertjes klopten hun Rotterdamse tegenstan ders van Xerxes met 20 in de finale. De uitslagen waren: Groep A. Junioren: VolewijckersXerxes 03; 't GooiStormvogels 11; Rheden- RCH 0—2, Zeeburgia—EDO 1—0, EDO—RCH 01, RhedenZeeburgia 05, 't GooiXer xes 10. VolewijckersStormvogels 23, RCH—Zeeburgia 0—0, Rheden—EDO 0—0, Volewijckers't Gooi 12, Sotrmvogels Xerxes 01. Om 5e en 6e prijs: EDOStorm vogels 4—2, of 7e en 8e prijs: Rheden—'Vole wijckers 11, (Rheden wint), om le en 2e prijs: RCH—'t Gooi 01, om 3e en 4e prijs: ZeeburgiaXerxes 11 (Zeeburgia wint). Groep B. Aspiranten: Rheden—EDO 1—0, VolewijckersXerxes 11, 't GooiRCH 13, StormvogelsZeeburgia 0—0, Storm vogelsRCH 0—0, 't GooiZeeburgia 0—1, VolewijckersRheden 10, EDOXerxes 1—3, Zeeburgia—RCH 2—0, 't Gooi—Storm vogels 20; Rheden-Xerxes 01, Vole wijckersEDO 10. Om d-e 5e en 6e prijs: StormvogelsRheden 51, om 7e en 8e prijs: 't Gooi—EDO 21, om le en 2e prijs: Zee burgiaXerxes 2—0, om 3e en 4e prijs: RCH Volewijckers 20. De bewoners van het negerdorp hadden al gauw gezien, dat de blanke matrozen aan land gekomen waren; iedereen kwam uit zijn hut gekropen en allemaal renden ze naar buiten, want dat was een gebeurtenis! En toen kwam de grootste verrassing.Boeboema's moeder kreeg opeens haar zoontje in 't oog! „Boeboema!"riep ze. „Moeder!", juichte Boeboema. En toen vlogen ze elkaar in de armen Het voorlopig Nederlands Jeugdelftal, dat woensdag 9 med in Amersfoort tegen HVC uitkomt, is als volgt samengestelds Doel: Gijzel (M-aurits). Achter: Van Boxtel (Sa-rto) en Din-gena (MVV). Midden: Van Ham (Be Quick), Renders (PSV) en Burgerhof (BW), Voor: Vreeken (Haarlem), De Vries (Spa-r- ta), Terhoor (Zwa-rtemeer), Ris (Heeren- veeni) en Kuyer (EDO). Reserves: Van Planken (PSV), Koole (DOS) en Braam (DWS). De spelregel- en protestcommissie van de KNVB heeft in Den Haag vergaderd. Behan deld werd onder meer een protest van DFC inzake de op 22 april gespeelde wedstrijd DFCEmma voor de hoofdklasse B van de KNVB welk protest werd toegekend. DFC protesteerde tegen het feit dat bij het toekennen van een strafschop aan deze club enkele spelers van de tegenpartij niet achter de bal stonden, doch aan weerszijden van het d-oel. De strafschop werd door Advocaat gemist. Na afloop werd de strafschop over genomen en toen schoot Advocaat de bal in. De uitslag wordt derhalve 22. Het voorlopig Nederlands a-ma-teurelftal, dat woensdag 9 mei in Utrecht tegen Velox zal uitkomen, is a-ls volgt samen-gesteld Doel: Koers (Hengelo) Achter: Gerrits (Germania) en Klaus (Hel- mondia). Midden: Blom (WW), Bouwens (AFC) en Van Bruggen (DFC). Voor: Elfering (Robur et Ve-locita-s), Fa bels (Be Quick), Verhoeven (Lugdunum), Luyten (Neptunus) en Bult (DCG). Reserve: Vink (Hengelo) darijs (RFC), en Der Braber (Neptunus). Het voetbalprogramma voor Hemelvaarts dag is als volgt: Hoofdklasse A: EBOHVitesse. Hoofdklasse B: Willem II—MVV. Eerste klasse B: Be QuickONA. Derde klasse B: ZKC—KVH Reserve tweede klasse B: Koog Zaandijk 2 ZKV 2. Reserve derde klasse A: DVD 2Swift 3. Reserve derde klasse B: DTV 3Blauw Wit 4. ADVERTENTIE Niet te scherp, niet te zuur; ADVERTENTIE SieerJijU pittig en...nietduur! De Haarlemse wielerveteraan Ben van Dijk heeft In België zijn tweede overwinning be haald. Ditmaal in Hoogstraten waar hij als winnaar over de eindstreep reed. Het zestig man sterke peloton, dat in d-e Ronde va-n Hoogstraten van start ging, werd door verschillende verwikkelingen gedeci meerd tot een groep van vijftien, waarbij voor het merendeel Nederlanders. Naarrhafe de strijd het einde naderde werden er in deze groep energieke po-gingen aangewend om een ein-sprint met de snelle Van Dijk te ontlopen. Vooral de Brabanders Mathijssen en Van Gennep toonden zich hierbij actief. Doch al ct'eze po-gingen leden schipbreuk. De eindsprint moest de beslissing brengen en deze werd gewonnen door de Haarlemmer. De uitslag luidde: 1. Van Dijk (Haarlem), die 60 kilometer in 1 uur en 35 min.; 2. Maas (Roosendaal); 3. Van Gennep (Tilburg); 4. v. d. Neut (Amsterdam); 5. De Clerk (België). Donderdag wordt in Hoorn het Driebon- den-korfbaltoern-ooi gespeeld, waaraan deel nemen de bondsploe-gen alsmede d-e junioren- ploegen van de Haarlemse, Leid-se- en Noordhollandse Korfbalbond. Het vorige jaar legde d-e HKB in Leiden beslag op de wisselbeker. Het HKB-twaalftal is als volgt samen gesteld: Aanval. Dames: G. Wyers (Oosthoek); J. v. d. Stadt (Sport Vereent). Heren: W. Vink (Sport Vereent), A. Termaat (Sport Vereent). Midden. Dames: J. Bakker (Animo Ready) G. Polak (Watervliet). Heren-: J. Beeksma (Animo Ready); H. Scholtink (Wa-tervliet). Verdediging. Dames: I. v. Huystede; G. v. d. Velden (beiden Haarlem). Heren: B. Geels (Nieuw Flora); J. Schinkel (Sport Vereent). De junioren-ploeg komt a-ls volgt in .het veld: Aanval. Dames: G. Zw-aay (Aurora); R. Leyenaar (Watervliet). Heren-: T. Kaart (Aurora); D. v. Ladesteyn (Watervliet). Midden. Dames: T. Biesbrouck (Nieuw Flo ra); L. Herkemey (Animo Ready). Heren: J. Poelgeest, D. de Graaf (bedden Nieuw Flo-ra). Verdediging. Dames: J. Paap (O'kwartier); A. Stuurman (Aurora). Heren J. Hooft, A. Loppersum (beiden O'kwartier). Een echte sigaar om eens extra mee te geuren De elfde etappe van de Ronde van Spanje, van Ta-rrega na-a-r Sara-gossa over 238 km., is gewonnen door d-e Belg Rik van Steen bergen in 7 uur 30 min. en 9 sec., hetgeen een gemiddelde snelheid van 31.7 km. per uur betekent. Tweede werd de Spanjaard Po'blet, derde d-e Zwitser Muller en Vierde de Fransman Bauvin, allen in dezelfde tijd als de winnaar. De Zwitser Hugo Koblet, die last van darm- stoornissen had, heeft de strijd op-gegeven. Na de elfde etappe staat de Italiaan Con- terrto nog steeds eerste in het algemeen klassement met 63 uur 42 min. en 42 sec. De Fransman Bauvin is tweede (63.45.38) en de Spanjaard B-ahamontes derde 63.46.29). De pareniwedstrijd-en va-n de Nederlandse Bridgebond zijn tijdiens 't laatste weekeinde besloten-, In die hoofdklasse werd het een Amsterdams succes daar de paren Brunink en Kokkes met 36014 pn-t. de eerste plaats veroverden, terwij-1 d-e dam-ës Van Veenen- daal en Westerveld d-e tweede plaats bezet ten met 350 punten. Vooral d-e prestatie van dit daim espaar is uitstekend te noemen. Met de nummers één zullen zij het volgend jaar in de meesterklasse B mogen uitkomen, In de eerste klasse werd nummer één het paar Van Helden en Van Kestere-n uit Ter- borg met 370% punt. Tweede werden de he ren De Ree en Schaap uit Amsterdam met 358 pnt. Even-als in de hoofdklasse bedroeg het gemiddelde hier 330 punten. In de tweede klasse was het gemiddelde 390. Nummer één werd daar de familie Arkema uit Rotterdam met 458 pnt. en num mer twee de heren Van der Kolk en Wiers- ma uit Amsterdam met 456% pnt. In de derde klasse bij een gemiddelde va-n 165 punten was de familie De Vries uit Rotterdam met een score van 186 pnt. nummer een. Nummer twee werd d-e familie Nierop, uit Amsterdam met 185 punten. Het Utrechtse „Hellas" hield gisteren atletiekwedstrijden op de sintelbaan „Maar- schalkerweerd". Van de vier „Haarlem"- atleten, die hieraan deelnamen kon alleen De Raay op de 100 m. zich niet onder de prijswinnaar scharen. Hij bereikte weliswaar de finale van de 100 m„ doch toen hij een slechte start had, gaf hij halverwege de haan ontmoedigd op. Van Deuren en Doora-bosch, die op het discuswerpen uitkwamen, deden het beter. De eerste bezette bij de A-klassers de twee de plaats achter Rebel van Quick (Nijme gen) met 39.60 m„ terwijl Doomfoosch met 35.34 m. bij de B-klassers zelfs die eerste plaats innam. Daarvoor had de veelzijdige atleet Doombosch het vèrsprinigen gewon nen met 6.23 m. Later op de middag n-am hij bij de B-klassers ook het kogelstoten voor zijn rekening met 12.70 m. Bij het laatste nummer, de 3000 m., zou het echter Verra zijn, die overduidelijk de beste „Haarlem"-presitatie ging leveren. Reeds direct na de start probeerde Keesom (A.V. '23) en de bee-knd-e cross-loper Veldhuizen (Orion) d-oor een hoog aanva-n-gstempo Verra in moeilijkheden te brengen. De „Haarlem"- loper bl-eef echter bij en nam na vier ronden zelf het initiatief over. En toen bleek dat een cross-loper wog lang niet altij-d een goe de baanloper is, want een betrekkelijke korte tussensprin-t van Verra was voldoende om Veldhuizen te d-oen lossen. Doch ook Keesom raakte hierdoor blijkbaar in moeilijkheden en toen d-e „Haarlem"-atleet dit merkte zette hij fel d-oor, n-a-m een 20 m. voorspron-g, die hij in de laatste ro-nd-e n-o-g aanmerkelijk ver grootte: 8 min, 49 sec. Hiermede haald-e hij in de eerste 3000 m. wedstrijd va-n het sei zoen zijn ei-gen Haarlems record met 3.3 sec. omlaag. De aangekondigde recordpoging op de mijl door de Australiër John Landy in Los Angelos is geëindigd in een schitterende overwinning van.... zijn landgenoot John Bailey. Na een felle strijd, waarin de beide Australiërs naast elkaar over de baan gingen, klopte Baily de wereldrecordhou der op de laatste meters. Beiden bleven beneden de 4 minuten, een record voor Amerika want het was voor de eerste maal dat op een Amerikaanse baan de 4 minuten grens doorbroken werd, maar Baily was met 3 min. 58.6 sec. 0.1 seconde sneller dan zijn landgenoot. De Brit Stirling Moss heeft met een Van- wall de internationale Trophy-race over 60 ronden van 3 mijl (289,68 km) in Sil verstone gewonnen. Tweede werd Archie Scott-Brown (GB) met Connaught en derde Desmond Titterington (GB) eveneens met Connaught. Fan-gio, die in een Ferrari reed, moest de strijd staken voord-at 30 ronden gereden waren, en een tweede Ferrari, bestuurd door de Brit Peter Collins, moest even eens uitvallen. Twee Britse deelnemers, Mike Oliver met Connaught en Roy Salvadori met Maserati, werden bij een ongeluk gewond. Salvadori, die tevoren twee races gewonnen had, werd met hoofdwonden in een ziekenhuis op genomen. Men gelooft echter dat deze ver wondingen niet van ernstige aard zijn. De vierde plaats in de Trophy-race was voor Bob Gerrard (GB) met Cooper Bris tol, de vijfde voor Da Silva Ramos (Portu gal) met Gordini en de zesde voor Louis Rosier (Fr.) met Maser-ati. Slechts negen van de twintig deelnemers reden de wed strijd uit. De Vanwall van Stirling Moss een 4 cylinder Grand Prix wagen, kwam voor de eerste maal in dit seizoen uit. De tweede race was voor sportwagens met een cylinderinhoud van meer dan 1500 cc, over 120 km. Salvadori behaalde de zege aan het stuur van Aston Martin, met een tijd van 46 min-, 19 sec., gemid delde snelheid 152,540 km/u., voor Stir ling Moss met Aston Martin 46 min. 47 sec., Berry met Jaguar 46 min-. 59 sec. en d-e Zwitser Musy met Maserati 47 min. 4 sec. Hans Davids (Ned.) werd met Aston Martin 17e in 47 min. 34 sec., gemiddelde snelheid 136,670 km/u. Voor deze race startten 30 wagens waarvan er 19 de wed strijd uitreden. In Norg is de internationale motorcross 1956 gehouden, die gewonnen is door de Ne derlander Clynck met BSA voor Baudoin (Ned.) met Matchless en de Deen Rasbro met BSA Tegen dit resultaat tekenden de Belg Van Obbergen en de Nederlander Riet man protest aan. Toen de renners van start gingen heeft zich namelijk in het bos een valpartij voorgedaan, waarbij vier renners betrokken waren. Rietman beschuldigt Clynck ervan dat hij „gesneden" zou hebben. De uitslagen luid-en: Internationale motorcross 1956, voor ma chines van 500 cc: eerste serie over 8 ronden van 3,2 km.: 1. Cheshire (G.B.) met BSA 34 min. 30,2 sec.; 2. Van der Elzen (Ned.) met Ariel 35.12.4; 3. Han-sen (Denemarken) met Matchless 35.14.6. De snelste ronde werd afgelegd door Riet man in 4.03.2. Tweede serie over 8 ronden van 3.2 km.: 1. Baudoin (Ned.) met Matchless 34.33.8; 2. Rasbro (Denemarken) BSA 35.03.6; 3. Selling (Ned.) met Ariel 35.07.0. Op een ronde: 7. Braun (Did.) met Matchless; 8. De Feyter (België) met Ariel. De snelste ronde werd afgelegd door Baudoin in 4.10.7. Herkan-sin-g 3 ronden van 3,2 km.: 1. Clynck (Ned.) met BSA 16.48.8; (uitgevallen in eerste serie wegen-s gebroken voorkettin-g)2. Riet man (Ned.) met FN 17.03.8 (uitgevallen in eerste serie wegens moeilijkheden met de Bougie); 3. Va-n Heueklom (Ned.) met Mat chless 17.52.8. De snelste ronde werd afgelegd door Clynck in 4.09.0. Fina-le: 10 ronden van 3,2 km.: 1. Clynck (Ned.) met BSA 38.02.2; 2. Baudoin (Ned.) met Matchless 39.02.6; 3. Rasbro (Den.) met BSA 45.16.6. De Nederlandse rugbyploeg heeft zondag middag in Amsterda-m een verdiende 133 overwinning behaald op de Bel-gee^ die dus hun tweede interland tegen Nederland van dit jaar verloren. Twee maanden geleden wonnen de Nederlanders in België met 1412. Feuilleton 16 „Ja, daar zit wat in", antwoordde Dennis aarzelend. „Maar de zaak is, juffrouw Scanion. Hij hield abrupt op, want de deur ging open, en Teresa riep haar tantes toe; „We ten jullie wa-ar mijn witte handschoenen zijn? Dat paar, dat ik gisteravond heb ge wassen. „Ik heb ze vanmiddag gestreken", ant woordde Kate. „Ze liggen hier bij de naai machine". Eerst thans werd Teresa zich bewust, dat Dennis aanwezig wa-s. „....O, hallo!" zei ze enigszins verlegen. „Ik wist niet, d-at u hier was. Ik hoorde u niet komen." „Ik ben hier net", antwoordde hij lachend. Hij trachtte zo goed mogelijk zijn teleurstelling te verbergen over het feit, dat ze een feestjurk aanhad en kennelijk op het punt stond om uit te gaan. Ze had een afspraak met iemand, ze ging met een andere man uit. Teresa nam de handschoenen, die Kate haar aanreikte, in ontvangst en met een allerliefste glimlach excuseerde ze zich bij Dennis. „Het spijt me, ik moet rennen, anders mis ik de bus. Ik ga naar een uitzet- feestje voor een schoolvriendin, die gaat trouwen." „Al Teresa's vriendinnen trouwen", merkte Aggie op. „Ze wordt straatarm van de huwelijkscadeaus!" „O, zo erg is het heus niet," protesteerde het meisje lachend. Ze boog zich voorover en gaf Aggie een kus op het voorhoofd. „Maar zo erg wordt het nog eens", zei Kate, toen ook zij een afscheidskus in on-t- vangstnam. „Als al je vriendinnen je voor zijn, zul jij straks niets m-eer van hen kuinnen verwachten, als jij trouwt. Ze hebben dan gezinnen en zetten midden in de zorgen." O,, dat kan me niet schelen", antwoord de Teresa, enigszins verlegen, omdat haar tantes zoiets zeiden in te-genwoordigheid van Dennis. „Goedenavond, meneer Calla- ham!" „Ik kan u wel even naar die fuif bren gen", stelde Dennis voor. „O, maar het is een heel eind, het is Humphrey Street, aan d# andere kant va-n de stad". „Dat zou een beetje te veel gevergd zijn", zei Kate met nadruk. „Ze kan heel goed de bus nemen". „Ma-ar het zal me een genoegen zijn, om haar te brengen", hield Dennis vol. Hij kee-k even naar Aggie. „Vindt u het erg, als ik vertrek, juffrouw Scaraian? We kunnen een andere keer nog wel over meneer Lovejoy praten". „Dat moeten we stellig doen!', zed Aggie. „Ik ben o-ver dat geval nog lang niet uit gepraat". Kate, die zich erover ergerde, dat Dennis Teresa zou wegbrengen, hoorde nauwelijks wat haar zuster zei. Ze liep met de jonge mensen naar de voordeur en op ijskoude toon zei ze Dennis goedendag. Deze voelde onmiddellijk, dat er iets m-is was, en ter wijl ze Drumstreet uitred-en, vroeg hij aan Teresa: „Heeft uw tante Kate iets tegen mij?" „Ze kent u nauwelijks! Ik geloof niet. „Misschien ha-d ik die vraag niet moeten stellen. Maar uw tante geeft me aldoor het gevoel, dat ze óf iets tegen mij persoonlijk, óf iets tegen mijn beroep heeft. In ieder ge val wil ze mij graag verre van u houden". Teresa kon moeilijk antwoorden: „Ze vindt u niet goed genoeg voor mij!" Ze kon hem ook niet uitleggen, dat haar nichtje Laura zo'n goede partij ha-d gevonden in Hugh Lockwood, en dat ha-ar tantes hoop ten, dat zij liefst een no-g bétere partij zou doen! Nee, ze ko-n Denni-s de waarheid niet zeggen. Ze antwoordde dus vaag: „Tante Kate is erg aan stemmingen onderhevig. Waarschijnlijk was ze vanavond in een minder prettige bui. Sinds de dood van me neer Lovejoy is ze eigenlijk aldoor min of meer k-norrig geweest". „O, juist", zei Dennis, zonder geloof te hechten aan haar woord-en. Teresa von-d het nodig om snel op een ander onderwerp over te gaan. „Wat had tante Aggie u eigenlijk te vertellen?" vroeg ze. „Begon ze wéér over die voetstappen?" „Ja, ze is ervan overtuigd, dat meneer Lovej-oy werd vermoord". „Ze bouwt er hele theorieën omheen", zei Teresa lachend, en teder voegde ze er aan toe: „Ze is zo'n liefje, tante Aggie. En tante Kate is eigenlijk ook heel aardig. Ze zijn altijd zo goed voor me geweest! Hun leven is vrij saai en tante Aggie heeft erg veel fantasie. Die moet een uitweg vinden. Ze leest altijd detective-verhalen en...." Ze keek hem even ernstig aan. „U zult niet om ba-ar lachen, hè?" „Natuurlijk niet", verzekerde hij haar. „Ik heb daar straks heel ernstig naar h-aar verhaal geluisterd". Dennis voe-gde er niet aan toe, dat hij na-ar Aggie's verklaring ge luisterd had, omdat er ook in hem een vage twijfel was ten aanzien van het geval- Lovejoy. „Moord i-s een soort hobby'van tante Ag gie", vervo-gde het meisje. „Het komt door al die verhalen, die ze leest. Als ze in de krant over een of ander gewoon ongeval leest, ziet ze altijd kans er in haar fantasie een heel drama van te maken. Zo lang ik me herinneren kan, doet ze dat al". „Hebt u a-ltijd bij haar en uw tante Kate gewoond?" vroeg Dennis. „Behalve toen ilk een baby was. Mijn vader stierf vlak vóór mijn geboorte en mijn moeder korte tijd erna. Tante Kate en Aggie hadden destij-ds een baan. Maar ze kochten dat pension, om voor mij een thuis te scheppen. Ze zijn werkelijk als engelen voor mij geweest". Gedurende de verdere rit spra-ken zij over zichzelf en leerden elkaar beter ken nen. Den-nis keek zo nu en dan van terzijde naar Teresa en stelde bij zichzelf vast, dat haar leven niet zo prettigwas geweest, als ze het wilde laten voorkomen. Een kaal, goedkoop pension, met twee ongetrouwde tantes in plaats van eigen ouders, nee. dat was geen ideale achtergrond voor een opgroeiend meisje. Ze vertelde hem over de verschillende kamerbewoners, die altijd erg vriendelijk voor haar waren geweest; over juffrouw Gilchrist, die aan waarzeg gerij deed, en over Cornelius Durkin, die al jaren lan-g al-s Kate's „aanbidder" fun geerde. Ze vertelde hem nog méér over Aggie: hoe dit lieve oude dametje do-1 op sensatie was en zich door haar gemakkelijk te wekken medelijden soms allerlei moei lijkheden op de hals haalde. Ze kon geen bedelaar van de d-eur sturen en elk zielig verhaal maakte indruk op haar.Tante Kate was zakelijker en volkomen nuchter, en door haar bleef d-e zaak in evenwicht. Maar tante Aggie ha-d de grootste plaats in Teresa's hart. Eigenlijk was dat niet eerlijk, dacht Den nis, luisterend naar het jonge meisje naast hem. Door praktische, nuchtere mensen bleef de wereld in stand, terwijl figuren als tante Aggie in staat waren om al hun geld weg te geven aan waardeloze niets nutten. Dennis vertelde ook over zijn leven aan Teresa. Zijn vader was in Ierl-and geboren, maar al heel jong na-ar Amerika gegaan. Zijn moeder, in Somerset geboren, was van Duitse afkomst. Zij was enige tijd geleden gestorven en zijn vader, zijn broer en hij deden zo goed en zo kwaad als het g-in-g het huishouden, met de hulp van Ross Farber, een onderafdeling van General Motors, in Somerset. Hij zelf was een paar jaar op het Henderson College geweest. Hij moest ongeveer van Hughs leeftijd zijn, bepeinsde Teresa. Hadden ze misschien in dezelfde klas gezeten? Ze zouden té weinig gemeen hebben gehad om vrienden te wor denDen-nis zette verder uiteen, hoe hij door een familielid, dat bij de politie werk te, zelf ook belangstelling voor dit beroep had gekregen. Hij ha-d enige tijd een cursus gevolgd op een politie-opleidingisschool, daarna bad hij in de praktijk gewerkt, en vervolgen-s had hij het geluk geha-d om uitgekozen te wor den voor een opleiding aan het Centraal Recherche Instituut te Washington. Toen hij zijn studie daar had beëindigd, werd hij rechercheur tweede klas, en na verloop van enige tijd werd hij bevorderd tot eer ste klas. Zijn vooruitzichten waren goed. „Het was natuurlijk niet alleen geluk, dat u na-ar Washington werd gezonden", merkte Teresa op, „U was waarschijnlijk héél goed!" (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7