Een nieuw woongebied in strijd om zijn menselijke harmonie Kerkdiensten De materie is belangrijk, maar het geluk telt minstens even zwaar Havenberichten Kortere route tussen Afrika en Azië zou economisch verantwoord zijn V.V.V.-informatrices en schakers op Scheybeek bijeen Agenda voor Velsen SOCIOLOGEN WROETEN IN DE IJMOND Kanaal der twee meren door zuid-Frankrijk in studie WOENSDAG 9 MEI 1956 BENT U fV SLAPER? Cabaretavond en kinder variété in „Concordia" Omdat wielerronde niet doorgaat GIBRALTAR ONBELANGRIJK? Internationaal toernooi in Westerduin INDIA HORLOGE OF RING Fa R. DE BOER „Pieter S" in aanvaring met de UK. 4 Kotter vastgelopen en weer vlot getrokken door de „Geep" 10 (Van een redacteur) DE MOGELIJKHEID IS NIET UITGESLOTEN - en naar veler oprechte mening zelfs ten zeerste gewenst dat de landelijlce overheid het IJmond-gebied verklaart tot een streek met „bijzondere, snelle struktuurveranderingen". Waarvoor het dan nodig zou kunnen zijn, dat er een speciaal complex van financiële voorzieningen wordt ontworpen, ten einde de gemeenten in de IJmond, die zich voor enorme problemen gesteld zien met het oog op deze ontwikkeling, een ruggesteun te geven bij hun verantwoordelijke taak. Voor de zogenaamde „ontwikkelingsgebieden" is zulk een regeling er al. Dat een onderzoek naar de levensvormen van de mens, die in dit gebied met zijn „snelle struktuurveranderingen" een toekomst moet opbouwen en mee moet helpen met de harmonische vorming van een „leefbaar" stadsbeeld, niet kan wachten op de wellicht nog grotere inspanningen, die zich in de vorm van nieuwe woonwijken en stedelijke centra gaan aftekenen, is wel duidelijk. In feite is het onderzoek van de „Stichting Noordholland voor Maatschappelijk Werk" eigenlijk al te laat want het draaft op bepaalde punten achter de feiten, die zich direct na de oorlog gingen voor doen, aan. Niet dat het de schuld is van de Stichting, want daar betreurt men deze gang van zaken evenzeer, maar de gevolgen ervan zijn soms duidelijk voelbaar. Gelukkig kan er echter nog heel veel goeds voor de komende generaties in de IJmond worden verricht en daartoe heeft men dan ook voortdurend de vinger der wetenschap op de pols van de dynamische uitgroei van dit gebied, om na te gaan wat er gedaan kan worden teneinde de harmonie zo groot mogelijk te doen zijn. Een wens, die duidelijk voorzit is de stichting van een permanent onderzoekcentrum in de IJmond, dat op den duur het werk van de Stichting voorgoed kan overnemen en de vraagbaak zal kunnen zijn van de gemeentelijke overheden, die hun be volkingen zien groeien, maar zelf onmogelijk kunnen weten, waar de menselijke knelpunten liggen en waar de eventuele moeilijkheden zullen gaan rijzen. Niet dat de Stichting Noordholland pre tendeert zulks wél geheel te voorzien, want tenslotte is men aan de Fonteinlaan in Haarlem, waar de Stichting zetelt, niet paranormaal, maar de manier waarop het onderzoek wordt verricht geeft wel alle waarborgen, dat er een zo breed mogelijk fundament onder geslagen wordt. En de aanwezigheid van niet minder dan vijf professoren in de IJmond-commissie, die naast de werkgroep aan de slag is gegaan, garandeert tenminste, dat er een stevige wetenschappelijke ondergrond is gelegd. Werk met en voor mensenzielen Het is précair en teer werk, want het is werk met mensenzielen. Het is werk, dat zich in de rivierenbuurt van IJmui- den afspeelt en in de omgeving van het Kuenenplein te Beverwijk, maar even goed in de villawijken van Veiserbeek en in de ploegendiensten van Hoogovens en Papierfabriek. Het tast af en concludeert en de vruch ten zullen straks worden neergelegd in een rapport dat omstreeks februari-maart van het volgende jaar het licht zal kunnen ADVERTENTIE Onze beddènafdeling heeft voor de meest verwende slaper wel een matras die ideaal is. Steek Uw (nacht-)licht eens op bij Op dinsdag kwamen in IJmuiden binnen: Pieter S van Swansea. Senang van Hatersleg. Ena van Londen. World Tolerance van Vene zuela. Saxen van Otterbacken. Jan Gerdes van Norrköping. Rumarö van Swansea. Mui- derkerk van Hamburg. Adriaan van Ant werpen. Biesbosch van Parr. Draga Site van de Noordzee. Amiga van Swansea. H. K. S. De Hoop van Scheveninigen. Daniël v. Goole. Ambrisette van Figo. Laurenshborg van Oslo. Bohus van Oxelosund, Esbj Gorton van Ant werpen. Berkelstroom van Londen. Holm- stadt van Stockholm. Lekko van Rotterdam. Bloemendaal van Liverpool. Vertrokken zijn: Lindekerk naar Rotter dam. Elets naar Slisndl. Deo Favente naar Hamburg. Almkerk naar Rotterdam. IJssel naar Rotterdam. Holland naar Terschelling. Reine Astrid naar Rotterdam. Lagan naar Kopenhagen. Ad S naar Rotterdam. Falcon naar Londen. Heita Gerdal naar Söderbalm. Fivel naar Norrköping. Nigeria naar Dor drecht. Sigvard naar Londen. Heriot naar Leith. Helena naar Dordrecht. Meidoornsin gel naar Fowey. Glangula naar Rotterdam. Brouwersgracht naar Rotterdam. Gerd naar Londen. Pieter S naar Swansea. Alberto Dodero naar Figo. Nordfjord naar Ros el Danira. Het programma van Watervliet-korfbal Het programma van de korfbalvereniging „Watervliet" voor de komende zondag ver meldt slechts de competitiewedstrijd Water vliet 2DTV 3, welke door de groen gelen gewonnen moet kunnen worden. Op dezelfde dag is er de juniorendag van de Haarlemse Korfbalbond, die gehouden wordt op het ZKC-terrein in Zandvoort. Van „Watervliet" zal hieraan één twaalf tal deelnemen. Zaterdagavond: VVBDEM In plaats van zondag is de belangrijke tweede-klasse voetbalwedstrijd VVB—DEM vastgesteld op zaterdagavond half zeven in het sportpark „Watervliet". VVB speelt deze wedstrijd met: A. Nieu- wenhuys; K. Kil en P. Bleeker; F. Bruinzeel, A. Both en J. Kersbergen; J. v. d. Linde, R. Luitjes, F. Kooimans, J. Koppen en C. Luntz. zien. Men heeft geen enkele werkelijke ervaring op dit punt, want zowel de schaal als de wijze waarop zich dit IJmond- onderzoek voltrekt zijn nieuw. De vrees, dat men er echter de nek over zal breken, is verdwenen sinds er enige deelrapporten zijn verschenen, die uitwezen, dat er bij zonder boeiende resultaten werden bereikt niet alleen, maar dat men bovendien vaste voet kreeg in het leven en de levens gewoonten van hen, die de nieuwe stede lijke opbouw van de IJmond moeten be volken. Materieel houvast Er zijn enige materiële onomstotelijk heden in dit werk: er is een streekplan IJmond-Noord en binnenkort vermoedelijk ook een streekplan voor het zuidelijke stuk van Kennemerland. Daar ligt de stede- bouwkundige visie verankerd voor een lange reeks van jaren en daaruit blijkt ook, wat een ieder kan zien, dat de gevestigde bevolking langzaam maar zeker verdron gen wordt door een import-populatie, be staande uit werkers in de industrie. Voor de gemeentebesturen is het een verre van gemakkelijke taak te overzien, of hun voorzieningen in het sociale en maatschappelijke vlak beantwoorden aan de eisen, welke deze geheel nieuwe en zich nog steeds vernieuwende bevolking stelt. Plotseling moet er in stedebouwkundig opzicht ver vooruit worden gedacht, zoals trouwens nu al gebeurt in de drie IJmond- gemeenten. Maar daar is men er bepaald niet mee, want er zal niet alleen een bevolkings opeenhoping van nette flats en schone ge- meeenschappelijke tuinen moeten ontstaan, maar tevens een samenleving, waarin het prettig is te wonen. Tal van gezinnen zijn immers nu al in de situatie gekomen, waarin revolutio naire veranderingen voor hen plaats gre pen: van het platteland naar een flat is een stap, die diepere sporen nalaat dan menigeen wel denkt. Nieuwe winkelge woonten kunnen voor de vrouwen ernstiger gevolgen hebben, dan men oppervlakkig zou kunnen veronderstellen. Het leven ver stedelijkt. De mens moet mee, of hij wil of niet. En daarmee moet ook de hier wonen de en gewende bevolking mee. Immigranten het moeilijkst Het moeilijkst echter zullen de immi grantengezinnen het hebben, die niets of niemand kennen in een voor hen totaal vreemde omgeving, waar kerkelijk- en verenigingsleven, de taal en de gebruiken vaak totaal anders zijn dan waar zij van daan kwamen. Het sociologisch onderzoek nu poogt een antwoord te vinden op de problemen, die zo vaak levensproblemen zijn geworden voor al die mensen, gevestigd of geïmpor teerd en het probeert daaruit een leidraad te vinden, die voor deze en komende gene raties een houvast zal bieden. Niet henzelf in de eerste plaats, maar hun overheden. Betrouwbaar Daarbij is natuurlijk een eerste eis, dat men op de resultaten van het onderzoek aan kan. Men zal moeten weten, in welke vorm en waar nood en tekortkoming voor komen en een van de voorwaarden, om daar achter te geraken is een enquête op grote schaal. In november-december is er in de om trek van het Kuenenplein in Beverwijk een grootscheepse ondervraging ingesteld en in januari en februari van dit jaar is de ÏJmuidense Rivierenbuurt onder het mes geweest. De medewerking was groot: bijna honderd percent van de ondervraagden gaf open en eerlijk antwoord. Het belang van deze brede opzet is ongetwijfeld ge weest, dat er niet „zomaar" een paar m g GOOOOOOOCX>CXXXXXX>OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC)OOOOOOCOOOCOOCO' De „menselijke" vraagstukken, die er jj! in de IJmond zijn gerezen, of ze nu liggen in het vlak van de nieuwe 8j bevolkingsgroepen, die uit een lan- 8 g delijke omgeving naar hier kwamen 8 g en zich slecht moeizaam aanpas- 8 sen of dat ze herkend kunnen wor- den bij de gevestigde „oude" bevol- 8 king, die zich overspoeld weet door 8 massa's „immigranten", zijn voor de [i opbouw van deze IJmond in sociaal- maatschappelijk opzicht uitermate be- - 8 langrijk en misschien nog wél zo be- langrijk als de problemen van ivo- 8 ningbouw, kernvorming en bestuurs- g techniek. Hoewel een gedeelte daar van wordt geraakt en overlapt door 'f 8 de sociale aangelegenheden. Reeds meermalen hebben wij het licht doen schijnen op dit complex van proble- men. Een onzer vond aanleid l het onderzoek, dat de „Stichting Noordholland voor Maatschappelijk 8 Werk" thans op grote schaal instelt,j, 8 bijgaande beschouwing te schrijven, 8 waarin verschillende dezer facetten 8 aan de orde komen. 8 8 »ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooca mensen zijn uitgepikt om ondervraagd te worden, maar dat men werkelijk een door snee kreeg en daarmee een betrouwbaar inzicht. Het klimaat in de verschillende gemeen ten bleek onderling nogal wat af te wijken en er kwamen bepaalde klachten over het ontbreken van bepaalde materiële voor zieningen uit de bus, er kon veel worden genoteerd over de bezwaren en voordelen van flatbewonirj!| en men.kreeg een inzicht in het %anpassïngsvermbgeif Vah dé 'mens en de taak, die het gezin heeft bij deze acclimatisering. Er kwamen opmerkingen los over het gebrek, dat de maatschappe lijke struktuur nog steeds vertoont ten opzichte van de ploegenarbeid, die immers voor het verenigingsleven lang niet altijd die mogelijkheid schept, dat de ploegen- arbeiders ook deel kunnen hebben aan dit verenigingsleven. Mannen ook Men heeft voorlopig alleen huisvrouwen geënquêteerd in beide gevallen ruim 350 en in het vervolg van het onderzoek zal in het bijzonder een beroep worden gedaan op de mannen. De sociologen zijn nu in Velsen-Noord bezig. Men wil hier zo mogelijk precies worden ingelicht over de voor- en nadelen van de ploegendienst, teneinde onder meer na te gaan hoe in de gezinnen het verschil tussen de arbeids tijden en het normale maatschappelijk leven wordt opgevangen en na te gaan, welke moeilijkheden zich daarbij voordoen. In Heemskerk is een onderzoek ingesteld naar de moeilijkheden, welke daar zijn te verwachten in verband met de aanstaande groei tot een veel grotere bevolkings agglomeratie. En dank zij veler medewer king, niet in de laatste plaats dank zij de bereidwilligheid van de geënquêteerden zelf, verloopt het onderzoek thans geheel volgens het tijdschema. De resultaten van dit belangrijke en boeiende werk kunnen bepalend zijn voor een deel van het geluk in de Ij- mond. Zij zullen wellicht straks een aan tal verrassingen opleveren en een serie conclusies naar voren schuiven objek- tief en zonder bedoeling tot critiseren. De overheden, die in deze tot stad groeiende IJ mond-gemeenten de verant- antwoordelijkheid dragen voor de uit bouw tot een plek, waar het goed is te wonen en te werken, kunnen met het al dus verzamelde materiaal hun voordeel doen, maar ook het voordeel van hun „onderdanen', die zo snel wassen in getal. Voor de kankerbestrijding Het comité Velsen-Noord van het Ko ningin Wilhelminafonds is er in geslaagd om met de medewerking van de directie van de papierfabriek, die haar gebouw „Concordia" beschikbaar heeft gesteld, voor zaterdag 19 mei een cabaretavond, als mede een kindervariété te organiseren. Aan de avond wordt medewerking ver leend door het accordeon-showorkest „De Klavierschippers" uit Beverwijk en het cabaret-variété „Luna" uit Haarlem. De conférencier-humorist Frans Eykhof. de manipulator en muzikale excentriek Geraldini en de sneltekenaar Franly wer ken aan het cabaret-gedeelte mee en daar naast is er het optreden van een accordeon duo van „De Klavierschippers". Het comité verwacht voor deze avond, waarvan de baten geheel aan de kanker bestrijding ten goede komen vele belang stellenden, die kaarten kunnen bekomen bij de heren Ab. Marcus, Gildenlaan; M. van 't Hof, Koningsweg; J. Waagmeester, StratingplantsoenJ. v. d. Akker en H. v. Amersfoort, beiden Corverslaan. Er is bal na. Om half drie 's middags is er in „Con cordia" kindervariété. De Stichting Club- en Buurthuizen uit Haarlem, heeft een aantrekkelijk programma samengesteld, waarin zijn opgenomen zang, volksdans, delen uit sprookjes en cabaret en variété nummers, onder andere acrobatiek. De toegangskaarten voor deze middag zijn verdeeld via de hoofden van alle lagere scholen in „Noord". Het comité hoopt, dat het door deze uitvoeringen een kleine compensatie zal vinden voor de wielerronde op 12 mei, die de BRC „Ken nemerland" niet onder haar auspiciën wil de nemen en die dus niet doorging. (Dit hield verband met de te verrijden prijsklasse, die dermate laag is, dat het comité, met medeweten van de BRC „Ken nemerland", bij de bevoegde instanties heeft geïnformeerd naar de juistheid van het rijden in de laagste klasse. Het actie-comité betreurt het ten zeerste, dat de BRC „Kennemerland" zich hierna uit de organisatie van de wielerronde heeft teruggetrokken, temeer aangezien deze vereniging zelf de adressen voor informatie verschafte. Het blijkt, dat het rijden in de laagste prijsklasse een mondelinge afspraak is met de wielerclubs uit Noordholland). ADVERTENTIE BINNEN WATERStQQÏ-20-22. B. KRAAY Stephensonstraat 61 IJMUIDEN Telefoon 4525 ONZE WERELD IS voor zijn welvaart aangewezen op snelle en goede verbindingen. Deze verbindingen zijn de zenuwen waarvan onze moderne samenleving afhankelijk is. Hoe korter een verbinding is, hoe groter de moeilijkheden zijn die de landen verkrijgen. Om dergelijke verbindingen in bezit te krijgen en veilig te stellen wordt er geld en veelal ook bloed aan opgeofferd. Het Suezkanaal, Panamakanaal en Gibraltar zijn voorbeelden van de grote politieke belangen die er kunnen ontstaan om een verbinding, die zelf maar enkele kilometers lang is, maar waarvan de invloed tot over grote delen van de wereld merkbaar is. Wel een van de belang rijkste verbindingen van de wereldeconomie loopt door de Middellandse Zee. Bij deze lijn zijn Europa, Afrika en Azië ten nauwste betrokken. Hoe de zaken ook liggen altijd moet men langs of door de twee knooppunten Gibraltar en het Suezkanaal. Juist het feit dat men langs Gibraltar móét is de oorzaak dat men verplicht is om rond geheel Spanje te varen. Dat dit een zeer grote omweg is, blijkt duidelijk als men de landkaart beziet (zie kaartje). Als men dan ook in staat zou zijn deze route te bekorten zou men jaarlijks vele miljoe nen guldens besparen, terwijl men tevens het grote voordeel heeft dat het wereld- scheepvaartverkeer niet meer volslagen afhankelijk is van de toegang via Gibraltar maar nog een andere mogelijkheid bezit. Korter De belangstelling gaat dan ook zeker uit naar projecten die een kortere route naar Afrika en Azië met zich brengén. Er be staat nu inderdaad een plan dat voorziet in een nieuwe verbinding tussen de Atlanti sche Oceaan en de Middellandse Zee. Ge zien de bijzonder grote strategische belan gen die met een dergelijk plan gepaard gaan, zal de verwezenlijking van deze nieuwe verbinding zeker niet direct reali seerbaar worden. De leden van de Franse Het gemeentebestuur van Beverwijk verleende dinsdag tot tweemaal toe gast vrijheid aan een groot aantal gasten. 's Morgens kwamen een 25-tal informa- trices van Nederlandse VVV-bureaus op Scheybeek, die deze dag de gasten van de VVV te Wijk aan Zee waren en in de mid dag was het een internationaal gezelschap van 140 spoorweg-schakers die een toer nooi in Westerduin te Wijk aan Zee spelen. Burgemeester mr. H. J. J. Scholtens heeft zich des morgens in hartelijke bewoordin gen tot de informatrices gewend. De meis jes waren afkomstig uit Maastricht, Roer mond, Leeuwarden, Zwolle, Nijmegen, As sen en vele andere plaatsen. De dames zijn van hier vertrokken naar Wijk aan Zee waar men het pas geopende WV-gebouw bezichtigde, waarop menig één jaloers werd, gezien de comfort dat in dit gebouwtje werd verwerkt. Er werd 's middags een rondvaart gemaakt door de havens van IJmuiden, waarbij de dames ook nog even buiten de pieren kwamen, waar het hospitaal-kerkschip „De Hoop" werd ontmoet. Met een wandeling door de waterleiding duinen en een gezamenlijke maaltijd werd deze dag besloten. En de Spoorweg-schakers Honderd vier en veertig spoorweg-scha kers vulden 's middags de raadzaal van Scheybeek. Deze waren afkomstig uit Duitsland, Finland, Bulgarije, Zwitserland, Frankrijk, Joego-Slavië, Engeland en Bel gië. Burgemeester Scholtens verklaarde verheugd te zijn dat de Union Sportive Internationale des Cheminats Beverwijk uitgezocht had om haar derde internationa le schaaktoernooi in Beverwijk te houden. Door het Hoogovenschaaktoernooi heeft Beverwijk reeds een goede naam in de schaakwereld. De heer D. Minnes, voorzitter der com missie heeft dank gebracht aan het ge meentebestuur voor de gastvrije ontvangst, die niet zal nalaten dat de aanwezigen een góede indruk mee nemen uit Beverwijk. Dit schaaktoernooi, dat van 612 mei in Wijk aan Zee wordt gehouden, wordt ge speeld in Westerduin. ADVERTENTIE ADVERTENTIE p* 25öftiiv SUODHA JAYANTf ilHj POSTAGE AS mt ri niüHii'A Ter gelegenheid van het feit dat Boeddha 2500 jaar geleden leefde en werkte, heeft de Indiase P.T.T. postzegels laten ontwerpen. De postzegels zullen de 24ste van deze maand in omloop komen. De linker postzegel heeft een waarde van 2 As. en draagt het symbool van de boom waaron der Boeddha zijn wijsheid verkreeg. De rechter facsimile vertoont eveneens de boom en het rad der wijsheid. GEEF MOEDER EEN uit onze grote collectie KENNEMERLAAN 60—62 OMEGA- dealer voor Gem. Vclsen Hemelvaartsdag 10 mei IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: dis. D. C. v. Wijngaarden. Ned. Herv.' Kerk, Bethlehemkerk, 8.45 uur: ds. J. v. d. Berg. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 10 uur: ds. W. Diepe rsloot. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. S. de Roest. Geref. Kerk, Bethel'kerk, 10 uur: dis. J. A. Tiemens. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 9 uur: ds. L. Brink. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, Noorderkerk, 9 uur: ds. H. P. Huisman. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal, Van Diepenstraat, 10 uur:. A. van Gendt van Wormerveer. BEVERWIJK: Maranatha, 10 uur: C. F. Bijlsma van Den Helder. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. D. ter Steege. Tussen de pieren Tussen de ÏJmuidense pieren in het zui- dcrbuitenkanaal zijn gisteravond om vijf minuten voor tien de Nederlandse kust vaarder „Pieter S" en de Urker motorkot- ter „Eben Haëzer" UK 4 van de gebroeders De Vries met elkaar in aanvaring geweest. Beide schepen konden de reis voortzetten, maar de Urker kotter hield er een flinke deuk in het achterschip van over. De „Pieter S", die zonder loods uit de Middensluis naar zee voer, was ter hoogte van de semaphore genaderd, toen men aan boord van dit schip plotseling twee stoten op de fluit gaf. „De „Pieter S" kwam bak boord uit en voor de schipper van de UK 4", aldus de bemanning van deze kotter, „bleef toen niet anders over dan de wal in te draaien". De kotter, die van zee kwam en onderweg was naar de Vissershaven, zwenkte snel stuurboord uit en liep vast in de wal, even nadat de „Pieter S" met de voorsteven het achterschip van de UK 4 had geschampt. De loodsafhaler „Geep", die juist in de nabijheid was, heeft zich verdienstelijk gemaakt door de UK 4 een lijntje te geven én vlot te brengen. Na enige tijd aan de steiger' bij de semaphore te hebben gele gen is de UK 4 naar de Vissershaven ge stoomd om vannacht de vangst te lossen. WEDSTRIJK POUITIEHONDEN OP HEMELVAARTSDAG. A.s. Donderdag (Hemelvaartsdag) heeft er op het terrein, gelegen achter het zwem bad „De Heerenduinen", een wedstrijd plaats om een door de heer Vos, directeur van de N.V. Machinefabriek „De Tunnel," beschikbaar gestelde wisselbeker, tussen de politiehond-dresseerclubs „Zuiderhout" uit Haarlem en „O.B.K." uit IJmuiden. De duur van deze wedstrijd is van 9 uur 's morgens tot 3.30 uur 's middags. Assemblee Floret en Chaban-Delmas hopen echter dat zij het project in de Fran se kamer behandeld kunnen krijgen. Zelf behoren zij tot de warme voorstanders van het plan. Bestaande wegen Voor de aanleg van dit kanaal, dat ca. 160 meter breed zou worden, kan men ge heel gebruik maken van de bestaande waterwegen. Deze bestaande waterwegen behoeft men dan alleen maar aan te passen aan de nieuwe eisen. De lengte van het kanaal, dat men Canal des deux mers" noemt, is ca. 400 km. Het begint bij Bordeaux en volgt dan de rivier de Garon ne en het kanaal du Midi (dat reeds in de 17e eeuw werd gegraven), om uit te mon- PLAM VOOR EEN VERBINDING TUSSEN DE AILANTISCHE OCEAAN EN DE MID DELLANDSE ZEE den in de Middellandse Zee. In het kanaal heeft men verschillende sluizen geprojec teerd. Dat men door het nieuwe kanaal tevens grote stukken land zal kunnen be vloeien is nog een bijzonder voordeel. Voor de bouw van het kanaal stelt men ca. acht jaar. Het grote belang van de waterweg ligt vooral in het feit dat men de gebieden van Noord-Afrika, de Middellandse Zee en het Nabije Oosten dichter bij West-Europa brengt. Alleen Nederland al zou ca. 1840 km. dichter bij Zuid-Frankrijk en Italië komen, terwijl Engeland maar eventjes ca. 25 percent dichter bij zijn katoenvelden in de Soedan komt te liggen. Men heeft be rekend dat de wereldscheepvaart door dit kanaal drie dagen tot een week zou uitspa ren op de reisduur. Dat bij een uitvoering van het plan de positie van Gibraltar be langrijk zou dalen is een factor die de ver wezenlijking van dit kanaal niet zo eenvou dig zal maken. De twee leden van de Franse Assemblée beseffen dit natuurlijk heel goed, maar zij beseffen ook dat Frank rijk door dit kanaal een veel grotere stra tegische positie zou verkrijgen, want men kan rustig aannemen dat dit kanaal, bij een uitvoering, minstens zo belangrijk zal worden als het Suezkanaal of het Panama kanaal, het strategisch beeld van Europa kan er door veranderen. WOENSDAG 9 MEI IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „De schrik van Arizona." Rex: Geen opgave. Ned. Bond van Technici, 20 uur, hotel Duin en Kruidberg, algemene vergade ring. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en 1416.30 uur. V.U., 19.4520.45, gymnasium Velsen, cursus Spaans. SANTPOORT: Natuurbad Velserend, 14 u., heropening. DONDERDAG 10 MEI IJMUIDEN: Thalia, 15 uur: „De gelaarsde kat" 19 en 21.15 uur: „De misdaad van kapitein Stuart." Rex: Geen opgave. Ned. Bond van Technici, als woensdag, 10 uur. VRIJDAG 11 MEI IJMUIDEN: Thalia, 20 uur „Ik wil m'n kind terug." Rex: Geen opgave. Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 1921.30 uur. Pieter Vermeulenmuseum, als woensdag. Ned. Rode Kruis, afd. IJmuiden-Velsen, 20 uur, Slingermuur, jaarvergadering. V.U., 2021 uur, gymnasium Velsen, cursus Duits. VELSEN: Raadhuis, 10.3011.30 uur: Spreekuur wethouder van financiën.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 10