Prof. Zijlstra bestaansrecht sprak over het der A.R. Partij „Kennemerduinen" huisvesten nu al negentig vogelsoorten Visserij -varia Bezwaren tegen eventueel te graven diepzuigmeer te Noordwijkerhout Artis van dag tot dag Kort en bondig Belgische regering gaat de hausse beteugelen Old Clothes New RENAULTFRéGATE GARAGE DEN HOUT Ingelanden van drie polders hebben motie aan ministers gezonden Recreatief element wordt vergroot: bunker bestemd tot theehuisje Kredietbeperking en prijsstabilisatie Beverwijk 15 Volksinvloed en overheidsbemoeiing In de Nieuwe Vleugel „Stuwing" en A.K.W. exposeren samen DRY CLEANING ONLY G. J. Bierman 25 jaar bij het P.E.N. Wilhelminagaat weer dauwtrappen' WOENSDAG 9 MEI 1956 De Anti-Revolutionaire partij heeft in de Gereformeerde Kerk in Franeker haar eerste verkiezingspropagandabijeenkomst gehouden. Prof. dr. J. Zijlstra, die hier als eerste het woord voerde, heeft zich in zijn betoog gekeerd tegen sommige opvattingen dat aan de confessionele partijen het be staansrecht moet worden betwist. Het merkwaardige is, zo zei prof. Zijlstra, dat dit ontkennen van ons bestaansrecht het felst gebeurt door mede-christenen die aangesloten zijn bij de Partij van de Ar beid. Men zegt, dat in de 19de eeuw er voor partijen als de Ant-Revolutionaire zeker bestaansrecht is geweest. ,.Maar", zegt men, aldus spreker, ,,de 19de eeuw is voorbij, en daarmee de typisch 19de eeuwse aan knopingspunten voor het bestaan van par tijen als de onze". ,Prof. Zijlstra zei, dat wanneer het ideaal van de doorbraak verwezenlijkt zou wor den en het Nederlandse politieke leven grotendeels zou zijn opgedeeld in z.g. pro gressieven en z.g. conservatieven, zou dan in zulk een land de toekomst van de chris telijke school veilig zijn? Hem leken de christelijke partijen vooralsnog dringend nodig om bij de christelijke school de wacht te blijven betrekken. Men is er niet zeker van, of bij een verdwijnen van de christelijke partijen niet soortgelijke ver schijnselen zouden optreden als die, waar op in dit opzicht in de 19de eeuw het libe ralisme ons heeft getracteerd, meende prof. Zijlstra. Met betrekking tot de geestelijke struc tuur zei prof. Zijlstra dat de verschijnselen intellectualisme en optimisme verdwenen zijn, maar dat hiervoor in de plaats zijn gekomen een groeiende normloosheid, zwartgallig pessimisme en het moderne existentialisme. Wie meent, dat hij een politieke partij In de Nieuwe Vleugel van het Stedelijk Museum te Amsterdam exposeren tot 27 mei weer twee verenigingen: „Stuwing" en de Amsterdamse Katholieke Werkge meenschap. Het is geen onaantrekkelijk geheel, hetgeen voor een belangrijk deel te danken is aan een goed etaleren van het ingezonden werk. De eerste indruk is dat men vooruit ging. Bij nadere beschouwing blijkt de winst echter niet zo groot. Het is bijvoorbeeld een teleurstelling dat een ge zonde, pretentieloze schilder als Kristiaans (bij „Stuwing") zijn wijze van uitdrukken, onder invloed van een mode, veranderde. Op beide exposities dringen zich zaken meer op door het formaat of brutale kleur dan door kwaliteit. Het epigonisme van een Van Velzen in diens „Apocalyptische Ruiters" dat door de grootte van het doek een belangrijk deel van de afdeling van de A.K.W. uitmaakt is onmisken baar. Experimenteel gedoe van Au Fey bij „Stuwing" is me te gemakkelijk. Er bestaat tegenwoordig de gevaarlijke tendens uit hoofde van een streven naar schilderkunstige zuiverheid de verf te zeer te laten voor wat deze is. Men komt niet meer uit de verf. Integendeel, het middel is veelal doel geworden. Het is dan verheu gend te constateren dat een Henk Willems („Stuwing") nu voor de dag komt met een groot stilleven met schaakbord, dat weer evenzeer leikleurig is als zijn werk voor heen, maar geen verforgie bleef. Een hecnt doortimmerde compositie en meer: een schilderij met ruimte en atmosfeer, dat ons werkelijk verplaatst in die andere we reld, die van de schilder. Maar meer nog heb ik een voorkeur voor de inzendingen van W. G. J. Kouwer, die voor het eerst in de beide gezelschappen mee doet. On danks de verschillende wijzen van uitdruk, ken in diens werk, getuigend van ernstig zoeken, draagt het te midden van dat der anderen toch een individueel karakter. Het is duidelijk dat Kouwer in de eerste plaats echt iets te vertellen heeft. Hoe hij het zegt dringt zich niet aan ons op. Dit be scheiden werk is niet gemaakt om op een tentoonstelling als affiche voor de auteur te dienen. Het is uit de verf gekomen om dat het middel, het materiaal, niet in de eerste plaats door de beschouwer wordt opgemerkt. Met een enkel ding van Kou- wers hand, bij „Stuwing" te zien, valt bij voorbeeld het werk var. G. Princee van de A.K.W. te vergelijken. Bij de laatste dringt de manier van doen en het verwerken van het materiaal zich dan weer, zij het in bescheiden mate, aan ons op. Hetzelfde bezwaar heb ik ook tegen het werk van Buytendijk, om er één te noemen in het gezelschap „Stuwing", die toch om zijn ori ginaliteit wat btereft zijn „Vogels in win- terhok" en zijn eerlijk pogen niet in lege abstractie te vervallen, gewaardeerd moet worden. Er zijn minderen dan hij hier ver tegenwoordigd. Op de expositie van „Stuwing" noteerde ik als persoonlijke voorkeur: de tekeningen van Hein Stork, raak gedaan. Boonstra om duurzaam kan bouwen op een inzicht met betrekking tot de toevallige concrete vraag stukken, die vandaag aan de orde zijn, die vergist zich. Voor een duurzaam cement is meer nodig. De Partij van de Arbeid zal dat ervaren. Zij bestaat als zodanig nog maar zeer kort en de oude S.D.A.P., die veel langer bestaan heeft, leefde bepaald niet alleen bij de gratie van een zakelijk program. Er zijn duidelijke tekenen, die erop wijzen, dat men in de Partij van de Arbeid met dit probleem reeds te maken heeft, aldus prof. Zijlstra. „Het programma waarmee wij komen op grond van onze beginselen, is een program ma van nationale betekenis. Dit is niet een boodschap voor een verzuild clubje, maar voor ons gehele volk. Onze partij is een politieke partij, die een woord voor de wereld heeft, ook voor de politieke en maatschappelijke organi satie van die wereld", zo besloot prof. Zijlstra. Overheidsbemoeiing: Na prof. Zijlstra, heeft mr. J. Algera het woord gevoerd. Hij stelde vast dat de groeiende overheidsbemoeiing onvermijde lijk tengevolge zal hebben dat de volks invloed op de overheid vermindert, omdat het de Nederlandse burger steeds moei lijker wordt een duidelijk inzicht te krijgen in de gecompliceerde vraagstukken van deze tijd. Hij betoogde dat de Anti-Revo lutionaire partij het zwaartepunt legt op het maatschappelijk leven en een verhoog de rechtsbescherming van de burger tegen de staat wil verwezenlijken. Onze algemene richting is, aldus spreker, dat wij met kracht strijden tegen een te grote overheidsbemoeiing en ons sterk ma ken in de strijd voor de vrijheid. Helaas brengt de structuur van ons land mee, dat de overheid zich met veel dingen moet be moeien. Hier kan men spreken van onver mijdelijke overheidsbemoeiing. Geheel an ders is het evenwel met die beschouwing van de grenzen van de overheidstaak, die door politieke motieven wordt beheerst. Het gaat bij de verkiezingen niet om de vraag Drees of Romme. Het gaat ook niet om de vraag vooruitstrevend of conservatief, of anders uitgedrukt: vernieuwing of behoud van het oude. In wezen bedoelt men met het begrip „vernieuwing" iets geheel an ders dan vooruitstrevendheid of progressi viteit. Vernieuwing betekent in de genoem de tegenstelling de geleidelijke verwerke lijking van het socialisme in staat en maat schappij. Tegen deze ontwikkeling word' weerstand geboden door de partijen op principiële grondslag, die wel een sociaal beleid met kracht nastreven, maar niet een socialistisch doel, aldus mr. Algera, die he' tenslotte een gelukkige omstandigheid achtte dat de Christelijke Volkspartij, die een vereniging wil van A.R. en C.H., niet aan de verkiezingen deelneemt. Hij be treurde het dat de nationale Unie zich wel op het verkiezingspad begeeft. Men wil het dirigisme bestrijden, maar daarvoor kan men bij ons terecht, aldus mr. Algera. Deze versnippering past precies in de tegenstel ling, die de P.v.d.A. maakt en is dus koren op haar molen. Prijzen van dinsdag. Heilbot 2,402,05; gr. tong 2,42—2,26; grm. tong 2,141,94; kim. tong 2,32—2,16; kl. tong I 2,66—2,54; kl. tong II 1,90—1,80; tarbot I 1,751,40, per kg. Tar bot II 6765; tarbot IV 6932; tongschar 7063; kl. schol II 3215; schar 148; bot 8; v. haring 2210; makreel 2410; gr. schel vis 2210; grm. schelvis 2210; kim. schelvis 188; kl. schelvis I 188; kl. schelvis II 189; wijting 148; gr. gul 1917; midd. gul 18—17; kl. gul 17—14; kl. wolf 28—23; poontjes 131; kl. koolvis zw. 1512; kl. koolvis wit 20—16, per 50 kg. Gr. kabeljauw 9846; gr. koolvis zw. 35—31; gr. koolvis wit 5148; gr. leng 4841; gr. wolf 60—54, per 125 kg. Aanvoer van dinsdag. 71 kisten tong en tarbot, 26 kisten heilbot, 12 kisten tongschar en schai-tong, 42 kisten schol, 45 kisten schar, 15 kisten bot, 630 kisten haring, 3080 kisten markeel, 1350 kisten schelvis, 525 kisten wij ting, 880 kisten kabeljauw en gul, 40 kisten leng, 100 kisten wolf, 25 kisten poon, 1014 kisten koolvis, 35 kisten diversen. Totaal 7890 kisten. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 ADVERTENTIE v.a. ƒ7500.1 jaar garantie op onderdelen en arbeidsloon. WAGENWEG 164-168 I Op 1 april was de heer G. J. Bierman, controleur eerste klasse bij het P.E.N.vijf entwintig jaar in dienst van dit bedrijf. Wegens familie-omstandigheden is de vie ring van dit jubileum uitgesteld tot maan dag 7 mei. De heer Bierman werd 's morgens door de directie ontvangen en door de directeur, ir. J. den Boesterd, gefeliciteerd, waarna deze tevens een gratificatie aanbood. Van het Provinciaal Bestuur kreeg de jubilaris een bloemenhulde. Namens het district Kennemerland werd hij daarna dioor de naaste collega's gehuldigd, waarbij de he ren H. Vis en P. J. van den Klinkenberg het woord voerden. 's Middags ontving de heer Bierman een cadeau te zijnen huize aan de Terxasweg 13 te Santpoort, waar ook de jubileumcom missie haar gelukwensen aanbood, bij monde van de heer L. Kroon. Ingelanden van de Noordzijderpolder, grote ongerustheid wordt gewekt, dat door Hoogeveensepolder en Zwetterpolder te Noordwijkerhout en Noordwijk hebben dinsdag in een vergadering in hotel Van der Geest te Noordwijkerhout beslo ten een resolutie te zenden aan de ministers van Economische Zaken, Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening en Verkeer en Waterstaat, waarin gevraagd wordt niet toe te staan, dat aan de N.V. Kalkzandsteen fabriek Van Herwaarden te Hillegom ver gunning wordt verleend een diepzuigmeer in de Oosterduinen te Noordwijkerhout te graven. De heer Van Herwaarden jr., die ingeland is van een der polders, verklaarde zich tegen de motie, na tevoren een toelich ting te hebben gegeven. In de resolutie wordt opgemerkt, dat de toch al zo delicate hydrologische toestand van de Noordzijderpolder ernstig bedreigd wordt, als tot het graven wordt overge gaan. In een groot deel van deze polder is een groot ontginningswerk met overheids kosten in uitvoering, dat eveneens in ge vaar komt. Het eventueel te graven diep zuigmeer komt eventueel te liggen in het Rijnlandse boezemwater, van waar uit de Noordzijderpolder moet worden bemalen en de Hoogeveensepolder en de Zwetten- polder worden geïnfiltreerd, waarbij de kinderen, 31 ruiters: 1955: zijn mooie kleur en de beeldhouwer Paul 137.6OO, 39.700 en 52. Tijdens een maandagmiddag gehouden persconferentie heeft ir. E. C. M. Roder- kerk, directeur van de Stichting „Het Na tionale Park de Kennemerduinen" de resul taten in 1955 toegelicht en de ervaringen verhaald, die in dat jaar zijn opgedaan. Ook de nieuwe plannen en de vooruitzichten voor 1956 kwamen daarbij ter sprake. Ir. Roderkerk legde er de nadruk op dat het publiek de natuur over het algemeen weet te eerbiedigen, althans wat het bloe men plukken betreft. Gestroopt wordt er niet meer, maar de heer Roderkerk was helemaal niet te spreken over de talrijke jongelui die vogelnesten uithalen. Voor Hemelvaartsdag heeft men zelfs extra per soneel aan moeten nemen om dit vandalis me tegen te gaan. De vogelstand is overi gens, mede door het graven van het duin- meer op het ogenblik zeer goed. In 1955 werden er al negentig vogelsoorten in deze duinen aangetroffen, onder meer de zeer zeldzame zwarte ooievaar en verder lepe laars, kluten, zeven soorten eenden enzo voort. Stijgende belangstelling Eind 1950 werd dit duingebied voor het publiek opengesteld en uit een overzicht van het aantal bezoeker? in de periode 1950 tot en met 1955 blijkt dat het bezoek over de gehele linde, dus zowel wat houders van dagkaarten als houders van maand- en jaarkaarten en overnachtingen van kam peerders betreft, in de loop van die jaien steeds m stijgende lijn is gegaan. Enkele cijfers ter illustratie. In 1953: houders van dagkaarten: 115.000 volwassenen, 23.800 respectievelijk R. Kingma om zijn wel origineel gecompo neerde „Jakob en de Engel" (waarvan Ik me wel afvraag, hoe dit in groter formaat te realiseren zou zijn). Bij de A.K.W. ver wacht men natuurlijk christelijke kunst. Nu is voor mij Kouwers fijne, bescheiden „Interieur" net zo religieus van voelen als zijn „Voetwassing". Specifiek katholieke zaken komen we tegen in die werken, die met de eredienst te maken hebben. Hier is veelal sprake van toegepaste kunst. Dat de (in dit geval katholieke) kerk kunstenaars tot iets schoons kan brengen, valt te ver moeden aan Swagemakers' „Kruisiging" en weet ik persoonlijk door een atelierbezoek waar ik een dergelijk werk van hem zag, dat de schilder, terecht, nog niet los dorst te laten, maar in welk werk iets gebeurt, dat ik bij deze schilder nog niet zag een mij ontroerend werk van iemand die in zijn vorm van belijdenis rust en kracht zoekt. Wat de tweelingbroers Hettema aan beeldjes maken is voor een deel van anek dotische aard. Dit is vooral van Auke Het tema afkomstig. Maar in de ontroering, die de kleine plastieken van beiden ons kun nen schenken, is hij niet de mindere van Renze Hettema meer. Maar meer geloof heb ik in Stauthamers gevoelige kinderpor tret dan in zijn ongetwijfeld ernstig be doelde „Crucifix". Dat „Heilig Hart" van H. Koremans na te bestellen is, acht ik toch een verheugend feit. gezien de rom mel die op dit gebied verkocht wordt. BOB BUYS In 1.953: houders van maandkaarten: 235 volwassenen, 28 kinderen, 98 gezinnen en geen ruiters. In 1955; respectievelijk: 263, 39, 130 en twee. In 1953: houders van jaarkaarten: 154 volwassenen, 81 gezinnen en 5 ruiters, in 1955, respectievelijk: 153, 108 en 10 ruiters. Overnachtingen kampeerders in 1953: 20.900 volwassenen, 12.500 kinderen, totaal 33.400: in 1955 respectievelijk 36.400. 27.900, totaal 64.300. De processen-verbaal, die in de jaren 1951 tot en met 1955 werden opgemaakt, vertonen een dalende lijn, namelijk van 236 tot 66. Het aantal bezoekers in 1956 is nu al het dubbele van verleden jaar om deze tijd, namelijk 25.000 bezoekers. Zondag was wel de topdag, aangezien er toen 6500 bezoekers plus 300 kampeerders in de Kennemerdui nen werden geteld. Ieder jaar worden er weer verbeteringen in dit recreatieoord aangebracht. Bij de speelvijver op de Lammetjeswei wordt thans een bunker als theehuisje ingericht met een klein strand ervoor. Deze thee schenken], die de naam zal dragen van „De Watersnip" zal op 1 juni gereed zijn. Maar zondag is er op dit strandje al danig gezonnebaad. De speelvijver heeft een op pervlak van vier hectaren en het water is er een halve meter diep. Enige weken geleden waren er twee her ten in de duinen gesignaleerd, een hinde en een bok; nu zijn zij beide verdwenen, waarschijnlijk omdat het weer druk begint te worden. Wel werd één van de herten verleden week nog op de Zeeweg gezien. De plannen voor een theehuis bij Parnas- sia beginnen vastere vorm aan te nemen: architect Schipper uit Zaandam heeft al een tekening klaar en het ziet ernaar uit dat dit plan in 1957 verwezenlijkt zal wor den. Ook het museum op deze plaats zal aanzienlijk uitgebreid worden. Er is nog ontzettend veel materiaal, waarvoor thans geen plaats is, ook niet voor de diorama's Naast het bestaande museum in de bunker hoopt men dat er in 1957 een nieuw, laag gebouwtje gereed zal komen, maar dan bovengronds. Het kampeerterrein „De Lakens" is ge deeltelijk geschikt gemaakt voor een nieuwe vorm van kamperen, zodat men daar nu zijn auto naast de tent kan neerzetten. Er is thans ruimte voor dertig auto's. Begin maart werd er al van de kampeergelegen heid gebruik gemaakt en nu is men de zes honderd al gepasseerd. Er zijn een zestal nieuwe, zeer spectacu laire wegwijzers voor de diverse speelter reinen vervaardigd naar een ontwerp van Henk Ames, onder meer voor de Hazenwei, de Lammetjeswei en het Rietvlak. Op een desbetreffende vraag antwoordde de heer Roderkerk dat men in dit natuur reservaat gedurende de zeer strenge vorst periode van vier weken zeer heeft geijverd om de vogelsterfte tegen te gaan, met het eindresultaat dat er bij het duinmeer slechts vijf watervogels van kou omkwa men. Bij het intreden van de felle kou is men direct begonnen met extra te voeren (vier a vijfhonderd kg hard voer extra). Het gehele personeel werkte daaraan mee en de plaatselijke comités uit Haarlem en Bloe- mendaal zonden brood.Vooral de Christiaan Huygensschool uit Haariem-zuidwest en daarnaast ook de Koningin Wilhelmina- school uit Overveen, de St. Josephschool uit Bloemendaal en de Mr. Bruchschool uit Haarlem verdienen een pluim voor al het brood dat zij zonden. Doch ook de particu lieren hebben het hunne bijgedragen om de vogels in leven te houden. De lijsterachti- gen leefden ook veelal van de duindoorn bessen, vooral ook de kramsvogels. Er zijn thans opmerkelijk veel wilde eenden in de Kennemerduinen: uit dankbaarheid voor de goede zorgen trokken zij blijkbaar met weg! Is alles door de langdurige koude nu ook later in deze duinen? De vogels zijn inder daad iets later. De grote bomen zijn wat later met uitbotten, de kruiden echter niet. De dennen zien er hier en daar wat dor en bruin uit, maar dat komt allemaal weer goed als de oude naalden afvallen. De plan tengroei is ook dit jaar over het algemeen normaal, want vele planten en struiken zijn winterhard. Nog steeds rijden zandauto's van de firma Verheul en Faas af en aan om per dag drieduizend kubieke meter zand uit de duinen te halen en naar de industrieterrei nen in Haarlem te brengen. Bij de speel vijver zal in juli een internationaal werk kamp gehouden worden, waaraan ongeveer vijfentwintig jongelui, vooral Italianen en Fransen, in het kader van de internationale uitwisseling zullen deelnemen. Zij zullen dan ook bij de werkzaamheden in de dui nen behulpzaam zijn. de kwaliteit van het water in de toekomst schade zal worden aangebracht aan de al daar te kweken zeer chloor-gevoelige bloembollengewassen, terwijl als gevolg van een nieuw te maken meer, klimatolo gische gevolgen, als mistvorming kunnen optreden, die in de bloembollen voorko mende zwam- en bacterie-ziekten in grote mate zullen activeren. De heer J. Oostdam heeft een toelichting gegeven op de resolutie. Hij merkte op, dat het. nog niet is voorgekomen, dat de be sturen van drie polders besloten gezamen lijk een actie te voeren. Dat is echter nodig, want er dreigt een gevaar. Wat de Noord zijderpolder betreft zei spreker, dat de pol der in de afgelopen dertig tot veertig jaar verscheidene malen bedreigd is. Het ging steeds over het water, waarbij schade is aangebracht. Erger werd het, toen de bin- nenduinen werden afgegraven. De besturen vrezen thans groot gevaar voor de bloem bollencultuur als tot het graven wordt overgegaan. De kwaliteit van het water zal er vermoedelijk minder van worden. Vol gens spreker is het noodzakelijk, dat een stem klinkt uit het „noodgebied". Het gaat over drie polders, met 657 eigenaren en 1765 bunders grond. De heer Oostdam be sloot met te zeggen: „Een moordende aan slag wordt gepleegd op het erfdeel van onze vaderen en dat dient voorkomen te worden". De heer Van Herwaarden jr. deelde mee, dat hij zich niet met de resolutie kan ver enigen. Is het echter wel juist de resolutie in te zenden? Spelen sentiments- en ge voelsoverwegingen niet een rol in deze? Voor zover spreker bekend is, zullen de eventuele gevolgen van een te graven meer wel meevallen. Voor de kalkzandsteenfa briek neemt de voorraad zand zienderogen af en zand is een eerste levensbehoefte voor de fabriek. Voor de woningbouw is het noodzakelijk over stenen te beschikken en in Hillegom wordt een belangrijk dee! voor het westen van het land gemaakt. Als de plannen mochten doorgaan dan gaat een tot twee hectaren bollengrond per jaar ver loren. Volgens spreker valt dat zeer mee Hij was van mening, dat de betrokkenen zich niet bezorgd behoefden te maken Deskundigen zullen Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, die een beslissing moe ten nemen, toch voorlichten. Nadat nog enkele ingelanden het woord hadden gevoerd werd de resolutie, met een stem tegen, aanvaard. Beertjes naar buiten aldus zodanig, dat het mol- dunne takjes en twijgjes lige ding op eigen kracht een vloertje op fabriceert Na ongeveer de drie eer- uit het water kon krabbe- van ongeveer vijf centi- ste maanden van hun leven len. En toen mama, nadat meter dik. In het midden veilig met mama Frieda in deze badpartijen-tegen- daarvan bouwt hij het het beschutte en halfdon- wil-en-dank vijf or zesmaal prieel: twee wanden van kere binnenhok te hebben waren voorgekomen, in de takjes, die vanboven bij el- doorgebracht, hebben de gaten kreeg, dat zo'n te- kaar komen en de vorm van drie jonge bruine beertjes waterlating helemaal niet een hoefijzer hebben Het in Artis nu ook met de bui- gevaarlijk was, maakte ze zonderlinge is nu, dat de tenwereld kennisgemaakt, lang zo'n haast niet meer. vogel dit nog niet voldoen- Een kennismaking, die uit- Pas toen er twee spruiten de vindt, maar 't „straatje stekend is verlopen, dank tegelijk in het water spar- voor z'n deur ook nog »Y?r~ zij ook de maatregelen, die telden nou ja, spartel- siert met alle mogelijke door de Artis-mensen wa- den; het water is ongeveer gekleurde voorwerpen, va ren genomen. Want niet vijf centimeter diep het- riërend van veren, vruchten alleen was de buitenkooi geen ook voor mama een gestoffeerd met een paar nieuwe ervaring was, flinke bomen die het sprong ze snel toe, waarbij overigens wel niet lang zul- ze zelf niet zo gauw wist, len maken, want beren zijn wie ze er het eerste moest fantastische slopers maar uithalen. Ze greep de eer- ook had men de diepe, op ste de beste toen maar in grote beren berekende het nekvel, hetgeen uiter- baadbak aanmerkelijk min- aard de snelste methode is, der diep gemaakt. om nummer twee met het Het eerste contact met de gebruikelijke zetje aan buitenwereld verliep lang- land te helpen, zaam en zéér voorzichtig. Wanneer dan, met etens- Mama Frieda heeft eerst tijd, de drie jongen uitge- geruime tijd, met alleen de laten door en over elkaar WOonte om na feesten, bij- kop door de deuropening dartelen en met malle eenkomsten van veel pu- gestoken, zorgvuldig de om- zwabberpootjes rondhollen, bliek e.d. alle „prieeltjes" in geving verkend, waarbij ze waarbij ze af en toe even - en bloemen tot slakkenhui zen, stukjes glas en bij de mensen gegapte blinkende en kleurige voorwerpen. Bekend is het verhaal van de automobilist, die z'n contactsleuteltje miste en, de gewoonten van de ptieel- vogels kennende, op zoek ging naar zo'n prieel. Waar hij z'n sleuteltje inderdaad terugvond. De inboorlingen van oost- Australië hebben de ge- de buurt af te stropen op ook nog haar volle aandacht bij mama aanwippen voor zoek naar (joor je vogels meegenomen geldstukjes. De eerste reizigers in oost- Australië dachten aanvan kelijk, dat de versieringen het speelgoed van de in- boorlingenkindertjes vorm den. Wat de zaak nog wonder lijker maakt, is, dat de ver- aan de drie jongen moest een vriendelijke lik op hun schenken, die trachtten tuis- neus of een speels tikje met sen haar logge poten door de dikke berinnepoot, is er naar buiten te slippen. een stevige portie geduld Toen Frieda de buiten- voor Frieda nodig om haar kooi veilig had verklaard, kroost tot de orde van de mocht het jonge spul naar dag te roepen. Want spelen- buiten, neen, móést het jon- de beertjes hebben geen zin ge spul naar buiten. Want in melk - en wat dat betreft met dezelfde ijver, waar- ziin het precies kinderen, schillende soorten prieelvo mee ze haar kroost eerst Goedmoedig sjouwt Frieda had binnengehouden, werd dan heen en weer, pikt een het nu naar buiten gejaagd, luidkeels protesterend jong geduwd of gesleept vaak in het nekvel en zet het in onder krijsend protest, want het donkere binnenhok om ook jonge beertjes laten daarna de volgende op te zich niet graag dwingen. halen. Het is een karweitje, Jonge, spelende beertjes iat een behoorlijk tijdje kan vormen een verkwikkend duren, want de binnenge- en hartroerend schouwspel, hrachte beertjes zijn hele- En dat wordt niet alleen maal nieJ.yan P'an om bin- veroorzaakt door hun rol- nen te bl«ve" e" huppelen ronde molligheid, door de ^veer"et 20 hard naar bu!~ hulpeloze indruk, die ze ten. Maar moeder Frieda is gels die er bestaan, ook ver schillende kleuren prefere ren. In het algemeen moe ten ze wel overeenkomen met de kleur van het man netje. Zo schijnt de in Artis levende satijnen prieelvogel vooral blauw en ook wel geelgroen of olijf-bruin ho gelijk te waarderen. Onder zoekingen zouden hebben uitgewezen, dat het alle maal niet meer of minder dan „opschepperij" en „dik- maken (zo erg hulpeloos §edu]dlS en onvermoeibaar doenerij" betreft: het man zijn ze trouwens niet, of ?A0U™!,, ze met de bruine netje pronkt niet alleen met voelen ze zich niet, gezien hun nijdige aanvalletjes op een fotograaf, die te dicht in de buurt kwam), door de kinderlijke snuitjes of de bij jonge bruine beer tjes behorende witte befjes. Wat het hart van de toe schouwer vooral verwarmt, is de ongelooflijke zorg van de berin, haar onophoude lijke waakzaamheid en haar razendsnelle reacties bij elk angstig geluidje dat draaiende de jongen uitstoten. Zoals bijvoorbeeld toen het meest brutale jong, na eens een kijkje bij de waadbak te hebben genomen, z'n even- haarballen rond tot deze de strijd eindelijk opgeven en de maaltijd kan beginnen. Een aanvankelijk zeer luid ruchtige maaltijd.want jon ge beertjes maken er in het begin een geluid bij, dat misschien vergeleken zou kunnen worden met bet spinnen van een kat. maar dan zo luid, dat het enigs zins lijkt op het ritmische gerommel van een draaien de betonmolen. Van drie betonmolens. Bluffende vogels Kort geleden heeft een onderling vogelpaar onder wicht niet kon bewaren en dak in het vogelhuis van hals over kop in het on diepe water tuimelde. Artis gekregen: een paartje satijnen prieelvogels, fami- Het diertje had nauwelijks beleden van de paradijs een kik laten horen, of vogels. Aan de vogels zelf is Frieda was er met één het zonderlinge niet direct reusachtige sprong bij, af te zien: het mannetje is z'n prieel, waarin hij ook z'n eigen veren, maar ook met de kleuren van de door hem buitgemaakte voor werpjes, waarmee hij zowel het wijfje imponeert als z'n mededingers overbluft. En tot slot geeft hij het prieel ook nog een streekje verf, zwarte verf, dat hij weet te vervaardigen door houtskool met z'n speeksel te vermengen. Met dit papje bepleistert hij de binnen muren. Wat het nut van dit alles is? Waarschijnlijk alleen maar een huwelijksnestje en een soort speeihol. Het schte nestje, dat de eieren moet bevatten, wordt door het wijfje gewoon in een boom gebouwd. En daarmee bemoeit het mannetje zich nu weer niet. Die heeft het doorlopend veel te druk met boog zich over de rand en hielp het jong op de kant Niet door zomaar de tan den in het nekvel te zetten, fraai blauw en het wijfje xrijs-groenachtig. Het grap- Dige zit vooral in het gedrag van manlief, die - de naam dat was haar kenne- duidt er al op - een prieel neen, lijk te gewoon en daarvan zouden haar jongen niets kunnen leren. Heel voor zichtig legde ze haar rech terpoot om het achterlijfje van het jong en steunde het voor zich en zijn geliefde 'louwt. Daartoe maakt hij ^erst een stukje grond met verblijft zolang z'n echtge note op de eiertjes zit. In Artis hoopt men, dat, zodra de vogels wat zijn in geburgerd, er ook zo'11 prieel wordt gebouwd. Men zal de vogels er in ieder geval het benodigde mate- :en doorsnede van zestig tot naai voor verschaffen. Met achtig centimeter schoon en inbegrip van kleurige voor glad, waarna hij er met werpjes! XyviOCOOOOOOOOOt WEEKABONNEMENTEN jj dienen uiterlijk op Woensdag te worden 5 8 betaald, daar de bezorgers op Donder- s dag moeten afrekenen.. f DE ADMINISTRATIE •^oooooriooocoootxxxKocoGCkioocKXOcociotvroocxx oooooooooooo Van onze correspondent in Brussel) De Belgische regering gaat maatregelen nemen om in deze periode van hoogcon junctuur de koopkracht van de lonen te handhaven en de prijzen te stabiliseren. Er zal minder goedkoop krediet voor de financiering van nieuwe industriële inves teringen en van de prive-woningbouw worden verstrekt. De industriële sectoren, die niet van de hoogconjunctuur profite ren, zoals de textiel- en de meeste andere verbruiksgoederen, zullen tegen lage in terest, leningen en bij de aankoop van in dustriële gebouwen subsidies blijven ont vangen. Om de lonen van de bouwarbei ders niet te snel te doen stijgen - er wor den zwarte lonen van vier gulden per uur betaald - zal de regering de aanwerving van vreemde arbeiders bespoedigen. Men denkt aan Italiaanse arbeiders en ook aan Neder landse bouwvakkrachten. Voor de bouw van de wereldtentoonstelling hebben zich reeds Nederlandse bouwvakarbeiders bij het Brusselse arbeidsbureau gemeld. Werk lozen, voornamelijk in de minder ontwik kelde gebieden van België zullen her schoold worden tot bouwarbeiders. Even als in Nederland zal de winterwoningbouw aangemoedigd worden. Bepaalde openbare werken worden uitgesteld. Een lijst van deze werken is niet gepubliceerd, waar schijnlijk om te voorkomen dat in de be trokken streken onmiddellijk een actie zou beginnen om de werken alsnog te doen uitvoeren. In en om Brussel waar voor honderden miljoenen werken zijn aanbesteed met het oog op de wereldtentoonstelling, zal een bescheidener plan worden uitgevoerd. Fa brikanten, die hun prijzen willen verho gen, moeten het departement van Econo mische Zaken tien dagen tevoren verwit tigen. In de meeste gevallen komt de zaak voor de prijzeneommissie voor, die in de vakbonden vertegenwoordigd zijn. De re gering acht het noodzakelijk, dat de pro ducenten zich gematigd tonen en dat zij alle niet gerechtvaardigde prijsverhogin gen vermijden. De handel mag van de hoogconjunctuur niet profiteren om op willekeurige wijze zijn winstmarges te ver groten. De verbruikers moeten de prijzen en de kwaliteiten van de produkten aan dachtig vergelijken. Hierdoor dragen zij bij tot het behoud van een gezonde con currentie. Mochten deze maatregelen niet helpen, dan moeten krachtiger overheidsbeslissin- gen worden overwogen. De regering wijst er op, dat de Belgische prijzen nog steeds hoger zijn dan die van de meeste buiten landse concurrenten. Dit is een handicap, omdat veertig percent van de Belgische produktie geëxporteerd moet worden. In de pers van de oppositie wordt gezegd dat deze maatregelen veel te laat komen en. dat zij in de normale bevoegdheid lig gen van de ministers van Economische Zaken of van Arbeid en dat het dus niet nodig was hieraan een dergelijke publici teit te geven in pers en radio. Een blad van de oppositie stelt voor in overleg met Nederland een aantal invoerrechten op levensmiddelen te schorsen en tot het peil van het vorig jaar terug te brengen. Daar gedurende een tweetal maanden het indexcijfer der kleinhandelsprijzen meer dan 102,7 (1953 gelijk aan 100), heeft bedragen, zijn op grond van de arbeids overeenkomsten, met ingang van 1 mei de lonen en salarissen in een reeks Belgische bedrijven met 2,5 percent verhoogd. Deze loonsverhoging geldt voor 195.000 arbei ders uit de metaalindustrie, 50.000 arbei ders uit de chemische bedrijven en 150.000 mijnwerkers. De salarissen van de staats ambtenaren zijn met vijf percent verhoogd. Deze nieuwe loonsverhogingen betekenen een stijging van de lasten der Belgische industrie met 3.5 miljard franks. De staats uitgaven nemen met 2,5 miljard francs toe. Het verbond der Belgische industrie vreest dat de prijzen de lonen zullen vol gen, zoals in een kettingreactie. BINNENLAND Hoornvliestransplantaties. In 1955 wer den in Nederland 196 hoornvliestransplan taties verricht, aldus blijkt uit een overzicht van de werkzaamheden van de hoornvlies- centra van het Nederlandse Rode Kruis. Dit brengt het totaal van de sinds de oprichting der centra in 1950 verrichte transplantaties op 986. Voor de steden Amsterdam, Arn hem, Leiden, Rotterdam, en Utrecht luiden de aantallen in 1955 verrichte transplantaties in 1955 achtereenvolgens 33, 15, 43, 60 en 45. HAARLEM EN OMGEVING Evangelisatie. Woensdag zal in het jeugdgebouw „Weltevreden" in Oud-Schoten een evangelisatiesamenkomst belegd worden voor alle gezindten. Als spreker treedt op de heer Achtereek uit Amsterdam. OCOOCOOOOOOf ccooocoooooc 8 Op Hemelvaartsdag gaat het Santpoort- 3 se fanfarecorps „Wilhelmina" een oude g traditie herstellen. Nu het wettelijk weer is toegestaan, gaan de blazers en trommelaars de tnuzikale ommegang op' Hemelvaartsdag, zoals vroeger gebrui kelijk was, weer beginnen. De start is<; 8 al om half acht bij restaurant „De Wey- 'i man" - het wordt dus een matineuze g muzikaliteit. Als gevolg van de grote uitbreiding van Santpoort gaat het feest 3 zich alleen in Santpoort-dorp voltrek- p ken. Bij toerbeurt komt dan volgend jaar ook Santpoort-station aan bod. 00°<>^ooopooocxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx>ooooooooooooooooooa Mevr. Schuttevaar besprak haar boek „Terugkeer" Voor de leden der plaatselijke afdeling van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen, heeft mevr. SchuttevaarVelthuis haar boek „Terugkeer" besproken. Op de van haar bekende prettige wijze heeft zij haar gehoor meegenomen naar de tijd rond 1948, waar in het gezin Windemeer de vader terugkeert uit Duitsland, nadat hij in 1943 was wegge voerd door de bezetter. Moeder Windemeer werkte voor haar gezin en leefde in de waan dat haar man dood was. De vaak gespannen situaties die hij de terugkeer ontstonden liet mevr. Schuttevaar de aanwezigen met talent mee-beleven en het werd alleszins geslaagde avond, die met een woord van dank door de presidente mevr. Priester—Schaap besloten werd.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 11