Helicopterbndlng in IJmuiden België liet zijn motortrawlers een eigen ontwikkeling ondergaan ploegstoffen Een tweede Panamakanaal kost 190 miljoen dollar Kennemer antaarn Yam een lil! 7 LANGS SLUIZEN EN HAVENS Schildersklasse: kloeke schepen WÊÈÈm: WÊÈÈ li iSillfl Agenda voor Beverwijk Redelijke inzet der kuil- palingvisserij op IJselmeer „De misdaad van kapitein Stuart" Vergadering van de kinderkerk voor het jubileumjaar f THALIA -v 350 x spil Onze vlag Medische verzorging op Hemelvaartsdag WOENSDAG 9 MEI 1956 DE N.V. MOTORVISSERIJ heeft haar zetel in Oostende en uit die naam zouden we opmaken, dat men de beschikking heeft over motorvissersvaartuigen. Nu is dat vóór de oorlog inderdaad het geval geweest, maar daarna is er een grote verandering ge komen. De nieuwbouw werd met energie aangepakt en een Britse werf kreeg de op dracht voor de bouw van enige flinke stoomtrawlers van hetzelfde type zoals Enge land er zelf enige liet bouwen. Namen vam schepen, die in de oorlog verloren gegaan waren, werden in ere hersteld, namen welke voor ons land ook nog betekenis hebben. J.iw"®-" 'Ql t InHHHÉii Wli&igMVmi£: 1 fliASV™ De nieuwe „Rubens", een schip uit 1946: in elk opzicht een mooie trawler. Immers, de scheepswerf ,,'s Lands Wel varen" van I. S. Figee in Vlaardingen bouwde namelijk in 1931 een viertal motor trawlers voor de N.V. Motorvisserij: de Van Eijk O. 292, de Van der Weijden O. 299, de Memlinc O. 295 en de Breughel O. 296, waarvan de tonnemaat varieerde tussen de 132 en de 140 bruto en een 240 pk Sulzer motor zorgde voor de voortstuwing. Deze vier schepen betekenden een belangrijke vooruitgang voor deze Belgische rederij, want sedert 1929 had men twee kleine motortrawlertjes niet groter dan 74 ton, „Terniers" O. 290 en „Jordaens" O. 291 ge naamd. Eigen ontwikkeling Zo deed de motortrawler daar zijn intrede en in tegenstelling met ons land ging dit scheepstype in België een eigen ontwikke ling tegemoet. Het waren evenwel betrek kelijk kleine schepen van dezelfde grootte als de kuststoomtrawlers bij ons en zoals Engeland er nog honderden in de vaart had. De vier in ons land gebouwde motor trawlers werden opgevolgd door een in Aberdeen gebouwde motortrawler, de „Van der Goes" O. 294 van 138 ton. Het noemen van deze naam brengt echter droeve herin neringen. In januari van het jaar 1939 ver ging dit schip met man en muis in het Kanaal. Vóór de ondergang van de*V,Van der Goes" had de N.V. Motorvisserij reeds een grote motortrawler in de vaart ge bracht, een schip dat de aandacht trok om dat noch Duitsland, noch Engeland in die tijd een dergelijk schip had laten bouwen. Dit was de eerste grote motortrawler van de N.V. Motorvisserij en kwam in 1937 in dienst nadat de scheepswerf Beliard Chrighton te Ostende het schip had afge leverd. Van de voor-oorlogse motortraw lers was deze, die „Rubens" O. 297 heette, inderdaad de grootste en modernste. Het vaartuig had een bruto inhoud van 320 ton bij een lengte van 37.99 meter. De motor was van het fabrikaat Sulzer en ontwikkel de 700 pk. Er was een koelinstallatie aan boord en de trawler heeft deelgenomen aan de visserij bij IJsland en het Bereneiland. Helaas ging deze „Rubens" verloren. Het schip was naar Engeland uitgeweken, ging over in geallieerde dienst en is vermoede lijk op 21 februari 1941 gebleven. Zoon van Cook De na-oorlogse „Rubens", een waardige opvolger van de verongelukte „Rubens kwam 25 juni 1946 van Beverley in Osten de aan. Gebouwd bij de bekende werf van Cook, Welton en Gemell is het een staaltje van de na-oorlogse trawlerbouw in Enge land, kloek van bouw en fraai van lijn. De inhoud bedraagt 523 bruto reg.ton en de lengte is 48,68 m. De triple expansie stoom machine ontwikkelt 850 pk. De ketel wordt met olie gestookt. Het verbruik bedraagt 7 ton per etmaal, terwijl de tanks een capa citeit hebben van 220 ton. In het visruim WOENSDAG 9 MEI Kennemer Theater. 19 en 21.15 uur: „Het moederhart spreekt". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Black board Jungle". Hotel „Parkzicht", 20 uur: „Onze zangers'b Openbare Leeszaal, geopend van 1517 uur jeugd: 1516 uur. „Het Groene Huis", jeugdleeszaal en uit leenbibliotheek, geopend van 15.15 16.45 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 10— 13 uur; lees- en studiezaal van 1013 en 1518 uur. DONDERDAG 10 MEI Kennemer Theater, 14.30. 16.30, 19 en 21.15 uur: ,,'t Zit in de lucht". Luxor Theater, 14.15; 16.30; 19 en 21.15 uur: „Brokkenpiloten". „De Groentenbeurs", Sterrit Kennemer Motor Club. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 10— 13, lees- en studiezaal van 1013 en 1-518 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, dage lijks van 1718 uur. VRIJDAG II MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Sum mer Madnes". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Tweemaal begeerd". W.B. Theater, 20 uur: „Het Roversnest". Kennemer Theater, 20 uur: C.P.N. Deken Waerestraat 50 a, 20 uur: „Alcoho lics Anonymous". Stadhuis, 19.15 uur: Gemeenteraadsverga dering. Openbare Leeszaal. 1517 uur en 1920 uur: jeugd: 18.3020 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 15— 18 en 1921 uur; Jees- en studiezaal van 10—13, 15—18 en 19—21.30 uur. kan 200 ton vis geborgen worden. Op 22 juli 1946 was de trawler van de eerste reis binnen onder commando van schipper Emiel Tratsaert. Vangst: 136.983 kg vis van IJsland, waarvan 22.219 kg kabeljauw, 107.500 kg gul, 240 kg koolvis en 608 kg schelvis. De besomming van deze eerste reis bedroeg 224.848 francs. Een zusterschip van de „Rubens" is de „Breughel" O. 299 en beide schepen zijn identiek aan de Britse trawler „Southella" H. 303. ARIE VAN DER VEER. (Nadruk verboden.) De eerste week, dat de kuilpaling visser ij on het Noordelijk deel van het IJselmeer uitgeoefend werd, kan niet als ongunstig worden beschouwd. De motorloze zeilvaar- tuigen hadden te kampen met veel wind stilte, zodat, de vangsten en besommingen van deze vissers niet hoog waren. Veelal boek ten deze vissers per etmaal vangsten tot 20 pond. De prijs van deze zuidaal was van f 1,15—f 1,31 per pond. Met nestvangsten tot 10 bak per etmaal waren de besommingen van f105 tot f216 per zeil vaartuig. De motor vaartuigen brachten per,etmaal aan de markt 'tot' 100 pönd kuilpaling. Daar deze paling heel wat dunner was, varieerde de prijs van f 1.00 tot f 1,10 per pond. In het begin van de week waren de nestvangsten hoog n.l. van 20 tot 90 bak. De verdiensten varieerden van f 300 tot f 700 per motorvaartuig. De lijn- of beugaalvisserii nam in betekenis toe. Per etmaal vangsten van 50 tot 130 pond. Naar gelang van de dikte en de kwa liteit werd deze pajing verkocht voor f 1,38 tot f 1.82 per pond. De besommingen van de lijnaalvissers wa ren van f 300 tot f 700 per beuger. Door 1 vis ser werd fuikaal aangevoerd, waarvan de gemiddelde prijs f 1,10 per pond was. Door enkele vissers werd Noordzeevis aan gevoerd, waarvan de prijs gemiddeld f 0,08 per pond was. De vorige week (30 april tot en met 5 mei) werd aan de gemeentelijke visafslag aange voerd 11.571 pond kuilpaling voor f 12.996,94, 3904 pond lijnaal voor f 6224,95; 254 pond fuikaal voor f287,52; 371.218 pond nest voor f 12.126.30; 1148 pond noordzeevis voor £97,32. De totale omzet bedroeg f 31.723,03. Cecil B. de Mille, de regisseur, die niet voor een kleintje vervaard is heeft met dit kleurige romantische verhaal „Reap the wild wind" een kostelijk prentenboek voor volwassenen opgeslagen en wie er in bla dert zal de sfeer proeven van de wilde rotskusten, de strijd om het levensbehoud van schepelingen, die daar schipbreuk lij den en duistere figuren, die proberen munt te slaan uit de rampen op de kust. Aan de „vooravond" van het veertigste jaar is door de kinderkerk „IJmuiden Oost" een bijzondere ledenvergadering gehouden. De voorzitter opende met het lezen van Joh. 10 11-16. ,,Ik ben de goede Herder" en zoals deze in zijn toespraak n.a.v. het voorgelezen gedeelte zei, „zijn wij slechts huurlingen in Zijn dienst, die vaak op de vlucht gaan als er gevaar dreigt, maar Hij zet Zijn leven in voor de schapen". Laten we daarom onszelf niet op de borst slaan, maar dankbaar zijn dat dit werk thans reeds 39 jaar gedaan mocht worden en, zo als de oprichtster Tante Reintje bij het 25-jarig bestaan gezegd werd door onze oud-predikant ds. Callenbach, „doorgaan, al zaaiende, niet omzien maar steeds voor uit". Daarna werden de plannen besproken voor dit jaar zoals het verstrekken van speciale jubileum-kaartjes elke zondag aan de kinderen welke ingeleverd kunnen wor den voor een wandtekst of boekje, een betere administratie van de ruim 300 kin deren, het verrichten van huisbezoeken en het uitgeven in dit jaar van verschillende jubileumbladen speciaal voor de kinderen, waarin voor alle leeftijden wedstrijden georganiseerd zullen worden, waarvan de eerste uitgave aan het personeel verstrekt werd. De penningmeester maakte de reeds be reikte resultaten met het jubileum-fonds bekend, om op 7 mei 1957 een nieuw kof- ferorgeltje te kunnen kopen, waaruit bleek, dat het aantal donateurs hiervoor 85 be droeg. Afgewisseld door declamatie en een ver snapering in de pauze, werd het een pret tige vergadering. HELICOPTERE LANDT IN IJMUIDEN Zaterdagmiddag om 5.30 uur zal in het kader van de verkiezingsactie van de Par tij van de Arbeid op een terrein in de Heerenduinen een helicoptère landen. ADVERTENTIE f het theater met de beste films DONDERDAG a.s. (Hemelvaartsdag) Aanvang 7 en 9.15 uur: CECIL B. de MILLE's grote avonturenfilm DE MISDAAD VAN KAPITEIN STUART in technicolor! John Wayne - Paulette Goddard - Ray Milland Een boeiend en dramatisch verhaal van zeeschuimers aan de Amerikaanse kusten. Machtig cn emotierijk verfilmd! 14 jaar. DONDERDAGMIDDAG 3 uur: Het bekende verhaal voor de jeugd! DE GELAARSDE KAT Geheel Nederlands gesproken! Voorverkoop: Morgenochtend 1112 u. IEV morgen tegen DSK IEV I speelt morgenmiddag om half drie een competitiewedstrijd tegen DSK op het sportpark „Rooswijk". IEV komt uit met: H. Alkemade: G. Bos en P. Persijn; A. Harsveld, G. v. Berneveld en P. Zuurbier; H. Duin, Vr. Buur, J. Duin, H. de Reus en J. de Reus. Vergadering „Oud-Katholiek Ondersteuningsfonds" De afdeling IJmuiden van de vereniging „Oud-Katholiek Ondersteuningsfonds" houdt vrijdagavond in het oud-katholiek vereni gingsgebouw een ledenvergadering, waarin de beschrijvingsbrief voor de op 15 mei in Amsterdam te houden algemene vergadering wordt behandeld. Voor het hoofdbestuur zijn de volgende kandidaten-dubbeltallen opgesteld: 1. Pastoor -J. A. J. van Zanten (Culemborg); pastoor A. Zwart (Zaandam). 2. W. D. Wiljouw (IJmuiden); mr. A. H. A. Adelaar Cs Gravenhage). In deze bijeenkomst zal een afgevaardigde worden gekozen. De avond wordt besloten met kienspel. ADVERTENTIE >noOCOOOOOOOOOOOOCX)OCKX>DCOOOOCOOOOOOCOOOOCXDOOOOOCOOOOOO<X)COOCOOOOCOOCXXXXXXXX)OOOOOOOOOOOOOOCXXX5CCDOOOOOOOOOOOOOCXDO<" voor kleding en modern interieur MARKTPLEIN [•f; oocoootx)00ooocooaDococxxx: >000000000000000000000000000000 Op 15 augustus 1914 voer het eerste schip door het Panamakanaal en daarmede kwam een nieuw zwaartepunt in de wereldeconomie naar voren. Dit kanaal, dat na vele moeilijkheden tot stand was gekomen en voor zijn aanleg 20.000 doden had ge vraagd, beheerst het gehele scheepvaartverkeer op de Stille Oceaan en een groot deel van de Atlantische Oceaan. Door een ruimte van 91 meter breed en 80 km lang werd het mogelijk om de levensstandaard van vele tienduizenden te verhogen. De reisduur van de Ver. Staten naar Azië werd o.a. 40 percent bekort en in tal van gevallen is de reisduur van Europa en Afrika naar grote delen van Zuid-Amerika en Azië met de helft ingekrompen. Door de daling van de vrachtprijzen konden de goederen binnen een groter bereik van de massa komen, waardoor in het dagelijks leven het kanaal van invloed was geworden en daardoor onmisbaar. Onze huidige we reld is niet meer tSrLANTlSCH denkbaar zonder het Panamakanaal want als dit kanaal weg valt is de kortste verbinding van de Atlantische met de Stille Oceaan over de Zuidpool! (zie kaart). Dit is voor onze tegenwoordige verhoudingen een niet meer te aan vaarden mogelijk- heid, zodat niet al leen Amerika maar ook Nederland, En- geland, Frankrijk, manaa; kortom geheel Eu- ropa, belang bij dit ttSGl kanaal heeft. Heel vroeg heeft de mens het grote be lang van dit kanaal ingezien, want reeds in 1519 kwam de Spanjaard Saavedra met een plan om een dergelijk kanaal te bou wen. De eerste werkzaamheden voor het kanaal werden echter pas in de 19e eeuw uitgevoerd door een Franse maatschappij onder leiding van Ferdinand de Lesseps, de bouwer van het Suezkanaal. Er rezen ech ter veel moeilijkheden en strubbelingen en uiteindelijk werden de rechten van deze maatschappij overgenomen door Amerika voor een bedrag van 40 miljoen dollar. Onder de leiding van kolonel Goethals werd het kanaal toen in 1914 voltooid. Deze veertig miljoen heeft Amerika al in veelvoud terug ontvangen door de beteke nis dje het kanaal verkreeg. Alleen al in de laatste wereldoorlog bespaarde het Pa namakanaal ruim anderhalf miljard dollar aan vrachtkosten! De tien miljoen die Amerika voor de kanaalzone moest betalen benevens de jaarlijkse 430.000 dollar, val len hierbij volkomen in het niet. Vooral Donderdagavond draait Thalia deze film in de beide avondvoorstellingen, waarin de romantische misdaad van een in wezen edel mens, de aanleiding tot een serie fas cinerende scènes als een gevecht met een inktvis en de stranding van de laatste der grote zeilschepen, die geruime tijd de op komende concurrentie, de stoomboten, het hoofd boden tegen het eind van de vorige eeuw. Met gevoel voor effect is het verhaal op het celluloid gebracht en John Wayne zorgt er met Susan Hayward voor, dat de lief hebbers van grote filmnamen niets te kort komen. Want zo is Cecil de Mille wel: hij kijkt niet op een dubbeltje als het op films aankomt. In de matinée wordt op Hemelvaartsdag de in het Nederlands nagesynchroniseerde sprookjesfilm „De gelaarsde kat" vertoond. Wandelen met Santpoort Op Tweede Pinksterdag wordt u allen verzocht de bencwagen in de beste kon- ditie mee te brengen naar het goede Santpoort, waar de turn vereniging „Santpoort" een lekkere bries en een zonnige zon heeft besteld om de Bonds- wandeldag van het KNGV de vereiste luister bij te zetten. Voor de aspirantjes tot vijf tien jaar is de afstand 10 of 15 kilometer, al naar gelang hun ner prilheid en voor de oude ren werd er een parcours van 25 kilometer uitgezet, welke drie wandeltochten bij café „De Weijman" beginnen om daarna te leiden langs Sant- poorts mooiste dreven. Meneer Volmer, de secretaris van de organiserende Turnvereniging heeft er met zijn medebestuur deren een hoop werk voor ver zet en nu hopen zij alleen maar, dat er voor 14 mei ber gen aanmeldingen binnen ko men voor deze dag, die eigen lijk al sinds de oude Romeinen voor een fikse wandeling be stemd is. Het gaat er natuurlijk niet om, maar voor de tippelaars, die de vijf uren volbrengen ligt de officiële Bondswandel- medaille klaar en voor groe pen van minstens twaalf is de BWD-groepsmedaille aange- munt. Meneer Volmer zit aan het Velsense Kerkplein op nommer 2a in spanning te wachten, of het er drie of vierduizend zullen worden op Tweede Pinksterdag. Uit het hart en van het hart Mijn ontboezeming over het rommellandje aan de Koningin Wilhelminakade was meneer P. Verschoor van die kade der mate uit het welmenende hart gegrepen, dat hij de ballpoint beklom en mij instemmend knikkend terugschreef. Alleen en dat moést hem van het hart: de jeugd. De jeugd zou echt niet alleen de schuldige zijn van het minder fraaie aan- gelaat, dat moeder aarde daar vertoont, want het koor der omwonenden maakt er, naar zijn ervaringen uitwijzen, een gewoonte van op het terreintje maar van alles neer te werpen tussen rotte vis en olie en hij vreest, dat als de gemeente er nu eens op mijn voorstel wat vriendelijks van maakte, dit achteloos gewerp nog geen eind zou nemen. Wellicht, heer Verschoor, toomt men zich in. Wellicht gaat het net zo goed als elders, waar woeste velden herscha pen werden in aanminnige plantsoentjes. Laat ons hopen en vertrouwen en de gemeente alvast dankbaar zijn voor elk initiatief, dat zij aan dees' Koningin Wilhelminakade voor ons in petto heeft. zockfietserqen op Bevrijdings dag komt er alweer een: op zondag de dertiende en een dertiende lijkt me een uitge lezen dag voor zulk een feest. figts-puzzel- ■rit van het Instituut voor Ar beidersontwikkeling, die drie tlur~ zal mogen durenLanger niet, want er zit een etentje aan vast en dan moet ieder een wel aan tafel zijn natuur lijk. Het gaat die zondagmor gen om acht uur al losbran den aan de achterkant van het Cultureel Centrum en de Instituters zijn zo ruim ge weest, ook niet-leden te laten meedoen voor een luttel be drag. De centjes moeten de kosten van thee en koffie on derweg dekken en het kan een opwindende dag worden, deze zondag. Als de route door een paar kenners van de omgeving is opgesteld, zal menigeen er behalve een paar vermoeide benen ook een pracht van een herinnering aan over kunnen houden en daar gaat het de organisatoren natuurlijk in de eerste plaats om. als wij daarbij nog moeten voegen de be sparing die het kanaal opleverde tijdens de Koreaanse oorlog. Volgens schattingen zou dit bijna een miljard gulden bedragen. Gezien deze bedragen gaan er stemmen op om naast het Panamakanaal andere pro- jekten te bezien. Men denkt hier aan het Columbiakanaal, maar vooral aan het Nica- raguakanaal (zie kaart). Men hoort dit laatste ontwerp reeds betitelen als het „tweede Panamakanaal". Het Nicaragua- Het is dit jaar een beetje feest bij de Hervormde kinderkerk van IJmuiden-Oost, want negenendertig jaar terug begon deze arbeid onder de jeugd en dat is dus bijna acht lustra, naar ik met grote nauwkeurigheid heb berekend. De kinderkerk Ja, dat is eigenlijk de kerk van een heel oud, doof dametje uit de jaren van de eerste wereldoorlog, die door de hinders van dat eerste uur in een onderkomen aan de Kalverstaat „Tante Reintje" genoemd was en die eigenlijk de kinderkerk begonnen was om dat ze een tikkeltje doof was. In die dagen preekte de evangelist Gutteling in de kerk van Velseroord, die ze wel best verstaan kon, maar Tante Reintje was een beetje be- COCOOCK 8 8 oooooooooooooooooooooooooooocx Puzzelen per velo Het rijden van puzzelritten per auto raakt er een beetje uit, want daar rijzen de laatste tijd teveel bezwaren tegen van de kant onzer overheden, die wellicht terecht menen, dat al die zoekende automobilisten langs 's Heren drukke wegen alleen maar narigheid vermo gen op te brengen. Maar het puzzelen op de fiets komf daarentegen steeds meer in in zwang. Want na de beide 8 O O p 8 8 ;5 Het spijt mij oprecht elk 8 8 jaar weer na de plechtige 8 en feestelijke dagen rond de S 8 herdenking der duistere ja- ren tussen 1940 en 1945 een 8 8 aantal nonchalances te moe- 8 ten constateren van lieden, die het maar niet schijnen 8 a te leren. 8 Lieden, die niét de moeite g 7 nemen om acht uur, als de 8 droefenis even tastbaar 8 over het land valt en twee 8 minuten het leed van al die 8 oorlogsdoden samenballen in een intense stilte, hun g bromfietsen, auto's of fiet- 8 sen in te tomen en die twee 8 hele minuten in het hele 8 jaar een momentje eerbie- 8 dig te zijn. 8 Lieden ook, die het heel i gewoon vinden, als van hun 8 g fonkelnieuwe winkelpui aan 8 de Lange Nieuwstraat de j g vaderlandse driekleur vol i van stok wappert terwijl de 8 rest der vlaggen rouwt. 8 Lieden, die het zelfs niet i nodig achten genoemde driekleur bij zonsondergang 8 met de vereiste eerbied bin- j g nen te halen, zodat deze vlaggen des nachts in de f 8 Dpen lucht blijven hangen als teken van verregaande achteloosheid. 8 Lieden, kort gezegd, voor wie de vierde mei meer te zeggen heeft en voor wie het rood wit en blauw alleen maar als j gevelversiering van nut is gebleven. 5 8 >000000000000000000000000000000000000000 8 niets S nauwd geworden voor zijn op volger, de nieuwe predikant, die ze misschien lang niet zo goed kon horen. En die goeie, vrome Tante Reintje heeft toen maar een eigen kerk gesticht voor de kleinen van de plaats, natuurlijk na overleg met de evangelist. „Oom Jaap" schrijft in het jubileumkrantje van de Kin derkerk over die eerste dag zijn jeugdherinneringen neer en ik wil ze u toch niet ont houden, temeer omdat dit blaadje maar in een beperkte oplaag is verschenen en u het misschien niet allemaal in handen hebt gekregen, terwijl er onder de oudere garde toch wel heel wat oud-klantjes van deze kinderkerk zullen zijn. Oom Jaap weet het nog pre cies, hoor maar: „Op die eerste zondag gingen we eens kijken. Er stonden al enkele kinderen te wachten. Eerst gingen wij door een grote poort, dan een hoek om en daar zagen we een kleine dame die vroeg: „Komen jullie voor de kinderdienst? Ga dan maar mee." Nieuwsgierig liepen wij achter haar aan. Maar dat viel tegen, een paar houten banken zonder leuningen en daarach ter lagen matrassen en andere dingen. Hierbegonnen wij onze eerste kinderdienst. 17 kinde ren gingen voorzichtig op de banken zitten, want de vloer was niet erg gelijk en als je zat te wiebelen viel de bank wel eens om. Wat er de eerste zondag verteld werd weet ik niet meer, maar wel het eerste versje dat we leerden, de meesten van jullie kennen het ook wel: „Mijn zonden zo hoog als een toren Vóór en aleer zondagmiddag op het „V eisen"-terrein het leder op de middenstip werd gedeponeerd voor de aftrap van de wedstrijd VelsenTer rasvogels heeft een van de oudst-gedienden der gasten een huldiging moeten onder gaan, die hem ietwat in ver legenheid bracht, maar hem aan de andere kant blijkens het glundere aangelaat daar bij getoond, toch ook wel weer een machtige hoop plezier deed. Het was de spil van Terras vogels, spil Röbken. En hij speelde deze middag zijn 350e wedstrijd voor zijn geliefde Santpoortse elf. Wanneer gij nu weet, dat ik het nimmer verder heb gebracht dan vijf toiletruitjes en een spiegel raam toen ik twaalf was en vier geheel mislukte pogingen om in het schoolelftal een balletje mee te trappen, dat ik vervolgens wegens het to meloos in eigen doel schieten geroyeerd ben uit een aspi- rantenploeg en daarna het voetballen er aan heb gegeven, zult ge u mijn eerbiedige bewondering kunnen inden ken: driehondervijftig wed strijden.... en allemaal met een overtuiging, de Terras vogels-zaak waardig. Voorzitter Disselköter heeft de jubilaris niet alleen gefeli citeerd, maar hem ter gelegen heid van deze jubileumwed strijd ook nog eer. pracht van een wandversiering geoffreerd, terwijl de spelers van het eer ste elftal en het bestuur van de gastheren-club hem voor de eerste weken onder de rookwaar zetten. Het zullen overigens wel maanden wor den, want zoveel rookt zo'n spil toch niet? Bruggebocht Met alle waardering voor de knappe bouwheren, die in de weg tussen Haarlem en Velsen zulk een majestueuze brug hebben getimmerd over de beide tunnelbakken heen, hoop ik toch niet, dat die brug ten eeuwigen dage zo blijft. Tenzij Rijkswaterstaat er net zo hard leers mee is als met het be- bakenen van diezelfde brug, toen het ding half in gebruik was en een petroleumpit vol doende werd geacht om het snelverkeer des nachts op een plotselinge richtingverande ring te wijzen. Die brug is mooi en zo, maar de bocht er héén van de kant van Haarlem af ligt gemeen scherp, zodat er brokken van kunnen komen en een te rappe automan holderdebolder van de brug af zou kunnen schie ten. Daar zouden dus eigenlijk reflectoren in de leuning ge maakt dienen te worden en als het even kan het befaamde olifantsdraad het oersterke en veerkrachtige, gevlochten staaldraad, waar geen auto doorheen komt en dat al heel wat rampen heeft weten te voorkomen. Het is namelijk nogal smal daar en als er van beide kanten verkeer komt, kan de situatie er best eens hachelijk worden. LAMPENIER kanaal zou in zijn geheel 190 miljoen kos ten, een dubbele capaciteit bezitten en geen sluizen hebben. Men zegt dan ook wel „het Panamakanaal is het kanaal van van daag, maar het Nicaraguakanaal is het kanaal van morgen". Deze mening wordt nog geruggesteund door het feit dat in 1943 Nicaragua aan Amerika officieel een ka naalzone heeft verleend, voorlopig nog zon der kanaal maar dat behoeft slechts een kwestie van tijd te zijn. Amerika heeft zich in ieder geval reeds zeker gesteld voor het feit dat het Panamakanaal zo belangrijk is, dat het onbruikbaar wordt. Daarom is de kans op een „tweede Panamakanaal" groot. ADVERTENTIE Zaterdag a.s. half zes; toegang vrij. Terrein Heerenduinweg. P. v. d, A. IJMUIDEN Dokters H. de Jonge. M. K. Hnfstedestraat 49. tel. 5652 en P. H. J. de Weerdt jr., de Noo- straat 4, tel. 6158. Apotheken Zondags- er nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Anotheek Ledeboer, Kennemerlaan 80, tel. 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen zaterdagmiddag 2 uur en zondagavond 12 uur: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 en mevr. M. Bakker, Snellius- straat 53. tel. 5053. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts D. R. Mansholt, Vinkenbaan 23, tel. 8320 te raadolegen. Apotheken Bloemendaalse Apotheek Bloemendaalse- weg 85. Bloemendaal, tel. K 2500 22181 en Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort Dorp, tel. K 2560 8284. CASTRICUM Dokters H. Wieringa, Schelgeeststraat 31, tel. 289. Wük- en kraamverpleging Zuster C. var Beers, Koningin Juliana- straat 14, telefoon 544. Apotheker P. v. Ouwerkerk, Burg. Lommenstraat 6, telefoon 500. IJmond-handbaljeugd naar Utrecht De handbalvereniging „IJmond" zal mor gen met drie ieugdteams deelnemen aan het grote in Utrecht te houden jeugdtoernnoi, waarin achtenveertig jeugdploegen zullen uitkomen De IJmondmeisjes junioren spelen in de poule drie wedstrijden tegen Laren; RODA, Rotterdam en DVV, Amsterdam. De jongens junioren krijgen tegen zich Sport Vereent, Utrecht; Höhenhaus, Duits land en UD. Utrecht. Voor de meisjes-aspiranten zijn er wed strijden tegen Laren; Sport Vereent, Utrecht en UD, Utrecht.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3