Ierland een niet te onderschatten tegenstander voor het Oranje-team Tak-Niemöller in topgroep klassement van Tulpenrally Licht optimisme over resul taat toch gerechtvaardigd Beste drie judoërs ter wereld Het lijf merk van_miljoe Geroutineerde Ierse spelers in het veld slechts Grotere wagens komen na rustdag in Monaco sterk opzetten 9 Manager Carey: Nederland is favoriet tegen de Ieren Veranderd Brooymans doet toch mee tegen Ierland Faas Wilkes gastspeler bij Sparta Motorsport Protest van Rietman werd verworpen Schaken VAS zesde in schaak toernooi in Belgrado De radioreportage Om Europese titel Weer goede winstkans voor Fabien VL De softbalcompetitie Grote zege van HHC op falende Schoten-ploeg CIGARETTES |HI Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Heerenveen blijft in sectie betaald voetbal Louison Bobet staakt de strijd in Spanje Oriënteringsrit K.M.C. Ronde van n.w. Nederland op Hemelvaartsdag Recorddeelneming aan de Goudse Zeilweek WOENSDAG 9 MEI 1956 (Van onze sportredacteur) ER IS DIT SEIZOEN nog geen tegenstander geweest, die het presteerde het Nederlands voetbalelftal een nederlaag te bezorgen. Eerst speelde het Oranje-team tegen België op eigen grond en kwam tot een gelijk spel, daarna werden Noorwegen in Amsterdam, Saarland in Saarbrücken Duits land in Dusseldorp en België in Antwerpen zonder meer verslagen. Het is dus niet zo heel onbegrijpelijk dat het nationale voetbal-team morgen in het Feyenoord-stadion in Rotterdam met optimisme in het veld komt tegen de Ieren. Te meer, omdat de spelers in het Oranje-shirt nog iets hebben goed te maken. Ruim een jaar geleden namelijk op 1 mei 1955 leden zij in Dublin een één—nul nederlaag, nadat de Ier Fitzgerald dertien minuten voor tijd het enige doelpunt van de wedstrijd had gemaakt. Sinds die nederlaag is er het een en ander veranderd, zowel voor wat betreft het ploegverband als de techniek en de conditie van de spelers. Dat weet men. Vandaar dus dan ook dat dat optimisme wel enigszins ge rechtvaardigd is. Al zal het nooit of te nimmer mogen lijken qp onder schatting. Want daar weten die in het Engelse leaguevoetbal geharde voet ballers terdege raad mee. De Ieren komen met een uiterst gerouti neerd elftal naar de Maasstad. Slechts vijf spelers hebben minder dan vijf interland wedstrijden gespeeld. In de achterhoede heeft men de beschikking over zeer capa bele spelers. Alleen over de verkiezing van keeper Godwin was men, zoals wij reeds meldden, niet tevreden. De back S. Dunne evenwel vestigde reeds enkele malen de aandacht op zich en wel vooral in de wed strijd van zijn land verleden jaar tegen Spanje. Cantwell, die zeer moeilijk te pas seren is, is de langste speler van het team, namelijk twee meter. De achterhoede wint in niet belangrijke mate in kracht met stopper en aanvoerder Martin. HU behoort bij Aston Villa nog steeds tot de prominen te spelers en kwam reeds 28 maal voor Ierland uit. Van. «Je kanthalfs maakt T. Dunne, die een goede opleiding kreeg bij Arsenal en Sheffield United, zijn debuut. Zijn collega O'Fairrell speelde ai zes maal voor zijn land, waaronder verleden jaar tegen Ne derland. Men roemt in Engeland zijn opbouw van de aanvallen. In de voorhoede maakt Whelan van Man chester United zijn debuut. Hij vormt de rechtervleugel met de buitenspeler Rimg- stead', d'ie een uiterst snelle speler moet zijn die bovendien nog over een haarzuiver schot beschikt. Midvoor Fitzgerald komt in de Ierse league uit evenals T. Dunne terwijl zijn buurman Fitzsimons tot de beste binnenspelers van de Engelse league behoort. Hij speelde dan ook al zestien „Het zal beslist geen „walk-over" worden." Op bijna verontwaardigde toon kwamen deze woorden uit de mond van mr. Carey, mana ger van de nationale Ierse voetbalploeg, als antwoord op de vraag wat hij dacht van de kansen voor zijn team. „Tenslotte versloegen jullie de Belgen en bedwong het Nederlands elftal de wereldkampioen in Dusseldorp. Ne derland heeft de beschikking over een sterke, homogene ploeg, wii daarentegen ziin mid den in een opbouw-oeriode. Ik beschouw de Nederlanders als de favorieten", vervolgde hij even complimenteus als diplomatiek, kort na de aankomst van de Ierse gasten in Ne derland. Dinsdagmorgen ving voor officials, journa listen, alsmede voor de spelers Tommy Dunne en Jack Fitzgerald die reis in Dublin aan. Het chartervliegtuig, waarmee gereisd werd, onderbrak de tocht in Manchester waar de spelers, die in de Engelse league uitkomen, zich bij het gezelschap voegden. De aanvoerder van de ploeg, Con Martin, moest zijn vertrek naar Nederland in ver band met familie-omstandigheden uitstellen tot woensdagavond. De spelers zijn, ondanks de lange leaguecompetitie, niet bijzonder ver moeid. Om hun vorm te behouden wordt woensdagmorgen in het Feyenoord-stadion een laatste training gehouden. Drie spelers van de Engelse eerste divisie- club Everton, momenteel op toernee door Amerika, die anders een zeer goede kans maakten voor verkiezing in de nationale ploeg, konden niet worden opgesteld. Ook zonder Farrell, Iglinton en O' Neill vormt het team een niet te onderschatten tegenstan der. Zelfs de woorden van. manager Carey, die bij het afscheid opnieuw zijn diploma tieke talenten toonde en niet na kon laten te zeggen: „maar ja voetbal blijft nu eenmaal voetbal", doet hieraan niets af. maal voor het Iers elftal. Havery tenslotte is een speler met een bijzonder goed spel inzicht, die al divcjsg malen in de nationale jeugdploeg uitkwam. Sinds de wedstrijd tegen de Ieren van een jaar geleden is ook in de Nederlandse ploeg veel veranderd. Nederland kwam toen uit met Landman (De Munck was blesseerd), Wiersma en Kuys; Steenbergen, Van der Hart en Klaassens; Wilkes, Schou ten, Cor van der Gijp, Timmermans en Geel. Naar onze mening is bet elftal dat morgen in het veld komt heel wat sterker. Al is het niet de sterkste formatie. Zoals wij na de oefenwedstrijd tegen Portsmouth al schreven lijkt ons een voorhoede met Een moment uit de wedstrijd van een jaar geleden. Zeven Ieren weren een Neder landse aanval, waarbij slechts drie Neder landers zijn betrokken, met vereende krachten af. Van links naar rechts ziet men: Donovan, Wilkes en achter hem gedeeltelijk zichtbaar Martin, Farrell, lig gend Timmermans, De Bruyckere, die ingevallen was voor Van der Gijp, O'Far- rell, keeper O'Neill, Fitzsimons en Lawler, die de bal wegkopt. Koopal als buitenspeler en Appel als mid voor heel wat gevaarlijker. Maar goed, ook de aanvalslinie van thans zal wel iets weten klaar te spelen. Al zal het tegen de reeds genoemde hechte ver dediging van de Ieren zeker niet meeval len. De andere linies kunnen bevrediging schenken. Dat Brooymans op de plaats van Notermans is «gekomen, lijkt verstan dig als men weet dat de Ieren evenals de Engelsen van hard voetbal houden. De tengere Fortuna-speler zou het heel wat zwaarder krijgen dan de veel forser Til- burger, die bovendien in de laatste oefen wedstrijd toonde zeker niet minder te zijn. Het kan dus morgen een uiterst spannen de wedstrijd worden in Rotterdam. Een wedstrijd, waarin kleine fouten of tekort komingen van doorslaggevende betekenis kunnen zijn. En uiteindelijk geven wij daarbij het Nederlands elftal de beste kans op een krappe zege, ook al achten wij dan een gelijk spel zeker niet een onwaarschijn lijk resultaat. Wij hopen u vrijdag een gunstig rapport van het Oranje-team onder ogen te kunnen brengen. Brooymans zal toch zijn plaats als links- kantliaif in het Nederlands voetbalelftal op donderdag 10 mei in de wedstrijd tegen Ier land kunnen innemen. Het bezwaar dat zijn club Willem II hem nodig had voor de com- peditiewedstrijd tegen MVV is uit de weg geruimd, omdat deze ontmoeting is verscho ven naar donderdag 24 mei. dooooooocxxx3ooooooooooooo«x?oooooooooooocoooooooooccooooooooocooooooooooooooooocooooooooooooooooooooooooooooooc<x NEDERLAND Wiersma (PSV) Brooymans (Willem II) Appel (Fortuna) Bosselaar (Feyenoord) De Munck (Fortuna) v. d. Hart (Fortuna) Koopal (VVV) Odenthal (Enschedé) Klaassens (VW) Lenstra (Enschedé) Moulijn (Feyenoord) Havery (Arsenal) Scheidsrechter: Pennig (Duitsland) Fitzsimons Fitzgerald Whelan (Middlesbr.) (Waterford) O'Farrell Martin (West Ham U) (Aston Villa) Cantwell West Ham U) Godwin (Bournem.) (Maoch. U) T. Dunne (St. Patr.Athl.) S. Dunne (Lu ton) Ringstead (Sheffield U) IERLAND Bij de voetbalwedstrijd tussen Sparta en het Britse militaire elftal, die op maandag avond 14 mei op het Sparta-terrein wordt gespeeld, zal Faas Wilkes, die momenteel in Nederland is, de Rotterdamse ploeg verster ken. In de loop van de volgende week zal Wilkes naar Valencia terugkeren om enkele vriendschappelijke wedstrijden tegen Zuid- Amerikaanse clubs te spelen. Zijn contract met de Spaanse vereniging loopt eind juni af. De centrale sportcommissie van de KMNV heeft het protest, ingediend door Rietman, tegen de uitslag van de zondag in Norg ge houden internationale motorcross 1956, ver worpen. Rietman had geprotesteerd tegen het feit dat Clynck, winnaar van deze cross hem zou hebben gesneden bij de start. De Joegoslavische club Partizan heeft het schaaktoernooi om de Europa-cup voor clubs gewonnen. De Amsterdamse club VAS ein digde op d<e zesde plaats in het eindklasse ment. De eindstand luidt: 1. Partizan (J.sl.) 26 punten1; 2. Dresden (Did.) 22% pnt.; 3. Hit- zing (Wenen) 21 punten; 4. Diisseldorf (W.Dld.) 17 punten; 5. Poolse Leger 15 pun ten; 6. VAS (Amsterdam) 12 punten; 7. en 8. Antwerpen (B.) en Nimzowitsch (Zwitser land) elk 11 punten; 9. Bologna (Italië) 8% punt De radioreportage van de interlandwed strijd NederlandIerland begint donder dagmiddag om half drie. De reporter is de heer A. van Leeuwen. Op Hemelvaartsdag valt op Meerveld de beslissing in het Europees Kampioenschap Amateurrijders. Uit de eerste draverij blijkt wel dat de Fransen zich met zorg op deze draverijen hebben voorbereid, want de win naar Fabien VL verbeterde zijn record op Duiodigt met ruim een volle seconde. Deze overwinning kost het Franse paard echter een extra belasting van 20 meter, zodat Fabien het heel wat moeilijker zal krijgen dan op Duindigt. Niettemin was zijn over winning zo overtuigend, dat opnieuw op een Franse zege moet worden gerekend, vóór de Duitse hengst Hawar en die Deense merrie Mylady. Quicksilver S, die ver beneden zijn normale vorm liep, heeft echter de mogelijke verrassing in zijn benen, Ook in het internationale stayersnummer kunnen enkele buitenlandse deelnemers worden begroet, n.l. Jellico en Isabella. Van de Nederlandse cracks verschijn Mac Kinley voor het eerst weer aan de start, doch verwacht kan niet worden dat hij dit nummer zal winnen. Eerder wordt een over winning verwacht van Narciso van Zora, vóór Jellico, Olivier B en Olga Pluto. Ook in het slotnummer verschijnt een zeer sterke klasse aan de start, oa.. Spencer Hol- landia. Daar Queen Bonnie telkenmale blijk geeft in prima vorm te steken wordt op nieuw een overwinning van haar verwacht, vóór Sorento, Ria Olivier en Spencer Hol- landia. In de Oostenrijk-prijs is een keuze even min eenvoudig, maar O Marijke toonde de laatste keer op Duindigt zoveel snelheid, dat zij op dit moment sneller is te achten dan Romeo Spencer en Quite Heny. De lang af wezig geweest zijnde Our Volann zou kun nen verrassen. In de Zweden-prijs valt de keuze op Spencer Nora, voor Sally's Bertha en Sir Heny. De Nederlandse amateurs verschijnen in de F.E.G.A.T.-prijs eveneens nog aan de start. De steeds beter wordende Roland Spencer zal hier de ere-palm wel wegdra gen voor Sir Parisien O, die zijn 40 meter achterstand niet zal weten te overbruggen. Bij de 3-jarigen verschijnt de grote klasse aan de start. De taak van Ulrica B is zeer zwaar, doch met haar enorme aanvangssnel- heid zal zij de erote concurrent Uncle Sam aan de start reeds kunnen pakken, zodat zij voor Uncle Sam zal kunnen eindigen. In het openingsnummer wordt Sagne d' Or aanbevolen, vóór Paulientje en Theo Bas- com, een trio, dat de strijd tot de laatste meter toe spannend zal maken. In het eerste belangrijke treffen in de softbalcompetitie heeft H.H.C. geen twijfel laten bestaan over de kracht van het team. Een overtuigende 15-1 zege werd het resul taat van de wedstrijd tegen Schoten. Hoe wel de H.H.C.-ploeg door vele fouten in het Schoten-veld dikwijls op gemakkelijke wij ze scoringskansen kreeg werd dit falen toch niet geheel de oorzaak van deze grote overwinning van H.H.C. Het negental be wees ook nu weer over een uitstekende slagploeg te beschikken. Het veldwerk was vrijwel foutloos. Reeds in de eerste innings kwam H.H.C. aan een 1-0 voorsprong toen honkslagen van Hannie Berendonk en Tineke Andrea hun clubgenote René GroenewoudDe Haas over de thuisplaat brachten. In de volgende innings werd deze voor sprong reeds opgevoerd tot een veilige 4-0 stand door fouten in de Schoten-verdedi- ging, waarna het Schoten-negental in de derde innings definitief op de knieën werd gebracht, want niet minder dan vijf puns werden aan het totaal toegevoegd, waar een fraaie driehonkslag van Emmy Hofstra zonder twijfel veel toe bijdroeg. Nog was het de H.H.C.-dames niet ge noeg, want nadat de Schoten-slagploeg wederom voor nul aan de kant was ge komen werden enkele honkslagen gegeven. Annie de Vries bracht zelfs een homerun op haar naam (12-0). Deze stand was ongetwijfeld iets geflat teerd, want ook enkele goede slagen in het verre veld resulteerden voor Schoten slechts in even fraaie vangballen. De H.H.C.- ploeg bleek deze avond ongenaak baar en zag zelfs nog kans de voorsprong te vergroten tot 14-0, alvorens, de Sehoten- aaiwoerster Frankje van Veen kans zag de eer nog voor haar team te redden. Hiermede bleek echter al het kruit ver schoten en ook H.H.C. slaagde er nog slechts in één run aan het totaal toe te voe gen, waarmede de eindstand werd gebracht op een 15-1 overwinning. ADVERTENTIE •'o'/' Verreweg de meest gerookte Amerikaan!1 De rit door de Franse Alpen zal de deel nemers aan de achtste Tulpenrally lang heugen. Zes klassementsproeven hebben zij daar ondergaan, drie op de heenheis naar Monaco en drie terug, en daar was er een bij, de klim naar Chambrousse in de om geving van Grenoble, die nooit eerder op het routeprogram van enige sterrit heeft gestaan. Na deze proef, de zevende sinds in Champagnole het gemeenschappelijk traject begon, stond de Engelse ploeg van R. en E. Brookes, die in een Austin 800 cc rijden, nog altijd op de eerste plaats in de rangschikking. Zij hadden die ereplaats veroverd in de eerste proef op de Faucille en hebben zich daar weten te handhaven tot na Chambrousse, met een goede kans op de eindzege na de races op het Zand- voortse circuit. Achter hen is de rangschikking van de eerste tien nogal wat veranderd. Nog al tijd zijn er drie kleinere wagens bij, maar de zware klasse is sterk komen opzetten. TakNiemöller deden hun entrée in de topgroep na de zesde proef, die van de Bayard, toen zij negende werden in het algemeen klassement. En na de zevende klim, die van de Chambrousse, waren zij opgeklommen naar de vierde plaats. Toen hadden de rijders nog drie proeven voor de borst: de bestijging van de Ballon d'Alsace, de race over 5 km op de Nuerburgring en de wedstrijden over 5 ronden van onge veer 21 km op het circuit in Zandvoort. Maar het handicapsysteem speelt een der gelijk belangrijke rol, dat men zich alleen maar kan verdiepen in gissingen en specu laties voor wat betreft de einduitslag. Er waren tal van mogelijkheden. Zo zou het lang niet uitgesloten zijn dat, na de klim van de Ballon d'Alsace, die Tak de rally. Dertien ploegen hadden straf- punten opgelopen: VanrompuMens (Ned.) met Jaguar, TerleppKruit (Ned.) met Chevrolet, PrickartzW eissmanPander Maat (Ned.) met Chevrolet, JonssonRelve (Zweden) met Saab, HoogeveenVoogd (Ned.) met Ford Zephyr, WahlgrenMalm- gren (Zweden) met M.G. Magnette, Van Zijll—Biesterveld (Ned.) met Opel Rekord, Lilian AshfieldMary Handley Page (G.B.) met Standard, Hardebelt—Van Dalsum (Ned.) met Goggomobil, BerghuisVan der Mei (Ned.) met Googomobil, Madelaine Jay Bialias (Did.) met Goggomobil en Bern- heimMaupin (Frankrijk) met Citroen 2 C.V. In totaal zijn 20 ploegen uitgevallen sedert het begin ven de rally: t.w. de ploe gen VoigtNielsen—Poulsen (Den.) met Porsche Carrera, WitsMaarsen (Ned.) met Triumph, DathanDoreen Dathan (G.B.) met Austin Healy, GrantAlertonStrat- ton (G.B.) met Lagonda, Dr. Schwind Gutbrod (Did.) met BMW, mevr. Borgen Jespersen (Den.) met DKW, Van Weezen- beekRichters (Ned.) met DKW, La Trobe Mitcham (G.B.) met Riley Pathfinder, GeliNielsen (Den.) met Ford Zephyr, SteuneBrinkRichters (Ned.) met Fiat 1100, Huguette PolisDorine van den Broek d' Obrenan (Ned.) met M.G. Mag nette, Van OostendorpGeeverdingAarse (Ned.) met Renault Fregate, HarperDou glasCooke (G.B.) met M.G. Magnette, JochemsHoogerheide (Ned.) met Opel Re kord, VerhaarBerkhout (Ned.) met Volks wagen, Doreen OsbornLola Grounds (G.B.) met Standard 8, mevr. G. Hartog mevr. I, Fouw-Niekerk met Morris Minor, mevr. M. Koksmevr. A. Vadermevr. M. Luikinga (Ned.) met Volkswagen, Berry Finch (G.B.) met Jaguar en Hodson Niemöller, om hen alleen te noemen, met1 Hodson—Dare met Rover 90. een recordvaart kunnen volbrengen en na de Nuerburgring, deze ploeg de eerste plaats veroverde in het klassement. Maar dat zou nog niet betekenen, dat Tak Niemöller zich ook in Zandvoort zouden handhaven. Want het systeem is zodanig, dat TakNiemöller voor Zandvoort 15 min. handicap hebben en de gebroeders 4 min. 15 sec. Dit komt hierop neer dat Tak Niemöller 11 minuten en 45 sec. sneller zouden moeten zijn dan de ploeg Brookes, willen zij dezelfde tijd genoteerd krijgen. En dit lijkt een wel uiterst zware, ja prak tisch onmogelijke opgave voor een race over 21 km. Overigens zijn TakNiemöller ook voor de Ballon d'Alsac en de Nuerburgring na tuurlijk zwaarder gehandicapt. De span ning zat er dus ook na de Alpen nog ter dege in, dankzij het stelsel der handicaps. Of de graduatie van die handicaps feilloos is geweest, is naar reeds werd opgemerkt, een andere kwestie. Vijf groepen Voor de damesprijs kwamen na Cham brousse nog slechts vijf ploegen in aan merking. Met de Engelse Nancy Mitchell en Doreen Reece als best geklasseerden en de Duitse ploeg Rut Lautmann en Re- nate Utermöhl als gevaarlijke runners-up. Na 7 proeven hadden nog 187 van de 220 gestarte teams een blanco strafregister. Het aantal uitvallers bedroeg 20, dat is onge veer 9 percent, eigenlijk gering voor een Rally, die allerminst gemakkelijk mag worden genoemd, ondanks de grote novi teit, de langdurige rust in Monaco. Na de zevende klassementsproef waren er nog 187 ploegen zonder straf punten in ADVERTENTIE HAARLEM Een ton voor amateurvoetbal In een buitengewone algemene vergade ring heeft de voetbalvereniging „Heeren veen" met algemene stemmen het rapport goedgekeurd van de commissie van advies. Daarmede is komen vast te staan, dat Hee-1 renveen ook komend seizoen in de compe- titie voor het betaalde voetbal zal blijven uitkomen. Het nieuwe uit negen man be staande bestuur krijgt nu twee jaar de tijd te trachten de weg omhoog terug te vinden. Na twee jaar zal de situatie opnieuw onder ogen worden gezien. Van het kapitaal van de vereniging, dat thans ruim 213.000 gulden be draagt azl 100.000 gulden worden gereser veerd voor het amateur-voetbal. De Fransman Louison Bobet, die in de drie afgelopen jaren de Ronde van Frankrijk j won, heeft tijdens de twaalfde etappe van de Ronde van Spanje, van Saragossa naar Bayonne, de strijd gestaakt. Na Louison Bobet en de Zwitser Hugo Koblet, die zich al een dag eerder uit de Ronde van Spanje had teruggetrokken, heeft nu een derde befaamde wielercrack de strijd gestaakt en wel Miguel Poblet, die na 99 km. rijden stopte. Bobet, die zijn inschrijving voor de Ronde van Italië reeds had ingetrokken, heeft ver klaard, dat hij dit seizoen in het geheel geen etappewedstrijden meer zal rijden. De beste drie judoërs ter wereld, voorzien van hun medailles. V.l.n.r. staan de voormalig Europees kampioen Anton Gee sink, die op de derde plaats eindigde, de Japanse politie-officier Shokichi Natsui, die in deze strijd wereldkampioen werd, en de Japanse politie-officier Yoshihiko Yoshimatsu, die in de strijd om het wereldkampioenschap op de tweede plaats eindigde. Het klassement voor de damesprijs luidde na de zevende klassementsproef van Chamrousse: 1. Nancy MitchellDoreen Reece (G.B.) met M.G. Magnette totaaltijd voor de 7 proeven 83 min. 44 sec.; 2. Rut LautmannRenate Utermöhl (Did.) met Ford Taunus 85.38; 3. Gunnel Ericsson Lena Lindholm (Zweden) met M.G. Mag nette 87.08; 4. Greta MolanderMonica Kjerstadius (Noorw.) met Peugeot 87.19; 5. Joy CookeJoan BowdenP. Leather- land (G.B.) met Ford Zephyr 87.37. Nog meer In de nacht van dinsdag op woensdag kreeg de centrale organisatiepóst van de rally in Noordwijk bericht, dat in de étappe UrijageSaint Calude de Nederlandse ploeg LangelaanJurriens met Ford Tau nus wegens een defect was uitgevallen. Voorts hebben de ploegen Slocombe BlockleySteiner (G.B.) met MG Mag nette en BernheimMaupin (Fr.) met Ci troen op ditzelfde traject de strijd gestaakt. In de étappe St. Claude naar Belfort zijn uitgevallen de teams Fergus G. Elliot Harrison (G.B.) met Triumph, CuffMiller Gadsby (G.B.) met Ford Anglia en Dago- net (Fr.) met Citroen, die allen nog geen strafpunten hadden opgelopen. Na Belfort waren er nog 196 ploegen In de rally, waarvan 180 zonder strafpunten. Het aantal uitvallers sinds het begin van de tocht bedroeg daar in totaal 24, dat is ruim 10 percent. Naar de wedstrijdleiding meedeelt zul len de laatste klassementsproeven, de races op het circuit van Zandvoort op donder dag, over 6 ronden gaan. Dit in overeen stemming met de geest van het rally reglement, dat voorziet in races van onge veer 25 km. De leiding is even van plan geweest de afstand terug te brengen tot 5 ronden of 21 km, maar is op dit voor nemen teruggekomen. De Kennemer Motorclub houdt een oriën- terinigsrit over goede wegen. Deze wordt ver reden op Hemelvaartsdag en is onigeveer 70 km. lang. De start vindt plaats om 2 uur bij Hotel Klein in Assendelft. Deelname staat open voor auto's en motoren. De Alkmaarse wielervereniging „Alemaria Victrix" houdtt op donderdag 10 mei (Hemel vaartsdag) voor die achtste maal de Ronde van noord-west-Nederland. Tal van bekende Nederlandse amateurs zullen aan deze „klas sieke" wegwedstrijd deelnemen, Onder hen bevinden zich de Noordwijkerhouter A. van Wetten (winnaar in 1955), de Beverwijkers Groot, Geldermans, De Ruiter, Niesten en De Nijs; Pronk uit Warmenhuizen, de Amster dammers Mahn, Wuurman en Rabe, de Alk maarse favorieten Rol, Ottenbros en Bloed jes en vele anderen. In totaal hebben 176 renners ingeschreven. De start van deze 215 kilometer lange weg wedstrijd, die onder meer door de plaatsen Den Helder, Enkhuizen, Hoorn, Purmerend en Zaandam voert, vindt om twaalf uur plaats op hét Waagplein in Alkmaar. In af wachting van de aankomst der amateurs wordt er in Alkmaar een wedstrijd voor nieuwelingen gehouden. Voor de elfde maal houdt het comité „Goudse Zeilweek" de eerste nationale zeil wedstrijden van dit seizoen. De wedstrijden worden gehouden op de Reeuwijkse plassen nabij Gouda, en wel op zaterdag 19 mei. Mede in verband met de eventuele uit zending van Olympische kandidaten, beloven de wedstrijden zeer spannend te worden. Men verwacht behoorlijke bezetting in de F.D. (Flying Dutchmairen Sharpyklasse, en een vloot van 30 Finnjollen. In deze klasse zullen behalve de Nederlandse prominenten de Olympische kampioen Paul Elstroem (Denemarken), 3 Fransen, 2 Engelsen, als mede de Belgische kampioen Nelis, deel nemen. Een dergelijk groot veld (ongeveer 200 schepen) is hier tot nu toe nog niet bij een geweest.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9