O tank ESSO EXTRA „Economische ontwikkeling in landbouw uiterst zorgelijk PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR LOOSJES Technici bespraken vijfdaagse werkweek en invloed op „hogerhand" MOEDERDAG Wereldnieuws <€ocU Aet Zuilensysteem in de vakbeweging dient doorbroken te worden" De radio geeft zaterdag Haarlems tandtechnicus veroordeeld Voorzitter Maatschappij van Landbouw: Prijsverhoging landbouw- produkten een oplossing RENAULTFRéGATE GARAGE DEN HOUT zo 2 Met Esso bent U beter uit Onbevoegd tandheelkunde uitgeoefend Prins Bernhard leidt internationale conferentie Een penningmeester ging heen Brand in bejaarden tehuis in Apeldoorn Bonds-wandeldag voor de K.T.K. een BOEK bij DIAMANT BEZIT J VRIJDAG 11 MEI 1956 DE MIDDELBARE TECHNICI, georganiseerd in de Nederlandse Bond van Technici hebben zich tijdens hun tweejaarlijkse algemene vergadering, dit keer gehouden in hotel Duin en Kruidberg te Santpoort, intensief bezig gehouden met het probleem der vijfdaagse werkweek en met een nauwere band onder de middelbare en hogere technici, zulks ter versterking van de invloed dezer NTB bij de instanties, welke mede de maatschappelijke en sociale positie in het bedrijfsleven bepalen, Deze bond, aangesloten bij de niet-erkende Nederlandse Vakcentrale, heeft zich voorts bij monde van de bestuurder Joh. Eering gekant tegen het drie-zuilenstelsel in de werknemers vertegenwoordiging, waardoor een groot contingent technici „buitenspel" staat als het op de bepaling der sociale positie aankomt. Het organisatiebewustzijn bij de middel bare en hogere technici werd aanvechtbaar geacht door de afdelingen Amsterdam en Zaanstreek en men merkte op, dat wil er stelling worden genomen tegen de tendenz tot nivellering van de positie dezer tech nici op het niveau van de brede massa der handarbeiders, de technici rechtstreeks vertegenwoordigd zullen moeten zijn in de organen van de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie en in de ondernemingsraden. Inmiddels is, blijkens de woorden van dc heer Eering, de propaganda voor de bond op diverse bedrijven, waaronder ook de Hoogovens, niet zonder resultaat gebleven en wil men, aldus het bestuur, de toe nemende ontevredenheid tegen de ANMB ook elders opvangen in een groter ledental van de NTB, dan zullen de leden zelf veel actiever moeten worden in de behartiging hunner eigen belangen. Het feit, dat de bouwnijverheid door haar onbestendig karakter buiten de PBO valt, is eveneens ter sprake geweest: de afdeling Velsen-Beverwijk had een voor stel ingediend om het bondsbestuur te acti veren de PBO ook voor de bouwnijverheid door te voeren opdat de bouwkundige tech nici, die zulk een enorme vinger in de na oorlogse Nederlandse economische pap heb ben gekregen hun belangen kunnen om lijnen. „Men voert het bedrijf op tot onge kende winsten, maar mag nimmer de vin ger leggen op de sociale structuur der onderneming", zo meende de afdeling. Met alle waardering voor deze gevoelsover wegingen repliceerde de heer Eering, dat op zakelijke gronden in de vakvereniging alles wordt en zal worden gedaan aan de medezeggenschap, mits de technici zelf be grip krijgen voor de noodzaak ervan. ADVERTENTIE Sisal Bouclé Loper QR 50 breed Wol Bouclé Loper en 50 breedD. Wollen effen q „q Moquette Loper 50 breed Cretonne in de frisse kleuren, 120 breed Moderne Damast 120 breed Prima Cocos en 70 breedD.v Prima Cocos 0 -ac 100 breed U Kruisstraat 11 Haarlem - Telefoon 11491 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Koorconcert. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.55 Inleiding Hoogmis. 9.00 Pontificale Hoogmis. 10 35 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelin- gen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en ka tholiek nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 13.50 Lichte muziek. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Lichte muziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateurprogramma. 15.15 Kroniek van lette ren en kunsten. 15.55 Platen. 16.00 De schoon heid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.40 Musetteorkest. 18.00 Lichte mu ziek. 18.15 Journaal overzicht. 18.25 Platen. 18.30 Van het Binnenhof. 18.40 Platen. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Radio Philharmonisch orkest en solist. 20.00 Licht baken. 20.20 Bisschopswijding Mgr. P. A. Nierman, 20.40 Gevarieerd programma. 22.05 Cabaret. 22.35 Wij luiden de zondag in!, Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuw in Esperanto. 23.22 Dansmuziek. 23.4524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Residentie-orkest en solist. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor arbeiders in de con tinubedrijven. 11.30 Strijktrio. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen met toe lichting. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Platen 14.50 Koninklijke Militaire Kapel. 15.20 Boekbespreking. 15.35 Kamer orkest en solist. 16.20 Het volle pond, cause rie. 16.35 Nieuwe platen. 17.00 Weekjouroaal. 17.30 Orgel en zang. 18.00 Nieuws en com mentaar. 18.20 Platen. 19.00 Artistieke staal kaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 De Bijbel in het Kerkelijk jaar, causerie. 19.55 Deze week causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Ne- lis volle vaart. 20.10 Gevarieerd programma. 22.00 Toespraak. 22.15 Weense muziek. 22.40 Binnen zond'er kloppen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O., N.T.S., A.V.R.O.) 17.0017.30 Voor de jeugd. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 Filmpremières. 20.30 Voetbalwedstrijd Groot Brittannië—Bulga rije. 21.15 Gevarieerd programma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Zuid- Amerikaanse liederen, 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-Almanak. 14.30 Radiojournaal. 15.00 Platen. 15.45 Accordeonrecital. 16.00 Platen. 16.15 Accordeonrecital (vervolg). 16.30 Pla ten 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.20 Platen. 17.30 Orgelcon cert. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Cabaret. 21.00 Platen. 21.45 Koorzang. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. Ten aanzien van de vijfdaagse werkweek, eveneens op het tapijt gebracht door de afdeling Velsen-Beverwijk, heeft de heer Terpstra het standpunt verdedigd dat de NTB positie in deze moet kiezen tegen de achtergrond niet alleen van de stijging van het welvaartspeil, maar ook van de stel lingneming der „andere vakorganisaties". Het bondsbestuur, zich bereid tonend de opdracht te aanvaarden, meende zich niet los te kunnen maken van het principe, dat de Nederlandse Vakcentrale huldigt, waar inmiddels de kortere werkweek een onder werp van studie uitmaakt. „Het is een leus geworden" lichtte de heer Eering toe, „maar de verkorte weekweek is een inter nationaal probleem, dat overal in de wereld op drift is". Hij ontleedde in het kort de bestanddelen dezer werkverkorting: de hang naar meer vrije tijd en de spreiding der werkbehoefte bij de toenemende ratio nalisatie, maar achtte het vragenderwijs wellicht noodzakelijker, dat er verbete ringen komen in het weduwen- en wezen pensioen en de invaliditeitswet dan dat. men actie gaat voeren voor een vijfdaagse werkweek, die bijvoorbeeld onmiddellijk het gevaar oproept, dat de loonpost ten koste van de Nederlandse concurrentie positie op de wereldmarkt wordt opge schroefd: de werknemer zal uiteraard voor vijf werkdagen zes dagen loon willen heb ben. Persoonlijk huldigde hij de overtui ging, dat de verkorte werkweek er komt geleidelijk en verantwoord en dat zij er over ongeveer tien jaar zal zijn. Een voorstel van de afdeling Rotterdam- Schiedam, behelzende een actie voor een verzekering tegen de schade, die een bouw kundig opzichter in dienst van een archi tectenbureau als gevolg van een ongeluk kan lijden werd door het bestuur overge nomen: bij de Bond van Nederlandse Ar chitecten groeit inmiddels het gevoel voor betere arbeidsvoorwaarden voor hun perso neel als gevolg van de toenemende concur rentie van het „overheidsbedrijf", dat nu nog vaak veel gunstiger arbeidsvoorwaar den kan bieden. Een rapport over de pen sionnering van opzichters en tekenaars is in behandeling en aan de orde zijn ook voorzieningen voor ziekenfondsverzeke ringen bij het passeren van de welstands- grens. NBT en vakbonden De bondssecretaris de heer J. Eering heeft in een markant betoog stelling ge nomen tegen het drie-zuilen-stelsel van de Nederlandse vakbeweging, dat naar zijn mening democratisch uitgebreid zou kun nen worden door de Nederlandse Vakcen trale. Dit pleidoöi voor eett organisatie, die buiten de drie erkende vakbonden staat, werd met kracht van argumenten onder streept: de drie zuilen zijn sinds 1945 een soort nationale ziekte geworden, die ner gens ter wereld gevonden wordt en het wordt hoog tijd, dat hier een „doorbraak" in komt. De erkenning van de bij deze vakcentrale aangesloten organisaties is geen probleem: de NBT bijvoorbeeld wordt evenals de Algemene Nederlandse Bond van Werkers in het Mijnbedrijf gekend in elk overleg in het sociaal-economische vlak, alleen daar, waar zij in de top zijn georganiseerd in de Nederlandse Vakcentrale blijft deze erken ning nog steeds een vrome wens. De gevolgen van de toenemende auto matisering in het bedrijfsleven zijn aan het begin van de zitting van Hemelvaartsdag, toen de NBT zijn jaarvergadering heeft voortgezet, door de heer J. v. Welsen ge stipuleerd en hij bond de ongeorganiseerde technici op het hart het belang van een straffe organisatie in te zien, opdat men niet tussen wal en schip terecht komt. Het bondsbestuur zag een dierzijds voorgestelde statutenwijziging met algemene stemmen aangenomen, waarbij diverse amendemen ten uit de afdelingen werden afgestemd. Ook het huishoudelijk reglement werd con form het voorstel van het bondsbestuur veranderd. Daar na de bevrijding de con tributie van de bond nimmer verhoogd is, nam de vergadering met de afdelingen Vel sen-Beverwijk en Hengelo tegen een ge ringe verhoging aan en zij werd op f 5 per maand gebracht voor degenen, die meer dan f 300 per maand verdienen. Uit de afdeling Velsen-Beverwijk kwam de opmerking, dat het huishoudelijk regle ment eigenlijk zou moeten voorzien in een „glijdende contributieregeling", die zich aanpast bij de conjunctuurschommelingen, waar men in de afdeling Hilversum mee akkoord ging: het is moeilijk de technici te organiseren wanneer er af en toe contri- ADVERTENTIE Esse snellere start, sneller optrekken, meer kilometers per liter. De kantonrechter te Rotterdam heeft de 40-jarige tandtechnicus J. H. uit Rotterdam veroordeeld tot acht geldboeten van f 100, subsidiair een week hechtenis voor elke boete; de 32-jarige tandarts-assistente M. van der V. In 't V. uit Rotterdam tot een geldboete van f 100 of een week, en de 35-jarige tandtechnicus G. B. uit Haarlem tot drie geldboeten van f 100 of een week voor iedere boete. De kantonrechter was in zijn uitspraak van oordeel dat zij een beroep uitoefenden tandheelkundige waartoe zij niet wa ren toegelaten. Het vervaardigen van een gipsafdruk, hetgeen bewezen werd geacht, zag de kantonrechter als een onderdeel van het maken een kunstgebit. Verder was hij van oordeel, dat verdachten dit bedrijf uit oefenden, ook al was het daarvoor be taalde geld niet voor hen bestemd. Ten slotte meende hij, dat het in opdracht handelen van een arts de verantwoorde lijkheid van verdachten niet opheft. De raadsman van de verdachten, mr. H, de Waard, heeft medegedeeld namens de verdachten, beroep tegen dit vonnis te zullen aantekenen. Van heden tot en met zondag wordt in een conferentieoord nabij Kopenhagen onder leiding van Prins Bernhard een conferentie gehouden over actuele proble men. De conferentie telt minder deel nemers dan die welke het vorige jaar in Garmisch Partenkirchen is gehouden. Op de bijeenkomst zal onder andere worden gesproken over de verhouding tussen het Westen en het Oosten en over het vraag stuk van het verlenen van bijstand aan in ontwikkeling achtergebleven gebieden. OOCJOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOO oocoooooooooooo De scheidende bondssecretaris van de NBT, de Haarlemmer A. Lodder is gis- teravond tijdens het slotdiner in Duin 8 en Kr'uidberg" een grandioze af scheids- huldiging ten deel gevallen: tafelprae- c ses-bestuurder Joh. Eering heeft hem'j met een geestige speech het eerste deel van de Winkler Prins-encyclopaedie overhandigd en de vrouw van de schei- dende kreeg een omvangrijk bloemstuk. De afgetreden schatbewaarder, die vol- mondig toegaf het werk te zullen mis- 8 sen, is door verschillende afdelingsver- p tegenwoordigers hartelijk toegesproken ft en de meesten betrokken ook de heer Eering, wiens afscheid eveneens nadert P in de welmenendheid. 8 19 „De economische ontwikkeling in de landbouw is van dien aard, dat van welvaart, laat staan verdeling van die welvaart, zelfs door de grootste optimist niet meer kan worden gesproken. Wanneer niet spoedig een doeltreffende oplossing wordt gevonden, zal dit ernstige gevolgen hebben voor onze landbouw, maar evenzeer voor ons gehele volk". Aldus zei de heer J. C. Dijksen, voorzitter van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, in zijn openingsrede voor de 175ste algemene vergadering van die maat schappij, die in Den Haag werd gehouden. Als een van de oorzaken van deze ver ontrustende ontwikkeling in de landbouw, noemde de heer Dijksen het feit, dat de produktiekosten „in een angstwekkend tempo al onze rationalisatie en produktie- verbeteringspogingen te niet doen; de geldelijke opbrengsten van onze eindprodukten zijn bovendien van dien aard, dat langzamerhand de rekening bij vele boeren niet meer sluitend is te krijgen". ft Onder hen bevond zich ook de opvol 8 ger van de afgetreden penningmeester, de heer D. Knotter, die in een al even S 8 spiritueel woord de vergadering waar- 8 8 schuwde tegen eigen persoon: hij wilde o proberen de penningen meester te blij-8 ven, maar dat zou moeilijk zijn „met zulk een groot man als voorganger". De 8 afdeling Groningen kwam voor de e p scheidende met de traditionele „kouke'"ö aandragen. ft XXXXIOOOCIOÖOÓOOOOOOOÓOOOOOOOOOOOOÓOOCIOOOCJOOOOOOOOOCIOOOOO butieverhogingen uit de bus komen. Er werd voorts bezwaar gemaakt tegen, de hoogte der contributies, doch de voorzitter wist aan te tonen, dat men nog gunstig ai- steekt bij andere vakverenigingen of or ganisaties en dat zelfs deze contributie de kosten van het bondsapparaat op den duur niet zal dekken. De verkiezing voor het dagelijks bestuur bracht de volgende heren achter de tafel: Voorzitter J. v. Biesen, secretaris J. Eering: penningmeester D. Knotter (in de vaca ture A. Lodder), leden: J. S. Brandt en W. Vlaander. In beginsel werd besloten naast de heer Eering een tweede bezoldigde be stuurder aan te stellen; de heer Lodder werd na langdurige trouwe dienst aan de vereniging tot erelid benoemd en aan tafel is hem een hartelijke afscheidshuldiging bereid. Aan de stijging van de produktiekosten zag de voorzitter voorlopig nog geen einde komen. De snelle afneming van het aantal geschoolde landarbeiders vormt een ander probleem. In dit verband sprak de heer Dijksen van „een roofbouw, niet alleen op de technische hoedanigheid van de bedrij ven, maar niet minder op de agrarische mens. Het is maatschappelijk niet toelaat baar, dat een ondernemer de rekening tracht sluitend te maken dooi- onverant woordelijk lange arbeidsdagen, waarbij kin deren worden geëxploiteerd op een wijze, die een aanfluiting is voor elk begrip van sociale normen". In een betere scholing van de landbouwer en in een vermindering van de produktie kosten, al of niet gepaard aan een ver hoging van de prijzen, zag de voorzitter mogelijkheden om uit de moeilijkheden te geraken. In het vervolg van zijn rede kantte de heer Dijksen zich fel tegen het Deltaplan „Indien de plannen om in het Zuidihol- land-se Eilandengebied tot kolossale indu strievestiging en stedebouw te komen, door- In de nacht van woensdag op donderdag is omstreeks een uur in het bejaardente huis „Avondzon", te Apeldoorn brand uit gebroken, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien doch die door het uitermate snel optreden van de Apeldoornse brandweer vrij spoedig kon worden bedwongen. Zij woedde in een der bijgebouwen, waarin de keukens zijn ondergebracht. Des middags waren monteurs bezig geweest met een lasapparaat de verwarmingsinstallatie bo ven de keukens te repareren. Vermoede lijk is de brand ontstaan doordat een weg gesprongen vonk is blijven smeulen. De brandweer is tot halfvijf bezig geweest met het blussingswerk. Het bijgebouw was toen vrijwel uitgebrand. De bewoners zul len vrijwel geen hinder ondervinden ,van de brand. gang vinden, dreigt dit voor de landbouw in een drama te ontaarden." De voorzitters van het hoofdproduktschap voor akkerbouwprodukten, ir. T. P. Huis man, van het produktsohap voor zuivel, ir. B. van Daim en van het produktschap voor vee en vlees, de heer Joh. de Veer, gaven vervolgens hun indrukken over een aantal vraagstukken in de akkerbouw en in de zuivel-, vee- en vleessectoren. Aard appelexport weer vrijgegeven Minister Mansholt heeft besloten de ex port van consumptie-aardappelen die hij in april stopzette, met ingang van vandaag weer vrij te geven, aldus deelde de voor zitter van het hoofdproduktschap voor Ak kerbouwprodukten, ir. T. P. Huisman, mee. Het verloop van deze export wordt echter nauwlettend gade geslagen, omdat ons land niet zonder aardappelen mag komen te zit ten' Vborlripig' geldt dè eXportvrijheid daar om slechts tot 21 mei en dan nog alleen naar die landen, die geregeld afnemers van aardappelen zijn. De turnvereniging „Santpoort" houdt op maandag 21 mei de bonds-wandeldag voor de Kennemer Turnkring. Gestart wordt voor volwassenen om tien uur en voor aspiranten om halfelf in café-restaurant „De Weijman". De af te leggen afstanden bedragen: voor aspiranten van 8 tot 11 jaar 10 km. Voor die van 12 tot 15 jaar 15 km. en voor de andere wandelaars 25 km. ADVERTENTIE ADVERTENTIE v.a. 7500.1 jaar garantie op onderdelen en arbeidsloon. WAGENWEG 164-168 30. De daverende slag, waarmee de sier- pul was stuk gevallen, bleef niet onopge merkt. Een deur ging open en daar ver scheen de zware gestalte van bediende Mo gehuld in Oosters nachtgewaad. Hij was gewapend met een vervaarlijk zwaard, waarmee hij onbestemde bewegingen maakte. „Wie is daar?!", riep hij domme lig. Joris en verzamelaar van Ekster hiel den zich muisstil achter het wanttapijt, loaarachter zij zich verscholen hadden. Maar Panda beefde zo, dat de grote pot, waarin hij was weggedoken, rammelde. „Wie is daar?!", klonk opnieuw de stem van bediende Mo. „N-iemand!", antwoord de Panda wiens zenuwen hem de baas werden. Joris en van Ekster krompen in een. „O domme onschuld!", mompelde Jo ris, „nu heeft hij onze schuilplaats ver raden!" Maar het pakte anders uit, dan zij verwacht hadden. „Niemand?", her haalde bediende Mo dommeliger dan ooit. „O, dan mij weer kunnen gaan slapen". En gerustgesteld ging de suffe reus zijn ka mer weer in. Voor Grote Houtstraat 100 Rijksstraatweg 125 Telefoon 17472 Telefoon 23991 c Genezen. De vijfenzestigjarige mevrouw Augusta Allegri uit Genua, die van h^pr geboorte af blind is, heeft door een hoornvliesoverplanting het gezichtsver mogen gekregen. Cadeautje. De Sovjet-Unie heeft premier Nasser van Egypte een tweemotorig vliegtuig van Russische makelij aange boden. Eind vorig jaar kreeg Nasser een Tsjechoslowaaks vliegtuig. Afgetreden. De regering van de Zuid- Amerikaanse staat Uruguay heeft beslo ten af te treden, nadat zij in de Kamer een nederlaag had geleden en drie mi nisters ontslag hadden genomen. De ontslagaanvragen van zes andere minis ters zouden door de Raad van State zijn afgewezen. Onwaardig. Leerlingen van middelbare staatsscholen in de Argentijnse steden La Plata en Santa Fe zijn in staking gegaan uit protest tegen de minister van Onderwijs, dr. Atilio Dell'Oro Maini, die zij te nationalistisch en de functie on waardig achten. De minister zou zijn ontslag reeds hebben ingediend bij pre sident Aramburu. Verdwijn! Carlos Prio, ex-president van Cuba, is door de Cubaanse politie in een vliegtuig naar de Verenigde Staten gezet met de opdracht niet meer in Cuba te rug te keren. De Amerikaanse immigra tie-autoriteiten hebben hem voorlopig toegelaten. Prio is twee jaar geleden in New York tot een zware boete veroor deeld wegens pogingen wapens naar zijn •aanhangers op Cuba te smokkelen. Niemand. Egypte zal in geen geval een verlenging van de concessie van de Suezkanaal-maatschapij aanvaarden, zo wordt uit officiële Egyptische bron mede gedeeld. Het Suezkanaal zal in 1968 eigendom van de Egyptische regering worden. Naar aanleiding van een bericht dat een reclamebureau toestemming ge kregen zou hebben om reclameborden langs het Suezkanaal te plaatsen, deelt de kanaalmaatschappij mee dat zij nie mand een dergelijke toestemming gege ven heeft. Niet. De Sovjet-Unie zal niet deelnemen aan de werkzaamheden van de confe rentie van de Wereldgezondheidsraad (W.H.O.) in Genève, in tegenstelling tot haar aanvankelijke voornemen. De Sovjet-Unie is in 1949 uit de WHO ge treden. Haar verzoek om toelating zou op deze conferentie behandeld worden. Marokko, Tunesië en Soedan zijn als volwaardige leden tot de WHO toege laten. Spaans. De ambtenaren en militairen in Spanje krijgen loonsverhoging. Er wordt daarvoor jaarlijks drie miljard peseta (ongeveer 300 miljoen gulden) uitgetrok ken. De laagstgesalarieerde ambtenaren, die thans 7000 peseta (ongeveer 700 gul den) per jaar verdieneh, krijgen een verhoging van zestig percent. Een de partementshoofd, dat thans 30.000 peseta verdient, krijgt 25 percent meer. Vorige maand is een loonsverhoging voor de industrie-arbeiders bevolen, die de werkgevers ongeveer vijf miljard peseta per jaar kost. Kleiner. Zesduizend Tsjechoslowaakse mi litairen hebben woensdag in Praag deel genomen aan een bevrijdingsparade. De parade was aanzienlijk kleiner dan vorig jaar. Volgens westelijke diplomaten is dit wellicht een gevolg van de huidige campagne tegen de „pracht-en-praal"- vertoon waarvan het leger beschuldigd is. Generaal Lomsky, de nieuwe minister van Defensie, zei in een toespraak: zo lang het imperialisme bestaat, bestaat er gevaar vóór oorlog. Werkloos. De Chrysler Corporation te De troit in de Amerikaanse staat Michigan, heeft 6200 arbeiders ontslagen. De pro- duktiebeperkingen bij deze maatschap pij hebben in totaal 37.000 arbeiders arbeiders werkloos gemaakt. Ook Ford en General Motors hebben hun produk- tie beperkt. Er zijn thans 123.000 arbei ders van de auto-industrie en aanver wante bedrijfstakken zonder werk. Da voorraad onverkochte auto's der Ameri kaanse auto-industrie bedraagt onge veer 900.000 stuks. Voorlopig. Groot-Brittannië en de Sovjet- Unie hebben, als voorzitters van de Ge- neefse conferentie over Indochina in 1954, de regeringen van Noord- en Zuid- Vietnam verzocht alles in het werk te stellen om toepassing van de Geneefse akkoorden, die voorzien in verkie zingen in geheel Vietnam, mogelijk te maken. Volgens Londense waar nemers heeft de Sovjet-Unie de eis dat een nieuwe conferentie over Indochina gehouden zal worden, althans voorlopig laten vallen. De Sovjet-Unie schijnt zich er bij neergelegd te hebben, dat er voor lopig geen verkiezingen gehouden wor den. VAN DE hoeveelheden diamant die jaar lijks worden voortgebracht, wordt onge veer de helft als sierstenen gebruikt en de andere helft dient voor technische doel einden. Welke bestemming men nu ook aan diamanten wil geven, zij komen in het merendeel der gevallen in de Vere nigde Staten terecht. Men raamt het bezit van dat land op bijna 40.000 kg., zijnde ongeveer de helft van het totale bezit. Houden we nu het feit in het oog, dat de jaarlijkse pro ductie aan diamanten voor de helft voor sierstenen is be stemd, dan zullen sommigen daaruit misschien willen con- ~A cluderen dat ook het diamant- bezit van de Verenigde Staten voor de helft uit edelstenen bestaat. Maar dat is natuur lijk niet het geval, want de 40.000 kilo's die we zoeven noemden hebben uitsluitend betrekking op de sierstenen. Afgezien daarvan, zouden we de zgn. technische diamant in dit totale bezit toch nooit een percentage van 50U mogen toekennen, om de eenvoudige reden dat sierstenen bewaard worden en de technische diamant door het gebruik verdwijnt. Dat in een sterk geïndustrialiseerd land als de V.S. grote hoeveelheden diamant worden verbruikt, spreekt eigenlijk van zelf. Diamanten beiteltjes worden bijvoor beeld gebruikt voor het fijn afdraaien van zeer hard staal en aluminiumlegeringen. zoals in de auto- en vliegtuigindustrie ge bruikt worden en men heeft berekend dat per auto voor minstens f 2,50 aan diamant wordt versleten. Bij vliegtuigen is dit uiteraard aanzienlijk meer. Ook voor het fabriceren van homogene slijpschijven, die gebruikt worden voor het slijpen van carbiden en voor precisiewerk, zoals het slijpen van fijne lenzen, het ver werken van kwarts, enz. zijn grote hoe veelheden technische diamant nodig, even als voor beitels en boren. Een speciaal artikel is de doorboorde diamanten trek- steen, meestal gemaakt uit onzuivere steentjes van ongeveer 0,2 karaat, die ge bruikt worden voor het trekken van wolf ramdraad voor elektrische lampen, goud, zilver, koper, e.d. De gaatjes in deze trek- steentjes moeten van een volkomen gelijkmatige door snede zijn en mogen niet in een bepaalde richting uit slijten, zodat alleen de harde diamant hiervoor dienstig is. Vrijwel onslijpbaar is het carbon, een zeer dicht agregaat van zwarte diamantjes die een grote taaiheid bezitten, evenals ballas, dat een ronde massa van kristallen is, uitgaande van een gemeenschappelijk centrum. Deze twee soorten, die zó hard en taai zijn, dat ze niet geslepen, noch gekloofd kunnen worden, komen meestal uit Brazilië en zijn onmisbaar voor boor- kronen die bij diepboringen gebruikt wor den en bij het boren van schachten in hard gesteente. De diamant wordt voor dit doel in staal ingelegd, dat daarna er omheen dicht gebeiteld wordt. Ook voor het door boren van marmer en agaat worden meestal boren van carbon gebruikt. O ja, en nu wil een lezer graag iets we ten over bruggen die plotseling kunnen instorten indien een legertroep in parade pas daar overheen marcheert. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2