Jungschlager begraven te Maastricht Uitgaan in Haarlem 3 Aan het graf werd niet gesproken Mr. Van Gelderen uit Indonesië ge vlucht voor „geheugen-opfrissing" VERDELG y,r*- TURKIM &(Mk 1 1 Vijftig jaar geleden Oud-ambtenaar van Indonesisch ministerie van Financiën sedert 30 april in Nederland f Hoe is het ontstaan?^ J Motorrijder en duopas- sagiere omgekomen Tegen Duitse bus gebotst die daardoor in brand vloog Mgr. Nierman gewijd tot bisschop Woensdagavond nam hij tijdens sobere plechtigheid bezit van de troon rat en muis met Onthulling borstbeeld van dr. ir. S. L. Louwes Friesë beschuit Dit woord: KROESKOP Angina Temporis Bisschop van Rotterdam in ziekenhuis opgenomen Kommandant van de „Tijgerhaai" schoot tekort CAMERAS F1 LM 1'1^4 Uit Haarlems Dagblad van 11 mei 1906 VRIJDAG 11 MEI 1956 Het stoffelijk overschot van Leon Jungschlager Is woensdag te Maastricht ter aarde besteld. Tienduizenden hadden zich verzameld langs de weg die de rouwstoet volgde van de chapelle ardente in het voormalige ziekenhuis „Calvariënberg", naar de St. Servaeskerk, waar de plechtige requiemmis werd opgedragen. In de chapelle ardente waren om tien uur mevrouw de weduwe Germaine Jungschlager-Geuskens en de zoon John Jung aangekomen. Een overweldigende hoeveelheid bloemen bevond zich in een zijvertrek, waar Jungschlagers nabestaanden rouwbetuigingen in ontvangst Bij de uitvaartdienst waren onder ande ren aanwezig mr. H. Daniels, souschef der directie Kabinet en Protocol van Buiten landse Zaken als vertegenwoordiger van de regering, mr. W. F. L. graaf Van By- landt, die tot voor kort de functie vervulde van hoge commissaris, de regeringscom missaris voor Indonesische Aangelegenhe den, mr. N. S. Blom, mr. H. J. Ch. Buur man van Vreeden, hoofd Bureau Algemene Zaken van de Directie Beleidzaken Indo nesië van het ministerie van Buitenlandse Zaken, mevrouw Spoor-Dijkema, de oud verdediger van Jungschlager mr. H. Bou- man, mr. A. C. van Empel. Er waren reeds dinsdag bloemstukken aangedragen en woensdagmorgen kwamen er kransen van Koningin Juliana en Prins Bemhard, een bloemstuk van Prinses Wil- helmina en van de regering en talrijke van actiecomité's uit heel Nederland, uit Cana da en Zweden, van het Nationale Contact- Comité en van vele anderen. In de St. Servaeskerk droeg de- pastoor deken van Maastricht mgr. P. J. M. Jen- nekens de plechtige requiemmis op. Een persoonlijk vriend van de heer Jungschla ger in Djakarta, pater Doumens S. J., droeg aan een zijaltaar een heilige mis voor de zielerust op. Aan het eind van de requiemmis heeft deken Jennekens de absoute verricht; bij het uitdragen van het stoffelijk overschot uit de kerk zong de koninklijke zangver eniging „Maastreechter Staar" het „Beati Mortui" van Mendelssohn. Op het kerk- ADVERTENT1E hof werd de plechtigheid van de beaarding geleid door mgr. Jennekens. Aan het graf is op uitdrukkelijk verzoek van de familie niet gesproken. Prinses Wilhelmina had bij de toezending van het bloemstuk dinsdag verzocht om dit niet alleen te laten dienen bij de plech tigheid buiten de kerk, maar zo mogelijk ook in de kerk. Aan dit verzoek heeft de kerkelijke autoriteit in Maastricht gevolg gegeven. Het bloemstuk van prinses Wil helmina was het enige, dat in de kerk tij dens de requiemmis op de lijkkist bleef liggen. Alle andere bloemstukken moesten volgens kerkelijk gebruik buiten de kerk blijven. ADVERTENTIE Op Hemelvaartsdag is op de rijksweg bij Bussum een ernstig verkeersongeval ge beurd, dat aan twee jonge mensen het leven heeft gekost. Een autobus met deel nemers voor wandelmarsen, afkomstig uit Utrecht, sloeg bij het kruispunt „De Gooise Boer" linksaf. Een motorrijder uit de rich ting Amsterdam, de 23-jarige T. J. Jonge- jans uit Assendelft, die op weg was naar Markelo, moest hierdoor naar links uit wijken. Tengevolge van deze manoeuvre kwam hij in botsing met een hem tege moetkomende Duitse autobus. De motor rijder en zijn duopassagiere, de 28-jarige mej. C. Klein, eveneens uit Assendelft, waren vrijwel op slag dood. De motor van de Duitse autobus vloog in brand, waar door onder de vijftig inzittenden een pa niek ontstond. Enkelen van hen sprongen door de ruiten naar buiten en liepen daar bij letsel op. Personeel van een dichtbij gelegen benzinepompstation bestreed met schuimblussers het vuur. Brandweerlieden uit Naarden namen later het blussings- werk over en doofden de vlammen. Ten gevolge van dit ongeluk werd het zeer drukke verkeer op de rijksweg volkomen gestremd. Rijkspolitie uit Huizen, Naarden en Bussum leidde de verkeersstroom langs parallelwegen om. De inzittenden van de Duitse autobus, die op weg waren naar de bollenvelden, hebben hun reis per trein vervolgd. Zij verkozen dit vervoermiddel boven een inmiddels gecharterde andere autobus. In de kathedrale kerk van St. Martinus te Groningen heeft de nieuwe bisschop van Groningen mgr. P. A. Nierman woensdag avond tijdens een eenvoudige plechtigheid hezit genomen van zijn troon. Hedenmor gen is mgr. Nierman tot bisschop gewijd. De consevator van mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht en mede-conse- cratoren waren mgr. dr. J. H. G. Lemmens, bisschop van Roermond en mgr. C. Kramer OFM, bisschop van Luanfu (China). Onder de aanwezigen bevonden zich de ministers dr. L. J. M. Beel, ir. H. B. J. Witte, A. C. de Bruyn en prof. mr. J. van Oven. De Nederlandse ambtenaar bij het In donesische ministerie van Financiën, mr. Van Gelderen, die zoals gemeld In donesië illegaal heeft verlaten, is op 30 april in ons land aangekomen. Hij heeft (naar aanleiding van de verklaring van de heer Joenoes) gezegd, dat het „volko men dwaas en unfair" is te stellen, dat hij ongeschikt voor zijn functie in Djakarta was. „In november 1954 had ik recht op verlof en op uitdrukkelijk verzoek van het ministerie van Financiën heb ik toen mijn verlof zes maanden uitgesteld", aldus mr. Van Gelderen. Mr. Van Gelderen verklaarde voorts niet te weten, waartoe het verhoor van de po litie op zaterdag 21 april diende. Hij had echter de indruk, dat er een anonieme klacht tegen hem was ingediend, die ove rigens geen betrekking had op zijn werk op het ministerie van Financiën in Djakar ta. Uitdrukkelijk ontkende hij iets met smokkel of andere handelingen, die in strijd zijn met de wet, te maken te hebben gehad. „Ik ben altijd loyaal gebleven jegens de Indonesische overheid, in wier dienst ik was". Mr. Van Gelderen deelde voorts mede, dat op die zaterdagochtend, toen hij de on dervragende inspecteur van politie had ge zegd, zich van geen schuld bewust te zijn, deze hem had toegevoegd: „Dat hebben wel meer mensen gezegd, maar als wij hun geheugen hadden opgefrist, dan her inneren zij het zich wel weer". Ook was de heer Van Gelderen, die zei niet door de politie te zijn ontboden, maar door ande re omstandigheden naar het politiebureau te zijn gekomen, gevraagd of „hij zijn pas poort bij zich had". De heer Van Gelderen zeide dit te heb ben opgevat hls een aanduiding, dat zijn paspoort zou worden ingehouden. Dit en de mededeling, dat „zijn geheugen zou wor den opgefrist" deden hem besluiten zo spoedig mogelijk Indonesië te verlaten. Hij slaagde er in dezelfde middag te boeken op een KPM-schip, dat de volgende dag via Singapore naar Medan vertrok. Hij had niemand van zijn plannen op de hoogte gesteld om in Singapore van boord te zul len gaan. Wel had hij laten weten, dat hij veertien dagen met vakantie naar Prapat bij Medan zou gaan. De heer Van Gelde ren zei al zijn bezittingen in Djakarta te hebben achtergelaten. Volgens Reuter is de president-direc teur van de KPM in Djakarta, de heer De Koe, ten kantore van de procureur-gene raal gedurende een uur verhoord door de waarnemende procureur-generaal mr. Abdul Muthalib. Het verhoor had betrek king op de verdwijning van mr. Van Gel- deren. ADVERTENTIE i r,iv i in, Minister S. L. Mansholt heeft het in brons uitgevoerde borstbeeld van dr. ir. S. L. Louwes, de enige jaren geleden overleden directeur-generaal van de voedselvoorzie ning namens de regering aanvaard. Na dë onthulling van het gedenkteken in het de partementsgebouw aan de Bezuidéhhóut- seweg te 's Gravenihage door de oudste zoon van dr. ir. Louwes, mr. H. J. Louwes, die met zijn moeder, mevrouw Z. A. Lou- wes-Westerhuis en enige familieleden de intieme plachtigiheid bijwoonde. Het beeld is door de beeldhouwer L. H. SBndaar ver vaardigd en zal een definitieve plaats krijgen in het in aanbouw zijnde gebouw van het ministerie van Landbouw-, Vis serij- en Voedselvoorziening aan de Eerste van den Boschstraat te 's Gravenhage. ADVERTENTIE FABRIEKEN TE LEEUWARDEN TONEEL EN DANS Vrijdag 11 mei, Minerva Theater, Heemstede, 20.15 uur: De „dames Snip en Snap" in een vrolijk mei- programma. Medewerkenden: Willy Walden, Piet Muijselaar, Aase Ras- musen, Teddy en Henk Scholten, Bert van Dongen en René van Vooren. Verder de pianist Jan Neuhuys, het Maori-kwartet en een Hawadïan-euisemble. Vrijdag 11 mei, Theater Monopole, Zand- voort, 20 uur: Onder auspiciën van de Stichting 't Helm geeft de toneelgroep „Het nieuwe Comedia" een opvoering van „Vals beschuldigd" („Serious charge") van Philip King. Onder regie van John Gobau werken onder meer mee: Guus Hermus, Magda Janssens, Marion Gobau en Ton Kuyl. Zaterdag 12 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder regie van Cees Laseur geeft de Haagse Comedie een voorstelling van „Ornifle" van Jean Anouilh. In de hoofd rollen: Paul Steenbergen, Emmy Meunder, Cees Laseur, Johan Valk, Ann et Nieuwen- huijzen, Annie Leenders, Jan van der Lin den, Carl van der Plas, Chris Baay en Ellen van Hemert. Decor van Friso Wie- gersma. Zondag 13 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie geeft een opvoering van ,,'t Is nooit te laat" van Felicity Douglas onder regie van Joris Diels. In de hoofd rollen: Ida Wasserman, Fie Carelsen, Dick van Veen, Luc Lutz, Kathenka van der Werff. Do van Stek, Maria de Booy, John Koch en Marian Harmsen. Decors Guus Korrubel. Maandag 14 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: De Toneelvereniging geeft een voorstel ling van „Zeeman, pas op!" van Philip King en Falkland L. Cary, in de vertaling van Alfred Pleiter. In de hoofdrollen: Marie Hamel, Anita Menist, Walter Kous, Ad van Gessel en regisseur Fred Sterne- berg. Decors van Wijnand Grijzen. Dinslag 15 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder ?egie van Fred Sterneberg geeft De Toneelvereniging een opvoering van „Zeeman, pas op!" van Philip King en Falkland L. Cary in de vertaling van Alfred Pleiter. Voor de medespelenden zie onder maandag. Donderdag 17 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft een voor stelling van „Een huwelijk onder Lode- wijk XV" van Alexandre Dumas onder regie van Ank van der Moer. In de hoofd rollen Kitty Janssen, Han Bentz van den Berg, Paul Huf, Allard van der Scheer, Rita Maréchal en Onno Molenkamp. Decor Friso Wiegersma. Costuums: mevrouw A. Roland Holstde Meester. MUZIEK Vrijdag 11 mei, Concertgebouw, 15 uur: Jeugdconcert door het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest onder leiding van Ma- .rinus Adam. Het programma vermeldt Menuet uit de serenade „Eine kleine Nachtmusik" van W. A. Mozart, Adagio uit het ballet „Prometheus" van L. van Beethoven, en „Jeux d' enfants" van G. Bizet. Zaterdag 12 mei, Concertgebouw, 20 uur: Italiaans opéraconcert, waaraan meewer ken: Maria Dalla Spezia, sopraan, Maria Riva, sopraan, Nino Adami, tenor, Fabio Giongo, bas. Onder de muzikale leiding van maestro Luigi Martelli worden aria's, duetten en ensembles uit opera's van Verdi, Donizetti, Pucchini, Leoncavallo, Rossini, Bellini en Cilea uitgevoerd. Maandag 14 mei, Grote Markt, 15.30 uur: Be speling van het carillon van de Grote Kerk door: stadsbeiaai-dier Arie Peters, die men ook kan beluisteren op vrijdag 18 mei van 11.30 tot 12.30 uur. Dinsdag 15 mei, Concertgebouw, 20 uur: Con cert door de gemengde arbeiderszangver eniging „De stem des volks". Uitgevoerd wordt het oratorium „Judas Maccabaus" van G. F. Handel. Medewerking verlenen: Corry Bijster, sopraan, Leni Henning, alt, Leo Larsen, tenor, Herman Schey, bas, Simon C. Jansen, orgel, Jaap Spigt, clave- cymbel en het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest. Het geheel staat onder lei ding van Dick Dekker. Dinsdag 15 mei, Grote Kerk, 20 uur: Orgel concert. Een ander orgelconcert kan men beluisteren op donderdag 17 mei van 1516 uur. Donderdag 17 mei, Concertgebouw, 20 uur Voorjaarsconcert van het Haarlems Chris telijk Mannenkoor onder leiding van Ber nard Verboom. Medewerking wordt ver leend door: Aafje Heynis, alt en Berthe Davelaar, piano. Het programma vermeldt: „De ziel van het heelal" van W. A. Mozart en „Christus en de dood" van M. Bruch. Tezamen met de solisten wordt uitgevoerd „Standchen" van F. Schubert, de solisten alleen voeren werken uit van Pergolesi, Schumann en Chopin. DIVERSEN Dagelijks, Vishal: Marionettentheater van Don en Ly Vermeire. Avondvoorstelling om 20.30 uur. Iedere woensdag- en zondag middag kindervoorstelling om 14.30 uur. Vrijdag 11 mei, Centrum Woodbrookers, Bentveld, 20 uur: Prof. dr. A. J. Rasker spreekt over „Mens en maatschappij in het licht van het Evangelie". De heren M. Rup- pert en mr. J. P. Hogerzeil toetsen respec tievelijk de antirevolutionaire en democra- tisoh-socialistische richting in een gesprek over „Calvinistische en sociale politiek, getoest aan het Evangelie". De conferen tie staat onder leiding van dr. A. van Bie- mem en mejuffrouw ds. W. H. Buijs. Ook op zaterdag 12 mei. Vrijdag 11 mei, Christiaan Huygensplein, 20.45 uur: Filmvoorstelling van het burger zinactiecomité „Tot dienen bereid". Ook om 21.45 uur op het schoolplein aan de Geuzenvesperstraat. Vrijdag 11 mei, schoolplein J. P. Coenschool, 19.30 uur. Balletavond, georganiseerd door de buurtvereniging Haarlem Zuid-West en het wijkcomité „Oud-Schoten" onder auspiciën van het Burgerzinactiecomité „Tot dienen bereid". Vrijdag 11 mei, Pretoriaplein, 19.30 uur: Jeugdballet, te organiseren door het Haar lems Speeltuinverbond onder auspiciën van het burgerzinactiecomité „Tot dienen bereid". Zaterdag 12 mei, Gebouw St. Bavo, 20 uur: De toneelvereniging „Vondel" geeft een opvoering van „Bazuinen om Jericho" van Ben van Eysselsteijn, onder regie van Herman van Asperen. Zaterdag 12 mei, Restaurant Dreefzicht, 20 uur: Toneelavond van de vereniging „De Oosthoek". Opvoering van „Berendje Niks- nut" van C. Mellesvan der Meulen onder regie van E. van Oene. Zaterdag 12 mei, Grote Markt, 20.45 uur: Taptoe Unique, waaraan verscheidene korpsen zullen deelnemen. Zaterdag 12 mei, Gebouw Spaarne, 17.15 uur: Algemene vergadering van de Hollandse Maatschappij der Wetenschappen, waar dr. B. A. van Groningen zal spreken over „Apollo". Zaterdag 12 mei, Minerva Theater, Heem stede, 14 uur: Opvoering van „Sneeuw witje en de zeven dwergen" door het Aer- denhouts Kindertoneel onder leiding van mevrouw J. van Kampen. Zondag 13 mei, Rembrandt Theater, 11 uur: Speciale voorstelling van de film „Het grote avontuur". Zondag 13 mei. Studio Theater, 11 uur: Spe ciale voorstelling van de film „De Rode Zee". Zondag 13 mei, Concertgebouw, 14.30 uur: Optreden van een kindercircus, waraan medewerken Charles, Les Pibo's, Monky en Carlo Pipo. Maandag 14 mei, Concertgebouw, 20 uur: Voorlichtingsavond kousenfabrieken Hin. Maandag 14 mei, Begijnhofkapel, 20 uur: In terkerkelijke samenkomst. Zangdienst van 19.30 uur af. Dinsdag 15 mei, Brinkmann, 20 uur: Experi menteeravond van de studievereniging voor Psychical Research, waaraan de leden zelf deelnemen onder leiding van pater J. de Neyn van Hoogwerff. Dinsdag 15 mei, Minerva Theater, 20.15 uur: Onder auspiciën van het Genootschap Ne- derland-Engeland geeft de toneelgroep van de British Society of Amsterdam een op voering van „Bonaventura" van Charlotte Hastings, onder regie van Daphne Tromp Woensdag 16 mei, Minerva Theater, 20.15 uur: Onder auspiciën van het Bijzonder Kerkewerk der Nederlands Hervormde ge meente te Heemstede voert een groep Heemsteedse 1 ekenspelers onder regie van Wim Paauw „Des Heilands tuin" van Mar tinus Nijhoff op. Woensdag 16 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelvereniging „St. Genesius" geeft een opvoering van „Op 't kantje af". Woensdag 16 mei, Concertgebouw, 20 uur: Propaganda-avond van „Steun Wettig Ge zag". Donderdag 17 mei, Zuiderkapel, 20 uur: Ds. J. Visser uit Amsterdam spreekt over „Het Joodse vraagstuk". Donderdag 17 mei, Restaurant Brinkmann, 14.15 uur: Voor de leden van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vrouwen Elektriciteitsvereniging spreekt mevrouw H. SmitGoeman over „Kleur en vorm in onze woning". Vrijdag 18 mei, Gebouw St. Bavo, 20 uur: Leden van de personeelsvereniging van het ministerie van Maatschappelijk Werk ge ven een opvoering van „De wraak van Audoe Kaderr". Vrijdag 18 mei, Restaurant Brinkmann, 20 uur: Voor de leden van het Algemeen Ne derlands Verbond, afdeling Haarlem, houdt de heer G. H. Hoek uit Hilversum een lezing met gekleurde lichtbeelden over de Eigenlijk zou het woord moeten lui den: kruiskop. Dat wij kroes zeggen is het gevolg van het binnendringen der dialectische oostelijke uitspraak in de algemene taal. De juiste vorm vindt men nog in kruizemunt en kruisbes. Het woord kroes betekent: dicht ineenge- kruld, in het bijzonder van het hoofd haar gezegd. Een oud volksgeloof dat sterk gekruld haar het teken zou zijn van een koppige of opvliegende aard, had tengevolge dat kroes ook ging be tekenen: vurig, stuurs, stijfhoofdig. In het bijzonder vindt men deze beteke nis nog in de zegswijze: de kop wordt hem kroes voor: hij wordt boos. Soms doet zich de gedachte gelden, dat het een heerlijk heid geweest zou zijn, te leven in de tijd van degenen die nu tweehonderd jaar geleden stierven. Men krijgt die be spiegelende gemoedsaandoe ning bij voorkeur, wanneer men zojuist aan een driftig verkeer is ontsnapt of de ach terste wagon van de trein, die men onvoorwaardelijk had moeten halen, in de verte ziet verdwijnen. Het is een gedachte, die even gemeenplaatselijk als on vruchtbaar is, wijl men wanneer men inderdaad twee eeuwen geleden zou hebben geleefd thans dood zou zijn en dus belangrijk slechter af zou wezen. Het is een over peinzing, die niet als een prak tische mogelijkheid doch als een noodkreet moet worden opgevat een noodkreet van een in het nauw gedreven scjrepsel, dat zich verzetten wil tegen een onwrikbaar bouwsel waarin hij raakt opgesloten. Het is een zeer ernstig ver schijnsel, dat velen deze nood kreet slaken, doch men moet in zo'n geval toch niet voor barig medelijden met deze lie den en met zichzelve hebben. Want het komt mij voor, dat niet de tijd doch de mensen aanleiding tot deze benauwen de toestand zijn. Wanneer men de mens van vandaag vergelijken wil met een gevangene, die achter de dikke muren van een enerve rend, jachtig en geestverwar- rend tijdperk zit opgesloten, en er zo gaarne zou uitbreken naar de pastorale tijden van stille wouden en vredige ein ders, moet men consequent zijn, Een gevangene die op zijn brits blijft zitten weeklagen en niets doet om zijn vrijheid te heroveren, maakt zich schuldig aan een nutteloos tijdverdrijf. De gevangenis is er en blijft om hem heen bestaan, hoe luid hij ook klaagt. De tijd is er en wij leven er in, hoezeer wij ook de eigentijdse dingen ver afschuwen, die onze zenuwen vernielen. Het zou verstandiger wezen, als de gevangene zijn lakens aan elkander knoopte en zijn tralies doorvijlde, om in de duistere nacht de benen te ne- men zonder te klagen, doch in tegendeel in grote behoed zaamheid en zelfbeheersing. Dit alles moge wijsgerig klinken, het is nochtans de lo gica van een gemiddeld ver stand, dat kan beredeneren wat zichtbaar is en voor de hand ligt. Men kan het boven dien in talrijke boeken lezen, in kleine boekjes zelfs, wan neer men geen tijd voor grote heeft. Zulk een klein boekje, dat de welsprekende titel „IN TIJDNOOD" draagt, is dezer dagen, tussen de waterval van publikaties uit, in mijn handen gedwarreld en vertelt over de geheimzinnige ziekte van deze tijd, „Angina Temporis" geheten, die haar slachtoffers bij duizenden telt. Slachtoffers echter, die Zich vrijwillig en zelfs op eigen initiatief in haar klauwen storten, doordat zij menen te moeten streven naar' alles, waarnaar op deze wereld te streven valt, behalve naar het essentiële, het wezenlijke, het enige waardevolle: datgene wat te maken heeft met het 'wezenlijke van de mens, zijn gemoedsrust, zijn persoonlijke vrede, zijn innerlijke harmo nie. Het moet een wijdverbreid doch onontkenbaar misver stand worden genoemd, te me nen dat men alles, wat het leven aanbiedt en verkrijg baar stelt, ook moet verkrij gen om gelukkig te zijn. Men dient te bedenken, dat het ver langen naar een bromfiets, een televisietoestel en een broodrooster niet tot het oer wezen van de mens behoort en dat men niet op de wereld is gekomen om te trachten, zijn buurman in rijkdom en snelheid bij te houden en voorbij te streven. Wij laten ons wijsmaken, dat onze inner lijke rijkdom aan volle levens vreugde verborgen ligt achter de uitstalkasten en in de ca talogi. Wij begeven ons uit vrije wil binnen de gevangenis der technische comfortabelhe den en schreeuwen dan, dat wij er zo gaarne zouden uit willen naar de aanlegsteiger van de trekschuit. Wie op zijn zolderkamertje in eenzaamheid uitziet naar een eigen huis met een rozen tuin, kijkt straks door het ach terraam van zijn eigen huis over zijn rozentuin heen naar het kasteel van Monaco en treurt over het feit, dat hij Grace Kelly niet heeft kunnen veroveren. Er is altijd meer, er is altijd beter en men blijft verlangen, streven en zich er geren. Dat laatste is zeer belangrijk voor de structuur onzer heden daagse maatschappij. Zij is ge bouwd op de ergernis, zij ex ploiteert de ergernis en zet haar om in goud. Wie zich niet meer ergert, is geen koper meer, geen klant meer van de fabrieken, geen verslijter meer van de technische wonderen die de lopende banden uitspu wen. Hij heeft afgedaan voor het ontwikkelingsproces en vormt geen factor meer voor de stijgende lijmen der produk- tiestatistiekem. Hij is een man, die de motor mist waarmee hij zijn voorrijder zou kunnen inhalen. Hij is eem lammeling, zogezegd. Maar hij is degene, die aan zijn aaneengeknoopte lakens het tralievenster heeft verlaten langs de buitenkant en in de vredige duisternis van de nacht op zijn tenen door het leven loopt. Het is merkwaardig, hoe zelfs de mens die met vakantie gaat deze oase van rust en be zinning als een waanzinnige binnenrent en zich n-iet ont worstelt al is het slechts voor twee weken aan de haast, die als een ziekte aan zijn ingewanden knaagt. Als de trein op vertrekken staat, stormt een ganse fami lie met kinderen en koffers be laden door de controle, snelt als een roodaangelopen massa over het perron en valt als de inhoud ener openbarstende linnenkast de coupé binnen, puffend, transpirerend en hui lend naar gelang de leeftijd. De familie zijgt bijeen op de banken en komt langzaam bij. Dan kijkt men elkander triom fantelijk aan en zegt in ver schillende toonaarden en for muleringen: „Geweldig, dat we hem nog gehaald hebben". Zij hebben hem nog gehaald zij hebben zichzelf ontred derd en verfomfaaid om hem te halen. Waarom? Omdat in deze trein andere mensen zit ten die hem eveneens gehaald hebben en men dus niet kon achterblijven. Reeds weken te voren was deze trein en geen andere uitgekozen. Het zat er in. Men kon het nét klaren. Dus moest het. Het zou een ramp geweest zijn, wan neer men de volgende had moeten nemen. De volgende, die weliswaar dezelfde richting nam en dezelfde bestemming had doch die een half uur later arriveren zou. Een half uur dat is een ton goud, boordevol. Dat is een stuk geluk, een meter vreugde, een mijl voldoening. Een half uur gewonnen op de eeuwig heid, ten koste van hart en nieren weliswaar, doch ver overd op dat afgrijselijke monster Tijd, dat steeds voor- uitrent en altijd wegglipt tus sen gesloten vingers. Angina Temporis hebben, halen, nemen, vangen, win nen, bereiken, voorbijsnellen, triomferen. Het boekje zegt: „Er is een wonderlijke Oosterse gewoon te van de zogenaamde „stille minuut", wanneer een huisge noot een grote reis onder neemt. Het gehele gezin komt, voor de reis wordt aangevan gen, zwijgend bijeen, neemt een minuut stilte in acht en omhelst elkander ten afscheid. Dan gaat een ieder zijns weegs". Wat een wonderlijke ge woonte! Deze lieden moeten altijd hun trein missen! Integendeel, deze lieden ha len altijd hun trein. Want zij gaan altijd uit wonderlijke gewoonte met de volgende. J. L. Dr. K. Gauger, „In Tijdnood?'' (Tijdnood, ziekte en genezing), uit geverij L. Stafleu, Leiden, reis van het Koninklijk Echtpaar naar de West. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, expo sitie van poppenhuis anno 1750 met in ventaris. Interieur met kaarsen verlicht. Het museum is geopend op werkdagen van 10-17 uur, des zondags van 13-17 uur en tot 16 mei des avonds van 20.3022.30 uur. Tentoonstelling van reproducties van Rembrandt-tekeningen. Teylersmuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel An- gelo, Claude Lorrain. Geopend op iedere werkdag behalve maandag van 1117 uur en de eerste zondag van iedere maand van 1317 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 1017 uur, des zondags van 1316 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur en op iedere vrijdagavond van 2022 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. x Stadhuis, Grote Markt: Te bezichtigen van 917 uur, zaterdags van 912 uur. Elke vrijdag- en zaterdagavond van 2022 uur. Tinholthuis, Bloemendaal, Vrijburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 912 en van 1416 uur. Tevens elke eerste zondag van de maand van 1517 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's Bij belse voorstellingen. Geopend van 14 tot 17 uur. Zondags gesloten. Woonhuis Van Looy: Des zondags van 1417 uur en donderdag van 10—12.30 en van 13.30—17 uur geopend. Museum „Het Huis Vanu Looy"; Tentoonstel ling van schilderijen, aquarellen en grafiek van Freek van den Berg. Tot 14 mei. Ge opend van 1012.30 en van 13.30—17 uur. Zondags van 1417 uur. (Ingang Kamper laan) Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. Vishal, Grote Markt: Tentoonstelling van schilderijen van Piet van Heerden tot 20 mei. Openluchttheater Bloemendaal: Tentoonstel ling werken van in Bloemendaal levende kunstenaars. Dagelijks van 1017 uur. Tot 15 mei. Ridderzaal stadhuis: Tentoonstelling van het burgerzioactiecomité „Tot dienen bereid". Geopend van 912, 1417 en 2022 uur. Van 7 mei af. R.K. Industrie- en Huishoudschool, Gedemp te Voldersgracht 22: Tentoonstelling van werkstukken der leerlingen. Geopend op dinsdag 15 mei van 7.309.30 uur, woens)- dag 16 mei van 2.304.30 en van 7.309.30 uur en donderdag 17 mei van 2.304.30 en van 7.309.30 uur. Waag: Onder auspiciën van het Genootschap „Kunst zij ons doel" worden tekeningen en aquarellen tentoongesteld, die vervaar digd zijn op de tekenavonden van „De vrouw en haar opschik". Geopend 12, 13, 19, 20 en 21 mei van 1317 uur. De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen is woensdagavond om tien uur bij het opstappen van zijn fiets vlak voor zijn woning te Rotterdam gevallen en zo onge lukkig terechtgekomen, dat hij met een breuk in zijn linkerbovenarm in het St. Franciscusziekenhuis te Rotterdam moest worden opgenomen. Mgr. Jansen zal voor lopig enige tijd rust moeten houden. De Nederlandse onderzeeboot „Tijiger- haai" raakte op 19 oktober in de Baai van Weymouth (zuid-Engeland) bij stormach tig weer op drift en strandde op een zand bank. Toen later de vloed opkwam is het schip, dat niet werd beschadigd, vlot ge komen. De Marineraad heeft een onderzoek in gesteld naar de oorzaak van deze stran ding. In zijn uitspraak verklaart de Ma rineraad, dat de kommandant van de „Tij gerhaai" in zeemanschap en beleid tekort is geschoten, temeer omdat, terwijl er een voldoende aantal officieren aan boord was, een bootsman als officier van de wacht dienst deed. ADVERTENTIE Het is treurig te moeten constateren dat er in dezen tijd vooral ten platte- lande nog menschen zijn, die aan hekserij gelooven. Uit Onstwedde bereikt ons een bericht over een boer, die voor eenige dagen ziekte kreeg onder zijn vee, waar door eenige varkens en een koe stierven. Een familielid van den boer sprak als zijn stellige overtuiging uit, dat de dieren behekst waren en wel door een vrouw, die pas in de omgeving was komen wo nen. Hij gaf den boer den raad in een ketel met water een dode pad en twee doode muizen te koken, daama met dit water koffie te zetten en de heks daarvan een kop te laten drinken. Zij zou dan niet meer in staat zijn met haar hekse rijen voort te gaan. Helaas wordt de af loop van deze historie niet vermeld.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5