T egenvaller Oranje-defensie stond 20 minuten onder druk en Ierland kwam op 4-0 Een ras orth State I* Gelijkopgaande strijd werd beslist in periode van verhoogd tempo 19 Na afloop: de Ieren waren beter en wonnen verdiend GROEN Co. LANGE STERKE NAGELS MMe Oost-Nederland kansloos tegen superieur West-Duitsland: 0-6 Eerste nederlaag sinds 1 mei 1955 in Dublin MÈm '■■■m Appel scoorde de enige tegengoal 75ct 7 WEEKEND-SHIRTS Nederlandse amateurs te zwak voor Velox dm WBSÊÊmEÊ^sr-Fw*#1 M '8, 'A i MMi Schaduw Ongevaarlijk Genadeslag Verdiend CIGARETTES Verreweg de meest gerookte Amerikaan in kwaliteit vooraan Centraio Verwarming EBOH speelde gelijk tegen Vitesse: 0-0 HVC versloeg Nederlands jeugdelftal met 4-1 Trautmann - gewond bij Cup-finale - in ziekenhuis De Nederlandse volleybal kampioenschappen VRIJDAG 11 MEI 1 9 S 6 (Van onze sportredacteur) Wat de Noren, de Saarlanders, de Duit sers en de Belgen het afgelopen jaar niet is gelukt, daar slaagden gistermiddag de Ieren in Rotterdam wel in: de Nederlandse defensie afdoende uit positie te spelen, het zelfvertrouwen te ontnemen en dan toe te slaan. Met een niet geringe verhoging van de speelsnelheid en met enkele verrassend snel uitgevoerde combinaties sloegen de Ieren tegen Nederland hun slag tussen de zesde en de vijfentwintigste minuut, na de rust. In die periode brachten de Ieren met schijnbaar groot gemak de vier op het scorebord, terwijl de nul voor Nederland gehandhaafd bleef. Die slag kostte de Oranje-ploeg, die op 1 mei van het vorige jaar in Dublin voor het laatst ver slagen was, de overwinning. En waarom bleef het niet bij één treffer van de Ieren? Hoe kon het gebeuren dat de gasten van gisteren zo afdoende toesloegen? De grootste fout lag ongetwijfeld in de spelers van de middenlinie bij Brooy- mans in de eerste plaats, maar ook bij Klaassens en zelfs en niet in geringe mate bij de uitblinker in al zovele wed strijden, bij Van der Hart. De eerste twee leken uitgeput en huldigden vlak na de rust het principe „laat maar komen" en Van der Hart dacht het gevaar voor de zoveelste maal te bezweren met kalmte, met machts vertoon en intimidatie. Maar hij vergat dat hij in de Engelse league geharde voetbal lers tegenover zich had spelers die als volledig professionals alle kneepjes van hun vak kennen. Zij sloegen dan ook on barmhartig hard toè. De linie, die een reeks van interlandwedstrijden had stand gehouden, wankelde en ging daarna kans loos neer. Het teleurstellende resultaat van gisteren mag overigens niet alleen aan die minder gelukkige periode van backs en midden linie worden geweten. Ook de voorhoede had schuld. Deze linie van het nationaal elftal had het niet gemakkelijk tegen de zeer vaardige Ierse verdedigers, die toon den wel raad te weten met de steeds iets te lang treuzelende Bosselaar, Moulijn en Koopal. Anderzijds bleek overduidelijk dat ook de keuze-commissie met het samen stellen van deze linie een grote fout had gemaakt. Koopal namelijk bleek, wederom geen formaat voor de stopper van de tegen partij ditmaal had hij de voortreffelijke aanvoerder Martin van Aston Villa tegen over zich terwijl Appel toonde als rechtsbuiten niet meer mee te kunnen. En juist de aanvallen die over links werden geleid en waarbij de vroegere Franse prof voor het doel kwam, leverden het meeste gevaar op. Pas bij de vier-nul stand ge beurde wat al vóór de wedstrijd had moe ten plaats vinden: Koopal en Appel wissel den van plaats. Toen ging het ook direct beter. Vooral ook omdat toen de VVV'er zijn grote snelheid hij loopt de honderd meter op voetbalschoenen in twaalf secon den volledig uit kon buiten en de For- tuna-speler zich tenvolle kon bepalen bij het spelverdelen en het onrust zaaien bij de daarvóór zo goed samenwerkende ver dedigers. Tenslotte: de Ierse overwinning was ver diend. De linies sloten beter bij elkaar aan. het spel in het middenveld zowel als na rust het aanvalsspel was accurater en bovendien verstonden de Ieren het uitbui ten van kansen naar behoren. Een klate rend applaus van het volle stadion was niet alleen hun deel na het scoren van de doel punten, die van prima kwaliteit waren, maar ook na afloop voor de overwinning. Zij hadden bovendien de Nederlanders ge leerd het gevoel van onverslaanbaarheid van zich af te zetten. De zege van de Ieren betekende voor de Nederlanders verder heus geen streep door de successen van het laatste jaar. Dat wa ren verdiende overwinningen, behaald met voetbal op een hechte basis en geen toe vallige uitschieters. Net zo goed als de nederlaag van gisteren een normale neder laag waé tegen een betere tegenstander, die dan ook verdiend won. E. KONING. ADVERTENTIE Gen. Cronjéstr. 40-44 - Haarlem - Tel 15438 In een slechte wedstrijd heeft het voor- lor>!nr Nederlands amateur-voetbalelftal met 53 verloren van de Utrechtse eersteklasser Velox. De ruststand was 31 voor Velox. Alleen het eerste kwartier leek het er op of de Nederlandse amateurs gemakkelijk zouden winnen. Daarna nam Velox het initia tief en behield dit tot het einde. Rechtsbin nen Elfring en Den Braker waren de belang rijke spelers in de voorhoede bij de amateurs. Na acht minuten scoorde Den Braker het eerste doelpunt na goed voorbrengen van Elfring. D. Uittenbosch, Klein en G. Uitten- bosch veranderden deze stand echter in 3—1. Na de rust kwamen de amateurs er wei nig meer aan te pas. Back Gerrits trachtte van tijd tot tijd de stortvloed van doorbraken te bezweren, maar ondervond hierbij wel zeer weinig steun van spil Bouwens, die een slechte partij voetbal liet zien. Er kwamen nog doelpunten van Klinkenberg <411, Elfring (42), Den Braker (4—3) en D. Uittenbosch (53). (Van onze sportredacteur) Toen gistermiddag om tien voor half vijf het fluitje van de Duitse scheidsrechter Pennig voor de laatste maal door het eivolle Feyenoord-stadion knerpte, stond de Ier Fitzsimons juist op het punt een voorzet te lanceren. Precies op tijd echter trok de Ier zijn been terug en ver dween op een holletje in de richting van de kleedkamer, de wedstrijdbal onder de arm geklemd. Die trofee was voor hem. Een gelukkig toeval, want als iemand een aan denken verdiende aan de zo verrassend verlopen inter landwedstrijd tussen Nederland en Ierland in Rotterdam, dan was het wel die technisch zo vaardige en tactisch zo slimme Fitzsimons, die bovendien twee doelpunten voor zijn rekening nam, waarbij hij tot tweemaal toe langs de verbouwereerde Nederlanders snelde alsof die er in werkelijkheid niet waren. Aan hem dankten de Ieren voor een belangrijk deel de zege. Maar ook in de verder toch zo gelijkopgaande strijd tussen beide landen-teams was hij juist de man, die voor het meeste gevaar zorgde voor het Nederlandse doel, dat in de eerste helft toch waarlijk niet zo heel veel in gevaar kwam. Hetgeen overigens voor een niet gering gedeelte zijn oorzaak vond in het feit dat de achterhoede en middenlinie van het Oranje-team, die na rust zo abrupt aan het wankelen werden gebracht, bij perioden voortreffelijk veldspel te zien gaven, waarbij de bal vaardig in tal van figuren zuiver van man tot man werd geschoven. En toch slaagden die spelers rond de Ierse linksbinnen Fitzsimons er in hun tegenstanders knock out te krijgen. Het was eigenlijk wel het meest verrassende van de zo plotseling in spelbeeld veranderde interland, die sinds lange tijd weer eens een nederlaag opleverde. - - A 'f&M w*Êmmik k g g g' 'ii-. ;g': r"V. v-.: Veel deden beide ploegen eigenlijk niet voor elkaar onder. En na het afsluiten van de eerste helft konden de vijfenzestig duizend toeschouwers er het tenvolle mee eens zijn dat in de gelijkopgaande strijd de Nederlanders In de aanval toch ontegenzegge lijk veel gevaarlijker waren geweest. De Nederlandse achterhoede speelde zoals altijd: accuraat en weinig risico nemend. Zo gauw kwamen Van der Hart, Wiersma of Oden- thal in gevaar, of de bal ging in de richting van De Munck, die met zijn uittrap de basis legde voor een nieuwe Nederlandse aanval. In de middenlinie bouwde vooral Klaassens naar behoren. Brooymans bleef bij hem achter door onnauwkeurig plaat sen, maar falen deed hij toen nog geenszins. Alles bijeen kwamen de Ieren dan ook weinig in het strafschopgebied van de Nederlanders. Het enige grote gevaar ontstond toen Whelan in de tiende minuut op de lat schoot en tien minuten voor de rust toen Fitzsimons enorm hard net over de lat knalde. Nederland presteerde die eerste drie kwartier aanmerkelijk meer. Al spoedig kreeg Appel twee moeilijke kansen, waar uit hij enorm hard over en naast schoot en in de elfde minuut kopte Abe Lenstra een onzuivere uittrap van keeper Godwin zo zuiver naar Koopal, dat deze niets anders te doen had dan de bal over de uit positie staande doelman in het net te schieten. Maar de aanvalsleider van Oranje richtte slecht en dus belandde de bal met een grote boog net naast. Daar bleef het evenwel niet bij. Want na de steeds tijdig bedwongen aanvallen van de Ieren kregen ook Bosselaar en Appel hun kansen. Een maal glipte Koopal vaar dig langs de voortreffelijke spil Martin en trok vervolgens de bal naar Appel, die echter wederom het doel te hoog zocht. En nog voor een half uur verstreken was, had linksback Cantwell tot twee maal toe red ding moeten brengen vlak voor de doellijn toen zijn keeper al verslagen was. De eerste keer bij een snelle Nederlandse aanval, die resulteerde in een schot van Bosselaar en de tweede maal bij een verraderlijk boog schot van Abe Lenstra. Lenstra overigens had weer eens iets bijzonders. Zo gauw was de wedstrijd niet begonnen of er kwam iemand op hem toe, die zonder zich voor te stel len met de Fries aan de wandel ging. Zo gauw kon niet Abe twee stappen doen of de schaduw of wel de Ierse Het moment waarop Lenstra de bal met een slim tikje over de Ierse keeper heen speelt. Achter hem ziet men zijn trouwe bewaker Tommy Dunne, die in dit geval echter niet aan schaduwen toekwam.. rechtshalf Tommy Dunne ging mee. Lenstra liep naar achteren, de schaduw ook, Abe ging hollen, de schaduw ook. Eén keer schaterde het gehele stadion van de lach toen de Ier precies in de voetsporen en nauwgezet op de maat ging lopen van de een halve meter voor hem bewegende Lenstra, die op het laatst het gehele veld ging overhollen met de zich bijzonder consequent aan zijn opdracht houdende bewaker. Dit had in zoverre onaangename gevol gen dat men Lenstra steeds minder ging inschakelen in de aanvalscombinatie. In de gevallen echter dat de vaardigste voor hoedespeler de bal toch toegespeeld kreeg, kreeg Tommy Dunne ondanks zijn „kleef- systeem" toch al heel weinig kans. Met simpele voetbewegingen trapte hij de bal bij die gelegenheden ineens tussen enkele verdedigers door, waardoor steeds opnieuw direct gevaar ontstond. Jammer dus dat men te veel uitging van de gedachte dat Lenstra te streng bewaakt werd om vol ledig mee te kunnen doen. Niettemin werd het naar mate de rust naderde duidelijker dat het Nederlandse spel zijn gevaarlijke karakter steeds meer ging verliezen, terwijl de Ierse attaques van alle gevaar gespeend bleven. Wel miste Odenthal op het middenveld eenmaal lelijk, doch Van der Hart sprong toen tijdig bij. En kwamen de Ieren enkele malen tot een schot, dan bleek dat dat veel te onzuiver was om De Munck te verontrusten. Doel punten leken bij deze situatie van domine rende verdedigingen steeds duurder te gaan worden. En toch bleek die veronderstelling niet juist. Want nadat Nederland vlak na rust de eerste hoekschop op het Ierse doel had mo gen nemen en het Ierse team vlak daar na door het oog van de naald kroop toen Koopal hard inschoot, maar weer Cantwell op de doellijn nog redding kon brengen, sloegen de Ieren toe. In de zesde minuut namelijk sprintte Fitzsimons Klaassens voorbij en passeerde daarna De Munck met een zacht diagonaal schot, dat zonder meer in de linkerhoek verdween. Nederland vocht wanhopig terug. Twee corners, een op links en een op rechts volgden, maar de Ierse verdediging stond pal en voelde zich met de voorsprong ty pisch al vrij veilig. In de tiende minuut volgde al weer een hoekschop. Weer zonder resultaat. Even later centerde Wiersma naar Lenstra, die de bal direct doorgaf aan de toestormende Koopal. Maar deze miste. En juist toen het Oranje-team voelde dat het heus niet behoefde te verliezen, scoor den de Ieren wederom. Rechtsbinnen Whelan zette voor, waarna Fitzgerald niet hard, maar wel zuiver in kopte. De Munck, die de bal in de andere hoek verwachte, was uit balans, maar kon de bal op het nippertje voor de lijn van daan stompen. Echter juist voor de voeten van de naar binnen gezwenkte Arsenal- speler Haverty, die enorm hard en hoog inschoot. Het enige Nederlandse doelpunt. Appel - naast de Ierse rechtsback Seamus Dunne (2) - heeft raak geschoten. Bosselaar (8), Martin en Cantwell (voor het doel) en Lenstra kijken toe. Fitzsimons de bal op, passeerde eerst de steeds trager spelende Klaassens, liep daar na Van der Hart voorbij alsof die zijn debuut maakte in beter voetbal, omspeelde vervolgens de toegesnelde Wiersma en schoot de bal toen langs de vol komen verbluft staande De Munck. Een klaterend applaus vormde de beloning voor dit voortreffelijke doelpunt. Het was de Ieren nog niet genoeg. Het verhoogde tempo, dat de steeds onzekerder Brooymans en Klaassens op de rand van uitputting had gebracht, waardoor het mid denveld geheel voor de Ieren was, zetten zij door. En weer wankelde de Nederlandse achterhoede, die het afgelopen jaar al zo vele aanvalslinies had bedwongen. In de 25ste minuut voerden Fitzsimons en Ring- steed een tik-tak-spelletje uit, dat de ge hele achterhoede volkomen uit positie Weer vocht Nederland wanhopig terug. Maar weer stond de Ierse defensie, waarin stopper Martin uitblonk, pal. En toen kwam de genadeslag. In de 22ste minuut bracht Appel en Lenstra - op de grond - doen vertwijfelde pogingen am de bal te be machtigen, terwijl de Ierse spil Martin rustig staat toè te kijken hoe zij het er af zullen brengen. bracht. Ook ditmaal kon zelfs Van der Hart er niets meer aan doen. Ringstead voltrok het vonnis over de Nederlandse ploeg met een uitstekend schot, dat De Munck ander maal kansloos maakte. Daar bleef het bij. Niet omdat de Ieren het voldoende vonden, maar alleen omdat zij het hoge tempo niet langer vol konden houden en dus weer terugvielen op een lager, dat echter de Nederlandse achter hoede direct weer de kansen verschafte om zich terdege te herstellen. Hetgeen ze ook deed. De laatste twintig minuten was de daad dan ook weer aan de Nederlanders. Net als in de eerste helft. Alleen leverde het nu een goal op. Een verdiende goal. Nadat Appel, die van plaats verwisseld had met Koopal, net over geschoten had en even later de bal van zijn hoofd net naast het doel had zien gaan, volgde er eindelijk een combinatie waar geen Iers been tussen kon komen. Koopal tikte de bal op rechts naar Lenstra, die de bal al weer met één beweging van zijn voet doorschoof naar de vrij staande Appel, die van enkele me ters afstand Godwin kansloos passeerde. Dat was dertien minuten voor tijd en dus was de nederlaag al wel een feit. Neder land bleef wel aanvallen de Ierse uit vallen hadden geen schijn van kans meer bij de toen weer resoluut wegwerkende Wiersma, Van der Hart en Odenthal maar veel gevaar leverde het voor Martin en de zijnen niet meer op. Ook al omdat Moulijn, Koopal en Bosselaar steeds meer treuzelden bij het positie kiezen en het afgeven van de bal. Met een enthousiast applaus beloonde een sportieve schare van tienduizenden de elf spelers, die de over winning dubbel en dwars verdienden. ADVERTENTIE Enkele minuten na de wedstrijd Neder landIerland kwam de heer Brunt, secre taris-penningmeester van de K.N.V.B., met een somber gezicht uit de kleedkamer van de Nederlandse spelers. Zijn gezicht drukte de stemming uit, die aan de andere kant van de deur heerste. Voor het douchen hadden de spelers niet bepaald uitgebreid de tijd genomen. Het was alsof zjj maar zo gauw moeglijk uit het stadion, waar zij zo juist een stevige nederlaag hadden geleden, wilden weg komen. Aanvoerder Klaassens antwoord was kort, maar openhartig: „Wij hebben verdiend verloren, maar we hadden geen geluk. Dit Ierse elftal vond ik beter dan dat van vorig jaar in Dublin." Doelman De Munck wilde de handdoek voor zijn gezicht wel even laten zakken voor een korte nabeschouwing: „We speel den met een slechte bal. Het ding was veel te licht. Je kon het cfoor de wind met wer pen niet goed plaatsen. Bij de tweede goal werd ik er met wegwerken door misleid. De Ieren waren beter. Ik heb nu mijn eerste nederlaag met het Nederlands elftal meegemaakt. Eén voordeel heeft dat. Ik speel nu tenminste niet meer voor mas cotte. Iedereen was het er verder wel over eens, dat de Ieren het beste elftal hadden. Dat bleek ook uit het antwoord van de heer Hoolboom, voorzitter van de keuze-com missie: „Een verdiende zege voor de beter spelende Ieren". De Ierse uitblinkers vond hij de binnenspelers Fitzsimons en Whelan. En de voorzitter van de technische com missie, de heer G. Kruyver, was het daar mee eens. Hij achtte de Nederlandse voor hoede verzwakt door het zware schaduwen van Lenstra. Ir. Denis zei: „Vóór de rust, toen wij in de meerderheid waren, hadden wij de lei ding moeten nemen. Na de rust werd onze verdediging slordig en dat kostte doelpun ten tegen de geroutineerde Ieren". De heer Pellikaan merkte op: „Odenthal heeft zijn best gedaan, maar Kuys heb ik toch wel sterk gemist". Niet tevreden Over de verdediging was ook bondscoach Max Merkel niet tevreden: „Odenthal werd op den duur te gemakkelijk uit positie ge speeld doordat hij tussen de snelle Ierse rechtsbuiten en de rechtsbinnen in bleef aarzelen. De dekking was trouwens over het algemeen slecht tegenover sterren van spelers als Fitzsimons en Whelan, aan wie het niet te merken viel, dat zij een zwaar seizoen achter de rug hebben. Wij moesten eens verliezen. Het was alleen nog de vraag, tegen wie". Appel, die het verheugde, dat hij het ADVERTENTIE Pow-P-Malk OjioHranders BLOEMENDAAL TELEFOON 22143 De voetbalcompetitie In de hoofdklasse A van de KNVB werd gisteren slechts een wedstrijd gespeeld. EBOH speelde op eigen veld gelijk tegen Vitesse: nul-nul. De stand is nu: Fortuna 28 36 ADO 28 28 Sparta 28 36 Stormvogels 28 28 NAC 28 36 Limburgia 28 27 VVV 28 35 Excelsior 28 26 Eindhoven 28 33 Roda Sport 28 22 DOS 23 32 HVC 28 20 Ajax 28 32 Rigtersbleek 28 20 Amsterdam 28 29 Vtttesse 28 19 NOAD 28 29 EBOH 28 16 Op het Amersfoortse sportpark „Birk- hoven" heeft de hoofdklasser HVC het Ne derlandse jeugdelftal met 41 verslagen. Deze stand was bij de rust reeds bereikt. Het eerste doelpunt werd door de HVC'er Nederhand gescoord met een ver schot. Rechtsbuiten Freeken (Haarlem) maakte de stand weer gelijk. Heynen (tweemaal) en Sleekink voerden de score tot 41 op. enige Nederlandse doelpunt had kunnen maken, stemde met Merkel's laatste op merking in. „Je moet ook een nederlaag kunnen verdragen", vond hij. „Je kunt er een boel van leren". Bij de Ieren In de kleedkamer van de Ieren kon men de vreugde over het behaalde resultaat ge makkelijk van de gezichten lezen. Eén van de eersten, die hen geluk wensten met de overwinning, was de secretaris-penning meester van de K.N.V.B. Team-manager Carey schreef de zege hoofdzakelijk toe aan het sublieme spel van de Ierse binnenspelers Fitzsimons en Whelan, die keer op keer de Nederlandse defensie uit elkaar rukten en die maakten, dat onze verdedigers op het laatst niet meer wisten, wie zij nu eigenlijk moesten dek ken. De grote beweeglijkheid van de Ierse voorwaartsen was, naar zijn mening, een van de eerste oorzaken van de Nederlandse nederlaag. Fitzsimons, die dampend onder de douche vandaan kwam, had weinig tijd: „Ik vond het een prettige en faire wedstrijd en wij Ieren begrepen elkaar bijzonder goed." ADVERTENTIE Schoonheidsspecialiste Ann Seymour schrijft in „Woman and Beauty": ..Nagels die breken en splij ten hebben behoefte aan een speciale olie, genaamd NuNale, die onder de nagel riem doordringt, snelle groei bevordert en broos heid voorkomt." Nu oak in Nederland - 1.80 per flacon. maakt broze nagels sterk Imp.: Dispec nv - Den Haag Bij een Röntgenonderzoek is gebleken dat Trautmann bij de Cupfinale tussen Man chester City en Birmingham City zijn nek- wervels ernstig heeft geblesseerd. De vroe gere Duitse krijgsgevangene, die als doel- verdediger van Manchester City een belang rijk aandeel in de Cup-zege had. heeft zich woensdag in het ziekenhuis in Manchester laten onderzoeken. Tijdens de wedstrijd had hij een trap tegen zijn nek gekregen, toen hij voor de voeten van een tegenspeler de bal wegpakte. Een botsing, even later met een andere speler, verergerde de blessure. De laatste 15 minu ten van de wedstrijd hield Trautmann zich met moeite op de been. Dinsdag zag het er nog naar uit dat een massagebehandielinig hem goed deed en Engeland® „voetballer van het jaar" hoopte zijn clubgenoten, die voor een tournee naar Duitsland vertrokken, vrijdag na te kunnen reizen. Daa? hij echter zware hoofdpijnen bleef houden, heeft hij tenslotte het advies opgevolgd om zich in het ziekenhuis te laten onderzoeken. Hij zal voorlopig volledig rust moeten houden. Men hoopt dat hij het vol gend seizoen weer geheel hersteld zal zijn. Zaterdag 12 mei zullen in het Jaarbeurs gebouw in Utrecht de Nederlandse volley balkampioenschappen dames en heren wor den gehouden. Bij de dames moet Celebes uit Dén Haag de titel verdedigen, bij de heren R.V.C. uit Rijswijk. De ploegen zijn als volgt ingedeeld: Dames: groep A Be Fair (Groningen), Ce lebes (Den Haag), SOS (Utrecht) en Rapid (Maastricht!. Groep B: Be Quick (Zwolle), Rammehlaars (Rotterdam), Boemerang (Amsterdam) en VC (Den Bosch). Heren: groep C: Mesacosa (Groningen), RVS (Rijswijk), Achilles (Enschedé) en Odulphus (Tilburg). Groep D: TGP (Sneek), Concordia (Rot terdam), AMVJ (Amsterdam) en VC (Den Bosch) De wedstrijd Oost-NederlandWest-Duits- land is een grote tcurstelling geworden voor de Oostelljkcn. Zij waren niet in staat flink party te geven tegen de veel sterkere West- duitse ploeg, die men volgens Duitse insiders haast kan beschouwen als een kernploeg voor het officiële Duitse elftal. Rahn, Derwal en Gerritzen in de voorhoede en Szymanak en Harpers in de verdediging waren de uit blinkers. De Oostelijke ploeg bestond uit zeven spelers van Sportclub Enschedé, maar zonder Abe Lenstra en Odenthal, De homoge niteit ontbrak volkomen in deze ploeg, waar in alleen Frölich in de halflinie uitblonk. In de zwak spelende voorhoede was Meyers, die echter veel te egoïstisch speelde, de enige die aanvankelqk nog enig gevaar voor de Duitse verdediging opleverde. Tien minuten na de aftrap gaf Derwal (Dusseldorp) zijn ploeg de leiding met een harde kopbal, na een uitstekende voorzet van Rahn (0-1). Kort daarop loste Rahn een schui ver, waarbij de bal echter tegen de bovenlat terecht kwam. Door het vernuftige samen spel van de Duitsers werd de Nederlandse verdediging voortdurend uiteen getrokken, terwijl de Oostnederlandse voorhoede soms uit slechts drie man leek te bestaan. Meyers was nog de beste van dit drietal, maar ook hij was volkomen kansloos bij de Duitse keeper. Een onaangenaam incident deed zich voor toen Van der Wel doorgebroken was en vrij wel alleen voor een onbeschermd doel stond. Keeper Sawitzki liep uit, maar Van der Wel kon blijkbaar niet meer afremmen en schopte de keeper telen het hoofd. Deze bleef liggen en moest van het veld worden gedragen. Hij werd vervangen door Broden uit Duisburg. Ondanks deze vervanging bleven de Duit sers het veld beheersen, vooral toen na een botsing E. Jansen (De Graafschap) eveneens uitviel. Voor hem kwam de oud-Vitessenaar Weyand in het veld Na een half uur spelen kwam het Duitse overwicht in doelpunten tot uiting. Binnen enkele minuten scoorden zo wel Rahn als Seeman, waardoor de stand 0-3 werd. Kort daarop kopte Harpers bij een corner het vierde doelpunt in en met 0-4 kwam de rust, met weinig hoop op een beter slot. Machteloze voorhoede In de tweede helft verschenen de Ooste- Ujken zonder Voges en Bosveld, die vervan gen bleken door Albers (Tubantia) en Dyk- graaf (AGOVV). Het Nederlandse team was er niet sterker op geworden, maar het ver dedigde zich dapper en deed bovendien nog moeite de eer te redden, zonder resultaat echter, want de Duitse verdediging was te hecht. Van der Wel kreeg een kans na een goede voorzet van Heyers, maar hij schoot langs het doel en bleef direct daarna op het veld liggen. Even later viel hij uit, zodat het Oostnederlandse elftal het laatste half uur met tien man verder speelde. De Nederlanders speelden steeds tactlozer en het leek of zij alles op het spel zetten om een tegenpunt te maken, waartoe de forse Duitse verdediging niet de minste kans gaf. Integendeel, de Duitsers kwamen feller op zetten en na fraai samenspel scoorde Rahn het vijfde Duitse doelpunt. Toen Rahn kort daarna het zesde doelpunt maakte, was het met de Oostnederlandse ploeg afgelopen.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 9