Mollet en Pineau gaan morgen naar Moskou u Weerbericht Robert W. P. Peereboom overleden Haarlems Dagblad Parijs betwijfelt of een oplossing van grote vraagstukken mogelijk is Het woord is aan. „De Hoop" met prinses Beatrix in IJmuiden Vaartocht door kanaal en havencomplex Ambonese arbeiders gaan heden in staking Protest tegen nieuwe uitkeringsregeling rivixixij oefmuou (uw. Britse communisten onder nieuwe leiding Partijsecretaris Pollitt wordt vervangen Moderne sportshirts Joh. Meyer en Zoon Concentratiekampen in Rusland verdwijnen Mededeling van een M .V .D .-ambtenaar Regenkans klein Weerrapport EOKA eist terechtstelling van gouveneur Harding Prof. dr. ir. A. J. Kluyver te Delft overleden 70e JAARGANG No 260 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. A dm. 5437, oa 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Kedactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. MAANDAG 14 MEI 1956 Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant EDITIE VÜÜR VELSEN-IJMUIDKN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 301e JAARGANG No lOo Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAAREEMSCHE COURANT Hedenochtend vroeg is mijn broer Robert in het Diaconessenhuis te Haarlem over leden. Begin juni van het vorig jaar heefl hij een zware operatie moeten ondergaan waardoor hij maanden lang in het zieken huis moest worden verpleegd. Daarna heeft hij langzamerhand weder aan krachten ge wonnen. Bij de aanvang van dit jaar her vatte hij, zij het in beperkte mate, zijn werkzaamheid als hoofdredacteur van onze dagblad-uitgaven. Hij heeft dit slechts een paar maanden kunnen volhouden, daar hij een terugslag kreeg, die het noodzakelijk maakte dat hij voor verdere behandeling opnieuw in het ziekenhuis werd opgeno men. Daar is zijn toestand langzamerhand slechter geworden en in de laatste dagen kritiek, waarna het einde tenslotte nog snel is gekomen, waardoor hem waarschijnlijk veel lijden bespaard is gebleven. Zijn heengaan treft zijn vrouw en naaste familieleden, onder wie wel in de eerste plaats zijn zoons, als een zeer zware slag Mij persoonlijk, behalve door onze uitste kende verwantschap, ook in het bijzonder nog doordat het een einde heeft gemaakt aan een samenwerking in de leiding van het bedrijf van meer dan 30 jaar en die welhaast ideaal genoemd mocht worden. Hij was, behalve een uitstekend journa list, wiens gaven ook ver buiten onze stad grote erkenning vonden, een eerlijk gaaf mens, met een universele belangstelling in alles wat de wereld om hem heen be roerde, in het lot en de zorgen van de mensheid bovenal. Zijn mededogen ging uit naar allen, die door moeilijkheden wer den bezocht, zijn afschuw van de gewapen de strijd tussen groepen der mensheid was bijzonder sterk. Daartegenover ontroerde het schone, dat de mensheid wist voort te brengen in muziek, literatuur, beeldende kunst hem bovenmate. Zijn taak als hoofdredacteur nam vrijwel zijn gehele tijd en grote werkkracht in beslag en met zijn vaardige pen had hij in bijzondere mate de gave zijn gevoelens tot uiting te brengen. Ik heb hem steeds oprecht bewonderd om zijn intelligentie en scherpzinnigheid, die mij in staat stelden veel van hem te leren. Ik zal hem altijd ten zeerste dank baar blijven voor de genegenheid die hij mij geschonken heeft en die niet alleen beperkt bleef tot de natuurlijke die broe ders voor elkaar gevoelen, maar die mij een warme vriendschap opleverde. Ik zal hem heel erg missen. P. W. PEEREBOOM. Het heengaan van Robert Peereboom betekent een zware slag voor allen' die in hun werk en activiteiten op hem steunden en zijn bereidwillige medewerking als een weldadige hulp ondervonden. Nog zwaar der getroffen echter voelen zich ongetwij feld zijn talloze vrienden die zowel in Haarlem als elders in den lande zijn be minnelijke persoonlijkheid hebben leren kennen en waarderen. Onder deze persoonlijke vrienden mogen wij, leden van zijn redactionele staf, ons rekenen. De leegte, die hij in de redactio nele kring van ons blad achterlaat, is van een zo ontstellende, definitieve vorm, dat zij ons nu meer dan ooit tevoren de betekenis zijner persoonlijkheid doet ge voelen. Sommigen van ons danken hun vaardigheid en hun inzicht in de journa listiek aan hem, omdat zij van hun eerste schreden in dit vak af onder zijn leiding stonden en hun inspiratie van zijn geest ontvingen. Anderen, als ouderen op zijn redactie gekomen, hebben in hem de cor rector van hun leven gevonden, omdat zij van hem leerden hoevele kromme paden en dwaalwegen in de journalistiek moge lijk zijn. Hij wees hun de juiste, de rechte weg, en zijn lessen samengevat in zijn kernachtige uitspraak: De krant is er om de mensen te helpen hebben hen de teamgeest doen begrijpen, die de redactie van ons blad onder zijn leiding steeds gekenmerkt heeft. Niet in eng-journalistieke betekenis slechts was hij onze leermeester en leids man. Hij had het leven ervaren en geanaly seerd met de speelsheid en eenvoud van de denker, die nutteloze ballast en schone schijn terzijde legt en de kern der waar heden doorgrondt, meedraagt en ervan ge tuigt. Hij getuigde van zijn eenvoud en objectiviteit in zijn artikelen, doch even zeer in zijn persoonlijk woord aan ons, in zijn instructies en zijn terechtwijzingen. Hij schiep een redactioneel handvest, dat het veelzijdige journalistieke werk van ons allen verlichtte in dubbele betekenis: het was minder zwaar, doch ook in helder licht gezet als een werk van algemeen belang. „De krant is er om de mensen te helpen" omvat een menigte van opvattin gen, die helaas in de nationale en inter nationale journalistiek niet altijd zijn terug te vinden. Deze zinsnede was geboren in een eerlijk mens, een idealist en een prac ticus tegelijk, die onvervaard ten strijde trok tegen de misvattingen en zijn onver deelde steun verleende aan de pioniers van alles wat goed en eerlijk was. Wie van hem de journalistiek mocht leren, begreep hoe zeer deze leermeester en vriend van essen tieel belang voor zijn ganse leven was. Onze verslagenheid over zijn heengaan vindt een troost in de gedachte, dat zijn geest levend blijft. Zo leeft een mens eeuwig voort, die boven het aardse uit de roepstem van de eeuwigheid heeft verstaan. In zijn geest te werken en in ons werk hem voortdurend te gedenken, zal ons de moge lijkheid geven, hem bij ons te houden als een beschermer van de goede journalistiek, als hoedanig hij zijn taak op deze wereld tot het einde toe en tenslotte in groot lijden heeft vervuld. REDACTIE. Met het diepste leedwezen geven wij kennis van het overlijden van de directeur hoofdredacteur van ons blad, de heer R. W. P. Peereboom. Na een smartelijke ziekte, waarvoor hij in 1955 een ope ratie onderging, doch die vooral de laatste maanden een fatale wending nam, is de heer Peereboom hedenmorgen vroeg in het Diaconessenhuis heengegaan. Hij was 64 jaar oud. Met het overlijden van de heer Peere boom lijdt ons blad, maar ook de Neder landse journalistiek in het algemeen, een onvervulbaar verlies. In velerlei functies en hoedanigheden diende Robert Peere boom reeds sinds 1910, toen hij in de jour nalistiek trad, de Nederlandse pers met zijn nimmer falende, journalistieke intuïtie en zijn onverwoestbare werkkracht, waar bij een brandende liefde voor zijn vak hem in staat stelde tot onverflauwde belang stelling in alle aspecten ervan. Na op 25 mei 1891 te Haarlem te zijn ge boren als een der zoons van een andere journalistieke pionier, de heer J. C. Peere boom, destijds directeur-hoofdredacteur van Haarlems Dagblad, begon Robert Peere boom na zijn middelbare schoolopleiding in Utrecht zijn journalistieke loopbaan. Hij was een jaar aan Utrechtsch Dagblad ver bonden, en kwam toen op de redactie van Haarlems Dagblad, waar hij vier jaar werkzaam bleef. Daarna werkte hij twee jaar op de redactie van de Telegraaf, om in 1916 onder de wapenen te worden ge roepen. Hij diende de mobilisatie uit als reserve-officier en keerde in 1919 terug bij de Telegraaf, thans als correspondent te Parijs. Van 1920 tot 1925 was hij Londens correspondent van dit blad, waarna op 1 januari 1926 zijn benoeming tot hoofd redacteur van Haarlems Dagblad volgde. In mei 1930 overleed zijn vader, waarna hij tevens in de directie werd opgenomen. In de bezettingsjaren trok hij zich terug van de krant, waarna hij door de Duitse autori teiten als gijzelaar gevangen werd gezet in St. Michielsgestel. Na de bevrijding her nam hij zijn plaats als directeur-hoofd redacteur van de nu reeds sinds jaren ge fusioneerde dagbladen Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant. Robert Peereboom was Officier in de Orde van Oranje Nassau en Ridder in het Franse Legioen van Eer, welke onderschei dingen hem respectievelijk in 1950 en in 1954 ten deel vielen. In de loop der jaren heeft Robert Peere boom in het journalistieke en algemeen maatschappelijke leven tal van functies vervuld. Hij ieidde de onderhandelingen, die de eerste CAO voor journalisten tot gevolg hadden, was jarenlang voorzitter van de Grote Provinciale Dagbladpers, voorzitter van de Raad van Beheer van het ANP, bestuurslid van de Stichting voor Perswetenschappen, lid van de adviesraad voor het Persmuseum, lid van de Neder landse Persraad, bestuurslid van de vroe gere HOV, voorzitter van de Haarlemse afdeling der BEF, lid van de Nederlandse Raad der Europese Beweging en lid van talrijke organisaties en lichamen op veler lei gebied. Vooral zijn activiteit op het ge bied der Europese eenwording zij gememo reerd. Hij schreef daarover in talrijke hoofdartikelen en was een pionier op het gebied der Europese idee vóór dit een voorwerp van algemene aandacht werd. Op het gebied van de vredesactie was Robert Peereboom een onvermoeid en nimmer ge desillusioneerd strijder. Niet alleen getuig de hij van zijn vredesideaal in de wijze, waarop hij' zijn blad redigeerde, doch tevens nam hij deel aan daadwerkelijke acties: In oktober 1931 reeds nam hij het initiatief tot een vredespetitionnement, aan te bieden aan de Volkenbond. Dit peti tionnement kreeg anderhalf miljoen hand tekeningen en werd door hem zelf aan de president van de Volkenbond te Genève aangeboden. Van zijn publicaties in boekvorm zij het werk „Het Dagblad" genoemd, dat be schouwd wordt als een belangrijk werk op het gebied van de journalistieke en kran tenwetenschap en dat menig jong journa list een zekere weg gewezen heeft in het gecompliceerde onderwerp. Nog zeer on langs verzorgde Robert Peereboom een aangevulde druk van dit boek, dat getuigf van een moderne, deskundige zienswijze op de ontwikkeling van de krantenwetenschap en een volkomen beheersing van de prak tische toepassing ervan. Mede onder zijn leiding heeft Haarlems Dagblad Oprechte Haarlemsche Courant een grote bloei mogen bereiken. In samen werking met de andere directieleden ijver de hij voor de groei van zijn krant, als hoofdredacteur voerde hij een onkreukbaar en zuiver redactioneel beleid, dat zijn naam voor altijd aan Haarlems Dagblad OHC verbonden heeft. De begrafenis zal plaats hebben op don derdag 17 mei op de algemene begraaf plaats aan de Bergweg te Bloemendaal om twee uur namiddag. Zaterdagmiddag heeft een gezelschap leerlingen van het Baarns Lyceum, onder wie Prinses Beatrix, een vaartocht uit Am sterdam naar IJmuiden gemaakt met het Hospitaalkerkschip „De Hoop". In gezelschap van enige bestuursleden van de Vereniging ten behoeve van zeelie den van elke nationaliteit, die het hospi taalkerkschip de „De Hoop" exploiteert, en waarvan de Koningin beschermvrouwe is, hebben de scholieren na de vaart door het Noordzeekanaal enige tijd de havens van IJmuiden bezichtigd en zij kregen een indruk van het veelzijdige werk, dat het Hospitaalkerkschip voor de visserij ver richt. Met grote belangstelling namen de Prinses en haar mede-scholieren kennis van de voortreffelijke outillage, waarover de vereniging in de vorm van „De Hoop" beschikt. Al was de zee zaterdagmiddag nogal on stuimig, op verzoek van de gasten heeft de schipper van het hospitaalkerkschip, kapitein W. F. Rog, zich even buitengaats gewaagd. De circa 2500 Ambonezen, die in Neder landse bedrijven werkzaam zijn beginnen vandaag, maandag 14 mei, een werksta king. De voorzitter van de BPRMS, de heer D. Dilipaly, gaat heden in hongerstaking. De BPRMS, vertegenwoordigend lichaam der Vrije Zuid-Molukkers in Nederland, heeft dezer dagen besloten tot deze actie, die een protest is tegen de nieuwe Uitke ringsregeling Ambonezen, die de minister van Maatschappelijk Werk ondanks her haaldelijke verzoeken tot herziening van de zijde der Ambonezen, op 14 mei wil doen ingaan. Tevens' ziet de BPRMS zich genoodzaakt, aldus vernemen wij van het bestuur, om een deurwaardersexploit te doen uitbren gen tegen de Staat der Nederlanden om de rechtspositie van de Ambonese kampbewo ners tegenover de Staat officieel te doen vaststellen en op korte termijn een proce dure terzake aanhangig te maken. Grote bezwaren hebben de Ambonezen tegen de nieuwe regeling, die ten opzichte van de vroegere zestig percent-regeling een verslechtering zou betekenen en voor- 'al hen, die wegens leeftijd of lichamelijke toestand niet meer tot werken in staat zijn in een ongunstige positie plaatst; aldus de BPRMS. Bovendien vreest men, dat de nieuwe regeling de assimilatie van jonge Ambone zen aan hun Nederlandse omgeving zal be vorderen. Immers, door de thans van kracht wordende bepalingen zullen vele jongeren er toe gebracht worden zich in de toekomst zelfstandig, buiten het kamp te gaan vestigen. Dit kan slechts de natio nale strijd voor de Republiek der Zuid- Molukken afbreuk doen, zo meent men. Onverkort handhaaft men in deze kring de eis, dat Ambonezen zullen worden be schouwd als tijdelijk hier verblijf houden de gasten, die evenwel zo spoedig mogelijk naar hun grondgebied wensen terug te ke ren om daar in de rechtmatig geprocla meerde republiek der Zuid-Molukken te wonen en te werken. Nasser enige kandidaat Het Egyptische dagblad „Akhbar El Yom" meldt, dat premier Nasser de enige kandidaat zal zijn voor de presidentsver kiezingen, die op 23 juni in Egypte zul len worden gehouden. Op dezelfde datum zal de nieuwe Egyptische grondwet aan het oordeel der kiezers worden onderwor pen. Nasser heeft onverwacht een bezoek aan Gaza, nabij de Israëlische grens ge bracht. Hij hield daar voor een grote me nigte een toespraak, waarin hij verklaarde dat Egypte, sinds zijn vorige bezoek aan deze plaats, aanzienlijk sterker geworden is, en nog sterker worden zal. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM - TEL 13439 FERD. BQLSTR. 48 A'DAM - TEL 717162 Sturka Windjackets - Pantalons (Van onze correspondent in Parijs) Met een Armagnac van Air France ver trekken de Franse premier Guy Mollet en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Christian Pineau, dinsdag voor een bezoek naar Moskou, dat geopend zal worden door een politieke conferentie van vier dagen met Boelganin, Kroesjtsjev en andere Rus sische leiders en waarbij de nieuwe lijn van Frankrijks buitenlandse politiek ge ducht op de proef zal worden gesteld. Ge zegd moet worden, dat de Franse pers haar aanvankelijk optimisme met een flinke scheut sceptische nuchterheid heeft getem perd. Men maakt zich niet veel illusies over de positie van kracht, die Mollet en Pi neau tegenover de Russische leiders kun nen innemen en derhalve evenmin over de resultaten, die de besprekingen zullen op leveren. Al troost men zich met de gedach te, dat het Kremlin met de aankondiging van het opheffen der Russische concentra tiekampen in ieder geval voor de stakkerds die daarin opgesloten zijn, een nuttig ge baar jegens de Franse bezoekers heeft ge maakt. Dit is echter niet de enige voorbereiden de maatregel, die de Russen voor de ko mende conferentie hebben getroffen. De plotselinge scherpe aanvallen van de Franse communistische partij op Mollet's beleid in Algerije, die de positie van de Franse premier ondergraven, is er ook een. Moskou ziet hierin kennelijk een wapen om Mollet enigszins los te wrikken van de ferme beloftes tot trouw aan het Westen, die hij onlangs weer heeft bevestigd. Nieu we Russische aanvallen op de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie en een verleide lijke rede van de Russische ambassadeur in Parijs, Serge Vinogradov, voor de diploma tieke pers, waarin deze zeide dat uitgebrei de culturele en vooral handelsbetrekkingen toch aantrekkelijker zaken zijn dan bewa pening, wijzen er eveneens op dat Moskou van Frankrijks standvastigheid blijkbaar geen hoge dunk heeft. Hetgeen de Franse pers van links tot rechts nogal prikkelt. De Fransen zullen op cultureel en com mercieel gebied overigens zeker bereid zijn tot zaken te komen. Zij geloven met Tito dat een zo groot mogelijke uitbreiding van de wederzijdse menselijke contacten kan bijdragen tot het afbreken van het ijzeren gordijn en zij zijn met de Britten geneigd om de halsstarrige Amerikaanse houding op het gebied van de handel in de zoge naamde strategische materialen tot groter soepelheid te dwingen. Of deze bereidheid zal leiden tot een nieuw Frans-Russisch akkoord ter vervanging van het door de Russen opgezegde Frans-Russische vriend schapsverdrag, is echter een open vraag. Duitse hereniging Wat de grote internationale problemen aangaat, geloven de Fransen nauwelijks dat zij tot oplossing zullen komen waar de zo veel sterker staande Britten faalden. Zeker zullen Mollet en Pineau proberen de Rus sen te overtuigen van de verdiensten van hun plan om de Duitse hereniging aan een ontwapening in étappes te koppelen. De Russen, die trouwens niet geloven, dat Frankrijk werkelijk een Duitse hereniging wenst, voelen er niets voor, een hereniging door vrije verkiezingen die op een echec voor de communisten uit zou lopen te riskeren. Het is daarentegen waarschijnlijk, dat de Russen hun oude plan van een Europees veiligheidspact, dat zowel het communis tische blok als Duitslands buren en de Ver enigde Staten zou omvatten, nog iets zullen oppoetsen, maar de Franse pers verwijst zo'n plan al bij voorbaat naar het terrein van de propaganda. De conferentie zal ook de problemen van het Midden-Oosten raken, want de voor naamste wapenleveranciers Frankrijk voor Israel en het communistisch blok voor de Arabische staten komen nu om één tafel te zitten. De Fransen zijn voorstanders van een volledig wapen-embargo, maar nu Groot-Brittannië zich vast blijft bijten aan het Bagdad-pact, dat wapenleveranties aan Irak veronderstelt, kan men ten hoogste hopen op een beperkt embargo. Minister Pineau zal voorts zijn nieuwe plan voor een speciaal UNO-orgaan voor hulp aan de onder-ontwikkelde gebieden aan de Russen voorleggen, zoals hij dat trouwens ook aan Tito deed. Zonder aan sommige verdiensten van dit plan te willen raken, moet men toch vast stellen dat dit een merkwaardige methode zou zijn. Het plan-Pineau, tijdens de jong ste NAVO-zitting gelanceerd, is binnen het NAVO-kader in studie. Zelfs het feit, dat het in de NAVO koeltjes werd'ontvangen, lijkt nauwelijks een reden om reeds thans het Westelijk beraad te doorkruisen met een Frans-Russisch overleg hieromtrent. Algerije De Franse pers maakt zich tenslotte ernstig zorgen over de aangeduide mogelijkheid dat Mollet en Pineau het Algerijnse pro bleem op tafel zullen brengen. Zij rede neert terecht, dat de Fransen hun positie in Algerije baseren op de stelling, dat Alge rije Frans grondgebied is. Bovendien kan men bepaald niet beweren, dat de commu nisten de hand hebben in de Algerijnse rebellie. Bespreking van de Algerijnse kwestie zou dus alleen Russische be moeienis kunnen inviteren in een gebied, waar Moskou tot nu toe buiten de deur is gehouden. Tenzij men zich zou beperken tot een verzoek aan Boelganin en Kroesjtsev om de Franse communisten opdracht te ge ven het de Franse regering op dit stuk niet zo lastig te maken. Ziehier in het kort een aantal problemen, waarvoor Mollet en Pineau zich de komen de week geplaatst zien. Zal Mollet eind van deze week Pineau blijft nog wat langer met concrete resultaten terugkeren? Ter versterking van zijn eigen positie, met name tegenover de communisten, die hem steun dreigen op te zeggen, heeft hij ze hard nodig. Maar ook in Moskou krijgt men niets voor niets en de daar gewenste Fran se concessies zouden een ontrouw aan het Westen kunnen impliceren, waarvoor de eerlijke Mollet niets voelt. De komende conferentie, en vooral de mate van druk die het Kremlin op het zwaar, beproefde Frankrijk zal uitoefenen, kunnen in ieder geval een graadmeter zijn voor de eerlijkheid van het Russische glim- lach-offensief en meer licht werpen op de vraag of de Sovjet-Unie een werkelijke ontspanning of alleen een nieuwe taktiek in de zin heeft. LONDEN (Reuter en United Press) Harry Pollitt, de 65-jarige secretaris van de Britse communistische partij, heeft zon dag zijn functie om gezondheidsredenen neergelegd. Hij zal echter voorzitter van de partij blijven; als partijsecretaris wordt hij opgevolgd door zijn 45-jarige assistent John Gollan. Harry Pollitt, die 27 jaar lang de leider van de Britse communistische partij is ge weest, werd onlangs door de communis tische „Daily Worker" aan heftige kritiek onderworpen, evenals op het laatste partij congres. Pollitt was een van de weinige commu nistenleiders, die kans zag in opstand te komen tegen de directieven van Moskou, zonder dat hem dit zijn carrière kostte. Dat was in 1939, toen Engeland in oorlog met Duitsland was en tussen Duitsland en de Sovjet-Unie nog een goede verstandhou ding bestond. De officiële partij-lijn was: tegen de oorlog. Doch Pollitt dreef door, dat de Britse communistische partij zich voor de oorlog uitsprak. Hij publiceerde een pamflet waarin hij de oorlog tegen Hitier als „rechtvaardig" bestempelde. Een maand later sloeg Moskou toe. Pol litt trok zijn uitlatingen in en werd (tijde lijk) van zijn post ontheven. Doch in 1942, toen Moskou alom steun voor de oorlog tegen Hitier predikte, kwam Pollitt terug. Zijn opvolger Gollan heeft gedurende de laatste jaren de partij gereorganiseerd en de recente wervingscampagne geleid, waar bij de partij tenminste haar ledental con stant wist te houden, terwijl in vele andere landen het ledental sterk achteruitliep. ADVERTENTIE zeer fraaie kleurstellingen Kennemerlaan 36 - IJmuiden - Tel. 4453 Robert Peereboom: De krant is er om de mensen te helpen. MOSKOU, (AFP) Een hooggeplaatste arnbtenaar van de Russische geheime politie, de MVD, heeft zondag belangrijke veranderingen bekend gemaakt in het Rus sische strafwezen. 1. Alle concentratiekampen in de gehele Sovjet-Unie zullen binnen een jaar tot 18 maanden worden opgeheven. 2. Deportatie van Sovjet-burgers naar afgelegen gebieden is verboden, behalve „in geval van ernstige politieke misdrijven" en na een normaal proces. 3. Het Kremlin heeft een commissie in gesteld voor de herziening van vonnissen van personen, die veroordeeld zijn wegens politieke of „contra-revolutionaire" mis drijven tegen de staat. De commissie moet in oktober van dit jaar met de rehabilitatie van onschuldig veroordeelden gereed zijn. De MVD-aimbtenaar, die zijn naam niet bekend wilde maken, legde deze verklaring af in aanwezigheid van een groep Franse socialisten, die een gevangenkamp te Tula bezochten, op 130 kilometer van Moskou. In het kamp zaten niet-politieke gevan genen, zoals dieven en moordenaars. Het valt nog te bezien, in hoeverre deze ver klaring van een ombekend ambtenaar „offi cieel" is en of zijn mededeling, dat mensen om ernstige politieke misdrijven toch nog gedeporteerd kunnen worden geen slag om de arm is, waardoor toch weer concentratie kampen kunnen blijven bestaan. De ambtenaar zei immers dat er in de toe komst in Rusland slechts twee soorten detentie zouden zijn in gewone gevan genissen en in correctieve werkkolonies. Hij verklaarde, dat in tegenstelling tot het stelsel in de oude concentratiekampen, le den van een werkkolonie niet te werk ge steld zouden kunnen worden buiten die kolonie. De kolonies zouden fabrieken om vatten, waar de gedetineerden zouden werken. Het KNMI deelt mede: Nadat in de nacht van vrijdag op zater dag een koufront over ons land was ge trokken, breidde zich gedurende het week einde een rug van hogedruk uit over west- Europa. Het bleef droog en er was veel zon, waarbij de temperatuur zondagmid dag in verschillende delen van het land tot 18 graden steeg. Inmiddels had zich op de Oceaan een golfstoring aan het polaire front tot een diepe depressie ontwikkeld, die met een luchtdruk van minder dan 970 millibar over IJsland is getrokken. Het overigens weinig betekenende front van deze de pressie naderde maandagmorgen ons land. Dinsdag komt het weer opnieuw onder in vloed van een rug van hoge luchtdruk, die zich achter dit nieuwe front over de Brit se eilanden naar het oosten uitbreidt. De regenkansen zijn dus klein. In het tempe- ratuurverloop komt geen belangrijke ver andering. (van hedenmorgen 7 uui nq anyuLun in nnyeiuna is een tirilse SLraaruuiumenwerper op zijn proejvLucili onklaar geraakt en neergestort. Het verongelukte toestel veroorzaakte een ware ravage. Verschillende huizen werden zwaar beschadigd, bomen in tuinen werden geknot en versplinterd. Gezicht op de aangerichte vernielingen. NICOSIA (Reuter en United Press) De Cyprische verzetsorganisatie EOKA heeft zaterdag vlugschriften verspreid waarin opgeroepen wordt tot de terecht stelling van de Britse gouverneur Sir John Harding. De vlugschriften, die in het Grieks gesteld waren, droegen de onderte kening' van Digenis, de leider van de EOKA. De regering van Cyprus heeft een prijs van 10.000 pond sterling op het hoofd van Digenis gesteld. In het vlugschrift staat: „Wij doen geen geldelijke belofte voor de terechtstelling van Harding, deze terechtstelling is een plicht van iedere Griek. Wie hem doodt kan er zeker van zijn dat zijn naam in gouden letters op de iempel van de Cypriotische bevrijdings- strijd zal voortleven". Te Delft is vannacht in de leeftijd van 67 jaar overleden prof. dr. ir. A. J. Kluy ver, hoogleraar in de Algemene en Toege paste Microbiologie aan de Technische Hogeschool te Delft. Albert Jan Kluyver werd 3 juni 1888 in Breda geboren als zoon van prof. dr. J. C. Kluyver, in leven hoogleraar in de Wis kunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Weers M .5 ■O i V C GJ a O. V «0 Ta I- d toestand ■JH o n w V K u »i zS Stockholm zwaar bew. ZZW 19 0 Oslo zwaar bew. ZZW 18 0 Kopenhagen geheel bew. zw 15 0 Aberdeen zwaar bew. zzw 13 0,2 Londen zwaar bew. zw 20 0 Amsterdam half bew. zw 17 8 Luxemburg onbewolkt no 13 0 Parijs onbewolkt windst. 17 0 Bordeaux onbewolkt n 20 0 Grenoble nevel windst. 17 0 Nice hall bew. nw 22 0 Berlijn licht bew. w 15 0 Frankfurt zwaar bew. windst. 16 0 München onbewolkt windst. 14 2 Zürich nevel windst. 13 2 Genève nevel windst. 16 0 Locarno onbewolkt O 23 0 Wenen onbewolkt nw 16 0 Innsbruck nevel windst. 15 0 Rome licht bew. windst. 22 0 Ajaccio onbewolkt no 20 0 temp. 7 uur Den Helder zwaar bew. wzw 10 0 Ypenburg zwaar bew mat. wil 0 Vlissingen licht bew. zw 11 0 Eelde licht bew. zw 10 0,1 De Bilt licht bew. zw 10 0 Twente licht bew. zzw 10 0 Eindhoven onbewolkt zzw 9 0 Vlv. Z.-Limb. licht bew. mat. z 9 0 Neerslag laatste 24 uur ^000000COO0CCOryX70<XXX>00O0CXD0000000000<D00000000C00C5000C WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maan dagavond tot dinsdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Droog weer met wisselende bewolking. Overwegend matige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 15 mei Zon op 4.48 uur, onder 20.29 uur. Maan op 9.50 uur, onder 0.28 uur. Maanstanden 17 mei 6.15 uur: eerste kwartier 24 mei 16.26 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 14 mei Hoog water: 6.08 en 18.37 uur. Laag water: 1.47 en 14.14 uur. Dinsdag 15 mei Hoog water: 6.57 en 19.29 uur. Laag water: 2.33 en 15.00 uur. 5000000C>aXXXXXX)00CXXxOxxxr.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1