Officiële ontvangst van Sukarno op Honoloeloe Ver war de Russische reacties op de demobilisaties Weerbericht Koningin Juliana bezocht Rotterdam 04 MORRIS {dimyou luii/! j Veulen lederen Jassen ƒ175.j Haarlems Dagblad Alle Algerijnse nationalisten zouden zich verenigd hebben Mollet in Moskou: „Frankrijk blijft allianties trouw" Indonesiërs neutraliteit zal danig op de proef worden gesteld Wallstreet vreesde vermindering der Westelijke bewapening en de aandelen zakten Opnieuw honderd rebellen gesneuveld Het woord is aan Ongerustheid in Nepal over situatie in Tibet Nieuw militair bewind wijst kooplieden uit Bos- en heidebrand in Haulerwijk Strijd om goede gezindheid Internationaal beheer over Nw.-Guinea door regering afgewezen Vrachtauto reed voetganger dood, ramde boom én vloog in brand Ambonezen in staking Londen zou dienstplicht in 1960 afschaffen Britse atoomproef oo de Monte Bello-eilanden Amerikaanse waterstof explosie heden verwacht Rhee weer president van Zuid-Korea Koud weer met nachtvorst Weerrapport 70e JAARGANG No 262 Kennemerlaan 186, l|muiden. Tel. Adm.5437, na 5 uui voor klachten bezorging 6450. lelef. Hedactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 16 MEI 1956 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 301e JAARGANG No 107 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Waarom met een auto naar het stadhuis om te trouwen, we nemen een gondel als het mooi weer is, zo vond een Amsterdams paartje. En aangezien de zon vrolijk scheen leverde de uitvoering van dit bijzondere idee gisteren een zeker niet alledaags schouwspel op in de Amsterdamse grachten. HONOLOELOE/WASHINGTON (Reu ter en United Press) President Sukarno van Indonesië, op doorreis naar Washing ton voor een staatsbezoek aan de Verenigde Staten, is dinsdag op Honoloeloe geland. Bij zijn aankomst op de luchthaven zeide Sukarno, dat het belangrijkste doel van zijn bezoek aan de Verenigde Staten een ver betering van de Indonesisch-Amerikaanse betrekkingen is. Toen hem gevraagd werd wat de Verenigde Staten kunnen doen om de betrekkingen met de Aziatische landen te verbeteren, antwoordde Sukarno: „Be grip tonen voor de geest van Azië". Hij voegde hieraan toe, dat de Verenigde Sta ten de geest van Azië niet zo goed begrij pen als wenselijk zou zijn, maar dat het bezoek, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles kortgeleden aan Indonesië had gebracht, bewees, dat dit begrip aan Amerikaanse zijde groeien de is. Sukarno werd ontvangen door onder an deren de gouverneur van Hawaii, Samuel Wilder King, vice-admdraal Maurice E. Curtis, stafchef van de Amerikaanse vloot op Hawaii, en John F. Simmons, chef van het protocol van het ministerie van Buiten landse Zaken, die Sukarno verder op zijn reis naar Washington zal vergezellen. Later gebruikte Sukarno het ontbijt op de Amerikaanse vlootbasis te Pearl Har bor. Na de inspectie van de erewacht te Pearl Harbor bezocht Sukarno admiraal Curtis in diens kantoor, waar zij een kort gesprek voerden. Met een politie-escorte ging de stoet van zwarte limousines ver volgens naar het Iolani-paleis, waar gou verneur King de Indonesische gast aan on geveer vijftig hoogwaardigheidsbekleders van het gebied voorstelde. KATMANDOE (AFP) Een brief, af komstig van een Nepalese koopman in Ti bet, die na een maand per koerier onderweg te zijn geweest, in de Nepalese hoofdstad Katmandoe is ontvangen, heeft beroering gewekt onder de Nepalese kooplieden, die voornemens zijn zich terzake tot hun re gering te wenden. In de brief, die werd gepubliceerd door het dagblad „Nepal Bhasa Patrike", wordt melding gemaakt van de beperkingen, die de Chinese com munistische autoriteiten Tibet opleggen. Ook wordt erin gezegd: „dat het leven en de bezittingen van de Nepalese kooplieden in Lhasa (de Tibetaanse hoofdstad) niet langer veilig zijn". Volgens de brief staat Tibet thans onder gezag van een nieuwe militaire gouverneur, die op 17 april, vergezeld door talrijke of ficieren, uit Peking te Lhasa is aangeko men. Kort na zijn aankomst heeft de gou verneur medegedeeld dat de door de Chi nese autoriteiten uitgevaardigde wetten strikt moeten warden nageleefd, waaraan hij toevoegde el'k onwettig optreden met kracht te zullen tegengaan. De Nepalese kooplieden, die sinds eeuwen in Tibet handel drijven, is ver zocht het land te verlaten, opdat hun plaats door Chinezen kan worden ingeno men. Onder deze kooplieden bevindt zich de schrijver van de brief. Hij weigerde ge hoor te geven aan de order, Tibet te ver laten, waarna een arrestatiebevel tegen hem werd uitgevaardigd. De koopman nam daarop zijn toevlucht in het Nepalese con sulaatsgebouw te Lhasa, vanwaar hij zijn brief naar Katmandoe zond. Volgens het bestaande Nepalees-Ti- betaanse verdrag hebben de ongeveer twin tigduizend in Tibet verblijvende Nepa- lezen het recht daar handel te drijven, on der garanties voor de veiligheid van hun levens en bezittingen. Tegenspraak De regering van Nepal heeft in een com munique tegengesproken dat er Napalese kooplieden in Tibet zouden zijn mishan deld. De rechten van de Nepalezen zijn in geen enkel opzicht door de Chinese over heid beknot. De oude verdragen tussen Nepal en Tibet zijn onverminderd van kracht. LONDEN (United Press) De Britse regering heeft een officiële verklaring uit gegeven, waarin de drastische inkrimping van de Russische strijdkrachten „een stap in de richting van de vermindering der in ternationale spanning" genoemd wordt. „Wij begroeten deze Russische bekend making met voldoening", aldus de verkla ring. „De westelijke mogendheden, waar onder het Verenigd Koninkrijk, hebben zelf reeds stappen genomen en aangekon digd om hun strijdkrachten in te krimpen". „Wij gevoelen ons ervan verzekerd, d'at dergelijke maatregelen een stap in de rich- ting van de vermindering der internatio nale spanning zijn. Wij zouden echter ver der willen gaan en tot een overeenkomst willen komen inzake meeromvattende maatregelen, waaronder internationaal toe zicht en controle (op de bewapening). Wij zuilen dit doel blijven nastreven", aldus de officiële Britse verklaring. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft dinsdag op een persconferentie verklaard liever te zien dat Russische soldaten op wacht staan dan dat zij in fabrieken staan om atoombom men te maken. In een commentaar op de Russische be kendmaking dat de Russische strijdkrach ten met 1.200.000 man zullen worden inge krompen, zei de minister dat de V.S. niet van plan zijn hun strijdkrachten in te krimpen als antwoord op de Russische pro paganda. (De Britse verklaring beweert het tegendeel!) In antwoord op vragen gaf hij echter toe dat de Russische bekendmaking mogelijk tevens een afwijzing van het gebruik van geweld in internationale aangelegenheden inhoudt. Minister Dulles zei ervan overtuigd te zijn dat het Russische besluit is gebaseerd op economische overwegingen. Rusland werkt nog steedis aan de ontwikkeling van nieuwe wapens en tracht de jongste be- ALGIERS (Reuter/AFP) Volgens nog onbevestigde berichten zouden de elkaar beconcurrerende Algerijnse nationalisti sche bewegingen, het „Nationale Bevrij dingsfront" en de „Nationale Algerijnse Beweging" besloten hebben samen te gaan tegen de Fransen. In de afgelopen maanden zijn veel Alge rijnen om het leven gekomen bij botsin gen tussen deze twee partijen. De ..Natio nale Algerijnse Beweging" steunt de natio nalistische leider Messali Hadj, die in Frankrijk in ballingschap vertoeft. Het be vrijdingsfront wordt van Cairo uit geleid. Bij verspreide gevechten in Algerije zijn maandag en dinsdag een honderdtal rebel len gesneuveld. De felste gevechten werden geleverd om een huis in een dorp bij Al giers, dat door de opstandelingen in een fort was veranderd, voorzien van gepant serde schietgaten en loopgraven in de tuin. Bij de vernietiging van dit fort, dat door twee gendarmes was ontdekt, sneuvelden 26 opstandelingen, die in uniform gesto ken waren, en een Franse sergeant. Aan het gevecht namen vierhonderd Franse mi litairen en twee tanks deel. Bij gevechten met een bende van 250 re bellen in uniform bij de grens met Libië in de zuidelijke Sahara, zijn dinsdag 31 rebellen gesneuveld. Het was de eerste maal dat in dit gebied een zo grote bende opstandelingen is waargenomen. Ook bij gevechten in het departement Constantine leden de rebellen dinsdag zwa re verliezen. In het gebied van de Djebel Boe Sessoes sneuvelden vijftig opstandelin gen. Na een veldslag bij Haussonviller, ten oosten van Algiers, zijn de lijken van 65 opstandelingen aangetroffen. Een waterleiding van de stad Oran is op een plaats waar zij over een ravijn loopt door een bomontploffing vernield. De her stelwerkzaamheden zullen ongeveer twee weken duren. De stad heeft echter nog een noodleiding. kendimaking te gebruiken ais een propa- gandawapen, ongetwijfeld in de hoop dat de andere landen nu ook hun strijdkrach ten verder zullen inkrimpen. Doch, zo voegde hij er aan toe, wat Rusland gaat doen betekent niet in de eerste plaats een vermindering van de militaire macht. Wallstreet reageerde NEW YORK (Reuter) Tijdens de eer ste transacties bleven de koersen op de New Yorkse effectenbeurs dinsdag dalen. Zij herstelden zich daarna echter en waren bij slot slechts matig lager. De grote verkoopsgolf, welke gisteren een aanvang nam, nadat het bericht was ontvangen over de vermindering van de Russische strijdkrachten en die zich dins dag voortzette hield op toen bekend werd dat een verminderde defensie-inspanning niet werd overwogen. Voor de beurshandel een einde nam vond nog een lichte koers- inzinking plaats. Onder hartelijke belangstelling van de zijde der bevolking heeft Koningin Juliana vandaag een werkbezoek aan Rotterdam gebracht. Achtereenvolgens golden de be langstelling van de vorstin de Shell in stallaties en fabrieken „Pernis" van de Koninklijke Nederlandse Petroleum Maat schappij, het R.K. zeemanshuis „Stella Maris" en de afdeling Bouwambachten in het Ambachtscentrum, onderdeel van het Bouwcentrum. In de kleine lunchkamer van de Konink lijke Nederlandse Petroleum Maatschappij sprak jhr. mr. J. H. Loudon, directeur- generaal van de Maatschappij, een kort woord van welkom en hieid ir. Ernste een causerie over het fabriekscomplex. Hierna volgde een rondrit van 15 km over het terrein. Bezichtigd werden de in aanbouw zijnde tweede katalytische kraakinstallatie en een model hiervan, de „crude distilling no. 4", een der kantines en het gebouw van de geneeskundige dienst. De rondrit eindig de via oliesteiger no. 14 bij de kleine lunch kamer, waar de lunch werd gebruikt. Om ruim 2 uur vanmiddag begaf de Koningin zich met haar gevolg naar het gereedliggende m.s. „Prinsesseplaat", aan boord waarvan zich reeds bevonden de wethouders van Rotterdam, de gemeente secretaris, de directeur van het gemeente lijk havenbedrijf en de havenmeester. De Koningin zal j vervolgens het R.K. Zeemanshuis „Stella Maris" aan de Wil lemskade bezoeken, waar het werk van het „Apostolaat ter Zee" wordt uitgeoefend. Omstreeks half vier bezoekt de Koningin het Bouwcentrum, waar demonstraties zul len worden gegeven door leerlingen lood gieters, stucadoors en terrazo, schilders, elektriciens, timmerlieden en metselaars. In het zogenaamde Haulerveld onder Hau lerwijk in de gemeente Ooststellingwerf is ongeveer tien hectare heide en anderhalf hectare jonge bebossing, eigendom van Staatsbosbeheer, door brand verwoest. De brandweerlieden werden in hun werkzaam heden aanvankelijk belemmerd door de draaiende wind, die een deel van de spuit gasten de pas dreigde af te snijden. De oor. zaak van de brand is onbekend. Vervolgens bezocht Sukarno de univer siteit van Hawaii; hier maakte hij een les mee van tweedejaars-studenten in de so ciologie. Op het vliegveld Hickam werd Sukarno weer alle militaire eer bewezen door troe pen van de 25ste divisie en de luchtmacht, terwijl lichte toestellen van het leger over vlogen met een spoor van rode en gele rook achter zich aan. Terwijl de band van de luchtmacht „Aloha Oe" speelde, gingen Sukarno en zijn gezelschap aan boord van de „Colum bine" van president Eisenhower. De „Co lumbine" vliegt via San Francisco naar Washington. De commissie van ontvangst in Wash ington zal onder leiding staan van vice- president Richard M. Nixon, die twee jaar geleden als gast van Sukarno een bezoek aan Indonesië bracht. Bij de verwelkoming op de luchthaven zullen tal van andere hooggeplaatste militaire en civiele autori teiten alsook hoofden van de diplomatieke missies aanwezig zijn. Hedenmorgen is president Sukarno in San Francisco aangekomen. Verklaring van Dulles De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, heeft dinsdag op zijn wekelijkse persconferentie verklaard van mening te zijn dat het ko mende bezoek van president Sukarno de banden van vriendschap tussen de Ver enigde Staten en Indonesië zal versterken. De minister verklaarde te hopen en te ver wachten d'at president Sukarno een duide lijk begrip zal krijgen van de fundamen tele banden van vriendschap die zouden kunnen bestaan tussen de Verenigde Sta ten en een natie als Indonesië, die kort ge leden haar onafhankelijkheid heeft verkre gen en die te kampen heeft met vele pro blemen die uit deze onafhankelijkheid voortvloeien. WASHINGTON (A.F.P.) Volgens de meeste diplomatieke en politieke waar nemers in Washington betekent het offi ciële bezoek van president Sukarno het begin van de „strijd," die de Verenigde Staten van plan zijn te voeren met de Sov jet-Unie om zich te verzekeren van de goede gezindheid van de Aziatische landen, die onafhankelijk wensen te blijven, zowel van Moskou als van Washington. Het feit, dat president Eisenhower zijn privé-vliegtuig ter beschikking heeft ge steld van de Indonesische president, het feit, dat Sukarno verschillende malen zo wel door Eisenhower als door vice-presi dent Nixon op een lunch of diner zal wor- Sukarno den ontvangen en het feit, dat hij in staat zal worden gesteld voor een gezamenlijke zitting van de Senaat en het Huis van Af gevaardigden een rede te houden, bewijzen volgens deze waarnemers het buitengewone belang dat de Amerikaanse leiders en het Congres hechten aan dit bezoek, het eerste dat een president van de republiek Indo nesië aan de Verenigde Staten brengt. In officiële Amerikaanse kringen wenst men er evenwel de nadruk op te leggen, dat geen enkele onderhandeling tussen de Amerikaane staatslieden en hun Indonesi sche gasten op het program staat. Het doel van dit bezoek, zo zegt men in deze krin gen, is president Sukarno en zijn medewer kers in staat te stellen, zich ter plaatse rekenschap te geven van de ware gevoelens van de leiders en het volk van de Verenig de Staten. In dezelfde kringen verklaart men echter, dat indien de Indonesiërs be sprekingen zouden willen voeren in het bijzonder wat betreft economische vraag stukken, de Amerikaanse leiders bereid zijn hen met sympathie aan te horen. In de Eerste Kamer heeft minister Beel vanmorgen verklaard: „De regering stelt zich onveranderlijk op het standpunt, dat de souvereiniteit over Nieuw-Guinea be rust bij Nederland. Naast de hier uit voortvloeiende rechten en plichten, heeft Nederland als lid der Verenigde Naties het beginsel erkend, dat het belang van de in woners van Nieuw-Guinea allesoverheer send is en heeft de verplichting aanvaard naar beste krachten de welvaart van de in woners te bevorderen, tot zij in staat zijn over hun toekomst te beslissen. De regering wijst internationalisering van het beheer over Nieuw-Guinea af. Wel is zij zich bewust, dat voor de openlegging van het gebied, waar mogelijk, internatio nale samenwerking moet worden nage streefd. Er is geen sprake van dat Nieuw- Guinea een klassiek koloniaal wingewest is. De minister had echter niet de illusie de communisten daarvan te kunnen over tuigen. (Voor verslag van de zitting der Eerste Kamer van dinsdag zie pag. 3). Op de Rijksweg van Diepenheim naar Goor onder Diepenheim is de 82-jarige landbouwer J. F. Brinkmans, toen hij de weg wilde over steken, door een vrachtauto aangereden en op slag gedood. Door krachtig remmen van de chauffeur kwam de vrachtwagen dwars over de weg te staan en botste daarbij tegen een boom. De wagen vloog in brand en de Diepenheimse brandweer moest met een schuimblusapparaat ter plaatse komen om het vuur te doven. De chauffeur en een naast hem zittende passagier werden beiden licht gewond. De cabine van de vrachtwagen brandde vrijwel geheel uit. Alle mannen van het ruim zeshonderd personen tellende Ambonezenwoonoord te Biezen, tussen Barneveld en Lunteren, zijn sinds gisteren in staking uit protest tegen de nieuwe verzorgingsregelingen. De Ambone zen zijn voornamelijk werkzaam bij de indus trieën te Barneveld, Inge en Veenendaal. Overigens is het kamp rustig. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Rossini: Wat zouden opera's prachtig zijn als er geen zangers waren! In Londen verluidt, dat de Britse rege ring thans definitieve plannen opstelt om in 1960 de militaire dienstplicht af te schaffen. De laatste dienstplichtigen zou den in 1958 worden opgeroepen. De twee jarige dienstplicht van het ogenblik zou in de overgangsperiode van een conscriptie naar een vrijwilligersleger niet worden verkort, maar eventueel selectiever wor den gemaakt, terwijl geleidelijk, zoals thans reeds het geval is, minder personen onder de wapenen worden geroepen. MOSKOU (Reuter) De Franse premier, Guy Mollet, en zijn minister van Buiten landse Zaken, Christian Pineau, zijn gister middag aangekomen op het Moskouse vliegveld Vnoekovo, waar zij werden be groet door premier Boelganin en minister van Buitenlandse Zaken Molotov en door leden van het diplomatieke corps. In een toespraak op het vliegveld zei Mollet onder meer: „Frankrijk behoort tot bondgenootschappen ik zou zelfs zeggen: gemeenschappen waaraan het trouw zal blijven". Hij zei te geloven, dat de internationale ontspanning voortgang zal vinden, maar dat er nog veel gedaan moet worden om dit proces te laten voortduren. Tijdens hun be zoek zullen hij en Pineau zoveel mogelijk trachten te zien van het gewone leven der Sovjetburgers. Mollet zei ingenomen te zijn met de hervatting van persoonlijke con tacten tussen staatslieden van verschillen de landen. Hieruit kan alleen goeds voort komen. Hetzelfde gold voor de contacten tusen de volken. Deze contacten vormen het enige betrouwbare fundament waarop de vrede van de wereld kan worden ge bouwd, aldus Mollet. Men staat in Moskou welwillend tegen over de huidige Franse regering en men verwacht, dat de Russische leiders er tij dens het bezoek van Mollet en Pineau op zullen aandringen, dat Frankrijk een „on afhankelijke lijn" binnen de Westelijke allianties zal volgen. Ter begroeting waren voorts aanwezig twee vice-premiers, Kaganovitsj en Per- voeckin en de chef van de veiligheids dienst, generaal Serov. De toegangen tot het vliegveld waren versierd met de Franse driekleur en Russissche vlaggen en een kapel Van het Rode leger speelde de Mar seillaise en het Russische volkslied. Mollet is de eerste der Westelijke Grote Drie, die sedert de koude oorlog een bezoek aan de Sovjet-Unie brengt. De laatste Franse regeringsleider, die naar Moskou ging, was generaal Charles de Gaulle, die in 1944 het Kremlin bezocht. Mollet zal iedere dag met Boelganin en andere Rus sische leiders confereren, totdat hij zondag naar Parijs terugkeert. Pineau zal, op terugreis uit Moskou, Praag bezoeken, op Tsjechische uitnodi ging. MELBOURNE (Reuter/UP) Op de Monte Bello-eilanden, aan de noord-weste lijke kust van Australië, is vandaag een geslaagde proef genomen met het jongste Britse atoomwapen, zo is officieel bekend gemaakt. De proef is een onderdeel van de derde reeks Britse atoomproeven waar van de vorige ook op de eilanden is ver richt. De ontploffing was van dezelfde om vang als de eerste op Monte Bello in 1952. Het wapen waarmee de proef is genomen was op een toren geplaatst. Vijftien ver slaggevers van dagbladen en omroep- stations waren bjj de proefneming aan wezig. Het kleine type atoomwapen deed in en kele seconden de hoge stalen toren in rook opgaan en stuwde een paddestoelvormige wolk tot 7500 meter hoogte. Omtrent de aard van het tot ontploffing gebrachte wa pen is onofficieel gezegd, dat het een ont- stekingsbom voor een waterstofbom zou zijn, doch dit is nooit officieel bevestigd. Binnen vijf minuten vlogen vier Can berra bommenwerpers in de reusachtige wolk die onder de invloed van de boven wind veranderde van een paddestoel in een vraagteken. Hugh C. Martel, commodore in de RoyaJ Navy liet de bom op Flag-eiland ontploffen vanaf tanklandingschip Narvik, een aantal zeemijlen van het centrum van de ontplof fing af. Vliegtuigen moesten 900 kilometer uit de buurt blijven. In 1952 moesten sche pen en vliegtuigen op 225 kilometer af stand blijven. Britse geleerden wezen er met nadruk op dat er geen gevaren aan deze ontploffing verbonden zijn voor de om liggende bewoonde gebieden. De eilanden groep ligt op 65 kilometer uit de kust. Voor vanavond heeft 'de Amerikaanse marine de ontploffing vastgesteld van een waterstofbom bij de Bikini eilanden. SEOEL (Reuter en United Press) Dr. Syngman Rhee, de 81-jarige president van Zuid-Korea, is na de verkiezingen van dinsdag verzekerd van een nieuwe ambts termijn. Hij heeft al bijna vier miljoen stemmen behaald. Zijn progressieve tegen stander Tsjo Am Bong kreeg nog niet de helft. Een delegatie van de Franse socialistische partij is na een bezoek aan de Sovjet-Unie in Frankrijk teruggekeerd. De waarnemend secretaris-generaal van de partij, Comimin, heeft verklaard dat de Russische autoritei ten al het mogelijke hebben gedaan o<m de Fransen van dienst te zijn bij het vervul len van hun taak. Comimin zei dat de dele gatie bij haar reis door de Sovjet-Unie een diepgaand onderzoek naar de levensom standigheden gedaan heeft. Ook zei hij dat de Russische Communistische partij be loofd heeft de vonnissen van gevangen soci aal-democraten nogmaals te bezien. Com- min voegde hier aan toe dat uit dit vriend schappelijke bezoek niet geconcludeerd moet worden dat socialisten en communis ten in Frankrijk eenzelfde lijn zullen vol gen. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM - TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 ADAM - TEL 717162 DE BILT, woensdag 10 uur: Aan de achter kant van een diepe depressie, die vanmorgen tussen IJsland en Noorwegen was gelegen, stak een noorderstorm op waarmee koude polaire lucht naar zuidelijker breedten wordt getransporteerd. Op IJsland meldden verschillenden stations gisteren langdurige sneeuwval bij tempera turen van enkele graden beneden het vries, punt. De koude lucht dringt nu langzaam door in de richting van de Noordzee. Morgen komt ook ons land in koudere lucht met kans op nachtvorsten. Aangezien ons land aan de rand van de invloedsfeer van de depressie tussen IJsland en Noorwegen blijft gelegen, wordt er geen (van hedenmorgen 7 uur) Weers- toestand f.3 «Cm V sa'Si Z-5 Stockholm half bew. wzw 17 0 Oslo licht bew. zw 17 0 Kopenhagen zwaar bew. zw 17 0 Aberdeen onbewolkt w 20 0 Londen zwaar bew. wzw 21 0 Amsterdam licht bew. wzw 17 0 Luxemburg onbewolkt nw 17 0 Parijs onbewolkt windst. 19 0 Bordeaux onbewolkt n 24 0 Grenoble onbewolkt windst. 22 0 Nice onbewolkt nw 21 0 Berlijn half bew. zw 16 0 Frankfort half bew. ono 18 0 München half bew. windst. 15 0 Zürich nevel windst. 19 0 Genève onbewolkt windst. 21 0 Locarno onbewolkt windst. 21 0 Wenen licht bew. n 19 2 Innsbruck nevel w 17 0 Rome onbewolkt 0 22 0 Ajaccio licht bew. ono 19 0 temp. 7 uur Den Helder half bew. WZW 11 0 Ypenburg onbewolkt mat. w 12 0 Vlissingen onbewolkt wzw 10 0 Eelde licht bew. zw 11 0 De Bilt onbewolkt zw 11 0 Twente zwaar bew. zw 10 0 Eindhoven onbewolkt zw 10 0 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt mat. z 9 0 Neerslag laatste 24 uur. ooocxxx^xonry^oooocyv^ myy v moot X" KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woens dagavond tot donderdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Overwegend droog weer met ver anderlijke bewolking. Kouder, vooral in het zuiden van het land. Vannacht matige tot zwakke, morgen overdag matige tot krachtige wind tussen west en noordwest. 17 mei Zon op 4.45 uur, onder 20.32 uur. Maan op 12.30 uur. onder 1.25 uur. Maanstanden 17 mei 6.15 uur: eerste kwartier 24 mei 16.26 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 16 mei Hoog water: 7.53 en 20.30 uur. Laag water: 3.25 en 15.55 uur. Donderdag 17 mei Hoog water: 9.01 en 21.39 uur. Laag water: 4.23 en 16.55 uur.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1