Amerikanen putten zich uit in hoffelijkheden jegens Sukarno Nasser vormt leger uit Palestijnse Arabieren Weerbericht Hazelnoten pate gebakjes Haarlems Dagblad „Begrip en verdraagzaamheid tussen alle wereldrassen' Conferentie over Singapore in Londen dreigt te mislukken Eisenhower kwam op het hordes van het Witte Huis eïe/mmtc^L iïiAÏÏÏ Het woord is aan Egyptisch vertoog in Washington over levering van My ster es aan Israel Britten willen het risico hun basis te verliezen niet nemen Patisserie Dekkers Rebellenleger groeit in Algerije Gevechten in de straten van havenstad Nemours A merikaanse pers looft Sukarno Zaterdag het voorspel van de haringvangst hoeveel haring er wordt gevangen Premier van Ceylon naar de Sovjet-Unie genodigd Dr. Syngman Rhee met groot overwicht herkozen Transportstaking in Parijs Politiek Frans-Westduits akkoord over de Saar Koude nacht Zeventien doden bij brand in klooster Weerrapport s'c 70e JAARGANG No 263 Kennemerlaan 186, IJmuiden. Tel. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. DONDERDAG 17 MÉI 1956 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 301e JAARGANG No 108 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman sche volk gedaan heb is in mij opgew 99 WASHINGTON (Reuter/UP) President Sukarno van Indonesië is woensdag met het officiële vliegtuig van president Eisenhower in Washington aangekomen voor een staatsbezoek aan de Verenigde Staten. Bij aankomst op het vliegveld werd hij verwelkorpd door vice-president Nixon, de minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, en admiraal Radford, voorzitter van het comité van stafcheis, leden van het diplomatieke korps en een groot aantal journalisten. Nixon zei, nog nooit een zo groot aantal fotografen bijeen te hebben gezien als bij deze gelegenheid. Een presidentiëel saluut van 21 kanonschoten werd afgevuurd. Vervolgens inspecteerden Sukarno en Nixon de erewacht, die bestond uit onder delen van leger, marine, luchtmacht en marinierskorps. In een welkomstwoord, dat hij tot president Sukarno richtte, zeide Nixon onder meer: „U, evenals onze George Washington, hebt uw volk van kolonialisme naar de onafhankelijkheid geleid en gaat het thans voor in de vrede". Nixon herinnerde Sukarno aan het hartelijk welkom dat hem bereid was bij zijn bezoek aan Indonesië, twee en een half jaar geleden. „Ik verzeker u dat overal waar u zult gaan in de Verenigde Staten, u hetzelfde welkom zult ondervinden". President Sukarno sprak ten ant woord: „Ik breng u de dank van het volk van Indonesië voor alle hulp, die u ons hebt geboden voor ons nationaal herstel". Hij sprak de hoop uit, dat dit bezoek zal leiden tot wederzijds begrip en een waarachtige vriendschap tussen de Indonesische en Amerikaanse volken. Sukarno reed vervolgens met Nixon in een grote open auto, die versierd was met de Indonesische en Amerikaanse vlaggen, naar het stadhuis van Washington, waar als symbolische handeling de sleutels van de stad aan Sukarno werden overhandigd. De weg die werd gevolgd was omzoomd door 2300 militairen van de Amerikaanse land-, zee- en luchtmacht een aantal, groter dan ooit tevoren bij een bezoek van een buitenlands staatshoofd te Washington is opgesteld. In de voornaamste straten van de Amerikaanse hoofdstad zijn Ameri kaanse en Indonesische vlaggen uitgesto ken. Sukarno, op weg naar het stadhuis, liet de auto, waarin hij zat, op honderd meter van het podium stoppen en stapte uit om vrouwen en kinderen een hand te geven. Dulles, die een nogal grote Indonesische vlag in zijn knoopsgat droeg, Radford en andere functionarissen verlieten ook hun auto's en schaarden zich achter de presi dent. Toen Sukarno het podium naderde, waarop een grote kleurenfoto van hem tus sen de Amerikaanse en de Indonesische vlag gemonteerd was, lachte Sukarno breeduit en zei: „Die man is zo knap. Die foto moet jaren geleden genomen zijn". Deze opmerking leverde hem een ovatie op van de ongeveer tweehonderd eregasten op het podium. Vervolgens speelde een in rode jasjes gestoken marinekapel de twee volksliede ren, terwijl een erewacht in de houding stond. Edgar Morris, voorzitter van het ontvangstcomité uit de burgerij, begroette Sukarno als de vertegenwoordiger van de op twee na grootste democratie van de we reld „een die alleen in omvang, maar niet in geest door de Verenigde Staten en India overtroffen wordt". ADVERTENTIE BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 FERÜ. BOLSTR. 48 A'DAM - TEL. .717162 Ribfluwelen mantels 69. ALGIERS (Reuter) Uit gewoonlijk goedingelichte kringen in Algiers verluidt, dat het rebellenleger thans tienduizend man geoefende troepen en een leiding van vijfduizend man omvat. De opstandelingen zouden naar goeddunken uit de bevolking manschappen kunnen werven. Sinds het begin van de strijd in Algerije, op 1 november 1954, tot 10 mei van dit jaar zouden naar schatting 8000 rebellen ge sneuveld, 500 gewond en 3500 gevangen genomen zijn. Aan Franse zijde zouden 900 man gesneuveld en 2000 gewond zijn. Het aantal vermisten wordt op 350 geschat. Er werden 190 Europese burgers gedood, 120 gewond en 70 vermist. Van de Mohamme daanse burgerbevolking werden er 1500 gedood, 10.000 gewond en 500 vermist. Zwaar bewapende opstandelingen zijn in de afgelopen nacht in de West-Algerijnse havenstad Nemours doorgedrongen en heb ben enkele regeringsgebouwen in het cen trum van de stad beschoten. Franse troe pen hebben verscheidene opstandelingen gedood. In Algerije werden gisteren, volgens on officiële schattingen, 230 opstandelingen gedood. Nabij Taguine, 350 kilometer ten zuiden van Algiers, achtervolgen Franse troepen een bende opstandelingen die reeds 51 doden heeft achtergelaten. De „woestijngeneraal" Si Moestafa is dinsdag gesneuveld toen zijn opstandelin gengroep aan de rand van de Sahara tot een gevecht met Franse troepen gedwon gen werd. Vijftig van zijn mannen vielen in dit gevecht. De rest vluchtte de woestijn in en wordt nu achtervolgd door troepen en jagers. Uit Rabat wordt gemeld dat een Franse majoor, die een week geleden te Fez was ontvoerd, woensdag weer op vrije voeten is gesteld. Zijn invrijheidstelling volgt op stappen van de Franse hoge commissaris in Marokko, Dubois, bij de Marokkaanse regering. Vervolgens bood Robert E. McLaughlin, voorzitter van de raad van commissarissen van het district Columbia, Sukarno de sleu tel van de stad aan. In de gevangenis In zijn dankwoord zei Sukarno onder meer: „Mijn vader was een klein school meestertje, wiens salaris 25 gulden per maand bedroeg, dat is 10 dollars in Ameri kaans geld. Ik was dus een kind van het gewone volk. Het grootste deel van mijn leven heb ik in de gevangenis en in bal lingschap doorgebracht. Maar thans word ik geëerd door uw grote gastvrijheid, niet alleen als Sukarno de mens, maar ook als president van de republiek Indonesië een republiek die vrijheid en democratie liefheeft, met tachtig millioen burgers". Vervolgens trok de stoet auto's naar het Witte Huis. De stoet werd voorafgegaan door een troepenparade. De straten waren vol wuivende mensen en hier en daar werd gejuicht. Terwijl een militaire kapel stond te spelen op de straat voor het gazon van het Witte Huis, reed de auto met Sukarno en Nixon het terrein op door een hek dat de borden droeg „Merdeka" (vrij heid) en „Slamat Datang" (welkom). Pre sident Eisenhower, die een lichtblauw cos- tuum droeg, begroette de Indonesische pre sident op het bordes van het Witte Huis. Zij poseerden, met andere leden van het gezelschap, lange tijd voor de fotografen. Kort daarna was president Sukarno ere gast aan een maaltijd, waaraan een groot aantal Amerikaanse en Indonesische hoog geplaatste personen aanzaten, onder an deren de minister van Buitenlandse Zaken Dulles, vice-president Nixon, de Indone sische ambassadeur te Washington, Moe- karto Notowidigdo, de Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken, Ruslan Abdul- gani, Cabot Lodge, de leider van de Ame rikaanse delegatie bij de UNO en admiraal Radford. Na de lunch vergezelde Sukarno Eisen hower naar de televisiekamer van het Witte Huis, waar de Amerikaanse president een redevoering hield over een gesloten tele visienet naar aanleiding van de opening van een technisch centrum van General Motors in Detroit. In een tafelrede tijdens het diner, d'at hem 's avonds door vice-president Nixon iis aan geboden in de „Hall of the Americas" heeft president Sukarno verklaard, dat de kan sen op wereldvrede gunstiger worden. Sukarno brak een lans voor begrip en verdraagzaamheid onder alle rassen van de wereld. Hij zei. dat zijn Amerikaanse gastheren hem onverdiende lof hebben toe gezwaaid voor zijn leiding in de Ind'onesi- sche revolutie. „Wat ik voor het Indonesi- Op de Ginkelse heide bij Ede was het woensdag een geblaat van belang. De schapen van de daar domein houdende kudde werden van hun winterse vacht ontdaan tijdens het traditionele schapenscheerders feest. sche volk gedaan heb is in mij opgewekt door uw grote leiders, door mannen als Washington, Lincoln en Jefferson." Vrede in jaar 2000 „Ik ben een bruine man, een Indonesiër, een Aziaat, zoon van een natie, die pas on langs de wereld van nationaal bestaan is binnengetreden. Toch accepteert u mij als een vriend. U accepteert me als een mense lijk wezen en misschien ook als een broe der. Is dat geen ware democratie?" Su karno zei er zeker van te zijn dat in het jaar tweeduizend vrede over de wereld zal heersen. In zijn heildronk op Sukarno zei vice- president Nixon, dat ondanks al zijn an dere rijkdom, de grootste hulpbron van Indonesië het volk van Indonesië' is, het minzame, zachtaardige volk. Hij zwaaide Sukarno lof toe als leider der Indonesiërs, verklarend dat Sukarno een bijna fabuleus verleden heeft dat vele jaren van balling schap en gevangenschap insluit. Het diner dat de heer en mevrouw Nixon voor Sukarno gaven was van een rijkdom zoals de laatste jaren maar zelden ten toon is gespreid. Eredoctoraat Op 24 mei zal aan president Sukarno het eredoctoraat in de rechten van de Colum bia University verleend worden. Sukarno zal bij zijn aankomst begroet worden door de rector-magnificus van de universiteit, dr. Grayson Kirk, en door de voorzitter van de faculteit voor internationale aan gelegenheden, dr. Schuyler C. Wallace. Eveneens op 24 mei zal Sukarno op het hoofdkwartier van de UNO vertoeven. Secretaris-generaal Dag Hammarskjoeld zal hem een lunch aanbieden. Voor zijn vertrek zal Sukarno via de radio der UNO tot Indonesië spreken. Te zelfder tijd zal de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Ruslan Abdulgani, een persconfe rentie houden voor bij de UNO geaccre diteerde correspondenten. Sukarno zal vandaag een toespraak hou den tot beide huizen van het Amerikaanse congres. Vanmiddag zal hij een krans leg gen bij het graf van de onbekende soldaat in Arlington. De „New York Times" meent, dat de waardering van de Verenigde Staten voor de jonge onafhankelijke landen weer eens wordt geïllustreerd door de hartelijke ont vangst van president Sukarno. Indonesië is een zeer jong land en het is, evenals de Verenigde Staten in de eerste tijd, op zijn hoede voor elke aantasting van zijn onaf hankelijkheid. Daarom, aldus het blad, volgt het een neutralistische politiek en president Eisenhower heeft voor deze po litiek begrip en eerbied. Daarom ook is Indonesië huiverig voor uitgebreide Ame rikaanse steun. De „Washington Post", een politiek on afhankelijk en veel geciteerd dagblad, ver welkomde president Sukarno in een hoofd artikel en beschreef hem als „een van de meest opvallende persoonlijkheden van het nieuwe Azië". De „Post" herinnerde aan de langdurige pogingen van Sukarno ten behoeve van het verkrijgen van de onaf hankelijkheid van Indonesië en zijn be wondering voor Thomas Jefferson, de auteur van de onafhankelijkheids-verkla ring der Verenigde Staten. Het Amerikaanse weekblad „Newsweek" schrijft in een enthousiast artikel over het bezoek van Sukarno onder meer, dat Su karno „een van de invloedrijkste mensen van onze tijd" is. De schrijver van het artikel, die de conferentie van Bandung bijwoonde, zegt, dat hij uit Indonesië te rugkwam met het vertrouwen, dat met de tijd en dank zij sympathieke steun, het in de wereld zou slagen en een groot land zou worden. De Verenigde Staten hielpen Indonesië zijn vrijheid te verkrijgen. Een aantal jaren geleden begingen wij de fout bij dit land aan te dringen op een wederzijds verdrag van bijstand. Indonesië koos een politiek van „niet-aansluiting" of wat wij geneigd zijn „neutralisme" te noemen. Maar het is niet in het minst neutraal, waar het om zijn onafhankelijkheid gaat en evenmin zijn zijn leiders neutraal, waar het de demo cratie betreft. OOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOCK JOOOOOCOOOOOOC Tolaai aanvoer v verse-en gezouten haring 170 1 I Zaterdag is het vlaggetjesdag, buisjes- 8 j dag, zoals dit feestelijk vlagvertoon F eigenlijk van oudsher heet. En de vis- sersplaatsen langs de Nederlandse kust 8 j zullen ten pleziere van vele tienduizen- 8 den hun havens hebben opgesierd met vlaggende loggers, die de dinsdag na I Pinksteren ter Nieuwe Haring gaan. Voor het eind van de volgende week kan het eerste zilte zeebanket van dit jaar aan de markt en in de maag zijn, i maar dat er daarvoor heel wat werk is verzet in IJmuiden, Katwijk, Sche- veningen en Vlaardingen leert vandaag één onzer binnenpagina's, die het feest van vlaggetjesdag en het „graaien" 8 daarvoor tot onderwerp heeft. o o ooooocoooooocoooooooooooooocoocxxxoooooooooocooooooooooco COLOMBO (A.f.P.) De premier van Ceylon, Solom Bandaranaike, is officieel uitgenodigd tot een bezoek aan Rusland en heeft deze uitnodiging aanvaard. De uit nodiging werd gedaan via de Russische ambassadeur te Washington, Zaroebin. Premier Bandaranaike heeft geantwoord de uitnodiging met vreugde te aanvaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S, Robert Peereboom: Wij wachten teveel, wij verwach ten te weinig. PARIJS (Reutcr/AFP) Premier Nasser van Egypte heeft besloten een „Palestijns Arabisch leger" te vormen dat onder de bescherming van het Egyptische leger zal staan, aldus meldt radio-Cairo. Een dele gatie vooraanstaande Palestijnse arabieren uit het gebied van Gaza heeft zich onmid dellijk na het bekend worden van dit be sluit naar Cairo begeven om Nasser namens alle Arabische vluchtelingen uit Palestina te bedanken. Een der delegatieleden heeft verklaard, dat de Palestijnse Arabieren Nasser eeuwig dankbaar zullen blijven. „Wij stellen in het Palestijnse leger al onze verwachtingen om onze rechten te her overen", zo zei hij. In Amerikaanse kringen is opnieuw be zorgdheid gewekt door de toespraak, die Nasser zondag te Gaza heeft gehouden en waarin hij zei dat het leveren van nog twaalf Franse „Mystère"-vliegtuigen aan Israel het resultaat is van een „Westers komplot". Maandag heeft de Egyptische ambassadeur een bezoek gebracht aan het Amerikaanse departement van Buitenland se Zaken. Naar men meent, heeft hij critiek geleverd op het „mogelijk maken van de (Van onze correspondent in Londen) Groot-Brittannië dreigt zijn bases een voor een te verliezen. Na Suez wankelen nu Ceylon en Cyprus en thans ook Singa pore. Dit is het grote risico van de mis lukking van de conferentie in Londen over de zelfstandigheid die Singapore eist. Lon den is echter van oordeel, dat wanneer de eisen van Singapore zouden zijn ingewil ligd, het gevaar voor het verlies van de basis nog groter zou zijn geweest. Groot- Brittannië heeft volledig zelfbestuur bin nen het Gemenebest aangeboden, uitgezon derd de verantwoordelijkheid voor de in wendige veiligheid. Singapore ging ermee akkoord, dat Londen verantwoordelijk zou blijven voor defensie en de buitenlandse politiek, maar dan zou Groot-Brittannië in geval van een noodtoestand kunnen in grijpen. Dit verlangen vormde het struikelblok van de conferentie, omdat de regering van Singapore dit ziet als een voortduren van de koloniale verhouding. De delegatie van Singapore kon deze concessie niet doen. (Reuter) De premier van Singapore, David Marshall, heeft woensdagavond na een bespreking in het Lagerhuis met Britse Labourleiders over de mislukte onderhan delingen inzake onafhankelijkheid voor Singapore verklaard dat hij een denkbeeld heeft voor een „nieuwe benadering" van het vraagstuk. Hij zal zijn plan, dat naar hij meent voor het Britse volk en „moge lijk ook voor onze mensen" aanvaardbaar is, vandaag voorleggen aan de minister van Koloniën, Lennox Boyd.' Het plan van Marshall komt er volkens welingelichte kringen in hoofdzaak op neer, dat Singapore Groot-Brittannië het recht wil toekennen speciale verordeningen uit te vaardigen voor de handhaving van orde en gezag ingeval van moeilijkheden in het gebied, mits zij door het Britse parlement worden goedgekeurd. De Labourafgevaardigde hebben er woensdag in het Lagerhuis bij de regering op aangedrongen de besprekingen te her vatten. Zij vroegen minister Lennox-Boyd een bijeenkomst te beleggen met premier Marshall voor deze in het komende week einde vertrekt. De minister verklaarde echter, dat hij de onderhandelingen slechts wil hervatten op basis van de Britse voor stellen die de delegatie van Singapore ver worpen heeft. Eerder op de dag had Marshall op een persconferentie gewaarschuwd dat het mis- lukken der besprekingen tot een tragedie in de kolonie zou kunnen leiden. „Hoe lang denkt u Singapore te kunnen behouden met ie bajonet en de kogel", zo vroeg hij. In een radiorede verklaarde Marshall woensdag nog dat hij na terugkeer in Sin gapore niet alleen meteen zou aftreden als premier, doch dat hij zich helemaal uit de politiek zou terugtrekken. SEOEL (Reuter) De einduitslag van de Zuid-Koreaanse presidentsverkiezingen bevestigt de herverkiezing van de 81-jarige dr. Syngman Rhee voor zijn vierde presi dentiële ambtstermijn. Bij de verkiezing voor het vice-presidentschap heeft de kan didaat van de oppositie, Tsjang, nog de leiding met ongeveer 145.000 stemmen op Lie Ki Poeng van Rhee's liberale partij. De officiële uitslag van de presidentiële verkiezing is als volgt: dr. Rhee 4.958.250 (55.7 percent). Tsjo Bong Am 2.118.799 (23.8 percent). Ongeldig (uitgebracht op de overleden kandidaat Sjinicky) 1.821.773. Het aantal geregistreerde kiezers be droeg 9.600.000, van wie 79,5 percent heeft gestemd. Leiders van de regeringspartij in Sin gapore, het arbeidsfront, hebben verklaard dat het mislukken van de besprekingen in Londen moet worden gevolgd door een „grote nationale campagne" ter verkrij ging van onafhankelijkheid. De uitvoeren de raad van de partij zei in een verklaring: „Onze koloniale meesters willen ons orders blijven geven. Dit blijkt duidelijk uit hun afwijzing van ons voorstel de voorzitter van de defensieraad te doen benoemen door de regering van de Maleise federatie". Vertegenwoordigers van arbeiders in Sin gapore hebben verklaard dat orde en rust zullen worden gehandhaafd. Zij zeiden wel teleurgesteld te zijn over het mislukken van de besprekingen. In Singapore zijn de vei ligheidsmaatregelen versoherpt. De Britse scholen zijn voorlopig gesloten en de ouders is aangeraden hun kinderen binnenshuis te houden. PARIJS (Un. Press) De Parijse transportbedrijven zullen morgen een 24 uur staking houden. Alle busdiensten komen stil te liggen. Het personeel vraagt salarisverhoging. Het Métro-personeel heeft nog niet besloten of het de staking zal steunen. PARIJS (Reuter) Frankrijk ën West- Duitsland zijn overeengekomen, dat het Saargebied politiek met Duitsland zal worden verenigd binnen vier jaar, te reke nen van september of december 1956 af, zo is uit gewoonlijk welingelichte kringen te Parijs vernomen. De huidige Frans-Duitse besprekingen te Parijs over de Saarkwestie zouden echter minder vlot verlopen op enkele economi sche punten van het vraagstuk. Volgens de Franse staatssecretaris voor Buiten landse Zaken, Maurice Faure, zullen deze waarschijnlijk opnieuw besproken moeten worden door bondskanselier Adenauer en de Franse premier Mollet, die 2 juni in Luxemburg bijeenkomen. DE BILT, donderdag 12 uur: In de om geving van IJsland is de afgelopen vier entwintig uur de luchtdruk belangrijk ge stegen, terwijl zich voor de kust van Noor wegen een vrij diepe depressie handhaafde. De noordelijke winden, die met deze lucht- drukverdeling samenhangen, transporteer den koude polaire lucht naar de Britse Eilanden en het Noordzeegebied. Aan de scheidingslijn tussen deze kou dere lucht en de warmere lucht boven Frankrijk en Zuid-Duitsland ontwikkelde zich woensdagavond juist boven het zui den van Nederland een kleine storing, die in de Betuwe en plaatselijk in Brabant flinke regenval veroorzaakte. In Eindhoven werd vannacht 13 mm afgetapt. De polaire lucht dringt nu langzaam naar het zuiden door. Tijdens opklaringen ziullen te temperaturen vannacht aanzienlijk da len, waarbij met kans op lichte nachtvorst rekening moet worden gehouden. Morgen overdag zullen onder invloed van de zonne warmte in het binnenland stapelwolken tot ontwikkeling komen waaruit hier en daar een buitje kan vallen. Regen van betekenis is echter onwaarschijnlijk. levering van Franse vliegtuigen aan Israel". Te Washington verluidt, dat de Sovjet- Unie onlangs aan Egypte een twintigtal transportvliegtuigen zou hebben geleverd, zonder tussenkomst van Tsjechoslowakije, waarmee Egypte onlangs een overeenkomst voor wapenleverantie heeft gesloten. In tussen wacht men met des te grotere be langstelling de zitting van de Veiligheids raad af waarop het rapport van Hammars- kjoelds vredesmissie in het Midden-Oosten behandeld zal worden. Koning Hoessein van Jordanië heeft ver klaard, dat de Arabieren niet zullen rusten voor boven de gehele Arabische wereld de Arabische vlag waait. Tot voor kort heeft het imperialisme alle gebieden van ont wikkeling sociaal, cultureel en geeste lijk vergiftigd om vooruitgang van de Arabieren te verhinderen, zo voegde de koning hier aan toe. OTTAWA (Reuter). - Volgens de laatste berichten zijn een geestelijke en veertien kloosterzusters om het leven gekomen in het klooster „Ville St. Louis" bij Ottawa, dat dinsdagavond in brand vloog nadat een Canadese straaljager tegen het gebouw was gevlogen en ontploft. De oorzaak van het neerstorten van het vliegtuig, dat van 10.000 meter omlaag ge doken was, is een raadsel. De beide piloten, die ook omgekomen zijn, hadden in hun laatste radiobericht niets bijzonder ge meld. Het toestel was van een basis bij Ottawa opgestegen om een onderzoek in te stellen naar een onbekend vrachtvlieg tuig dat was gesignaleerd. Het was op de terugreis naar zijn basis toen het veron- lukte. ADVERTENTIE Centrum galerij - Tel. 4302 Met de Pinksterdagen speciaal aanbevolen: Ook 2e Pinksterdag is dit gebak nog als vers. ALS EXTRA PINKSTER-RECLAME 6 grote RINGERSREPEN voor (van hedenmorgen 7 uur) Weers- toestand tuj •in a '3 g-ü ra e <o ara Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio licht bew. half bew. zwaar bew. half bew. regen zwaar bew. zwaar bew. half bew. mist licht bew. onbewolkt geheel bew. zwaar bew. licht bew. nevel licht bew. zwaar bew. nevel licht bew. nevel onbewolkt wzw wzw wzw w windst. wnw w w windst. windst. nw w zw wzw windst, windst. windst, windst, wzw windst. on o 17 14 15 15 21 16 20 22 26 23 21 20 23 19 22 23 24 19 23 23 21 Z-5 0 0 0 0,3 0,1 0,6 0 0 0 0 0 0,2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 temp. 7 uur Den Helder zwaar bew. wnw 10 1 Ypenburg zwaar bew. zw. w 11 0,1 Vlissingen zwaar bew. wnw 11 0,5 Eelde licht bew. mat. w 8 0,2 De Bilt zwaar bew. mat. w 10 0,1 Twente geheel bew. zw 9 0,2 Eindhoven zwaar bew. mat. w 10 13 Vlv. Z.-Limb. motregen nnw 10 0,1 Neerslag laatste 24 uur. x x ioooooooonooooc WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van don derdagavond tot vrijdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Wisselend bewolkt met enkele ver spreid voorkomende buien. Vannacht plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen overdag dezelfde of iets b—gere tem peraturen. Overwegend matige wind tussen noord en west. 18 mei Zon op 4.44 uur, onder 20.34 uur. Maan op 13.47 uur, onder 1.47 uur. Maanstanden 17 mei 6.15 uur: eerste kwartier 24 mei 16.26 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 17 mei Hdog water: 9.01 en 21.39 uur. Laag water: 4.23 en 16.55 uur. Vrijdag 18 mei Hoog water: 10.16 en 22.55 uur. n Laag water: 5.28 en 18.11 uur. 3XXMCXXCOXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXJOOOOiJOOOOOOOOOOOtXXX:

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 1