Stukken van een puzzel die niet passen IN DE WERELDPOLITIEK WITSAL ja graag ROXY ruiken is ROXY roken! Agenda voor Haarlem Twee poppenfilms uit Dolly wood Twee prijswinnaars 3 Prettige Pinksterdagen met ROXY Opstandelingen wilden Makassar veroveren Sluipmoord op Cyprus arfjm Bedrijfschap Groothandel in Bloemkwekerij produkten Nederlandse aardappelen bederven in Engeland Huidjes als satijn Engeland voert handel met Peking-China op „Gelegenheidskoninginnen" komen in Sneek tesamen Bank voor Nederlandse Gemeenten Belgen onderscheiden verzetsstrijdster Mej. Elise Ambach ontving vier decoraties Keizer Wilhelm II in de strijd tegen de inflatie Nog geen aandelenemissie Sikkens Lakfabrieken DONDERDAG 17 MEI 1956 Maak zo'n pakje Roxy eens helemaal open en snuif die heerlijke geur van zon-doortrokken volrijpe tabakken op. Steek dan op en U weet waarom steeds meer mensen zeggen: DJAKARTA (Reuter) Een woord voerder van het Indonesische leger heeft medegedeeld, dat veiligheidstroepen een poging van opstandelingen om zich meester te maken van Makassar, te niet hebben gedaan. De woordvoerder zei, dat het le ger vernomen had, dat opstandelingen van plan waren Makassar, de hoofdstad van Celebes, aan te vallen. Het leger nam hier op tegenmaatregelen. „De opstandelingen, Islamitische fanatiekelingen, hadden het plan tot actie over te gaan gedurende de Lebaran, de viering van het einde der vasten, maar het leger was hen voor. Het arresteerde vijftig opstandelingen in de stad en land- en luchtstrijdkrachten vielen een leger van opstandelingen ten zuiden van Makassar aan, waarbij driehonderd op standelingen werden gedood", aldus de mededeling van de Indonesische woord voerder. ADVERTENTIE POPLIN REGENJASSEN v.a. 39.75 ADVERTENTIE Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem NICOSIA (United Press) Drie Cypri sche terroristen hebben een Engels soldaat die hun op hun verzoek wat water te drin ken gaf, doodgeschoten. Alle drie werden enige minuten later na een wilde jacht met een helikopter gepakt. Deze terroristen riskeren voor deze moord de doodstraf bij ophanging. Zij hebben ook nog een tweede Engelse soldaat gewond. De drie Cyprioten naderden ieder afzon derlijk een radio-keet van de RAF in de buurt van de vlieghaven van Nicosia en vroegen de dienstdoende korporaal om een glas water. Een brandende zon scheen op de stoffige weg. De soldaat overhandigde tweemaal een kop niet het koele vocht door een venster, dat met prikkeldraad was versperd. Op het derde verzoek klonken er drie schoten en viel de korporaal dood neer met kogels in het hoofd. Een kameraad van hem, die naast hem stond, werd gewond. De derde kop met water, die de korporaal in de hand had, viel in stukken op de grond. De drie terroristen renden door de vel den, terwijl intussen alarm werd gegeven door een leger-eenheid, die niet ver daar vandaan op het vliegveld werkte. Twee he'ikopters stegen ogenblikkelijk op om de achtervolging in te zetten. Twee van de drie terroristen werden ge vangen genomen, toen zij over een kale zandige vlakte voortstoven. De derde man werd door de piloot van een helikopter gezien tussen de takken van een acacia-boom, waarin hij een schuil plaats had gezocht. De piloot bleef boven de boom cirkelen, totdat infanteristen wa ren aangekomen, die hem gevangen namen. De korporaal is het derde slachtoffer van Eoka-terroristen sedert April 1955. Boodschap Aartbisschop Makarios, de Cyprische Tëider dié door de Britten is verbannen, heeft in een brief de leiders der Britse libe rale partij verzocht zich te blijven inspan nen voor een regeling van het vraagstuk- Cyprus. De kwestie is er niet een van militaire aard, aldus Makarios, en zij kan niet met de middelen die nu toegepast worden, wor den opgelost. De kwestie-Cyprus is een politiek vraagstuk dat met begrip en goede wil moet worden aangepakt, zo voegde de aartsbisschop hieraan toe. g j ADVERTENTIE EXCLUSIEVE SPORTCOLBERTS met bijpassende pantalon VELl) GROTE HOUTSTRAAT 96 HAARLEM DONDERDAG 17 MEI Palace: „Nacht der verschrikking", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Camillo Contra Peppone", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Lady Chatterleys minnaar", 18 jaar, 7 en 19.15 uur. Lido: „Nachtdienst Vrouwenpoli- tie", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Straal jager nr. 3 antwoordt niet", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Dambusters", 14 jaar, 7 en 9 15 uur Frans Hals: „Ontspoorde vrouwen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling, 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek. Wagenweg: 8 uur, Scala- ijsrevue. Minerva-theater, 8.15 uur, Heem- steedse lekespelers voeren „Des Heilands Tuin" op van M. Nijhoff. Stadsschouwburg: 8 uur, De Nederlandse Comedie met „Een huwelijk onder Lodewijk XV". Zuiderkapel: 8 uur. Ds. J. Visser spreekt over: „Het Joodsê vraagstuk". Concertgebouw: 8 uur. Concert door Haarlems Christelijk Mannenkoor m. m. v. Aafje Heynts, alt, Berthe Davelaar, piano. VRIJDAG 18 MEI Minerva „De prairie verdwijnt", alle leef tijden, 8.15 uur. Palace: 10.-13.30 uur. Door lopende voorstelling van „Het sprookje van Monaco". „Zonneschijn boven New York", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Ca millo contra Peppone", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Jaloezie", 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido „The lady killers", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De pelsjagers van de Berenrivier", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Brigitte", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Schots en scheef" alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek. Wagenweg: 8 uur, Scala-ijs- revue. Er moet bij velen in het Westen wel ernstige bezorgdheid zijn gewekt door de manier, waarop politieke leiders hier meenden te moeten reageren op de nieuwe Sovjet-Russische taktiek, die de laatste dagen met ophef makende „artikelen aan de markt kwam", zoals het besluit om de concen tratiekampen op te heffen en de plannen om ruim een miljoen soldaten over te hevelen naar industrie en landbouw. Het gaat er niet om, of deze besluiten inderdaad volkomen en uitsluitend zijn ingegeven door de Rus sische liefde voor het heil der wereld daaraan behoeft immers niemand te geloven, zeker niet wanneer hij weet hoe de politiek in het algemeen nagenoeg nooit door andere dan nationaal-opportunistische overwegingen wordt bestuurd. Het gaat om iets veel belangrijkers en essentiëlers, namelijk om de vraag of de Westelijke politici niet bezig zijn het gehate communisme dat zij in plechtige verklaringen en afspraken zeggen te bestrijden in de kaart te spelen door oppervlakkige, vaak domme antwoorden op de Russische slimmigheden te geven en daardoor de logisch en eenvoudig denkende mensen in het Westen een geërgerde reactie te bezorgen, die gemakkelijk in sympathie voor de Sovjet-Russische houding kan omslaan. Zo beschouwd geeft het Westen herhaaldelijk onnodig een voorsprong aan de pogingen van het communisme om vaste voet in Westelijke landen te krijgen, waartegen dure bewapeningen in het niet vallen. Er zijn een paar feiten, die vaststaan en waaruit consequenties moeten worden ge trokken. Er is wat men in het Westen volmondig erkent -een verandering gaan de in d'e binnenlandse verhoudingen in de Sovjet-Unie, een verandering ten goede, aangezien zij koers kiest in de richting van een grotere vrijheid en een vermindering der persoonlijke bedreiging. Dit is het eer ste feit. Ten tweede: de Sovjet-Russische leiders zien in een aggressie-oorlog geen heil en willen hun ideeën in het Westen ingang doen vinden langs de wegen van vol'ksbeïnvloeding, politieke bewustwor ding en democratische vertegenwoordiging, naast een uitbreiding van de algemene in vloed en het aanzien der Sovjet-Unie door economische procedures. Deze twee vast staande feiten worden ook door de meest fanatieke tegenstanders van Rusland niet meer in twijfel getrokken, omdat zij zich onmiskenbaar duidelijk hebben gedemon streerd. Alle propaganda-methoden der Russen terzijde latend, moet men in het Westen tot de conclusie komen dat men aan de nieuwe maniertjes der Sovjets evenzeer weerstand zal moeten bieden als aan de oude dreiging van aggressie en overval met militaire wapenen. Dit is de enige con sequentie, waartoe men als vooruitziend politicus en voorman der Westelijke demo oratie kan komen. Wanneer men echter hoort, op welke wijze deze voormanmeri menen hun volken te moeten bewaren voor beïnvloeding door de Russische taktiek, vraagt men zich af of zij enig idee hebben van psychologie en zelfs van eenvoudige mensenkennis. Zij beseffen blijkbaar niet, hoe groot de in druk op de Westelijke publieke mening is geweest van de Russische geste tot demo bilisatie van 1.200.000 soldaten, wat dan ook de bijbedoelingen van de mannen in het Kremlin mogen zijn geweekt. Zij menen te kunnen volstaan met laconieke, volko men ondoordachte verklaringen, die niet alleen hun vroegere verklaringen tegen spreken doch bovendien nog tegengesteld zijn aan verklaringen van andere Weste lijke collega's. Het gevaar bestaat, dat men over hun reacties gaat lachen. Spot is een dodelijk wapen voor degene die het treft, doch het is evenzeer funest voor degene die het wapen voert. Want spotten betekent, dat men illusies heeft verloren en het is eigen lijk een uitdrukking van hol pessimisme over datgene, waarmee men spot. Wanneer men in het Westen hol pessi misme zou gaan gevoelen over hetgeen eigen staatslieden in een zeer kritiek en belangrijk tijdperk van grote gebeurtenis sen en ontwikkelingen ten beste geven, zou dat een groter voordeel zijn voor de tegenstander dan hij met eigen propaganda ooit zou kunnen bereiken. Het lijkt toch zin te hebben te waarschuwen tegen de mogelijkheid, dat het communisme op deze wijze door onze eigen mensen wordt be voordeeld. Daarom heeft het evenzeer zin, de uitspraken waarom het gaat op de keper te beschouwen en in hun ontoereikendheid aan de kaak te stellen, opdat zij niet als „nieuws" en „belangrijk" worden geslikt. Zij zijn noch „nieuws", noch „belangrijk", omdat zij waardeloos zijn voor de Weste lijke, en dus onze eigen, houding, mening, inspanningen en verlangens, zowel als voor de gehele toekomst van het maatschappe lijke stelsel dat wij eren en verdedigen. En nu de uitspraken zelf. Ten aanzien van de Russische demobi lisatie wordt in het Westen door vooraan staande en geëerbiedigde staatslieden ver klaard, dat: Deze stap geen verrassmig vormt, aangezien men was voorbereid op een of andere propagandastunt; de te de mobiliseren strijdkrachten een fractie vormen van de totale Russische legers; het niet zeker is of Moskou de demobili satie wel zal uitvoeren; men liever Rus sische soldaten op wacht ziet staan dan dat zij in de fabrieken atoombommen maken; het Westen er niet aan denkt om dit voor beeld te volgen; het Westen reeds plannen heeft gemaakt en voornemens heeft te ken nen gegeven ook strijdkrachten te demo biliseren; de demobilisatie der Russen een gevolg is van d'e slechte economische toe stand der Sovjet-Unie; de demobilisatie enkel als propaganda is bedoeld ter gele genheid van het Franse bezoek aan Mos kou; men twijfelt aan de oprechte bedoe lingen van deze demobilisatie; de demobi lisatie erop berekend is, het Westen tot verslapping van zijn militaire inspanningen te verleiden; de demobilisatie de opzet heeït, de Westelijke bondgenoten van bun vrees te verlossen, waardoor zij hun onder linge geschillen weer zullen aansnijden; de Russische stap slechts is ingegeven door de noodzaak, meer arbeiders in de atoom- fabrieken tewerk te stellen; de Russische demobilisatie met vreugde wordt begroet, doch niet mag leiden tot verzwakking der Westelijke defensie-inspanningen; het Wes ten slechts dan opgetogen zal zijn, indien de Russsiche stap gevolgd wordt door an dere, die de oprechtheid der Sovjet-Russi sche beweringen zullen bewijzen. Er zijn nog enkele andere uitlatingen, doch deze komen merendeels op het zelfde neer. De opmerkelijkste uitspraak is wel die van de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles, dat hij lie ver Russische soldaten op wacht ziet dan als arbeiders in de fabrieken voor atoom bommen. Hij negeert handig het feit, dat de helft der Russische demobilisanten naar de landbouw gaat, want hij kan moeilijk ver onderstellen dat de Russen reeds in staat zijn atoombommen te zaaien en te doen groeien. Doch hij negeert ook en dat is ernstiger zijn eigen verklaring van een jaar geleden, waarin hij uitriep dat hij slechts zou kunnen geloven in een Rus sische vredesneiging als de Sovjet-Unie zou overgaan tot. demobilisatie van een aanzienlijk deel harer strijdkrachten. Bo vendien zegt Dulles: „De Verenigde Staten denken er niet aan, het Russische voor beeld te volgen" daarmee lijnrecht een zinsnede in de Britse regeringsverklaring tegensprekend, die zegt: „dat de Westelijke mogendheden reeds eerder voornemens hebben kenbaar gemaakt tot vermindering van hun strijdkrachten". Wat moet van deze verwarde beweringen worden gedacht? Waarschijnlijk zijn zij een nieuw symptoom van de aarzelingen en twijfels, die het Westen bevangen hebben en het in een onheilspellende onmacht hebben gedompeld. Men weet niet wat men doen moet. Dat is een constatering, die reeds na de laatste NAVO-conferentie onweerstaanbaar bovenkwam. Het is daar om een zo onheilspellende constatering, omdat men als Westerling nu wel het ge voel moet krijgen, blootgesteld te worden asn een nieuwe vorm van communistische infiltratie, zonder dat de oolitieke leiders er iets aan kunnen doen. Waar is het Wes telijke initiatief gebleven, dat op het mili taire terrein zo vaak luide werd geprezen? Wanneer men de Russische demobilisatie eenvoudig wil zien als een consequentie van het feit, dat de Russische industrie en landbouw werkkrachten tekort komen, blijkt daaruit dat de Sovjet-Unie zich niet door de propaganda van de tegenstanders laat weerhouden de dingen te doen, die haar binnenlandse situatie vereisen. Wan neer men daarentegen aan louter propa- ganda-bedoelingen denkt, komt onwille keurig de overweging naar voren welke propagandistische mogelijkheden het Wes ten voortdurend voorbij heeft laten gaan. Van welke zijde men het verschijnsel ook benadert, men krijgt voortdurend het beeld van een Sovjet-Unie, die als een deinende, groeiende, zich innerlijk ordenende massa haar plaats en haar richting zoekt en daar bij alle kanten uit kan, terwijl het Westen onhandig en werkloos toeziet en zich uitput in nietszeggende, laatdunkende en onzin nige commentaren, terwijl het bij iedere beweging der Sovjet-Russische massa een reflexbeweging maakt, die niets betekent. Het allervoornaamste bij dit alles is on getwijfeld de indruk, die deze situatie maakt op de openbare mening en op de mensen. Het is langzamerhand voor de objectieve en dienende journalistiek in het V7esten onmogelijk, de opeenvolgende feiten te koppelen aan hetgeen belangrijke Westelijke persoonlijkheden erover zeggen. Zij ziet immers de feiten in geen enkel opzicht meer opgevangen en krachtig af gedaan door de politieke voormannen. Zij zou feiten en uitspraken naast elkander moeten leggen als stukken van een puzzle die niet passen. Liever echter maakt zij gebruik van haar recht en plicht tot com mentariërende voorlichting, opdat de ver warring, die allerwege groeit, althans in de pers nog wordt uiteengerafeld en gesigna leerd. J, L. In het' staatsblad is opgenomen een Ko ninklijk Besluit, waarbij is ingesteld het Bedrijfschap voor de Groothandel in Bloemkwekerijprodukten, dat gevestigd zal zijn te Aalsmeer. In dit bedrijfschap zullen zijn georgani seerd de ondernemingen waarin de binnen landse groothandel of het bedrijf van com missionair of van tussenpersoon of de ex port van bloemkwekerijprodukten wordt uitgeoefend. Het bedrijfschap heeft twee bijzondere organen, de afdeling binnen landse groothandel in bloemkwekerijpro dukten en de afdeling export van bloem kwekerijprodukten. Het besluit treedt in werking op een na der te bepalen tijdstip. Een scène uit het filmpje „Prins Electron". worden geboren, in wonderlijke sferen op groeien en voltooid de transparante baan verlaten, welke zij volgden het is een grandioos slot van een fantastisch filmpje, een triumf voor regisseur Misik en artis tiek leider Henk Kabos. Van een andere orde is het filmpje, waarin de Nederlandse zuivelindustrie haar Poppey krijgt toegewezen in de persoon van het boertje Dutchy, dat met melk meer mans wordt als hij zijn geliefde dreigt te verliezen. Het is een door en door Hollands filmpje van aanzien: met een echt winter landschap en de echte folklore, die het buitenland zo liefheeft. Maar het is ook een geestig geval, dat de vaardigheid en beheersing der makers over deze materie duidelijk aantoont. P. W. FRANSE KRHG GEEN BEKEURING IN UW VAIANTIE DE BETEKENIS VAN 0E STREPEN OP 0E WEG IN BELGIE FRANKR'JK. DUITSLAND EN ZWITSERL. De bioscoopbezoeker zal de geestige pop penfilms uit Joop Geesinks Dollywood zeker kennen. Gemaakt voor reclamedoel einden hebben zij zich door hun verrassen de orginaliteit en zuivere filmische inslag een reputatie verworven over de gehele wereld. Geesink kan er mee op concours gaan en wint er de prijzen. De laatste prijswinnaars, een filmpje voor het Neder landse Zuivelbureau „Dutchy op glad ijs" en een filmpje in opdracht van Philips ver vaardigd „Prins Electron" hebben drie we ken geleden de hoogste onderscheidingen in de wacht gesleept van het Fiera di Mi- lano, een strijd die werd gevoerd door tien landen met in totaal 336 inzendingen. De beide filmpjes werden woensdag aan ons voorgedraaid. En inderdaad men kan enthousiast zijn over de twaalf minuten durende „Prins Electron" en zijn kleinere broertje, de drie minuten in beslag nemen de, Dutchy. Wie het wil, kan al beginnen met zich te verbazen over het enorme werk dat aan het maken van een poppenfilm vastzit. Ieder gebaar, iedere voetstap immers moet apart worden vastgelegd. Voor „Prins Elec tron", waaraan twee jaar is gewerkt! werden 16.000 afzonderlijke beeldjes ge maakt en stuk voor stuk op de filmband aangebracht. Maar verbazingwekkender is de wijze, waarop de illusie van de echtheid door de beweging van de camera wordt gewekt. Verbazingwekkender de manier, waarop uit verschillende hoeken de figuur tjes en hun belevenissen benaderd en be keken worden met oog voor het kenmer kende detail en een groot gevoel voor humor. Ehi niet alleen over wat concreet kan worden opgenomen ook al gaat het dan nog om het hoe verbaast men zich, ook over het gebruik van de zuiver teken- filmische weergave. Het is een samen vloeien van fantasie en ingenieusiteit, een harmonie tussen technische perfectie en poëtische verfijning. Het slot van „Prins Electron" waarin radiotoestellen, televisie ontvangers en grammafoooinstallatiës, uit een niet aflatende stroom van muzieknoten LONDEN (Reuter) In de haven van Boston in Lincolnshire liggen 2000 ton Ne derlandse aardappelen te bederven. Zij zijn in verband met het Nederlandse export verbod een maand geleden overhaast uit Nederland ingevoerd en liggen nu te wach ten tot de handelaren ze weghalen. Een Engelse importeur verklaarde woensdag, dat er nog steeds een tekort aan aardappelen in Engeland bestaat, doch dat het publiek van mening is, dat de prijzen te hoog zijn en daarom niet koopt. Onderbroken mag worden overschreden (sfrppp dienldls geleiding van hel verkeer) Ononderbroken srreep mag mei worden overschre de>n(alleen ir> uiterste noodzaak) onderbroken streep is mhaafver- aan de ononderbroken 2iide. zijde van de onderbroken srre< BéE ADVERTENTIE 'TSAl LONDEN (United Press) Engeland gaat het Westelijk embargo op de handel met communistisch China ten dele verzachten, zonder van Amerika instemming met een verzachting van het embargo af te wach ten. meldt U.P. uit Londen. Men verwacht echter niet, dat de Ver enigde Staten tegen deze Britse maatregel zullen protesteren voorzover de Britse ex porten althans niet potentieel strategische goederen zullen betreffen. Het is niet bekend, dat Engeland en Ame rika over de opvoering van de Britse han del met communistisch China een akkoord hebben gesloten, in Washington worden nog steeds tussen beide landen besprekin gen over deze kwestie gevoerd. De nationale zeilkoningin, mej. Beitje van Wieren uit Nijhuizum en haar beide hofdames Ellen Boonstra uit Amsterdam en Ida Weissenbach uit Sneek, zullen tijdens haar intocht op zaterdag 26 mei worden begeleid door zeven gelegenheidskoningin nen uit alle delen van het land. Ook Jacoba van Beieren komt over uit de Keukenhof, een viertal bloemenmeisjes uit Haarlem zijn mede van de partij. Voordat de tocht door de stadsgrachten in luxe motorjachten, en een optocht door de straten in open lan dauers begint, zal de zeilkoningin haar gasten een rondvaart over het Sneker meer aanbieden. Deze intocht geschiedt voor de vierde maal. De zeilkoningin wordt elk jaar gekozen voor haar prestaties tijdens de speciaal voor dit doel georganiseerde zeilwedstrijden. De Bank voor Nederlandse Gemeenten deelt in haar jaarverslag mede, dat de Ne derlandse gemeenten in 1955 aan vaste geldleningen met inbegrip van conversie leningen ongeveer 961.9 miljoen hebben opgenomen, vergeleken met 928,7 miljoen in 1954. De conversieleningen bedroegen 100,1 miljoen tegen 57,9 miljoen in 1954. Het totaal van de onderhands gesloten le ningen was belangrijk hoger dan in 1954. Daarentegen plaatsten de gemeenten in 1955 geen obligatieleningen. De provincies deden slechts voor een be drag van 22 miljoen een beroep op de kapitaalmarkt. Dit bedrag werd geheel in de vorm van onderhandse leningen aange gaan. Het totaal van de vaste schuld der ge meenten bedroeg einde 1955 ongeveer 7,4 miljard, vergeleken met ongeveer- 6,6 mil jard op 31 december 1954. In de afgelopen tien jaar heeft de gemeentelijke vaste schuld zich bijna verdrievoudigd. De vaste schuld per hoofd der bevolking steeg in deze periode van 277 tot 683. De netto vlottende schuld der gemeen ten wees per 1 januari 1955 een totaal aan van rond 156 miljoen. Per 1 januari 1956 was dit totaal gestegen tot rond 258 mil joen. Deze cijfers geven de Bank voor Neder landse Gemeenten aanleiding de vraag te stellen, of het geen aanbeveling verdient het tempo van de consolidatie enigszins te versnellen. Ter gelegenheid van het bezoek aan Ne derland van een vijftigtal Belgische en een twintigtal Luxemburgse oorlogsinvaliden als gast van de stichting MOVEO, gaven de ambassadeur van België en barones F. van der Straten-Waillet een receptie, tijdens welke de Belgische ambassadeur aan de Nederlandse mej. Elise Ambach, die tijdens de bezetting deel uitmaakte van een onder grondse verzetsorganisatie en deswege door de Duitsers ter dood werd veroordeeld, de onderscheiding van ridder in de Leopolds orde met palmen, het Oorlogskruis met pal men, de Verzetsmedaille 19401945 en de Herinneringsmadailie 19401945 met ge kruiste sabels overhandigde. De onder scheidingen werden haar door de Belgische militaire attaché, kolonel R. F. Hullebroeck opgespeld. BONN (DPA). - De Westduitse autoriteiten overwegen gouden munten te slaan als een nieuw middel tot bestrijding van de in flatie. Het planeen der vele, die hel ministerie van Economische Zaken en de Bank Deutscher Lander bestuderen, is twintig markstukken uit de tijd van de laatste Duitse keizer, Wilhelm II te slaan. De autoriteiten geloven, dat vele Duit sers, vooral onder de plattelandsbevolking, door hun ervaringen van de beide grote inflatieperioden, die Duitsland heeft door gemaakt, na de eerste en na de tweede wereldoorlog, van sparen worden afge schrikt. Deze Duitsers zullen vermoedelijk echter wel hun geld in gouden munten willen beleggen. Volgens sommige autori teiten zou op deze wijze voor honderden miljoenen marken koopkracht kunnen worden afgeroomd. In de te Amsterdam gehouden algemene vergadering van aandeelhouders der Sik kens' Lakfabrieken N.V. te Sassenheim, werden de balans per 31 december 1955 en de winst- en verliesrekening over het afge lopen boekjaar met algemene stemmen goedgekeurd. De uitkeringen werden be paald op 5 percent dividend uit de winst en 8 percent uit de agio-reserve, beide in contanten, bovendien 10 percent uit de agio-reserve in aandelen. Met de uitbreiding der fabriek is een be gin gemaakt. De bouw van een nieuw la boratorium wordt overwogen. Een emissie van aandelen wordt niet direct overwogen. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5