Ondanks veel tegenslag een fraai gebouw met een artistieke opschik „Roken een onmiskenbaar gevaar voor de menselijke gezondheid" Velsens Cultureel leven in de komende week IJmond-slachthuis om advies bij Economisch Instituut „Wolf en Deken"-school in de geest der schrijfsters 13-7 Beverwijk krijgt nood-oplossing in fabriek van Docter Beverwijk opende zesde Openbare Lagere School Burgerlijke Stand van Beverwijk Agenda voor Beverwijk Kalkbespuiting tegen de industrie-gassen Tussen schortjes en „gala" Expediteur uit Velsen, ver dacht van verduistering Hoogovens-PIaatwellerij „De dochters van de baas" bij de Plaatwellerij Dr. Lokkerbol sprak in Velsen voor het Kon. Wilhelminafonds Amerikanen staken aanleg van basis op IJsland Twaalfduizend gulden boete voor Haarlemmer Schippersknecht in IJmuiden verdronken Scheepvaart VRIJDAG 18 MEI 1956 II ONDER HEEL VEEL BELANGSTELLING IS donderdagmiddag in Beverwijk de „Wolf en Dekenschool" aan BeukenstraatPlatanenstraat door de wethouder van onderwijs, de heer W. Niesten, officieel geopend en aan de hoede van het hoofd, de heer J. G. Langendoen, toevertrouwd. In zijn openingsrede gewaagde de wethouder van de vele tegenslagen die het gebouw ondervond nog voor het gebouwd werd, want reeds in de gemeenteraadsvergadering van 2 december 1952 werd tot de bouw besloten, de architect J. H. J. van Rossum uit Delft zag zijn bouwplan aanvaard en na de aanbesteding op 26 november 1954, kreeg de aannemer H. Evelijn te Bever wijk op 4 februari 1955 toestemming om te gaan bouwen. De hoop dat de school in het najaar van 1955 gereed zou zijn ging echter teniet door allerlei omstandig heden en de heer Niesten kon niet anders dan de grote waardering van het ge meentebestuur overbrengen voor de wijze, waarop alles tenslotte is geregeld. Ook de samenwerking met de andere scholen heeft er veel toe bijgedragen dat het leerplan van de nieuwe school door gang kon vinden. Na de wethouder sprak de burgemeester, mr. H. J. J. SehoRens, die teruggreep tot 1936, de tijd dat Wijk aan Zee en Duin en Beverwijk één ge meente werden en wat nadien al niet is tot stand gebracht ten gerieve van de be volking en dds ook van het onderwijs. Ook de burgemeester was vol lof over de sa menwerking tussen de verschillende dien sten, de architect en de aannemer en had grote bewondering voor de mooie wand schildering in de grote hal. De naam van de school had de kunstschilder Jan Sleper geïnspireerd om in zijn muurschildering ook Bet je Wolf en Aagje Deken op in telligente wijze te betrekken. Om een beeld te geven van de geestelijke gesteldheid van deze beide dames, las de burgemeester een paar gedichten van hen voor, waarna hij de hoop uitsprak dat zich onder leiding van de heer Langendoen op deze school een geest zou ontwikkelen, die in overeenstem ming zou zijn met de gedachten en levens wijze van het zusterpaar naar wie de school is genoemd. De heer Van Rossum, de architect, ver telde hierna iets over de belevenissen van een architect en zijn werk. „De eerste paal slaan en de overdracht van het gebouw zijn de twee momenten waaraan men altijd met genoegen denkt; wat daar tussen ligt bestaat meestal uit haasten en wel eens uit teleurstellingen." Doch na de oorlog is ook dit wel iets anders geworden en hij was vol lof over de medewerking welke hij heeft mogen ondervinden van allen waarmee hij te maken kreeg. Ook de aannemer Evelijn had niets an ders dan erkentelijkheid voor de medewer kers en het gemeentebestuur en hij was er van overtuigd dat men een gebouw had tot stand gebracht waar de gemeente trots op kan zijn. De heer H. L. Diederik sprak enkele welgemeende woorden namens de Vereni ging Volksonderwijs en naar zijn mening zou het een vreugde moeten zijn om in zulk een school te mogen leren en les geven. Hij overhandigde namens Volks onderwijs een eveloppe met inhoud. Nadat de heer H. Jonkman namens de Ouderraad enige woorden had gezegd, gaf de heer B. P. M. Wortman, ook hoofd van een school, als zijn mening, dat een. Onder wijzer in det school zijn levensvreugde vind't en dat de sfeer welke daar heerst bepalend is voor het verdere leven van de kinderen. Hij hoopte dan ook dat de heer Langendoen een goede geest kon overdra gen op de kinderen. „De Beverwijkse jeugd is niet gemakkelijk, maar als ik weer terug zou komen op aarde, dan zou ik weer on derwijzer willen worden", zo besloot hij. De heer J. Suurmond' feliciteerde een ieder die met deze school iets te maken had en overhandigde namens de oudercom missie een filmprojectieapparaat met een vijftal filmstrookjes, welk cadeau in dank werd aanvaard. De heer Sleper gaf hierna een uitleg van zijn schepping in de hal: via een Le vensboom had hij een kort overzicht menen te moeten geven van de geschiedenis van Beverwijk. De landing van Willibrordus GEBOORTEN: Jan J., z. van J. J. Willemse en W. Tijman; Antonia M„ d. van J. C. Win der en A. Pirovano: Johanna, d. van J. Leu- wener en A. A. Valkenburg; Helena S. T., d. van T. W. Bouwmeester en P. J. H. Kuppens; Antondus M., z. van Spanjaard J. H. en C. A. Winder; Ingrid M„ d. van P. Heidoorn en C. Schoon; Ronald J., z. van P. Lustig en G Lubach; Gerarda M, M„ d. van S. Zonneveld en M. P. Konijn; Cornelia C. C., d. van S. Zonneveld en M. P. Konijn; Elly, d. van A. Schaap en A. van der Kolk; Jan. z. van L. Dobber en J van Gestel; Elisabeth M., d. van J. W. Bramtjes en M. Roelofsen; Adria- nus J„ z. van A, J. Six en A. C. M. Formanoy; Alida A. M„ d. van J. L. Schelvis en C. A. Rumpinig; Hetty T,, d. van H, Blankesteijn en J. Veenstra. ONDERTROUWD: A. Starreveld en S. Rens; D. Vos en J. Prins; P. T. Smits en T. M. Stravers; W. Schellevis en M. M. Gra- pendaal enT. Gisbers en R. J. de Veen; W. van Zutphen en M. F. Jansen. GETROUWD: A. de Graaf en W. D. P. Bruijmaers; P. J. van der Wijst en Jakpbs; T. W. Bartels en M. T. Pirovano; J. T. J. Schoonenberg en J. M. Schoo; W. I. Beiiën en G. Engel. OVERLEDEN: J. L. M. Wedemeijer, 83 j„ gehuwd met G. C. A. Admiraal; W. L. E. Sturler, 94 j„ gehuwd met E. Polak; H. F. Willemse, 48 j., weduwe van G. V. Logeman; A. de Boer, 88 jJ. Klinkenberg, 61 j. VRIJDAG 18 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Meis je aan de rivier". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur; „De prai rie verdwijnt". W.B. Theater, 20 uur: „De gemaskerde ruiter". Deken Waarestraat 50a: 20 uur; „Alcoho lics Anonymous". 't Centrum, 20 uur: „Tuinbouw Studieclub. Kennemer Theater, 20 uur: Toneelavond „Kunst na Arbeid". Openbare Leeszaal, geopend van 15-17 en 19-20 uur; Jeugd van 18.30-20 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 15-18 en 19-21 uur; lees- en studiezaal van 10- 13, 15-18 en 19-21.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, dage lijks van 17-18 uur. ZATERDAG 19 MEI Bioscopen: als vrijdag. Openbare Leeszaal, geopend van 1012 en 1517 uur; jeugd van 14.30—16.30 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek van 10— 13, 1417 uur; lees- en studiezaal van 10—13 en 14—17.30 uur met zijn ridderè, de scheepvaart in de Wijkermeer en beelden uit de tijd van Vondel. Natuurlijk ontbreken de oude ge veltjes niet en de dames Wolf en Deken vormen een centraal motief. Einde aan het „samenwonen" Tot slot was het de heer Langendoen, die allen die waarderende woorden hadden ge zegd, bedankte en daar ook de familie De Jong in betrok, die tot de afgelopen nacht twaalf uur had gewerkt om de school een goed aanzien te geven. In de afgelopen 10 maanden hebben we twee verhuizingen gehad, aldus het school hoofd en vier maanden hadden we samen woning met de Noorderschool, waardoor de lessen in wissel-verband moesten wor den gegeven. Hij hoopte dat hij aan het in hem gestelde vertrouwen zou beant woorden en dat men zou bereiken wat ver wacht wordt. Onder leiding van de heer W. Damen zong een klein koortje enkele liederen, waarna de school werd bezichtigd. De mooie lokalen met de zachtgroene wanden en de banken en stoeltjes, aange past aan de lengte van de kinderen, vor men een geslaagd geheel en vooral de grote ramen zijn aantrekkelijk en het Licht speelt door het hele gebouw. De grote hal en het fraaie trappenhuis zijn juweeltjes van binnenhuisarchitectuur: sober, maar uitermate smaakvol. Tijdens de donderdagavond gehouden jaarvergadering van de Beverwijkse afde ling voor Bloembollencultuur heeft de voorzitter de heer C. Broeze meegedeeld, dat de kwekers er aan kunnen meewerken om hun bolgewassen zoveel mogelijk „gasvrij" te houden door ze met kalk te be spuiten. Op deze vergadering werden de jaarver slagen voor secretaris en penningmeester naar voren gebracht. Men constateerde dat de afdeling niets onbenut laat om haar le den zoveel mogelijk schadeloos te stellen legen de industriegassen. De beschrijvings brief voor de algemene vergadering, die dinsdag in Haarlem werd gehouden, lever de één belangrijk punt °P. nl. de bestrij ding van de „zure" tulpen, Men ging ak koord met het voorstelvan het hoofdbe stuur. f ,f»SC'p' DE ONDERLINGE STRIJD BIJ DE B.D.C. In het „Statenhuis" heeft de Beverwijkse damclub haar wedstrijden voor de onder linge competitie voortgezet. In afdeling A heeft E. Reinbout door zijn partij van J. Broersma te winnen zich buiten degradatiegevaar gesteld. De uitslagen waren ih deze afdeling: J. HagenaarS. Hoogvorst 20; D. van As N. Adelaar 1—1; E. ReinhoutJ. Broersma 2—0. In afdeling B heeft W. de Graaf zijn partij tegen K. Nijman verloren, hierdoor is zijn laatste kans op de bovenste plaats verkeken. De uitslagen waren hier: K. NijmanW. de Graaf 20; A. Roemeling-H. Nijman 20; A. Albers—A. v. Son 02; J. Komen H. Mijnsbergen 20; E. AndreaJ. Ver haar 20. BRIDGECLUB „SANS ATOUT" De bridgeclub „Sans Atout" heeft een drive gehouden, welke in de volgende uit slag eindigde. Groep A: J. Krab—G. C. Tabalk 38% m.p.; 2. heer en mevr. Lifyendijk 34% m.p.; 3. heer en mevr. Tand 34 m.p.; 4. J. Stals— J. de Lalijne 33 m.p.; 5. heef en mevr. v. Aalst 31% m.p.; 6. dames ReyrnerKleyn 29% m.p.; 7. B. GrootK. v. d. Zon 25% m.p.; 8. mevr. TabakD. Biben 25 m,p. Groep B: 1. J. KerkhofR. Hoen 40% m.p.; 2. J. GrootR. Oosterhout 35 m.p.; 3. dames KokTabak 33 m.p.; 4. D. Hooge- boomA. v. Groningen 32% m.p.; 5. mevr. v. EssenW. Dijkhof 29 m.p.; 6. C. Gelder manL. Kleyn 28% m.p.; 7. dames Tabak Belterman 27 m.p.; 8. J. HamersJ. de Joog 26% m.p. „AIodeshow" in de Huishoudschool Maandenlang hebben de leerlingetjes van de Beverwijkse huishoudschool onder bekwame leiding van het personeel allerlei kledingstukken vervaardigd, die gister avond met trots aan de ouders en andere belangstellenden werden getoond. We we ten niet wie gelukkiger zagen, de directrice, mejuffrouw S. P. van Zadel, haar staf van medewerksters of de meisjes. En daarnaast niet te vergeten de moeders op wier gezicht te lezen was, dat de kleine mannequin haér dochter was. Veel, heel veel is er vertoond die avond, en wel twee maal. Begonnen werd met de leerlingen van de eerste klas, die nog wat onbeholpen de gemaakte schortjes, mutsen en kinderjurkjes toonden en waarvan de vlugsten reeds kans hadden gezien een extra rok of jurk te maken. En hieronder waren zelfs bijzonder mooie. De leerlingen van de tweede klas brachten weer wat grotere stukken en één van hen liet met trots de gemaakte goederen zien van een vriendin, die door ziekte niet zelf kon ko men. Zij kreeg een extra applausje. Een grote verscheidenheid van rokken met en zonder heupstuk, plooirokken en rechte modelletjes, blouses, bolero's, pyjama's, zelfs cocktailjurken van verschil lende soorten stof en model, gaven een kijkje op het gedegen onderwijs niet al leen, maar ook op de vrijheid, die de kinderen genieten en die de ontplooiing van hun aanleg zeker ten goede komt. Van de meisjes die „eèrste klas" vakopleiding krijgen en later als naaister hun brood ver dienen zag men de uiteenlopendste model len tot zeilbroeken en avondjurken met stola's toe. En de leraressen waren met de afwerking zeer tevreden. Haarlemse rechtbank De officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank eiste donderdagmorgen een ge vangenisstraf van zes maanden tegen een expediteur uit Velsen, die hij verduistering van een aantal zakken cokes ten laste had gelegd. In zijn requisitoir merkte hij op, dat de expediteur, die cokes vervoerde van de Hoogovens naar leveranciers, veel vertrouwen genoot. Men vertrouwde hem tenslotte niet meer en bij het nemen van een proef werden zakken cokes vermist. De officier nam aan, dat verdachte te wei nig zakken in Wijk aan Zee heeft bezorgd en dat hij zakken in zijn garage heeft achter gehouden, in plaats van ze te laten vervoeren naar Zeist. De expediteur merkte daarentegen op, dat de brandstoffen in Wijk aan Zee be zorgd zijn. Zij waren door de sneeuw bij zonder nat en hadden daardoor meer ge wicht dat zij later bij het onderzoek door de politie wogen. Wat de hoeveelheid cokes betreft, die in zijn garage is aange troffen en bestemd was voor Zeist, deelde de expediteur mede, dat de zakken daar tijdelijk opgeslagen waren, omdat er op de auto, waarmee ze vervoerd moesten wor den, te weinig ruimte was. Het was de bedoeling het restant later te verzenden. De verdediger, mr. J. Crefeld, was van mening, dat de verduistering niet bewezen was; het betreft vermoedens en de opzet staat niet vast. Hij concludeerde tot vrij spraak. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 31 mei. Als eerste treffen in het door de Bever wijkse Damclub georganiseerde semi-be- dri.jfsdamtournooi is gespeeld de wedstrijd Hoogovens tegen Plaatwellerij. Het tiental van de Hoogovens bestond uit huis- en clubspelers in tegenstelling tot het tiental van de Plaatwellerij die enkel met. huisdammers de strijd achter het bord met de honderd ruiten aanbonden; dit tiental heeft fraai partij geleverd en wist een eer vol resultaat tegen het sterkere Hoogoven tiental te behalen. De uitslag was: J. Visser-H. Kraayenveld 20; H. Nieuwenhuizen-J. Diemens 11; L. Haver-D. Willems 20; N. Michel-J. v. Vuuren 02; J. Wijker-C. Kok 20; C. PIoeger-H. v. Vuuren 02; L. Klein-H. Starreveld 02; R. Nakken-B. Nonhebei 20; A. Romeyn-J. Dragstra 20: H. Jor- daan-A. Slotboom 10, alzo 137. „De dochters van de baas", blijspel in drie bedrijven door C. v. d. Lingen, was het stuk, dat de toneelgroep van de per- soneelvereniging „De Plaatwellerij" woens dagavond in gebouw „Concordia" voor de leden over het voetlicht bracht en zij leverde daarmede het bewijs dat zij van de nieuwe regisseuse, mevrouw Clausen, vele wijze lessen ter harte had genomen. Daarom was het voor de tonelisten dubbel jammer zoveel ledige plaatsen te moqten, zien, omdat „Concordia" zó vol bezet is, dat De Plaatweüerij haar uitvqeriq^ in- plaats van op' de gebrülkëlijke 'zaterdag avond, naar een avond midden in de week heeft moeten verschuiven. Dit betreurde de heer C. Luttik, als voorzitter, in zijn openingstoespraak, waar in hij de directieleden en vertegenwoor digers van het filiaal in Hoensbroek be groette, evenzeer. Hij herinnerde voorts aan het binnen kort te vieren tweede lustrum van de Personeelsvereniging, welk feit zal worden gekenmerkt door een bijzondere gebeurte nis: tijdens het jaarlijkse zomeruitstapje van de laatste vakantiedag, 28 juli. Dank zij geldelijke steun van de directie is het mogelijk op deze dag een tocht te maken naar Valkenburg, nu niet met autobussen maar met een speciale trein van de Ned. Spoorwegen. Al direct kreeg „De dochters van de baas", waarin de intrige loopt van een aannemer in bonus, wiens vrouw echter de weelde niet kan verdragen en aan hoog moed gaat lijden, alle gewenste vaart. Het prima spel van .T. de Graaf als Dirk Wortel en die van zijn jongste dochter Anne-Miek (mej. A. Hühl), lieten de moraal van het stuk ten duidelijkste zien. Mevr. Clausen wist dank zij de vlotte rolkennis van alle medespelenden, de gewenste sfeer in het verhaal te krijgen. Bovendien was er grote zorg besteed aan uitspraak en aankleding, terwijl de mise en scène evenzeer kennis van zaken verried. Uiteraard is er hartelijk gelachen bij de vele kostelijke tafrelen, zodat de Plaatwellers naar hartelust geno ten. Onder leiding van mevr. Clausen zal de toneelgroep ongetwijfeld nog meer vooruitgang kunnen boeken. Het was niet verwonderlijk, dat de voor zitter de regisseuse voor haar toewijding en de spelers(sters) voor hun uitvoering hartelijk dankte en hij de wens uitsprak in deze samenwerking nog veel goeds te mo gen verwachten. De avond werd niet direct gevolgd door een zeer geanimeerd bal. Zeven Hoens- broekse gasten vonden na de prettige uren nog gelegenheid de Velsense vrienden te vergasten op een aantal liedjes uit de nieuwe revue van de Limburgse Plaatwel lers, die geweldig veel succes hadden. De door het Velsense comité van het Koningin Wilhelminafonds gehouden pro- paganda-avond, die gisteren in het Ned. Herv. Jeugdgebouw werd gehouden, trok wel geen volle zaal, maar de belangstelling die er voor de „kankerbestrijding" bestond, was zeer intensief, getuige de vragen, die er na afloop van de lezing werden gesteld. Dè arts D. R. Mansholt, voorzitter van het plaatselijk comité zette vooraf de be doeling van deze avond uiteen: alleen al uit idealistisch oogpunt bezien is het nood zakelijk het publiek iets meer te vertellen over het kankervraagstuk, waardoor de angst voor deze ziekte kon worden weg genomen, zonder daarbij in vals optimisme te vervallen. De inleiding werd deze avond verzorgd door dr. H. Lokkerbol, radioloog aan het Radiologisch Laboratorium van het Neder lands Kanker-Instituut te Amsterdam. Met behulp van lichtbeelden toonde hij een aantal cijfers, waaruit bleek, dat van de doodsoorzaken in 1954 er 21,53°/o aan kan ker te wijten was. Dit cijfer lijkt zeer ernstig, aldus dr. Lokkerbol, maar men mag hierbij niet uit het oog verliezen, dat de geneeskunde de laatste 50 jaar zeer ver gevorderd is en dat door een verbeterde diagnostiek de ziekte beter herkend kan worden. Ook de gemiddelde leeftijd speelde hierbij een zeer grote rol, want, vergeleken met bijvoorbeeld het bronzen tijdperk, toen de gemiddelde leeftijd slechts i8 jaar was, thans 67,2, was het symptoom „kanker" niet erger geworden, alleen meer zicht baar, omdat vroeger de mensen geen ge legenheid kregen kanker te krijgen, aldus meende dr. Lokkerbol. Om te bewijzen, hoezeer een sterftecijfer gereduceerd kan worden, liet spreker vergelijkende cijfers zien van de teruggang van de TBC, die in 1901 1 l,26°/o en in 1954 slechts l°/o sterf gevallen veroorzaakte. De kanker daaren tegen vertoonde in de zelfde jaren de cij fers 5,44 en 21,53°/o. Dr. Lokkerbol zei, dat „bestrijding" eigenlijk niet het juiste begrip was, want een ziekte kan alleen maar bestreden worden, als de oorzaak bekend is. Bij kan ker is dit nog niet helemaal duidelijk, dus sprak hij liever van „behandeling" met alle ten dienste staande middelen. Hij onderscheidde verschillende soorten kan ker, waarvan b.v. de huidkanker reeds met 100°/o zekerheid kon worden genezen. Op het projectiedoek verschenen vervolgens de middelen, waarmee op moderne wijze deze ziekte behandeld wordt en die door bestralings-apparatuur in diverse grootten al naar gelang de diepteligging van het gezwel kan worden bestraald. Het roken De in de laatste tjjd veel besproken longkanker is reeds lange tijd een studie object van spreker en hierover deed hij enkele mededelingen, die aanduidden hoe positief gevaarlijk het sigaretten roken is. Alweer door cijfers, afgeleid van grafieken uit binnen- en buitenland toonde spreker de frequentie van het sigarettenroken, dat in de laatste 30 jaar was verviervoudigd. Parallel hiermee was het aantal sterf gevallen aan longkanker, zoals uit de cij fers van 1926 en 1954 bleek, namelijk 84 en 1215 h& mannen, die rookten. In een vol gend overzicht bleek, dat de verwachtingen die in Engeland waren opgesteld voor thans 40-jarige mannen over nog eens veertig jaar niet rooskleurig waren: bij „VRIENDENKRING" TELDE DE SLAGEN De Beverwijkse klaverjasclub „Vrien denkring" heeft de onderlinge competitie voortgezet met de volgende uitslagen; 1. R. v. d. Kooy 4722 pnt; 2. J. v. d. Ham 4716 pnt; 3. mevr. v. d. Ham 4634 pnt; 4. mevr. Mook 4583 pnt; 5. J. Mook 4568 pnt; 6. C. Zoon 4552 pnt; 7. J. Huider 4507 pnt; 8. E. Boontjes 4404 pnt; 9. mej. S. Pirovano 4375 pnt; 10. mevr. Huider 4365 pnt; 11. mevr. Timmer 4429 pnt; 12. J. Maenhout 4134 pnt; 13. mevr. Wooning 4125 pnt; 14. G. v. Meus 4070 pnt; 15. mevr. v. d. Kooy 3993 pnt; 16. D. v. d. Duin 3991 pnt; 17. mevr. Pirovano 3851 pnt; 18. mevr. Groe- neveld 3808 pnt; 19. mevr. de Nijs 3794 pnt; 20. mevr. Maenhout 3862 pnt; 21. C. Teeling 3780 pnt; 22. C. Teeling Sh. 3470 pnt; 23. W. Deugd 3189 pnt; 24. B. v. d. Mey 2667 prat. gebruik van meer dan 20 sigaretten per dag zouden 80 van de duizend mannen aan longkanker gestorven zijn, hetgeen 13 1/2 maal zoveel was, als van degenen die niet rookten. Dr. Lokkerbol merkte hierbij nog op, dat dus niet het roken alleen schuldig is aan longkanker, maar wel een merk baar sterke invloed er op had. Behalve met de moderne apparatuur werkt men tegenwoordig nog steeds met radiumnaalden, waarvan zeer goede resul taten bij bereikbare kankergezwellen be kend waren. Ook hiervan had spreker enige voorbeelden bij zich, die diepe indruk op de zaal maakten. Na de pauze toonde dr. Lokkerbol de resultaten van diverse soorten bestralingen in hun onderscheidene fasen, waarna zich een zeer levendige vragenstellerij ontspon, die aanleiding gaf tot interessante ant woorden van de inleider. WASHINGTON (Reuter-UP). - Het werk aan de Amerikaanse luchtmachtbasis bij Keflavik op IJsland is voorlopig gestaakt omdat de houding van de IJslandse rege ring nog niet definitief bepaald is. Dit is te Washington door een woordvoerder van het Amerikaanse departement van defen sie meegedeeld. Het parlement van IJsland heeft onlangs een resolutie aangenomen waarbij de te rugtrekking van alle troepen van de Noord- atlantische Verdragsorganisatie uit IJsland geëist werd. De reeds uitbestede contrac ten zullen uitgevoerd worden, maar er zullen geen nieuwe contracten worden af gesloten. aldus de woordvoerder. In diplomatieke kringen werd opge merkt, dat nu blijkbaar de gehele toekomst van het defensiestelsel van de NAVO op en om IJsland in het onzekere blijft tot op IJsland in juni de verkiezingen zijn gehou den. De Amerikaanse luchtbases vormen de enige verdedigingswerken in het land. Onjuiste belasting-aangifte De Haarlemse rechtbank heeft donderdag uitsoraak gedaan in een viertal zaken tegen verdachten, die zich te verantwoorden heb ben gehad wegens het onjuist invullen van be'astine-aangiftebilietten. Een drieënvijftigjarige houder van een expertisebureau te Haarlem werd veroor deeld tot twaalfduizend gulden boete, sub sidiair vier maanden hechtenis. De eis luidde een geldboete van f 20.000, subsidiair zes maanden hechtenis en een voorwaarde lijke gevangenisstraf van vier maanden. Hij had op zijn aangiftebiljet meegedeeld, dat ziin inkomsten in 1951 hadden bedragen f31.700 en dat zijn vermogen op 1 januari 1952 bedroeg f207.077. De belasting-controle was gebleken, dat de Haarlemmer verzwe gen had de rente van Amerikaanse fondsen en van een rekening-courant voor de in komsten en de fondsen en de rekening courant voor het vermogen. De bedragen hadden moeten zijn. f 35.614 (inkomsten) en f288.884 (yermogen). Wegens het doen van een onjuiste "aangifte voor de inkomstenbelasting over de jaren 1949, 1950 en 1953 werd een Haarlemse inge nieur veroordeeld tot een boete van tien duizend gulden subsidiair drie maanden hechtenis. De eis was een geldboete van f 10.000 en een onvoorwaardelijke straf van vier maan den. Volgens de tenlastelegging zou hij over 1949 verzwegen hebben f2760, over 1950 f1167 en over 1953 f939. Een Haarlemse timmerman, wie het onjuist invullen van het aangiftebiljet van de in komstenbelasting 1953 ten laste was gelegd, werd overeenkomstig de eis veroordeeld tot f1500 boete en een voorwaardelijke gevan genisstraf van twee maanden en een admi nistrateur, wegens medeplichtigheid van het doen van valse aangifte tot een gevangenis straf van drie weken. Eis luidde twee maan den gevangenisstraf. De timmerman had, op advies van de ad ministrateur, voor het jaar 1953 een bedrag aan inkomsten van f 6694 opgegeven, maar de belastingcontrole was tot een bedrag van f 11.971 gekomen. Over andere jaren had hij ook te weinig inkomsten opgegeven en hier voor had hij aan de belasting een extra bedrag van f 1540 moeten betalen. Naar wij vernemen hebben de colleges van burgemeester en wethouders in de IJmond de kwestie van het gezamenlijke slachthuis voor de IJmond voor een advies voorgelegd aan het Nederlands Economisch Instituut tc Rotterdam. Hier zal een on derzoek worden ingesteld naar de economi sche achtergronden van de verschillende plannen en men verwacht binnenkort een uitspraak in deze, waarop de colleges in de IJmond zich dan nader kunnen beraden. GEGEVENS voor de wekelijkse rubriek „Velsens Cultureel leven in de komende week" kunnen worden ingediend bij het Agendabureau voor de Velser Gemeen schap, Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen, telefoon 5743. Hier volgi de agenda voor de week van zaterdag 19 tot. en met' zaterdag 26 mei. ZATERDAG 19 MEI IJMUIDEN Vlaggetjesdag, zie programma in editie van heden. Advendo, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdge bouw IJmuiden-Oost, toneeluitvoering. DINSDAG 22 MEI IJMUIDEN Vrouwenbond P. v. d. A., 20 uur, zaal A belenstraatverkiezingsavond WOENSDAG 23 MEI IJMUIDEN V.U., gymnasium Velsen, 19.4520.45 uur, cursus Spaans. DONDERDAG 24 MEI IJMUIDEN Kinderkoor „De Goede Herder", 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, Rembrandt- laan, concert m.m.v. het Goede Herder- kerkkoor. VRIJDAG 25 MEI IJMUIDEN V.U., 2021 uur, Gymnasium Velsen, cursus Duits. TENTOONSTELLINGEN Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Gebouw, op elke werkdag geopend van 9.30—12 en 14—16.30 uur. BIBLIOTHEKEN Nutsbibliotheek, Heidestraat, open van 1921.30 uur op elke maandag en vrij dag. BIOSCOPEN Thalia, vrijdag 20 uur, zaterdag 19 en 21.15 uur, zondag 19 en 21.15 uur, „Alarm in de Pacific" maandag 19 en 21.15 uur, dinsdag 20 uur, woensdag 20 uur, „Altijd naar wens" zondag 15 uur, „De india nen van de Slangenrivier" maandag 15 uur, „Het ezeltje Bim" donderdag 20 uur, „Achter gesloten gordijnen". Rex, geen opgave. Inmiddels heeft de gemeente Beverwijk de toestemming van Gedeputeerden ont vangen op een in gesloten zitting genomen raadsbesluit tot aankoop van de voormali ge fabriek van de firma Docter aan de Wij- kermeerweg. De grote hal van dit bedrijf kan, zo vernemen wij, per 1 september als slachthuis in gebruik worden genomen, waarmee dus een vervanging is gevonden voor het oude slachthuis nabij de haven, dat als gevolg van de tunnelbouw het veld moet ruimen. Het ligt in de bedoeling deze verbou wing zonder al te veel stoten te laten ver lopen, zodat er op het moment, dat dit nood-abattoir in gebruik komt, begonnen kan worden met de afbraak van het oude slachthuis. De omvang der verbouwing is niet pre cies vast te stellen, maar naar het oordeel der deskundigen is de grote hal van Docter zonder al te ingrijpende veranderingen ge schikt voor het slachten al zal er uiteraard een voorziening voor het ophangen van het gedode vee getroffen moeten worden. Een 39-jarige schippersknecht van een aan de Kanaaldijk te IJmuiden liggend binnenvaartuig, die sinds vorige week vermist, is zo bleek vanmorgen ver dronken in het Noordzeekanaal bij de Kleine- en Zuidersluis. Vanmorgen heeft de Velsense politie het stoffelijk overschot van de man tegenover het gebouw van het Loodswezen aange troffen. Men vermoedt dat de knecht bij het aan boord gaan van zijn schip is mis gestapt. Abbedijk, 17 te Los Angeles. Aldabi. 16 v. Recife n. Rio de Janeiro. Alphard, 17 te Bahia. Amerskerk, 16 v. Aden n. Suez. Angolakust, 17 te Amsterdam. Almdijk, 12 te Havana. Aalsdijk, 17 v. Priok n. Semarang. Adonis, 16 te Amsterdam. Alderamin, 17 v. Genua n. Port Said. Amor, pass. 17 Finisterre n. Rotterdam. Antonia, 17 te Tjilatjap. Banda. 17 te Houston. Bennekom, 16 v. Rotterdam, 17 te Antwerpen. Bussum, pass. 17 Aden n. Perz. Golf. Boschfontein, 17 v. Southampton n. Antwerpen. Both. 17 te Priok. Bawéan, 18 te Calcutta verw. Boissevain, 17 te Manilla. Breda, 17 te Port Said. Caltex Utrecht ,17 te Bahrein. Caltex The Hague, 17 te Rastanura. Caltex Delft, pass. 17 Aden n. Rastanura. Camerounkust, 17 te Amsterdam. Castor KNSM, 16 600 m. w. Azoren n. Antw. Cradle of Liberty. 16 800 m. w.z.w. Horta Az. n. Landsend. Delfland, 17 te Buenos Aires. Dorestad, 18 te Buenos Aires verw. Dalerdijk. 17 v. Londen n. Curagao. Dongedijlc, 19 te Curagao verw. Duivendrecht, 18 te Hamburg. Dordrecht, 18 te Birkenhead verw. Duivendrecht, 18 te Hamburg verw. Esso Rotterdam. 17 te Suez. Eemdijk, 17 te Le Havre. Esso Amsterdam, 17 v. Port Said n. Antwerpen. Felipes, 17 te Priok. Fairsea, 12 v. Cuxhaven. Ganymedes, pass. 17 Vlissingen n. Antwerpen. Groote Beer, 17 v. Le Havre n. Rotterdam. Guineekust. 17 te Antwerpen. Garoet, 17 te Tjimani. Gordias, 17 te Cavalla. Helena, 17 te Port Au Prince. Hector, pass. 17 Ouessant n. Antwerpen. Hilversum, 16 870 m. z.z.o. Cocos eil. n. Mena Al Ahmadi. Hydra, 16 v. Paramaribo n. Georgetown. Ittersum, 17 te Londen. Isis, 17 200 m. n.w. Jamaica n. New Orleans. Kota Agoeng, 17 te Newportnews verw. Kabylia, 17 te Hamburg. Karimata, pass. 16 Guardafui n. Port Said. Kota Inten, pass. 16 Perim n. Suez. Keizerswaard, 16 v. Port Said n. Gibraltar. Koningswaard, 17 v. A'dam n. Noordzee, proefv. Kenia. 17 te Rotterdam. Kota Baroe, pass. 17 Aden n. Belawan. Kalabahi, 18 te Surabaja verw. Kinderdijk, 17 te Baltimore. Kieldrecht 18 te Aden verw. Lekkerkerk, 17 te Antwerpen. Liberty Belle. pass. 16 Fayal n. Landsend. Luna, 16 v. Rotterdam n. Oran. Laertes, 17 v. Avonmouth n. Aarhus. Langkoeas, 17 te Makassar. Lombok, 17 te Djibouti. Loosdrecht, 28 te Ummsaid verw. Maasdam, 16 te Cobh. Mariekerk, 17 te Madras. Marpessa, 16 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Modjokerto, 17 te Biak. Murena, 18 te Singapore verw. Musi, 18 te Palembang verw. Maashaven, 17 te Villa Constitution. Moordrecht, 18 te Rastanura verw. Mijdrecht, 19 te Singapore verw. Nestor. 16 v. Rotterdam, 17 te Amsterdam. Nigerstroom, 17 v. Bordeaux n. Dakar. Notos, 16 80 m. n. Kp. Vilano n. Rotterdam. Oranjefontein. 16 v. Amsterdam n. Hamburg. Ouwerkerk, 17 te Manilla. Polydorus, pass. 16 Kp. Vincent n. Alexandrië. Phrontis. 17 te Priok. Prins Willem George Frederik, 16 v. Hamburg, pass. 17 Cuxhaven. Papendrecht, 18 te Nynashamn verw. Pendrecht, 25 te Coryton verw. Rijnland, 20 te Delfzijl verw. Samarinda, 15 v. New York n. Panamakanaal. Sheratan, 16 v. Santos n. Durban. Stad Maassluis, 16 v. Narvik n. Birkenhead. Statue of Liberty, pass. 17 Gibraltar n. Pt. Said. Sliedrecht, 18 te Las Palmas verw. Straat Bali, 17 te Port Elizabeth. Sloterdijk, 17 v. Bremen n. Rotterdam. Seven Seas, 19 te Cowes verw. Stanvac Pendopo, 17 te Singapore. Straat Soenda, 17 te Penang. Sibajak, 17 v. Aden n. Suez. Sliedrecht, 18 te Las Palmas. Soestdijk, 17 te Le Havre. Sommelsdijk, 17 te Vlissingen. Stad Haariem, pass. 17 Ouessant n. Melilla. Tabinta, 17 v. Surabaja n. Semarang. Tankhaven, 17 te Sungeigerong. Tibia, 17 v. Brisbane n. Townsville. Teucer, 17 te Singapore. Tjiwangi, 17 te Surabaja. Van Heutz, 17 te Singaporè. Van Neck, 18 te Makassar verw. Van Noort,; 16 v. Bangkok n. Singgora. Witmarsum, 17 te Antwerpen. Wonosobo, 17 te Bahrein. Waibalong. 18 te Surabaja. Wonosari, 16 v. Calcutta n. Belawan. KLEINE VAART Aeneas, 17 te Rotterdam n. Le Havre. Ardeas, 17 v. Amsterdam n. Hamburg. Aardenburgh, 17 v. Stockholm te Rotterdam. Annie G, 17 v. Par te Rotterdam. Aco, 17 v. Kopenhagen n; Rotterdam. Ahbiorix, 18 v. San Feliu te Rotterdam verw. Ameland, pass. 17 Vlissingen n. Londen. Antje 17 v. Antwerpen te Vlissingen. Appingedam, 16 v. Rotterdam te Lissabon. Arctic, verm. 19 v. Rotterdam n. Londen. Arnoudspolder, verm. 17 v. Antw. n. R'dam. Bennekom, 17 te Antwerpen n. Terneuzen. Birmingham, 17 v. Grangemouth te R'dam verw. Badzo 17 v. Londen te Rotterdam. Barracuda, verm. 17 v. Colchester n. Rotterdam. Batavier 1, 17 v. Londen te Rotterdam. Beekbergen, 17 v. Immingham te Dordrecht. Curagao, pass. 17 Vlissingen n. Antwerpen. Concepcion. 16 70 m. n.o. Recife n. Antwerpen. Da Capo, 17 v. Rotterdam te Lissabon verw. Diligentia, verm. 17 v. Le Havre n. Vlaardingen. Elda, 17 v. Rotterdam n. Huil. Erkalin, 17 v. Par te Amsterdam verw. Elio. 17 van Bo'ness n. Otterbacken. Eems, verm. 17 v. Wenermeer n. Mostyn. Eibergen, 17 v. Dordrecht n. Immingham. Express. 17 v. Rotterdam te Amsterdam. Flevo, 16 v. Barcelona n. Taragona. Frans v. Seumeren, 18 v. Kopenh' te R'dam verw- Flevoland, 17 v. Kingslynn te Rotterdam. Fendo, 17 v. Maassluis te Boston. Ganymedes, 17 v. Rotterdam n. Antwerpen. Glory, 17 dw. Calais n. Rotterdam. Gronitas, 17 v. Zaandam op rede Huil. Haaksbergen, 17 v. Huelva te Kingslynn verw. Henrica B, v. Kopenhagen te Uddevalla verw. Hunzeborg, 17 v. Colchester te Rotterdam. Hermes, 17 v. Curacao n. Leixoes. Hoogland, 17 v. Methil n. Kopenhagen. Ilias, 17 te Rotterdam n. Ceuta. Ilias, 17 v. Amsterdam te Rotterdam. Jeno, pass. 17 Texel n. Venlo. Keyser, 17 v. Newport te Rotterdam. Kaap St. Vincent v. Zaandam n. Antwerpen. Kortenaer. 17 v. Londen te Kristiansand. Larix v. Barry n. Swansea. Leendert B, 17 v. Huil n. Stanlow. Libelle, pass. 17 eil. Juist n. Rotterdam. Leuvehaven, 17 v. Antwerpen te Rotterdam. Lucas Bols 1, pass. 17 Vlissingen n. Antwerpen. Meuse. pass. 17 Brunsbüttel n. Rotterdam. Marathon. 17 v. Bergen n. Rostock. Medea, pass. 17 Wight n. Brest. Marian, 17 v. Rudkoping te Halstad verw. Matthew, 17 v. Varberg te Rotterdam. Maartje, 17 v. Middlesbro te Antwerpen. Meidoornsingel, 17 v. Amsterdam n. Stockholm. Merwestad, 17 v. IJmuiden te Hull. Nassauhaven, 18 v. Rotterdam te Gotenb. verw. Neeltie B, 17 v. Limasol n. Tel Aviv. Nieuwland, 17 v. Grangemouth te Rotterdam. Nieuwehaven, 17 v. Malmö n. Gotenburg. Nestor, 16 te Amsterdam n. Madeira. Nottingham, 17 v. Harlingen te Goole. Oranjepolder, 17 v. Bordeaux te Casablanca. Ponza, v. d. Tyne te Vasteras. Paul Westers, 17 100 m. n.w. Texel n. Emden. Phidias, 16 v. Piree n. Volos. Rio, pass. 17 Vlissingen n. Antwerpen. Realia. 17 v. Rouaan te Rotterdam. Sian, Ï7 v. Duinkerken te Rotterdam. Spoorhaven, 17-dw. Kp. Espichel n. Rotterdam. Spurt. 17 v. Avonmouth n. Swansea. Stella Maris, 18 v. Tyne te Nantes verw. Thaletas, 17 70 m. n.n.w. Bari n. Venetië. Vindicat Atque Polit, 17 v. R'dam n. Antwerpen. Viking, 17 v. Liverpool te Glasgow. Westerdok 16 v. Londen n. Amsterdam. Willy, pass. 17 Wight n. Amsterdam. Wim, 17 v. Hamburg te Goole verw. Westereems, verm. 17 v. Amsterdam n. R'dam. Westersingel, 17 v. Caen n. Sundsvall. SLEEPVAART Blankenburgh, 15 180 m. n.o. Algiers n. Vlona. Gele Zee, 15 300 m. z.o. Halifax n. Dartmouth. Goeree, pass. 15 Bone n. Port Said. Hudson, 15 v. Port Said n. Mersin. Humber, 15 v. Bombay n. Aden. Thames, 16 v. Liverpool te Maassluis. Witte Zee, 16 dw. Ceylon n. Oran. Cycloop, 16 400 m. o. Bermuda n. New Orleans. Oostzee. 16 v. Philippeville n. Cadiz Rode zee. pass. 16 Ouessant n. Vlona. Zwarte Zee, pass. 16 Mona eil. n. Savopa. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIS.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7