Slechts industrialisatie en coördinatie kunnen Nederland uit impasse helpen Anti-Revolutionairen wensen minister Cals niet terug Matthieu Wiegman 70 jaar Bredere basis Woningproduktie en welvaart EERSTE KAMER 7 Verkiezing Eerste Kamer Kandidaten voor provincie N oordholland De dodenherdenking op de Grebbeberg Belangwekkend rapport van Maatschappij voor Nijverheid en Handel Naast elkaar werken T wee-ploegenstelsel Achterstand Schilderij overgedragen aan Korps Mariniers Pasgeboren leeuwtjes door de moeder verstoten Ds. M. G. Gerritsen overleden Initiatief Dodencijfer in Algerije stijgt met sprongen Franse patrouille viel in hinderlaag: 17 doden Prof. Schermerhorn is ongerust over het gebeurde met de werkplaats voor antieke tapijten te Haarlem V erzekeringmaatschappij met waardevaste uitkeringen Aartsbisschop Makarios beklaagt zich Ballingen op Seychellen hielden hongerstaking Rivaliteit tussen wapens in de Verenigde Staten Senaat gaat onderzoek instellen Hevige brand in Londen in onderaards legerkamp Brandweerploegen vochten 24 uur in verstikkende rook WOENSDAG 23 MEI 1956 Het rapport „Woningproduktie en wel vaart" van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel, waarvan wij vandaag de belangrijkste passages publiceren, is een werkstuk van grote verdienste. Het ont leedt namelijk op gezaghebbende en over tuigende wijze de feilen waaraan onze bouwnijverheid in het algemeen en de wo ningbouw in het bijzonder mank gaan. Het wijst ter verbetering een weg welke, zoals ook wij bij een vorige gelegenheid hebben betoogd, niet nadrukkelijk genoeg kan worden aanbevolen. Deze constatering neemt niet weg dat men, bij alle overeenstemming over de technische zijde van het vraagstuk, toch enige vraagtekens kan zetten bij uitgangs punt en conclusie van dit rapport. De Commissie is namelijk ingesteld, omdat juist het bedrijfsleven op een aantal pun ten de kwade gevolgen van de woning nood ondervindt: door de onmogelijkheid medewerkers over te plaatsen, door de moeilijkheid personeel uit te breiden, door groot financieel nadeel door reis- en ver blijfskosten en verlies aan arbeidsuren en argument dat het laatst wordt ge noemd vermindering van arbeidslust en arbeidsproduktiviteit ten gevolge van de verstoring van het gezinsleven. De oplos sing welke wordt nagestreefd is ook in de eerste plaats bedoeld voor het bedrijfs leven. Het is merkwaardig hoe in dit rapport de belangrijke rol van de woningbouwver enigingen voor de volkshuisvesting wordt veronachtzaamd, hoe het tenslotte aanbe volen bouwprogramma allereerst bedoeld is voor de „institutionele beleggers en be drijfsmatige woningexploitanten". Wat er met het germanisme „bedrijfs matig" wordt bedoeld is niet geheel duide lijk. Het woord heeft echter zo'n zakelijke klank, dat men niet in de eerste plaats aan woningbouwverenigingen en derge lijke zal denken. Deze opvatting is des te merkwaardiger, omdat immers de volks huisvesting in de zin van de arbeiders woningbouw en dat is tenminste zestig percent van de woningbouw bij uitstek een gemeenschappelijke, niet-commerciële taak is geweest. Velen zullen daarom liever gezien heb ben, dat de commissie van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel op bredere basis was samengesteld en dat haar werk ook meer nadrukkelijk voor de Nederlandse samenleving als geheel bedoeld was ge weest. Juist omdat de woningnood ons al len gelijkelijk treft het bedrijfsleven zo goed als andere facetten van ons volks leven zou hier een daad van belang zijn gesteld indien aan dit rapport ook een algemene doelstelling ten grondslag had gelegen. Er is nog een punt dat vragen oproept. De Commissie wil in de bouwindustrie meer coördinatie, meer industrialisatie. Zij beveelt daartoe aan de oprichting van een nieuwe stichting die zulks zal gaan stimu leren. Het zal interessant zijn te weten waarom een dergelijke taak niet zou kun nen worden toevertrouwd aan instellingen als Bouwcentrum, Ratiobouw en dergelijke. Het aantal op dit terrein reeds werkzame organisaties met één te vermeerderen schijnt ons het tegendeel van coördinatie toe. Men ziet: het rapport bevat stof genoeg voor discussie. Dat is ook de bedoeling van de samenstellers geweest. Men kan slechts hopen, dat de beraadslagingen op de alge mene vergadering van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Leeuwarden, waar deze studie aan de orde komt, een wezenlijke bijdrage mogen vormen tot de oplossing van de woningnood waaronder onze gehele samenleving lijdt. Op donderdag 14 juni komen de leden van de Provinciale Staten van alle provincies bijeen voor de verkiezing van leden van de Eerste Kamer der Statefi Generaal. Dinsdag bestond er gelegenheid voor de partijen can- didatenlijsten in te dienen. In de provincie Noordholland zijn de vol gende lijsten ingediend: Partij van de Arbeid: W. Schermerhorn, Delft; mej. M. Tjeenk Willink, Den Haag; D. de Loor, Delft: J. B. Broeksz, Hilversum; I. Samkald-en, Wageningen; H. Willemse, Rotterdam; T. A. J. W. Schorer, Middelburg; J. P. Mazure, Den Haag; P. J. Koets, Am sterdam; G. van 't Huil, Amsterdam. Communistische Partij: J. Brandenburg, Amsterdam; C. Geugjes, Amsterdam; B. S. Polak, Amsterdam; L. Seegers, Amsterdam; M. D. Proper, Haarlem; L. D. E. J. Kramer, Utrecht; mevrouw H. J. van Ommeren Averink. Amsterdam; H. Haken, Finster- wolde; A. C. de Vries, Utrecht; mevrouw E. TeeboomVan West, Amsterdam. Anti-Revolutionaire Partij: H. Algra, Leeuwarden; H. J. Hellema, Amsterdam; F. de Roos, Amstelveen; A. W. de Haan, Leeu warden: D. Okma, Leeuwarden; T. de Jong Tzn.. Amsterdam; A. de Vries, Leeuwarden; A. Bruch, Haarlem; J. van der Schaaf, Leeu warden; J. de Jong Czn., Hilversum. Katholieke Volkspartij: G. C. J. D. Krop man. Amsterdam; P. J. Witteman, Overveen; J. H. M. Derksen. Amsterdam; mevrouw J. A. A. LuijckxSleyfer, Amsterdam; M. P. van Buytenen, Leeuwarden; C. Campagne, Baarn; A. van der Veldt, Haarlem; J. A. A. Pcxncin, Santpoort; J. A. Schippers, Haar lem; A. T. Hettinga, Comjum. Christelijk Historische Unie: R. Pollerna, Leeuwarden; J. Rustige, Amsterdam; J. van Bruggen, Heemstede; jhr. F. J. E. van Lennep, Amsterdam; H. Hofstra. Sneek; A. Bergsma, Leeuwarden; J. W. van Gelder, Nieuwer Amstel; A. A. van Sandick, Amster dam; A. Hannema, Hichtum; J. Keuning, Dokkum. Volkspartij voor Vrijheid en Democratie: W. C. Wendelaar, Den Haag; J. de Wilde, Amsterdam; N. J. C. M. Kappeyne van de Coppelo, Loenen aan de Vecht; mevrouw E. A. J. ScheltemaConradi, Haarlem; B. P. van der Veen, Leeuwarden; R. Th. J. Ie Ca- velier, Amsterdam; B. C. van Balen Walter, Leeuwarden; A. Stoffels, Haarlem. Gisteren is bericht dat de secretaris van de vereniging „Achtste Regiment Infante rie 1940" bij de herdenkingsplechtigheid van d,eze vereniging op de Grebbeberg, heeft medegedeeld dat het programma op twee punten moest worden gewijzigd, om dat de overheid, wier steun en medewer king steeds minder is geworden, had be sloten aan deze plechtigheid het vaandel en de erewacht te onthouden. De legervoorlichtingsdienst heeft naar aanleiding hiervan medegedeeld dat vol gens een besluit van de ministerraad de militaire deelneming aan de herdenkings plechtigheden in het vervolg wordt beperkt tot één grote herdenking, die jaarlijks op 4 mei op de Grebbeberg wordt gehouden. Dit besluit is aan de betrokken vereniging medegedeeld toen zij om medewerking had verzocht. De Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft in vijfduizend exemplaren een rapport verspreid dat onder de titel „Woningproduktie en welvaart" een analyse behelst van de oorzaken van het woningtekort alsmede de middelen wel ke een commissie onder voorzitterschap van oud-minister prof. dr. A. H. M. A1- b r e g t s ter verbetering van de huidige situatie heeft geformuleerd. Aan het slot zijn in de vorm van een voorstel ter discussie enige bladzijden gewijd aan een constructieve bijdrage welke het bedrijfsleven zou kunnen leveren. Wie geregeld de vele artikelen heeft gevolgd door ons blad aan het woningvraagstuk ge wijd, zal zich wellicht de belangwekkende rede herinneren, welke prof. ir. H. T. Zwiers in het najaar van 1955. voor de Kamer van Koophandel te Haarlem over dit onderwerp heeft gehouden. In het thans verschenen rapport van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel kan men de grondgedachten van prof. ir. Zwiers, zoals bij die gelegenheid ontwikkeld, in uitvoeriger vorm terugvinden. Prof. Zwiers maakte dan ook deel uit van die commis sie, tezamen met ir. W. Bakker, hoofdingenieur bij de Hoogovens, H. van Saane, di recteur van de Nederlandse Maatschappij voor Volkshuisvesting, drs. J. de Vries, directeur van Bredero's bouwbedrijf en een aantal vertegenwoordigers van opdracht gevers in de woningbouw als de B.P.M., de A.K.U. en Philips en een levensverzeke ringmaatschappij als institutionele belegger. Alvorens in te gaan op de achtergronden van dit rapport, dat 20 juni op de in Leeuwarden te houden algemene vergade ring van de Maatschappij wordt behandeld, brengen wij allereerst de belangrijkste aan bevolen middelen tot opvoering van de woningproduktie in herinnering. Blijvende verbetering kan slechts ver wacht worden van een verplaatsing van een zo groot mogelijk deel der werkzaam heden tijdens de ruwbouwperiode van de bouwplaats naar de fabrieken en werk plaatsen en wel zo, dat, na het uitvoeren van de funderingswerkzaamheden, in zo kort mogelijke tijd en op zo gunstig moge lijke tijdstippen een glas- en waterdicht en maatvast „casco" kan worden opgetrokken. Verder kan men het volledig doorwerken ook in de winter mogelijk maken door het aanbrengen van licht en verwarming, terwijl in de afbouwperiode de werkzaam heden zoveel mogelijk naar fabriek en werkplaats moeten worden overgebracht en de onderdelen die voor de afbouw nodig zijn zoveel mogelijk maatvast en in afge werkte toestand kunnen worden aange voerd. Van deze maatregelen verwacht de com missie veel meer dan van bijvoorbeeld verlenging van de werktijd in de zomer, afremmen van de sector bedrijfsbouw, ver dere loonsverhogingen in het bouwbedrijf, die slechts tot verdere verstoring van de arbeidsmarkt en ontwrichting van het be drijfsleven kupnen leiden. Wellicht nog belangrijker is de consta tering, dat van het bedrijfsleven een totaal andere instelling ten opzichte van deze problemen moet worden verlangd. Het vol ledig naast elkaar werken en vaak tegen elkaar werken van de ontwerpende en uitvoerende instanties en de toeleverings bedrijven zal vervangen dienen te worden door bewuste samenwerking, welke reeds in het ontwerpstadium dient te beginnen. Vaste bindingen tussen thans volledig ge scheiden groepen: de ontwerpers, de uit- voeringsbedrijven en de vakarbeiders zul len moeten worden bevorderd. De commissie komt dan ook tot de con clusie, dat technisch zeer veel verbete ringen mogelijk zijn, mits zowel de externe als de interne omstandigheden in het bouwvak gunstiger worden. Met name wordt gedacht aan het snel optrekken van een glas- en waterdicht casco, maatvast heid, standaardisatie en normalisatie, het toepassen van research. De commissie acht het mogelijk dat ge durende de zes maanden van het jaar, dat er langer dan dertien uur per etmaal bij daglicht gewerkt kan worden, de ruwbouw- werken voorrang genieten en daarbij een tweeploegenstelsel toe te passen. Indien in deze periode het gebouw glas- en water dicht wordt gemaakt en verlichtings- en verwarmingsinstallaties worden aange bracht, zal de afwerking in de volgende periode binnenshuis kunnen geschieden, zodat de bouw onafhankelijk wordt van klimatologische omstandigheden. De industrialisatie van de bouw zal vol gens de samenstellers van het rapport ook van gunstige invloed zijn op de aantrekke lijkheid van het bouwvak voor de arbei ders en daardoor ook op de arbeidsmarkt. Eveneens wordt gewezen op de moge lijkheid van een efficiënter produktie in de toeleveringsbedrijven en op de noodzaak van een intensieve research op het gebied van materialen en arbeidsmethoden. Het is de commissie bij haar studie dui delijk geworden, dat de thans heersende woningnood slechts voor een deel een ge volg is van de verwoestingen en de achter stand in de oorlogsjaren, dat de tegen woordige misère in de bouwvakken een veel diepere grond heeft en dat de nood zaak om in de bouwvakken industrieel te gaan denken en met relatief minder ar beidskrachten méér en efficiënter te gaan produceren ook zonder oorlog te eniger tijd aan de orde zou zijn gekomen. Uit de hierboven aangegeven middelen ter verbetering kan men reeds afleiden, wat er volgens de daaraan voorafgaande ana lyse van de huidige situatie aan de woning- De bekende Bergense schilder Matthieu Wiegman, oud-voorzitter van de jury „Koninklijke subsidie voor vrije schilder kunst", zal 31 mei 70 jaar worden. Het kunstcentrum te Bergen heeft hem ter ge legenheid van deze verjaardag uitgenodigd een kleine tentoonstelling in de kunstzaal van de „Rustende Jager" te houden. In oktober wordt in het Gemeentemuseum te 's-Gravenhage een grote ere-tentoonstel- ling van zijn werk ingericht. In het ere- comité, dat zich heeft gevormd om de schilder op de 31ste mei een huldeblijk aan te bieden, hebben zitting de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, de commissarissen der Koningin in de provincies Noord- en Zuid-Holland en de burgemeesters van Amsterdam, Den Haag en Bergen. Het schilderij waarmee Mat thieu Wiegman hier poseert is zijn onlangs voltooide werk „Piëta". In de Generaal van Braam Houckgeest- kazerne van het korps mariniers te. Doorn is door de familie van de generaal een schilderij aangeboden, dat deze vroegere commandant van dit korps voorstelt. Gene- raal-majoor titulair der mariniers, F. A. van Braam Houckgeest, was van 1881 tot 1892 commandant van het korps. Zijn por tret is geschilderd door de kunstschilder Jan Damme te Bilthoven. Vannacht zijn in Burgers Dierenpark te Arnhem twee leeuwenwelpen geboren, die door de moeder zijn verstoten. De directie heeft nu eetn beroep gedaan op het publiek om een grote zogende hond beschikbaar te stellen, teneinde deze welpen toch groot te kunnen brengen. In de ouderdom van 67 jaar is te Zun- derdorp overleden ds. M. G. Gerritsen, eneritus-predikant der Nederlands Her vormde Kerk, die vele jaren in Amersfoort tal van functies in het geestelijk leven heeft bekleed, waarbij die van voorzitter van de Nederlandse Christelijke Reisver- eniging. De teraardebestelling geschiedt vrijdag op de begraafplaats Rusthof te Amersfoort. Uitnodigingen aan Sovjet-leiders KOPENHAGEN (Reuter) - De regeringen van Zweden, Noorwegen en Denemarken hebben maarschalk Boelganin en partij secretaris Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie uitgenodigd, wanneer het hun schikt een bezoek aan haar landen te brengen. bouw schort. Een enkele paragraaf uit die analyse verdient evenwel bijzondere ver melding. De commissie constateert namelijk dat Nederland de voorsprong op woninggebied die het 25 jaar geleden in vergelijking met het buitenland had, volkomen verloren heeft. Ons land staat achter met centrale verwarming, isolatie tegen geluid en weer- invloeden, vuilafvoer voor de etagewonin gen en in allerlei, elders reeds normaal ge worden woongerief als volledig ingerichte badkamer met vaste wastafel, parketvloe ren of vast linoleum, ingebouwde koelkast en bij de woning behorend gasfornuis. De commissie doet tenslotte de suggestie voor een door de Maatschappij voor Nijver heid en Handel te nemen initiatief tot het in het leven roepen van een stichting, die tot taak zou kunnen hebben om, door het stimuleren van industriële produktie- en bouwmethoden en door standaardisatie van woningonderdelen te komen tot een ratio neler voorziening in het tekort aan wonin gen voor huisvesting van medewerkers, betrokken bij de grote industriële en an dere bedrijven in Nederland. Door een vérgaande massaproduktie van woningonderdelen kan worden bereikt, dat een aanzienlijke besparing aan vakarbei ders op de bouwplaats wordt verkregen, waartegenover een gelatief klein percen tage niet-vakarbeiders in de toeleverings bedrijven zou moeten worden tewerk ge steld. In deze stichting zouden moeten samenwerken al die groepen van de samen leving, die belang hebben bij een meer efficiënte woningvoorziening voor het be drijfsleven, te weten: het bedrijfsleven, de institutionele beleggers en bedrijfsmatige woningexploitanten, de bouwindustrie, de aanemersbedrijven en de overige bouwdes- kundigen. ALGIERS Reuter/AFP) Meer dan drieduizend man Franse troepen die het gebied van Palestro, ongeveer vijftig kilo meter ten zuidoosten van Algiers, uitkam men, hebben een overlevende gevonden van een groep van 22 Franse militairen, die vrijdag uit een hinderlaag werden overvallen. Volgens de berichten zijn ze ventien van deze militairen door folterin gen gedood. De gevonden militair zou te uitgeput zijn om verslag uit te brengen. Drie leden van de overvallen patrouille worden nog vermist. De Franse troepen hebben meer dan vijftig opstandelingen bij het zoeken naar de vermiste soldaten ge dood, aldus de berichten. Een dorp waar van de bewoners deelgenomen zouden heb ben aan de overval, is naar verluidt met de grond gelijk gemaakt. Voortaan zullen slechts recruten naar Algerije gaan, die vier maanden in opleiding zijn geweest. In het departement Constantine zijn drie Franse militairen gedood en vijf gewond toen een Frans konvooi werd overvallen. De opstandelingen verloren zeventien man, zo is van Franse militaire zijde bekend ge maakt. Het aantal Mohammedaanse doden is tot achttien gestegen in de dorpjes bij Philip- peville, die zondag door de opstandelingen zijn overvallen. In Kabylië zijn acht op standelingen gedood en veertig verdachten zijn gevangen genomen. In het Nementsja-gebergte bij de Tune sische grens werden wapens en voorraden van de opstandelingen in grotten buitge maakt. Maandagavond is een munitiedepot van de Franse marine bij Oran, door re bellen aangevallen. Een marinier werd ge dood. Een Franse militaire rechtbank te Al giers heeft de Franse militair Maillot bij verstek ter dood veroordeeld. Hij is de vo rige maand met een vrachtwagen wapens naar de Algerijnse opstandelingen overge lopen. De politie te Casablanca heeft tweeën veertig van de tweehonderd gevangenen, die maandagavond uit de gevangenis ont snapten, weer gepakt. Bij de behandeling van de begroting van Onderwijs in de Eerste Kamer verklaarde gisteren de heer Algra (AR) ernstige bezwaren te hebben tegen het beleid van mi nister Cals. Hij verweet de bewindsman, dat er in de afgelopen vier jaar bijna niets uit zijn handen is gekoment omdat hij eindeloos wikt en weegt, maar geen knopen doorhakt. Het was wel duidelijk, dat de Anti-Revolutionairen bij de kabinetsforma tie onder geen beding minister Cals terugwensen. Prof. Gerretson (CHU) zou het echter onjuist vinden op een vervanger aan te sturen, omdat minister Cals thans staat voor de verwezenlijking van hetgeen hij jarenlang heeft voorbereid. Ook prof. Schermerhorn (PvdA) wenste in elk geval geen nieuwe minister, die eerst weer alle onderwerpen moet gaan bestuderen. De vaste lijn van minister Cals moet wor den doorgetrokken. Het is nu tijd om te handelen. Waardering had de heer Wende- laar (WD) voor de ijver van minister Cals en de redelijkheid van zijn beslissingen, maar toch betreurde hij, dat er minder tot stand is gekomen dan wenselijk ware ge weest. De nieuwe Omroepwet ligt nog steeds te wachten. Een Televisie-wet is er nog steeds niet. De vernieuwing van het onderwijs verkeert nog altijd in een stadium van studie. De heer Derksen (K.V.P.) gaf de mi nister de raad tot de instelling van een algemeen adviserend lichaam over te gaan als verbinding tussen het ministerie, de maatschappij en onderwijskringen. Op die manier kan de minister eindelijk bevrijd raken uit de warwinkel van adviserende instanties en colleges. Meer onderling verband en evenwicht tussen de salarissen van de verschillende soorten van docenten noemde de heer Derksen onmisbaar. Prof. Diepenhor st (A.R.) en later ook mr. Wendelaar (V.V.D.) keerden zich tegen te grote specialisatie bij de universi taire studie. De A.R. senator toonde voorts buitengewoon thuis te zijn in wat er op sportgebied voorvalt. Hij wilde de over heid waarschuwen, dat zij bij sport-subsi- diëring moet weten wat zij doet. Prof. Gerretson (C.H.) betoogde, dat men niet tegelijkertijd grote gezinnen en kleine klassen kan hebben. Hij waar schuwde tegen overdrijving van het be zwaar van grote klassen. Ons onderwijs schiet te kort in het geven aan de massa van een uiterst eenvoudige afgeronde blij vende cultuur-grondslag. Vereenvoudiging en concentratie van het onderwijs op de voornaamste zaken voor de gehele jeugd zijn nodig en hebben meer waarde dan spreiding van hogere cultuur. Verdieping en voltooiing van de onderwijspacificatie zijn gewenst. Mevrouw V e r w e y-J o n k e r (P.v.d.A.) sprak over de financiering van de radio en was van oordeel dat de regering de kosten van de Wereldomroep voor haar rekening moet nemen. Onjuist noemde zij de weige ring van zendtijd aan de Communistische Partij, hoewel de Nederlandse Oppositie- Unie die wel krijgt. Mr. Witteman (K.V.P.bleek het met zijn fractie geheel eens te zijn met 's minis ters beleid ten aanzien van de kunst: te weten het materieel steunen van kunste naars en het brengen van kunst tot het volk. Mr. Wendelaar was het volkomen oneens met prof. Gerretson, dat de open bare school op autoritaire, daarentegen de bijzondere school op democratische grond slag zou berusten. De ijver van de minister en van staatssecretaris mej. dr. De Waal. alsook de redelijkheid van de genomen be slissingen verdienden in het algemeen lof Mr. Wendelaar vroeg de minister een con creet antwoord te geven op de vraag of de voor 1956 aangevraagde gelden voor scho lenbouw, anders dan in vorige jaren was geschied, nu ook werkelijk geheel gebruikt zullen worden. Prof. Schermerhorn bepleitte betere salariëring van de onderwijs krachten. Hij sprak zijn ongerustheid uit over het gebeurde met de werk plaats voor herstel van antieke tapijten te Haarlem, met name over het feit, dat een zo uitstekende kracht als mej. dr. G. T. van IJsselsteyn hierbij niet meer betrokken is. Een gruwel was het de heer Wende laar, dat tegenwoordig „de ergste rommel i met de naam kunst wordt gekroond". Om maar voor modern te worden aangezien prijst men alles wat excentriek is, zei hij. Onder gelach citeerde de heer Wendelaar gedichten van Lucebert. Hij verweet mi nister Cals dergelijke moderne kunstuitin gen te steunen door de keuze van zijn adviseurs. Voor een verhoging van het subsidie aan het Brabants Orkest pleitte de heer Sas sen (K.V.P.). Vandaag antwoordt minister Cals. (Ter verduidelijking van de passage waar in de opmerkingen van prof. ir. W. Scher merhorn over het ontslag van mejuffrouw dr. G. T. van IJsselsteyn als directrice van de Stichting Werkplaats tot herstel van antieke textiel, gevestigd aan het Leidse- plein te Haarlem, worden aangetipt, herin neren wij eraan dat wij in januari van dit jaar de formele kant van dit ontslag heb ben weergegeven. De gemeente Nijmegen welke tezamen met de gemeenten Maas tricht en Enkhuizen de werkplaats inder tijd heeft opgericht had aan mejuffrouw IJsselsteyn een opdracht gegeven. Deze opdracht was naar het inzicht van de ge meente Nijmegen voltooid. Van een „ont slag" zou dan ook niet kunnen worden ge sproken, wel van het eindigen van een taak. Op dit formele spoor doorgaand meent het bestuur van de inmiddels tot stichting gereorganiseerde herstelwerk plaats bij monde van zijn voorzitter, de Haarlemse wethouder A. J. M. Angenent, „dat het geheel buiten deze kwestie staat", een opvatting welke door mejuffrouw dr. Van IJsselsteyn geenszins wordt gedeeld. Vast staat dat in haar opvolging toch voor zien is, ondanks „het einde van de door de gemeente Nijmegen gegeven opdracht". - Red.) Er zal een nieuwe levensverzekerings maatschappij worden opgericht die in prin cipe uitsluitend in aandelen belegt. Pre mies en uitkeringen zullen niet in guldens luiden, maar in eenheden. De waarde in guldens van deze eenheden zal afhankelijk zijn van de koers van de aandelen. De grondgedachte is dat bij een met zorg ge selecteerde belegging in aandelen de waarde van het vermogen op den duur zal groeien net de welvaart en dat dit vermogen boven dien minder aangetast zal worden door de waardevermindering van de gulden. Door dit in de polis tot uitdrukking te brengen wordt een verzekering verkregen die in zekere mate een bescherming biedt tegen vermindering van de koopkracht van het geld. De nieuwe maatschapij, die „De Waerdije" zal heten, is de eerste maat schappij ter wereld, die het principe van belegging in aandelen consequent toepast en die bovendien elke vorm van levens verzekering sluit. Zowel pensioenverzeke ringen als kapitaalverzekeringen kunnen bij haar worden ondergebracht. NAIROBI (Reuter). Aartsbisschop Ma karios van Cyprus en de drie andere Cy prische leiders, die door de Britten naar de Seychellen eilanden zijn verbannen, hebben zich bij Sir William Addis, de Brit se gouverneur van de eilanden, beklaagd over de behandeling die zij ontvangen. Zij zeiden „gekwetst en beledigd te zijn", zo blijkt uit een brief die de secretaris van bisschop Kyprianos, een dier vier ballingen, heeft geschreven aan de hoofdredacteur van het Keniase blad „East African Standard". Volgens de brief hadden de Britse auto riteiten boeken, kranten, brieven en pak ken kleren meer dan een week achterge houden. Voorts is een telegram dat de nieu we aartsbisschop van Athene aan Makarios had gezonden niet afgeleverd. Voorts beklaagden de ballingen zich over het feit dat een tweede prikkeldraadver sperring om het verblijf is gelegd, alsof zij „gevaarlijke mensen of boosdoeners" zijn. De rooms-katholieke aartsbisschop van de Seychellen, mgr. Maradan, had voorts geen toestemming gekregen om hen te bezoeken. De ballingen verklaarden dat zij in honger staking zouden gaan. In het reine Het Britse ministerie van Koloniën in Londen heeft verklaard, dat de ballingen twee weken geleden „voor een dag of wat" voedsel geweigerd hebben uit protest tegen hun behandeling. Sir William had de kwes tie met de geïnterneerden in het reine ge bracht. De woordvoerder zei dat de post van de geïnterneerde Cyprioten gecen sureerd wordt. Bomaanslagen Als een gevolg van aanslagen van ver zetslieden zijn in de afgelopen 36 uur op Cyprus drie personen, onder wie twee Britten, gedood en 21, onder wie zeven Cy prioten gewond. De slachtoffers vielen on der meer door bomaanslagen. Verscheide ne Britten liepen in een hinderlaag. De politie heeft film- en televisie-opna men van bomaanslagen en wanordelijkhe den, die maandag in Nicosia plaats hadden, in beslag genomen ten behoeve van haar onderzoek. Volgens de „New York Daily News" zijn twee fanatieke Cyprioten Engeland binnen gekomen met de opdracht de hertog van Edinburgh, de echtgenote van koningin Elizabeth, te vermoorden. Diens lijfwacht zou verdrievoudigd zijn. De hertog vroe ger prins Philip van Griekenland zou als een „verrader van zijn vaderland" worden beschouwd. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse Senaat gaat een onderzoek instellen naar geschillen tussen de onderdelen van de strijdkrachten. De minister van Defen sie, Wilson, heeft na een ondenhoud met president Eisenhower verklaard, dat deze er ontstemd over is, dat wij in de strijd krachten niet beter met elkaar overweg kunnen". Wilson herhaalde tegenover pers vertegenwoordigers zijn bezwaren tegen een onderzoek door Congres-commissies, doch hij gaf toe dat de volksvertegenwoor diging hierover behoort te beslissen. Eisenhowers voornaamste raadslieden op defensiegebied, burgers zowel als militai ren, hadden maandag op een drukbezochte persconferentie in Washington aanhouden de berichten in de Amerikaanse pers over grote rivaliteit en meningsverschillen tus sen leger, vloot en luchtmacht, tegenge sproken. Wilson, die vergezeld was van drie burgerlijke secretarissen, de stafchefs en de bevelhebber van de marine, zei, dat er tussen de drie wapens natuurlijk me ningsverschillen bestaan en een gezonde wedijver. De zaak is in de pers echter over dreven. Er zal een onderzoek worden in gesteld naar het „uitlekken" van de inhoud van vertrouwelijke documenten naar de pers. Van onze correspondent in Londen) In Londen heeft 24 uur lang een hevige brand gewoed in een uitgebreid en hoogst ingewikkeld tunnelsysteem, dat dienst doet als ondergronds legerkamp voor troepen op doorreis. Brandweermannen, die in ploegen werkten, konden niet langer dan een kwartier beneden blijven. Van hen werden er 31 door de rook bedwelmd of gewond. Zij zakten ineen en konden slechts met moeite naar boven worden gebracht. Twaalf brandweerlieden werden in half bewusteloze toestand uit een roodgloeiende tunnel, waar plotseling een felle steek vlam door heen schoot, gered door een haastig gevormde menselijke keten en via een trap van tweehonderd treden naar bo ven gedragen of gesleept. Zo donker was het daar in de diepte - dertig meter onder de grond - dat de brandweer vaak niet kon zien waarop zij haar stralen richtte. Gangen over een lengte van meer dan achthonderd meter werden ernstig beschadigd. Ondanks het feit dat er voortdurend werd gepompt, stond het water in de gangen een halve meter hoog. Op sommige plaatsen was de hitte zo groot, dat het water in stoom veranderde. Op plekken waar dit gebeur de, moest de brandweer de aftocht blazen. Radioverbinding met de begane grond was onmogelijk, zodat telefoonlijnen moesten worden gelegd. Geen van de militairen, die zich bij het uitbreken van de brand in het centrum bevonden, wordt vermist. Er waren 280 man, van wie vijftig met bestemming Cy prus, in het kamp. Men mag van geluk spreken, dat de brand niet begonnen is toen de mannen sliepen. Deze ondergrondse kazerne is een van de acht, die voor een totaal bedrag van 25 miljoen gulden onder Londen zijn aan gelegd. Elke tunnel is een kwart mijl lang en bestaat uit twee verdiepingen. Het Cen trum biedt ruimte aan achtduizend mili tairen. In het Lagerhuis is reeds maanden geleden de aandacht gevestigd op het ge vaarlijke karakter van deze ondergrondse legerplaats, waar men bij brand opgesloten dreigt te raken. De regering had medege deeld, dat zodra er andere accommodatie beschikbaar kwam, deze ondergrondse doorgangskampen zouden worden opge heven.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 11